Veel activiteiten bij Buurt- en Kluphuiswerk Axel Feest bejaardenwerk begon in Heikant Een kettingbrief Reynaert, Tiger en '77 I "+ri®e'<!n Het kampioen- I j. P zoetwater vissen is bij lïi.u n®e'aarsvereniging Ge- |"ula Overwint Alles (GOA) B!8T!M VAN ZEELAND Kinderboeken te zien in galerie Axel Kunstmarkt Axel gaat toch door Axel Plaatselijk nieuws Clinge Heikant Hulst Kloosterzande Nieuw Namen St. Jansteen Zandberg W/OENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 Vrije radio's nu op kabel net van Hulst T16 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers HULST - Het zenderaanbod van het kabelnet in de gemeente Hulst is uitgebreid met de pro gramma's van een drietal Belgische vrije ra dio's. Het gaat om Radio Reynaert uit De Klinge, Radio Tiger uit Stekene en Radio '77 uit Sint-Niklaas, die ook in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een grote luister dichtheid hebben. Met de toevoeging van deze i, drie zenders aan het program ma-aanbod wil Kabel Televi sie Nederland, die het Hulster kabelnet exploiteert, tegemoet I komen aan de wensen van veel Luisteraars. Om de vrije ra- I dio's te kunnen ontvangen zat er tot nu toe niets anders op dan de stekker van het kabel- net uit de radio te trekken. Volgens KTN zouden de drie I streekzenders vanaf nu glas helder via de kabel te ontvan gen moeten zijn, echter niet op de frekwenties waarop ze nor- imaal uitzenden. Wie Radio Reynaert, uitzen- I dend op 104 MHz FM, via het kabelnet wil beluisteren moet afstemmen op 106.4 MHz, Ra- I dio Tiger (normaal op 102 I MHZ) zit op de kabel op 105.8 I mHz en om Radio '77 via de I kabel in de huiskamer te krij- gen moet worden afgestemd 108 MHz. Dit alles op de FM-band. Zoals bekend loopt in België leen procedure om de vrije ra- Idiozenders te legaliseren. De Idrie betrokken stations zijn I heengekomen door de eerste I ronde, die vooral de inhoude- llijke en organisatorische as- I pecten van de vrije radio's be- I trof. In de tweede ronde wordt I gekeken of aan de technische I voorwaarden voldaan wordt. I In België wordt verwacht dat I de eerste officiële zendvergun- I Dingen half 1984 kunnen wor- I den afgegeven. Overigens is er nog een ver andering te melden in het pro gramma-aanbod van het Hul ster kabelnet. Het programma van het Amerikaanse station AFN, dat op 104 MHz zat, is vervallen. In plaats daarvan is Studio Brussel gekomen, die wel de officiële BRT-tegen- hanger van de vrije radiosta tions wordt genoemd. Studio Brussel neemt voor driekwart van de tijd het programma van BRT II over en de rest wordt gevuld met muziek en ontspanning, voornamelijk gericht op de regio Brussel. Kabel Televisie Nederland (KTN) is erin geslaagd de pro gramma-uitbreiding in Hulst te realiseren zonder dat dit een kostenverhoging meebrengt voor de abonnees op het ka belnet. Van een onzer verslaggevers I AXEL - Bij galerie Bellemans |in Axel is tot het eind van de I maand een expositie van oude kinderboeken te zien. Dit gebeurt ter gelegenheid I van de eerste boekenruilbeurs |®e in de periode tussen okto- I w en februari elke eerste za- I terdag van de maand wordt I gehouden. De expo is te zien in I® nieuwe galerij 'Slijkdreef lila' van Bellemans. Van een onzer verslaggevers AXEL - In Axel wordt op za terdag 17 september voor de eerste keer een kunst-en an tiekmarkt