aratuur )udtoé? Dader van Delfts bloedbad weet niets meer I )esre|yü „Kolvenbach is een wijze kater" b i KLEINE HBO-SCHOOL GELIQUIDEERD BOMMELDING IN SENAAT nval. j Classe Royale. Pils van grote klasse. DE STEM COMMENTAAR Faillissement Tilburgsche niet ongedaan Kabinet wil macht nu snel delen Overste Jezuieten 'Golden Ten9 clubs sluiten niet allemaal mag NEDERLANDSE JEZUÏETEN ZEGGEN ONDER MEKAAR: 15 PAGINA 2 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 )R UW PEN BINNENLAND KASTELEIN: HET WAS PURE AFREKENING Geen extra geld betonrot ivoor De prijs van Gasse Royale ■s al zó lang bevroren dat ie dit pilsje ook buiten de i koelkast kunt bewaren. INederlander nieuwe 'generaal' SOBI GAAT NAMENS PANDBRIEFHOUDERS IN BEROEP Volker Stevin i/ 15 Voorlopig ZUS VAN KOLVENBACH: Hij preekte als kind al |£R| jk kernraketten te n. Europa moet het meel worden zodat in ca de ruiten heel zul- iven. Niets is Reagan Wie kan bewijzen dat en Koreaans spiona- ;tuig was dat werd haald. Weer een ge erde hetze tegen Rus- lie hij goed kan ge- n voor zijn aanstaan- jwe verkiezing. Rea- en blijft een toneel - mspeler, doch voor een zeer gevaarlijke, u echt wel eens goed Is hij eens flink in tuin ging wieden. In ke Amerika sterven cs duizenden aan moorden, berovin- /erkrachtingen, ver- ■de binnensteden, ie politie niet in durft ïen. Dat is voor Rea- en probleem, bij blijft lan van elk Europees een vazalstaat van ka te maken. Neder- aat daarbij voorop, renlang vertonen van ïerikaanse films, ge- d op corruptie, be- moordaanslagen, sof, verkrachting en /an dat fraais hebben land al voor driekwart oi gemaakt als ons on zen Amerika. Iroot Leur ;r schonen, blauen Do- lield Paus Johannes II, op 11-09-1983 in maupark in Wenen, in ;zigheid van tiendui- n mensen in de stro- regen, een gloedvolle over de hoop in deze nelen hopeloze tijden! zij de moderne tech- irong zelfs de inspire- preek van de Paus ook „het ijzeren gordijn" stiekum beluisterd nilj oenen mensen in de igende Oostbloklan- ,aten wij in het vrije n dankbaar zijn voor /erkregen vrijheid van igsuiting en deze niet uiken. Ons moeder zei ens: „Nood leert bid- en daarom is het vurig pen dat wij van een ide kerk weer een bid kerk zullen worden, bt de wanhoop vanzelf weg. Intussen verheu- ij ons op het a.s. Paus- k in 1985 aan Neder- Daar hebben wij, katholieken, graag een geldelijk offertje over!! - Agnes Paardeblom, T28 PAGINA 3 :hael Telling leerde ka Zumsteg kennen in ika waar hij vaak i. Zij had journalistiek ieerd aan de universi- ;an San Mateo, maar bij een krant gewerkt, vader is een welgestelde man. Voor Monika's lijk met Telling was ze >nst bij een Californi- omputerfirma. Volgens amilie was zij erg am- s. laar Engelse landhuis - rote, eeuwenoude om- wde schuur - zette Mo- Telling geregeld luis te feestjes op touw voor ikaanse en andere ien. ging er dan telkens •xmoerig aan toe. Moni- ifde graag, maar van vermoedelijke moorde- wordt gezegd dat hij ille man is. Van onze correspondent pen Haag- „Kan wel, ik weet I het niet meer." Dat is het enige commentaar van de dader van het bloedbad in het Delftse ca- jé t Koetsiertje, op 5 april van I ju jaar. Gisterochtend diende voor de Haagse rechtbank het eerste deel van het strafproces tegen de Turkse Nederlander X (27), door een reeks getui gen aangewezen als de dader van de zes cafémoorden. kentenissen en een lange rij gedetailleerde getuigen verklaringen, aangevuld met twee reconstructies, lag de zaak in korte tijd overduide lijk op de tafel van rechtbank president mr.S.F.Kootte. Dankzij gedeeltelijke be- Slechts het nog niet voltooid zijn van het psychiatrisch rap port van de verdachte weer hield hem van afronding van de zaak. Begin november vol gen dat rapport, het requisi toir van de officier van justitie en het pleidooi. En