Weer afrekening onder Turkse heroine-dealers S denken aan 4monsterlijke vergissing' DIKE PEN Etten-Leurse tweede prijs Vocalisten Concours NASHUA (Nederland) BV HONDERDDUIZEND BURGERS VLUCHTEN UIT BEIROET NEERSCHIETEN VAN KOREAANSE BOEING Merijntje Wereldtitel voor Lemend, zilver voor Van der Poel Willem II zorgt voor klapstuk Wereldtitel voor Spencer Het laatste nieuws op gebied van kopieerperfektie staat morgen in deze krant IITSLAND 2 JITSLAND 3 NISSAN MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983 Roosendaal-Amsterdam Connection I JERUZALEM - Nog terwijl het Israëlische le- Iger zich gisteren uit de omgeving van Beiroet I terugtrok is in Libanon de chaos los gebarsten. Paus roept weer pp tot vrede in Libanon Tsjaad Reagan kondigt maatregelen pan op tv Washington - President Minister Braks gaat ook niet Kamerleden nu niet naar Moskou Rusland koopt snel miljoen ton graan Dode bij schietpartij op station Hilversum Glemp kiest partij voor Solidariteit I Woonplaats: I 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4 in 1 krant T2 stin Hoffmann athon Man". - foto archief de stem n Szell en Doc wordt dj re broer Babe steeds er betrokken. 30 Onze mooiste jaren t tweede deel van deze ncholische liefdesge- denis zijn Elfi en Rai- 1 verliefd en genieten hun eerste mooie tijd lkaar. Natuurlijk is het Elfi niet gemakkelijk net het verleden te ver- ;n. Nog steeds is het van Raimund vol her- ■ingen aan zijn geschei- vrouw. Geen wonder, Elfi zich zeer onzeker Herbert Dirscherl is jsen als huisvriend van onge paar een veelvul- eziene gast. .15 Derde SFB- Rocknacht gelegenheid van de In itionale Funkausstel- in Berlijn organiseert FB in de Waldbühne de macht, die dit jaar voor >rde maal wordt gehou- Naar aanleiding van tienjarig bestaan van Lindenberg en het Pa- orkest ontvangt hij gas ;n vrienden op zijn par ,et de naam 'Lindstarke lieronder bevinden zich Gianni Nannini en 'The ïadonnas', Helen leider en 'The Kick', Ni- lagen en het 'No Pro Orchestra'. ionen in dit hartstochte spel zijn de duivelse trin, later hoofd van de ïse geheime politie, de tisane Esther en de Igelovige, naïeve en szins laffe jongeman ien. Vautrin wil macht eld en bespeelt daarvoor eide jongelui, Lucien wil tschappelijke erkenning ;en financieel onafhan jk leven; Esther wil Lu In de eerste aflevering dt Lucien door de telijke Herrera behoed zelfmoord. Hij ziet in knappe Lucien een in- ment om geld en invloed irkrijgen. ■li wwlmwM 20.15 Dodelijke huwelijken MET V.D. BORN VALT TE PRATEN OfflCIEEL NISSAH-DATSUN-DEALER Ruim» kaus uit meur du 50 occMiou SPIN VELD 37 - BREDA - Tel. 076-223166 DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 biddende mantis is een eet, dat na de parings id haar partner opeet. Op gegeven heeft de Engelse rijver Jack Gold een edelige thriller geschre j. Professor Paul Canova eigenlijk een gelukkige n. Hij houdt van zijn be- p, hij is rijk en getrouwd t Vera, het voormalige idermeisje van zijn ge- rven vrouw. Na de zeif ord van zijn secretaresse rdt hem door zijn assis t Christian Magny een uw meisje aanbevolen, itrice Manceau. Christian Beatrice raken verliefd elkaar en trouwen. Maar edig na de bruiloft komt trice tot de ontdekking. Christian in een duivels ordplan is verwikkeld, niet alleen Beatrice moet >r haar leven vrezen. >2.40 Men noemde hem Hombre mbre (mens) is geen lo an, ook al maakt hij °p lemden soms die indruk, n eigenlijke naam is John ssell. Sinds Russell (Pauj wman) denken kan, leen met de Apachen in het ervaat San Carlo, heeft i leefgewoonten overge- nen, kent hun problemen hun noden. Op een dag ;ngt een bode Russell het —richt, dat hij in een