gehouden. Aanvankelijk was het de be doeling dit begin september te doen maar onduidelijkheid over de opzet en onzekerheid over het aantal deelnemers weerhield Axel Promotion er van de markt eerder te hou den. Duidelijkheid is er nu wel. Donderdagavond besloot Axel Promotion een paar maanden proef te draaien met de markt. Begin januari van het volgend jaar worden de resultaten besproken met de deelnemers. Er staan tot begin januari vijf markten op het program ma. „Omdat we op dit moment moeilijk kunnen overzien of de animo erg groot is hebben we besloten telkens een markt te houden als er 'iets' te doen is in Axel", aldus secretaris Ab de Feyter van Axel Promotion. De data 17 september, 22 ok tober, 19 november, 3 decem ber, 24 december. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Buurt- en Klup- huiswerk Axel, dat gevestigd is in de kelder van De Halle, heeft geprobeerd voor het nieuwe seizoen een activitei ten programma op touw te zetten voor jong en oud. Die activiteiten variëren van cursussen op gebied van handvaardigheid, kinderclubs en jongerendisco's tot een soos voor haanlozen, politiek café en ruilbeurzen. Iedere doordeweekse mid dag is er vanaf 14.00 uur een ontmoetingssoos voor haanlo zen. Op maandagavond, dins dagochtend en woensdag avond kunnen belangstellen den terecht voor een cursus zelf kleding maken. Wie crea tief wil werken met textiel (weven, knopen, wandkleden maken, breien en borduren) wordt donderdagochtend ver wacht en op de dinsdagavond zijn er cursussen als batikken, wolverven, spinnen, poppen- maken en spelen met kinde ren. Ook de kinderen kunnen creatief bezig zijn en wel op de woensdagmiddag. Axelaars die van wat lichtvoetiger werk houden zijn op donderdag avond welkom bij het volks dansen. Speciaal voor deze ac tiviteit kan men nog enkele enthousiaste mensen gebrui ken. Informatie is te krijgen op 01155-2626. Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar zijn er iedere vrijdag avond jongerenactiviteiten en voor degenen die ouder zijn is er op zondagmiddag jongeren- soos. Kinderen vanaf 6 jaar tenslotte, kunnen iedere zater dagochtend hun acteerkun- sten vertonen bij de kinderto neelclub. De gehele organisatie is in handen van vrijwilligers, waarvan er nooit genoeg zijn. Belangstellenden die willen mee helpen kunnen eens een kijkje komen nemen in de kel der, maar ook mensen die graag wat meer zouden willen weten van de activiteiten, of wellicht zelf nog suggesties voor nieuwe activiteiten heb ben, zijn welkom. Ter gelegenheid van het jubileum van de Bond van Ouderen werd flink gefeest foto de stem/cor j de boer Van onze correspondent HEIKANT/HULST - De bejaarden in Heikant beten gistermid dag de spits af van de feestelijkheden die in de gemeente Hulst op touw zijn gezet rond het 1214-jarig jubileum van het Gekoör- dineerd Bejaardenwerk. De bijna 100 aanwezige bejaarden werden toegesproken door vice-voorzitter J. Neeteson, die even in de geschiedenis dook. Tevens wees hij op de vele voordelen en activiteiten die de be jaarden hebben gekregen door het bestaan van het Gekoördi- neerd Bejaardenwerk. Voorzitter P. de Jong toonde zich verheugd dat Heikant de spits mocht afbijten en hij sprak de wens uit dat het Gekoördi- neerd Bejaardenwerk nog vele jaren mag blijven werken voor de bejaardenbonden. Na dit 'officiële' gedeelte trad de