de4in1krant HBO-scholen in Goes moeten samen Kampeerplaatsenplan noodzaak in Zeeland Manlift maakt werk op zeesluis veiliger Twee weken cel voor Sluiskilse steunfraudeur W atero verlast duurt voort in IJzendijke DE STEM STRUCTUURSCHETS STEDELIJKE GEBIEDEN: DE STEM Primeur Bootlieden in Terneuzen WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 n n [Olau zet permanent vrachtschip in op [Vlissingen-Sheerness DOCENTES AEROBIC danc'4 AMILTO SPORTLOTERU Dronkenmansrit eindigt in cel ie krant. PLAN MINISTER DEETMAN: STAD EN LANDSCHAP: In Westdorpe 4Ongewenst bezoekna maanden verwijderd SURSÉANctl VAN BETALM Bij beschikking v',l Arrondissementsrjl bank te Breda dj september 1983 is as; de besloten ven schap Korebrits portbedrijven B.V.j vestigd en kantoor'J dende te 4814 HA b3 Abeelstraat 13, tief surséance vara ling verleend voml tijd van één jaar enl maanden, met i„,T van 24 juni 1983 end halve eindigende n december 1984. Te is bij gemelde besj king bepaald, dat] rechter-commissaris blijft aangewezeni lid dezer rechtbank] M. de Boer en als] windvoerder mr RJ Post, advocaat en 'n cureur, kantoorhoujJ de te Breda. De griffier der red bank voornoemd Drs. E.J.H.M. Hooymans. dagblad voor zuidwest nederland VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Bij vonnis van 7 tember 1983 van cte, rondissementsrecht- bank te Dordrecht] j Pony Sport Hoi B.V., statutair gevesj te Dordrecht, kante houdende te Breda i het Spin veld 66, instj van faillissement klaard met benoen van de EA Heer Mr.i Wegener Sleeswijkj rechter-commissaris ondergetekende tot i ra tor. Quarles, Kousemaker Jurgens Mr. W.H.L. Jureer Singel 211 3311 KR Dordrec Bij vonnis der Art dissementsrechtbar Middelburg d.d. 7 tember 1983 is in van faillissement klaard A.L.C. echtgenote van H. de Cock, wonende Hulst, Grote Kreet no. 1, met benoer van mr. R.A. Fibbe rechter-commissaris] van ondergetekende] curator. Mr. E.N.J.H. de Recht curator Grote Markt 7 4561 EA Hulst Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Olau-line, die vanuit Vlissingen een veerdienst onderhoudt op het Engelse Sheerness, gaat deze service uitbreiden met het in zetten van een permanent I vrachtschip. Dit in verband met de steeds [toenemende vraag naar vrachtruimte op de veerdienst. Met de komst van een perma nent vrachtschip wordt het look mogelijk gevaarlijke la lingen te verschepen. Voor de aanloopperiode -wordteen vrachtschip gechar terd dat drie extra afvaarten [per week zal maken. Het m.s. IWestertal kan maximaal 65 x 112 meter trailers vervoeren en heeft accommodatie voor 12 [chauffeurs. Het vaarschema [ziet er met ingang van 20 sep tember alst volgt uit: aan komst Vlissingen dinsdag, donderdag, zaterdag 12.00 uur, [vertrek Vlissingen dinsdag, [donderdag, zaterdag 18.00 uur, [aankomst Sheerness woens- Idag, vrijdag, zondag 11.00 uur, [vertrek Sheerness maandag, [woensdag, vrijdag 18.00 uur. Als gevolg van de indienst- fstelling van dit trailerschip zal lop de twee luxe passagiers/ [vrachtschepen Olau Hollandia [en Olau Brittania tevens meer [ruimte geschapen worden [voor begeleide voertuigen; ook [op de inmiddels populair hoedkope weekend-afvaarten. Bij vonnis der Arrq dissementsrechtbanl Middelburg van 7 tember 1983 is in st van faillissement klaard H.A.M. COCK, wonende Hulst, Grote Kreekt no. 1, met benoem] van mr. R.A. Fibbe] rechter-commissari van ondergetekende] curator. Mr. E.N.J.H. de Recht curator Grote Markt 7 4561 EA