MEN V Fortuinlijke zege Willem II Gewelddadige voetbalsupporters ook buiten het stadion agressief Verstappen I sprint snel Ronald Spelbos uit het veld gestuurd Drie doden bij koers in Italië Ellen Bakker debuteert in Europese competitie Wereldtitel sportvissen voor België MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 ET DE ,OTTO Lengkeek in Olympische selectie Kortsjnoi akkoord met Kasparov Weer optimaal resultaat voor Van der Yen Onbevredigend verloop NK Spankerklasse belgië uitslagen plus standen buitenlands voetbal engeland west_duitsland schotland frankrijk italië spanje Gele kaarten T14 PAGINA SPORT 3 TOTO GEUJK ïende wedstrijden in toto- r 37) zijn: 3 - 4 - 13 - 26 - 28 »gd: 18. Deelnemers: 6634, 28.470, prijzenbedrag' Cijlarspel lag van het cijferspel (nr 37) |81. Deelnemers: 231.825, in- 7.738, vaste prijzen. ïende getallen in de Neder- otto (nr 37) zijn: 3-9-13.-, - 22. Reservegetal: 5. Deej- 552.091, inleg: ƒ2.843.947, bedrag: 1.439.367. BELGISCHE LOTTO nende getallen in de Belgi- to zijn: 2-3-4-6-10- 23. igetal: 17. DUITSE LOTTO nende getallen in de West- ..otto zijn2 - 8 - 25 - 34 - 41 - rvegetal: 6. SUPERTRIO lag van het supertrio, zon de vierde koers van Duin- de Varinsja-prijs: 1. Utah-1 van Dooyeweerd), 2. Uniek (H. Lageweg), 3. Titana P. i Stam). In cijfers: 6-3-1. 107.095, uitbetaling: SPEL 77 ag van Spel 77 is: 3253193. iD/IJmuiden 14, 4. RDC EY - Het hockeyelftal iia heeft zondag in Mel de tweede van een se- vier oefenwedstrijden Australië met 2-1 ge- n. Voor India, dat het duel met 3-0 won, scoor- neet Kumar en Carval- t Australische doelpunt op naam van Craig Da- rijzenbedragen. La Reijweg 17, tel. alle inlichtingen. ollo 3-Wolfaartsdijk 3 2-3, iveland 3- Mevo 2 0-0, Colpl ys 2- SKNWK 3 2-1, 's-H. sndskerke 2-Heinkenszand )-0. Vierde klas A (010): >uwershaven 3-Wissenker- 3 1-7, SKNWK 4-ZSC 3 1-7- rde klas B (011): Kruinin- 4-Wemeldinge 5 6-1, R»~ dia 4- Hoedekenskerke 4 Kruiningen 7-Hans. Boys l Vierde klas C (012): Kloe- ge 5-Apollo 4 0-2, Wentel- tge 3- Kruiningen 5 8-1, Yer- e 7- Wolf aartsdijk 4 3-3, edekenskerke 3-Kapelle o Vierde klas D (013): 's-H. endskerke 4-Kloetinge 7 1-0- rde klas E (014): SVD 3- inkenszand 5 5-4, Wissen- ke 43-Arnemuiden 5 2-3. rde klas H (017): Tern. Boys )ostburg 1 1-1, Spui 4 - VV 5 2-3, Terneuzen 1-Ka- g White 1 1-4, Corn Boys1- ek 4 2-1. Vierde klas I (0}»J: aauw 1-Spui 3 2-2, AZV» loek 5 1-1, Koewacht x- *n. Boys 7 0-3. t SHOCKEY - Uit protest ;en het neerschieten van t Zuidkoreaanse vlieg" ig door de Sovjet-Unie eft het Amerikaanse ijs" ckeyteam een ontmo®" g tegen de Olympische >eg van de Sovjet-Unie annuleerd. De wedstrijd j op 17 december hebben latsgevonden. UTOSPORT - Renger ïliker en Abe van den ink hebben zaterdag d .S-rally met start en W" sh in Beilen gewonnen- 5t nog vier races voor he^ ;derlands kampi°en" rap voor de boeg bee iliker de leiding in de in -nationale categorie. Hf 0 Doosje/Poel behaald terdag het kampiq6" rap in de nationale kla slag SLS-rallys: 1. Renger GuJ'J ■/Abe van den Brink (P°r~£,n - 52 minuten en 04 second 'p 1 Bak/Rob Dickhout (Porscne^ r 3. Paul Maaskant/Ruud R baan (Citroen) op 4^3, 4. t) 3sen/Pi Theunissen (Ford 4.26. Stand Nederlands lenschap 1. Guliker 406 punten, askant 362,3. Vossen 355. ROTTERDAM (ANP) - Trainer Rob Jacobs van Ex celsior zegt nog niet te wan hopen, maar hij zal zich in middels wel gerealiseerd hebben dat zijn ploeg een zeer moeilijk seizoen tege moet gaat. De Rotterdam mers, die vorig jaar bij hun rentree in de eredivisie, vlot punten