Criminele archieven in Den Bosch open voor speurneuzen Het voordeel van\an Lanschot 8,50 Procent ftrCent ONTDEK DE VERSCHILLEN te kunst te keur Chuck Berry treedt op in Eindhoven DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 VOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 I Verscheidenheid Spaardeposito's Spaarbrieven Een goede vriend met geld lucky Luke: De Daltons In De Blizzard Suske en Wiske: De Gouden Ganzeveer Sugar jo& 4v***uosjnU£Jt Appie Happie En De Bolle Uit Zwolle et Staphorst van de we- Dr. Huub Schellekes (TNO) Chuck Berry. - fotoap Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN- De legendari sche Amerikaanse rock en roll-artiest Chuck Berry reddt zondag (4 september) op in het P.O.C. in Eindhoven. De orga nisatie is in handen van het duo Veerman en Huizenga, dat ook veantwoordelijk was voor het Holland Art Inititive in Eindhoven. De nu 52-jarige Chuck Ber ry'is veantwoordelijk voor een lange reeks roek-hits, waar van onder meer de Beatles en de Rolling Stones er verschil lende hebben opgenomen. In 1964 brak hij door in Europa, nadat hij in Amerika al in de jaren vijftig hits had gescoord en furore had verworven met zijn tingelende gitaarsoli en zijn fameuze „duck-walk". Tot zijn grote successen be horen „Sweet little sixteen", „Roll over Beethoven", „May- belline", „Johnny B. Goode", „Carol", „No particular place to go", „You never can tell (C'est la vie)" en „My Ding-a- ling". Het oncert van Chuck Berry begint om 20.15 uur en de Eindhovense rockgroep Mac Taple speelt in het voorpro gramma. uitstaanbaar en recalcitrant gedrag van het gymnasium in het kleine idyllische stad je Bergen gestuurd. Later doet hij alsnog als buiten staander zijn examen. Hij verzet zich tegen het tradi tionele gezag en de klein burgerlijkheid van zijn ouders. Zijn vader provo ceert hij steeds opnieuw met de vraag, hoe deze met de laadstations van het concen tratiekamp Bergen-Belsen in de buurt leven kan. Beelden, die de wereld Een achteloos weggeworpen sigarettepeuk kan catastro fale gevolgen hebben. Peter von Zahn bericht in deze af levering over de gigantische bosbrand die op 8 augustus 1975 in het district Gifhorn ontstond en Nedersaksen op vierhonderd plaatsen in vlam zette. De sterke wind had de brand zodanig aan gewakkerd, dat de regionale brandweer weinig kon uit richten. Dertienduizend brandweerlieden, duizend technische helpers, achten zestighonderd militairen met vierenvijftig pantser voertuigen waren niet tegen hun taak opgewassen. Ook de drie Canadese blusvlieg tuigen, die van de Middel lands Zee naar Nedersaksen waren gedirigeerd, konden niet voorkomen, dat acht duizend hectaren bos verlo ren gingen. Vijf mensen kwamen bij de bluswerk zaamheden om het leven. [22.15] De vrijbuitster Voor de tweede maal speelde Mariene Dietrich in 1942 een hoofdrol in een western: The spoilers (Duitse titel: Die Freibeuterin) uit 1942. In de ze film van Ray Enright werd John Wayne de tegen speler van Dietrich. Cherry Malotte, de eigenaresse van de saloon The Northern in het stadje Nome in Alaska is verliefd op Roy Glennister. Hij is een van de mede-eige naren van een rijke goud mijn. Maar Roy is meer geïnteresseerd in de jonge Helen Chester en merkt niet dat Helens oom, de rechter Stillman, er op uit is hem de mijn afhandig te maken. T3 PAGINA GIDS 2 Initiatief Kunstenaars uit de vier Oran jesteden. Galerie Kunst Onder de Toren, Torenpassage, Breda. Open: ma, wo, vrij, za van 13-17 uur (tot eind