en breda Gratis brood mag niet in Westdorpe Celstraf voor diefstallen de 4in1 krant Documenten over kernenergie niet te vinden DE STEM kt wel een )estelvanB&Q n die meestal stukduurder? DE STEM Verdachte mocht liegen Omroepstudio in Midden-Zeeland „België moet afspraken over lozing Wester schelde nakomen" MINISTER TE LAAT VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 Schepen wachten op Rede Vlissingen voor doorvaart naar Gent en Antwerpen 4ERCEDES-BENZ -OCCASION LAAT TE WENSEN OVER, m sITIE f1995,' llova Rhee elt lova onnie Jongenelen &OlufsenfÉj POLITIE BERISPT MECHELINCKS TEMBER A.S. van WELLICHT GOES, MIDDELBURG OF VLISSINGEN IN ZEELAND UIT AUTO Smit-Kroes bij opening zuiveringsinstallatie Bath: jlminasingel 42 Tel. 076-223611 It DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Staking legt hele scheepvaart stil met. 57.000 stuurbekr. len 67.000 184.000 79.000 138.000 75.000 schuifd. en 65.000 autom. enz. i 115.000 stuurbekr. 56.000 autom. enz. ciet 120.000 autom. enz. grijs 106.000 autom. LPG metal. 93.000 sportvelgen i 92.000 autom. i met. 42.000 veel access. ..6.500 km 73.000 km 74.000 km 84.000 km EN l met ■vergrijs ietoestel van Bang Olufsen. im precies te zijn. Met de beeld- e B&O op videogebied een klasse aakt. Voorbereid voor Teletekst, afstandbediening, die ook de er en Teletekst kommandeert. 8,0 kleurentelevisie onder de ook B8>0 wil graag betaalbaar sn die het belang beseffen van niek, vormgeving en service, ist in deze tijd. it 32-36, Tel. 076-224500 10, Tel. 076-133772 Tel. 01623-12021 of 59, Tel. 01620-55292/60018 9-41, Tel. 01652-2715 124-126, Tel. 01696-3272 igevers van beeld en geluid Van een onzer verslaggevers WESTDORPE - De Sasse rijkspolitie heeft gisteren de Mechelincks uit Westdorpe die daar huis-aan-huis brood willen gaan bezorgen verhinderd hun sympathisanten op originele wijze te bedanken. Vera en Frank wilden de zeshonderd handtekeningzetters gratis een brood geven maar werden na het uitdelen van het tweehonderste brood ai in de kraag gegrepen. „Volgens een wet mogen we geen gratis brood uitdelen. Dat begrijpen we nu wel maar daar wisten we niets van. Nu blijven we met vierhonderd broden zitten. Een diepvries hebben we niet. We worden steeds maar tegengewerkt. Zo geraken wij nooit aan de slag". De economische controledienst in Den Bosch bevestigde gisteren dat gra tis uitdelen van brood niet mag. Zoals gemeld hebben de Mechelincks bij de gemeente Sas van Gent een vent vergunning aangevraagd. Deze wordt voorlopig nog niet afgegeven. De Ka mer van Koophandel in Terneuzen vis te voor De Mechelincks uit dat een ventvergunning niet per se noodzake lijk is om zaken te kunnen doen. „Er kan ook met bestellijsten gewerkt wor den en dat is niet strafbaar. Op bestel ling leveren is geen venten", aldus Vera Mechelink, die eraan toevoegt dat het niet de bedoeling is om de gemeente in de wielen te rijden. Gisteren wilden de Mechelinks zich middels een bestelformulier van klan dizie verzekeren. Ze grepen de gelegen heid aan om de bevolking met een brood te bedanken voor de vele steun betuigingen. Zover kwam het dus niet. „Het is jammer dat we die actie niet hebben kunnen afmaken. Nu gaan ze zeggen, de ene helft krijgt wel brood en de andere niet". De Mechelinks gaan vandaag weer met bestellijsten op pad. De Kamer van Koophandel drukte het echtpaar gistermiddag nog eens op het hart dat ze daarmee geen strafbaar feit plegen. lerceel Langeweg, e. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 19-jarige M. D. uit Terneuzen had ken nelijk een uitgebreid en geva rieerd scala aan „primaire le vensbehoeften", die hij vooral in de maand december van het vnrig jaar gewoon „even ging halen" omdat hij geen geld had om de spullen ordentelijk te kopen. „Voor eigen gebruik" bena drukte D. voor de politierech ter in Middelburg, waar hij zich voor een serie diefstallen moest verantwoorden. Achter de groene tafel scho ten de hooggeleerde heren in •te lach: „Make-upartikelen, Parfum, 62 pénselen en 97 bus jes verf", zo deed de officier jten justitie een greep uit de 'ange lijst gestolen artikelen. "Gebruikt u die zelf ook?" „Neen, maar wel mijn vrien din", repliceerde verdachte. Het was dan ook zijn vriendin die de „boodschappenlijstjes" samenstelde, waarop D. het zware werk deed. Meermalen verschafte hij zich toegang tot een supermarkt en een drogis terij (waar vooral sieraden werden