E y W T J E s CORKS ROUTE BRAND] Speciale LPG-tank Sierra NIEUWE GOLF: 17.600.- FORD ESCORT CABRIOLET Volvo 760: prestlge-auto KORT NIEUWS Nieuwe olie voor diesels VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 OP WEG Nadruk I Gunstig Computer Verbod Een nat weekeinde. Kunst VRIJDAG 16 SEPTEMll Skiën Wegen Oosteind Hoe dan ook: Prettig weekeinde Suske en Wiske: 4ppie Happie En L T4 EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN FRANKFORT - De vijftigste internationale autotentoon stelling in Frankfort die gis teren haar poorten opende rekent op niet minder dan een miljoen bezoekers, zo hebben de organisatoren meegedeeld. Er is, vooral in West-Duitsland, duidelijk sprake van een opleving van de vraag naar nieuwe auto's en de automobielfabrieken in de Bondsrepubliek hebben hoge verwachtingen van de resultaten van de tentoon stelling. De bond van autofabri kanten in West-Duitsland schat dat er dit jaar in de Bondsrepubliek 2,4 miljoen nieuwe personenauto's aan de man gebracht zullen wor den, negen procent meer dan verleden jaar. De produktie zal vermoedelij k toenemen tot een omvang die voor het laatst is voorgekomen in de jaren van hoogconjunctuur 1978 en 1979. Er zijn dit jaar ruim 1500 inzendingen uit 34 landen. Zoals gebruikelijk zijn er weer diverse supersnelle en peperdure produkten van de internationale automobielin dustrie te zien, maar daar naast zal er ongetwijfeld ook veel belangstelling zijn voor nagenoeg de enige volledig vernieuwde Westduitse auto, de Volkswagen Golf Mark II. Volkswagen, die verleden jaar een verlies van 300 mil joen mark heeft geleden en ook dit jaar nog lang niet uit de rode cijfers zal komen, verwacht dat de nieuwe Golf voor een herstel van het ren dement zal zorgen, aldus haar president, Carl Hahn, op een persconferentie. De auto staat nog maar pas een week bij de dealers. Zijn ont wikkeling heeft ruim twee miljard mark gekost, inbe grepen de prijs van een nieu we montagehal met 250 ro bots. Frankfort verwacht miljoen bezoekers drukking komt zal men er zich in Stuttgart het hoofd niet over breken. De Opel „Junior" is een realistisch studie object. Naast ruimte voor het vervoer van 4 personen plus bagage, heeft de Ju nior afneembare stoelbekleding welke gebruikt kan worden als slaapzak. Hahn houdt echter vol dat de auto volledig nieuw ontwor pen is. De andere autofabrieken in de Bondsrepubliek leggen de nadruk op de verbeterin gen die ze aan bestaande mo dellen hebben aangebracht. BMW drukt de bezoekers van de tentoonstelling in Frankfort ook weer met de neus op de hoge snelheid van haar luxe modellen, een fac tor die in de afgelopen jaren ondergeschikt was aan zui nigheid en comfort. De eerste generatie Golfs kwam in 1974 op de markt. Sindsdien zijn er over de hele wereld 6,5 miljoen van ver kocht. Het nieuwe model heeft geen al te gunstig ont haal in de vakpers en de dag bladen gekregen. Velen vin den het een saai model dat teveel op de oude Golf lijkt. De BMW 635 CSI coupé heeft een motorvermogen van 286 pk en een top van 255 km per uur. De auto moet in de Bondsrepubliek 95.000 mark opbrengen. De nog duurdere BMW 745i is voor zien van een computer die het rijgedrag van de wagen aanpast aan de verschillende eisen die het rijden in de De Ghia Barchetta van Fords dochterbedrijf Ghia in Turijn is een kleine, twee-per- soons