Emoties tellen niet voor Johan Cruyff Vriesekoop maanden uit roulatie Aan de vooravond van de topper Ajax - Feyenoord Ritzege van Fransman Mentheour i-3-daagse-Breda GOODS Willem II peen Ierse liudoka's |iaar Moskou Sovjet-Unie niet in tafeltennis-competitie Nederland tegen Spanje in 'de Kuip' DE STEM REDUKTIE-BON ÏT che dienst ^estduitser naar KNVB wijzigt j opzet titelstrijd amateurvoetbal 'Boom Boom' [behoudt boks titel |Erwin Koeman luit selectie Connors in kwartfinales Overwinning FC Nürnberg 1st zoekt kontakt met alijke zijn voor eren der :erdan 100 ssorterende oederen- ize afdelingen evenwichtige itallaties en igen e is een opleiding etbaar te zijn, terwijl n leiderschap ïee achten wij ende funktie op dit iken van de u kontakt opnemen 140-1,11.12, tst. 134. levens en voorzien ektie van Morres H Hulst. lanufacturer cs. exceptional ket in Europe. fer a rare echnical aterials suppliers ir our vendors. TH ïirable). our resumé to: c PLASTICS B.V. rgen op Zoom, Holland 32911 lectric Company U.S.A. Company of a similar name 7ATÉRPAG 17 SEPTEMBER 1983 de stem <^nrrtt T26 PAGINA SPORT 1 Van onze sportredactie I olBUBG - Willem II hoopt in de loop van volgende week voldoende financiële middelen van 'buitenaf' bij elkaar te I hebben om de 23-jarige West- duitser Jurgen Müller. een spelbepaler, op huurbasis naar Tilburg te halen. Müller trainde deze week I enkele malen mee met de se- lectie van Willem II. Trainer j jall Notermans toonde zich te vreden over zijn kwaliteiten en lichtte het bestuur in. Jurgen Müller staat mo menteel onder contract bij FC Antwerp, maar valt bij de Bel gische club buiten de boot, om dat er een overschot is aan buitenlandse spelers. j ZEIST (ANP) - De KNVB I heeft wijzigingen aangebracht in de opzet van de strijd om het algehele amateurkam pioenschap van Nederland. Aan het einde van het sei- j zoen zullen de drie hoofdklas se-kampioenen van zondag en drie eerste klasse-kampioenen van zaterdag in een competitie strijden om de titel. Afhanke lijk van de tijd wordt dat een hele of halve competitie. De ti tels zaterdag- en zondag-ama- I teurkampioen van Nederland. I gaan naar de hoogst geëindig- de clubs in die competitie. De KNVB streefde er al lan- ;er naar tot deze opzet te ko- I men, maar zag zich in het ver- I leden gedwarsboomd door het I feit, dat de zaterdagamateurs I slechts twee eerste klassen I kenden. NEW YORK (RTR) - De Ame- I fikaan Ray 'Boom Boom' lllancini heeft in New York I zijn wereldtitel boksen in het I lichtgewicht (WBA-versie) behouden. Tijdens het gevecht in Ma lton Square Garden sloeg IMancini zijn uitdager, de Pe- Iruaan Orlando Romero, in de I negende ronde knock-out. IZEIST (ANP) - Erwin Koe lman heeft vrijdag afgezien l»an een plaats in de selectie I van het Nederlands elftal, dat I aanstaande woensdag in I Brussel vriendschappelijk te- I (en België speelt. Bondscoach Rijvers had de I Groninger, die met een slepen- jbe voetblessure kampt, in zijn g opgenomen om de conti nuïteit te waarborgen. FC ISroningen-trainer Han Ber ber had geen bezwaar tegen de ectie van Koeman. Na over- - tussen FC Groningen en luVB-arts Frits Kessel werd I alsnog besloten Koeman bui- ■jn de ploeg te houden, zodat 1medische behandeling