wmmm Amerikaan sterk in de Ronde van de Toekomst jideling Volleyballers mikken op middenmoot Oorlog tegen doping Sportsupport: steun in de rug chaak- Jassen öobbeleirs Toenadering tussen Karpov en Kortsjnoj Gasselich in selectie Oostenrijk Belgische selectie zonder verrassingen Lisa Bonder verrast Evert Groep Poolse supporters wil in Italië blijven Brazilië in halve finales Basketbaldames winnen ook van Spanje Schoenaker vier duels aan de kant eugdselecties VRIJDAG 16 septembe DEN HAAG - Voor het eerst in zes jaar neemt het Neder lands herenvolleybalteam deel aan het finaletoernooi om het Europees kampioen schap, dat vanaf zaterdag in Oost-Duitsland wordt ge houden. Door eind mei in Den Bosch een van de drie kwa lificatietoernooien te win nen, verzekerde Nederland zich van een plaats bij Europa's beste twaalf. In eerste instantie zag bonds coach Rob Hachmang de ti telstrijd als een stap op weg naar een topprestatie in 1985, wanneer Nederland de volgende editie van het toernooi organiseert. Over twee jaar mikt Hachmang op de derde positie, in Oost- Duitsland lijkt een plaats in de middenmoot haalbaar. De Nederlandse dames- ploeg heeft aanzienlijk min der ambities. Hachmang heeft het idee verworpen, dat de Nederlandse volley ballers uitsluitend naar Erf urt afreizen om ervaring op te doen. Na het winnen van de Lentebeker in april en het Brabantse succes, dat werd gemarkeerd met een overtuigende zege op Italië, ziet de Europese volleybal wereld Nederland als een mogelijke kandidaat voor de finalepoule. De kans op een dergelijk resultaat is echter klein. Nederland lootte de moeilijkste poule. Zaterdag wordt het toer nooi geopend tegen veelvou dig Europees en wereld kampioen Sovjet-Unie, de dag daarna treedt de forma tie van Hachmang aan te gen de nummer vier van Europa, Tsjechoslowakije. Maandag volgt het treffen met Finland. De' ontmoetin gen met Finland en Tsje choslowakije bieden de bondscoach mogelijkheden. De Tsjechoslowaken heb ben aan kracht ingeboet, maar kennen per traditie een omvangrijker voorbe reiding dan Nederland. In volleybal weegt ervaring, inzicht en trainingsarbeid zwaar. Om die reden gingen eerder jonge, eerzuchtige en technische sterke ploegen onderuit tegen teams, die weliswaar uitgeblust zijn, maar zich met routine nog net overeind hielden. Mocht Nederland de fina lepoule bereiken, dan is het spelletje wel uit. Komt Ne derland in de troostronde, dan zal de gebruikelij ke, maar boeiende strijd ontrol len om de hegemonie van West-Europa. Finland, Frankrijk, Griekenland en Hongarije zijn dan de moge lijke opponenten. Het Nederlandse dames volleybalteam zal tijdens de Europese titelstrijd in Cott- bus genoegen moeten nemen met een bescheiden klasse ring. Na de zesde plaats in 1979 (Frankrijk) en de ne gende in 1981 (Bulgarije) mag Nederland in Cottbus niet rekenen op een hogere klassering dan de elfde plaats. In de voorronde zijn de Nederlandse dames kans loos tegen de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije, terwijl ook de kwaliteiten van Roe menie veel hoger moeten worden getaxeerd. Coach Peter Murphy durft slechts te hopen op een plotseling succesje tegen landen als Italië, Frankrij k en wellicht West-Duitsland in het tweede gedeelte van het toernooi. Hij weet echter dat zijn ploeg momenteel alleen te gen Zweden is opgewassen. Murphy: „We gaan ook niet geladen naar het evenement toe. In 1985 in eigen land zal dat anders zijn. Nu wachten we af en proberen net als in het toernooi om de Lentebe ker onze slag te slaan". De Nederlandse selecties bestaan uit: Heren: Marco Brouwers, Gijs van Bussel, Teun Buijs en Bert Goedkoop (allen Martinus), Jan Snippe (AMVJ), Jan Jacobs en Wim Koch (Geldrop), Jan Clardeij (Voorburg), Ad van der Velden (WC), Henri Brouwhuis, Pim Raterink en Fred Wellink (Orion). Dames: Jacqueline Schimmel, Bianca Hooymans en Monique Booy (Orion), Carolien Keulen, Ingrid Piersma (DVC), Monique Remmen, Irene Klunder (Voorburg), Petra van de Linde, Els Tuynman (AMVJ), Fransje Murphy (WC), Irene Pelser (Marti nus) en Helena van Eij keren (Zaan'69). Rijvers houdt selectie intact Van onze sportredactie BRUSSEL - Guy Thijs, bonds coach van België, heeft zijn selectie voor de vriendschap pelijke interland tegen Neder land, volgende week woensdag in Brussel, bekend gemaakt. Zoals gewoonlijk telt de selec tie weinig verrassingen. Marc Baecke van de huidige koploper SK Beveren en Mi chel Degroote van Anderlecht zijn door de Belgische keuze heer voorlopig op een zijspoor gezet. Nieuw is de linkervleu gelverdediger Michel Wintacq van Standard Luik. De Waal, overgenomen van FC Luik, zal een helft spelen. De andere helft is gereserveerd voor Mi chel Dewolf van AA Gent. Re- né Vandereycken heeft na overleg met Thijs besloten nog geen interlandvoetbal in zijn programma op te nemen. De Anderlecht-speler wil eerst bij zijn club op het oude niveau terugkeren. De 'Italianen' Eric Gerets en Ludo Coekc zijn wel van de partij. De opstelling van Belgie: Pfaff (Bayern Munchen); Gerets (AC Milan), Meeuws (Standard Luik), Millecamps (Waregem), Wintacq (Standard)/Dewolf (AA Gent); Vandersmissen (Standard Luik), Coeck (Inter Milan), Vercauteren (Anderlecht); Ceulemans (Club Brugge), Vanderelst (SK LOkeren), Vandenbergh (Ander lecht) Reserves: Munaron (Anderlecht, Verheyen (Club Brugge), Mommens (SK Lokeren), Voordeckers (Waterschei). TOKIO - De Amerikaanse tennisster Chris Evert-Lloyd, vorige week nog finaliste op Flushing Meadow, is in de tweede ronde van een interna tionaal damestoernooi in To kio uitgeschakeld. Haar jonge landgenote Lisa Bonder bleek in de Japanse hoofdstad, waar voor de speelsters 600.000 gul den prijzengeld klaar ligt, te sterk: 7-5,4-6,6-4. De belangrijkste uitslagen zijn: Lisa Bonder (VSt) - Chris Evert Lloyd (VSt) 7-5, 4-6, 6-4 Beth Herr (VSt) - Nancy Yeargin (VSt) 6-2, 6-3 Cathy Horvath (VSt) - Anna-Maria Fernandez (VSt) 6-4, 7-6 Ann Hobbs (GBr) - Ivanna Madruga- Osses (Arg) 6-3, 6-2 Leigh Thompson (VSt) - Mima Jausovec (Joe) 6-1, 6-1 An drea Jaeger (VSt) - Barbara Hallquist (VSt) 6-4,6-1, LOS ANGELES - Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten is de 'oorlog' begonnen tegen doping. Het USOC heeft zich voorgenomen om de komende maanden do- pingtesten uit te voeren in het hele land en op alle ni veaus. De toestanden bij de Pa- namerikaanse Spelen in Caracas dienen als voor beeld, waaruit lering moet worden getrokken met het oog op de Olympische Spe len van Los Angeles vol gend jaar. In Caracas wa ren twaalf Amerikaanse atleten zo bang te worden betrapt op het gebruik van doping, dat ze het evene ment voortijdig voor ge zien hielden. ZEIST - In zijn streven om het Nederlands elftal