iat Verandering belasting: geen paniek Vakantie-trein stuk goedkoper Lubbers belooft meer geld voor beroep sonderwij s BABYBEDJE IN LEGE LA I )esre|yd BRUTO MINIMUMLOON DUIKT ONDER DE f2000 PER MAAND Verlaging van WAO- grondslag uitgesteld Vrijdag vrije dag in de bouw Uitkering lager voor niet-leden Dijkman blijft kamerlid Classe Royale. Pils van grote klasse.] T5 PAGINA 2 bliotheek papier) voor uw pen T28 PAGINA 3 BINNENLAND DEN HAAG - De plannen van het kabinet om volgend jaar 3,4 miljard gulden te bezui nigen in de sociale zekerheid, treffen vooral de mensen die meer dan een minimum-in komen hebben. Door de verlaging van WAO, WW en WWV zullen ze er vaak meer dan honderd gulden netto per maand op achteruit gaan. Gearresteerde topman bank spant kort geding aan Kabinet pakt zwartrijders in busen aan nieuwe leiding CNV en FNV: Minder geld voor personeel bij provincies teer een openbaar gekisse- dat tegenover ELKE 'hoge ker' onbeleefd lijkt ken lezen leidt tot schep- nd denken en brengt men- n die 'n smalle beurs heb- n in de bibliotheek tot heppend denken naar 'n komst die men zich her- Tt door de inhoud van 'n -k, ook al is de wens of zaak niet aanwezig om nieuws te scheppen, "h door veel tijd in de bi- 'ctheek door te brengen et lezen kan men zeer ge- d worden door dit 'zelf Men kan over 'n on- erp meer weten dan and anders. Men verza- .lt in de bibliotheek goed- veel gegevens en 'n! Romans lezen is 'n stelijke afleiding of ont- nning gevend en probe- n een ogenblik aan onze ets doen-problemen te tsnappen! Qua natuur als ens t.o. mens! Wat conver- tie betreft is in deze harde reld veel tijd verspillend aten (kletsen)! Toch als je 1 leest praat men veel ngenamer en gemakkelijk er. Daarom heeft iedere ad en dorp 'n bibliotheek dig. a Jan Backx Met*#*"01 6»***O»!****1'* tjbel, 30 (25). wapen, 31 (27). teekwapen, 32 (29). rivier in gypte. 'jftW Zt 'lsqvs 'uau fz 'uajaui gz Uaisuivy iiay St Uaipiod pi 'uaj-aq zi mmj f 'strjj z :smssoido tC heeft een wereldorgani- ie als een big business is ge- seerd. De leden moeten veel :en, maar krijgen daarvoor isén, ofwel monografieën te- n een les is volgens de Ne- dse grootmeester, E. van tem Soesman, meer waard ;n cheque van een miljoen ;imen raad 1 leren beginners, kos- bewustzijn, ademhalen, de r trillingen enz. In de twee- ad komen reïncarnatie en de ne krachten aan de orde. In rde graad krijgt men een in- g tot de alchemie, genezing itand en witte magie. De le- 'ijgen slechts geleidelijk toe- ot de geheimen, anders kan, citeer weer letterlijk, „een trig bezoek aan de psychia- iigzijn." slot van deze aflevering en- woorden over de Stichting Moeder van Smarten, een dein clubje overigens. Aan oofd hiervan zetelen twee ■elijke goeroes, te weten Jo- van Moosel, die zegt in een leven Maria, de moeder van ;us geweest te zijn en Johan- aus, eerder levend als Eliza- Se moeder van Johannes de Beide dames zien zich als >unten in de geschiedenis. waren zij Eva, koning ïoerabi (Babylonische wet- Rembrandt, Verdi, Hugo de en koning Arthur. Diegenen hamelij k en geestelijk in de els zitten, kunnen zich ver- i aan hun woonboom aan de ijk in Katwoude. ide keer: Chill con Carne uit de de ia heerlijk) WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Nieuwe bezuiniging hakt in portemonnee Van onze Haagse redactie In een gisteren verstuurde brief aan de Sociaal Econo mische Raad, de SER, geeft 1 minister De Koning (Sociale Zaken) toe dat „de sterkste inkomensachteruitgang ge- localiseerd is bij de boven- minimale uitkeringen." De Koning vraagt de SER, waarin de organisaties van werkgevers en werknemers zitten, om advies over de plannen die premier Lub bers vorige week bekend maakte: de uitkeringen WW, WWV