KUN JE VREDE LEREN? tieuseiTOEN viel de bom eman Het gevoel van Sammie America's MAM dewerkf! ERKfSTJER urg HNIEK nd B.V. jk draaiend' OPLOSSING e) m/v OLIEKE SCHOOLRAAD F TILBURGSE GROEP MAAKT ELPEE MET HOORBARE EMOTIE Popspraak verhuist Luke: De Daltons In De Suske en Wiske: De Gouden Ganzeveer- ABANT pie Happie En De Bolle Uit Zwolle Boes t t K v i 2- c A58 I ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 T3 PAGINA GIDS 2 it naarverpleeg- afdeling perso- retariaat van de pe Vredesweek begint morgen. Misschien wordt er bij jou op school iets aan gedaan. Niet zo lang geleden gebeurde dat nauwelijks, maar steeds meer leraren en onderwijzers vin den dat er wèl gepraat moet worden over Amerika en Rus land, over de raketten, over vredesdemonstraties en de revo luties in Zuid-Amerika. Niet om de goeden en de slechten aan te kunnen wijzen, maar om beter te begrijpen waarom er oorlogen zijn, waarom er kernwapens worden gemaakt. En wat je daartegen zou kunnen doen. Kun je vrede dan le ren? Moeten kinderen daar ook al over nadenken? Dat heb ben we aan een paar kinderen gevraagd. Muriel 1313. gel 11, Breda idig mogelijk een n om - na een inwerkpe-1 sekretariaatswerkzaam- voor schoolbesturen, werkzaamheden bestaan an korrespondentie voor en notuleren van be-1 eringen, die als regel in t worden gehouden; aden van kontakten met I sturen, de scholen, de HAVO/VWO of daaraan j sn opleiding; ieheersing van de Neder-1 <tuele eigenschappen; ïjbewijs BE of bereidheid ijs spoedig te behalen; len voelen met de katho- gemeenschap. ankelijk van opleiding en hreven sollicitatiebrieven! 3. te richten aan: het be- esane Katholieke School-1 esingel 11, 4811 CM Bre-1 eloppe vermeld: SOLLICI-1 MART1JN HULLEGIE, *13 jaar, Nijmegen: ja, daar moeten kinderen over nadenken, vind ik. Op school wordt er niet over ge praat, maar dat zou ik wel willen. Vorig jaar hebben we in Nijmegen een kinder demonstratie voor de vrede gehouden. Er deden onge veer 150 kinderen aan mee. Dit jaar is er weer zo'n de monstratie. Ik heb een hele boel scholen afgefietst om te vragen of kinderen mee wil len doen. Pas geleden was hier een informatiemiddag over vrede voor leraren. Daar lieten actiegroepen van alles zien. Ik kwam ook aan met m'n papieren, maar niet iedereen wilde ze. Ze vonden het een beetje grie zelig, geloof ik. Toch goed dat ze naar zo'n middag gaan. Ik ben een paar keer opgebeld door kinderen die me uitscholden, maar er bel de ook een man van 70 jaar die het fantastisch vond wat we deden. De demonstratie is zaterdag 24 september in Nijmegen. Vertrek om 14.00 uur vanaf de Ganzen- heuvel. Als je niet alleen wil, neem je maar een ouder mee. Iedereen die vóór vrede is, komt maar. 080-229215. Informatie: PATRICK MOLKENBOER, 11 jaar, 6e klas basisschool: Lessen in vrede op school? Van de ene kant lijkt me dat wel goed, maar van de ande re kant niet. Je hebt altijd kinderen die 't daar niet over willen hebben. We heb ben vandaag catechese ge had en dan beginnen ze ook te spelen, ik denk dat dat met les in vrede net zo gaat. Sommige kinderen interes seert 't niet. Wél stoer doen. Je zou zélf moeten kunnen kiezen of je mee wilt doen of niet, anders zitten sommige kinderen toch maar te pes ten. Vorig jaar hebben we op school de Anne-Frankkrant helemaal doorgelezen, dat vind ik belangrijk, dat je al lemaal weet wat er gebeurd is. Ik vind het belangrijk dat kinderen iets aan de weet komen, die moeten ook op groeien en de krant leren le zen. En ik ben iemand: als 't spannend is, dan luister ik altijd graag! EVA MAATMAN, 15 jaar, 4e klas gymnasium: brieven naar spinvelcJ55 4815hvbreda Ik vind het heel belangrijk dat scholen iets aan vrede doen. Er hangt zoveel van af! Ik vind ook dat ze op school moeten uitleggen wat bepaalde leuzen betekenen. Dat