eind no vember kan de rechtbank het vonnis vellen: maximaal le venslang of 20 jaar (moord), dan wel 15 jaar (doodslag). De verdachte was in het be wuste café bij een eerdere ge legenheid wel eens wat gepest met zijn Turkse afkomst, in de geest van „Je bent nu wel een Nederlander, maar nog geen Hollander" en „Je bent een op vreter, je moet maar terug naar Turkije". Wat op de fata le avond gebeurde, weigerde de verdachte nu op in te gaan. Wat hij gister alleen nog zei te weten, was dat hij zijn pistool, een semi-automatisch wapen met 13 kogels, schietklaar bij zich had. Alle getuigen ontkennen dat er een ruzie-achtige stemming heerste. De kastelein, die een kogel overleefde, zei dat ver dachte voor een bepaalde klant gekomen was: „Het was pure afrekening". Bij de ingang van de Haagse rechtbank hadden zich gister ochtend demonstratief aan hangers van de Centrumpartij opgesteld. In pamfletten zin speelden ze op het Turkse „buitenlanders"-aspect van de zaak. dig. Branders worden vuil. aarlijkzells baat daarom uw atig controleren 't Beste is r staal dan altijd een vakman teert u eens bij uw Gasbedrijf Fusiegolf in onderwijs Van onze redactie binnenland j DEN HAAG - Uitgezonderd de 66 pedagogi- I sche academies zullen over drie jaren de overi- 171 scholen voor Hoger Beroepsonderwijs (HBO) met minder dan zeshonderd studenten zijn opgeheven of gefuseerd. De resterende 104 scho- I len tellen meer studenten I en kunnen blijven be staan. Dit proces van j schaalvergroting moet leiden tot scholen die on- I derwijs in verschillende sectoren verzorgen en elk tenminste 2500 studenten 1 tellen. Dit staat in het plan dat mi- I nister Deetman van onderwijs en wetenschappen en minister Braks voor het landbouwon derwijs, dinsdag hebben gepu- I bliceerd. Scholen met meer dan 2500 I studenten kunnen er andere, 1 laken bijkrijgen, zoals toege- I past onderzoek, onderwijsont wikkeling, opleidingen in de I tweede fase en post-HBO. De I bestaande scholen moeten zelf I de schaalvergroting tot stand I brengen. Staatssecretaris Ginjaar- I Maas van Onderwijs kondigde I gisteren ook een fusiegolf aan I in het voortgezet onderwijs. Ze I wil met ingang van 1987 per raar 58 min. gulden in het Ivoortgezet onderwijs bezuini- IDEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Brokx (VROM) neemt I geen extra financiële maatre- 1 gelen ter bestrijding van de I zogeheten betonrot. De aanpak hiervan hoort tot Ide reparaties die voor reke- Ining van de verhuurder zijn len waarvoor deze een reserve I dient te vormen. Dat betekent, I aldus Brokx, dat de verhuur- Ider voor het treffen van deze I maatregelen geen huurverho- l in rekening mag brengen. gen en dat moet door fusie van scholen. De Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) heeft de HBO-plannen van de minister gisteren al als onaan vaardbaar afgewezen. Volgens de bond zullen er eersterangs en tweederangs scholen ont staan. De ministers Deetman en Braks willen voor 1 augustus 1985 definitieve knopen door hakken. Voor de nieuwe taken is in '87 dertig en voor volgende ja ren zestig miljoen gulden be schikbaar. Netto moet op het HBO in '86 twaalf miljoen worden bezuinigd, wat oploopt tot 68 miljoen gulden met in gang van '88. Dit brengt verlies van ar beidsplaatsen met zich, dat ge deeltelijk gecompenseerd wordt door nieuwe taken van het HBO en door de groei van de studentenaantallen. Deze groei zal in '88 in het dagon derwijs en in '90 in het partti- me-HBO zijn hoogtepunt be reiken. De HBO-raad, adviesor gaan van de minister van On derwijs, heeft de grote haast van Deetman gisteren gelaakt. De operatie kent zijn weerga niet en de druk die de minister uitoefent, leidt tot gelegen heidsfusies en niet tot doelma tige samenwerking en onder wijskundige vernieuwing, al dus de raad in een