en WAO worden per 1 juli volgend jaar verlaagd tot 70 procent; het minimumloon en de minimum-uitkeringen gaan op 1 januari met 3,5 om laag; de kinderbijslag wordt be vroren. De kabinetsplannen slaan een flink gat in de porte monnee. Dat begint al op 1 januari als de minimum uitkeringen en het mini- mum-loon met 3,5 procent omlaag gaan. Het bruto mi nimumloon daalt dan van 2048,80 per maand tot ƒ1977,09 en dat is ƒ71,71 minder. Voor het bruto weekloon is dat een verla ging met 16,55: van 472,80 naar 456,25. Ook de minimum-uitke ringen gaan met 3,5 procent omlaag. Voor de AOW bete kent dat bijvoorbeeld dat een ongehuwde bejaarde er bruto bijna veertig gulden per maand op achteruit gaat en de AOW-uitkering voor gehuwden ruim 55 gulden lager wordt. Ook de uitkeringspercen tages WAO, WW en WWV gaan op 1 januari met 3,5 procent omlaag. Dat bete kent dat iemand in de WW en WAO na 1 januari geen 80 procent van het laatst-ver- diende loon meer krijgt, maar nog maar 76,5. En op 1 juli wordt dat dan nog maar 70 procent. Ook de WWV (de eerste half jaar durende werkloosheidsuitkering van nu nog 75 procent) gaat zo omlaag tot 70 procent. Deze verlaging geldt voor nieuwe werklozen en arbeidsonge schikten, maar ook voor mensen die nu al een werk loosheids- of WAO-uitke- ring hebben. Deze maatregel komt vooral hard aan bij mensen die meer dan een minimumloon- enbf -uitke ring hebben: een bruto jaar inkomen van dik dertig tot ruim zestigduizend gulden. Iemand met een salaris van 3100 bruto per maand (zo ongeveer het modale loon), die daar nu in de WW en WAO 80% van krijgt (bruto 2480), krijgt na 1 juli nog maar 2170 bruto. Vol gens de huidige premie-be taling zou dat netto honderd gulden per maand minder zijn. Omdat het kabinet ech ter nog met een beloofde verlaging van de sociale premies komt, is de netto achteruitgang nog niet pre cies te berekenen. Wel is duidelijk dat de schade op loopt naarmate men meer verdiende dan het mini mumloon: zo zal de „beste betaalde" uitkering in WAO en WW (voor iemand die een bruto-inkomen van dik zes tig mille per jaar had) netto pakweg honderdvijftig gul den lager worden. Het kabinet bezuinigt ook op de kinderbijslag. De kin derbijslag wordt „bevroren" en dat betekent dat er vol gend jaar precies evenveel geld wordt uitgegeven voor de kinderbijslag als dit jaar. Er wordt geen rekening ge houden met de stijgende prijzen, waardoor men in feite dus minder kan doen met dat geld. Eigenlijk had er door gestegen prijzen 225 miljoen bij gemoeten. Deze „bevriezing" werkt in de praktijk voor iedereen verschillend uit. Eerst zullen alle kinderbijslagen op 1 ja nuari met zo'n 1,25 procent verlaagd worden. De op brengst daarvan wordt dan gebruikt om de ouders van kinderen tussen de twaalf en achttien jaar wat extra's te kunnen geven. Als de kin derbijslag voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar „honderd procent" wordt genoemd, dan krijgen de ouders van oudere kinderen (tot 18 jaar) vanaf 1 januari 115 (nu is dat 106%). Voor ouders met kinderen bene den de zes gaat er echter weer wat extra's van af. Nu krijgen ze 95 van de „ba- sis"-kinderbijslag, volgend jaar nog maar 90 procent. Door de complexheid van het systeem van de leeftijd- safhankelijke kinderbijslag is 'het geven van de exacte verschillen in de kinderbij slag lastig en lang. Wel staat vast dat het bevriezen van de kinderbijslag mensen met een mimumloon gemid deld zo'n 0,4 procent in koop kracht scheelt; „modaal" 0,3 en hoe hoger het inkomen des te lager dat percentage wordt. Het hangt echter van het aantal en de leeftijd van de kinderen af om de „scha de" precies te berekenen. Voor een precies beeld van de netto inkomensachteruit gang volgend