verzamelden, leden hun vijfde nederlaag in het nieuwe seizoen. Tegen het zwakke Willem II was dat volstrekt onno dig. Excelsior was vrijwel de gehele wedstrijd in de meerderheid, maar gaf de punten weg door een dom me terugspeelbal van Pij pers in de derde minuut na de rust, waarvan uiteinde lijk Gozems profiteerde. Willem II kwam gelukkig aan de winst, maar Excel sior kon het verlies alleen maar aan zichzelf wijten. De Rotterdammers beheer sten vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Mulder de wedstrijd, maar zij slaagden er slechts zelden in de verdedigend ingestelde Brabanders te verrassen. Op het druilerige Wouden- stein viel er dan ook weinig te genieten. In de eerste helft was het een armoedige partij voet bal. Alleen een schot van Van Tour, dat door For- mannoy knap werd gekeerd, zorgde in de 32ste minuut voor wat opwinding. Nadat Gozems geprofi teerd had van de fout van Pijpers trok Willem II zich massaal terug voor het eigen doel, waarin Forman- noy enkele knappe reddin gen verrichtte, vooral in het laatste kwartier, toen Ex celsior fel aandrong. De Rotterdammers gingen met te weinig overleg te werk bij de kansen, die ontstonden. Slechts een keer was For- mannoy kansloos, bij een kopbal van Beukers. De Rotterdamse spits zag zijn kopstoot echter op de lat eindigen. Excelsior - Willem II 0-1 (0-0). 48. Gozems 0-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 2500. Excelsior: Van Kelle; Leenheer,. Bijl (Van der Padt), Pijpers (Struis) en Van Tour; Jalink, Ridderhof en Pattinama; Van Goozen, Beukers en Snoei. Willem II: Formannoy; Van der Ven, Steyaert, Huybregts en Braam; Feskens, Soffers en Oostdam (Cohen); Gozems, Van Gils (Donders) en Nelemans. AMSTERDAM - Supporters die tijdens voetbalwedstrijden ge welddadig gedrag vertonen zijn geneigd zich ook buiten het sta dion, in andere situaties, gewelddadig te gedragen. Sparta overklast Utrecht na rust Dit concludeert H.H. van der Brug van het Baschwitz Instituut (voor Massapsycho logie en Openbare Mening) van de Universiteit van Am sterdam in zijn samen met M. Marseille geschreven boek ZEIST - Ronald Lengkeek en Ron van de Berg van Sparta en Willy Carbo van Club Brugge zijn door bondscoach Ger Blok toegevoegd aan de selectie van het Nederlands Olympisch elftal, dat maan dag in Zeist een drie dagen direnS" trainingskamp be trekt. Het trio neemt de plaatsen in van Bud Broeken, Adri van Tlggelen en Peter Houtman, die door Rijvers overgeheveld zijn naar de selectie van het Nederlands elftal, dat woens dag in Brussel vriendschappe lijk speelt tegen Belgie. tHet Nederlands Olympisch elftal bereidt zich voor op de kwalificatie-wedstrijd tegen Roemenie. Deze wedstrijd wordt op 5 oktober gespeeld in stadion De Galgenwaard in Utrecht. CASERTA (DPA) - Bij een wielerwedstrijd voor ama teurs in de omgeving van Cas- erta, 30 kilometer ten Noorden van Napels, zijn zaterdag drie coureurs om het leven geko- I men en twee zwaar gewond. Drie kilometer na de de start van de wedstrijd botste t kopgroep direct na een ht op een vrachtauto, die de stopsignalen van de bege- kidende motorpolitie gene ed had. De renners Bruno I Buro, Luigi di Cistazo en Pie- troTuosto overleden ter plaat se, aan hun verwondingen. Piftro Satillo en Angelo Sor- pto moesten zwaar gewond ar een ziekenhuis worden I gebracht. BELGRADO (AFP) - De schaakgrootmeesters Viktor Kortsjnoi (Zwitserland) en Gary Kasparov (Sovjet-Unie) hebben zich in principe bereid verklaard de tweekamp in de I naive finales van het Kandi datentoernooi alsnog te spelen. Be winnaar