Neeltje Jans trok 750.000 bezoekers 1 deStem üfilllnül!; Spoorbrug over spuikanaal Bath Borsele bespaart ruim kwart miljoen BESTEM Kortingswoede treft Zeeuwse bibliotheek OM VERZILTING GRONDWATER TEGEN TE HOUDEN Fracties bezorgd over verkoop Water staatvloot de 4 in 1 krant" t Heijn WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 1 liter J3&-89 69 doos 25 stuks JU15r7: r,3-pack X70-1.55 akje a 200 stuks _2££r2.49 BEGROTING 1984 Landelijke finale brand- weerwedstrijd in Goes Harde klappen in Middelburg Oude gasfabriek Krabbendiike blijit op saneringslij st VVD wil recreatieve functie PVDA: WAT LEVERT NIET- BOUWEN LIFTSLUIS NOG OP? Over spoorlijn Gent/Terneuzen Kamer vraagt correspondentie Smit-Kroes op eu oor, $0. DAGBLAD VOOR ZUOWEST NEDERLAND ff VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 1 Houdbare gesteriliseerde tels, halfvolle melk, Diepvrieszakken, 'attenstaafjes, mM: 1PSÏ::': ïtten. Onlangs heeft BV Articon in Amersfoort, dochter van NS en ontwerpster van de brug ever het Bathse spuikanaal, voor 6,3 miljoen gulden het karwei opgedragen aan de bouwcombinatie Rilland Bath. Deze combinatie wordt ge vormd door de Struktongroep Ie Maarssen en het aanne mersbedrijf De Koning in Pa- pendrecht. Volgend jaar zo mer moet de spoorbrug, die precies in het verlengde van die over de Schelde-Rijnvcr- binding komt te liggen, kant en klaar zijn. Er wordt eerst een stalen hulpbrug gebouwd, die in zes tien parten in de spoorbaan wordt getild. Dat inbrengen gebeurt 's nachts, om precies te zijn tijdens de nachten van 10 op 11 september, 17 op 18 september, 24 op 25 september en 1 op 2 oktober. Van kwart voor twaalf 's avonds tot 's morgens half acht is er dan geen treinverkeer tussen Ber gen op Zoom en Goes. Ook vanwege het heien van de 20 meter lange stalen pij lers, waarop de hulpbrug komt te rusten, moet het trein verkeer 's nachts worden stil gelegd. Een karwei die zich uit strekt over vier weken. Iedere week wordt er zes nachten ge heid. Al die nachten zal er tus sen Bergen op Zoom geen treinverkeer zijn. NS lossen dit op door over dag op dit baanvak meer goe derentreinen te laten rijden. Er is een compleet draaiboek voor gemaakt. De definitieve brug wordt „in het droge" naast de spoor baan gebouwd. Het wordt een brug van voorgespannen be ton, die in vijf moten in het spoortracé wordt geschoven. Dat gebeurt pas volgend jaar en ook dan moet 's nachts het treinverkeer stilgelegd wor den. De betonnen brug krijgt vier tussenpijlers. DEEL van de 150 meter lange spoorbrug over het spuikanaal Bath BURGHSLUIS - Het infor matiecentrum op het wer- keiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding boekte gisteren de 750.000e bezoeker sinds de opening van het centrum in juli '79. Even over elf gistermor gen kreeg het echtpaar Bos-de Grooth uit Almelo, dat zijn vakantie in Zee land doorbrengt, van waar nemend beheerder Ted Sluijter te horen dat het de 750.000 had volgemaakt. Het verraste echtpaar ontving een model van een pijler en een exemplaar van het door het ministerie van Verkeer en Waterstaat samengestelde boek „Wer ken in de Oosterschelde". Dit seizoen zijn er al 200.000 bezoekers in het in formatiecentrum over de Oosterscheldewerken ge weest. HEINKENSZAND - Door matiging van uitgaven willen B en W van Borsele volgend jaar een besparing van f 232.000,- bereiken. Ten opzichte van 1983 betekent dit een ombuiging van drie pro cent. Dit staat in de begeleidings brief van B en W bij de ge meentebegroting voor 1984. De besparingen hebben betrek king op het binnenschilder- werk van kleedlokalen voor tennis en voetbal alsmede het vernieuwen van doelen en ballenvangers (f23.000,-), be sparing op onderhoud door het slopen van het voormalige ge bouw van de Nederlands Her vormde kerk in 's-Heerenhoek (f40.000,-), besparing