Riolering kost Sas miljoenen Fikse straf geëist voor aanranding en beroving srstiswsV* Celstraf voor ontucht met minderjarigen Adrie de Kraker spit naar kasteel Zaamslag 24DAGEN ONTBIJT 'Wat loeit u?' de 4in1 krant egdat meteen'. PESTEM DE STEM. \Zeeuws-Vlaamsepatiënt komt er wèl bekaaid af Consultatiebureau vreest toename van criminaliteit Weekenddienst Üem-redactie 24 DAGEN iing en de ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 I sAS VAN GENT - Herstel van ondeugdelijke rioleringen zal de gemeente Sas van Gent in ie komende jaren enorm op kosten jagen. Als alle zwakke punten in het rioolstelsel wor den aangepakt, gaat dat mil joenen guldens kosten. ONDERZQEK: TOESTAND DESASTREUS I MIDDELBURG - „De ontkenning dat de ge zondheidszorg in Zeeland, en in het bijzonder in Zeeuwsch-Vlaanderen, slecht functioneert berust niet op feiten. V cl 15 Holst: Eugène Ver- 4 I UI,: 'fn Goes: Gé van Ber- m;1j"f Verborgen onder dikke laag kiei DE STEM „de 4in1 krant" A56 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i peiling egaanvan ie algemene ïtgebodene ervaren'. vat men vonden'. H ff VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers Daar hebben we eenvoudig het geld niet voor, maar er zal toch al in de begroting van volgend jaar geld voor moeten worden uitgetrokken", aldus gisteren een gemeentelijk woordvoerder. De desastreuze toestand van de rioleringen kwam aan het licht bij een onderzoek door de Delftse firma Zegwaard. En die onderzocht (onder meer met behulp van een camera) dan nog alleen de punten, waarvan de gemeente ver moedde dat er iets loos was. Het bleek erger dan vermoed. Op veel plaatsen is de capaci teit van de leidingen te klein, zij n ze totaal versleten of zelfs helemaal ingestort. In de praktijk kwamen de problemen al regelmatig aan het licht. Zo is Philippine, waar de Gentsebreedstraat helemaal geen riolering heeft, herhaaldelijk geteisterd door wateroverlast. Over de oor zaak kon de woordvoerder al leen zeggen dat het ontbroken heeft aan degelijk onderhoud. „Philippine bijvoorbeeld. Dat is ons zo overgedragen bij de herindeling in 1970. Wat doe je daaraan". Ook in de oude Sasse kern zijn de problemen echter groot. Alleen Westdor- pe, waar pas grootscheepse rioleringswerken zijn uitge voerd is vrij van problemen. De rioolproblemen worden donderdag 22 september be sproken in een vergadering van de gemeentelijke commis sie Openbare Werken in Sas van Gent. Blok pikt kritiek van RAVOZ niet )or slechts ge kinderpremie laar betalen rpremie. met of zonder r huisarts Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Laf' noem de officier van justitie mr. Stein de 26-jarige Middelbur ger A. van de W., die zich schuldig had gemaakt aan aanranding van een 14-jarig meisje en beroving van een bevriend bejaard echtpaar, en hij eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 21 januari van het vorig jaar fietste het meisje van Ar- nemuiden naar school in Mid delburg. Halverwege werd zij aangesproken door de auto mobilist Van de W., die haar vertelde dat haar vader plot seling ernstig ziek was gewor den. Als ze wilde kon ze met hem mee naar huis rijden. Het meisje vertrouwde de zaak niet en reed door, maar even verderop stond de auto van Van de W. midden op de weg stil. „En nu instappen", zo voegde de man het meisje toe, „anders ben je morgen nog niet thuis". Op een parkeer plaats dwong hij zijn slachtof fer vervolgens tot ontuchtige handelingen met de woorden „zitten blijven, anders sla ik je dood". Toen een en ander achter de rug was waarschuwde de man het kind nog 'niets verder te vertellen', want anders zou hij haar wel weten te vinden. De moeder van het slachtoffer deed desalniettemin aangifte en zo stond Van de W. vrijdag voor de meervoudige strafka mer in Middelburg terecht. Op 10 augustus van het vo rig jaar vergreep de man zich aan de eigendommen van een bevriend bejaard echtpaar. Hij had de zaak zorgvuldig voorbereid door van de huis sleutel een kopie te laten ma ken, die hij gebruikte op de dag waarop hij wist het echt paar niet thuis te treffen. In alle rust kon hij zich zo geld en sieraden met een totale waar de zo'n 38.000 gulden toeëige- nen. Verdachte's verdediger, mr. Boogaard, vestigde de aan dacht op de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat ge wag maakte van een 'gestoor de sexuele ontwikkeling'. Bo vendien was er sprake van een 'verminderd normbesef' en Van de W. zou dan ook zo snel mogelijk in therapie moeten. Een langdurige gevangenis straf zou deze therapie door kruisen, 'terwijl die juist hoop op beterschap belooft', aldus de verdediger. In zijn repliek herinnerde de officier van jus titie aan eerdere pogingen van Van de W. om te genezen, maar 'toen zag hij het niet zit ten en haakte af'. Hij zette dan ook zijn vraagtekens bij de nieuwe therapeutische plan nen van verdachte. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak in deze zaak. Van een onzer verslaggevers ■■PPIMMMMI Directeur-arts F. van Spanje van de Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) haalt kennelijk werkelijkheid en wenselijkheid door elkaar wanneer hij stelt dat bezwaarlijk kan worden gesproken van een achterstand in Zeeuwsch-Vlaanderen". W RE n samenwerking met CQlP re Taal bevorderen. - - Dat stelt socioloog Wim Blok in een schriftelij ke reac tie op de kritiek die tot nü toe vanuit de RAVOZ is geleverd op zijn doctoraalscriptie 'Tus sen artsenmacht en patiën tenklacht'. De reactie is be doeld voor de RAVOZ-verga- dering van komende dinsdag waarin de scriptie wordt be sproken. Volgens Blok zijn de RA- VOZ-directeur en de RAVOZ- commissie lichamelijk zieken voorbijgegaan aan hoofdcon- dusies in zijn rapport en heb ben ze gretig gebruik gemaakt van de eerste de beste moge lijkheid om een zijpad te be wandelen. Daarbij zou vooral voorbij zijn gegaan aan we tenschappelijk getoetst cijfer materiaal. Blok doet becijfe ringen van het RAVOZ-bu- reau zelf af als 'bepaald stun telig' en onvolledig. Verder beklaagt hij zich er over dat de kritiek vanuit de RAVOZ hem niet is toegezon den en pas op een zodanig tijd stip openbaar werd gemaakt dat hem de mogelijkheid werd ontnomen om zich via het spreekrecht in de commissie lichamelijk zieken te verwe- |ren. „Men kan ons veel verwij ten, maar niet dat wij op een dergelijke wijze met instellin- Sen en personen zijn omge- Saan". Blok illustreert in zijn reac- opnieuw aan de hand van cijfers over opnames en be handelingen in ziekenhuizen dat de Zeeuws-Vlaamse pa rent er maar bekaaid vanaf Zo houdt hij staande dat j® een te veel is aan algemeen prurgen en een tekort aan specialisten. „Ik vindt het on- 'Orteerbaar dat brutaalweg J"0R redactionele zaken u dit weekeinde te- jcht bij Paul de Schipper g-1». B.g.g. 01153- ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Jerneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum mers op pagina 2. tuatie past. IBls!,30''6 ikkeling van schade. ftLe"2en Rein van der ,r.II:JV^tle-chef), Jan Jan- Stem 17'9 chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de Ton Koomen Middelburg: Henk Post- A 'I I bur9: Co Meertens. laspunten Leeftijd: iHff°°Aier2ande: mevr. Neve, Leeftijd: ^erstr. 4. 01148- jel zenden aan .lVtentie-expi wordt gesteld dat het verwij zingspatroon niet noemens waardig afwijkt van het lan delijk gemiddelde". Dat Zeeuws-Vlamingen ge bruik kunnen maken van een aantal specialismen in Gent en Brugge toont volgens Blok niet aan dat de gezondheids zorg goed is, zoals vanuit de RAVOZ wordt beweerd. „Het enkele feit van het bestaan van een regeling zegt niets over het functioneren ervan en zegt in het geheel niets over de kwaliteit van de gezond heidszorg in het gebied". Slechts 13 procent van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis patiënten -aangesloten bij het ziekenfonds- komt volgens Blok elders (Gent, Brugge, Breda of de Randstad) terecht in een bed waar meer gespe cialiseerde hulp voorhanden is T aak verzwari ng Blok bestrijdt verder dat de vele neventaken van Zeeuws- Vlaamse huisartsen gezien moeten worden als een nor male zaak in een plattelands gebied als Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij wijst daarbij op de in gang zijnde vermindering van het aantal ziekenhuisbed den in de streek (van 580 naar 480), die een taakverzwaring voor de huisartsen met zich meebrengt. Blok benadrukt verder on dermeer dat zijn klachtenma teriaal over artsen weten schappelijk is getoetst. Zo was het gebruikte materiaal vol gens hem steeds gebaseerd op minstens 5 van elkaar onaf hankelijke bronnen. Hij wijst er verder op dat op basis van zijn materiaal de laatste an derhalf jaar vier zaken door het Medisch Tuchtcollege zijn behandeld, waarbij het in drie gevallen tot een berisping kwam. Heilloos Blok legt ook de kritiek op de 'negatieve' toon in zijn rap port (Van Spanje kwalificeer de die als onverkwikkelijk) naast zich neer. „Ik heb