flits Udink achter enquete naar debacle O gem „Stimuleren en geleide inkomenspolitiek nodig I Je^elHd Onbetaald werk voor werklozen schept nieuwe arbeidersklasse In het parlement Volkstuinders boeren goed 11 SEPTEMBER NATIONALE ZIEKENDAG. prijscompensatie voor 1 jaar ingeleverd Justitie wacht op uitspraak van Hoge Raad IER' OR UW PEN ing ,VER ONWEER VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 BINNENLAND Vooral boekenclubs draaien slecht Verkoop van boeken fors gedaald De Graaf: rww heeft een grote beurt nodig Boersma overweegt lidmaatschap PvdA DE STEM COMMENTAAR WOEGEr was Prinsjesdag een spannende dag. Toen kwam er via Troonrede en Miljoenennota een stroom van nieuws los over al'er|ei maatregelen, die het kabinet voor de nabije toekomst in Petto had. Dat verrassingselement werd van overheidswege ge koesterd en bewaakt als gold het de goudvoorraad van de Neder- Wdse bank. Ijverige journalisten met een goede speurneus die 'evoren een tipje van de sluier hadden weten op te lichten, liepen oe kans dat hun de toegang tot ministeries werd ontzegd. Tegenwoordig gaat het allemaal anders. Nu weten we meestal «weken, zo niet maanden van tevoren, hoe de Miljoenennota er grote lijnen uit zal zien. Sinds het kabinet-Den Uyl is het name- W een gewoonte geworden om beleidsvoornemens ruim tevoren e laten uitlekken. Uit de reacties van het publiek, de politieke par- P en allerlei maatschappelijke organisaties kan het kabinet dan «lezen hoe bepaalde maatregelen zullen vallen. Is er veel kritiek ®n wordt er snel nog wat aan wetsontwerpen, nota's etc. ge schaafd en gesleuteld voordat ze aan het parlement worden aan- Seboden Van Aardenne 'eist' akkoord over gasprijs Beatrix moet koning worden99 Discussie op Hogeschool over economie: 11 Duits-Nederlands bouwschandaal Vereniging borg voor hart AS 15 Brabants zwartboek tegen bijdrage rechtshulp De 'tweederangs-werknemer' rukt op T5 PAGINA 9 i 7EBs<**°t*eN V O nt J**"** »0P eo*G ~p pu^ ^«^-„OGE^ Ik heb veel contact met Amerikaanse ge- op de vliegbasis rberg. Zij kopen al levensmiddelen, kle- speelgoed enz. in de 1 van de Amerikanse betalen met Ameri- geld voor hun Ameri- e goederen. Ze doen diverse redenen: ze dan precies wat ze (hun eigen vertrouw- rken), ze zijn over het een bang om onbeken- tikelen te kopen (van end voedsel en drank n ze ziek kunnen wor- n het is op hun basis oper. Middenstanders nsdrecht, laat u niet d voor de ogen draai- et enige waarvan u zult krijgen is ellende, emeente zal het eerste it zijn bij een gewa- conflict. Kan onze re- niet beter de miljoe- ie nü uitgegeven moe orden voor de „onder- 'ng van de militaire es" besteden aan ver- ring van de werkloos- West-Brabant en sti- ing van de midden- -Leur sen umoer, dat via de pu- ;eit gemaakt wordt, minstens vermoeden, et imago van de presi- der Verenigde Staten worden opgevijzeld, oedelijk had de ramp de Koreaanse Boeing en worden voorkomen, rologische omstandig- in het rampgebied an een zodanige aard iterste zorgvuldigheid cht moet worden. Het bekend zijn, dat door ndigen genoegzaam it is de nu nog steeds gde vliegroute te wijzi- Er wordt geen' ant- d gegeven op de vraag om het passagiers- tuig gevolgd moest en door een spionage- 'uig. Onvermijdelijk -volg hebbend dat het niet uitlokken van ijkheden is, dan toch en verzoeking. En wel- structie heeft een sol die tot taak heeft de be ng van een geheim ob- Er wordt met zoveel k gewezen op de foute tingen van de Russen, rzijds kan er ook nog e zijn van provocatie, eer men aan het ge- de de conclusie wil ver- n welke gevaren er en als onverantwoorde enten invloed krijgen, loet de roep nog luider en het gebruik van de ernietigende atomaire t voor het voeren van chtvaardige oorlog