buitgemaakt). Op 5 januari 1983 stal D. bo vendien bij een zwembad in Terneuzen een bromfiets, die hij onmiddellijk in een andere kleur overspoot. D. werd ver oordeeld tot acht weken waar van vijf weken voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Eveneens om te kunnen voorzien in de primaire le vensbehoeften had de 22-jari- ge P. K. uit Philippine op 26 november van het vorig jaar letterlijk een greep gedaan in de kassa van een supermarkt in Terneuzen. Hij had zich weliswaar een versnapering aangeschaft voor iets meer dan een gulden, maar toen het op afrekenen aankwam greep K. met volle vuist in de kassa en dat leverde hem een bedrag op van 3400 gulden. De kassières achtervolgden de man, die tenslotte door de politie werd gegrepen. „Ik had geen keuze", aldus K., die voor de politierechter verklaarde dat hij geen recht had op een uitkering omdat hij zelf ont slag had genomen bij zijn va der/werkgever. „Niets anders dan een generatieconflict", zo meende zijn verdediger mr. Brugge dan ook. Want K. wil de uiteraard niet met hangen de pootjes bij zijn vader terug komen. K. werd veroordeeld tot vijf weken, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. J^&ADvOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren '"Jemeuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- "të's op pagina 2. Redactie Te'neuzen: Rein van der e'm (editie-chef), Jan Jan- pen (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de °er (foto), Ton Koomen tsport). Hulst: Eugène Ver- u?e'®n- Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post te Oostburg: Co Meertens. Servicepunten jjoosterzande: mevr. Neve, 2250*' Alexanderstr. 4, 01148- Aö»ertentie-expi. "epecteur Zeeland: C. Me te Privé 01150-95839. Van onze correspondente MIDDELBURG - „U mag liegen hoor", zo hield politierech ter mr. Nomes de 56-jarige K. W. uit Philippine voor, die op gaf drie biertjes te hebben genuttigd voor hij op 27 novem ber werd aangehouden. De bloedproef toonde namelijk later aan dat VV. er wei wat meer op had: 2.12. Hij werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 1000 gulden en twaalf maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk. De laatste boot van Kruiningen naar Perkpolder deed de 40-jarige A. de G. op 2 december van het vorig jaar de das om: na drie borreltjes bij een relatie in Kruiningen probeer de hij deze boot nog net te halen. Zijn haast viel evenwel op bij twee surveillerende politiemannen en De G. werd aange houden voor een uitgebreide controle. Geïrriteerd wees De G. de mannen op het naderend vertrek van de laatste veer boot, waarop de politiemannen laconiek opmerkten dat er de volgende dag ook weer een boot zou gaan. Daarop weigerde de Hulstenaar alle medewerking aan welk onderzoek dan ook. De G. werd donderdag door de politierechter veroor deeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden en negen maanden voorwaardelijke rijontzegging met de bijzondere voorwaarde dat De G. gedurende een jaar tijdens de weekeinden zijn auto niet mag besturen. Va n een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De plaatsen Goes, Middelburg en Vlissin gen liggen het meest voor de hand als vestigingsplaats voor de studio van een regionale Omroep Zeeland. Een plaats in het gebied daartussen in mag echter niet bij voorbaat worden uitgeslo ten. Voor Zeeuwsch-Vlaande ren en misschien ook voor Noord-Zeeland zal een bijzon dere voorziening getroffen moeten worden, bij voorbeeld in de vorm van een vaste re dacteur en/of vaste lijnver binding. Dat staat in een notitie die komende woensdag besproken wordt door de Adviesraad Omroep Zeeland. Aan de ad viesraad is voorgesteld om J. Deïst uit Noordwelle, vooral bekend als directeur van de vervoersmaatschappij ZWN tot voorzitter te benoemen. Directeur H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad zei gisteren dat het moeilijk in te schatten is of de medianota van minister Brinkman de komst van een Omroep Zee land nu dichterbij of verder- weg brengt. Hij deed deze uit lating tijdens een vegadering van de Zeeuwse Culturele Raad. Koch wees erop dat Zee land en Utrecht aan het eind van dit jaar nog de enige pro vincies zijn waar het aan een regionale omroep ontbreekt. Zoals de zaken er nu voor staan kan het Zeeuws provin ciebestuur de benodigde zend machtiging gaan verstrekken. Het provinciebestuur zal er verder mee akkoord moefen gaan dat de omroepbijdrage ten behoeve van de Omroep Zeeland met een tientje per jaar wordt verhoogd. Dat le vert 1,25 miljoen per jaar op. Er resteert dan nog een tekort van 1,75 miljooen per jaar. De mogelijkheid bestaat dat het ministerie van WVC dit gat dekt met een rijksbijdrage. Zoals bekend wil het Zeeuws provinciebestuur zelf geen geld in de omroep steken. Koch benadrukte gisteren dat de Zeeuwen meer geld voor hun regionale omroep op tafel moeten leggen dan de in woners van de meeste andere provincies. De Zeeuwen beta len nu al via hun omroepbij drage mee aan de regionale omroepen elders. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/BORSELE - De politie heeft geen idee waar ze moet zoeken naar een kof fer met kernenergiedocumen ten, die in maart in Zeeland werd gestolen uit een gepar keerde auto. Op 6 j uli is daarvan aangifte gedaan bij de gemeentepolitie in Middelburg. „Het is zoeken naar een speld in een hooiberg, de aangever wist zelf niet pre cies op weike plaatsen op Wal- cheren hij geweest was", aldus waarnemend korpschef A. Dorst te Middelburg. Die aangever was een in specteur van het International Atomic Energy Agency (IAEA) uit Wenen. De man had in maart net de j aarlij ke inspectie achter de rug van het IAEA-agentschap bij de kern centrale te Borsele. Hij heeft bij de politie niet gerept over de belangrijkheid van de do cumenten, laat staan over „atoomgeheimen". Het IAEA controleert jaar lijks in landen, die het non proliferatieverdrag hebben ondertekend, wat er met de splijtstoffen gebeurt. Men gaat na of het niet wordt gebruikt voor de aanmaak van atoom wapens. PZEM-woordvoerder Tom Koopman sluit niet uit dat de man van de jaarlijkse controle bij de PZEM -meestal inge steld na de gebruikelijke splijtstofwisseling- aanteke ningen en een rapport ge maakt heeft die mogelijk in de koffer zaten. „Voor ons als PZEM is er echter niets aan de hand, wij hebben niets te ver bergen en de zaken zijn in or de". De heer Koopman acht het ook niet onmogelijk dat de in specteur bij terugkeer in We nen melding heeft gemaakt van de kofferdiefstal, waarna mogelijk het agentschap In terpol heeft ingeschakeld. Voor de Middelburgse ge meentepolitie is het bekend- worden van de diefstal geen reden het onderzoek aan te vangen. „Ik zou niet weten hoe we dat moeten aanpakken", aldus de heer Dorst. Directeur ir A. Tiktak van de kerncentrale Borssele, zei gisteren wel op de hoogte te zijn gesteld van de diefstal destijds. De documenten be vatten naar zijn mening geen topgeheimen. Ze kunnen vol gens hem in handen van onbe voegden geen problemen ople veren voor de werking van de kerncentrale. Het is in feite alleen de boekhouding van de splijtstof wisseling en die gegevens zijn ook elders te verkrijgen. „Het is mij niet bekend", aldus Tik tak „of er in die koffer nog an dere wel geheime documenten van bijvoorbeeld GKN (Kern centrale Dodewaard) hebben gezeten". Het hoofd van de justitiële dienst van de rijkspolitie in Middelburg, majoor L. Provi- ly, zegt niet gelukkig te zijn met het feit dat deze diefstal nu bekend is geworden. Wel licht was het een gewone auto diefstal en wist de dader niet wat voor belangrijke docu menten hij in handen had. Door deze publikaties zou dat wel eens kunnen veranderen, aldus Provily. Van een onzer verslaggevers BATH - Bij de opening van de zuiveringsinstallatie van het hoogheemraadschap West-Brabant heeft minister Neelie Smit- Kroes van verkeer en waterstaat gisteren gezegd dat België ein delijk eens de afspraken moet nakomen over het lozen van af valwater op de Westerschelde. Doet België dat niet, dan kan Nederland weieens dwars gaan liggen als het gaat om het bevaarbaar houden van de Westerschelde, zo liet de mi nister weten. Zij wees erop dat aan Ne derlandse kant veel wordt ge daan om een schonere Wester schelde te krijgen. De bouw van de grote zuiveringsinstal latie bij Bath is daarvan een voorbeeld. Maar de gewenste waterkwaliteit wordt volgens de minister niet bereikt als de afgesproken sanering van de waterlozing op Belgisch ge bied niet wordt uitgevoerd. De afspraken hierover date ren van 1975 en staan in zoge naamde ontwerp-verdragen die tot heden toe nog niet van kracht zijn geworden. Oor zaak daarvan is het feit dat België er niet zwaar aan tilt. Veel belangrijker vinden de Belgen dat de Westerschelde bevaarbaar blijft. Minister Smit-Kroes zei gisteren dat Nederland best wil meewer