zo veel mogelijk te vullen met spelers uit de vaderlandse competitie heeft bondscoach Kees Rijvers voor de vriendschappelijke interland tegen België slechts één wijziging in zijn selectie aangebracht. Doelman Hans van Breukelen van het Engelse Nottingham Forest vervangt in de groep zijn opvolger bij FC Utrecht, Jan Willem van Ede. JL Het vrijwel intact houden van de selectie die vorige week woensdag in Groningen Ijs- land met 3-0 klopte, heeft wel de nodige gevolgen voor Olympisch bondscoach Ger Blok. Met een tweede trai ningsbijeenkomst voor de kwalificatiewedstrijd tegen Roemenië voor de de deur (19, 20 en 21 september) had Blok een uitnodiging verstuurd aan Feyenoorder Peter Houtman en de Groningers Bud Broe ken en Adrie van Tiggelen. Met een aanhangsel waarin vermeld was dat de uitnodi ging kwam te vervallen als Kees Rijvers een beroep op het drietal zou doen. Dat is inmid dels dus gebeurd, waardoor Ger Blok een deel van zijn voorbereiding weer in duigen ziet vallen. De Olympisch bondscoach die gisteren geen overleg pleegde met Rijvers houdt zich aan de afspraken. Omdat het Nederlands A- elftal op het lijstje met ge maakte afspraken uiteraard nummer een staat, zal Ger Blok het trio bij Kees Rijvers afleveren. Ger Blok wil het drietal echter wel in zijn selec tie houden en ook laten spelen tegen Roemenië. Naar verluidt heeft Rijvers daar geen be zwaar tegen. Dat heeft tot gevolg dat de betrokkenen wel een overla den programma voor de kie zen krijgen. Met name spits Peter Houtman kan aan de bak. In zeventien dagen mag Houtman proberen in zeven duels te doen waarvoor hij aangetrokken is, scoren. „Ik weet nog niet hoe het nu verder allemaal loopt", houdt de Rotterdammer zich wat af zijdig, „ik heb Blok destijds gezegd dat ik voor het A-team zou kiezen als ik geselecteerd werd. Nou, dat is nu het geval. Of Blok me tegen Roemenië wil opstellen, weet ik niet. Dat hoor ik wel. Dan volgen de wedstrijden elkaar inderdaad in een snel tempo op. Je krijgt met verschillende belangen te maken. Daar zal nog wel over gesproken worden". Van overbelasting wil bondscoach Kees Rijvers trou wens niets weten. „Geen spra ke van", stelde hij resoluuut, „ik ga op de stoel van de club- coach zitten en neem de spe lers in bescherming. Iedereen is op de hoogte van onze plan nen. Ik heb geen enkel be zwaar gehoord". Het staat overigens vrijwel vast dat in de selectie voor de interland tegen België een plaatsje vrijkomt. Erwin Koe man sukkelt nog altijd met een vervelende voetblessure en zal aan de kant moeten blijven. In dat geval roept Rij vers een zeventiende kandi daat op. De Brabander wil de groep namelijk zoveel moge lijk intact houden om het ploegverband te bevorderen. In dat kader past ook de oefenwedstrijd tegen het Zeeuws team, maandagavond in Middelburg (aanvang 18.30 uur). Een aardige onderbre king van het trainingskamp dat in het Noordbevelandse Kamperland opgeslagen wordt. Het is de bedoeling dat Kees Rijvers zondagavond een op stelling bekend maakt. Bij blessures zal de groep uiter aard gewijzigd worden. Dan is de mogelijkheid groot dat Rij vers een greep doet uit het rijtje Krol, Rijkaard, Schoena ker, Kieft, Spelbos, Peters, Van der Gijp en Van der Kor- put. Met de aantekeing dat Krol zich nog niet sterk genoeg acht voor een rentree in Oranje. Dit achttal kreeg van Rijvers