van het Kandida tentoernooi heeft het recht Wereldkampioen Anatoli Kar- P»v uit de Sovjet-Unie uit te '«gen. 1 no' en Kasparov heb- fen na diverse onderhandelin- 6611 gericht aan de fas 'mternat>ona'e schaak- ederatie), waarin beide groot meesters verzoeken het vraag- I van het spelen van de I finales te heroverwegen. iue FIDE had Kortsjnoi als winnaar aangewezen van de 'kamp, nadat Kasparov geweigerd in Pasadena |'"erenigde Staten) de twee- I smP te betwisten. (ANP) - Annemarie 'rstappen is op de korte af- 9»den nog altijd razendsnel, j* Brabantse zwemster won Mag de sprintwedstrijden l«ist en verdiende daarmee n vakantiereis van een week Be zon of de sneeuw, "aar tijd van 25.44 seconden Be twee banen van 25 me- Is de beste ooit in Neder- I ta ^zwommen. De prestatie I ,.r' Mhter niet als Nederlands fcWor(ien erkend, omdat |4ld B-een heeft ge- van 25.39 seconden. 'WE?' 'Im*n zegevierde Hans Kroes |bli|J?^ra Maasdijk. I 'TOrtot nê dames: 1. Annemarie Ver- 1| eiw 2. Conny van Ben turn 26.19, voskes 27.20; heren: 1 Hans o 2- Edward Maasdijk 23.44, 3. instra 23.61. ROTTERDAM - De verbazing van Bert Jacobs, de oefenmeester van Sparta, is sinds de ruime overwin ning (6-1) op FC Utrecht niet meer gericht op de eigen selectie, maar verplaatst naar de eredivisie in het al gemeen. De roep van de uit Hong Kong in het Neder landse voetbal teruggekeerde trainer om versterking in de persoon van een al dan niet Engelse spits is na zeven wedstrijden in de competitie en een heroptre den op Europees niveau verstomd. In de laatste drie wedstrij den, in acht dagen, schoten de Rotterdammers liefst veertien maal raak. Jacobs: „Ik had echt niet verwacht dat deze jonge ploeg het er in het diepe zwembad zo vanaf zou bren gen. Maar laten we eerlijk zijn, de eerste twee treffers te gen Utrecht (een minuut voor en een minuut na rust) konden niet op een gunstiger moment vallen". De grootste produktie in ja ren van Sparta op Spangen werd uitgerekend verwezen lijkt tegen de nieuwe club van Barry Hughes, FC Utrecht. De 'Kasteelheer' van vorig sei zoen was er ook in deze situa tie de man niet naar om iets aan de overwinning van Spar ta af te dingen. „Dik verdiend, al zag ik pal na rust geen strafschop in de actie van Adelaar tegen Lengkeek", al dus Hughes, die zijn plaats op de bank nog niet eens had in genomen, toen Olde Riekerink vanaf elf meter de Utrechtse doelman Van Ede voor de tweede keer kansloos liet. Ronald Lengkeek stond ook aan de basis van Sparta's eer ste treffer. Hij leverde vlak voor de pauze na een lange so lo de bal af bij Holverda, die beheerst voor 1-0 zorgde. FC Utrecht was voor de on derbreking niet echt minder dan Sparta. Van Gaal en Kruys vochten een verbeten tweestrijd uit om de heer schappij op het middenveld. Zonder aanwijsbare winnaar. Voor de overige directe tegen strevers gold hetzelfde. Zelfs aanvallend deed Utrecht niet onder voor Sparta, want beide teams werden nauwelijks echt gevaarlijk. Ondanks het bij tijd en wijle goede spel moesten de doel punten toch voor de smaak zorgen. En wat dat aanging, werden de 6500 kijkers niet te leurgesteld. De jeugdige Spar tanen toonden zich, gesteund door de 2-0 voorsprong, ineens op alle fronten superieur. Van Gaal maakte Kruys onzicht baar, Eyer liet de aanvallend ingestelde Van den Akker achter zich aanhollen en Hol verda en Van de Berg maak ten het Utrechtse centrale duo Van Veen/Du Chatiniër ho rendol. Van de Berg (2x), Hol verda en Olde Riekerink brachten Sparta naar 6-0, voordat invaller Rietveld uit een vrije trap fraai tegen- scoorde. Het spelpeil van FC Utrecht bezorgde trainer Hughes evenwel meer kopzorgen dan de verloren weddenschap met Sparta-voorzitter Van Rijn, tegen wie hij had gezegd dat Sparta dit seizoen geen punt tegen Utrecht zou behalen. Hughes: „Het was de langste tweede helft uit mijn loop baan. Een aantal spelers liep verschrikkelijk te dweilen. Maar, ik raap de brokstukken wel weer op. Ik heb wel vaker zoiets meegemaakt". Sp arta - FC Utrecht 6-1 (1-0). 