van I Mercian's kwetsuur in Gro- ltogen voortgezet kan wor- I3®. Rijvers zal morgenavond l-n zestiende speler aanwij- Bij beschikking van I Arrondissementsreen - l bank te Breda van I augustus 1983 3S .i faillissement van K® Frederik Willem Boven, wonende te til en, gemeente Gilzp Rijen, aan het BUfj Sweensplein 32, opgc ven wegens de toesta van de boedel. j. Mr. H.J. Rosens, Hooi" straat 97, Postbus 39, 5120 AA Rijen, curator JlBUN (AFP) - De judobond u Ierland heeft besloten ploeg af te vaardigen r de wereldkampioen - I'M*", die van 10 tot 16 ok- h„,eF 'n Moskou worden ge- L He Ierse bond mist Md om een ploeg te stu pider Hickey, de Ierse ploeg- vertelde dat de organi- l'„°ren aanvankelijk hadden gezegd reis- en verblijfkos- voor de ierse ploeg te zul- "Zlj hebben echter afgezegd, nadat vorige k twee diplomaten uit de iet-Unie door Ierland wer- uitgewezen. Daardoor is l{vrd°0r ons onm°gelÜk ge_ Ij, °en mee te doen, want wij l^?en niet de duizenden I:..,en °P tafel leggen, die de Ku01 ket verblijf kosten", Hickey toe. HAZERSWOUDE (ANP) - Bettine Vriesekoop is min stens twee maanden uitge schakeld. Donderdag werd na een bloedproef geconsta teerd, dat de Europese tafel- tenniskampioene lijdt aan de ziekte van Pfeiffer. Zij moet twee weken het bed houden, gevolgd door mini maal zes weken rust. De duur van die periode wordt bepaald, nadat de uitslag van het bloedonderzoek door een Alphens laboratorium bekend is. Vriesekoop voelde zich de laatste weken koortsig en had last van opgezette klie ren. Een en ander bracht ze in verband met de drukte rond haar verhuizing van de ouderlijke woning naar een vrijgezellen-appartement in Hazerswoude en het slechte voedingspatroon in die we ken. Donderdag trof haar trainer Gerard Bakker haar in ontredderde toestand aan. De daarop geconsulteerde arts constateerde de ziekte van Pfeiffer. Door deze ontwikkelingen wordt de voorbereiding yan Vriesekoop op de grote, in ternationale evenementen danig verstoord. Zo zou ze deelnemen aan vier open kampioenschappen. De eer ste twee, in Zwitserland en Zweden, zal ze zeker moeten laten schieten. De laatste twee, Engeland en West- Duitsland, zijn dubieus. Bo vendien staat in februari in Bratislava de 'Top-12' op het programma en twee maan den later in Moskou de ver dediging van haar Europese titel. Voorts mist zij het eerste deel van de nationale com petitie, die vandaag van start gaat. Haar vervanger in het herenteam van Avan- ti wordt Ronald Rijsdorp, die daarmee zijn zoveelste rentree op het hoogste ni veau maakt. Rijsdorp debu teerde in 1978 tijdens de EK in Duisburg in het nationale team, maar werd daar door de Joegoslaaf Surbek zo ver nederd, dat hij van een ver dere carrière afzag en bij de recreanten ging spelen. Bij tijd en wijle worden de krie bels voor een come-back zo sterk, dat hij terugkeert in de hoogste klasse, waarna Bettine Vriesekoop. - FOTO ANP hij het na een jaartje weer voor gezien houdt. DEN HAAG (ANP) - De Sov jet-Unie heeft zich zonder op gaaf van redenen terugge trokken uit de eerste divisie van de Europese tafeltennis- competitie. Door die beslissing, zijn Denemarken en Neder land de voornaamste kans hebbers voor promotie naar de superliga. Het onderlinge tref fen