god' -Iaten oord een horeca' egenheid geërfd heeft, i vertrekt naar de stad, ar de kennismaking met a rasgenoten loopt op eed >te teleurstelling uit. Van een onzer verslaggevers ETTEN-LEUR - De Etten- Leurse sopraan Nellie van der Sijde heeft zaterdag een tweede prijs behaald in het Internationaal Vocalisten Concours in Den Bosch. Zij was de enige Nederlandse zangeres, die de finales haal de. In haar categorie werd geen eerste prijs toegekend. Tijdens het concours in Den Bosch, dat internatio naal in zeer hoog aanzien staat, is slechts één eerste prijs gevallen. Die werd be haald door de Amerikaanse alt Judith Malafronte, die daarmee winnares van het concours werd. In haar categorie was de 26-jarige Nellie van der Sijde een van de allerbesten. Sa men met een Bulgaarse en Engelse zangeres deelde zij de tweede prijs. Nellie van der Sijde was de jongste finaliste. Zij heeft dit jaar haar solistendiploma behaald aan het Conservato rium in Rotterdam. Daar heeft zij les gehad van Mar- greet Honig en van Ruth van der Meer. Zij heeft zich ge specialiseerd iri het lied. Nu zij haar diploma behaald heeft is ze van plan zich wat meer te bekwamen in de opera-muziek. Het Internationaal Voca listen Concours van Den Bosch beleefde deze week zijn dertigste uitgave. Be gonnen als een evenement voor Nederlandse, Belgische en Luxemburgse vocalisten is het in de loop der jaren uitgegroeid tot een gerenom meerd concours, waaraan veel deelnemers over de hele wereld deelnemen. In '59 werd het erkend door de Fe deratie van Internationale Muziekconcoursen in Gene ve. Aan het concours, dat vo rige week gehouden werd, namen 110 vocalisten deel, verdeeld over alle stemsoor ten. NELLIE van der Sijde (links) samen met winna res Judith Malafronte - foto anp In de finale zong Nellie van der Sijde de aria 'Porgi amor' uit Le Nozze di Figaro van Mozart, vijf gedichten van 'Max Jacobs' van Pou- lenc en 'Geh Geliebter' uit het Spanisches Liederbuch van Hugo Wolf. Het concours is bestemd voor beginnende vocalisten, tot aan de leeftijd van 32 jaar. Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL/AMSTERDAM - Het niet nakomen van een heroïnedeal onder Turken heeft in het week einde in Roosendaal en Amsterdam een voorgezette gewelddadige afrekening tot gevolg gehad. Met een cynisch gevoel voor timing, hetgeen zou kunnen wijzen op een perfecte onder wereldorganisatie, werd een man in Roosendaal, afkomstig uit Turkije, vrijdagavond laat met sigarettenpeuken be werkt; hij moest zwaar ge- (Chaos in Libanon ha vertrek Israël Door onze correspondent Rob Simons Zware gevechten tussen Falangisten en Druzen om lit door Israël verlaten posities vergden doden en ge ltonden. Kaar schatting honderddui- ead Libanese burgers zijn uit I Beiroet en uit het Shouf-ge- jcASTELGANDOLFO - Voor [le derde maal binnen twee eken heeft de paus zondag [bij zijn ontmoeting met 20.000 pelgrims in de tuinen van Cas- jtelgandolfo een oproep gedaan voor eendracht en vrede in Li- lbanon. Ook noemde hij het ver- schrikkkelijke drama in het [Libanese dorp Bmariam, waar P gezinnen zijn getroffen door le dood van een of meer ge zinsleden. Tevoren had de paus al een telegram van me ieleven gezonden aan de Ma ronitische patriarch van An- Itiochië in Beitur, kardinaal lAntoine Khoraiche. bergte naar de door Israël be zette gebieden in Zuid-Liba- non gevlucht. Honderden Ma- onitische christenen zijn uit Libanese' hoofdstad naar Is raël gekomen om het verloop van de strijd af te wachten. Een aantal Libanese gezinnen heeft zijn intrek genomen in hotels in de Israëlische bad plaats Naharija. Andere Liba nese vluchtelingen zijn via Is raël naar