Wim Kan overleden Saoedi's bemiddelen opnieuw in Libanon NS-personeel wil actie tegen salariskorting DIKE PEN Reagan sluit bureaus Aeroflot Anti-Sovjetrage overspoelt Amerika Financiële kringen: slecht voor staatslening Dl STEM Merijntje VANDAAG van: land Waterzuivering bij Bath donderdag open Actiedag in Chili vol gewelddaden Morgen in De eerste gesponsorde 01. Spelen HARD STIKKE LEUK Anti- Sandinisten doen luchtaanval op Managua PER VIDEO ANDROPOV TORPEDEREN Reacties Na Amerikaanse beschietingen Knetemann vertrekt bij Post Eenmalige uitkering van 450 voor zelfstandigen VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 BEBTEM binnen- buitenland I 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4 inl krant Kleintjes" in De Stem -vndat er zoveel bijzondere en «iet ess ante aanbiedingen in staan Elke dag weer DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2Losse nummers 0,85 WASHINGTON (AFP) - Pre sident Ronald Reagan heeft besloten de kantoren van de Soivjet-luchtvaartmaatschap- pij Aeroflot te sluiten als ver- «eldingsmaatregel voor de vernietiging van een Zuidko- reaanse Boeing vorige week. Aeroflot heeft twee bureaus in de V.S., een in New York en een in Washington. De president droeg de Raad voor de Burgerluchtvaart ver der op: I Aeroflot het recht te ontzeg- jen wat voor soort luchtver voer in de Verenigde Staten ook te verkopen, phet Amerikaanse maat schappijen te verbieden trans port te verzorgen naar, vanuit of binnen de Verenigde Staten wanneer Aeroflot op het reis plan voorkomt, ihet Amerikaanse maat schappijen te verbieden in de Verenigde Staten luchtver voer te verzorgen waarvan een deel voor rekening komt van Aeroflot, I Amerikaanse maatschap pijen op te dragen interne dienstenregelingen op te schorten die met Aeroflot ge troffen worden, en I het Amerikaanse maat schappijen te verbieden biljet ten of vrachtbrieven te accep teren die door Aeroflot zijn uitgegeven voor luchtvervoer naar, vanuit of binnen de Ver enigde Staten. Resolutie Acht landen, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk, Japan, Zuid-Korea, Canada en Nederlandhebben donderdag aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een ont- «erp-resolutie over de zaak tan de Zuidkoreaanse Boeing wrgelegd. In de tekst wordt de vernie tiging van het Zuidkoreaanse lijnvliegtuig door Sowjetrus- sische militaire toestellen en het tragische verlies van men senlevens 'diep betreurd'. In de tekst wordt de secre taris-generaal van de Vere nigde Naties uitgenodigd een diepgaand onderzoek naar de omstandigheden rond het inci dent in te stellen. Van onze redactie buitenland MANAGUA (AFP/REUTER) - Tegenstanders van het San- dinistische bewind in Nicara gua hebben donderdag van uit twee vliegtuigjes raketten af gevuurd op de luchthaven van de hoofdstad en op de omge ving van de residentie van de minister van Buitenlandse Zaken, Miguel D'Escoto. Een tweemotorig vliegtuigje van het type Cessna vloog te gen de controletoren nadat het was neergeschoten door de luchtafweer van Managua. Het andere is waarschijnlijk ontkomen. Beide piloten kwa men om het leven. De anti- Sandinistische „Revolutionai re Democratische Alliantie" (ARDE) van Eden Pastora, die opereert vanuit Costa Rica, heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanval. De plaatsvervangend mi nister van binnenlandse za- Luis Carrion, zei dat de !wee piloten waren geïdentifi ceerd als Sebastian Muller en Agustin Roman, een voorma- te piloot van de Nicara guaanse luchtvaartmaat schappij Aeronica, die kortge leden deserteerde. Carrion voegde er aan toe dat ver scheidene mensen waren ge- Wond en dat de luchtaanvallen schade had toegebracht aan gebouwen en vliegtuigen. Andro-paf. paf.!. paf Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De ver nietiging vorige week van het Zuidkoreaanse ver keersvliegtuig met 269 pas sagiers door de Russische luchtmacht, heeft de Vere nigde Staten in een algehele anti-Sovjetstemming ge bracht. De meestal oprechte gevoelens van woede en ver ontwaardiging onder