44. Holver- da 1-0, 46. Olde Riekerink 2-0 (straf schop), 54. Van de Berg 3-0, 57. Van de Berg 4-0, 71. Holverda 5-0, 75. Olde Rie kerink 6-0, 76. Rietveld 6-1 Scheidsrech ter: Blankenstein. Toeschouwers: 6500. Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oos ten, Andriessen en Verbeek; Van de Berg, Van Gaal en Lengkeek; Olde Rie kerink, Holverda en Eyer. FC Utrecht: Van Ede; Tervoort, Van Veen, Du Chatinier en Van den Akker; Adelaar, Kruys en Wouters; Van der Lem, Streete (57. Rietveld) en De Wit. DEN HAAG (ANP) - Ellen Bakker zal woensdag in Gorssel de buteren in de Europese tafeltenniscompetitie. De 17-jarige speelster van Avanti zal voor het Nederlands team het enkelspel voor haar rekening nemen in de wedstrijd tegen Oostenrijk. Bondscoach Jan Vlieg gaf haar om tactische redenen de voorkeur boven de aanvallen der ingestelde Mirjam Klop penburg. De laatste komt in actie in het dubbelspel. Bij de heren komen Henk van Spanje en Patrick Swier in de enkel spelen uit en nationaal kam pioen Ron van Spanje uitslui tend in de dubbels. Voor Oostenrijk spelen Gottfried Bar, Peter Goekner, Peter Eckel en Dolores Fetter. ZOELEN (ANP) - België heeft zaterdag het wereldkam pioenschap sportvissen voor landenteams gewonnen. De Belgische ploeg behaalde ne gen plaatsingspunten. Enge land werd met veertien pun ten nummer twee, terwijl Ne derland, de wereldkampioen van vorig jaar, met 24 punten de derde plaats behaalde. De vijf Belgen visten zeer constant. In het Amsterdam- Rijnkanaal nabij Zoelen be haalden zij in de vijf vakken twee eerste, twee tweede en een derde plaats. De Engelsen behaalden weliswaar ook twee eerste en een tweede plaats, maar moesten daarnaast ge noegen nemen met een vierde en een zesde plaats. De Neder landers reikten tot twee derde, een vierde, een zesde en een achtste plaats. De Westduitser W.Kremkus is gisteren wereldkampioen sportvissen geworden. Hij ving in het Amsterdam-Rijn kanaal 6.945 gram vis. De Lu xemburger J.Kohn (6.250 gram) behaalde het zilver, de Nederlander P.van Gooi (4.150 gram) het brons. De klasserin gen van de overige Nederland se deelnemers zijn: 12. F.Dee- len, 14. J.Schrijver, 21. G.Broe- ren. Jan Vlieg liep zaterdag avond op de eerste speeldag van de nationale competitie een officiële waarschuwing op. In het duel tegen Avanti dolde hij zijn tegenstander Rob Turk. De arbiter verkeer de in de veronderstellling dat de provocerende acties tegen hem bedoeld waren en gaf de kersverse bondscoach de kaart. Opvallend in Hazerswoude was bovendien de verschillen de interpretaties door arbiters en spelers omtrent de gewij zigde regel van de opslag. In het duel tussen Avanti en De Veluwe werd zeer vaak de op slag afgekeurd. Jan Vlieg had er geen goed woord voor over. „Wij zijn in Nederland room ser dan de Paus. Je moet hier serveren op een dienblad, ter wijl in het buitenland de re gels veel ruimer geïnterpre teerd worden". NISTELRODE - Dat Kees van der Ven uit Bakel zich zondag in Nistelrode na de achtste en laatste wedstrijd om de natio nale 250 cc-motorcrosstitel voor de zesde keer kampioen