kinderen niet alleen uit sensatie leuzen gaan gebrui ken, die best wel gevaarlijk kunnen zijn. Kinderen moe ten ook weten wat er aan de hand is en dat je er wat aan kunt doen. Natuurlijk niet de kleineren, maar wel van af 'n jaar of 12. Ik ben soms wel 'ns bang, vooral voor kernwapens. Er hoeft maar één ding fout te gaan. Maar gelukkig hebben de mensen nu best veel inspraak, dat is wel goed. Er zijn veel de monstraties en ik denk dat de regeringen daar wel re kening mee moeten houden. Ik ga 29 oktober mee naar Den Haag om te protesteren tegen kernbewapening. Ik heb ook zo'n button. Leraren op school zeggen wel 'ns te gen me: daar ben je nog veel te jong voor. En klasge nootjes zeggen vaak: vre despolitiek, moet je daar nu over praten? Die interesse ren er zich niet voor. Wel voor kleding en disco. Maar ik vind 't erg belangrijk dat je je ervoor inzet, je kunt toch niet zeggen: la'maar gebeuren? Er is nog heel wat werk aan de winkel voor er vrede is: vrede in verre landen, lan den dichtbij, maar ook vrede thuis en in je klas. Veel scholen doen er allang iets aan. Ruzies worden daar in een kringgesprek behan deld. Meestal merk je dan dat het helemaal niet nodig was om zo gauw kwaad te worden, als je maar wat meer wist van die ander. Ruzies kunnen uitgepraat worden; ken je die affiches van Amnesty International? Daarop staat: „Als niemand luistert naar niemand, val len er doden in plaats van woorden". dynamisch transportbe-1 versterking van ons team I 1 Zo ziet de stnp van 'Toen vièl De Bom' er uit, in zwart-wit dan. In het echt zie je Jaap en Dora in kleur tobben. onze afdeling planning, ■nvattende functie vragen pleiding: schoolopleiding nnis van de moderne 3uits, Engels en eventueel dewerker dient bereid te werken dan de normale jien noodzakelijk ook op nige ervaring in het trans-1 tiegebeuren genieten de j Een strip boek over Jaap, Dora en de Regeringsvoorschrif- ten DE BOM.'Doe Maar' zingt erover, de kranten schrijven I erover en je hoort soms zelfs kinderen zeggen: „O, dat geeft niet, morgen valt De Bom toch!". En jawel hoor, hier voor me ligt een boek dat heet: 'Toen viel De Bom'. Een stripboek. Ik heb het in één adem uitgelezen. In het begin moet je nog wel lachen, 't Is heel leuk getekend. Je ziet op bijna elk plaatje Jaap en Dora rondscharrelen in hun huis, vlak voor en na het vallen van De Bom. Het is een braaf echtpaar, dus ze I proberen precies de voorschriften van de regering na te vol- I gen over Hoe-een-atoomaanval-te-overleven. „Trek je ouwe I hemd maar aan vóór De Bom, Jaap", zegt Dora, „dan kun je je nieuwe bewaren voor erna." De schrijver, Raymond iggs, is een Engelsman. Hij kwam op het idee om dit strip boek te maken, toen hij alle regeringsvoorschriften had ver zameld waarin stond hoe je De Bom kunt overleven. Hij is dat voor de grap ook eens gaan doen. Een oude deur in een hoek van 60° tegen de muur zetten en daaronder gaan zitten. Hij vond dat zo absurd dat hij dit boek is gaan maken. Er is in Engeland veel over dit boek gepraat en 'gediscussieerd, ook door de regering. Je kunt wel zeggen dat 't als 'n bom is ingeslagen. Vooral nadat er een hoorspel van is gemaakt dat al verschillende malen is uitgezonden. Hier in Nederland komt het ook op de radio, vlak vóór de grote vredesmanifes- tatie die op 29 oktober in Den Haag wordt gehouden. Let maar op de radiogids! Marijke Titel: Toen viel De Bom. Schrijver: Raymond Briggs, Ecologische Uitgeverij. Prijs: 14,90. Leeftijd: vanaf ongeveerd 1 jaar. Door Wim van Leest VIJF JAAR geleden kon je nog zeggen, dat veel van de popmuziek in Nederland geënt was op wat elders en dan met name in Engeland gaande was. Nu niet meer. Nadat België en ook de Bondsrepubliek bewezen dat eigen popmuziek min stens even goed kon zijn als al die Britse of