jaar moeten nog de komende maatrege len in de belastingen en met de sociale premies worden afgewacht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Bij de presentatie van de rijksbegro ting in september DEN HAAG By de presentatie van de rijksbegroting in september zal blijken dat het kabinet meer geld heeft uitgetrohken voor de verbete ring van het middelbaar beroepsonderwijs en de uit bouw van het leerlingenstelsel bij de Nederlandse be drijven. Met deze belofte opende premier Lubbers gistermor gen in het Haagse Met deze belofte opende premier Lubbers gistermor gen in het Haagse Congresge bouw de tweedaagse jubi leumbijeenkomst ter gelegen heid van de Congresgebouw de tweedaagse jubileumbijeen komst ter gelegenheid van de 50e jaargang van het in Maas tricht uitgegeven wetenschap pelijk maandblad 'Natuur en Techniek'. DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft zijn plannen om met in gang van 1 september voor de bepaling van nieuwe WAO- uitkeringen de 'dertiende maand' en het 'overwerk' niet meer mee te tellen laten varen. De kamer besloot daarop het debat over die zaak uit te stel len. Volgende week zal de staatssecretaris de kamer in lichten over een onderzoek dat hij naar het verpchijnsel 'der tiende maandsuitkering' heeft laten instellen. woerden - De bouw ligt vrijdag vrijwel stil. Ongeveer 225,000 bouwvakkers hebben dan hun eerste zogenaamde 'oostervrije dag. In totaal zul- 'en tijdens de twee jaar waar voor de nieuwe bouw CAO geldt, acht van zulke dagen worden opgenomen. De vakbonden hebben roos ter vrije dagen bedongen als onderdeel van het beleid om door arbeidstijdverkorting het werk beter te verdelen. Behal ve voor de bouw CAO geldt efeze afspraak ook voor werk nemers in het schilders- en af- werkingsbedrijf en andere aan de bouw verwante secto ren. Alleen op enkele projecten ®e moeilijk kunnen worden stilgelegd (o.m. de Ooster- seheldewerken) zal vrijdag worden doorgewerkt. De be rokken werknemers krijgen later een vrije dag. De tweede roostervrije dag is op vrijdag '3 december. Lubbers noemde voor een gehocer van ruim 1000 belang stellenden uit het universitai re en het voorbereidend hoger wetenschappelijk onderwijs deze uitbouwplannen een vi taal punt voor de Nederlandse economie en in het bijzonder voor de kansen van jongeren. „Op veel gebieden zal opnieuw bezuinigd worden, maar dit is een zaak waarvoor wij wel weer geld willen uittrekken", aldus de premier. Onder mid delbaar beroepsonderwijs valt ondermeer de MTS, de MEAO, de middelbare landbouwoplei- dingen en het nijverheidson derwijs. Uitkeringstrekkers de kans geven her- en bijscholing te volgen of weer mee te doen aan volwasseneneducatie zal, zo hondigde de premier verder aan, een tweede suggestie zijn die het kabinet in de financiële debatten van komend najaar het parlement zal voorleggen. ROTTERDAM - De maandag morgen gearresteerde ex-top man van Slavenburg's Bank, de 60-jarige Ruud S., heeft een kort geding aangespannen te gen de Rotterdamse Officier van Justitie Mr. H, de Doelder, die het onderzoek in de zaak Slavenburg leidt. Via zijn Haagse advocaat Mr. M. Wladimiroff zal S. zijn onmiddellijke invrijheidstel ling eisen, omdat de gevange neming naar zijn oordeel on rechtmatig is. Het geding dient vanmiddag bij de presi dent van de rechtbank in Rot terdam. NIJMEGEN - Agenten van de gemeentepolitie hebben gistermiddag rond half drie een nog geen twee maanden oude baby uit een auto gehaald die voor het Nijmeegse politiebu reau geparkeerd stond. Voorbijgangers hadden de politie gewaarschuwd dat het kind lag 'te bakken' in de auto. Een agente heeft daarop poolshoogte genomen en besloten het kind uit de auto te halen. Met een ijzerdraadje