de Amerikanen nemen hier en daar ook de vorm aan van een rage, waaraan handige zakenlui harde dollars ver dienen. Een computerfirma in Te xas kwam gisteren op de markt met een nieuw video- spel. Daarin kunnen spelers naar hartelust raketjes af vuren op Russische Aeroflot passagiersvliegtuigen, die per ongeluk het Amerikaan se luchtruim binnenvliegen. Regelmatig verschijnt op het scherm ook Sovjet-pre sident Andropov, die even eens kan worden getorpe deerd. Voorts melden verschil lende befaamde delicatesse winkels aan de Amerikaan se oostkust in advertenties dat zijn hun assortiment Russische kaviaar hebben vervangen door Zuid-Kore- aanse lekkernijen (eveneens visprodukten). In zeven Amerikaanse staten, waar de drankwin kels, zoals in Virginia, in handen zijn van de overheid, heeft de gouverneur voor onbepaalde tijd de verkoop van Russische wodka verbo den. Politieke analisten in ge zaghebbende bladen als de Washington Post en de New York Times wijzen op de ge weldige politieke winst die Republikeins president Rea gan 'dankzij' het incident in casseert. Reagan's politieke confrontatie en wantrouwen jegens de Sovjets heeft nu ook in tal van Democrati sche (oppositie-)ogen een rechtvaardiging gekregen. Begin komende week zullen de altijd actieve enquêtebu reaus de eerste binnenland se politieke gevolgen van het gebeuren kunnen melden. Rente half pet omhoog WIM Kan samen Corry Vonk. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - In het Nij meegse Radboudziekenhuis is donderdag om 18.00 uur de cabaretier Wim Kan overle den. Hij is 72 jaar geworden. Hij werd maandagmiddag in het ziekenhuis opgeno men wegens oververmoeid heid. Dat is donderdagavond meegedeeld door een woord voerder van het ziekenhuis. Kan was getrouwd met Cor ry Vonk. Zijn familie wenst de cre matie in alle stilte te laten plaatsvinden. „De dood van Wim Kan betekent voor mij het heen gaan van een goede vriend en voor Nederland het ver lies van zijn grootste confé rencier. Niemand kon als hij de Nederlanders laten la chen om zichzelf en om de politici die ons volk moesten regeren. Jaren en jaren ach tereen is hij de koning van ons cabaret geweest." Dat zegt Simon Carmiggelt, de Amsterdamse schrijver die veel aan het succes van Kan heeft bijgedragen, in een persoonlijke reactie op het overlijden van Wim Kan. „Met de dood van Wim Kan verliest Nederland een groot cabaretier. Voor men sen zoals ik, die Wim Kan direct na de oorlog in het Leidsepleintheater hebben bezig gezien, is hij het beeld - FOTO ANP van de man die het mogelij k maakte om wat er na de oor log gebeurde te relativeren," aldus PvdA-Tweedekamer- fractievoorzitter Joop den Uyl in een reactie op de dood van Kan. Volgens Den Uyl heeft de politiek veel aan Wim Kan te danken. „In zijn oude jaarsavondconferences nam Kan de politiek ernstiger dan welk ander gebeuren ook. Terugdenkend aan ons laatste gesprek voor zijn oudej aarsavondconference van het afgelopen jaar denk ik, dat ook een uiterst sym pathiek man is heenge gaan", aldus Den Uyl. De Stem Gids: „Wim Kan was het Nederlandse volk" Van onze redactie buitenland BEIROET - Saoedi-Arabië heeft donderdag besloten op nieuw te gaan bemiddelen tussen Syrië en Libanon. De Saoedi's hadden 24 uur eerder pogingen hiertoe afgebroken omdat 'geen enkel resultaat werd geboekt.' Als onderhandelaar is prins Bandar - de toekomstige am bassadeur van Saoedi-Arabië in de V.S. - aangewezen: hij was al driemaal in Damascus voor bemiddelingsbesprekin gen. Hij zal opnieuw trachten Syrië er toe over te halen zijn 50.000 soldaten uit Libanon te rug te trekken. Voorts wil Sa oedi-Arabië dat Damascus de Libanese Druzen in toom houdt. De Saoedi's zijn de be langrijkste geldschieters van Syrië in de Arabische wereld. Ondertussen hebben de Ver. Staten voor het eerst gescho ten op stellingen bij Beiroet, Vanwaar Amerikaanse eenhe den in de internationale vre desmacht onder vuur waren genomen. Het Libanese leger meldde donderdag dat de opmars van de Druzen naar Beiroet tot staan was gebracht. Libanese