reactie. Ondoelmatig en onverstan dig acht de HBO-Raad om uit sluitend de omvang van een instelling centraal te stellen: tenminste 600 studenten en liefst 2500 of meer studenten per instelling voor HBO. Zie ook De Stem van Zeeland Zie ook De Stem van Brabant Zie ook De Stem van Stad en Streek I'*- (ADVERTENTIE) Nederlandse provincie van de Jezuïeten telt 356 leden op een totaal van 26.000 Jezuïeten. Ook daarom is het een verras- Sin9 dat een Nederlander gekozen is tot generaal-overste-voor- net-leven van de grootste en meest invloedrijke religieuze orde van de r. k. Kerk. De algemene vergadering, het hoogste college van de orde, moet echter zeker zijn geweest van haar keuze, Want Pater Kolvenbach (54), een Geldersman met talenknobbel, c6rd al bij de eerste stemming tot opvolger gekozen van de zieke wijaard Arrupe. De nieuwe „zwarte paus" zou een even open dynamische figuur zijn als zijn voorganger. Ook dat is opmer- "K want pater Arrupe is door een „ingreep zonder weerga" ■door Paus Johannes Paulus op een zijspoor gezet. Jezuïetenorde, destijds gesticht om de Reformatie een halt ■va 'd roePen' is een elite-eenheid, het keurkorps van de paus Ian Rome, met wie zij door een speciale gelofte van gehoor- aamheid verbonden is. „Jezuïeten zijn", om paus Paulus VI te len n' "als het ware toetssteen van de vitaliteit van de kerk rJ°'de eeuwen heen". Wie zo'n keurkorps leidt, zit tegen de top 1* van de Vaticaanse hiërarchie, voor een Nederlander in dit lrrin ?eWr'cht een opvallende plaats. Om het zover te brengen I °e' je hele goede contacten hebben met de curie en het ver- ■tra yutsue uuiuctuitiii neuueu intu uc uuiie en nci li-dWen be2'tten van je mede-broeders: de tijd van de zogeheten °aver-discipline is bij de Jezuïeten voltooid verleden. aanvaring tussen paus Johannes Paulus en pater Arrupe siond naar aanleiding van een diepgaand meningsverschil -r w ruimte die de vorige generaal-overste zijn mensen liet bij zoeken naar nieuwe eigentijdse activiteiten. Vooral het feit, ■q,„n°9al wat Jezuïeten een vooraanstaande (politieke) rol gin- Lffen bij de bevordering van vrede en gerechtigheid, viel L n' bij de huidige paus. De tegenwerping van de Jezuïeten dat l|JQ n. w f—A U I—kV\^VI I I f-*1 1 ly 1 1 w Pek zich ,och zelf hee' nadrukkelijk mengde in de Poolse po- I ".werd door het Vaticaan als insubordinatie opgevat. |0iiihMi"e,en Zlin diplomaten. Van hun kant zijn geen sensationele L '^en te verwachten over de diepere achtergronden van khiii lver|bach's uitverkiezing in relatie tot de meningsver- L. n roet paus en curie. Ook onder hun nieuwe 'generaal' zul- iJ'proberen 'n stilte hun ei9en weg te gaan, in ieder geval in Senaatsleden drommen samen op Binnenhof. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De juist tot voorzitter van de Eerste Kamer gekozen Steenkamp is gistermiddag niet toegekomen aan een toespraak. Vanaf de voorzittersstoel deed Steen kamp de „minder prettige mededeling dat er een bommelding is binnengeko men." Iedereen werd verzocht de. zaal te ontruimen en de aanwijzingen van de griffie op te volgen. Rond half vier belde iemand die zich uitgaf voor de Rode Leger-Fractie zowel politie als het Haags bureau van het ANP. Er zou een bom zijn geplaatst on der de toegangspoort naar het Binnen hof. Politie en Veiligheidsdienst van het parlement besloten tot ontruiming toen op die plaats een gele zak werd aange troffen, waar draden uit staken. Later bleek het een lege, grijze kruik, beplakt met tape te zijn. Om half zes konden de senatoren, die op het Binnenhof de loop der gebeurtenissen afwachtten, het ge bouw weer in en werd de verkeersomlei- ding opgeheven. De woordvoerder van de Rode Leger Fractie zei met zijn daad te willen pro testeren tegen de boycotmaatregelen die Nederland tegen de Sovjet-Unie heeft