uit nnen, ook al wordt ge- reerd dat juist daar- onze veiligheid wordt arborgd. rhout lchuijs ;he net, waar tegenwoor- de meest uiteenlopende tronische apparatuur op is gesloten. Niet alleen in maar ook in bedrijven en toren. Computers, elektri- typemachines, zijn maar vaak het slachtoffers van nemelbatterij I even kwetsbaar zijn de Irale antennesystemen, •kt Feitsma op. „Woning- wverenigingen denken dat bliksemafleider op de hoge voldoende is. Maar niets linder waar. De kabels die ontvangst doorgeven zijn beschermd. Want die kun liet aarden. De ontvangst- aratuur zelf moet worden eiligd en dat is maar in 5 cent van de gevallen zo. antennesystemen zijn tekende bliksemvangers- komt inderdaad voor dat wijken getroffen worden. dan wordt niet alleen de tv eb, azen, maar ook de ra de stereo, de koelkast en wasmachine." I >ver het beveiligen van de ctronica zegt Feistma ten- te: „Technisch kan dat met enaamde overspanningsa ders waar mee de bliksem iet huis direct naar de aar- wordt gevoerd. De automa- ring heeft de maatschappU t dat betreft kwetsbaar g®" akt, en helaas moeten wij stateren dat veel bedrijven geen brood zien in zo'n be- liging." T28 PAGINA 3 Van zonze redactie binnenland AMSTERDAM - De verkoop van boeken is in het afgelopen jaar vrij sterk gedaald. De „nizet in geld daalde daardoor van 641 miljoen gulden tot 624 miljoen. De daling is gemeten over de periode van juni '82 tot juni van dit jaar. Opmerkelijk is dat vooral boekenclubs de grootste Itlap te verduren kregen. De boekhandel wist zich redelijk te handhaven. Dat blijkt uit een onderzoek door het NIPO in opdracht van de stichting Speurwerk betreffende het Boek. Er werden niet alleen min der (algemene) boeken ge kocht, ze waren gemiddeld ook een dubbeltje goedkoper dan tussen april '82 en maart '83. Gemiddeld werd voor een boek 18,50 gulden betaald. Er zijn meer literaire romans en verhalen en minder kinder- en jeugdboeken gekocht dan in de periode daarvoor. 57 Procent van de gekochte boeken betrof een roman. Werknemers accepteren aanbod Shell Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De leden van de Industrie bond FNV bij Shell Raffinaderij in Pernis en Shell Chemie in Moerdijk (totaal 6.000 werkne mers) zijn in meerderheid akkoord gegaan met het laatste aanbod van de Shell-directie voor een nieuwe eenjarige cao. Daarmee hebben de FNV-leden ook ingestemd met de wens van Shell dat het systeem van automatische prijscompensatie uit de cao moet. Er is afgesproken dat in de toekomst bij de cao-onderhan delingen wel het stijgingsper centage van de prijsindexcij fers zal worden betrokken, maar dat niet bij voorbaat vast staat hoe en tot welke hoogte dit stijgingspercentage wordt aangewend. Ondanks bezwaren zijn de leden van de Industriebond FNV bij Shell dus toch ak koord gegaan met deze princi pieel belangrijke koerswijzi ging: het laten vallen van het systeem van automatische prijscompensatie. Volgens dis- tictsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV vond de meerderheid van de op de vergadering aanwezige leden dat de CAO wat hen be treft toch kan worden onder tekend, omdat over vijf maan den bij de nieuwe onderhan delingen al zal blijken hoe Shell de nieuwe formulering Van onze redactie binnenland GRONINGEN - De rww heeft een grote beurt nodig. Staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) zei dat gisteren in Gro ningen bij de opening van een nieuw gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst. De rww (rijksgroepsrege ling werklozen werknemers) is een werkloosheidsuitkering op het niveau van de bijstand, waarop werklozen die langer dan twee en een half jaar geen werk hebben en schoolverla ters zijn aangewezen. Volgens De Graaf