sportwagen met neerklapbare kap. Met de Barchetta (bootje) gaat Ford de markt aftasten. stad, op snelwegen of in de bergen stelt. BMW heeft al laten weten hoogst tevreden te zijn over omzet en winst in 1983. Mercedes, die in de eerste helft van 1983 dertien pro cent meer heeft verkocht dan in de eerste helft van 1982, maakt op de tentoonstelling de meeste ophef over een sportieve uitvoering van haar nieuwe model 190, dat voor en achter is voorzien van blitse spoilers en is uit gerust met een opgevoerde motor van 2,3 liter die 185 pk kan leveren. Kenners zeggen dat de 190 geen echte Merce des is, maar zolang dat niet in de verkoopcijfers tot uit- Bij Opel en Ford is er wei nig nieuws. Ook de West duitse dochterondernemin gen van deze Amerikaanse fabrieken leggen de nadruk op de vernieuwing van be staande modellen. Ford heeft wel gezorgd voor een uiter lijke wijziging van haar Fiesta, die de voornaamste concurrent van de Volkswa gen Polo en de Opel Corsa is. De vernieuwde Fiesta lijkt meer op de Ford Sierra. De hele Westduitse auto mobielindustrie staat op haar achterste benen over het voornemen van de rege ring in Bonn om de toevoe ging van lood aan benzine vanaf 1986 te verbieden. Ge steld wordt dat de regering de plannen doorkruist die de automobielindustrie zelf heeft bedacht om een eind te maken aan de bevuiling van het milieu met giftige stoffen in uitlaatgassen. Als er vanaf 1986 in de Bondsrepubliek geen lood houdende bezine meer mag worden verkocht betekent dat in de praktijk dat alle auto's van katalytische ap paratuur voor de afbraak van giftige stoffen in benzine moeten worden voorzien. Volkswagen-topman Hahn gelooft niet dat zijn bedrijf aan dat ultimatum zal kun nen voldoen. BMW denkt dat wel te kunnen maar vreest dat zij dan niet meer in staat zal zijn een zo grote verschei denheid van modellen en uit voeringen aan te bieden. De complete automobielindus trie is van mening dat een verbod op de verkoop van loodhoudende benzine alleen maar mogelijk is in Europees verband en stelt dat Bonn door alle aandacht op de ver wijdering van lood uit het milieu te richten andere mo gelijkheden voor bestrijding van de luchtverontreiniging uit het oog verliest. AMSTERDAM - Voor de Sier ra Sedan heeft Ford een LPG- tank laten bouwen, welke in en op de plaats van de norma le benzinetank komt. De ba gageruimte verliest daardoor nagenoeg geen ruimte. Om aan de wettelijk vereis te bodem vrijheid te kunnen voldoen, heeft Ford alleen een uitsparing in de bodem van de kofferruimte moeten maken. De regelmatige vorm van de kofferbak blijft wel gehand haafd. De prijs van de ombouw, in clusief de LPG-installatie en het plaatsen van een vervan gende, 25 liter metalen benzi netank onder het reservewiel, bedraagt excl. BTW ƒ2.250.-. LEUSDEN - De nieuwe, gro tere Volkwagen Golf is niet noemenswaardig in prijs ge stegen. De goedkoopste Golf, het basismodel met een 1.05 liter motor, gaat ƒ17.600.- kosten. Deze wagen is na ok tober leverbaar. Eind deze maand zullen overigens reeds een groot aan tal andere Golf's in ons land verschijnen. De wagens, wel ke nu b.v. standaard voorzien zijn van kopsteunen vóór en een mistachterlicht, gaan -in vergelijking met de laatste prijsliijst van mei dit jaar - gemiddeld zo'n 500.- in prijs om hoog. Voor de Golf met 1.3 liter motor zal 18.797.