op sala riskosten (f 100.000,-) en bezui nigingen op onderwijsuitga ven f 69.000,-). Het stemt B en W tot vol doening dat zij, ondanks alle ombuigingsmaatregelen en kosterverhogende decentrali satiemaatregelen van de rijks overheid, de gemeenteraad een sluitende begroting voor 1984 kunnen aanbieden. Volgens de begroting wor den de leges ter secretarie, de hondenbelasting, de woonfo- 'ensenbelasting en de rechten wegens gebruik van gemeen te-eigendommen met 3,5 pro cent verhoogd. De reinigings rechten en de afvalstoffenhef- zijn op het oude tarief ge handhaafd. Het havengeld van de jachthaven in Elle- woutsdijk wordt met tien pro- jent verhoogd. Met ingang van zal het rioolafvoerrecht afhankelijk van het waterver bruik met resp. 24, 20 en 15 Procent verhoogd. Voorts zul len de begraafrechten in de komende jaren eveneens wor den opgetrokken. Met deze maatregel wordt een naar de mening van B en W bestaande onredelijke verhouding tussen de hoogte van het recht te be talen bij een algemeen graf en het te betalen recht bij een eigen graf, opgeheven. In 1984 vindt geen verhoging plaats van het tarief van on- roerend-goedbelastingen. jjCBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren "i Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. "edactle kneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- s®n (plv. chef), Frank Dey, Haul de Schipper, Cor de 'oer (foto), Ton Koomen Wrt). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- 'el. Middelburg: Henk Post- ma Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Joosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Kdvertentie-expl. If|specteur Zeeland: C. Me- "e. Drivé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers GOES - Het vrijwillige brand weerkorps van de gemeente Goes bestaat dit jaar 70 jaar. Op zaterdag 3 september or ganiseert het jubilerende korps in samenwerking met het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité (ABWC) de landelijke brandweerwed strijd in de klassen TAS-HD (tankautospuithogedruk) en III, waaruit de landskampioen haar voren moet komen. In beide klassen wordt deelgeno men door 12 ploegen, die tot deze landelijke finale zijn doorgedrongen door de ere plaatsen te behalen in provin ciale en gewestelijke selectie wedstrijden. Het Goese korps heeft spe ciaal de organisatie van deze klassen op zich genomen, om dat de Goese TAS-ploeg in 1981 zelf het landskampioen schap behaalde tijdens de lan delijke wedstrijd in Haren (Gron.). Ook in 1982 was de ploeg onder leiding van bevel voerder Jaap Huissen erbij en behaalde in Roermond een ne gende plaats. Tijdens het spelen worden de brandweervoertuigen op gesteld op de Beestenmarkt. Na de wedstrijden krijgen zij een plaats op het Evenemen tenterrein. Om 9 uur zal de Goese TAS- ploeg de spits afbijten. Van 12.00 tot 13.45 uur wordt het wedstrijdgebeuren onderbro ken erezuilen jury en genodig den door het gemeentebestuur van Goes op het stadhuis wor den ontvangen. Om 17.15 uur zal burgemeester mr. W. Blan ken in de „Prins van Oranje" de nrijzen uitreiken. MIDDELBURG - Er trekken zich donkere wolken samen boven de Zeeuwse Bibliotheek, het samenwerkingsorgaan van de Pro vinciale en de Middelburgse Bibliotheek. Terwijl de bouw van een centrale accomodatie voor beide bibliotheken gestaag vor dert rukt het bezuinigingsbeleid van het rijk forse happen uit het bibliotheekwerk zelf weg. Met name de Middelburgse Bibliotheek staat momenteel onder forse druk. Men heeft er de aankoop van nieuwe boe ken moeten stopzetten en mo menteel ligt een voorstel op tafel om een filiaal In de Proef in Kapelle met injectie zoet water Van onze correspondent KAPELLE - In de omgeving van het Zuidbe- velandse Kapelle wordt een voor Nederland unieke proef genomen. Even buiten de bebouwde kom van