bejaardenzangclub op en kwam de volksdansgroep in actie. Na de pauze konden de aan wezigen een bezoek brengen aan de verschillende informatie stands in de zaal, zoals van de Blaauwe Hoeve, Maatschappelijk Werk, Kruisvereniging, Gezinszorg, Meer Bewegen voor Oude ren en een fotoreportage van bejaardendienstencentrum De Lieve. Er was ook gelegenheid om een dansje te wagen op muziek van seniorenorkest The Old Timers. Deze week volgen soortge lijke feestmiddagen in Clinge en Graau en volgende week in Hulst, Nieuw-Namen en Sint-Jansteen. I Bridge - De leden van bridge- 15™ Axel speelden een onder- I "f wedstrijd. Aan deze wedstrijd namen 19 paren IS.. Uitslag: A-lijn: 1. heren Iwdes-Oli] slager, 2. heren I el-Moeliker, 3. mevrouw I®tere-de heer Koek. B-iijn: I e heer Van der Heiden-me- 'rouw Van Himschoot, 2. he- I W Scheele-Andriessen, 3. da- I ®es F«jen-Den Doelder. wonnen door P. de Bakker li r R Kools en W. van Bam- linAfelopen zaterdag werd liL leine kreek de laatste strijd van dit seizoen ge- ■clnKu meetelde voor het l,. °KatnPioenschap. De uit- hiervan was als volgt: 1. BafePPens'-2: R- Kools. 3- p- de l'-Deij, Kr, 4. W. van Bambost, 5. ■trijd - Visservereni- Ihipfri Clingse Hengelaars IW 660 c'ubwedstrijd op de m VOet Er waren 27 deel- ■•«dew' die nogal wat last van regen en rukwin- IkeiiSBi tijd en wijle waaiden l»aternu ParaPlu's in het visse) prijzen, steen G»Ülis Tennisvereniging Ptriirf hield de finalewed- L voor het clubkam- hschap. De uitslagen; he- >suel Leo van Hoye, da- li'ihlÜi 1 Anja Lansu, dames 061 Gabie Strooband en Paula Dankaert, heren dubbel Leo van Hoye en Frank van Campenhout, mixed Leo van Hoye en Paula Dankaert, ve teranen heren enkel Robert Vermeulen. Balavond - Supportersclub Clinge houdt zaterdag een bal avond in zaal De Troubadour. Het gebeuren wordt opgeluis terd door een orkest. De sup portersclub, die al heel wat jaartjes de verenigingen in het dorp de nodige steun geeft, verwacht zaterdag dan ook vertegenwoordigers van alle Clingse verenigingen. De toe gang is gratis. Aan het einde van de avond staat ook nog een snelloterij op het pro gramma. De balavond begint om 20.30 uur. Bejaardenschieting - Aan de schieting voor bejaarden en gepensioneerden in gemeen schapscentrum De Warande namen 43 schutters deel. De uitslag was als volgt: hoge vo gel en eerste zij vogel J. van Kerkhoven, St. Jansteen, tweede zij vogel J. Cockheijt, Absdale. De meeste kleine vo gels (4) werden afgeschoten door J. de Caluwé, Koewacht. Collecte - De huis-aan-huis collecte voor de kankerbestrij ding t.b.v. het Koningin Wil- helmina Fonds bracht een be drag op van 943,23. Bridge - Bridgeclub Hulst hield in het gemeenschapscen trum de tweede wedstrijd in de eerste helft van de winter competitie. In de a groep werd met acht paren een howell 8 gespeeld. De uitslag was als volgt: 1. heren Biesbroeck- Beuzenberg 59,52 2. heren de Booij-Van Aart 55,38 3. Da mes Mast-Kind 51,19 4. da mes Aronson-Vroone 47,41 5. heren Heijndrickx-Teulings 47.02 B-groep: 1. mevrouw de Bruijn-de heer Van Geel 57,41 2. heren Bar-Radema- kers 56,40 3. heren Gijs-Van Laere 56,02 4. mevrouw van de Boogaert en de heer Mel- chers 55,09 4. heren Her man-van de Dries 54,17 C- groep: 1. mevrouw de Booij en de heer de Nijs 68,98 2. da mes van Damme-Neve 64,81 3. dames Beaert-Van de Linde 51,39 4. echtpaar