ken aan het verbeteren van de bevaarbaarheid. „Maar dan wel op voorwaarde dat de Bel gen met ons over die andere afspraken gaan praten", voeg de zij eraan toe. De minister merkte gisteren ook op dat reinigen van afval water een dure zaak is gewor den. Omdat het rijk momen teel slecht in de slappe was zit was bij de minister een wat veranderde houding te be speuren als het gaat om be handeling van afvalwater. Nog steeds vindt men dat in Den Haag een belangrijke zaak maar in verband met de kosten vond de minister dat niet meer zo perfectionistisch gewerkt hoeft te worden als tot voor kort. „Soms kunnen lozingseisen soepeler worden gesteld en is het ook denkbaar dat relatief kleine lozingen buiten het saneringsprogram ma blijven", zei zij in verband hiermee. De opening van de zuive ringsinstallatie werd ook bij gewoond door tal van Zeeuwse en Brabantse autoriteiten. De Zeeuwse delegatie werd aan gevoerd door commissaris der koningin dr. C. Boertien. Dijkgraaf ir. P. van der Burgh ging gisteren uitge breid in op de ontwikkelingen die zich op het gebied van wa terzuivering hebben voorge- Van een onzer verslaggevers BATH - Minister Neelie Smit-Kroes kwam gisteren ruim een uur te laat in Bath waar zij de gloed nieuwe zuiveringsinstalla tie van het hoogheemraad schap West-Brabant moest openen. Oorzaak hiervan was het feit dat zijn gister ochtend was dwarsgezeten door verkeersleiders op Schiphol. De minister moest gis terochtend naar Parijs om daar met haar Franse col lega's onder meer te praten over de vervuiling van de Rijn. Een paar dagen gele den heeft de minister be sloten om wat betreft de verkeersleiding van het vliegverkeer een deel van de activiteiten van Schip hol te verplaatsen naar Beek. Hiermee gaan op Schiphol enkele honderden arbeidsplaatsen verloren. De verkeersleiders op Schiphol besloten dat de minister gisterochtend be taald te zetten toen zijn naar Parijs moest. Heel formeel en traag werd ge werkt aan afhandeling van het toestel waarin de mi nister zat. Het gevolg was dat ze een uur te laat in Parijs was en later op de dag het gezelschap Bra bantse en Zeeuwse autori teiten in Bath een uur liet wachten. Die losten overi gens het probleem op door wat te schuiven met toe spraken en een borrel te drinken. daan voordat de installatie bij Bath er stond. Aanvankelijk dacht men in West-Brabant klaar te zijn met een serie zui veringsmaatregelen die dan per jaar ongeveer 12,5 miljoen zouden kosten. Door veran derde inzichten, die onder meer de bouw van de installa tie bij Bath tot gevolg hadden, zit het hoogheemraadschap nu voor een uitgave van 70 tot 75 miljoen per jaar. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN/TERNEUZEN - Gisteravond laat lagen op de Rede van Vlissingen ruim 40 schepen te wachten op doorvaart naar Ant werpen en Gent. De vrij algemene sta king onder Belgische loodsen, redediensten, sluis- en brugwachters legde de scheepvaart vol ledig stil. Woensdagavond om 21.15 uur reeds stopten de sluis wachters in Antwerpen met het werk om 23.00 uur gevolgd door de redediensten. Een van de gevolgen van deze sta kingsactie was, dat een Rus sisch vrachtschip in de sluizen bij Antwerpen kwam vast te zitten. In de nacht van woensdag op donderdag hielden ook de brugwachters in Zelzate het voor gezien, waardoor een eind kwam aan de zeescheep vaart op Gent. Vijf schepen, doorgevaren met een Nederlandse loods aan boord, werden op last van de Terneuzense havendienst afgemeerd aan de Goese Kade in Terneuzen. De aangekondigde staking in Zelzate zou 24 uur duren, zodat vannacht om 00.00 uur de scheepvaart op Gent weer kon plaatsvinden. Er waren gisteravond echter sterke aan- wij zingen, dat de staking zal worden voortgezet. Er was zelf sprake van bezetting van de brug, zodat eventuele werk willigen deze niet meer zouden kunnen bedienen. Door deze onzerheid besloot de havendienst in Terneuzen de op de Rede van Vlissingen liggende schepen, met bestem ming Gent, tegen middernacht nog geen toestemming tot op- stomen te verlenen. „Wij kun nen die schepen niet allemaal in het Kanaal hebben", aldus een zegsman. De openingsplechtigheid van de zuiveringsinstallatie Bath verliep vlekkeloos. De minister heeft kennelijk meer met 'dit bij Itje gehakt'. - foto de stem/dick de boer Mevrouw Mechelink met haar kinderen tussen de vierhonderd broden in de garage. foto de stem/cor j de boer

de Stem | 1983 | | pagina 9