tussen de favorieten wordt op 14 december in Denemar ken gespeeld. Nederland start de Europese competitie woensdag 21 sep tember met de thuiswedstrijd in Gorssel tegen Oostenrijk. Vorig jaar ging die ontmoeting Rotterdam-zuid is tevreden Johan Cray ff in actie voor Feyenoord tijdens het Amsterdam 708-toernooi. Hij duelleert met de Romein Cheirico. - fotoanp Van onze sportredactie ROTTERDAM - Centraal in de topper Ajax - Feyenoord, zondagmiddag in het Olympisch Stadion, staat uiteraard Jo han Cruyff, Neerlands grootste voetballer aller tijden, die zich een geheel ander afscheid voorgesteld had bij de club die hij groot maakte. Verbijsterd kreeg de Amsterdammer te horen dat hij kon vertrekken. Zonder feestelij heden, begeleidt met teksten die hem tot op het bot pijn deden. Cruyff voelde zich gekrenkt en zocht naar wraak. In Barcelona liet hij de eerste emoties bezinken. Hij zag de meest schitterende aanbiedingen aan zich voorbij trekken, maar besloot uiteindelijk in Nederland te blijven. Ondanks alle ontkenningen toch door rancunes geleid, zette Johan Cruyff koers naar aartsrivaal Feyenoord om daar op basis van recette-deling zijn handtekening on der een eenjarig contract te pennen. Een nieuw hoofdstuk in zij n lange en schitterende carrière, die zondagmiddag de zo veelste uitdaging bevat. Met Feyenoord tegen Ajax. Op Amsterdams grondgebied. Johan Cruyff voelt zich in dergelijke wedstrijden echter op zijn best. Op die momenten tellen emoties niet voor hem. „Daar ga ik niet op in", laat hij zich niet verleiden tot rancu neuze uitspraken, „ik speel nu bij Feyenoord. Tegen Ajax. Dat is alles". En om zijn woorden kracht bij te zetten, volgt er: „Je moet deze wedstrijd niet overschatten. Een eventuele titel voor Feyenoord hangt niet alleen van deze wedstrijd af. Als Feyenoord de top wil halen, zal het niet alleen moeten winnen van Ajax". Een vergelijking maken met beide teams wordt dan door Johan Cruyff, niet alleen in het veld een meester in het ont wijken, zonder moeite aangekleed met zorgvuldig gekozen woorden. „De ploegen kun je niet met elkaar vergelijken", meent hij, „beide ploegen spelen anders. Maar ik denk dat Feyenoord toch de langste adem zal hebben. Feyenoord heeft meer routine. En dat is verschrikkelijk belangrijk. Ik vraag me af wie de jongeren bij Ajax in het veld routine moet bijbrengen. Nu gebeurt dat alleen vanaf de kant. Dat is te weinig".. Het functioneren bij Feyenoord komt vervolgens ter spra ke. Toch een verandering voor de Rotterdamse groep, die de 'vijand' plotseling als 'vriend' moest beschouwen. „Het klikt enorm goed in de groep. Met de spelers kan ik het voortref felijk vinden en ik vind zelfs begrip bij het bestuur", klinkt het enigszins sarcastisch, om zich daarna weer te berperken tot het spelletje zelf. „Feyenoord gaat beetje bij beetje de goede kant op", drukt hij zich voorzichtig uit. „Het is nu een maal een groeiproces. Het moet evenwichtiger worden. Nu zijn er nog spelers die als ze goed draaien negentig procent spelen. Als het slecht draait, blijven die echter steken op tien procent. Dat is veel te weinig. Pas als de verhouding 90-70 is, kan er gesproken worden van evenwicht. Maar zover is dit Feyenoord nog niet". BESSEGES (AFP) - De