september). Een leuk initiatief, dat on voldoende werd uitgebouwd. De jumelage tussen de vier Oranjesteden werd kunst- zinnig Harry Pulles en zijn 1 galerie als idee aangereikt; 1 te elfder ure. Zelfs financiëel i moet hij er privé voor op- draaien. Zo kwam hier een f tentoonstelling tot stand met werk van telkens één kun stenaar uit respectievelijk Breda, Diest, Dillenburg en Orange. Het geheel werd aangevuld met enkele histo rische grafische prenten uit het Koninklijk Archief. On danks deze overhaaste reali sering moet gezegd dat het voor een weloverwogen her haling vatbaar is. Maar ik vrees dat dan het officiële Beyerd-instituut de kolen die Pulles uit het vuur haal de in zijn nest zal leggen. Uit Breda exposeert Mi chael Jepkes een aantal van zijn grafische bladen. Het hoeft nauwelijks betoog, dat het kwalitatief allemaal in orde is met deze kunstenaar. Helemaal binnen het kader is zijn ets over Breda als Oranjestad, met onder meer Engelbert van Nassau. In tiemer is zijn serie Romeo en Julia, waarvan de met I ge nummerde me zeer aan spreekt omdat hier de inti miteit met onbedorven tech nische gegevens tot diepte wordt gebracht. Jepkes ver tegenwoordigt Breda sterk binnen deze context. Uit Dillenburg is de „Kunstmaler" August Her man Stoll aanwezig met olieverf, houtsnede en aqua rel. Het betreft beelden uit de Lofoten, de Provence en Dillenburg. Stoll bezit onge twijfeld technische kwali teiten - ik denk daarbij aan zijn houtsnede-, maar de to taal-indruk is die van een vervaardiger van het betere toeristische werk; er is geen sprake van een echte "la ding" binnen zijn land schappen e.d. Uit Orange is Albin Woehl vertegenwoordigd met vooral collagerende schilderijen. Goed, maar ge dateerd werk. Woehl vertel de dat zijn gemeente oud werk had gestuurd omdat hij in Orange als te anar chistisch over komt. Er is een afspraak voor een nieu we expositie in Onder de To ren. Diest stuurde geëssam- bleerde kastjes van Remo Martini. En ook dat werk is gedateerd en dus niet meer zo shockerend, maar reeds door de goegemeente met tollerantie geaccepteerd. Stel je voor; je zou anders niet meer bij de tijd zijn! Ook met die restrictie is dit goed werk. Met zeer gevoelig materiaal heeft Martini zeer precieus zijn kastjes opge bouwd als referenties naar een tijd, die gespleten is. Henk Egbers „Leo Gestel als modernist", werk uit de periode 1907-1922. Noord-Brabants Museum, Be- thaniestraat 4, Den Bosch. Open: tentoonstellingen FINDREDAKTIE HENK EGBERS Remo Martini: Object (Onder de Toren, Breda). dinsdag tot en met vrijdag van 10-17, weekend van 13-17 uur (tot 16 oktober). Met name kunsthistorisch bezien is het interessant om, vooraleer men de expositie van Leo Gestel in Den Bosch bezoekt, de werken van De Haagse School in het Ge meentemuseum in Den Haag te gaan bekijken. De afstandelijke benadering welke de latere schilderijen van bijvoorbeeld Maris, Ga briel en Weissenbruch ken merken, is namelijk hetgeen waar Gestel zich tegen af zette. In de jaren van '07 tot '11 vervaardigt hij dan ook sterk expressionistische ob jecten om later over te gaan op een op het Kubisme geba seerde vormentaal. Het mu seum toont dan ook doeken en bladen Uit deze - belang rijkste-periode '07-'22. De in totaal negentig olie verven, aquarellen en (houtskool)tekeningen laten een ongekende variatie zien wat betreft opvatting, beeld- en vormtaal. Zelfs in de relatief korte tijdspanne van vijftien jaar welke nu wordt getoond, houdt Gestel zich bezig met een verschei denheid aan stijlvormen. Anders dan collega's en vrienden zoals Jan Sluyters en Piet Mondriaan die zich goeddeels beperkten tot het figuratief-expressionisme, respectievelijk De Stijl-abs tracties, doorliep Gestel een heel gamma van „stromin gen". Na het behalen van de L.O.