mocht noemen, was geen ver rassing, wel het feit dat hij ook nu weer het maximale aantal van 360 punten in totaal ver gaarde. Aslagen: eerste manche: 1. Gert-Jan van Doorn (Veghel) Suzuki, 2. Kees van der Ven (Bakel) KTM, 3. Bert Kuipers (Noordhoek) Suzuki, 4. Bennie Wilken (Nieuw Schoonebeek) Honda, 5. Jan de Haan (Zeijen) Honda, tweede manche: 1. Van der Ven, 2. Van Doorn, 3. Henk Poorte (Nijverdal) Honda, 4. Wilken, 5. Jos Mulder (Nistelrode) Suzuki. Algemeen klassement: 1, Van der Ven, 2. Van Doorn, 3. Wilken, 4. Poorte, 5. De Haan. Eindklassement 250 cc, Nederlands kam pioenschap: 1. Kees van der Ven (Bakel) KTM 360 punten, 2. Gert-Jan Doorn (Veghel) Suzuki 324 punten, 3. Bennie Wilken (Nieuw Schoonebeek) Honda 308 punten, 4, Henk Poorte (Nijverdal) Hon da 252 punten, 5. Jan de Haan (Zeijen) Honda 230 punten, 6. Bert Kuipers (Noordhoek) Suzuki 229 punten. Erwin Vandenbergh van Anderlecht in duel met twee verdedigers van Club Brugge HARDERWIJK (ANP) - In het eindklassement van het Nederlands kampioenschap spankerklasse komen slechts vier bemanningen voor. Zij waren de enigen van de dertig deelnemers, die op tijd aan de start verschenen voor de derde ract van zaterdag. Voor de overigen bleek het half uur tussen aankomst en vertrek te kort te zijn geweest. Het regende protesten, die naderhand werden ingetrok ken. Zondag, toen wegens de harde wind de vijfde en zesde race moesten worden afgelast, bleek pas van hoeveel belang juist die laatste race van za terdag was geweest. De win naar van dat onderonsje, Agd Oranje uit Bergschenhoek met als bemanning Caroline Lepol, werd eerste in het eindklasse ment en Nederlands kam pioen, omdat hij vier races - het minimumaantal voor een kampioenschap - had gevaren. Een onbevredigend slot van een wedstrijd, die een week geleden begon met massale schade. Door het plotseling op stekende noodweer sloegen al le deelnemers op twee na om. De helft van het veld had een gebroken mast. De schade was zaterdag in de meeste gevallen gerepareerd. Slechts vier com binaties verschenen niet meer op het water. Eindklassement: 1. Aad Oranje/Caroline Lepol (Bergschenhoek), 2. Erwin Sik- king/Ellen Sikking (Haarlem), 3. Toon Braam/Nico van Marle (Groningen), 4. Kees de Vries/Hans Kemme (Gronin gen). „Achtergronden van vandalis me bij voetbalwedstrijden". Het boek, dat zondag aan de pers ter beschikking is gesteld, vormt de neerslag van een on derzoek dat zij hiernaar ver- 1 richtten. Voigens de auteurs is het een illusie om te menen dat geweld bij voetbalwedstrijden een geisoleerd verschijnsel is zonder samenhang met gedra gingen in andere situaties. „De gewelddadigheden bij voet balwedstrijden zijn verankerd in een levenshouding die ook bepalend is voor geweld in an dere situaties" Gewelddadig gedrag als toeschouwer doet zich het meest voor in de leeftijdsgroep van 16, 17 en 18 jaar. Het gaat om jongens - „voetbal is een mannensport" - bij wie waar den als stoer doen en en lef hebben belangrijk zijn. Er is enige samenhang en de arbeidssituatie en het mee doen aan vechtpartijen. „De genen die fulltime werkzaam zijn participeren doorgaans minder in vechtpartijen dan parttimers en werklozen". Bo vendien staan de „zeer ge- welddadigen" minder positief ten opzichte van werk dan an dere toeschouwers, aldus de onderzoekers. Van een duidelijke antise mitische tendens blijkt weinig, aldus de onderzoekers. Het be titelen van Ajax als „joden club" heeft nauwelijks meer betekenis dan het gebruik van de term „boeren" voor een club uit de provincie. De conclusies