per brief te horen dat ze voorlopig in de wachtkamer zitten. Daarmee sterkte Kees Rijvers de uitspraak ,dat hij de selec tie intact zou houden als er een goed resultaat was tegen IJs land, aan. „Maar die spelers zitten wel bij de 22 die ik in mei bekend maakte", houdt Rijvers voor de kwalificatie- interland tegen Ierland een slag om de arm, „die kunnen er dus gemakkelijk bijgehaald worden. Met de zestien die ik nu heb, zijn er meer mogelijk heden om aan een sterke ploeggeest te werken". De selectie: Edo Ophof, Peter Boeve, Ro nald Koeman, Marco van Basten, Gerald Vanenburg (allen Ajax), Ben Wijnste kers, Ruud Gullit, Peter Houtman, Pier re Vermeulen (allen Feyenoord), Michel Valke en Willy van de Kerkhof (beiden PSV), Adrie van Tiggelen, Bud Broeken en Erwin Koeman (FC 1 Schrijvers (PEC Zwolle) en Breukelen (Nottingham Forest). Groningen), Piet Hans van TURIJN - Daags na de wed strijd van hun ploeg Leehia Gdansk in Turijn tegen Ju- ventus (0-7) hebben zestien Poolse voetbalsupporters aan de Italiaanse autoriteiten de wens te kennen gegeven in Italië te willen blijven. Volgens verklaringen van de Italiaanse politie hebben de zestien Polen politiek asiel ge vraagd, omdat zij niet langer in een land willen verblijven „met een autoritair regime, dat de meest elementaire vrij - heden verbiedt". Van de 94 supporters, die met een chartermachine van de Poolse luchtvaartmaat schappij Lot naar Turijn wa ren gekomen voor de wed strijd Juventus - Legia Gdansk (Europabeker II) zijn er donderdag slechts 54 terug gevlogen naar Dantzig. Van de veertig overblijvers hadden er zestien al politiek asiel ge vraagd in Turijn, de anderen hebben zich met hetzelfde ver zoek gemeld in Milaan en Bo logna. Het RIO DE JANEIRO - In een wedstrijd voor het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbal beker hebben de elftallen van Brazilië en Argentinië gelijk gespeeld: 0-0. Door dit resultaat plaatste Brazilië zich voor de halve fi nales. Brazilië, met sterren als Socrates, Eder en Junior, vol deed geenszins aan gestelde verwachtingen. De Argentijn se doelman Fillol voorkwam een Braziliaanse zege. Het duel in Rio de Janeiro werd bijgewoond door 54.000 kij kers. Peter Houtman tijdens zijn vorige optreden voor het Nederlands elftal, op 7 september in Groningen: „Ik weet nog niet hoe het nu verder allemaal loopt". - foto archief de stem AMSTERDAM (ANP). De Ne derlandse Sport Federatie en het Nederlands Olympisch Co mité hebben een weg uitge stippeld om meer geld voor de Nederlandse sport te krijgen. De beide overkoepelende sportlichamen hebben daartoe een stichting opgericht, Sport support, die nieuwe banden met het zakenleven wil aan knopen. Sportsupport, onder voor zitterschap van Ruud Frese, de secretaris-penningmeester van het NOC, vertoont over eenkomsten met het Westduit- se sportinstituut Sporthilfe, dat jaarlijks een bedrag van ruim dertien miljoen gulden in de Westduitse (top)sport steekt, voor een belangrijk deel via maatschappelijke be geleiding. In de Nederlandse situatie zou dat een bedrag van ongeveer twee en een half miljoen gulden vergen. Aan de uitkeringskant is de Nederlandse stichting iets breder georienteerd, omdat ook steun aan de breedtesport tot de plannen behoort. Voor het verwerven van gelden staat Sporthilfe, met inkom sten direct uit de Westduitse toto-instellingen