Europa vertrokken aangezien het internationale vliegveld van Beiroet al meer dan een week gesloten is. De lang verwachte gedeel telijke terugtrekking uit de omgeving van Beiroet, het Shouf-gebergte en van de hoofdweg Beiroet-Damascus naar de rivier de Awali in Zuid-Libanon op 50 kilometer ten noorden van de Libanees- Israëlische grens, is volgens plan binnen 24 uur verlopen. De hoofdwegen naar het zui den waren afgezet en in de dorpen was een uitgaansver bod van kracht om de Israëli sche jeeps, vrachtwagens, pantserwagens en opleggers met tanks een snelle en veilige doortocht te verlenen. Tijdens en onmiddellijk na het vertrek van de Israëlische militairen zijn in het ontruim de gebied zware gevechten tussen de Falangisten en de Druzen uitgebroken. Een aan val met door Druzen bemande tanks van het Russische type T-55 vanuit het door Syrië ge controleerde gebied op Falan- gistische posities bij Bham- doun op de strategisch belang rijke hoofdweg tussen Beiroet en Damascus werd pas afge slagen nadat twee Israëlische toestellen de vier tanks bij wijze van waarschuwing tot drie keer toe onder vuur had den genomen. Volgens de Is raëlische legerwoordvoerder waren deze beschietingen be doeld om de Israëlische af tocht te dekken. De Israëlische opperbevelhebber, generaal majoor Levi, bevestigde gis teravond dat de Syriërs niet actief aan de strijd hebben deelgenomen. De Israëlische commandant in het gebied van Beiroet verklaarde na zijn vertrek dat Israël geen enkele verantwoordelij kheid aan vaardt voor wat zich in het Schouf-gebergte afspeelt. Vervolg op pagina 3: „Israël trekt zich terug" ISRAËLISCHE tanks richten hun loop op mogelijke drei gingen, terwijl de colonne wegtrekt - fotoanp wond in een ziekenhuis wor den opgenomen. In de Amsterdamse staats liedenbuurt werd bijna op hetzelfde moment een Turk een huis binnengesleept, met spiritus overgoten en in lich terlaaie gezet. De man is met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen, maar was gisteravond buiten le vensgevaar. De verdachten van de nieuwe delicten zijn nog niet gepakt. Wel heeft de Roosendaalse politie een vei ligheidsmaatregel genomen: een Turk, die op een geheime lijst van eventuele nieuwe af rekeningen zou kunnen staan, is overgebracht naar een on derduikadres in Breda. Zes schoten De afrekening onder de Turken heeft alles te maken met de schietpartij op .klaar lichte dag op 15 juli in de Eer ste Helmersstraat op vrijdag 15 juli. De 46-jarige Turk S.K. vuurde toen zes schoten af op zijn 48 jaar oude landgenoot M. Ugrac. Het slachtoffer werd zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis. Toen Ugrac even bij kennis kwam kon hij de politie de identiteit van de dader geven. De politie postte bij de woning van S.K. (vlak bij de plaats van schiet partij) en zag dat een vriend van S.K. zaterdag na de schietpartij al spullen kwam ophalen voor de vermoedelijke dader. De vriend werd gevolgd en uiteindelijk kwam de Am sterdamse recherche in Roo sendaal terecht. Daar werden op verschilende plaatsen in vallen gedaan, met behulp van een arrestatieteam, totdat K. en later ook zijn vrouw (28) werden aangehouden. Dat ge beurde in de nacht van zater dag 16 op zondag 17 juli in Roosendaal. K. zit nog steeds vast. Vervolg op pagina3: „Heroïnelijn" DE Tsjadische opstandelin genleider Goukounni Wed- deye is na drie weken weer in het openbaar verschenen. Er was sprake van dat hij zou zijn gedood of in ongenade ge vallen bij de Libische leider Gaddafi. 