van Van der Brug en Marseille zijn onder meer gebaseerd op enquetes en interviews met onder ande ren supporters die de zoge noemde „Sides" bevolken. De betrokken clubs waren Ajax, Feij noord, FC Den Haag, NEC en FC Utrecht. De „belang rijkste onderzoekgegeMens" zijn verkregen in het seizoen 1981-1982. Anderlecht kraakt Club Brugge BRUSSEL - Ronald Spel bos heeft niet ingespeeld op het veel strengere op treden van de scheids rechters in de Belgische voetbalcompetitie. De lange verdediger van FC Brugge maakte zaterdag avond in de uitwedstrijd tegen Anderlecht een for se overtreding tegen Ar- nesen en werd uit het veld gestuurd. Met tien tegen elf werd de ploeg van Georg Kessler op slag kansloos. Anderlecht met uitblinker Arnesen zegevierde met 6-1. De grootste overwinning van de zevende speeldag in België hield Anderlecht op de met Lokeren en Seraing ge deelde tweede plaats, twee punten achter leider Beveren. De koploper kwam in de moeilijke uitwedstrijd tegen Beerschot niet verder dan 2-2. De Antwerpse ploeg stond bij rust met 2-1 voor. Valcken- borg scoorde twee keer voor de thuisclub. Martens tekende op slag van rust 2-1 aan. Interna tional Baecke maakte na rust gelijk. De Westduitse spits Hru- besch heeft eindelijk zijn waarde bewezen voor Stan dard Luik. In de uitwedstrijd tegen Cerkel Brugge zette hij een achterstand van 1-2 om in een overwinning met 3-2. Waterschei zette Antwerp twee keer op achterstand door doelpunten van Gudmundsson en Vliegen. Petrovic en Van der Linden redden een winst punt. AA Gent verloor door een doelpunt van Niederbacker verrassend van Waregem. Se raing, verrassend hoog geklas seerd, zegevierde in de uit wedstrijd tegen Kortrijk met 2-0 door Bocande en Gorez. Seraing beeindigde de wed strijd met tien man, omdat Cremasco uit het veld werd gestuurd. Roger Raeven (ex-Roda JC) bleef topscorer van België. Hij maakte het enige doelpunt voor RWDM tegen Lokeren. Het was te weinig voor de overwinning. Lokeren won met 3-1 door doelpunten van Nijskens, Larsen en Van Cau- ter. Uitslagen: Cerkel Brugge - Standard Luik 2-3, Lokeren - RWDM 3-1, Kortrijk - Seraing 0-2, Lierse SK - Beringen 3-2, Anderlecht - Club Brugge 6-1, Beerschot - Beveren 2-2, AA Gent - Waregem 0-1, Waterschei - Antwerp 2-2, Club Luik - Mechelen 0-1. Stand: 1. Beveren 12 punten, 2. Lokeren, Seraing en Anderlecht 10, 5. Antwerp, Standard Luik, Waregem, Mechelen en Club Brugge 8,10. Beerschot, Waterschei en Cerkel Brugge 7, 13. Gent, RWDM en Kortrijk 5, 16. Lierse 4, 17. Club Luik en Beringen 2. West Ham United heeft zater dag op de zesde wedstrijddag van de eerste divisie in de En gelse legaue zijn eerste neder laag geleden. West Ham ging bij West Bromwich Albion ten onder door een kopbal van Gary Thompson, vier minuten voor het eindsignaal. De Lon- dense club bleef echter aan de kop van de ranglijst met vijf tien punten en een punt voor sprong op Southampton en Li verpool. Southampton, dat met 3-0 op eigen terrein van Man chester United won, heeft dankzij betere doeicijfers de tweede plaats in handen. Li verpool, dat thuis met 2-1 As ton Villa versloeg, staat derde. Steve Williams zette Sou thampton op het spoor van de overwinning op de Engelse be kerhouder door na vier minu ten te scoren. In de zestiende minuut schoot Williams op nieuw raak, waarna David Armstrong in de 79ste minuut de eindstand op 3-0 bepaalde. Liverpool pakte pas in de slotfase de winst tegen Aston Villa, toen Kenny Dalglish en Ian Rush in een tijdsbestek van zes minuten scoorden. As ton Villa kwam zes minuten voor