en via extra toeslagen op bijvoorbeeld postzegels, wat vaster in de schoenen. Ruud Frese vindt dat de sport in de afgelopen jaren een te goedkoop middel voor de commercie is geweest. Hij gaat er tevens van uit dat de spon- sormogelij kheden voor de sport slechts ten dele zijn ge bruikt. Daarom gelooft hij in de mogelijkheden voor Sport support dat drie doelstellingen heeft, namelijk: het verwer ven van fondsen, extra steun voor de sport naast de be staande geldstromen, steun aan sportbeoefening in het al gemeen en voor de topsport. De Nederlandse stichting wil in geen enkel opzicht con curreren met sportbonden die al eigen overeenkomsten heb ben met geldgevers. Met wil de gaten in de markt opvullen om de Nederlandse sportman een betere kans te bieden in de concurrentie met anderen. De tegenwoordige maatschappe lijke begeleiding beschikt, dank zij steun van onder an dere de lotto en toto, jaarlijks over een bedrag van een mil joen gulden, dat moet worden verdeeld onder ongeveer 900 sportmensen. Dat bedrag is niet toereikend. Geschat wordt dat er ten minste nog eens de helft van dat bedrag bij moet om te voorkomen dat de topsporter maatschappelijk te veel schade van zijn sport ondervindt. Het nieuwe li chaam zal dat extra-bedrag moeten verwerven. Daarmee overigens houden de activiteiten, volgens de plannen, die donderdag op een persconferentie in Amsterdam werden ontvouwd, niet op. De stichting wil ook stimulansen geven voor het organiseren van belangrij ke sporteven- menten in Nederland en er aan bijdragen dat de daarvoor benodigde gelden beschikbaar zijn. Dat geld moet uit de zaken wereld komen. Men mikt op inkomsten uit reclamemoge lijkheden, maar ook op gelden uit donaties van bedrijven, die als tegenprestaties gebruik mogen maken van de vignet ten van NSF, NOC en natuur lijk de nieuwe stichting met de Engelse naam. Frese taxeert dat het mogelijk moet zijn binnen enkele jaren, via lang lopende overeenkomsten, jaarlijks een bedrag van een miljoen te verwerven. Zijn op timisme wordt gedragen door een voorzichtige peiling onder mogelijke geldgevers, die een redelijk positieve reactie heeft opgeleverd. De sportbonden, die woensdag van de plannen op de hoogte werden gesteld, hebben zich, zonder al te veel tegenwerpingen achter het initiatief opgesteld. Dat is volgens het bestuur van de nieuwe stichting niet verwonderlijk omdat er een duidelijke stagnatie aan in komsten is de laatste jaren. De toelagen van het huidige mi nisterie van WVC en de op brengsten uit toto en lotto zijn in de laatste drie jaar niet we zenlijk gestegen, terwijl de kosten wel zijn opgelopen. Bo vendien is gebleken dat nieu we prikkels noodzakelijk zijn om het geld uit de zakenwe reld naar de sport te brengen. „Dat", concludeerde Frese, „is voorlopig ons eerste doel. De verdeling is een volgend, maar veel eenvoudiger probleem. De praktijk leert namelijk dat het gemakkelijker is geld uit te geven dan het binnen te krij gen." LA CHAPELLE-EN-VERCORS - Greg Lemond toonde onlangs aan, dat Amerikanen wel degelijk kunnen wielrennen. Lemond werd in Altenrhein als eerste Amerikaan tot wereldkampioen op de weg gekroond. In de Ronde van de Toekomst won Le- monds landgenoot Jonathan Boyer een etappe. De amateur Ale- xi Grewal deed donderdag, in de eerste bergetappe, van zich spreken. Grewal had lak aan de re putatie