Amerikaanse wave, zijn we nu ook in Ne derland zo langzaamaan aan een eigen identiteit in de popmuziek toe. Geen wonder ook. Minder dan ooit zijn er zoiets als vaste waarden in de muziek. Alles is mogelijk en dat is te horen. Simpele rock and roll-patroontjes zijn er nog wel, maar daarnaast wordt ook muziek gemaakt, die niets meer met de traditio nele rock te maken heeft. Voor iemand, die bij wijze van spreken vijf jaar lang niet naar moderne popmu ziek geluisterd heeft, zal de moderne muziek van van daag de dag als volstrekt on bekend in de oren klinken. Neem bijvoorbeeld Sam- mie America's MAM. Deze Tilburgse groep maakt mu ziek, die volstrekt eigenwijs, apart, maar daarom niet minder doorleefd klinkt. De eerste, door Henny 'Doe Maar' Vrienten gepro duceerde en uitstekende el pee 'MAM' laat horen dat de afwezigheid van een drum mer niet hoeft te leiden tot de steriele drummachine- dreun, die je bij zoveel En gelse groepen tegen komt. Uit 'MAM' spreekt gevoel, hoorbare emotie. „Toen ik het achter de mengtafel te rug hoorde schoot mijn ge moed vol", vertelt Sammie als ik hem en de andere drie groepsleden spreek over die elpee en de ontwikkeling van de groep. Sammie America's MAM (uit te spreken op zijn Ne derlands) is zo'n twee jaar bezig. Daarvoor was er Sammie America's Gasphet- ti, een groep, waarin ook Henny Vrienten nog een tijdje speelde. Gasphetti be hoorde tot de betere Neder landse new wave-groepen. Het gezelschap klonk rede lijk eigenwijs en de single 'Too much understanding' kreeg bij VARA en KRO veel aandacht. Nieuwe start MAM betekende een nieu we start en via een experi mentele fase met van die geinige Casio's werd langza merhand toegegroeid naar Sammie America's MAM, zoals die nu is; twee gitaris ten, een bassist en een zan ger toetsenist. De gitaris ten Antoine Kroes en Mark van Woerkom gaan voor Nederlandse begrippen on gewoon te werk, dus geen voorspelbare patroontjes, maar een soort gezonde 'it's, more fun to compete'-men- taliteit, waarin ze elkaar op stuwen tot grote hoogten. Sammie zelf speelt bas op een ietwat funky manier (huiskamerfunk grapt hij tijdens het gesprek), en zan ger Pieter Bon zingt dan weer ingetogen, dan weer Sammie America's MAM met van links naar rechts Mark van Woerkom, Sammie America, Pieter Bon en Antoine Kroes. - fotoemi als een uitburtdige rockzan ger. Sammie c.s. hebben in middels al aardig wat wa penfeiten achter hun naam staan. In Berlijn slaagde men er in het avantgardisti- sche publiek voor zich te winnen en hetzelfde gebeur de in Parijs. Tijdens de ta lentenjacht 'De Grote Prijs van Nederland' werd in Lo- chem een gedeelde tweede prijs behaald, maar veel cri tici en publiek vonden, dat MAM eigenlijk de grote winnaar was. Het tv-debuut tijdens de VPRO-serie 'Aan vallen van uitersten' leverde weliswaar verdeelde reac ties op, maar het gros daar van was positief. Nadien was er nog een rechtstreeks radio-concert in VPRO's 'Spleen' en op 3 oktober ligt de elpee 'MAM' in de winkel. Pratend met Sammie America's MAM kom je al gauw tot de conclusie, dat je praat met muzikanten, die weten waar ze mee bezig zijn. Geen holle frasen met verklaring van iets, wat niet in de muziek is terug te vin den, maar bewogenheid en precies weten hoe de muziek zo gegroeid is. Tijdens ons gesprek is vooral Sammie aan het woord, de anderen beperken zich tot eenstemmig geknik en zo nu en dan een opmer king. De aanwezigheid van Henny Vrienten als produ cer laat zich makkelijk ver klaren. Henny speelde met Sammie in Gasphetti en na zijn vertrek naar Doe Maar heeft Henny altijd contact gehouden met Sammie. Sammie: „Hij heeft MAM van begin af aan gevolgd en hij heeft altijd gezegd, dat hij ons wilde produceren. Die produktie is heel goed gegaan. Henny is erg thuis in de studio en daar