mijn rapport geschreven in directe, concrete taal met het oog op de toegankelijkheid voor een zo groot mogelijk publiek". Blok op zijn beurt bestempelt de kwalificaties van de RAVOZ- directeur als „heilloze stem mingmakerij", die onder zoeker en onderzoek in een kwaad daglicht plaatst en af leidt van de zaak zelf. De socioloog komt tot de slotconclusie dat zijn rapport tot nu toe niet de open, zakelij ke en deskundige bespreking heeft gekregen die het ver dient en die van de RAVOZ verwacht had mogen worden. Hij verwijt de RAVOZ 'on zorgvuldigheid jegens mijn werk en mijn persoon' en is niet gecharmeerd van de schouderklopjes die hem uit eindelijk ook nog worden uit gedeeld. „De als verdiensten bedoelde formuleringen vind ik getuigen van hypocrisie, want staan in feite haaks op de inhoud van het stuk en de wijze waarop men gemeend ■heeft mij te moeten bejege nen". -fcSSwMPL. - i ,v> Van onze correspondente MIDDELBURG - De 64-jarige A. D. uit Biervliet, die van 1980 tot en met februari van dit jaar ontucht pleegde met twee meisjes, jonger dan 16 jaar, is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot zeven maanden gevangenis, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Historicus De Kraker op zoek naar Kasteel van Zaamslag.e Door Frank Deij ZAAMSLAG - Weinigen zullen het weten. Zaamslag heeft in de Middeleeuwen een kasteel gehad. Eigendom van een am bachtsheer die weinig in Zaamslag vertoefde en zijn zaakjes overliet aan de schout en de pastoor. Het kasteel heeft gestaan op de Torenberg en is door een overstroming in 1584 ver moedelijk in de golven ver dwenen. Daarbij is heel het gebied rond Zaamslag onder een anderhalve meter dikke kleilaag komen te liggen. Een tweede lezing is dat het kasteel het water heeft weerstaan en later als steen groeve is gebruikt. Amateur-archeoloog Adrie de Kraker uit Axel zoekt op dit moment naar restanten van de funderin gen. In België (vroeger viel Zaamslag onder het graaf schap Vlaanderen) heeft hij volop documentatie over het kasteel gevonden. „Schrifte lijke bronnen vertellen ech ter niet alles. Daarom is het van belang ook in het bode marchief te zoeken. Deze twee bronnen vullen elkaar aan. En misschien kan ik op die manier de het kasteel in kaart brengen". De Torenberg is echter voor een deel verboden ge bied. Een gedeelte valt onder Monumentenwet en daar mag nog geen korrel zand verlegd worden. Waar wel gegraven mag worden heeft De Kraker twee diepe gleu ven getrokken. Ze doorklie-- ven de Torenberg op zo'n manier dat als er nog funde ringen in de grond zijn ze te voorschijn moeten komen. In de 'ingewanden' van de Torenberg is tot nu toe enkel een mesthoop gevonden. De amateur-archeoloog vindt dat bemoedigend. „Het bete kent dat er vlakbij een schuur moet hebben ge staan". In de hoop zijn dier lijke botten aangetroffen, maar dat zegt hem weinig. De werkgroep heeft zich op een ongelukkig moment op de Torenberg gestort. Zware regenval bemoeilijkt het graafwerk. De kans .is groot dat de sleuven inzak ken. Haast is echter geboden want de gemeente Terneu- zen, eigenaar van de grond, heeft plannen de Torenberg vol te bouwen met huizen. De aanleiding om te graven vormde het instorten van de zeventiende-eeuwse schuur van Den Hamer bij een storm in maart dit jaar. „Dat leek mij de plaats om te beginnen. Omdat het geen wei-of bouwland is leggen we niemand iets in de weg". Verleiding De Kraker kon de verlei ding maar moeilijk weer staan. „Elk onderzoek op zich is nuttig. Ik krijg de ril lingen op mijn huid als ik een terrein moet laten lig gen, dat niet onderzocht is". Hij doet inmiddels al weer zes jaar onderzoek naar bronnen uit de Middel eeuwse periode. Bronnen die zoals gezegd hoofdzakelij k in Belgie te vinden zijn en derhalve veel tijd vergen om ze boven water te halen. De afdeling Zeeland van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB), die toestemming moet geven voor een derge lijke graaf partij, houdt toe zicht op de klus van de werkgroep Archeologie van de Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten waar van De Kraker een actief lid is. Ook de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Neder land houdt een oogje in het zeil. De interesse van De Kra ker, leraar geschiedenis aan het Zeldenrustcollege in Terneuzen, spitst zich met name toe op de Middel eeuwse periode omdat op dat gebied hier in Zeeuwsch-Vlaanderen wei- - FOTO DE STEM COR J DE BOER nig werk is verzet. De ROB