van staatsamateur Falk Boden uit Oost-Duits land en fietste hem, en de rest van het peloton, in de beklim ming naar La Chapelle en Vercors finaal uit het wiel. De Franse prof Christian Levavasseur hield het langst stand tegen de ontketende Grewal. Hij verloor slechts 34 seconden. Boden, dit jaar win naar van de Vredeskoers, kwam als eerste van een ach tervolgend groepje over de eindstreep met 1.13 achter stand. Het was Boden die al na acht van de 100 kilometer de aanval zocht en het peloton deed verbrokkelen. Op de Cote de Chalimont werd Boden achterhaald. In de afdaling waagde Grewal een poging, die uiteindelijk slaagde. De Belgische prof Leo Wel lens won donderdagmiddag de tweede bergetappe tussen La Chappelle-en-Vercors en Bourg-de-Peage. Aan het eind van de 92.5 km lange rit ver sloeg hij zijn zeven mede vluchters, van wie de Oost duitser Bernd Drogan de tweede en de Italiaan Giocon- do Dalla Rizza de derde plaats bezette. Evenmin als in de ochten- drit kwam de leiderspositie van de Oostduitser Olaf Lud- wig door deze vroege ontsnap ping in gevaar. De top van het algemeen klassement bleef ongewijzigd met uitzondering van de Tsjech Vladimir Vavra, die bij het vertrek nog vierde stond, maar in de ochtend etappe opgaf. De uitslag van de tiende etappe is: 1. Alexi Grewal (Vst/amat) 100 km in 2 uur 47 min 49 sec (gemiddelde snelheid 35,753 km per uur) 2. Christian Levavasseur (Fra/prof) op 34 sec 3. Falk Boden (Odl/ amat) op 1.20 4. Libor Matejka (Tsj/ amat) z.t. 5. Charles Mottet (Fra/prof) z.t. 6. Antonio Alves (Por/amat) z.t 7. Denis Roux (Fra/amat) op 1.25 8. Siegfried He- kimi (Zwi/prof) z.t. 9. Frederic Vichot (Fra/prof) z.t. 10. Fabien de Vooght (Fra/prof) z.t. Elfde etappe, 92.5 km tussen La Chapel- le-en-Vercors en Bourg-de-Peage: 1. Leo Wellens (Bel/prof) 2.25.50 gem. 38.057 km/ uur) 2. Bernd Drogan (Odl) 2.25.51 3. Giocondo Dalla Rizza (Ita/prof) 2.25.52 4. Yvon Madiot (Fra/prof) 2.25.53 5. Jona than Boyer (Vst/prof) 2.25.55 6. Fabien de Vooght (Fra/prof) 2.25.55 7. Alfonso Flo- res (Col/amat) 2.25.55 8. Gilles Mas (Fra/ prof) 2.26.03 9. Sean Yates (Gbr/prof) 2.28.38 10. Bert Wekema (Ned amat) 2.28.38 19, Jacques van Meer (Ned/prof) 2.28.44. Het algemeen klassement na de elfde etappe: 1. Olaf Ludwig (Odl) 30.56.18 2. Jean-Francois Dhaurin (Fra/prof) 30.59 19 3. Maarten Ducrot (Ned/Amat) 31.00.20 4. Pascal Guyot (Fra/prof) 31.03.13 5. Bernd Drogan (Odl) 31.06.24 6. Charles Mottet (Fra/prof) 31.06 41 7 Fa bien de Vooght (Fra/prof) 31.07.08 8 Jo nathan Boyer (Vst/prof) 31.08.01 9. Yvon Madiot (Fra/prof) 31.08.04 10. Mario Kummer (Odl) 31.08.33. Leo Wellens gaat in Bourg de Peage als win naar van de elfde etap pe van de Ronde van de Toekomst over de streep. - fotoafp MISKOLC - Het Nederlandse dames-basketbalteam heeft in Miskolc (Hongarije) de tweede achtereenvolgende overwin ning met een punt verschil be haald. Na de 55-54 tegen Roe menie van woensdag werd donderdag met 53-52 gewon nen van Spanje. Bij rust had het Nederlands team nog een achterstand van 31-34. De topscores: Nederland: Gerda de Rid der 18, Annette Keur 13 en Anita Blange 12. Spanje: Garcia 13, Junyer 12 en Jimenez WENEN - Ajacied Felix Gas selich is een van de vijf „bui tenlanders", die de Oosten rijkse coach Erich Hof heefl opgeroepen voor de kwalifica tiewedstrijd van Oostenrijk tegen