afgekondigd na het neerhalen van de Zuidkoreaanse Boeing 747. »aart 3 verbondenheid met de kerk. Bij de ontwikkeling van een lover 9eeigend beleid heeft de nieuwe overste middelen te 'iru-fb'-l za' het' om te kunnen bijdragen aan een nieuw ■öe kerk, vooral moeten heben van trouw, durf en visie. Van onze redactie binnenland BREDA - De rechtbank van Breda heeft het verzoek van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie SOBI om de heren Van Zadelhoff, Van Wettum en Kaulingfreks als bewindvoerder bij de Tilburg sche Hypotheekbank te ver vangen, afgewezen. De rechtbank kwam tot de uitspraak, omdat SOBI tijdens het indienen van het verzoek schrift geen pandbriefhouder van de Tilburgsche zou zijn. SOBI gaat op verzoek van pandbriefhouders, die samen voor 100 miljoen gulden verte genwoordigen, in beroep, al dus SOBI-voorzitter Lake- man. SOBI was bij het indienen van het verzoekschrift reeds vier dagen eigenaar van een pandbrief en had deze afgelo pen vrijdag bij de griffier van de rechtbank ingediend, zegt Lakeman. SOBI had op 30 augustus bij de rechtbank be zwaar gemaakt tegen de be windvoerders vanwegen be- langen-verstrengeling en om dat zij al 14 maanden feitelijk geweigerd hebben te onder zoeken of de schade voor de benadeelde schuldeisers bij de Tilburgsche te verhalen is op oud-commissarissen. Ook het verzoek van SOBI om het op 22 augustus afge kondigde faillissement in te trekken werd afgewezen. „Als dit zou zijn toegewezen", aldus Lakeman, „dan zou nog dit jaar een belangrijk deel kun nen zijn uitgekeerd aan de schuldeisers". Omdat het fail lissement met juridische pro cedures gepaard gaat zal er echter voorlopig geen uitke ring worden gedaan. De SOBI-voorzitter zegt verder nog, dat de rechtbank, die de beslissing gaf, op één man na uit dezelfde rechters bestond, die Van Zadelhoff cs reeds eerder hadden benoemd tot bewindvoerder en curator. HET aannemingsconcern Vol ker Stevin verwacht ovcer 1983 een bescheiden positief resultaat, dat niet lager zal zijn dan de f 9,8 min van 1982. DEN HAAG Het verdelen van de macht tussen rijk, pro vincie en gemeente heeft geen „volksverhuizing van ambte naren" tot gevolg. Maar dat op rijksniveau talloze arbeids plaatsen moeten verdwijnen, moest minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) gisteren be vestigen. Het rijk dient taken en be voegdheden af te stoten om de macht te brengen bij de lagere overheden. Belangrijk voor de gemeente is dat het rijk min der streng zal letten op de ge meentelijke kas en dat er mo gelijkheden komen eigen be lastingen te heffen. De finan ciële zelfstandigheid wordt daarmee aanzienlijk groter. Verder kunnen de gemeen ten eigen werkgelegenheids projecten gaan opzetten, zelf bepalen wanneer er aan stads vernieuwing wordt gedaan en de eigen bouwplannen beoor delen. Voor de kosten van stads vervoer en monumenten zul len de gemeenten in de toe komst zelf moeten opdraaien. Vervolg van pagina 1 Pater Kolvenbach, geboren in Druten, is de tweede Neder lander die aan het hoofd van de orde is gekozen. De benoe ming is in jezuietenkringen in Nederland met warme in stemming begroet al kennen alleen ouderen hem daar. Kol venbach is sinds 20 jaar niet meer in Nederland geweest. De linguist en expert in or thodoxe theologie studeerde in Beiroet Armeens en promo veerde in Parijs op Armeense literatuur. Hij werd in 1974 provinciaal van de Jezuieten in het Nabije Oosten met als standplaats Beiroet. In 1981 werd hij rector van het Insti tuut voor oosterse studies aan de Gregoriana-universiteit in Rome in welke functie hij veel contacten met het Vaticaan ontwikkelde. Hij werd daar raadgever voor de Congrega tie voor de Eenheid der Chris tenen, de Congregatie voor de Oosterse Kerken en de Con gregatie voor de Religieuzen. Hij geniet zeer