is in Middelburg gevestigd en heeft maar zelden de oversteek naar Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt. De Kraker begrijpt dat wel. „Zeeuwsch-Vlaanderen is toch een geïsoleerd gebied. Daarnaast heeft de ROB zich vooral met de Romeinse periode beziggehouden". Tunnel Volgens overlevering moet er van het kasteel naar de kerk of het centrum van Zaamslag een tunnel lopen. „Dat wordt gezegd. Maar ik ben nog geen inventaris van het kasteel tegen gekomen waar dat duidelijk uit blijkt. Maar het is best mogelijk dat er onder het kasteel een ontsnappingsroute is aange legd. In 1450 was Zaamslag in oorlog met Gent. Die zijn hier nogal tekeer gegaan. Ook de Watergeuzen hebben hier flink huisgehouden. Ze hebben alles platgebrand". De Kraker hoopt in de ko mende weken het spitwerk af te ronden. Dan volgt nog een lange weg, want de voorwerpen die eventueel naar boven komen moeten nader bestudeerd worden. Het werk van de oudheid kundige kring heeft ook nog een opvoedkundig aspect. „Collega's van mij aan de mts willen, als wij klaar zijn, een praktijkles bij de Torenberg houden". En dat stemt de leraar geschiedenis tot dubbele tevredenheid. saam Van onze correspondent MIDDELBURG - Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) vreest dat de toenemende werkloosheid onder alcoholgebruikende jongeren leidt tot grotere criminaliteit. „De jongeren zullen meer en meer over gaan tot inbraken en andere strafbare feiten om aan voldoende geld te komen voor alcohol, zoals nu dikwijls al het ge val is met heroïnegebruikers". Deze en nog diverse andere onderwer pen komen aan de orde op de studiedag: jongeren en alcohol, die de Zeeuwse Jeugdraad en het ZCAD op 12 november in Goes houden. Volgens een van de initiatiefnemers van het ZCAD, J. van der Stel, is er nog maar heel weinig bekend over het alco holgebruik bij de Zeeuwse jeugd. „We willen ook weten in hoeverre de bezuini gingen in het club- en buurthuiswerk of het niet aanwezig zijn van dit soort werk in een bepaald dorp, van invloed zijn op het alcoholgebruik bij de jeugd". Prof. Hoefnagels van het Criminolo gisch Instituut uit Rotterdam zal op de studiedag een inleiding houden. Drs. J. Hundscheidt van de Zeeuwse Jeugdraad zei gisteren dat op de studiedag rond 120 deelnemers worden verwacht, afkomstig uit onderwijs, jeugdwerk, politie, ge meente en horeca. Tijdens de behandeling van de zaak veertien dagen geleden had het openbaar ministerie negen maanden geëist, waar van vier maanden voorwaar delijk. Tegen de 34-jarige Vlissin- ger L. F. had de officier van justitie bij dezelfde gelegen heid zes weken geëist, omdat hij tot tweemaal toe ontucht had gepleegd met drie jonge meisjes (dochters van zijn vriendin). Hij werd veroor deeld tot veertien weken, waarvan vier' weken voor waardelijk, eVeneens met een proeftijd van drie jaar. De laatste visfraudeur uit de lange serie verdachten (fir manten van visserijbedrijven) uit Arnemuiden is conform de eis veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden en een maand voorwaardelijk. De 29- jarige visser J. S. had, zo bleek tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden, de staat getild voor 45.000 gulden, die hij wel (zwart) had ver diend, maar niet opgegeven. De 29-jarige Belgische sleepbootkapiteirt G. V. uit Gent is door de rechtbank con form de eis veroordeeld tot een boete van 2.000 gulden en een maand voorwaardelijk. V. had op 21 oktober van het vorig jaar op de Westerschelde met opzet schade veroorzaakt aan het schip van een concurrent. De 22-jarige heroïnedealer M. G. uit Middelburg is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot zes maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. G. had in de maanden april en mei vanuit het huis van zijn maat (de 27- jarige Vlissinger J. N.) heroïne verkocht of weggegeven aan een groot aantal verslaafden uit de Vlissingse drugswereld. N. werd veroordeeld tot vier weken, waarvan drie weken voorwaardelijk. Het openbaar ministerie had tijdens de be handeling voor de meervoudi ge kamer twee weken geleden resp. zes en vier maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk, geëist. (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Naam Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DF. STF.M VRIJBLIJVEND OP PROFF VOORDE HALVE PRIJS j 9.40 (Mei betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 1 4800 VB BREDA Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 33