hebben wel veel aan gehad. Hij nam op bepaalde momenten be slissingen voor ons over din gen, waar we zelf geen kijk op hadden, maar we kunnen ons helemaal in die beslis singen vinden. Hij heeft ons wegwijs gemaakt." Estafette Het componeren is iets dat bij Sammie America's MAM niet iets dat in een hoog tempo gaat. Sammie: „Zelf ben ik 1 a 2 maanden met zo'n nummer bezig en ik kom dan met een soort geslepen ding voor de dag. Ik weet inmiddels wel dat ik de groep niks voor moet schrijven, dat heeft weinig zin. De groep gaat dan met zo'n nummer aan de gang en dan gaan er soms wel drie of vier weken over heen voor we er tevreden over zijn. Dat is lang en je kunt er ongeduldig om wor den, maar je moet er dom weg doorheen. Nu we langer met elkaar spelen is er meer vertrouwen, al blijkt het aanvankelijke onderlinge wantrouwen ook goed te zijn geweest. Ieder staat voor zijn eigen dingetje en nu is het de kunst om er dat dan ook uit te laten komen. Ik heb het gevoel, dat we nu onderweg zijn naar iets. Er is sprake van een rare esta fette van ideeënuitwisseling. Het ene idee heeft een ander tot gevolg en zo onstaat er steeds iets nieuws." De muziek van Sammie America's MAM laat zich moeilijk omschrijven. Raak vlakken met andere groepen zijn er wel, maar vergelij kingen lopen al gauw mank, omdat de muziek van Sam mie c.s. een eigen gezicht heeft. Invloeden zijn er wel. Sammie: „Ik ben in 1980 in New York geweest, waar ik Robert Fripp's The League of Gentlemen zag spelen en verder zag in er een stel best wel experimentele groepen, die erg leuke dingen deden. Een andere invloed is Meca- no. Ik vond het heel goed hoe die groep met minimale din gen een sterke sfeer wist te scheppen. Bovendien had den ze op het podium een so berheid, die mij aansprak. Iemand anders, die mij iets doet is Jan Kin. De muziek van Mecano en Jan Kin heeft mij een duwtje in de rug gegeven. Ik vind dat goede muziek. Ik vind dat dat wel eens gezegd mag worden, dat er in de Neder landse scene genoeg invloe den voorhanden zijn. Verder ga ik naar allerlei b-bandjes kijken, die er hier in de buurt spelen. Ook heb ik ooit Jango Edwards op de Bikse Fiste bezig, die er in slaagde het publiek te ontspannen. Dat is een erg hoog goed. Als je goed kijkt zie je dat wij dat ook proberen. 'Een soort bij elkaar gevoel' creëren tijdens concerten." De elpee van Sammie America's MAM laat vol wassen muziek horen. Op het eerste gehoor een onge woon geluid, maar toch mu ziek, die zich in je hoofd nestelt en groeit in rijkdom met de keren, dat je ernaar luistert. Een plaat ook, die in de vorm van het Neder landstalige 'Wat is dit' best eens een alternatieve hit op zou kunnen leveren. Kort om, de erkenning door een groter publiek lijkt nabij. Sammie: „Raar is dat, als een buitenstaander je ver telt hoe goed je muziek is. Als bandje weet je hoe het was toen je die muziek op de plaat maakte, hoe de wand van de studio eruit zag, wat voor lampen er hingen. Als een buitenstaander daar in eens glans aan gaat geven, dan zeg je doe niet zo raar. Want voor jou is het nog steeds dezelfde muziek, die is door die plotselinge be langstelling niet anders ge worden." MET INGANG van vol gende week staat deze rubriek elke dinsdag in de krant. De plaats blijft in ieder geval het zelfde. Valt er doorde weeks ook nog wat te swingen. i. de heer H. Huijbregts. i/estigingsmaterialen gen wij voor onze afdeling irk nerciële iniek olgende voorwaarden te it, doorzettingsvermogen. lonachtig in het gebied, innodig te reflecteren. siast binnendienstteam. ten aan: s-Hertogenbosch n76.2369"' Inlichtingen: De Sten. u JL z A jazingjaA -ieeq 'jsiueid puiaq 'dapiouetd 'japuo uauags 'ojnejqoejA louw 'jazinqjaA jsoa 'uaAoqsjqoaj ufip -jo3 'jstueid afsep 'qeeq 'ojnejqoejA jnèa

de Stem | 1983 | | pagina 43