van de Kasteele 50,46 °/o, 5. dames Voet-Van Hooteghem 50%. EHBO-cursussen - In Hulst gaan half september weer EHBO-cursussen van start. Het gaat om de cursussen Jeugd EHBO A, voor kinderen van 11-13 jaar, Jeugd EHBO B, voor kinderen van 14 en 15 jaar en het Eenheidsdiploma EHBO, voor iedereen van 16 jaar en ouder. Alle opleidingen worden gegeven op donderdag in Den Dullaert. Belangstel lenden kunnen in lichtingen krijgen of zich opgeven bij J. Valckx, H. Casimirlaan 15 in Hulst 01140-12189. Tour de Velo - Veertig leden van de personeelsvereniging van de gemeente Hulst namen deel aan de jaarlijks door deze vereniging te houden fiets tocht. Gestart vanaf het stads kantoor werd via mooie na tuurrijke gebieden na een drie uren durende tocht Klooster- zande bereikt waar een geza menlijke mosselmaaltijd werd gebruikt. Pech Onderweg - Bij leden van de personeelsvereniging van de gemeente Hulst bestaat belangstelling voor het volgen van een cursus Pech Onder weg. De cursus wordt ver zorgd door een deskundige en twee gemeentelijke monteurs. De cursus duurt ongeveer 20 avonden van 19.30 tot 21.30 uur en wordt gehouden in de Stadsschuur te Hulst. Bingo - In zaal De Bruyri werd een bingo-avond gehouden, waaraan 34 personen deelna men. Uitslag: 1. R. Braat, Phi lippine, 2. J. Overkleeft, Hoek, 3. P. van de Ven, Kloosterzan- de, 4. G. Domines, Hulst, 5. M. van de Branden, Hulst. Bingo - In zaal Palermo werd een bingo-avond gehouden, waaraan 82 personen deelna men. Uitslag; 1. A. Tinner, Terneuzen, 2. R. van de Bran den, Hulst, 3. Rosa Saeghek, Stekene, 4. J. Cools, Hulst, 5. J. Oudshoorn, Hulst. Kaarting - In café 't Centrum werd een prijskaarting gehou den waaraan 33 kaarters mee deden. Uitslag: 1. Goedgezel schap, 2. P. van Kerkhoven, 3. W. Roovers, 4. G. de Witte, 5. mevr. Peeters. Postzegeibeurs - Voor de eer ste maal in het nieuwe winter seizoen hield postzegelvereni ging Het Land van Hulst een bijeenkomst in Den Dullaert, waar meer dan 250 verzame laars aanwezig waren. Zij kregen mededelingen te horen over de viering van de dag van de postzegel en de propagan- datentoonstelling op 8 en 9 ok tober. Naast de nieuwtjes- dienst van de vereniging was er ook een stand van het Rode Kruis met de nieuwste uitga ven. Verder was er zoals ge- woonlijkweer de gratis en de kwartjes loterij. Bij deze laat ste ging de hoofdprijs, een se rie Wilhelminazegels uit 1940 ter waarde van 75 gulden, naar A. Hageman-Frankaert uit Clinge. Tenslotte was er nog veiling met vele kavels munten en postzegels. Schaakvereniging - De Schaakvereniging Hulst speelde de eerste ronde van de interne competitie. De uitsla gen: J. Bareman-W. van Den deren 0-1, P. Dhondt-H. Francken %-Vz, A. van Op- stal-M. Misseghers-Francken 0-1, W. Kentie-C. van Gassen 0-1, D. de Burger-E. de Rijck 0-1, M. Vergouwen-W. Schille- mans afgebroken. Kaarting - In de zaal van De Kastanje werd een kaarting gehouden, waaraan 44 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Goossen, Kloosterzande, 2. R. Hiel, Kloosterzande, 3. R. Kint, Koewacht, 4. R. van Kruyssen en 5. P. Jonkers, beiden Kloos terzande. Hengelen - Zeehengelvereni- ging De Vogel houdt zaterdag 17 september de zesde club wedstrijd in de Westerschelde. Er wordt gevist in de Kruis polder van 10.45 tot 13.45 uur. Inschrijving en prijsuitreiking zijn in café De