- op tafel gelegd moeten worden; voor de Golf CL 1.3 liter 19.995.-; voor de Golf C 1.6 liter ƒ20 .396.-, voor de CL 1.6 liter 21.594.- en de GL 1.6 met 4+E versnellingsbak 23995.-. De nieuwe Golf's met 1.8 li ter motor en de GTI worden niet eerder dan begin volgend jaar in produktie genomen. Kort daarna volgt de intro- duktie in Nefderland. Ook de prijzen van de Golf dieselversies zijn bekend. De goedkoopste diesel kost ƒ222.597.- de CL 1.6 23.795.- en de GL 1.6 met 4+E versnel- lingbak 26196.-. t, 4- .v4 i i .v -Wi Niet minder dan 80 procent van de carrosseriepanelen van de Escort Cabriolet is nieuw of gewijzigd. Deze maand gaat de Ford Escort cabriolet in produktie. De wagen wordt in 2 uitvoeringen uitgebracht: als luxueuze GL met een 1.6 liter (79 pk) carburateurmotor en als sportieve Injection met een 105 pk inspuitmotor. De Escort Cabriolet is de eerste open auto sinds meer dan 20 jaar, welke door Ford in Europa wordt uitgebracht. BEESD - Met het uitbrengen van de eerste versie van de 760 GLE vorig jaar, heeft Volvo nadrukkelijk toegang gezocht tot de zgn. prestige-klasse. Met, die versie doelen we dan op de uitvoering met 2,8 liter V-6 in jectiemotor, want intussen is er ook al een zescilinder tur bo-diesel (109 pk) en een vier- cilinder turbo-benzinemotor (153 pk) verkrijgbaar. De V-6 motor past het best bij deze comfortabele en lu xueus uitgevoerde automo biel, al was het alleen vanwe ge z'n grote souplesse en stille kracht. Want met een vermo gen van niet minder dan 156 pk, heeft hij nauwelijks enige moeite om de 1330 kg (leeg) zware 760 GLE in een tijd van een goede 10 seconden naar de 100 km/u te brengen. De top snelheid ligt overigens rond de 190 km/u, dus daar kom je ook op de Autobahn uitste kend mee uit de voeten. Mede door de vrij zware motor voorin, heeft de 760 GLE in eerste instantie een onderstuurkarakter. Wie ech ter een beetje gas geeft en zo doende enige aandrijfkracht op de (achter)wielen zet, zal merken dat de wagen dan ple zierig neutraal de bocht door gaat. Door flink gas te geven, kan de 760 GLE zelfs overstuurd worden, hetgeen zich dan uit eindelijk kan manifesteren door het uitbreken van de achterzijde. We spreken ech ter dan wel over extreme si tuaties, waarvan bij normaal rijgedrag geen sprake zal zijn. Bij nieuwe prestige-auto's als deze, dringt zich onoverko melijk de vergelijking op met de reeds jaren gevestigde merken in deze prijsklasse. Vooral onze Oosterburen hebben een belangrijk deel van deze markt in handen en dat komt niet in de laatste plaats door de relatief hoge inruilwaarde van die wagens. De inruilwaarde van een Vol vo 760 GLE zal wellicht nog niet die grote hoogte bereiken, maar dat wil geenzins zeggen dat deze Zweed u daarom meer zal moeten kosten. Immers, bij aanschaf is de Volvo vanwege zijn hoge uit rustingsniveau duidelijk goedkoper, zodat verwacht mag worden dat het totale kostenplaatje niet al te veel zal afwijken. Waarbij nog mag worden aangetekend dat de 760 GLE vooralsnog exclu siever is. De prijzen van de 760-serie zijn: 760 GLE handgeschakeld met overdrive ƒ64.685.-; met automaat ƒ67.000.-; GLE 760 turbo benzinemotor ƒ68.500.-; turbodiesel ƒ71.865.-, turbo diesel met automaat 74.180.