Frans man Pierre-Henri Mentheour heeft vrijdag de twaalfde etappe van de open Ronde van de Toekomst gewonnen. De beroepsrenner ontsnapte tij dens de laatste kilometer van de 183 kilometer lange rit van Bourg-de-Peage naar Besse- ges uit een kopgroep van vijf renners. Hij won met vier se conden voorsprong. De Poolse amateur Andrzej Oleksiewicz lanceerde de be slissende vlucht. Mentheour reageerde als eerste, gevolgd door de Tsjech Vladimir Koza- rek. Even later sloten ook de Belgen Kenny de Marteleire en Paul Wellens aan. De vijf namen een minuut voorsprong op het peloton, waarin de Oostduitsers de koers gemak kelijk controleerden. Hun kopman Olaf Ludwig kreeg in Besseges een nieuwe gele trui. De uitslag: 1. Pierre-Henri Mentheour (Fra-prof) 183 km in 4.25.25 (gem. 41.368 km/u), 2. Kenny de Marteleire (Bel- prof) op 4 sec, 3. Vladimir Ko- zarek (Tsj-amat), 4. Paul Wel lens (Bei-prof), 5. Andrzej Oleksiewicz (Pol-amat), 6. Francis Castaing (Fra-prof) op 17 sec, 7. Olaf Ludwig (OD1- amat), 8. Patrick Stephan (Fra-prof), 9. Jean-Claude Ba- got (Fra-prof), 10. Jan Brzezny (Pol-amat), 16. Gert-Jan Theunisse (Ned-amat), 17. Bert Wekema (Ned-amat), 21. Jacques van Meer (Ned-prof) en vervolgens de rest van het peloton, uitgezonderd Henk van Weers (Ned-amat) op 26.05. Het algemeen klassement: 1. Olaf Ludwig (ODl-amat) 35.21.44, 2. Jean-Francois Chaurin (Fra-prof) op 3.17, 3. Maarten Ducrot (Ned-amat) op 4.18, 4. Pascal Guyot (Fra- prof) op 7.11, 5. Bernd Drogan (ODl-amat) op 10.22, 6. Charles Mottet (Fra-prof) op 10.39, 7. Fabien de Vooght (Fra-prof) op 11.06, 8. Jonathan Boyer (VSt-prof) op 11.59, 9. Yvon Madiot (Fra-prof) op 12.02, 10. Mario Kummer (ODl-amat) op 12.31. Drie Nederlandse wielren ners zijn door de selectie geko men voor de Grote Landen- prijs van volgende week zon dag in Cannes. Twee profs rij den de open tijdrit over 90 ki lometer, één amateur de wed strijd over de halve afstand. Bert Oosterbosch en Gerard Veldscholten, beiden uit de ploeg van Peter Post, nemen het op tegen twee oud-win naars, de Zwitser Daniël Gisi- ger (1980) en de Belg Jean-Luc Vandenbroucke (1981), en de wereldkampioen, de Ameri kaan Greg Lemond. Andere befaamde tijdrijders aan de start zijn de Zwitser Serge De- mierre, de Spanjaard Julian Gorospe, de Ieren Sean Kelly en Stephen Roche, de Frans man Alain Bondue en de Ita liaan Roberto Visentini. Enige amateur in het gezelschap is de Oostenrijker Helmuth Wechselberger. Nico Verhoeven is de enige Nederlander tussen twintig amateurs, van wie de Frans man Philippe Bouvatier de fa voriet is. Uit Oost-Europa komt alleen de Pool Zbigniew Krasniak naar de Zuidfranse badplaats. ROTTERDAM - Niet gehinderd door enig pessimisme spinde de bestuursdelegatie van Feyenoord tevreden in hotel 'Normandie', waar de spelersgroep zich voor bereidde op het eerste UEFA-cuptreffen tegen het be scheiden St. Mirren. Bepaald geen tegenstander om wakker van te liggen. Die verwachting kwam uit, waardoor het aannemelijk is, dat Feyenoord ook in de tweede ronde te bewonderen is. In Rotterdamse kringen daarom tevredenheid alom. Want zes competitie-wedstrij den hebben bovendien een vrij gunstig beeld opgeleverd. „Het verloopt tot nu toe redelijk naar wens", verwoordt