evenx UITBLAZEN De onbekende flits DE STEM 'O b b b ïf Uitvinder snorkel overleden In het parleme VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 ■PAGINA TWEE PAGINA? Pensioenfonds UIT DE WEEKBLADEN Anti-fiscaal Sr J Oorlog 'O O O O O" "O •o D 'O O D t) b 'D b b b Zuid-Koreaans vliegtuig Gemiste kans Geen profijt Boeing VRIJDAG 9 SEPTEMB Prijscompens De Graaf: rww heeft een grote beurt nodig DE STEM CON T5 DAGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.227 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand f 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tqj. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Lang lopende incidenten zijn niet leuk voor de week- I bladen. Dat is in het bijzon- der zo wanneer onthullingen I en bekentenissen stap voor stap een beetje verder gaan, 1 zoals dat het geval is bij het „vliegtuigincident" in het Verre Oosten. De bladen moeten er over schrij- ven, maar ze liggen achter bij de dagbladen die een onderwerp als 1 dit ook zo uitvoerig en diepgravend I als mogelijk brengen en erger: op 1 hetzelfde moment in de kiosk lig- 1 gen met nog actueler nieuws over 1 dezelfde zaak. ELSEVIERS MAGAZINE stelt de lf zelfde vragen die de hele week al 1 door de wereldpers zijn gesteld en richt vervolgens de aandacht op de E mogelijkheid dat de houwdegens 1 in het Kremlin „vredesapostel" An ts dropov een hak hebben willen zet- 1 ten. Dit is een visie die de interna- tionale dagbladpers deze week ook even tegen het licht hield, maar die weer op de achtergrond is geraakt. In de HAAGSE POST houdt s Brugsma het op ben doodgewone 1 fout, daarbij Talleyrand aanhalend die gezegd heeft dat een fout erger is dan een misdaad. En Brugsma zou zichzelf niet zijn als hij niet zou schilderen wat er zoal meer mis 1 kan gaan als gevolg van een waar- nemings- pf computerfout: „Eén verkeerde waarneming en dan is het niet een Boeing 747 die van het radarscherm verdwijnt, dan is het Europa. VRIJ NEDERLAND wijst op het cynisme dat rond de ramp ten toon wordt gespreid (en waarvan Gro- myko tegenover de Britse BBC de overtreffende trap demonstreerde toen hij met een stalen gezicht zei dat de wereld het incident gauw vergeten zou zijn nu „de feiten be- E kendzijn".) VRIJ NEDERLAND: „Als nu ook jf de Russen nog bereid zijn voor de nabestaanden van de omgekomen luchtreizigers een schadevergoe- ding te betalen, zal de ramp met de 747 de geschiedenis ingaan als een akelig incident. Akelig, maar toch een incident, dat volledig past in het cynisme waarin beide partij- en elkaar steeds weten te overtref- jf fen. Een soort ingecalculeerd be- drijfsongeval." 1 Maar de weekbladen hebben meer te bieden dan actualiteit, heet 1 van de naald. VRIJ NEDERLAND werpt licht op de betrekkingen die minister Rietkerk als kamerlid met 1 het Algemeen Burgerlijk Pensioen- I fonds onderhield, ten bate van een 1 onderneming waarvan hij commis- saris was. Het blad stelt de vraag of deze minister degene is die onpar- tijdig over het ABP oordelen kan. VN onthult voorts dat directeur Lubbers te rijk?. Masson van het fonds helemaal niet werd gechanteerd, dat het slechts een gerucht was dat werd gebruikt om andere transacties te verdonkeremanen. „Wie de feiten wil vaststellen in de ABP-affaire moet snel zijn. Het eerste bewijsmateriaal is al verdon keremaand. Maar gelukkig niet zonder dat het werd opgemerkt door VN. Ik heb op deze plaats al eens gewaar schuwd dat de ongetwijfeld be langwekkende onthullingen van VN meestal alleen maar toeganke lijk zijn voor bijna fanatieke liefheb bers. De verhalen lezen als tele foonboeken en een Praktijkdiplo ma Boekhouden is bij het lezen er van ook niet weg. Kamervoorzitter Dolman krijgt op zijn tabbert omdat het kamerpresi dium zich met een Jantje van