troepen rukken volgens een 'egerbericht langzaam op in de richting van het Shoufgeberg- te. Een woordvoerder van de Progressieve Socialistische Partij van Walid Joumblatt maakte donderdag echter be kend dat de PSP zo goed als het gehele Shouf-gebergte in handen heeft gekregen tijdens de afgelopen twee dagen. In het Shouf-gebergte is het dorp Deir El Qamar, op 40 km oostelijk van Beiroet, het doel wit geweest van hevige bom bardementen en beschietin gen. Dit heeft de officiële zen der radio-Beiroet gemeld. De beschietingen en bombarde menten op Deir El Qamar zijn afkomstig van Druzen-stellin- gen. Het Rode Kruis schat dat 25.000 a 40.000 christelijke Li- banezen wegens de strijd el ders in de bergen hun toe vlucht hebben gezocht in Deir El Qamar. Een kolonne van de hulporganisatie kon door de bombardementen het dorp niet bereiken. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rente in Nederland gaat omhoog. Dit nadat Duitsland en Oostenrijk gisteren ook renteverhogingen hadden aange kondigd. De Nederlandsche Bank heeft meegedeeld, dat met ingang van vandaag de rentetarieven een half procent zullen stijgen. In financiële kringen rea geerde men in het algemeen met grote verbazing op de dis contoverhoging. Sommige des kundigen achten de onmiddel lijke navolging van Duitsland sterk overtrokken, temeer daar er een staatslening op stapel staat. Op de obligatiemarkt werd woensdag en ook aanvankelijk donderdag geen rekening ge houden met een discontover hoging. Nadat Duitsland be sloot de zg. 'Lombardrente' met een half procent te verho gen ging men in Amsterdam hier en daar twijfelen, hoewel men met de aangekondigde 9 pet staatslening in het achter hoofd toch geloofde dat Neder land zich voorlopig afzijdig zou houden. Men denkt nu dat de kansen op een succesvolle staatslening zullen afnemen. De voorwaarden van de staatslening zullen niet wor den gewijzigd. Het is de tweede verhoging van de officiële rentetarieven dit jaar. Op 3 mei gingen alle tarieven met een vol pet om hoog. Het promessedisconto (nu verhoogd naar 6 procent) is van groot belang voor de han delsbanken omdat zij hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en le ningen voor het bedrijfsleven hieraan koppelen. Wijziging van dit tarief werkt in het al gemeen door op de kapitaal markt en kan daarmee tevens van invloed zijn op de hypo theektarieven. Op de wisselmarkten in West-Europa is donderdag nauwelijks gereageerd op de renteverhogingen in Neder land, West-Duitsland en Oos tenrijk. Kennelijk hadden de meeste valutahandelaren deze stap van de centrale banken al ingecalculeerd. De dollar zak te over het algemeen enigszins in koers en in de goudprijzen kwam vrijwel geen verande ring. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM - Het NS-personeel, dat is georgani seerd in de Vervoersbond FNV, wil harde acties zoals stakingen gaan voeren tegen de door het kabinet aan gekondigde salariskortingen. Qp een vergadering in Am sterdam hebben leden de bond opgedragen acties voor te be reiden. De acties richten zich tegen de korting van 3,5 procent per 1 januari, de inhouding van de prijscompensatie (0,44 procent) per 1 juli en tegen de blijvende verlaging van de vakantietoe slag op 7,5 procent. Vooral de afdelingen Am sterdam en Arnhem vinden dat er harde acties moeten worden gevoerd. De afdeling Limburg is bang dat de NS- ers door de voortdurende aan slagen op de inkomens door het kabinet een staking van langere duur financieel niet meer kunnen opbrengen. De afdelingen Twente en Tilburg brachten naar voren dat het een goede zaak is dat ambte- Abortus De Ieren hebben met een meerderheid van 2 tegen 1 ge stemd voor opneming van een omstreden anti-abortusamen- dement in de grondwet. Dat werd gisteren duidelijk uit de eerste uitslagen van de desbe treffende volksraadpleging. BSI bijna failliet HET voortbestaan van de Bos sche schrijfmachinefabriek BSI in afgeslankte vorm is af hankelijk van financiële steun van de overheid. Vóór van middag vijf uur moet 800.000 gulden op tafel komen