tijd nog terug door een doelpunt van verdediger Colin Gibson. Nottingham Forest vierde en betreurde middenvelder Colin Walsh na de overwin ning van 3-2 bij Norwich. Walsh, die drie maal scoorde, beeindigde het duel niet. Bij zijn derde goal, die hij met het hoofd maakte, werd Walsh in de 65ste minuut getroffen door een schoen van een verdediger van Nottingham. Hij moest met, naar het zich liet aanzien, een gebroken nekwervel naar een ziekenhuis worden ge bracht. Uitslagen: Birmingham - Ipswich Town 1-0, Coventry - Leicester 2-1, Liverpool - Aston Villa 2-1, Luton - Wolverhampton 4-0, Norwich - Nottingham Forest 2-3, Notts County - Arsenal 0-4, Queens Park R. - Sunderland 3-0, Southampton - Manchester U. 3-0, Stoke - Watford 0-4, Tottenham H. - Everton 1-2, West Brom wich - West Ham 1-0. Stand: 1. West Ham 15 punten, 2. Sou thampton en Liverpool 14, 4. Ipswich 13, 5. Manchjester U 12, 6. Coventry 11, 7. Luton, Aston Villa, Nottingham F. en Birmingham 10, 11. Arsenal 9, 12. Wat ford, Queens Park Rangers, West Brom wich en Everton 8, 16. Notts County 6, 17. Norwich en Tottemham H. 5,19. Sunder land 4, 20. Stoke 3, 21. Wolverhampton 2, 22. Leicester 0. Het leidende trio in de Bun- desliga zette zich dit weekein de met duidelijke overwinnin gen verder af ten opzichte van de achtervolgers. Bayern MUnchen, dat met 32.000 be zoekers het bezoekersrecord van de dag had, won met 6-0 van debutant Waldhof Mann heim. Titelhouder en Europa cupwinnaar Hamburger SV had nog iets goed te maken na de eerste seizoen-nederlaag tegen Bayer Leverkusen en vonniste de andere debutant, Kickers Offenbach, met 6-0. Bayer Ürdingen, de derde de butant, draait echter goed en bleef door een overwinning met 2-1 op Bayer Leverkusen op gelijke hoogte met Ham burger SV. Beide hebben 11 punten, een punt minder dan het leidende Bayern München. Karl-Heinz Rummenigge nam met een hattrick de helft van de score van Bayern voor zijn rekening. Bij Hamburger SV scoorden Schatzschneider en Rolf elk tweemaal. Topsco rer blijft echter Herbert Maas met zeven treffers. Hij scoorde voor Bayer Leverkusen, maar kon niet voorkomen dat Bayer Üerdingen na rust door tref fers van invaller Hofmann en Funkel toch nog de volle winst pakte. Drie dagen na de schamele vertoning voor de Europacup in Innsbruck zegevierde FC Köln met 3-0 over Vfl Bochum. De 5000 toeschouwers gingen in het grote stadion van Keu len geheel verloren. Voor de penningmeesters was het toch een slechte dag. De negen wedstrijden trokken slechts 147.000 toeschouwers. Uitslagen: FC Nürnberg - Eintracht Braunschweig 4-2, Hamburger SV - Kic kers Offenbach 6-0, Eintracht Frankfurt - Werder Bremen 0-0, Bayern München - Waldhof Mannheim 6-0, FC Köln - Vfl Bochum 3-0, Bayer Ürdingen - Bayer '04 Leverkussen 2-1, Borussia Dortmund - Arminia Bielefeld 1-0, FC Kaiserslau- tern - Fortuna Düsseldorf 5-2, VfB Stuttgart - Borussia Mönchengladbach 0-0. Stand: 1. Bayern München 12 pnt, Ham burger SV 11, Bayer Ürdingen 11,VfB Stuttgart 9, Bor. MG 8, Werder Bremen 8, Bayer '04 7, FC Koln 7, FC Kaisersl. 