Lei den heeft afgemaakt van het on derzoek dat zou worden ingesteld naar de manier waarop bewindslie den hun financiële zaken hebben geregeld. Het verhaal spitst zich weer toe op minister-president Lubbers die andermaal ingepeperd krijgt hoe schandalig het is om rijk te zijn in Nederland (Als ik rijk was ging ik aan de Rivièra of in Ierland wonen). Wie had het ook weer over frau depsychose? O ja, prof. Brüll. Die heeft een boekje open gedaan over de catch-as-catch-can-praktijken van de Nederlandse belasting dienst. De HAAGSE POST komt er in het Weekboek nog eens op te- Adropov „vredesapostel" De Ruiter gevaarlijke angst. De Jonge messias ja. rug. „Wat belet de pers (die wel vaak en omstandig klaagt over de epidemische vormen die belastin gontduiking zou hebben aangeno men) het taboe op fiscale ambts misdrijven te doorbreken?" luidt de vraag van de scheidende prof. Vol gens HP vermoedelijk de omstan digheid dat dergelijke ambtsdelic ten niet uit „platvloers eigenbe lang" worden gepleegd. „Het valt zwaar een belangeloze crimineel aan te geven aldus de HP die ook niet verzuimt te vermelden dat Brüll door vakgenoten wel voor zieke lijk anti-fiscaal wordt versleten." Een anti-fiscalist dus .wat een mooi woord. Ik denk dat ik dat ook word! Het omslagverhaal van de HP gaat over Freek de Jonge en diens illusies. Hij heeft zich eens een messias genoemd. Freek: „Het klinkt hoogmoediger dan het in we zen is Ja, messias Ik heb een ongelooflijk positief en heilig gevoel over hoe het zou moeten en kunnen. Maar ik weet dat ik het zo WIM KOCK verhuld mogelijk naar voren moet brengen, met zo veel mogelijk grappen en grollen. DE TIJD neemt het vluchtelinge- beleid in Nederland onder de loep. Dat wordt „(f)rigide" gevonden. „Ze schrijven hier verblijfstitels uit met het bloed van andere men- Wanneer in Amerika presidents verkiezingen naderen duikt vroeg of laat het portret op van de Jood se lobby en de invloed die deze heeft aan de Oostkust en in Califor nia. DE TIJD is er deze ronde, voor zover ik weet, het eerste mee. In twee artikelen wordt beschreven hoe de joodse lobby werkt en hoe belangrijk de jewish vote is. „B.J. Udink vecht terug", meldde VRIJ NEDERLAND vorige week. De eerste klappen vallen achter deze week in ELSEVIERS MAGAZINE, waarin Udink aan zijn onthullingen begint. „Het wordt tijd om onver bloemd te spreken. Hoewel ik drie jaar geleden mijn functie bij het Ogem-concern neerlegde, wordt ik nóg wel eens als de schurk uit een toneelstuk opgevoerd. Het spreek woord zegt: wie zwijgt stemt toe. En dat is wel de laatste indruk die ik zou willen maken, te meer omdat in de afgelopen tijd opnieuw dwaasheden en onwaarheden over Ogem en mij worden verteld.Al dus verantwoordt Udink zijn eerste verslag waarin hij uit de doeken doet wat de ware reden is geweest voor zijn vertrek bij Ogem. In oktober is Johannes Paulus II vijf jaar paus, reden voor EM om te spitten in het deze maand in Ne- derlanse vertaling te verschijnen boek Pontifex, op zoek - door de dikke omhulling van anekdotes heen - naar het hart van het Vati- kaan. In de kop citeert EM de paus (uit een brief aan Brezjnev): „Als u Polen binnenvalt geef ik de stoel van Petrus op om met mijn landge noten op de barricades te vech ten. EM interviewde de minister van Defensie. „Veel mensen zijn ang stig en vrezen dat er binnenkort een kernoorlog uit zal breken. Kort geleden kreeg ik een brief van een kerkeraad die gesteld was in de toon van: nu wij staan voor de drei ging van een vreselijke kernoorlog vragen wij u. zo'n brief veront rust me geweldig. De situatie wijst niet in de richting van een ophan den zijnde oorlog. Het is gevaarlijk dat onbedoeld die sfeer wel wordt opgeroepen Ik denk per soonlijk niet dat er in Europa een directe oorlogsdreiging is maar zeg er meteen bij dat we qua om vang van de wapenarsenalen be slist niet gerust kunnen zijn. Het gevaarlijkste op dit moment is om uit het oog te verliezen dat de vre de gediend blijft met stabiele mili taire verhoudingen. els bier Horizontaal en verticaal die nen dezelfde woorden te worden ingevuld. Bij juiste invulling ontstaan in de cir keltjes drie namen van kle dingstukken. De omschrij vingen van deze regels zijn niet gegeven. 