werd het autoportier ge opend, waarna de baby werd bevrijd. Voor de ouders werd een sticker op de voorruit geplakt met daarop de mededeling dat de baby zolang in bewa ring was genomen. Het kind heeft in een bureaula De agente verzorgt de baby, die een bedje kreeg in de la van een archiefkast. de komst van zijn ouders afgewacht. Tegen drie uur meldden zij zich bij de politie. Ze begrepen de trammelant, die de politie gemaakt had, niet zo. Volgens hen had den ze auto en baby met opzet voor het bureau ge parkeerd. Dat zou in ieder geval veilig zijn. De ouders waren even naar de bank geweest. Sllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllliiillllllllliiillllllllllllllllllllllfi; Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Om het zwart en grijsrijden in het stads- en streekvervoer tegen te gaan, komen er op korte termijn bij na 100 controleurs extra bij. De meesten gaan naar de drie grote steden, die er elk 20 krijgen. Het streekvervoer krijgt voorlopig 25 extra con troleurs. Afhankelijk van de ervaringen zullen er de ko mende jaren nog eens 200 con troleurs bijkomen. De stads- en streekver- voers-bedrijven is gevraagd met een plan te komen om het zwart- en grijsrijden effectief te kunnen bestrijden. O Vervolg van pagina 1 IN een gezamenlijke actie van alle bij Jamin betrokken bon den ging het Oosterhoutse Ja- min-personeel gistermorgen niet aan het werk. Al om vijf uur werd de toegang tot het bedrijf met vrachtwagens ge deeltelijk afgesloten. Ale het personeel kreeg een stencil met nadere uitleg over de actie en het verzoek om naar de kantine te gaan. Doel van de actie was' om president-com missaris G. van Driel, die later op de ochtend op het bedrijf overleg zou voeren met onder nemingsraad en bonden, te be wegen om in het openbaar verantwoording af te leggen voor het in het ogen van bon den en personeel falende be stuursbeleid van Jamin. Toen Van Driel om negen uur arri veerde trok het personeel, ge wapend met teksten waarin vooral de leiding van het be drijf het zwaar te verduren kreeg, naar een provisorisch spreekgestoelte in de open lucht. In zijn verantwoording ging Van Driel niet verder dan een openlijke beschuldiging aan Harrie van Hees die begin dit jaar, na anderhalf jaar ge functioneerd te hebben als president-directeur, aan de kant werd gezet. Hij wees iedere andere beschuldiging van de hand. Van Driel zei er op te vertrouwen dat de ban ken Jamin de helpende hand zullen reiken. Hij riep het per soneel op er de schouders on der te zetten. Om tien uur gistermorgen werd het werk hervat. Ook in de 269 winkels die Jamin in het land heeft werd meege daan aan de actie. Dat gebeur de onder het motto 'Koop voor een ekstra piek'. In vlugschrif ten wordt de Jamin-consu- ment gevraagd om begrip en om iets extra's te kopen. „Een gulden meer is al een hele (Steun", zo wordt het motto van de actie verklaard. Met de bonden is gisteren nog niet gesproken over de in houd van het reorganisatie plan dat waarschijnlijk 400 arbeidsplaatsen kost. Wel is aangedrongen op snelle duide lijkheid over de houding van de banken en over de vraag wie ontslagen wordt en wie mag blijven. Op 12 september zitten bonden en Jamin-lei- ding opnieuw aan tafel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meeste werknemers zullen geen last, hebben van de komende ver anderingen bij de belastingen. Voor de werkende man, met een niet-werkende vrouw thuis, verandert er eigenlijk niets. Hij zal ook niet hoeven te bewijzen dat zijn vrouw géén inkomen heeft. Hier en daar is lichte paniek ontstaan door de aangekon digde maatregel dat alle ge zinnen en samenwoners vanaf 1 januari een „dubbele" belas ting-aanslag krijgen. De fis cus wil er dan