be stuurslid Aad van der Laan de tevredenheid. „We mogen niet mopperen. Het werd trouwens tijd dat de balans eens naar de andere kant doorsloeg". Want Feyenoord gleed de laatste jaren gevaarlijk snel de verkeerde kant uit. Afgelo pen seizoen konden de boeken dichtgeklapt worden met een verlies van ruim een miljoen gulden. Het jaar daarvoor kon het eens zo roemruchte Feyen oord, dat in Rotterdam-zuid ooit hele straten bezat, even eens de rode pen gebruiken. Ongeveer een half miljoen was toen het tekort. Niet be paald cijfers om aan een zor geloze toekomst te kunnen gaan werken. Er moest iets ge beuren. Niet zo gemakkelijk overigens met een vrijwel lege kas, een morrend legioen en interne strubbelingen (Kraay), die het imago van de club be paald geen goed deden. Vandaar dat Feyenoord met de nodige belangstelling het wat uit de hand gelopen me ningsverschil tussen Johan Cruyff en Ajax op de voet volgde. Zeker toen Cor Coster eens voorzichtig liet doorsche meren, dat Cruyff wel eens belangstelling zou kunnen hebben voor Feyenoord. Het leverde diverse langdurige be sprekingen op. „Maar", wrijft Aad van der Laan zich bij wij ze van spreken nog in de han den, „het werd een heel'stuk gemakkelijker toen Cruyff geen garantiesom wilde. Toen was het risico niet onoverko melijk meer". De twijfels bleven echter. Rotterdam keek met gemeng de gevoelens naar de komst van de ras-Amsterdammer. Maar ook dat kwam allemaal goed. In de wedstrijd Feyen oord - Nederlands elftal '74 zette Johan Cruyff met mees terlijke acties het aanvanke lijk zo wantrouwige legioen naar zijn hand. Feyenoord kon zich verwachtingsvol opma ken voor een seizoen, dat de neergaande lijn moest ombui gen. „Dat lukt tot nu toe rede lijk", neemt Aad van der Laan de zes gespeelde competitie wedstrijden als leidraad, We moeten 22.000 mensen gemid deld trekken om quitte te spe len. Tot nu toe zijn er bij de drie thuiswedstrijden gemid deld 25.000 toeschouwers ge weest. Veel meer dan vorig seizoen. Neem het duel tegen Helmond Sport. Vorig jaar za ten er 14.000, nu 25.000. Tegen FC Groningen speelden we een jaar geleden voor 17.000 mensen. Nu voor 26.000 toe schouwers. En dat aantal was beduidend hoger geweest als het weer had meegewerkt. Die regen heeft zeker 10.000 men sen thuis gehouden. Nee, wat het publiek betreft hoeven we, dacht ik, niet bang te zijn. De toppers moeten nog komen. Vorig seizoen moesten we eveneens 22.000 toeschouwers gemiddeld trekken. Dat was teveel gevraagd. Dit seizoen moet dat aantal te realiseren zijn". De komst van Cruyff blijft vervolgens als een rode draad door het financiële verhaal lo pen. Want ook de sponsors bleven, ondanks de eerdere sombere berichten. Het' legt Feyenoord geen windeieren. Evenals het in augustus ge houden Rotterdam-toernooi, dat tweemaal een vrijwel volle 'Kuip' trok. Ongeveer zes ton hield Feyenoord aan dat toer nooi over. Het heeft er dan ook alle schijn van, dat Feyenoord het dit zo belangrijke seizoen niet alleen sportief, maar ook fi nancieel uitstekend ingezet heeft. „Om nu te stellen dat het dit seizoen er op of er on der is", vindt Aad van der Laan echter te ver gaan. „Maar dat het een zeer be langrijk seizoen voor Feyen oord is, is terecht. We moeten