'onald Reagan komt maan- 'gavond (dinsdag 0200 uur toe tijd) op de Amerikaanse televisie. Hij zal maatregelen bekendmaken die het Westen punenlijk tegen de Sowjet- jtaiezou kunnen treffen. Regeringsfunctionarissen Fitten het uitgesloten dat de- F maatregelen economische f"handelssancties inhouden, neagan vindtdat de Ameri- ans-Russische wapenbe- pekingen moeten worden prtgezet. Het INF-overleg ftodt dinsdag in Geneve her- Van onze correspondent WASHINGTON - In de Vere nigde Staten wint de veron derstelling veld dat de Russi sche autoriteiten wel doelbe wust een in hun luchtruim doorgedrongen vliegtuig heb ben neergeschoten, maar dat zij pas na het gebeurde ont dekten dat het doelwit een Ko- reaans lijntoestel was geweest met honderden mensen aan boord. De meeste deskundigen in Amerika neigen ook tot de op vatting dat het besluit tot het neerschieten van het vreemde vliegtuig binnen het militaire Sovjet-apparaat is genomen - zij het waarschijnlijk op hoog niveau - en dat de politieke leiding in het Kremlin daar Die Russen blijven er Moskoud onder Van onze pari. redactie DEN HAAG - De vijf man sterke delegatie uit de Tweede Kamer, die vandaag zou be ginnen aan een oriëntatiereis over de kernwapenproblema- tiek naar Moskou, Washington en Bonn, heeft het bezoek aan Moskou uitgesteld. Dit als re actie op het neerhalen van het Zuidkoreaans passagiers vliegtuig door de Sovjet luchtmacht. De delegatie gaat vrijdag wel naar Washington en vijf dagen later naar Bonn. Ook minister Braks (Land bouw) ziet van zijn voorgeno men bezoek aan de Sovjet- Unie, waar hij woensdag zou arriveren, af. Zondagmiddag stelde dele gatievoorzitter Relus Ter Beek de Russische zaakgelastige in Den Haag, Gnejasev, in een brief op de hoogte van het unanieme besluit. De leden van de delegatie - naast voorzitter Ter Beek (PvdA) de fractieleiders Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) en de defenm- siespecialist van het CDA de Boer - kwam met nuances in de opvattingen eensgezind tot de slotsom dat men onder de huidige omstandigheden van de reis naar Moskou diende af te zien. Niet uitgesloten wordt dat de delegatie op een later moment in het kader van de dialoog die men wil blijven voeren alsnog naar Moskou zal gaan. Over de termijn waarbinnen dat zou kunnen is echter in de delegatie geen be slissing genomen. niet direct bij betrokken was. Een en ander is voor de autoriteiten in Washington geen aanleiding tot minder verontwaardiging over de ramp. „Het betekent alleen dat als de Sovjets niet doelbewust moordlustig hebben gehan deld, ze een even monsterlijke combinatie van onkunde en blind automatisme aan de dag hebben gelegd", aldus een woordvoerder van het Penta gon, het Amerikaanse minis terie van Defensie. En voorzit ter J. Zablocki van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken in het Congres (parle ment) zei: „De wereld mag ho pen dat er aan de Russische atoomknop een meer oordeel kundige vinger zit". Een van de aanwijzingen voor Russische verlegenheid met het drama is volgens Wit te Huis-kringen de merk waardige slotzin in het officië le Kremlin-communiqué dat het persbureau Tass afgelopen vrijdag heeft verspreid. Die zin luidt: „Tass heeft toestem ming om te verklaren dat in de leidende kringen van de Sov jet-Unie het verlies van men senlevens wordt betreurd". Een zegsman op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei daarover: „Het is een miserabele manier van sorry zeggen, maar dit zou wel eens hun erkenning kun nen zijn van dat ze het niet zo hprinpld hphhpn" Tn de tot dusver drie officiële Sovjet verklaringen aangaande de verongelukte Zuidkoreaanse Boeing is niet bevestigd dat de Russische luchtmacht op het passagiersvliegtuig heeft ge vuurd. Intussen verwachten waar nemers in de V.S. dat in de na sleep van het incident nog een bitter conflict kan ontstaan over de teruggave van de li chamen van de slachtoffers. Hij wees erop dat de Russen koortsachtig op zoek zullen blijven naar het wrak en met name naar de zwarte doos met vluchtgegevens en cockpitcon versatie van het verongelukte vliegtuig, teneinde uit te slui ten dat buitenlanders bewijs materiaal in handen krijgen. 