6, FC Nürnberg 6, Bor Dortmund 6, Fortuna Duesseld 6, Arminia B. 6, Eintracht Fr. 5, SV Waldhof 5, Vfl Bochum 5, Eintr. Br. 4, Kickers Off. 4 St.Mirren, dat afgelopen woensdag in de eerste wed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker op eigen terrein in Paisley met 0-1 van Feyenoord ver loor, heeft zaterdag voor de Schotse eerste divisie bij Hi bernian met 1-3 verloren. Uitslagen: Dundee - Hearts 1-2, Hiber nian - St.Mirren 3-1, Motherwell - Celtic 0-3, Rangers - Aberdeen 0-2, St.Johnsto- ne - Dundee U 1-2. Stand: 1. Dundee U. 8 punten (15-2), 2. Celtic 8 (12-3), 3. Hearts 8 (9-4), 4. Aber deen 7, 5 St.Mirren 3, 6. Hibernian 2 (5- 11), 7. Motherwell 2 (2-9), 8 Rangers 1 (3- 8), 9 Dundee 1 (2-9), 10. St Johnstone 0. Uitslagen: Brest - Nancy 1-1, Metz - So- chaux 3-1, St.Etienne - Paris SG 2-3, Mo naco - Auxerre 0-1, Rouen - Strasbourg 2-2, Toulouse - Bordeaux 1-3, Nantes - Bastia 1-0, Laval - Rennes 2-0, Lens - Lille 4-2, Toulon - Nimes 3-1. Stand: 1, Auxerre 16 pnt, 2. Bordeaux 14, 3. Monaco 13, 4. Nantes 13, 5. Laval 11, 6. Rouen 10, 7 Paris SG 10,8. Strasbourg 10, 9. Lens 9, 10. Bastia 9, 11. Lille 8, 12. Brest 8, 13. Sochaux 7, 14. Nancy 7, 15. Nimes 7, 16. Toulouse 6, 17 Toulon 6, 18. Metz 6, 19. Rennes 6,20. St.Etienne4 Uitslagen: Ascoli - Avellino 4-1, Lazio - Inter 4-2, AC Milan - Verona 4-2, Napoli - Genoa 0-0, Pisa - Juventus 0-0, Samp- doria - Roma 1-2, Torino - Fiorentina 1-0, Udinese - Catania 3-1 Stand: 1. Udinese 4 pnt 8-1, 2. Roma 4 4-1, 3. Juventus 3 7-0, 4. Torino 3 1-0, 5. Fio rentina 2 5-2, 6. Avellino 2 5-4, 7. Lazio 2 5-4, 8. Sampdoria 2 3-3, 9 Verona 2 6-6, 10. AC Milan 2 6-6,11. Ascoli 2 4-8. Atletico Madrid, de tegenstan der van FC Groningen in het toernooi om de UEFA-beker, heeft zondag de leiding in de Spaanse voetbalcompetitie be houden. De Madrilenen zegevierden in de uitwedstrijd tegen Osa- suna in Pamplona met 1-2 en zijn daarmee de enige club die na drie wedstrijden nog zon der verliespunten is. De uitslagen van de derde ronde in de Spaanse competitie zijn: Betis - Malaga 2-0 Valladolid - Real Sociedad 4-1 Gijon - Cadiz 2-1 Mallorca - Barcelona 1-4 Osasuna - Atletico Madrid 1-2 Espanol - Sevilla 1-0 Athletic de Bilbao -Salaman ca 6-3 Real Madrid - Valencia 0-1 Murcia - Zaragoza 0-0 Na drie wedstrijden is de stand aan de kop: 1. Atletico Madrid 6 punten 2. Murcia 5 (6-2) 3. Valencia 5 (5- 3) 4. Athletic de Bilbao 4 (8-4) 5. Betis 4 (6-3) 6. Barcelona 4 (6-4). DEN HAAG (ANP) - In het betaalde voetbal lopen op dit moment geen eredivisie-spe lers rond met drie gele kaar ten op hun naam. d(j cerste divisie zijn dat er slechts twee: Van den Akker van Vitesse en Delahaye van MVV. Beide spelers kunnen een schorsing tegemoet zien. Dc stand van de gele kaarten (ieder 2, tenzij anders vermeld): eredivisie: Ajax: Ophof; AZ'67: Arntz, FC Den Bosch: Adriaanse, DS'79: Matena; Excelsior: Ridderhof, Struis, Van Tour; Feyenoord: geen; Fortuna S: Maessen, kienveia, Smeets; G.A.Eagles: Small, FC Gronin gen: Waalderbos, Koeman, Van Tlgge len, Mulder, Hiddink; Haarlem: Böck- ling, Verschoor; Helmond Sport: geen; PEC Zwolle: Van der Hengst, IJzerman, Drost, Kamstra; PSV: Lokhoff, Roda JC: Van der Ven, Hofman; Sparta: Van der Berg, Holverda, FC Utrecht: Wouters, Adelaar, Kruijs, Van der Lem, Advocaat; Volendam: Kramer, Holshuysen; Willem II: Van der Ven; eerste divisie: SC Cam- buur: Schouwenaar, Bults, Kleefman, Groote, Eindhoven: geen, De Graaf schap: Pieneman, Trentelman, FC Den Haag: B.Rontberg, De Vroedt, Tempe-. laar; Heerenveen: Van den Wildenberg, Heijne, Nijgh, Hendriks, Bakker, Bosma,* Kist, Jurna; Heracles: Schuman, Prijs, Poell, Heine; MVV: Van Marwijk, Maas, Delahaye (3); NAC: Waslander, Kraay; NEC: Willemse, Mulderij, Mommertz; RBC: Voets, Deijkers; SVV: Kiebert, Wotte; Telstar: Mulder; FC Twente: Vreijsen, Birkedal, Bleuming, Van Ge stel; Veendam: Swart, Koops, Metz; Vi tesse: Van den Akker (3), Doesburg, Quint, Wijnveld; FC VVV: Ressel, Tai- huttu; Wageningen: Van der Klift.

de Stem | 1983 | | pagina 11