2. ontkenning, 3. boom, 5. meisjesnaam, 6. kledingstuk, 8. strafwerktuig, 9. steen, 11. vragend voornaamwoord, 12. telwoord, 14. praatvogel, 15. bedorven, 17. ik (Latijn), 18. melkleverancier, 20. vlakte maat, 21. ontkenning, 23. een en ander, 24. vernis, 26. En gels bier, 27. wig. 2 5 8 3 6 9 11 14 17 12 15 18 23 26 21 24 27 -atvd -lajumu U3 jjaarqiuaaiz bimUapuo :u(iz uayj:fnnt)uij)apj a(j Baat LZ 'atv gz K 'vaa zz 'aau iz 'aiv 0Z 'aoai si 'oBa u joj gr 'oaq n 'uaa zi •aim, ii iaat g 'aoj 8 'svC g ■viy g 'uap g aau g :qMlSSOIdO WASSENAAR (ANP) - In zijn woonplaats Wassenaar is deze week op 89-jarige leeftijd overleden de uitvinder van het snorkelsysteem voor onder zeeboten, de Kapitein-luite nant ter Zee BD Jan Jacob Wichers. Op 39-jarige leeftijd, toen hij als officier diende bij de onderzeedienst van de Ko ninklijke Marine, deed Wi chers in 1933 zijn uitvinding. Door het snorkelsysteem kunnen onderzeeboten op pe riscoophoogte onder water va ren met gebruik van hun die selmotoren omdat via een pijp lucht wordt aangevoerd en uitlaatgassen afgevoerd. Zijn vinding werd in de ja ren dertig beproefd op de on derzeeboten 0-19 en O-20 en het bleek een succes. Na het uitbreken van de Tweede We reldoorlog weken deze twee onderzeeboten uit naar Enge land. Dé Britse marine zag echter niets in het systeem en de snorkels werden verwij derd. De Duitsers hadden in Ne derland de tekeningen van het systeem in handen gekregen en zagen het belang er wel van in. Toen de geallieerden later in de oorlog bemerkten dat de onderzeeboten van hun tegen standers met het snorkelsys teem waren uitgerust, gingen zij daar ijlings ook toe over. Wichers wordt morgen op de begraafplaats Eyken Duy- nen in Den Haag begraven met versoberde militaire eer. Wat opvalt bij het Zuid-ko- reaanse vliegtuigincident is de afwezigheid van veront waardiging in het linkse kamp. Amerika zou maar eens een vliegtuig uit El Sal vador neergeschoten moeten hebben! O, wat zou links dan huilen! Waar blijven de kruizen voor de Russische ambassade? Nee, onze linkse vrienden blijven selectief in hun verontwaardiging. En Andropov maar vredesengel spelen! Laten we in Gods naam de Navo sterk houden. Vrede is uitsluitend met af schrikking te bewaren. Rus sen denken immers alleen in termen van kracht. Het IKV-beeld van de lieve Rus is niet juist. Dat hebben het vliegtuigincident en de hui dige politieke zuiveringen in Rusland wel aangetoond. Dongen J.C. van het Geloof In de pers hebben we kun nen lezen dat het Markie- zaat bij Bergen op Zoom, be schreven als „een grote saaie zandvlakte", bedreigd wordt door opspuiting en bebou wing. De Rijkswaterstaat moet berging hebben voor overtollig zand dat vrij komt bij het graven van een ka naal. De gemeente wil ruim te voor een woonwijk. De natuurbescherming verloor een rechterlijke beslissing tegen deze plannen. Ik meen, dat men hier een kans ge mist heeft door de Rijkswa terstaat te weerstreven. Te meer, omdat zandberging bij kan dragen tót een grotere waarde van een toekomstig half-natuurlij k landschap. Want wat is het geval? Met een schets van dit landschap voor ogen, met hoog en laag en waterpartijen kan iets zeer waardevols ontstaan, waardevol voor flora en fauna en de recreatie voor het naburige Bergen op Zoom. Er zijn in ons land veel voorbeelden, dat