Hulst voor div. plaatsen omg. Breda en W r div avonden, bi] va met onderw. bevoei held acad. I.o. acad. ed. Eigen voer gewenst. AERO DANCE CENTER tel. 01640-43435 Surf-board G.E.V. lot nr. 002608 tel. 0 1 608-32161 Van onze correspondent SRNEUZEN - Een dronken- |mansrit met een gestolen [truck met oplegger maandag avond door Oost-Zeeuws- |Vlaanderen, kwam de 25-jari- Terneuzenaar H. V. duur te Istaan. Na zijn aanhouding te Sluiskil, werd de man overgebracht paar het politiebureau te Ter- leuzen. Daar kwam vast te «taan, dat hij nog meer op zijn [kerfstok had. Mede daardoor |i> de man gisteren op trans- [port naar Middelburg gesteld en in verzekerde bewaring ge nomen. Maandagavond ontdekte de Bief van een garage van de fa. -de M. aan het Zevenaars-. Jok te Terneuzen, dat van het 'errein een truck met oplegger Ms verdwenen. Het voertuig, «gendom van de fa. S. te pestdorpe, stond daar voor en reparatie. Na aangifte bij gemeentepolitie ging deze z°ek naar de vrachtwagen- imbinatie en werden ook an- ®e politieposten gewaar- ïiuwd. V. die niet in het bezt was an een geldig rijbewijs om en dergelijk voertuig te be- 'nren, is onder invloed wel- Rt in oostelijke richting 'eggereden. Dat moet worden 'geleid uit het feit, dat om j 'O uur hij in de buurtschap etnole in de gemeenten Hon- misse een woonhuis schamp- De dakgoot van deze wo- ]"6. eigendom van G. te Wal- wden moest het hierbij ont wen en werd vernield. Bij aanrijding ontstond 'eneens schade aan de ratwagencombinatie,. Brvan het dekzijl op enkele Dn scheurde. V. reed >r en werd tenslotte om jartvoor 12 door een politie- Fouille op de Oostkade te uiskil tot stoppen gedwon- GETUIGEN gezocht van on» val op R-W. A t.h.v. O'hout m 0 nacht van vr. opz ca. 02.30 u. Tel. reacties 8.00-17.00 u.05''1 341, tst. 464, t-" Dhr. Hermans. di |*er,6"«e-expi. Zeeland; C. 'Prive 01150-95839. JWDVOOR ZUDWEST NEDERLAND storen ^'neuzen, Hulst en Goes. en telefoonnum- S°P pagina 2. 6im/2en: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- ini - chef). Frank Dey, de Schipper, Cor de urn0)- Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- I 'e« Goes: Gé van Ber- Mddeiburg. Henk Post- stburg: Co Meertens. ^'«Punten 'peizande: mevr. Neve, 850. „A|e*andi erstr. 4, 01148- Me- Groot deel Zeeland moet open blijven Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Grote delen van de provincie Zeeland dienen ook in de toekomst open ruimte te blijven. Een beperkte uitzondering daarop vormen slechts Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en delen van Walcheren en Zuid-Beveland. Dat blijkt uit de structuur schets voor de stedelijke ge bieden, die minister Winse- mius (Ruimtelijke Ordening) en zijn staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) gisteren naar de Kamer stuurden. De schets is een vervolg op de structuurschets voor de ver stedelijking 1978, die toen te gelijk met de Verstedelij- kingsnota werd uitgebracht. Zij biedt een overzicht van de plannen die het kabinet met de Randstad, groeisteden en ove rige gebieden heeft. Volgens de schets moet het bevolkingsspreidingsbeleid in Zeeland erop gericht zijn ver- trekoverschotten te voorko men. Dat betekent dat door beleidsmaatregelen moet wor den bereikt dat het aantal mensen dat Zeeland verlaat zoveel mogelijk wordt goedge maakt door het aantal mensen dat zich nieuw in deze provin cie vestigt. Zo gerekend zou het inwo nertal van Zeeland in de pe riode tot en met 1989 