moet er binnen de rww meer ruimte komen voor onderwijs dat is gericht op inschakeling in ar beid. Er moet meer rekening worden gehouden met deel tijdarbeid en een andere rol verdeling tussen man en vrouw. over de prijscompensatie in de praktijk wil toepassen. Volgens de FNV-bestuurder hadden de Shell-werknemers ook nogal wat kritiek op de aanwending van de prijscom pensaties van 1 juli en 1 ja nuari. Shell wil deze niet uit betalen, maar in ruil daarvoor de arbeidsduurverkorting van twee extra vrije dagen geven. Veel FNV-leden vinden die twee dagen te weinig, zeker gezien het feit dat er bij Shell in Pernis en Shell in Moerdijk de komende jaren ongeveer duizend van de in totaal zes duizend arbeidsplaatsen ver dwijnen. Scheele zegt dat de bond en haar leden zich toch steeds meer zorgen beginnen te ma ken over de werkgelegenheid bij Shell, nu uit een brief van minister van Aardenne aan de Tweede Kamer over de uit voering van het 'herenak koord' blijkt dat niet alleen de bouw van een kolenvergasser in Moerdijk van de baan is, maar dat ook het zogenoemde Hycon-project in Pernis is uit gesteld. De nieuwe Shell-CAO voor ziet verder in een loonstijging van een half procent per 1 ja nuari. De vakantietoeslag komt weer op 8 procent, ter wijl de I3e maand wordt ver hoogd met 0,3 procent. Ook is afgesproken dat er plaats komt voor 96 leerlingen op de bedrijfsschool en dat er 30 trainingsplaatsen voor jonge ren worden gecreëerd. DEN HAAG - Oud-minister Jaap Boersma, nog lid van het CDA, overweegt vóór volgen de verkiezingen lid van de PvdA te worden. Hij zegt dit in een interview met het PvdA-partijblad 'Voorwaarts'. Dit jaar bijvoorbeeld zijn de werklozen ruim tevoren geïnfor meerd dat er geen geld is om voor hen nieuwe arbeidsplaatsen te Reppen. In de plaats daarvan wil men in de niet-commerciële 'enstensector (zieken- en bejaardenwerk en openbaar vervoer) 00r langdurig werklozen 100.000 niet-betaalde banen creëren, maatregelen van een dergelijke omvang gaan natuurlijk doorwer kti in andere sectoren met consequenties voor de totale ar- "m'asmarkt die nu nog niet te overzien zijn. Door ze nu reeds in v/n ri 'De versie plompverloren in de openbaarheid te brengen, ordt het gevaar opgeroepen dat ze een speelbal van belangen- vn'rpenn9en zullen worden en het parlement in zijn bewegings veld wordt belemmerd. ten kabinet, dat het parlement in zijn waarde wil laten, dient de scussie over zijn beleid vóór alles in het parlement te voeren. DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Za ken) heeft de directie van de Gasunie en het bestuur van de Vegin (gasdistributiebedrij- ven) dringend gevraagd om het alsnog eens te worden over de gasprijs voor kleinverbrui kers in 1984. Beide partijen, die hun standpunten gisteren in Den Haag De Gasunie (gasverkoper) wil de prijs met 3,4 cent per kubieke meter exclusief BTW verhogen. Een kubieke meter kost thans 58,5 cent. De Vegin voelt helemaal niets voor een prijsverhoging. PARTICULIERE moestuinen produceren per jaar zo'n slordige 200.000 ton groenten. Tijdens de opening van de Nationale Volkstuin dagen op de Flevohof maakte ir. W. Duffues (rechts op de foto) dit cijfer bekend. De over schrijding van die pro- duktiegrens betekent een nieuwe record. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Als uitvloei sel van de nieuwe grondwet moet voortaan gesproken worden van „Koning Beatrix en Hare Majesteit de Koning". En in het wetsformulier moet het worden: „Wij, Beatrix, Koning der Nederlanden". Dit stelt de Rotterdamse hoogleraar in het staatsrecht H. van Maarseveen in het Ne derlands Juristenblad van de ze week. Hij vindt dit omdat in de nieuwe grondwet voor alle beroepen de mannelijke bena ming is aanvaard als 'sexe- neutrale' aanduiding. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Drs. B.J. Udink is voor een enquete naar de gang van zaken die tot de ondergang van het Ogem-concern hebben geleid. De voormalige voorzitter van de raad van bestuur van Ogem verklaarde dat gisteren voor het begin van een beslo ten zitting van de Onderne mingskamer van het Ge rechtshof in Amsterdam. Udink zei te hechten aan openbaarheid in deze kwestie en aan juridische garanties die zo'n enquete biedt. Er is welis waar op voorstel van de com missarissen van Ogem een on derzoekscommissie aan het werk (onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar Van een onzer verslaggevers TILBURG - Tijdens een sym posium in de Katholieke Ho geschool in Tilburg hebben professor Tinbergen en pro fessor Schouten gepleit voor een stimulerend beleid van de overheid gekoppeld aan gelei de inkomenspolitiek. De beide economen onder streepten dat het herstel van de economie op internationaal niveau moet worden aange pakt. Het nationale arbeidspo tentieel kan voor twee dingen worden gebruikt: de stabilisa tie van de nationale consump tie én daarnaast voor hulp aan landen uit de Derde Wereld. Bij dat laatste gaat weliswaar een deel van de koopkracht naar het buitenland, maar die komt weer voor een flink deel terug in de opdrachten voor de eigen industrie. Professor Tinbergen weer legde dat er geen bereidheid zou bestaan om in te leveren door te wijzen op het zeer lage inflatiepercentage in Neder land, dat volgens hem uitslui tend te danken is aan het inle veren van loon. Hij vond ove rigens dat als er toch ingele verd moet worden dat het voor alle vormen van arbeid moet gelden. Dus ook voor de hoog ste regionen van het over heidsapparaat en het bedrijfs leven. Hij wees in dat verband op een onderzoek in de VS waaruit blijkt dat de hoogste lonen onevenredig sneller ple gen te stijgen dan de laagste. Professor Schouten wees loon inleveren af, omdat vol gens hem voortdurend snoeien in lonen en overheidsuitgaven leicjt tot een permanente da ling van de koopkracht en de economie in een neerwaartse spiraal brengt. De mening van Tinbergen en Schouten werd fel bestre den door professor Bomhoff. Hij vond met name het door Schouten aangedragen be wijsmateriaal onbetrouwbaar. Hij stelde dat onderzoeken in binnen- en buitenland, statis tieken en de economische ge- chiedenis hebben aangetoond datje er alleen uitkomt door te snoeien in de collectieve sec tor. Slagter), maar die heeft slechts beperkte bevoegdhe den. Bij een enquete kunnen bijvoorbeeld documenten worden opgeëist en getuigen onder ede verhoord. Om een officiële enquete is bij de Ondernemingskamer verzocht door de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie (SOBI), mede namens een groep aandeelhouders. Deze hadden in eerste instantie zelf een onderzoekscommissie ge vormd, maar die bleek geen juridische basis te hebben. De voormalige Ogem-top- man en oud-minister Udink heeft zich lange tijd in zwijgen gehuld. Hij verklaarde giste ren dat hij had aangenomen dat alle rumoer rond Ogem weldra zou verstommen. In juni schreef hij al een brief aan het Financieele Dagblad, waarin hij zich verweerde te gen een aantal conclusies van de bewindvoerders van het failliete concern. Niet hij maar andere bestuurders van de Ogem zouden grove fouten hebben gemaakt. De uitkomsten van een offi cieel onderzoek kunnen niet alleen opheldering verschaf fen over de oorzaken van het Ogem-drama, maar er zouden bovendien grote financiële ge volgen aan kunnen kleven voor een aantal voormalige di rectieleden en commissaris sen. SOBI-voorzitter drs. P. La- keman heeft al herhaalde ma len verklaard dat hij moge lijkheden ziet voor het