door waterstaatswerken waarde volle natuurterreinen, in veel gevallen onopzettelijk tot stand gekomen zijn. Ik wijs op de Oostvaarder plas sen, een dieper gedeelte van de voormalige Zuiderzee, het Grevelingenmeer, het Veerse Meer en de Bosplaat op Terschelling. Onver wacht blijken ze van grote waarde voor de natuurbe scherming. Is het landschap van ons gehele land geen mensenwerk, in bepaalde gevallen gunstig voor na tuur verrij king. Men had de opspuiting van de Rijkswa terstaat moeten aanvaar den, maar op zodanige wijze dat er een verrijkt land schap ontstaan was. De be bouwing met een woonwijk had dan ook wel achterwege gebleven. Wie zou er nu nog over denken de terreinen, die ik hierboven opsomde, in nadelige zin aan te tasten? Rockanje C. Sipkes Er zijn mensen in Woens- drecht die het eigenlijk wel goed vinden, dat er een Amerikaanse atoomwapen basis komt. Ze wijzen daar bij op het belang van de middenstanders. Helaas moet ik hun deze illusie ont nemen! Ik heb veel contact gehad met Amerikaanse ge zinnen op de vliegbasis Soesterberg. Zij kopen al hun levensmiddelen, kle ding, speelgoed enz. in de winkel van de Amerikanse basis, betalen met Ameri kaans geld voor hun Ameri kaanse goederen. Ze doen dat om diverse redenen: ze weten dan precies wat ze kopen (hun eigen vertrouw de merken), ze zijn over het algemeen bang om onbeken de artikelen te kopen (van onbekend voedsel en drank zouden ze ziek kunnen wor den) en het is op hun basis goedkoper. Middenstanders in Woensdrecht, laat u niet een rad voor de ogen draai en. Het enige waarvan u meer zult krijgen is ellende. Uw gemeente zal het eerste doelwit zijn bij een gewa pend conflict. Kan onze re gering niet beter de miljoe nen die nü uitgegeven moe ten worden voor de „onder steuning van de militaire functies" besteden aan ver mindering van de werkloos heid in West-Brabant en sti mulering van de midden stand? Etten-Leur R. Jansen Het rumoer, dat via de pu bliciteit gemaakt wordt, doet minstens vermoeden, dat het imago van de presi dent der Verenigde Staten moet worden opgevijzeld. Vermoedelijk had de ramp met de Koreaanse Boeing kunnen worden voorkomen. Meteorologische omstandig heden in het rampgebied zijn van een zodanige aard dat uiterste zorgvuldigheid betracht moet worden. Het moet bekend zijn, dat door deskundigen genoegzaam gepleit is de nu nog steeds gevolgde vliegroute te wijzi gen. Er wordt geen" ant woord gegeven op de vraag waarom het passagiers vliegtuig gevolgd moest worden door een spionage- vliegtuig. Onvermijdelijk tot gevolg hebbend dat het zoal niet uitlokken van moeilijkheden is, dan toch wel een verzoeking. En wel ke instructie heeft een sol daat die tot taak heeft de be waking van een geheim ob ject? Er wordt met zoveel nadruk gewezen op de foute schattingen van de Russen. Anderzijds kan er ook nog sprake zijn van provocatie. Wanneer men aan het ge beurde de conclusie wil ver binden welke gevaren er dreigen als onverantwoorde elementen invloed krijgen, dan moet de roep nog luider worden het gebruik van de allesvernietigende atomaire kracht voor het voeren van de rechtvaardige oorlog uit te bannen, ook al wordt ge suggereerd dat juist daar door onze veiligheid wordt gewaarborgd. Oosterhout H. Telchuijs Van een onzer verslaggevers DESKUNDIGE: VEEL ONWETENDHEID OVER ONWEER ARNHEM/DEN BOSCH - „Een bliksemafleider? Die heb ik niet nodig. Ik woon naast de kerk, waar zo'n installatie op de toren zit. Trouwens er staan voor mijn huis een paar hoge bomen. Mij kan niets ge beuren." Anton Feitsma, scha- dedeskundige van de in blik semafleiders gespecialiseerde Bosche firma Goossens, gru welt van zoveel optimisme, zo veel onwetendheid. „Ik kan wel stellen dat 98 procent van de Nederlandse woningen slecht beveiligd is tegen