veel vertrou wen in het Midden-Oosten door zijn geweldige inzet in verschillende functies in de Libanese hoofdstad waar ook het feit dat hij achttal vreem de talen spreekt (Arabisch, Armeens, Engels, Duits, Frans, Russisch, Italiaans en Spaans) niet onopgemerkt bleef. De enige andere Nederlan der, die in de geschiedenis van de Jezuieten-orde de functie van generaal-overste heeft vervuld, is Joannes Philippus Roothaan geweest. Hij heeft die functie van 1829 tot 1853 vervuld. In de geschiedenis van de Jezuieten-orde heeft Roothaan een zeer belangrijke rol gespeeld. -A Er wordt van alles georgani seerd om de oefening van de NAVO-troepen een zo realis tisch mogelijk karakter te ge ven. Ik zal de avonturen voor u op een rijtje zetten. In België rijden geen treinen. Dat is natuurlijk bedoeld om de ontsnappingsroute naar het zuiden af te snijden. De man nen kunnen niet op de trein springen om in Vlaanderen een pintje te halen. De regering in Brussel heeft verschillende oplossingen voorgesteld, maar die gingen bij de stakers het ene spoor in en het andere uit. Tussen haakjes: Als de Belgen inderdaad in meerderheid te gen de plaatsing van kernra ketten zijn, dan kunnen NA- VO-jongens de treinen vast houden totdat de Belgen van mening zijn veranderd. In Brabant zijn verder demon stranten op de been gebracht die een beetje moeten blokke ren en pesten. Dat is om de vastberadenheid en de kalmte van de troepen op de proef te stellen. Een beetje oorlog is altijd leuk voor de mannen. Misschien is het niet nodig, maar de EEG-autoriteiten heb ben nog een geheim wapen achter de hand. Dat is de be faamde boterberg. Daar wil men dit jaar weer de kerstboter uit scheppen, maar men kan de zuivel ook in de strijd gooien. Het is bijvoorbeeld mogelijk de boter over de wegen te kie peren, waar de militairen langs moeten, zodat de jongens een flinke glij- en kruipoefe- ning te verwerken krijgen. Echte boter is goed voor de conditie. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Mini maal twee van de elf bij de Nederlandse Associatie in Be hendigheidsspelen aangeslo ten casino's waar gelegenheid wordt gegeven voor het spelen van het zogenoemde 'Golden Ten', weigeren met ingang van komende vrijdag met het spel te stoppen. De twee clubs, gevestigd in Maasbracht en Geldrop, nege ren daarmee het besluit van de officieren van justitieom de politie opdracht te geven tot sluiting over te gaan indien de clubs niet vrijwillig uiterlijk donderdagavond het spelen staken. (ADVERTENTIE) De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. Door Jan Bouwmans Een algemene verga dering van de Jezuïe tenorde kan nog niet juichen, wanneer de stemmingen een nieu we „zwarte paus" blij ken te hebben opgele verd. Eerst vertrekt er spoorslags een bode naar het Vaticaan om de keuze aan het oor deel van de paus te on derwerpen. Dit voorschrift is gisteren bij de keuze van de Neder lander Kolvenbach punctu eel uitgevoerd. De paus ver toefde wel in Wenen, maar met de Jezuïeten waren te voren afspraken gemaakt voor het geval tijdens het pauselijke uitstapje zijn „zwarte collega" zou worden gekozen. Twee jaar nadat paus Jo hannes Paulus II de toplei ding van de Jezuïeten aan de kant schoof en de paters Dezza en Pittau tijdelijk de leiding opdroeg, hebben de Jezuïeten nu dus weer een door hen zelf gekozen gene raal die pauselijk is goedge keurd. De orde is weer baas in eigen huis, voor zover dat tenminste mogelijk is. De al les overheersende vraag is nu of met de keuze van pater Kolvenbach de paus het doel van zijn historisch ingrijpen heeft bereikt. Dat doel was de Jezuïeten weer op het rechte kerkelijke en theolo gische pad te brengen. Hoe ver de Jezuïeten in pauselij ke/Vaticaanse ogen van dat pad waren afgeweken, be wijst het ongekend zware middel dat