- en M.O.-akte Handte kenen ('03) zijn daar aller eerst door het Franse Im pressionisme beïnvloede werken. Stillevens en land schappen in een helder kolo riet waar de destijds gepro pageerde lichtval een over heersende taak is toebe deeld. Het is fraai te zien hoe bijvoorbeeld de vruchten in een werk als „Stilleven met bloemen en vruchten" uit 1911, die onmiddellijk doen denken aan Cézanne, reeds twee jaar later zijn geculmi neerd tot een uitgesproken kubistisch schilderij als „Landschap met twee ko renschoven". Onderwijl pleegt Gestel meer en meer de nadruk te leggen op de kleurwaarden, welke kwaliteit het Orfisme (Delaunay en Mare) karak teriseert. Na de reis naar Mallorca, waar Gestel zijn fraaiste en meest bekende schilderijen vervaardigt, is er bij terugkeer in A'dam plots weer een hang naar het figuratieve. Grote stillevens en bloemstukken als onder meer het „Stilleven met zon nebloemen" uit '17 (Van Gogh...) zijn nu de belang rijkste thema's en onder werpen. In '21 betrekt hij een huis in Bergen, in welke plaats hij reeds vaker heeft ge schilderd gedurende de zo mermaanden. Samen met collega's als Mathieu en Piet Wiegman, Filarski en Col- not, vormt Gestel de „Ber gense School". Hij overlijdt in 1941 in Blaricum. Rob Schoonen Door Jan van de Ven De familie Van de Ven heeft enkele eeu wen geleden wegens verzet tegen het gezag voor het hoogste Bra bantse rechtscollege terecht gestaan. Dat college heette de Raad van Brabant en hij zetelde in de balzaal op het Binnenhof in Den Haag. Brabants gespuis moest een eind reizen om recht te horen spreken. Gelukkig liggen de archieven tegenwoordig voor iedereen toegankelij k wat dichter bij huis, namelijk in Den Bosch. Nazaten van Brabants ge boefte en zij die het leuk vin den met de mensen van toen kennis te maken kunnen te recht bij het 'Rijksarchief in Noord-Brabant', gevestigd in de Bossche Waterstraat. Ove rigens, het staat geenszins vast dat de aangehaalde Van de Vennen familie van mij zijn. Het ligt niet zo voor de hand en als het wel zo is, heeft de familie nu onder andere een eigen jurist en koddebeier. Men zij gewaarschuwd. De reis van Brabant naar Den Haag mag nu een peule schilletje zijn. Enkele eeuwen geleden deed men er mogelijk enkele dagen over. In geen en kel gewest van de Verenigde Nederlanden was men zo lang onderweg om in hoogste in stantie terecht te staan. De plaats van de Raad van Bra bant in het Haagse mag daar om de vraag oproepen: waar om zo'n eind uit de buurt? Had ten tijde van de Vere nigde Nederlanden niet ieder gewest een eigen hoogste rechtscollege? Zeker is, dat Brabant onder de hertogen in Brussel een centraal bestuur had. Vanuit Brussel kwamen wetten, bestuurlijke regelin gen. In Brussel was ook het hoogste rechtscollege voor Brabant gevestigd. Somber Met de komst van de Spaan se legers, we spreken over de tijd van Alva, Willem van Oranje, Egmond, Hoorne, Hendrik van Brederode, om wat namen te noemen, trad er voor het gewest Brabant een sombere tijd aan. In het zuide lijke deel stonden de Spaanse troepen. In Brussel huisde de afgezant van de Spaanse ko ning. Het noordelijke deel, grofweg de huidige provincie Noord-Brabant, was