blikseminslag. Dat komt, omdat men een ver keerd idee heeft van hoe een bliksemflits inslaat. Wie zich niet beveiligd en geen inslag heeft gehad, mag van geluk spreken," zegt de deskundige. Hij vergelijkt een onweers wolk met een enorme batterij, die zich ontlaadt. De bliksem straal wandelt met spron getjes van 100 tot 200 meter van een hoogte van 2 tot 3 ki lometer in 300 seconden zig zaggend naar beneden en pas zo'n 20 meter boven de grond zoekt het hemelvuur de plaats uit waar het de minste weer stand ontmoet. Dan moet er wel toevallig een hoge boom of een kerktoren in de buurt zijn, wil de schicht niet elders in slaan. „Met hoogte heeft dat niets te maken, wel met de weer stand van het object waar de bliksem inslaat. Een niet be veiligd gebouw is een makke lijke prooi," stelt bliksemex- pert Feitsma. Feitsma constateert dat de bliksem jaarlijks zo'n 100.000 keer inslaat in Nederland. Ge- IN het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag hebben 150 deskundigen zich een hele week beziggehouden met bliksembe veiliging. De belangrijkste vraag was: hoe elektronische apara- tuur in huis en bedrijf beveiligd kan worden tegen bliksemin slag. Anton Feitsma, die aan de vandaag eindigende conferentie deelneemt, vindt dat de burger te gauw geneigd is te zeggen: „Mij kan niks gebeuren. middeld onweert het 107 keer per jaar in ons land. „De scha de die dat veroorzaakt is enorm. De schade aan gebou wen ligt in de orde van enige miljoenen guldens per jaar. De schade die indirect wordt ver oorzaakt aan elektrische ap paratuur ligt vele tientallen malen hoger. Het zijn schat tingen, want de verzekerings maatschappijen praten niet graag over deze schade," zegt Feitsma. Niet alleen zijn woningen in Nederland aan de buitenkant slecht voorbereid op onweer, de elektronische apparatuur in huis is dat doorgaans al he lemaal niet. Bij de KEMA is men het met dat laatste eens, maar de eerste constatering gaat de Arnhemse instelling wat te ver. De KEMA-woordvoerder vindt het overbodig alle ge bouwen in Nederland te voor zien van een afleider. Toch denkt hij dat ongeveer een kwart van de noodzakelijk te beveiligen gebouwen - zoals ziekenhuizen, flats en kerken - er onbeschermd bijstaan. Feitsma: „Bescherming van elektronica is eigenlijk het grootste probleem. Als er er gens in een straat bliksem in slaat in een lichtmast, dan verplaatst die enorme extra spanning zich via het lichtnet langs de huizen. In woningen kunnen vele tientallen meters van de plaats van de inslag tv's, radio's, wasmachines, ste reo's en pompen van cv's ont ploffen. Dat gebeurt dan om de twee huizen, want wonin gen zijn steeds in series van drie anders geaard. Dat is om te voorkomen dat de stoppen bij de buurman doorslaan als je zelf kortsluiting maakt." Rechtstreekse inslag kan men tegenwoordig goed in de i and houden, zegt Feitsma. Immers de Amerikaanse on derzoeker Benjamin Franklin or tdekte in 1752 door het opla ten van een vlieger tijdens on weer, dat de bliksemschicht geleid kan worden naar een plaats waar hij geen kwaad kan. En wie kent niet de kooi van Faraday, waarbinnen de bliksem geen vat heeft. Een auto is in principe zo'n kooi. De zwakke plek is het elek trische net, waar tegenwoor dig de meest uiteenlopende elektronische apparatuur op is aangesloten. Niet alleen in huis maar ook in bedrijven er kantoren. Computers, elektri sche typemachines, zijn maar al te vaak het slachtoffers van een lemelbatterij Al even kwetsbaar zijn de centrale antennesystemen, merkt Feitsma op. „Woning bouwverenigingen denken dat een bliksemafleider op de hoge mast voldoende is. Maar niets is minder waar. De kabels die de ontvangst doorgeven zijn niet beschermd. Want die kun je niet aarden. De ontvangst' apparatuur zelf moet worden beveiligd en dat is maar in 5 procent van de gevallen zo- Deze antennesystemen zijn uitstekende bliksemvangers Het komt inderdaad voor dat hele wijken getroffen worden En dan wordt niet alleen de tv opgeb.azen, maar ook de ra dio, de stereo, de koelkast en de wasmachine." 