groeien met 7.000 mensen, de daarop volgende tien jaar nog met 17.000 mensen. De regering hoopt daarmee te voldoen aan het vereiste dat ook in de niet- verstedelijkte gebieden een bevolkingsdraagvlak in stand wordt gehouden dat groot ge noeg is om minimaal de be staande voorzieningen (zie kenhuizen, scholen, winkels, sociaal-culturele accomoda- ties) in stand te kunnen hou den. In de schets wordt de noor delijke helft van de provincie (Schouwen-Duiveland, Tho- len, Sint Philipsland en Noord-Beveland) gerekend tot de open ruimte van het Mid den-Deltagebied. West- Zeeuwsch-Vlaanderen maakt deel uit van de Noordwest- Belgische open ruimte, die in de structuurschets voor het Westerscheldebekken is opge nomen. In dit gebied moet worden gestreefd naar een evenwicht tussen het aantal vertrekkers en nieuwkomers of naar een beperkt vertrekoverschot. Maar ook in dat geval zou de bevolkingsomvang op peil moeten blijven. DEN HAAG - Minister Deet- man (Onderwijs) wil dat de twee bestaande HBO-instel- lingen in Goes als zelfstandige school verdwijnen. Dat blijkt uit de plannen voor schaalver groting in het hoger beroeps onderwijs, die hij gisteren presenteerde. In Goes zijn de Laborato- riumschool Zeeland en de HBO-V (op hetzelfde adres) alsmede de Lerarenopleiding voor het technisch beroepson derwijs te klein om in het stu- diej aar 1986/1987 nog voor be kostiging in aanmerking te komen. Beide instellingen hebben minder dan zeshon derd studenten. Het Maritiem instituut De Ruyter in Vlissingen en de HTS, HEAO en Fysiotherapie in dezelfde stad blijven buiten schot, omdat hun studentental boven de zeshonderd ligt. Ook de pedagogische academies zijn in het nieuwe plan van Deetman buiten beschouwing gelaten, omdat hiervoor de af gelopen jaren een afzonderlij ke regeling is getroffen die ook tot concentratie leidt. In het aantal van zeshon derd studenten ziet de minis ter een minimum. Zowel on derwijskundig als organisato risch kunnen hbo-instellingen het beste functioneren met 2500 studenten of meer, aldus Deetman. Alleen scholen die dat aantal halen komen straks nog in aanmerking om experi mentele onderwijsprojecten en studierichtingen op te zet ten. De grote scholen krijgen ook bij voorrang geld voor on derzoek. Verder worden de 'mammoet-hbo's' bevoorrecht in de bekostiging: hoe meer studenten, hoe hoger de bij drage van het rijk. Volgens Deetman is in het hoger beroepsonderwijs drin gend een grotere bestuurs kracht, een gespecialiseerd corps van docenten en een uit gebreid onderwijsaanbod ge wenst. Een bundeling van krachten zou ook kostenbesparend kun nen werken: in 1986 moet de schaalvergroting 12 miljoen opleveren, oplopend tot 40 mil joen een jaar later en 68 mil joen in 1988 en volgende jaren. Daartegenover staat, dat de bewindsman in die periode respectievelijk 30 miljoen en verder elk jaar 60 miljoen be schikbaar stelt voor nieuwe taken zoals de versterking van het onderzoek en het opzetten van (experimentele) opleidin gen van de eerste en tweede fase. De Kamer velt begin 1985 een definitief oordeel over het plan. Dat valt waarschijnlijk positief uit op voorwaarde dat de bewindsman een aan vaardbaar sociaal plan indient dat de positie van het overtol lig onderwijs- en directieper soneel regelt. Dat is ook de eis van de vakbonden. De minis ter denkt de afvloeiing groten deels te kunnen regelen door natuurlijk verloop. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De gemeen tebesturen, met name in Zee land, moeten een groot aantal bestemmingsplannen herzien om de groei van de verblijfs- recreatie in goede banen te kunnen leiden. Blijft men aan de bestaande situatie vasthouden dan zullen in Zeeland tekorten ontstaan met name op het gebied van toeristische kampeerplaatsen en vakantiehuisjes in de ver- huursector. In deze zin liet Ir. C. Paans van het bedrijf Stad en Land schap (een bureau dat voor de meeste Zeeuwse gemeenten klussen verricht op het gebied van de ruimtelijke ordening) zich gisteren uit tijdens een gesprek over de gemeentelijke taken die voortvloeien uit de nieuwe Kampeerwet. Deze wet, waaraan momen teel nog gesleuteld wordt, treedt zoals de zaken er nu voorstaan op 1 januari in wer king. De gemeenten moeten dan binnen twee jaar een kampeerverordening met kampeerplaatsenplan gereed hebben. Aan die nieuwe klus zitten niet alleen financiële consequenties vast, maar ook nogal wat haken en ogen. Re den waarom Stad en Land schap op verzoek van het mi nisterie van Landbouw en Visserij een tweetal experi mentele kampeerplaatsen- plannen heeft opgesteld. Deze voorbeeldplannen, geënt op de situatie in de grote recreatie gemeente Westerschouwen (Zeeland) en de kleine door sneegemeente Leimuiden (Zuid-Holland) hebben aanbe velingen opgeleverd waarmee alle andere gemeentebesturen hun voordeel kunnen doen. Vertegenwoordigers van van de provincie, gemeenten, Kampeerraad en recreatie ondernemers werden daar gis teren mee geconfronteerd tij dens een „klein symposium" in de Middelburgse vestiging van het adviesbureau. Een gemeentelijk kampeer plaatsenplan hoeft slechts geënt te zijn op vraag en aan bod in de kampeersector. Ir. C. Paans, wiens bureau brood ziet in het leveren van „ad vies- en onderzoeksproduc- ten" aan gemeentebesturen, benadrukte gisteren echter dat zo'n eng kampeerplaatsen plan slechts een „opgepoetst sectoraal wensenplaatje" is dat meteen in de prullebak kan worden geworpen. Im mers het spoort dan niet met het het ruimtelijke ordenings beleid, waarbij ook andere be langen als natuur, landschap, milieu en woonomgeving wor den meegewogen. Hij pleitte dan ook voor een brede benadering, waarbij niet alleen met de Kampeer raad en recreatie-onderne mers, maar ook met het pro vinciebestuur (oftewel de pro vinciale planologische dienst) overleg plaatsvindt. Daarbij waarschuwde hij er het pro vinciebestuur voor de ge meenten niet in een te strak keurslijf te dwingen. Al te strenge en gedetailleerde re gels -zoals die momenteel nog gangbaar zijn- belemmeren volgens hem namelijk dat tij dig op ontwikkelingen kan worden ingespeeld. Al met al krijgen de ge meenten volgens ir. Paans met een breed opgezet kampeer plaatsenplan een instrument in handen om tot een goede af weging te komen bij het be oordelen van de diverse belan gen. Daaraan heeft het vol gens hem in het verleden veel al ontbroken, waardoor kan sen werden gemist en achter ontwikkelingen aan moest worden gehold. Als kwalijke gevolgen daarvan noemde hij het mislukken van recreatie projecten, illegale kampeer- mogelijkheden en de noodzaak om overloopterreinen in te richten. „Nog een keer zo'n mooie zomer en de bermen staan vol", waarschuwde hij. Nieuwe 'opstap' in gebruik bij bootlieden op sluizen- complex in Terneuzen - fotodestem/cor j de boer Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Vere nigde Bootlieden BV wil Terneuzen een landelijke primeur bezorgen, die het werk op