-. staat ons te wachten. Hetgeen niemand, die er lust in heeft na tuurlijk belet om er toch op uit te gaan. Vandaar hieronder weer eni ge tips. Den Bosch beleeft dit weekeinde de negende Internationale Kunst manifestatie. Vijftig kunstenaars zijn dan in galerie Husstege verte genwoordigd met allerlei beelden de kunstuitingen. Zaterdag en zondag duurt de manifestatie van elf uur tot tien uur. Zaterdagmid dag om drie uur is er een kamer muziekconcert en zondagmiddaf een één uur een koffieconcert van chansons. DOOR HANS LUTZ In de Ahoy te Rotterdam wordt tol en met zondag de wintervakantie- beurs Ski-Happ gehouden. Voor het eerst zijn daar ook typische zon-landen aanwezig, zoals Tune sië en Portugal. Tcoh wel aardig Beestenboel Dordrecht is zaterdag en zondag de plaats waar het evenement Beestenboel wordt gehouden. De meest uiteenlopende huisdieren (honden, katten, konijnen, vogels, vissen en bijen) zijn er te zien en te beluisteren. Men kan beide dagen van tien tot vijf uur terecht in de Drechtstedenhal. Monique van der Ven 99 Een brons van Jana Parou- bek, dat op de manifestatie is te zien. - foto ivo sekhuis Voor de zesde maal wordt in Oosteind zondag een jaarmarkt gehouden. Ook nu weer is een se rie oude ambachten de voornaam ste trekpleister. Nieuw dit jaar zijn de Friese staartklok-maker, het karnen van boter, de glas-in-lood- graveerder, een beeldhouwer, een calligraaf en een houtbewerker. Klederdrachten Ouwehands Dierenpark in Rhenen houdt zaterdag de nationale kle derdrachtendag. Dansgroepen en oude ambachten (daar heb je ze weer) zijn er te zien. Aardig is, dat degenen, die in klederdracht naar het Dierenpark toe komen gratis toegang hebben. Het zal niet alleen nat zijn op de vaderlandse wegen, maar zoals gebruikelijk zijn er nodige verstop pingen, waarmee in het weekein de, maar ook in de rest van de week rekening moet worden ge houden. Dat betreft dan onder meer: A2 (Amsterdam-Maastricht): ter hoogte van Nieuwegein, Vianen, Deil, Leerdam, Kerkdriel en Ros malen en Eindhoven; A13 (Rotterdam-Rijswijk): Klein- polderplein even voorbij Rotter dam; A16 (Rotterdam België): Van Brienenoordbrug en nabij Ridder- A27 (Breda-Utrecht): afrit Waal wijk richting Breda, afgesloten; A65 (Tilburg-Den Bosch): ter hoogte van Berkel Enschot, Goirle en tussen Vught en Haaren. De Audi 200 verschijnt in ons land maar in 2 versies: een tur bo-uitvoering met een 5 S-bak of met een automatische ver snellingsbak. Deze Turbo, wel ke standaard is uitgerust met o.a. ABS-systeem, air-condi tion en cruise-control gaat f85.998.- kosten. Voor de auto matische transmissie moet f 4750.- extra uitgegegen wor den. Porsche heeft alle modellen voor het modeljaar 1984 aan een grondige modelaanpassin gen onderworpen. De meest opmerkelijke ontwikkeling valt bij de klassieke Porsche 911 te ontdekken. Die viert thans als 911 Carrera zijn 20ste verjaardag. De wagen beschikt over een tot 3,2 lit er vergrote motor met een vermogen van 231 pk. Topsnelheid 245 km/u; het gemiddeld verbruik is ge daald naar rond 1 op 7. Met behulp van de „Starttro- nik" van Taxameter Centrale Amsterdam, wordt het moge lijk om 25 procent brandstof te besparen in druk stadsverkeer of tijdens files. Zonder één hand uit te steken, wordt na 5 sec. stilstand de motor automa tisch uitgezet. Wanneer men de koppeling intrapt, start daar na de motor. De „Starttronik", welke geluidsoverlast voor komt, milieuvriendelijk is en kostenbesparend werkt, heeft een prijs van f 195.