Noord-Ierland, die woensdag in Belfast wordt ge speeld. - Hof kan voor het belangrij ke treffen niet beschikken over laatste man Erich Ober- mayer van Austria Wien, die een knie-operatie moet onder gaan. De Oostenrijkse selectie voor de inter land tegen Noord-Ierland ziet er als volgt uit: doel: Koneilia (Austria Wienl Feurer (Rapid), verdediging en midden veld: Krauss (Borussia Mönchenglad- bach), Pezzey (Werder Bremen), Lamel (Rapid), Kienast (Rapid). Weber (Rapid) Wiilfurth (Rapid), Degeorgi (Austria Wren), Prohaska (Austria Wien), Gasse lich (Ajax) en Gisinger (St Gallen), aan val: Schachner (AC Torino), Krankl (Ra pid), Drabits (Austria Wien) en Jurtin (Sturm Graz). ZEIST - Landskampioen Ajax kan zondag in het belangrijke competitieduel tegen Feyen oord niet beschikken over aanvoerder Dick Schoenaker- De middenvelder werd don derdag door de tuchtcommis- sie van de KNVB wegens zij» derde gele kaart voor vier duels geschorst. Schoenaker kreeg boven dien een boete opgelegd van 600 gulden. KNEUZEN - Deze week rden de eerste duels in de -uvvse schaakcompetitie ge- eld. Zowel in de hoofdklas in de promotieklas zullen :even ronden moeten wor- afgewerkt. ët programma, waaruit iens de klasse-indeling kt" van hoofd- en promo la's ziet er als volgt uit: «OFDKLAS: 17 september: Lan- i-Terneuzen 1, Vlissingen 1- delburg 2, HWP 2-HWP 3, ,s i-Zierikzee 1. 8 oktober: rp 2-Middelburg 2 Landau 1- jsingen 1, Zierikzee 1-HWP 3, 1-Terneuzen 1. 5 november: beuzen 1-Middelburg 2, HWP •oes 1, Vlissingen 1-Zierikzee 1, rp 2-Landau 1. 10 december: [delburg 2-Landau 1, Zierikzee WP 2, Goes 1-Vlissingen 1, Ter zen 1-HWP 3. 7 januari: Mid- ïure 2-HWP 3, Vlissingen 1- neuzen 1, HWP 2-Goes 1, Lan- 1-Zierikzee 1. 4 februari: Zie ree 1-Middelburg 1, Goes 1- Idau 1, Terneuzen 1-HWP 2, p 3-Vlissingen 1. 10 maart: jdelburg 2-Goes 1, Terneuzen Serikzee 1, HWP 3-Landau 1, singen 1-HWP 2. „MOTIEKLAS: 17 september: idau 2-Terneuzen 2, Vlissingen luburg 1. DZD 1-TOG 1, JZV 1-Kouderkerke 1. 8 okto- Terneuzen 2-SVWZV 1, Kou- brke 1-DZD 1, TOG 1-Vlissin- j 2, Souburg 1-Landau 2. 5 no- ibèr: TOG 1-Terneuzen 2, Sou- g l-Koudekerke 1, Landau 2- WZV 1, Vlissingen 2-DZD 1. 10 smber: Terneuzen 2-DZD 1, VZV 1-Vlissingen 2, Koudeker- -Landau 2, Souburg 1-TOG 1. 7 uari: Terneuzen 2-Souburg 1, idau 2-TOG 1, Vlissingen 2- idekerke 1, DZD 1-SVWZV 1. 4 ■uari: Terneuzen 2-Koudekerke 'OG 1-SVWZV 1, Souburg 1- 1, Landau 2-Vlissingen 2. 10 irt: Vlissingen 2-Terneuzen 2- 1-Landau 2, SVWZV 1-Sou- 1, Koudekerke 1-TOG 1. /an onze sportmedewerker [DDELBURG - Tijdens de tste wedstrijden in Sittard jn uit de jeugdplanselecties en C-jeugd) van Brabant, nburg en Zeeland in beide iepen 27 spelers geselec- rd, die maandag 19 septem- in Waalwijk (RKC-ter- n) een wedstrijd spelen, om rt van Lingen (de bonds- ich) de gelegenheid te geven deze groepen spelers te kie- voor de nationale selecties. 