Johannes Paulus II gebruikt heeft en dat in de geschiedenis geen precedent heeft. Het pauselijke ingrijpen twee jaar terug was overi gens het voorlopige hoogte punt van een ontwikkeling van zeker een halve eeuw. Aan de ontwikkeling van de moderne theologie hebben nogal wat Jezuïeten hun steentje bijgedragen en niet elke Jezuïetentheoloog - maar zij niet alleen - heeft in dit verband even prettige ervaringen opgedaan met het kerkelijke leergezag. Maar ook in het trekken van de sociaal-maatschap pelijke en politieke conse quenties uit het evangelie en de moderne theologie waren het over de hele wereld Je zuïeten, die kastanjes uit het kerkelijke vuur haalden. Dat was bijvoorbeeld het geval in de Amerikaanse vredesbeweging tijdens de Vietnamoorlog, dat is het geval ten aanzien van de be vrijdingstheologie en de be vrijdingsbewegingen in La tijns-Amerika, dat was ook het geval in de jaren zestig in de Amsterdamse studen tenparochie met Jezuïeten als pater Jan van Kilsdonk, Huub Oosterhuis en Jos Vrijburg, die als eerste priester publiekelijk te ken nen gaf na zijn huwelijk het priesterambt niet te willen neerleggen. Deze ontwikkelingen rie pen in de Jezuïetenorde zelf ook hele sterke tegenkrach ten op. Om dicht bij huis te blijven, de eerste rechter hand van bisschop Gij sen van Roermond was de Je zuïetenpater Van de Meer. En de Jezuïetenpater Bots stelt de geschiedenis van het Nederlands katholicisme sinds Vaticanum II te boek als dwaling en ketterij tot dat het licht weer begon te gloren in Roermond. Dat dit alles kon gebeuren in de Jezuïetenorde, was in Vaticaanse ogen afkeurens waardig. Maar dat de over sten en de topleiding niet in grepen, desnoods met zeer harde hand, dat werd een steeds grotere doorn in het Vaticaanse oog. Het opzij schuiven van generaal Pe dro Arrupe twee jaar terug werd dan ook algemeen ver staan als een pauselijk bevel aan de orde om „een ruk naar rechts" te maken. Is de uitvoering van dit bevel met generaal Kolvenbach ge waarborgd? 99 99 rb!9Van onze correspondent NIJMEGEN - „Door dik en dun doet hij wat er gedaan moet worden. Een echte jezuïet. Een klein voorbeeld: an derhalf jaar geleden was hij bij ons. We wilden een jas voor hem kopen. Nee dat hoeft niet, zei hij toen, want de ze is pas twintig jaar oud." Cobi Poels-Kolvenbach (52) uit Berg en Dal is trots op haar broer Peter, die gisteren in Rome tot generaal-over ste van de jezuïeten werd gekozen. Hans Kolvenbach uit Molenhoek en zus Puk Kolvenbach in Eist keken ook raar op toen ze het grote nieuws over hun broer Peter plotse ling op de radio hoorden. Cobi heeft haar oudste broer Peter (Piet noemden ze hem thuis) de laatste zeventien jaar slechts eenmaal ontmoette. Zus Cobi is niet verbaasd. „Met de schort van moeder andersom aan en achter een geïmproviseerd altaar preekte hij als klein kind al voor ons. Ooms en tantes, die op visite kwamen, deden mee. Ook zij kregen tijdens de communie een pepermuntje op de tong.", herinnert ze zich. „Wij onder mekaar noe men Kolvenbach een wijze kater", zegt woordvoerder Hans Bij mans sj. van de Ne derlandse Jezuïeten. Bij mans heeft een tijd lang met Kolvenbach in Libanon ge werkt. Volgens hem zit de nieuwe general geheel op de lijn van zijn voorganger Ar rupe, die dus door de paus aan de kant werd gezet. Pa ter Bij mans karakteriseert generaal Kolvenbach als een zeer dynamisch, maar ook zeer bedachtzaam man die grote diepgang heeft. „Hij praat en handelt niet onbe zonnen. Dingen en ontwik kelingen die hij goed oor deelt, zal hij kansen geven. Het sociale engagement zal hij ruimte geven. Hij is een bedachtzaam vooruitstre vend man, die door iedereen erkend wordt als een bin dend figuur", aldus woord voerder Bij mans. Zo te merken zijn de Je zuïeten zichzelf gebleven.

de Stem | 1983 | | pagina 3