1 Over het beveiligen van de elektronica zegt Feistma ten slotte: „Technisch kan dat me' zogenaamde overspanningsa fleiders waar mee de bliksem in het huis direct naar de aar de wordt gevoerd. De automa; tisering heeft de maatschapp'l wat dat betreft kwetsbaar ge maakt, en helaas moeten wil constateren dat veel bedrijven nog geen brooil zien in zo'n be veiliging." Van zonze redactie binnenland AMSTERDAM - De verkoop van boeken is in het afgelopen jaar vrij sterk gedaald. De omzet in geld daalde daardoor van 641 miljoen gulden tot 624 miljoen. De daling is gemeten over de periode van juni '82 tot juni van dit jaar. Opmerkelijk is dat vooral de boekenclubs de grootste klap te verduren kregen. De boekhandel wist zich redelijk Wer acce aanl Van onze redactie b ROTTERDAM - De le< bond FNV bij Shell Ra; Shell Chemie in Moerdij mers) zijn in meerderhe het laatste aanbod van een nieuwe eenjarige ca Daarmee hebben de FNV de wens van Shell dat het s prijscompensatie uit de cao Er is afgesproken dat in de toekomst bij de cao-onderhan delingen wel het stijgingsper centage van de prijsindexcij fers zal worden betrokken, maar dat niet bij voorbaat vast staat hoe en tot welke hoogte dit stijgingspercentage wordt aangewend. Ondanks bezwaren zijn de leden van de Industriebond FNV bij Shell dus toch ak koord gegaan met deze princi pieel belangrijke koerswijzi ging: het laten vallen van het systeem van automatische prijscompensatie. Volgens dis trictsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV vond de meerderheid van de op de vergadering aanwezige leden dat de CAO wat hen be treft toch kan worden onder tekend, omdat over vijf maan den bij de nieuwe onderhan delingen al zal blijken hoe Shell de nieuwe formulering Van onze redactie binnenland GRONINGEN - De rww heeft een grote beurt nodig. Staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) zei dat gisteren in Gro ningen bij de opening van een nieuw gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst. De rww (rijksgroepsrege ling werklozen werknemers) is een werkloosheidsuitkering op het niveau van de bijstand, waarop werklozen die langer dan twee en een half jaar geen werk hebben en schoolverla ters zijn aangewezen. Volgens De Graaf moet er binnen de rww meer ruimte komen voor onderwijs dat is gericht op inschakeling in ar beid. Er moet meer rekening worden gehouden met deel tijdarbeid en een andere rol verdeling tussen man en vrouw VROEGER was Prinsjesdag een via Troonrede en Miljoenennota i allerlei maatregelen, die het kab Petto had. Dat verrassingselemei i °esterd en bewaakt als gold het jandse bank. Ijverige journalister tevoren een tipje van de sluier ha de kans dat hun de toegang tot m Tegenwoordig gaat het allemaj ai weken, zo niet maanden van te jn grote lijnen uit zal zien. Sinds h j'Jk een gewoonte geworden om t je laten uitlekken. Uit de reacties jjien en allerlei maatschappelijke anezen hoe bepaalde maatregele dan wordt er snel nog wat aan ecnaafd en gesleuteld voordat ze geboden. Dit jaar bijvoorbeeld zijn de w jneerd dat er geen geld is om voo cheppen. In de plaats daarvan dienstensector (zieken- en bejaar °or langdurig werklozen 100.00 aatregelen van een dergelijke oi h®n.,n andere sectoren met cot ^'dSTarkt die nu nog niet te ov< oohopige versie plompverloren i rirr, het Sevaar opgeroepen dat vr: tfperin9en zullen worden en h Jneid wordt bglemmerd. dj5fn kabinet, dat het parlement i scussie over zijn beleid vóór alle

de Stem | 1983 | | pagina 2