en om de zeesluis aanzienlijk veiliger maakt. Door de introductie van een in Belgie ontwikkelde manlift kunnen touwlad ders en loopplanken als ouderwetse uitrusting overboord worden gemikt. Gisteren werd voor di rect betrokkenen als scheepvaartbedrij ven, douane, marechaussee en loodsen een demonstratie gegeven toen de autocar rier Anna Oden in de sluis lag. Alvorens tot aanschaf over te gaan wil de Vere nigde Bootlieden eerst de belangstelling peilen van aspirant-gebruikers. De mogelijke komst van de manlift is een direct ge- iïr- -'V-.;:- volg van de ontwikkeling in de zeevaart naar grotere schepen. Het beklimmen daarvan in de sluis werd de laatste jaren, vooral bij slecht weer, een steeds ha chelijker onderneming. Af en toe kwamen mensen die aan boord moesten zijn, letterlijk tussen wal en schip terecht omdat de loopplank wiebelde of een touwladder het begaf. De manlift, op rolletjes en uitschuifbaar, kan een hoogte van 11 meter over bruggen en 680 kilo dragen. Een uitschuifbare loop plank is bijna twee meter lang en torst zonodig 200 kilo. Het apparaat is zelfs bij zware storm (wind kracht 10) inzetbaar. Het prototype van de manlift is gemaakt door een bedrijf uit Wilrijk (B.) en met suc ces uitgetest in de Zand- vlietsluis bij Antwerpen. T Van onze correspondent WESTDORPE - Op de zol der van de woning bij de familie Van Gremberghe in de Lindenlaan te West- dorpe zijn ambtenaren van de dienst Gemeentewerken van Sas van Gent in actie gekomen voor een niet-al- ledaags karwei. De bewo ners, een bejaard echtpaar, konden 's nachts al enige tijd niet zo best slapen, doordat ze regelmatig een irriterend 'getik' meenden te horen op zolder. Toen een van de kinde ren in het afgelopen week einde bij zijn ouders op be zoek was, probeerde hij de voorzaak van dat nare ge tik op- te sporen. Zijn speurtocht in de woning heeft niet lang geduurd. Tot zijn grote verbazing ontdekte de heer Van Gremberghe jr. op de zol der een grote bijenzwerm. Het was een 'bal' met een doorsnee van ongeveer een halve meter. Onmiddellijk heeft de zoon toen de gemeente ver zocht de duizenden nuttige, maar zeker niet welkome diertjes te komen verwij deren. De Van Gremberg- he's moesten tot maandag morgen wachten voor het bijenvolk kon worden weggehaald. Zij zullen van hun bijen voortaan mis schien nog wel eens dro men, maar hinder zullen ze er nu niet meer van onder vinden. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 34-jarige M. van L. uit Sluiskil moet van de politierechter in Middelburg twee weken zitten omdat hij van oktober '82 tot maart '83 inkomsten verzwegen had, terwijl hij een uitkering van de sociale dienst ontving. Het ging om twee bedragen (namelijk ruim 6300 en 4200 gulden) die de man had ver diend met werkzaamheden voor een uitzendbureau op Walcheren. Officier van justi tie mr. Stein had zes weken geëist, waarvan de helft voor waardelijk. Politierechter mr. Every verlaagde de straf tot zes weken waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 19-jarige E. H. uit Goes wenste op geen enkele manier medewerking te verlenen aan het militaire machtsapparaat en had daarom tot twee maal toe (op 18 november en 9 de cember 1982) geen gehoor ge geven aan een oproep voor een medische keuring in Breda. Een en ander had tot gevolg dat hij dinsdag voor de politie rechter in Middelburg had moeten verschijnen. Maar ook nu betoonde H. zich princi pieel: hij verscheen niet voor het beklaagdenhekje