aan sprakelijk stellen van falende bestuurders in deze zaak. Op die manier zouden gedupeerde aandeelhouders financiële en morele genoegdoening kunnen afdwingen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Nederlandse justitie moet wachten op een uitspraak van de Hoge Raad alvorens verdere medewer king kan worden gegeven aan het verzoek van de Westduitse justitie voor vervolging van personen, die betrokken zou den zijn bij het miljoenenom- vattende bouwschandaal in Duitsland. Zoals onze correspondent in Bonn gisteren berichtte zou ook het Haagse adviesbureau Teppema bij dit schandaal zijn betrokken voor het maken van prijsafspraken waardoor de kosten van een aantal wa terbouwkundige werken in Duitsland kunstmatig met ve le miljoenen werden opge schroefd. De via Teppema opererende belangengemeenschap zorge ervoor dat elk van de deelne mende bedrijven op zijn tijd aan beurt kwam. Daarmee zou bij 18 grote projecten in Duits land het concurrentiepricipe geheel zijn uitgeschakeld. De Haagse justitie bevestig de gisteren, dat de officier van Justitie in Frankfurt al bijna een jaar geleden om medewer king heeft gevraagd. In okto ber 1982 werden bij huiszoe king in het pand van Teppema stukken in beslag genomen, die aanleiding gaven voor me dewerking. Maar de Haagse justitie mocht deze stukken niet afstaan dan na toestem ming van de rechtbank. Hier tegen protesteerde de heer Teppema. TILBURG - Zodra er voor de 47-jarige Tilburger M. Riet dijk een donorhart beschik baar is in Londen, kan hij met de garantie dat de Nederland se Hartpatiënten Vereniging zonodig de kosten betaalt, naar Engeland vertrekken. Voorzitter P. van O ver veld van de Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging zegt dit na dat het Centraal Ziekenfonds in Tilburg besloot, de trans plantatie niet te vergoeden. (ADVERTENTIE) EEN ZIEKE VERWEN JE MET 'N BLOEMETJE... NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. Mensen die beweren dat we te rugkeren naar oude zekerhe den, naar de vereniging van vroeger, naar het grote gezin, naar de omroepzuilen, geloof, ik niet meer. Want hoe kan het dan dat Gerrie Knetemann de ploeg van Peter Post in de steek laat? En hoe komt het dat er opeens zoveel sterren stuur loos ronddrijven? Je kunt zeggen dat de Kneet andere posten op zijn begro ting heeft dan Peter en dat die nieuwe sponsor hem uit wil knijpen. Maar Post zonder Kneet is als een schreeuwlelijk zonder vreet. We zullen Gerrie nu dagelijks op de radio horen, als het moet zelfs als nieuwslezer. En later krijgt hij een kwis of een praastshow. Maar ik vind ge woon dat de Kneet moet fiet- Nu hoort hij bij het legertje grootheden dat los is gereden door het peloton. Naast hem rijdt bijvoorbeeld Jaap Boers ma, ooit een gerespecteerd lid van AR en CDA. Met Jaap is het de laatste ja ren niet goed gegaan. Hij trad toe tot de louche OGEM-ploeg, waar hij een dikke portemon nee, maar ook dikke benen kreeg. Nu wil hij zich bij de PvdA aansluiten, maar het is nog wel de vraag of ze daar zijn urine schoon genoeg vinden. En daarachter zien wij de uit gebluste gestalte van W.L. Brugsma, bijgenaamd Boebie, die steeds achter het nieuws en voor de bezemwagen suk kelde en nu zonder VARA- shirt weer vooruit probeert te komen. In zijn wiel zit Masson, die zich altijd door toeschouwers voor uit liet duwen, maar tenslotte zelfs voor de ABP-ploeg on houdbaar werd. Het schijnt dat Knetemann, Boersma, Brugsma en Masson kunnen rekenen op een nieu we sponsor. De naam Slaven burg is al gevallen. Maar de bank die er achter staat ook. Nee, dat wordt afzien. In deze tijd staat niets vast, zelfs de eindstreep niet. MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Cliënten van bureaus voor