daarmee van het hoogste gezag afge sneden. Gewest Holland zag het stuurloze deel van Brabant en greep in. Deze provincie werd een generaliteitsland. Het kwam onder beheer van de rest der Nederlanden. Staten Generaal, waarin afgevaar digden uit alle zelfstandige ge westen, en Raad van State zorgden voor het Brabantse bestuur en wetgeving. Het hoogste rechtscollege kreeg de naam van Raad van Brabant, zetelde ver van het gewest en werd bevolkt door Hollanders. De bezetting van het rechts college vroeg om heel wat handigheid. Een hoogste rechtscollege van het gewest moest namelijk worden be- volkt door ingezetenen van dat gewest. Men had Brabanders naar Den Haag kunnen halen, maar dezen zouden dan bui tenbeentjes zijn geweest om dat bestuur en wetgeving door niet-Brabanders werden ver zorgd. Mogelijk zag men in Den Haag niets in Brabanders. Hoe dan ook, er werden Hol landers voor Brabantse rechtspleging aangezocht en om de schijn op te houden werden die Hollanders vervol gens tot Brabander genatura liseerd. Zo spraken Braban ders recht over Brabanders. Hoger beroep Wie ging er zoal van hieruit in Den Haag? In ieder geval mensen, die het niet eens wa ren met de rechtspleging uit eigen district. Zo'n district had ongeveer de omvang van een huidige gemeente, waarin eigen gewoonterecht en ge westelijk recht werd gespro ken. In Den Haag ging men naar huidige begrippen in ho ger beroep. Zoals nu was be roep mogelijk in civiele zaken en in strafzaken. De toestand van Brabantse rechtspraak in Den Haag duurde tot 1795, het jaar waar in de Fransen ons land bin nentrokken. Toen was het ook meteen afgelopen met het eigen gewestelijke recht en de eigen rechtspraak. De Fransen hielden niet van die verdeeld heid. Zij centraliseerden. De Hollandse Brabantse recht spraak heeft het 200 jaar uit gehouden. Uit die periode is 200 meter archiefmateriaal bewaard ge bleven. Men kan zich nu af vragen wie er plezier in schept om uit de meter per jaar gege vens te peuren. Was elk vel letje keurig met een schrijf machine volgeschreven dan zou er iets leesbaars zijn ach tergebleven. De mens van toen had echter geen schrijfmachi ne. Hij noteerde met een gan zeveer in oud-Nederlands. Een ongeoefend oog stuit terug van schrift en taal. Wie toch door zet staat voor taai ploegwerk dat ogenschijnlijk heel lang duurt. Volgens mr. Trix Jacobs van de juridische faculteit in Tilburg, vakgroep oud-vader lands recht, vallen schrift en taal best mee. Na een korte ge wenningsperiode is vrij vlot door schrift en taal heen te ko men. Zij heeft er in elk geval geen moeite mee. Mr. Jacobs gebruikt materiaal uit Den Bosch voor colleges in oud-va derlands (straf)recht. Civiele zaken blijven nog even buiten beschouwing, maar de moge lijkheid bestaat dat straks op de hogeschool ook daar aan dacht wordt besteed. Zodra civiele zaken in het onderwijspakket wordt opge- Gedurende 200 jaar (tot 1795) hoorden criminelen uit Bra bant in Den Haag het oordeel van de hoogste rechtsinstantie. - foto archief de stem nomen, krijgen de rechtenstu denten mogelijk te maken met Van de Vennen -kennelijk een hele oude Brabantse naam- die bakkeleiden over een erfe nis of over de eigendom van een stuk grond. Voorvaders Het archief in Den Bosch laat zich niet zo goed gebrui ken voor het opzoeken van voorvaders. Daarvoor staat het te ver af van het dagelijkse leven, dat zich immers af speelde in de plaatselijke rechtsgebieden. In plaatselijke archieven is het wel en wee van een