en zo werd zijn zaak bij verstek be handeld. De totaalweigeraar werd conform de eis veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken. Diefstal van electriciteit (in de periode van november '82 tot en met april '83) kwam de 25-jarige J. van de P. uit Goes te staan op een boete van 200 gulden. Voor de politierechter verzekerde de vrouw dat dit slechts een maal was gebeurd en wel op de dag dat dit door een buurman was ontdekt. De buurman was eigenaar van het leegstaande pand waaruit Van de P. en haar vriend via twee dakramen een lijntje hadden gelegd om zich zo te voorzien van de nodige stroom. De buurman was die mor gen (op 21 april) met een po tentiële koper van het pand in zijn huis geweest en had de truck met het snoer ontdekt. Boos had de man de verbin ding verbroken zonder ver dere stappen te ondernemen. 's-Avonds controleerde hij de zaak nog eens en toen bleek de verbinding wederom tot stand gebracht. De volgende dag werd via de PZEM aangifte gedaan. Van de P. gaf toe dat de stroom sinds november we gens wanbetaling was afgeslo ten. Later besloot de vrouw dat het zonder stroom net zo goed ging, want kaarsen zorg den voor de nodige verlichting. De behoefte aan muziek zou haar (en haar vriend) tenslotte hebben doen bezwijken voor de verleiding de nodige ener gie dan maar vanuit het leeg staande buurhuis te betrek ken. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Al vijftien jaar moeten de bewoners van de Gaaipersstraat in IJzendijke laarzen aantrekken wanneer ze na de geringste regenval de brandgang willen betreden, die hun straat verbindt met de Handboogstraat. Beroepen op de gemeente Oostburg en de Regionale Zeeuws-VIaamse Woning bouwvereniging (RZVW) te Axel leveren geen resultaat op, omdat deze het er maar niet over eens kunnen worden wie voor de te nemen maatre gelen moet opdraaien. Ook na de buien, van het af gelopen weekeinde staat de brandgang weer letterlijk blank, „Het is een hopeloze si tuatie", zegt één van de omwo nenden. „Er is geen enkele af voer voor het water en plassen met een diepte van twintig centimeter zijn dan ook geen uitzondering". Een gevolg is ook dat de aan de brandgang liggende schuurtjes nogal eens onder water lopen, met als resultaat dat opgeslagen wintervoorra den aardappelen door het vele vocht gaan beschimmelen. De zelfde schuurtjes zijn zonder natte voeten vrijwel niet be reikbaar. „Ze laten ons gewoon stik ken", vindt een slachtoffer. „Gemeente en bouwvereni ging blijven elkaar de zwarte piet maar toespelen, terwijl er voor ons niets verandert. En het is nog gevaarlijk ook, want onlangs kwam er nog een oude dame in de brandgang ten val". Bij de dienst openbare wer ken van de gemeente Oostburg zegt men niets van de water- problematiek in IJzendijke af te weten. „Maar als het echt zo erg is, dan moeten die mensen zich tot de woningbouwvere niging wenden", aldus I. van Overbeeke, chef van de afde ling onderhoud. „Die is ver antwoordelijk voor de betrok ken brandgang". De RZVW in Axel denkt er echter anders over. „Wij heb ben enkel betegelde brand gangen, dus deze moet van de gemeente zijn", meldt een woordvoerder, die zich ook al niet kan herinneren dat er ooit klachten zijn binnengekomen. Wel zal de bouwvereniging nu op zeer korte termijn contact opnemen met de gemeente Oostburg om eindelijk eens vast te stellen wie verant woordelijk is voor het onder houd van de betrokken brand gang.

de Stem | 1983 | | pagina 13