rechtshulp en advocatencollectieven in Bra bant hebben gisteren op het ministerie van Justitie een zwartboek aangeboden over de gevolgen van de voorgeno men invoering van een eigen bijdrage voor rechtshulp. Volgens de Bredase vracht wagenchauffeur Frans Wees- sies is de weg naar het recht voor minvermogenden afge sloten als het kabinet de plan nen doorzet. Door Pieter-Jan Dekkers IN de werkgelegenheidsnota van het kabinet, die op Prinsjesdag bij de Kamerle den op de deurmat ploft, staat het onbetaald werken van werklozen centraal. De aantallen waar het kabinet op mikt liegen er niet om: volgend jaar 100.000 werklo zen met behoud van hun uit kering aan de slag in de 'zachte' sector (ziekenhuizen, bejaardenoorden, welzijns werk en non-profit-vervoer) en in het vrije bedrijfsleven 50.000 werklozen, die tijdelijk de plaats zouden moeten in nemen van werknemers, die een halfjaartje op educatief verlof mogen. Zo op het eerste gezicht lijkt het er op dat het kabinet het probleem van de werklo zen vooral sociaal aanpakt. Mensen die al langere tijd zonder baan zitten vervelen zich rot, voelen zich maat schappelijk buitengesloten en worden langzamerhand 'tweederangs'-burgers. Dat laatste wordt nog in de hand gewerkt door hen extra fi nanciële beperkingen op te leggen. In een dergelijke situatie kan het - voor de werkloze - een uitkomst zijn dat hij on betaalde arbeid verricht 'ten behoeve van de maatschap pij'. Dat is begonnen met ge meentelijke projecten voor langdurig werklozen. Projec ten in de sfeer van clubhui zen en buurtwerk, welzijns werk en niet op winst gerich te dienstverlening. Vervolgens krijgen derge lijke projecten een structu reel karakter, doordat er kleinschalige bedrijfjes wor- den opgezet. Die houden zich vooral bezig met klussen, die door het particuliere be drijfsleven niet meer worden opgeknapt en daarom ook nauwelijks concurrentiever valsend zijn. Overigens zorgen de on dernemers er wel voor dat dit soort bedrijfjes niet als pad destoelen uit de grond rijzen. In de commissies, die deze projecten op poten zetten, zijn de ondernemers verte genwoordigd en kunnen ze - desnoods via een veto - elke goede bedoeling om zeep hel pen. Het is trouwens maar de vraag of de overheid inder daad slechts het goede doel dient: een zinvolle bezigheid voor langdurig werklozen. Met de plannen die nu ter ta fel liggen dreigt het kabinet dat doel namelijk voorbij te schieten. In de nota wordt, zij het niet nadrukkelijk, ge sproken over extra onbetaal de banen, die in de 'zachte' sector moeten worden ge schapen ten behoeve van langdurig werklozen. Maar het gaat hier natuur lijk om arbeidsplaatsen die, als gevolg van de reeks be zuinigingsmaatregelen in de ze sector, de laatste twee, drie jaar zijn weggesaneerd en de komende jaren nog zullen verdwijnen. In feite zijn het de arbeidsplaatsen van dege nen, die ze nu weer mogen gaan bezetten, zij het nu zon der daarvoor de vergoeding te verwerven, die ze eerder op dezelfde post wel kregen. Het enige voordeel is dat het de werkgever geen cent kost. Een soort verkapte subsidie dus. Met de komst van werklo zen op onbetaalde banen ont staan ook twee soorten werk nemers. Immers, de gewone werknemer leeft onder de 'bescherming' van de cao, de onbetaalde nieuwkomer kan daar geen aanspraak op ma ken. De gewone werknemer is betrokken bij de inspraak bijvoorbeeld via de onderne mingsraad, de onbetaalde werknemer moet maar over zich laten lopen. De gewone werknemer heeft in principe voldoende uitzichten op pro motie en salarisverhoging, zijn onbetaalde collega heeft geen enkel vooruitzicht, of het zou weer de ww of bij stand zónder onbetaald werk moeten zijn. Bovendien wordt hij voor dezelfde pres tatie minder