3e C-spelers beginnen om f zeven maandagavond en B-groep om 20.00 uur. 7an de Zeeuwen zijn gese- :eerd in de C-groep (jong- Arjan Jebbink van Mid- burg, Kenny van Waes van itenisse, Serge Polderman n Middelburg, Jan Gijsels n Breskens, Mare Cornelis- van Terneuzense Boys, vin Bakker van Terneuzen Roy Hendriksen van Vlis- ;en. De Zeeuwse geselec- fde B-spelers zijn: Erik de ïijer, Onno Ribbens en Joop iret van Terneuzen, Ron lelie van Vlissingen, Peter mbeen van Hontenisse en ly van Hanegem van VCK. f 2 v V b ti f w T P e P v C v d B O O la g' Pi ai re te pe de ti: w hc ge ge te de la: kr je na be To Ne bij ge vo dr de nie ge op bij ha en sto da, da zeg 1 ha: vin set de leu wo jaa fan ome tennismedewerker va s VAN GENT - De door inisclub Drive te Sas van it gehouden clubkam- enschappen leverden voor en en Annemarie Dobbeleir clubtitels op. Eerstgenoem- toonde zich in de finale rker dan Ronnie van Re- rtel (7-6 6-2), terwijl zus nemarie in de finale Agnes 'n Acker versloeg met 6-4 Eddie Dobbeleir won de 'Jd om de derde plaats van nny langeraert (6-3 5-7 6-2) ,r haar zege op Femke de ester (4-6 6-2 6-0) bij de da- s derde. [oor Annemarie Dobbeleir e er bij de jeugd nog een weggelegd Bij de meisjes rn met 16 jaar won zij met I °-0 van Veronique Leeu- nburg. Werner Tak greep bij de 16-jarige jongens >r zijn rivaal Onno van Rtelberghe verrassend te fS'aan met 6-1 6-3. Bernd Dc lijst met straffen ziet er als volgt uil Schoenaker (Ajax): vier wedstrijden on voorwaardelijk en 600 gulden boete Zwart (FC Den Haag); twee wedstrijden \v-o u-v-t./ onvoorwaardelijk en 200 gulden boete Wil van Remortel Werd Nijssen (FC VVV): twee wedstrijden on- - voorwaardelijk en 125 gulden boete. Van der Vlag (Veendam): twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 75 gulden boete Mulder (FC Groningen): een wedstrijd voorwaardelijk omgezet in een onvoor waardelijk. Ducaneaux (Excelsior! tuchtcommissie overweegt een wedstrijd voorwaardelijk om te zetten in een on voorwaardelijk. Speler mag verwet' jet Ki de na do^ teg ge 6-0 we ste (6- vei Me en pio me l Jon var 6-0 Bir Jon var pe jaa Doi 16.i ten en i Suz BELGRADO - Van het optre den van de voorzitter van de wereldschaakbond Campoma- nes gaat kennelijk zoveel drei ging uit, dat de gezworen vij anden Kortsjnoj en Karpov bezig zijn zich te verbroede ren. De Philippijn, die vorig jaar met steun uit de Sovjet Unie de IJslander Olafsson uit de voorzittersstoel werkte, heeft door de aanwijzing van Pasadena en Aboe Dhabi als plaatsen, waar de halve fina les van de kandidatenmatches dienen te worden gehouden, voor enorme opschudding ge zorgd. De grootmeesters Smis- lov en Kasparov (beiden Sov jet Unie) weigerden te komen, waarop Campomanes hun te genstanders Ribli en Kortsj noj tot winnaar liet uitroepen. Sindsdien heeft wereldkam pioen Anatoli Karpov zich als pleitbezorger opgeworpen van zijn twintigjarige landgenoot Garry Kasparov. Hij deed een persoonlijk beroep op Kortsj noj. De in 1976 naar het westen uitgeweken Russische groot meester heeft daar volge® een bericht van het Joegosla vische persbureau Tanjug po sitief op gereageerd. Hij bereid zijn de tweekamp teg® Kasparov alsnog te spelen op voorwaarde dat de Sovje' Unie ophoudt hem te boycot ten. De overeenkomst zou t deze week in de Joegoslavi sche plaats Hercegnovi stand zijn gekomen tijdens e® persoonlijk gesprek tuss® Kortsjnoj en Kasparov. Toto 36a heeft geen winnaar v-; de eerste prijs opgeleverd. Vijf"® deelnemers moeten de tweede pnj' delen en ontvangen ieder een drag van 854 gulden. In het cijferspel wonnen deelnemers elk de eerste prijs j' 100.000 gulden. Uitslag toto «J- Prijzenbedrag: 42.722,93. Een prijs: geen winnaar. Tweede pnjj 15 winnaars, uitkering Derde prijs: 163 winnaars, uiw ring 157,20.

de Stem | 1983 | | pagina 6