-. Dit jaar zal de Algemene Verkeersdienst van de Rijks politie (beter bekend als de Porsche-groep) een belangrij ke orerstap maken: 37 BMW's van het type 323i gaan Por sches vervangen. Het ligt in de bedoeling dat tot de 'stal' van de Rijkspolitie in ieder geval 40 Porsches blijven behoren. In Japan komt de samenwer king tussen de binnenlandse en de buitenlandse auto-in dustrie goed op gang. Mitsubis hi heeft nu een overeenkomst afgesloten met Porsche, waar door Mitsubishi-dealers in Ja pan voortaan ook Porsches mo gen verkopen. Speciaal voor het toenemend aantal personenauto's met dieselmotor heeft Shell een nieuwe motorolie ontwikkeld: Shell Super Diesel T. De be- langrij kste voordelen van de ze olie zijn een snelle koude start en de speciale geschikt heid voor dieselmotoren zowel met als zonder turbocompres sor. De laatste jaren zijn de prestaties en het rendement van de dieselmotor sterk ver beterd, onder meer door het gebruik van een türbocharger De dieselmotor voor perso nenauto's verschilt in vele o zichten van die in vrachtwa gens. Constructie, verbran dingssysteem, toerental en be drijfsomstandigheden zijn nauwelijks meer met elkaar te vergelijken. Hierdoor was ruimte ontstaan voor verbete ring van de motorolie voor personenwagendieselmotoren. Door gebruik te maken van een zeer moderne basisolie en de toevoeging van een spe ciaal pakket additives, is Shell erin geslaagd een optimale olie te maken voor dieselmo toren in personenauto's. Een belangrijke eigenschap van deze nieuwe olie is de vis cositeit van SAE 10W« waardoor de koude start aan zienlijk wordt vergemakke lijkt. Bovendien wordt de In dikking door roet, een typ's® dieselprobleem, sterk beperk' De olie behoudt hierdoor zee' lang zijn viscositeit, zodat oo« na intensief gebruik de kou® start nog steeds bijzonder ge makkelijk gaat. Kenmerken" voor de turbodiesel zijn zeer hoge temperaturen waar tegen de olie moet zijn opge wassen. Shell Super Diesel voldoet aan de nieuwe, d°° Volkswagen gestelde norm voor dieselmotoren voorzie" van een turbocompressore" heeft als één van de weiwge de Daimler-Benz goedkeur'11» voor toepassing in alle seiz®' nen. E Flau zond Door Marjan Mes De titelsong „Brandende Liefde", gecomponeerd door Laurens van Rooyen en ge zongen door John(ny) Lion die er zijn come-back mee maakt, zou best nog eens een tophit kunnen worden, zo lekker klinkt die. Maar of de film zelf zo'n groot succes zal zijn, kan ik me moeilijk voorstellen, want na het welhaast klassiek geworden „Turks Fruit" en „Kort Amerikaans", die de Wol- kers-bravoure voorgoed vastlegden, heeft regisseur Ate de Jong eigenlijk niets meer toe te voegen aan het genre. Hij heeft het alleen een beetje meer komisch dan tragisch gemaakt en af en toe lijkt het wel een slap stick-komedie. De Jong's eerste grote speelfilm „Een vlucht regen wulpen", hoewel evenmin een meesterwerk, was ster ker dan deze „Brandende liefde", die eigenlijk over niets gaat, in ieder geval over zo weinig, dat de aan dacht al gauw verslapt. Het accent ligt volledig op het bohémien-achtige, jonge- hondengedrag van artiest Jan en diens vriend en colle ga-kunstschilder Kees, bei den boordevol energie en li bido en voor alles in, behal ve een serieuze houding. In de beschrijvingen van Jhjean Hih $u[t baijterfcwmt!) y tfbsn little MOKE \Ax OufeR PLEZ \HW KdK Hl BALL i

de Stem | 1983 | | pagina 16