Kastanje. EHBO-cursus - De RK EHBO-vereniging St. Marti- nus organiseert een cursus jeugd-ehbo. Belangstellenden vanaf 12 jaar kunnen zich op geven bij mevrouw M. van de Bergen-Dirunck in de Kenne- dysingel 9 of bij T. van de Zanden, W. Alexanderstraat 33. Kaarting - In zaal Tilleman werd een kaarting gehouden waaraan 30 personen deelna men. Uitslag: 1. R. Stum, Kiel- drecht, 2. F. van de Heyden, Nieuw Namen, 3. mevrouw Rottier, Ossenisse, 4. P. de Deckere, Nieuw Namen, 5. E. van Goethem, Kieldrecht. Collecte - De huis-aan-huis- collecte voor de kankerbestrij ding ten bate van het koningin Wilhelminafonds, heeft 1892,07 opgebracht en 1209 Belgische francs. Bingo - In zaal 't Karrewiel werd een bingo-avond gehou den, waaraan 200 personen deelnamen. Uitslag: 1. Mare Pardon, 2. Sonja Mahu, 3. me vrouw de Bot, 4. mevrouw Molders-Koole, 5. mevrouw de Maat-de Bot. ENIGE TIJD geleden stuur de de familie Bruyneel uit Nieuw-Namen me een sten cil. Kettingbrief voor ket tingzeugen was de titel. We citeren een flink stuk uit het schrijven: Wellicht kijkt U wat vreemd op van deze brief. Toch is hij Uw aan dacht zeker waard. Het gaat om 1 miljoen dieren die hun leven slijten aan een ketting van 50 centimeter... We ken nen de iegbatterijkippen in hun kleine kooitjes en de kalveren in hun smalle kis ten, maar over de miljoen varkens horen we eigenlijk niet zo veel. Naast de mestvarkens zijn er in de bio-industrie ruim 1 miljoen fokzeugen die als werpmachines biggen moe ten „produceren". Vier maanden lang wacht het moedervarken de geboorte af met een riem om het li chaam en aan de betonvloer geketend met een ketting van 50 cm. Ook in haar kraamhok blijft ze geketend tussen ijzeren stangen. Ver volgens wordt ze weer zo spoedig mogelijk bevrucht en herhaalt zich het hele proces. Het van nature intelligen te en zindelijke dier wordt gedwongen in haar eigen uitwerpselen te liggen. Ze kan haar omgeving niet ver kennen, waardoor ze erg on rustig wordt en soms zelfs in paniek haar pasgeboren jongen doodbijt. Tijdens de lange periode van zwanger schap staat het dier bloot aan een tergende verveling. Tandenknarsen, slingerbe wegingen, loze wroetpogin- gen en urenlang bijten op de stangen die haar insluiten, duiden -volgens deskundi gen- op een ernstig gestoord welzijn. In een kadertje wordt de fokzeug vergeleken met de kettinghond: -Wie een hond aan een ketting korter dan 2 meter houdt, komt voor de rechter. De kettingzeug moet het met 50 centimeter doen. En dat is niet straf baar! Een foto van een geketen de zeug, onder de kop „Var kenspesterij" en nogmaals de mededeling dat het om 1 miljoen fokzeugen gaat, completeren de geciteerde tekst. Varkenspesterij, dat woord trof ons. Mag je dit zo noemen? Pesten is, volgens Van Dale: kwellen, treite ren. Vrij weergegeven zou den we durven toevoegen: iemand of iets opzettelijk leed berokkenen. Is hier sprake van opzet, is hier sprake van leed? Dat eerste lijdt uiteraard geen twijfel, het tweede willen we even laten liggen voor later. Een ander aspect zouden we graag eens eerst bekij ken: zo iets slaat altijd direct terug op de man of vrouw die zich daadwerkelijk met zulke praktijken bezig houdt. De varkensfokker dus, of kortweg de boer. Is een boer nu echt iemand die op geen enkele wijze hart heeft voor z'n dieren, die ze alleen maar ziet als produc