'Van onze redactie buitenland WASHINGTON (RTR) - Een dag nadat de Sowjet-Unie in de Verenigde Staten 500.000 ton tarwe en 400.000 ton maïs heeft gekocht heeft zij weer een bestelling geplaatst. Dit maal gaat het om in totaal 940.000 ton graan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw laten weten. De aankopen vallen onder de vijfjarige graanovereenkomst tussen de Sowjet-Unie en de VS, die kortgeleden in Moskou is ondertekend. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde het niet onmogelijk te achten dat de Sowjet-Unie nu snel veel graan koopt uit angst voor een eventueel verbod op Ameri kaanse graanleveringen aan Moskou in verband met het neerschieten van het Zuidko reaanse passagiersvliegtuig. Vanuit het Amerikaanse Congres zijn al stemmen opge gaan om de Sowjet-Unie geen graan meer te leveren om zo uiting te geven aan de af schuw van de VS over het neerhalen van het toestel. De Amerikaanse minister van landbouw, John Block, heeft echter gezegd dat een graan- embargo zeer in het nadeel van de Amerikaanse boeren werkt. Ook president Reagan is die mening toegedaan. Door onze verslaggever HILVERSUM - Op het station van Hilversum is gisteravond een Turk (50) door een landge noot doodgeschoten. De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de dader. Wel is bekend dat de verstandhouding tussen beide mannen, om onbekende rede nen, al geruime tijd slecht was. De schutter (47) werd na zij n daad van achteren overmees terd door omstanders, op het moment dat hij zijn pistool, een Beretta 7,65, opnieuw wil de laden. Daarbij liep de schutter een gebroken neus- en kaakbeen op, aldus de politie. De schutter lag vannacht nog in een ziekenhuis, waar hij door de politie bewaakt werd. Volgens de politie loste de man zeker tien schoten op het perron, waar het druk was omdat net een trein gearri veerd was. Reizigers moesten dekking zoeken. Buiten het genoemde slachtoffer raakte niemand gewond. Van onze redactie buitenland CZESTOCHOWA (AFP) - De primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, heeft in een zon dag in Czestochowa voor 150.000 boeren gehouden preek onverbloemd partij gekozen voor de verboden onafhanke lijke vakbond Solidariteit, die hij als de belangrijkste part ner voor een echte dialoog tus sen het communistische be wind en de Poolse gemeen schap beschreef. GREG Lemond werd in het Zwitserse Altenrhein de terechte wereldkampioen op de weg. In het spoor van de oppermachtige Amerikaan finishte Adri van der Poel (links) uit Hoogerheide als goede tweede WILLEM IIvoor de aanvang van het seizoen de gedoodverfde degradant, zorgt regelmatig voor sensatie. Zaterdagavond werd PSV in eigen huis het slachtoffer van de dadendrang van de Tilburgers, 1-2 DE Amerikaan Spencer greep in het Italiaanse Imola de wereldtitel in de 500 cc 'motorraces. Kenny Roberts nam waardig afscheid van de racesport met een overwinning in de GP van Imola (ADVERTENTIES) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 61,15/Kwartaal 20,49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT ZN KRANT Aangemeld door: Naam: I I I I [^Bellen kan ook: 076-236911. Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen i De St?m, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA.

de Stem | 1983 | | pagina 1