vanuit gaan dat ieder huishouden eigenlijk uit twee werkende mensen be staat. Dat betekent dat men eerder en meer belasting moet gaan betalen. De belasting vrije som voor die „tweever dieners" gaat immers omlaag van 12.700 naar 7.300 per jaar. De gezinnen en huishou dens die maar één inkomen hebben zouden dat moeten be wijzen, zodat ze de belasting vrije som van 12.700 houden en dus niet meer belasting be talen dan nu. Op het ministerie van Fi nanciën blijkt dat veel mensen zich ongerust maken over deze verandering. Ze zijn bang vol gend jaar een te hoge belas ting-aanslag te krijgen en vragen zich af hoe ze straks moeten bewijzen dat hun partner géén inkomen heeft. Een woordvoerder van het mi nisterie meent echter dat er geen sprake van paniek hoeft te zijn, want voor de gemid delde werknemer verandert er nauwelijks iets. De loon- en inkomstenbe lasting wordt immers gewoon afgehouden door de werkge ver. De werknemer zal straks op het werk alleen maar hoe ven mee te delen dat er thuis maar één inkomen is en dan zal er verder niets veranderen. „Die wer'b"ëft ook niet te bewijzen dat zijn vrouw of partner geen inkomen heeft. De fiscus kan achteraf altijd nagaan; zit er nog iemand met een inkomen achter die deur", aldus het ministerie van Fi nanciën. Deze werknemer krijgt dus ook niets te maken met aanslag-formulieren die ingevuld moeten worden. Uiteraard is dat anders voor de huishoudens waar wel sprake is of was van „twee verdieners" en waar de belas ting dus wel meer gaat van gen. Dat gebeurt dan echter volgens het huidige systeem (aftrekposten voor rente enzo), zodat men bij de fiscus de ver halen over „omgekeerde be wijslast" een beetje overdre ven vindt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De vakcentrales CNV en FNV zijn van plan in Den Haag lagere sociale uitke ringen voor niet-georgani- seerde werknemers te beplei ten. Zij willen dit doen om de materiële belangen van de bij de bonden aangesloten leden beter te behartigen. Het CNV wil het plan, dat zich nog in het stadium van 'hardop denken' bevindt, na der uitwerken in een discus siestuk. In oktober denkt men de mening van het bestuur naar buiten te kunnen bren gen. Het CNV heeft er feitelijk nog geen oordeel over. Bij de achterban leeft de ge dachte sterk. De leden vinden dat men voor het vakbondslid maatschap als gevolg van de bezuinigingen op de gemeen schapsuitgaven en het inleve ren voor arbeidstijdverkorting weinig terug krijgt. Een kop peling van het vakbondslid maatschap aan de sociale uit keringen zou daar verande ring in moeten brengen. Het CNV denkt ook aan een heffing op de lonen van alle werknemers. Uit de opbrengst zouden vakbondsleden dan een deel van hun contributie terug kunnen krijgen. Bij de FNV zijn ook derge lijke plannen in discussie. FNV-bestuurder Frans Drab- be acht het „billijk als georga- niseerden op bepaalde ar beidsvoorwaarden een betere positie krijgen dan ongeorga niseerden". De werkgeversorganisaties hebben weinig met de plannen op. Ze vrezen een benadeling van ongeorganiseerden. Ook in de Tweede Kamer stuiten de plannen op moeilijkheden. Investeringen DE omvang van de investerin gen in vaste activa (gebouwen, machines, vervoermiddelen) is in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1982 met drie pro cent afgenomen, waarbij de bouwsector het cijfer sterk be ïnvloedt. Alleen de auto- en de huizenverkoop steeg. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. V? Eelco Brinkman heeft zo'n glad, schoongewassen en on schuldig gezicht dat hij best tv-omroeper zou kunnen zijn en niet minister van WVC. Ik vind hem van hetzelfde kaliber als een Hans van der Togt en een Hans van Willigenburg. Eelco is al een paar keer met een aankondiging in beeld ge komen en de kijkers begrepen allang wat hij wilde zeggen. Maar hij moest opnieuw en nu zonder haperingen en ondui delijkheden. Opname 3: inzoomen op Brinkman. „Goedenavond, da mes en heren. Wij bieden u weer veel kijkgenot. Voor elk wat wils. Gaat u er dus maar voor zitten". Eelco kijkt even snel naar zijn spiekbriefje, zijn media-nota. Brinkman biedt een pakket waarmee je alle kanten uit- kunt. Kiezen doet u zelf maar, daar heeft hij zich niet mee beziggehouden. We hebben voortaan Media 1, Media 2 en Media 3. Dat is zijn oplossing. „Op Media 1 en 2 gaan we van de preekgestoeltes van Kerke- pad, via kruisraketvaarder Wi- bo van de Linde, de play back- juichende en klappende Vero nica-kinderen en de grijns van Dzie Aar, naar de cursus mon digheid van Teleac", zegt Eelco enthousiast tegen de camera. „Maar op Media 3 is het ande re koek", voegt hij er olijk aan toe. „Daar krijgt u iets heel nieuws. Als u er tenminste voor betaalt. Ik wens u een plezierige avond". Omroepers verklappen nooit het hele verhaal. Maar ik zeg u dat er niks verandert. Media 3 heeft net zoveel films en series als Media 1 en 2. Ondertussen blijven de oude omroepbestel- Iers rustig zitten. En de politici die het helemaal niet met elkaar eens zijn, be weren dat ze eigenlijk wel re delijk tevreden zijn. Eelco Brinkman knikt u na de uitzending toe. „Dat was het dan weer. We weten zeker dat u genoten hebt. Welterusten en een goede nacht". MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vakantietrein naar de wintersport wordt aanzienlijk goedkoper. Gemiddeld daalt de prijs met 15 procent. De komende winter zal het mogelijk zijn om vanaf ƒ196,- de 'campingtrein' naar Zuid-Duitsland en Oosten rijk te nemen. Deze prijsdaling is mogelijk geworden door het invoe ren van een nieuwe reiscategorie. Naast de bekende faci liteiten van slaap- en ligwagen, kan men thans ook boe ken voor een zitrijtuig met uittrekbare banken. Op deze manier zegt de NS echt te kunnen concurreren met de sterk in de belangstelling staande pendelbussen. De trein heeft het afgelopen jaar aanzienlijk verlies op de vakantiemarkt geboekt. Het aantal reizigers is in de zo mer met 45 procent teruggelopen en in de winter met 15 procent. DEN HAAG - De omstreden CDA-dissident mr. Stef Dijk man blijft definitief lid van de CDA Tweede Kamerfractie. Dat blijkt uit een verklaring die Dijkman en CDA-leider De Vries gisteren gezamenlijk uitgaven. Dijkman is tot het besef ge komen dat werken in een frac tie natuurlijke beperkingen met zich meebrengt, het CDA tot het besef dat Dijkman bin nen de fractie ruimte moet hebben zich in te zetten voor zijn eigen politieke opvattin gen. Voor het zomerreces ont stond grote afstand tussen het CDA en Dijkman als gevolg van kritiek van het Kamerlid op de politieke koers van het CDA en het volkshuisves tingsbeleid van CDA-staatsse- cretaris Brokx. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De provincies krijgen de komende jaren minder geld voor hun perso neel. Tot 1987 zullen zij uit het Provinciefonds 36 miljoen minder ontvangen dan waar op zij hadden gerekend. De rijksoverheid zelf bezui nigt al 2 procent per jaar op het personeel. Het kabinet acht dezelfde beperking bij provincies mogelijk. Volgens de maatregel moe ten de provincies het in 1984 met zes miljoen minder doen, in 1985 en 1986 met elk 12 mil joen en in 1987 met nog eens 6 miljoen. De vermindering zal vooral in de jaren erna te voe len zijn, waarschuwt het kabi net. (ADVERTENTIE) Wil iedereen die nog een leeg kratje Classe Royale op balkon of overloop heeft staan dit zo spoedig mogelijk inleveren. We zitten te springen om ze weer te vullen.

de Stem | 1983 | | pagina 3