familie beter terug te vinden. Maar net als in de plaatselijke archieven is in het Rijksarchief wel een indruk op te doen over cultuur, maat schappelijk leven en dat soort zaken uit een langvervlogen periode. Wie inmiddels zijn voorva deren in een lange stamboom heeft weten onder te brengen, zal die stamboom wel kunnen vermenselijken met behulp van de archiefstukken in Den Bosch. Mogelijk zou men kun nen achterhalen hoeveel schurken in de familie voor kwamen. Een originele vorm van genealogie, omdat de meesten immers uit zijn op het vinden van adeldom. Ook laat het materiaal zich gebruiken om te achterhalen hoe de bevolking stond ten op zichte van minderheidsgroe pen. Zo zijn er in een periode nogal wat processen geweest tegen Joden in het Oostbra bantse. Voor Nijmeegse we tenschappers aanleiding om vragen over discriminatie uit te plussen. Op dit moment houdt een antropoloog zich bezig met het verzamelen van gegevens over de bokkerijders, een bende die in de achttiende eeuw drie maal de kop op stak. Mede met behulp van processtukken van de Raad van Brabant gaat de man een boek schrijven. Dat kan een spannend verhaal worden, dicht bij de waarheid liggend. Zo zijn er naar aanleiding van de historische gegevens meer verhalen te schrijven, die alle even spannend kunnen zijn. Van de schrijver wordt echter bij het vergaren van de gegevens engelengeduld ver wacht. Aangezien weinigen dat kunnen opbrengen zullen velen moeten wachten op boe ken, die ontstaan zijn uit stof fige archieven. De activiteiten van het Bos sche Rijksarchief om de sa menleving te interesseren voor archiefstukken hebben ertoe geleid, dat ook in België, in de andere helft van het Brabantse hertogdom, archi varissen bezig zijn met het ca talogiseren van Raad van Brabant-stukken. Stukken die dateren van voor de afschei ding. Zo zal op den duur een totaalbeeld, voor zover van to taal kan worden gesproken, ontstaan van vele eeuwen recht en menselijk samenle ven in Brabant. (ADVERTENTIE) fr 4,5 of 6 jaar vast 8,50% Jaarlijkse rente. Minimum-inleg f 1.000,-. 4,5 of 6 jaar vast 8,50% Coupures: f 1.000,-, f 2.500,-, f 5.000,-, f 10.000,-. Rente op basis samengestelde interest. Amsterdam (020-64 3011), Breda (076-22 58 44), Den Haae (070-46 92 07), Eindhoven (040-44 77 25), 's-Hertogenbosch (073-15 34 61), Hilversum (035-4 8641), Nijmegen (080-22 64 55), Roosendaal (01650-4 09 70) Rotterdam (010-33 25 44), sittard (04490-2 26 00), Tilburg (013-3515 55), Utrecht (030-33 25 35) Vught (073-5616 62). Waalwijk (04160-3 58 25), Zaanstad (075-214211), zwolle (038-22 46 44).' Wijzigingen voorbehouden U maakt een bedrag van f 1.000,- of hoger over op onze bankgiro 22.51.75.002 of postgiro 1117570, met vermelding van de door u gewenste spaarvorm, looptijd en het kantoor van uw keuze. F van Lanschot Bankiers. Sinds 1737. Hoge Steenweg 29, 5211JN 's-Hertogenbosch. Viditel 711. Voor alle informatie kunt u bellen 073 -15 34 61 of een van onderstaande telefoonnummers. OH. DE GEBCOEZXCG BEUMSCVCCE EC&TE BéMSElS.'h/AMeOH?HEMBEK/ GEBWkEN' I *SHQETENONS N/ET I <*TEN ONTMOED/GEN— EEN MOUNTIE i/3/rr zkh Noo/r. ON7MOEO/OEN ZEG/... BEMOGJ OE OOK EENS EEN EEEE MET AK// BQKSH/Eps Toot rc/sscM EN &ZZ& (6PÜNÖOR /&P&XWJN) lc_ STfMSOR A PTo&S.. KEUI6 OF iMUMT (f&teWot/E MAÖ KIEZEN J i:0 P L 0 5 8 II G •jUBid Jooujjarz -nut 'STjutj jatrqs 'jnapj(j9jj jue^uaAoq 'sbC uba J9A3J 'ubiu uba jBBq 'u9Aoqsi(uti 'sjqogj uibbj 'puoq uba JJEBJS 'SEC ubb doouji

de Stem | 1983 | | pagina 19