er eerst voor zorgen dat we onze schulden kunnen aflos sen. Daarom zijn we ook voor zichtig in het aantrekken van spelers. Daarna kunnen we een reserve-potje gaan kwe ken. Een basis gaan leggen voor de toekomst. Daarin pas sen ook Willem van Hanegem, Wim Jansen en andere spelers die zich bezig houden met de jeugd. Want inderdaad, het echte toptalent is de laatste ja ren bij Feyenoord niet doorge broken. Daar moet verande ring in komen. De aandacht is verscherpt. Maar ach, bij het voetbal draait alles om resul taten. Het uitgangspunt blijft echter aantrekkelijk voetbal spelen. Een binding scheppen met het publiek. na een voorsprong van 3-1 verloren met 3-4. In het natio nale team zal Henk van Span je, die momenteel voor het En gelse Ormesby speelt, in het enkelspel uitkomen. Nationaal kampioen Ron van Spanje komt in actie in beide dubbel spelen. Voor het tweede he ren-enkelspel wordt zondag een keuze gemaakt tussen An ne Vlieg en Patrick Swier, bei den van het Leidse Scylla. Op die dag wordt eveneens be kend of Bettine Vriesekoop dan wel Mirjam Kloppenburg van de partij zal zijn. René Hijne zal dit seizoen op het internationale vlak niet in actie komen. De Bilthovenaar kan zijn werkzaamheden als leraar lichamelijke opvoeding niet combineren met de bui tenlandse trips. ZEIST (ANP) - De interland wedstrijd tussen Nederland en Spanje zal op woensdagavond 16 november in het Feyen- oord-stadion gespeeld worden. De onderhandelingen tussen de KNVB en stadion-direk- teur De Kimpe werden vrij dag met positief resultaat af gesloten. De ontmoeting tegen Spanje wordt voor het Nederlands elftal het sleutelduel in groep 7 van de kwalificatie-ronde van de strijd om het Europees lan- denkampioenschap, tenzij Ne derland op 12 oktober in Du blin tegen Ierland gelijk speelt of verliest. In beide gevallen is Spanje al voor de wedstrijd in De Kuip zeker van deelneming aan de EK-eindronde in '84 in Frankrijk. DALLAS (AFP) - Jimmy Con nors, zondag winnaar op Flus hing Meadow, heeft zich in Dallas geplaatst voor de kwartfinales van het plaatse lijke Grand Prix-tennistoer- nooi. Connors versloeg zijn Amerikaanse landgenoot Van Winitsky in twee sets: 6-16-4. Ook de Amerikanen Gene Mayer en Brian Teacher, als mede de Nieuwzeelander Chris Lewis en de Australiër John Fitzgerald bereikten de laatste acht. In het 200.000 dollar-toer nooi van Tokio heeft de ais tweede geplaatste Ameri kaanse Andrea Jaeger de hal ve finales bereikt. Zij versloeg haar landgenote Vicky Nelson met 6-16-3. De uitslagen van de kwart finales: Andrea Jaeger (VSt) - Vicki Nelson (VSt) 6-1 6-3, Alycia Moulton (VSt) - Leigh Thompson (VSt) 6-1 6-2, Kath leen Horvath (VSt) - Ann Hobbs (GBr) 6-7 6-4 6-4, Lisa Bonder (VSt) - Elizabeth Herr (VSt) 6-2 6-4. NEURENBERG (SID) - In een vooruitgespeelde wedstrijd voor de Bundesliga heeft 1. FC Nürnberg vrijdagavond in eigen stadion met 4-2 van Ein- tracht Braunschweig gewon nen. Bij rust was de stand 2-1. Bij de thuisclub blonk Burgs- müller uit. (ADVERTENTIE GEORGANISEERD DOOR ncdcrtendi centrum «eer bcUngitdtanden in strlpi 16,17 en 18 september a.s. in „Het Turfschip" te Breda 1.- Goed voor 'n reductie van ,- op dé entree-prijs. Max. 2 personen.

de Stem | 1983 | | pagina 27