tie-eenheden? Wie wel eens bij een bio- industrieel komt weet beter. En wie de aandacht, zorg, belangstelling kent die vroe ger -en zo nodig nu nog- 't paard op de boerderij ge noot, weet zeker beter. Die vierentwintig uur per dag durende zorg voor het paard was niet alleen omdat het de werkkracht van het bedrijf was, de spil waar alles om draaide. Er was wel degelijk genegenheid. De grote zorg en verzor ging gaf immers toch aan leiding tot wrange grapjes als het volgende: Terwijl een boer naar de markt is, brandt z'n hele bedrijf af. Een knecht spoedt zich naar de markt om een boodschap aan de baas te brengen. Diens reactie: „Zijn de paar den gered? Hoe gaat 't met de beesten (het rundvee) En mijn vrouw?" Als ook de moderne veete ler hart heeft voor z'n die ren, waarom doet ie dan zo wreed? Ik zou eigenlijk eerst een andere vraag willen stellen: wie verzint zo iets? Ik ben er stellig van over tuigd dat dergelijke ideeën niet uit de koker van welke boer dan ook komen. Nee, eerder uit hooggeleerde we tenschappelijke kringen -toegepaste biologie in de landbouw; uit de koker van economen met al dan niet de voederleveranciers en -fa brikanten in hun kielzog. Lieden die we allemaal zelf opleiden en die allemaal, om zich waar te maken zo nodig iets moeten verbeteren. Als 'n dier niet of nauwelijks be weegt, heeft 't per dag 10 gram minder meel nodig -ik zeg maar wat- dat is per jaar zoveel, en op duizend varkens... „Kijk eens mijnheer de varkensfokker, hoeveel voordeel wij U bieden". Of liever: ons zelf natuurlijk, want U levert ons nog eer der en goedkoper Uw pro duct en met hoge leningen en voederrekeningen heb ben we U immers goed vast. In vele gevallen is Uw ket ting nog korter dan die van Uw zeugen. Zo werkt dat. De niet-gebonden -letterlijk te nemen- fokker, moet volgen, want anders is z'n product te duur. En als nu alle varkensfok kers eens afspraken dat ze er niet aan mee willen doen? Kunnen ze dat, of zitten ze aan handen en voeten ge bonden? Geeft onvoldoende oppervlak grond geen moge lijkheden anders te boeren dan zo? Hoge lasten, een groot gezin, tegenslag, dure investeringen, zodat er in derdaad geen tientje per week van dat inkomen af kan of de zaak gaat fout! In veel gevallen is dat de werkelijkheid. Zelfs al zou 't kunnen, dan ook nog moet rekening gehouden worden met de paar hebzuchtigen, de hebberds, die nooit ge noeg hebben, maar die 't wel voor de rest verzieken. En dat soort mensen kennen we in elk beroep. Kan 't anders? Hetzelfde stencil noemt de Bovenste Beste Boer van 1983. Die toonde aan dat een beter behandeling van fok zeugen niet tot een finan cieel nadeel lijdt -integen deel. Het schijnt dus te kunnen, maar als niet gerekend mag worden op onderlinge af spraken, moet de overheid maar weer ingrijpen. Ver bieden, richtlijnen geven. Maar daar staat ook weer niet iedereen om te springen. Toch is 't dat wat dieren bescherming en Stichting Lekker Dier willen met dit stencil. Als U er een ont vangt copieer 't dan zes keer. Stuur 5 copies naar vijf ken nissen en één copie naar: Ontketen de fokzeug, post bus 649,3500 AP Utrecht. Die gaan tezijnertijd naar de minister van Landbouw. En die moet dan de situatie weer internationaal bezien, want als wij 't wel verbie den, maar de andere EEG- landen niet, dan.... Moeder worden in vrijheid..

de Stem | 1983 | | pagina 15