om de sociale lasten van de inmid dels uitbetaalde lonen over augustus te kunnen voldoen. „Als dat geld er niet is zal de rechtbank mij ongetwijfeld verplichten maandag het fail lissement aan te vragen", al dus curator Banning. naren en trendvolgers zich sa men gaan bezinnen op stappen tegen het overheidsbeleid. Het spoorwegpersoneel moet ech ter deze keer niet voorop lo pen, zo betoogden beide woordvoerders. De vergadering keurde een met de NS overeengekomen cao goed. Die cao is voor een deel afgezwakt omdat het ka binet een selectieve uittre dingsregeling voor het spoor wegpersoneel weigerde. Die regeling vormde ongeveer eenderde deel van het onder handelingsresultaat. De nieuwe cao behelst on dermeer een compensatierege ling in tijd voor onregelmatige diensten en de garantie dat NS-ers in de zomer 3 weken vakantie achter elkaar kun nen opnemen. De maatregelen in de sfeer van arbeidstijdver korting komen neer op onge veer 180 arbeidsplaatsen. Van onze sportredactie HUIJBERGEN - Gerrie Kne temann zal volgend seizoen geen deel uit maken van de pioeg van Feter Post. Ondanks eerdere mondelinge overeen stemming weigerde de renner uit Huijbergen het aangebo den contract te ondertekenen. Knetemann zou de verdien sten uit zijn vele commerciële neven-activiteiten moeten storten in de kas van de stich ting, waarin de ploeg van Post is ondergebracht. Hij voelt daar niets voor. Zie ook eerste pagina Stem-Sport Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vanaf maandag kunnen zelfstandigen die in 1982 van één minimuminko men moesten rondkomen (de 'echte minima') een aanvraag indienen voor een eenmalige uitkering. Het kabinet had deze een malige uitkering ter bescher ming van de koopkracht al eerder aangekondigd. Gehuwde en samenwonende zelfstandigen die in 1982 één minimuminkomen hadden krijgen 450 gulden, ongehuwde zelfstandigen met één of meer kinderen 400 en alleenstaan den 300. De aanvraagformulieren, die vanaf maandag verkrijg baar zijn bij de Stichting Coördinatie Dienstverlenings centra Kleinbedrijf in Am sterdam, kantoren van de Re gionale Dienstverleningscen tra Kleinbedrijf, de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen in Den Haag en de districtskantoren van deze Stichting, moeten uiterlijk 29 februari 1984 wor den ingezonden. (ADVERTENTIE) Internationale Wintersportbeurs Zuid-Nederland 8-9-10-11 september Stadssporthal, Tilburg modeshows, muziekkapellen, folkloristische dansen Iedere dag kans op een gratis vakantie Openingstijden: Donderdag en vrijdag 13.00-21.00 uur Zaterdag 10.00-21.00 uur Zondag 10.00-18.00 uur 'AWlH MINISTER Smit-Kroes opent volgende week donderdagmiddag de zuiveringsinstallatie van de afvalwaterpersleiding (AWP) op de Westerschelde bij Rilland-Bath. De officiële gebeurtenis vindt plaats in aanwezigheid van zo'n tweehonderd genodigden. De installatie verwerkt huishoudelijk en industrieel afval uit westelijk West- Brabant, een gebied van circa 215.000 inwoners. HONDERDEN agenten van de oproerpolitie in de Chileense hoofdstad Santiago hebben donderdag traangas, waterkannonen en de wapenstok gebruikt. Tijdens de botsingen werd de vroegere voorzitter van de Chileense senaat, Patricio Aylwin, gearresteerd. HET Olympisch organisatie comité in Los Angeles, onder leiding van Peter V. Ueberroth, kent maar één uitgangspunt: de Zomerspelen van 1984 moeten een succes worden. Koele zakelijkheid loopt als een rode draad door de organisatieiijn van het comité. Ueberroth's plan om het totale kostenbedrag van de Spelen via sponsorgelden te dekken, kan in ieder geval al geslaagd genoemd worden. Nu reeds hebben de gezamenlijke sponsors een totaalbedrag van 480 miljoen dollar binnengebracht, terwijl de kosten zijn begroot op een bedrag van 'slechts' 475 miljoen dollar. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: t Woonplaats: Betaling 6115/Kwartaal 20,49/Maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen i De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan pok: 076-236911.

de Stem | 1983 | | pagina 1