beloond en wordt dat verschil in inko men steeds groter, omdat de uitkeringen, ook volgend jaar weer, extra worden gepakt. Kortom, er ontstaat een nieuwe arbeidende 'klasse': de tweederangs-werkne mers. Het is de opzet van het ka binet juist jonge, minder ge schoolde werklozen via een onbetaalde baan een zinvol lere bezigheid te bezorgen. Deze kansarme groep komt in de huidige situatie op de reguliere arbeidsmarkt hele maal niet aan de bak. Maar uit een onderzoek van de Til- burgse Hogeschool blijkt nu juist, dat deze groep weinig betrokken is bij onbetaalde werk-proj ecten. Voor het plan in het parti culiere bedrijfsleven jaar lijks 50.000 werklozen tijde lijk op de stoel van een op educatief verlof gestuurde gewone werknemer te zetten, gelden deze bezwaren zo mo gelijk nog sterker. Daar komt bij, dat de werkloze in deze sector geheel zal zijn overge leverd aan de gunst van de toch sterk staande werkge ver. Deze kan naar believen gebruik maken van het grote reservoir werklozen. Natuurlijk, het kabinet vindt dat er strenge voor waarden moeten worden ge steld om misbruik te voorko men. Maar juist in het be drijfsleven, dat zweert bij de-regulering, zal elke be perkende maatregel tegen stand oproepen. Bovendien moet de macht van de onder nemer niet onderschat wor den. Per slot van rekening is hij het die, zo stelt het kabi net (terecht) in de nota, moet zorgen voor de échte extra banen. Maar hij zal wel gek zijn als hij straks kan be schikken over gratis arbeids krachten. Werknemers die bovendien nog hun mond (moeten) houden ook. Duidelijk is dat dit soort maatregelen de werkloosheid niet doen verminderen, maar zelfs kunnen vergroten. Het zijn schijnoplossingen, die hooguit wat doen aan vrije- tijds-problemen van langdu rig werklozen, maar wél met gevolg dat een structurele oplossing van de werkloos heid bemoeilijkt wordt en zelfs op de lange baan wordt geschoven. Daarbij komt, dat de rege ring gehoor wil geven aan de wens van de ondernemers al lerlei regels met betrekking tot loonvorming en ontslag recht af te schaffen of te ver soepelen. Dat past in een ka pitalistische maatschappij, waarin vraag en aanbod de maatstaf is van het econo misch handelen en de con currentie dat handelen be heerst. In zo'n systeem bepaalt de werkgever bijvoorbeeld de hoogte van het loon al naar gelang het aantal werkne mers, dat om een baan staat te trappelen. In de huidige si tuatie met een geweldig overschot op de arbeids markt zouden de lonen zon der ingrijpen van hogerhand een stuk omlaag gaan. Met als gevolg, dat ook de uitke ringen verder worden uitge kleed en ons zorgvuldig op gebouwde stelsel van sociale verzekeringen wordt overge leverd aan de sociale part ners. In dit geval aan de sterkste: de werkgever. Deze ontwikkeling is nau welijks meer tegen te hou den. Overleg tussen regering en sociale partners heeft niet datgene opgeleverd, wat no dig is voor herstel van het bedrijfsleven. De loonkosten zijn te hoog, er zijn teveel re gels en het beslag van de overheid op de geldmiddelen is te groot. Het kabinet heeft blijkbaar de hoop opgegeven via overleg met de sociale partners de lasten van het bedrijfsleven dermate te ver lichten, dat er weer een gere de kans op winst(groei) en dus investeringen en extra banen is. In de werkgelegen heidsnota laat het kabinet de oplossing van het werkloos heidsprobleem dan ook vrij wel over aan het vrije spel van maatschappelijke krach ten, zoals dat zo fraai heet. Of we daar beter mee af zijn is de vraag. Sommige economen zullen er een be vestiging in vinden, van wat ze al jaren hebben gepredikt. Maar dat is, achteraf, slechts een schrale troost, zeker voor de 'tweederangs'-werkne- mer.

de Stem | 1983 | | pagina 3