deze plaats is men begonnen met voorbereidende werkzaamheden om deze winter zoet water in de bodem op te slaan. Als de proef slaagt opent dat nieuwe perspectieven voor de beheersing van de (grond)wa- terhuishouding in heel Zee land en zelfs in heel Neder land. Dat is met name voor de landbouw en de fruitteelt van belang. De droogteperiode van de afgelopen maanden heeft weer eens laten zien hoe belangrijk een goede waterhuishouding is. Daar waar land- en tuin bouwers vrij konden beschik ken over zoet water maakten de beregeningsinstallaties overuren en kon een betere oogst worden behaald. In Zee land is zoet water evenwel een schaars goed. Slechts op enke le plaatsen in de provincie is het in de bodem aanwezig. Dit in de vorm van een zoet-wa- terbel. Een van die plaatsen ligt bij Kapelle. De afgelopen jaren onttrekken landbouwers en fruittelers iedere zomer steeds meer van dit zoete wa ter aan de bodem. Hierdoor wordt het evenwicht verstoord en wordt het brakke water on der de zoet waterbel omhoog getrokken. Op de lange duur zou dat het einde van de zoet waterbron kunnen betekenen. Daar staat tegenover dat overtollig regenwater in win terperioden niet kan worden opgevangen en via sloten en kreken wegvloeit. Twee jaar geleden opperde het hoofd van de onderzoeks afdeling van de commissie waterbeheersing en ontzilting in Goes, de heer B. van der Weerd de gedachte om iets aan deze situatie te gaan doen. Dat gebeurde tijdens de Zeeuwse fruittelersdag. Hij lanceerde daar het plan om een proef te starten met het injecteren van overtollig zoet water in de bo dem in de hoop zo het proces van verzilting te stoppen. Het plan werd positief be oordeeld. Dank zij aanzienlij ke financiële bijdragen van de Provincie Zeeland, landbouw organisaties en een innovatie subsidie van het ministerie van Economische Zaken kon dit jaar met de praktijkproef begonnen worden. Uiteindelijk werken nu aan dit project de Provinciale Wa terstaat, het Instituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding uit Wageningen, de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling in Zee land en de Landinrichtings- dienst mee. Dit alles onder de paraplu van de commissie waterbe heersing en ontzilting te Goes. Deze commissie behartigt met name de belangen van de agrarische sector. stuk van de waterloop (sloot) af om een hoog waterpeil op te zetten waarin tijdens natte pe rioden overtollig regenwater wordt gepompt. In deze sloot hebben we een injectieput ge plaatst. Die put bestaat uit een ongeveer 25 meter lange, gro tendeels geperforeerde plastic buis die verticaal in de bodem is geplaatst tot een diepte van circa 20 a 25 meter. Die buis steekt in de zoet waterbel. Nu is het onze bedoeling om door middel van het creeëren van een overdruk in het afgedam de slootgedeelte water via twee filterbedden door de ge perforeerde buis in de bodem te injecteren". Van der Weerd merkt hier bij op dat het hele project eigenlijk in twee delen uiteen valt: de praktijkproef bij Kapelle en het localiseren van de plaatsen in Zeeland die voor het injecteren in aanmer king komen; vooropgesteld dat de proef een positief resul taat geeft, want dat laatste is nog niet zeker. Moeilijkheden Tal van moeilijkheden kun nen zich voordoen, bijvoor beeld het verstopt raken van het filter of van de porieën in de grond rondom het filter ten gevolgen van minuscuul zwe vende deeltjes. Van der Weerd: „Tijdens het injecteren van zoet water in de bodem willen we nagaan wat het effect hiervan is. We willen weten wat de invloed van de injectie is in horizonta le en verticale richting. Daar toe is een uitgebreid meetnet in de omgeving van de injec- tiepunt uitgezet. Zo kunnen we de veranderingen nauw keurig registreren". Mocht de proef slagen en de resultaten van de metingen positief uitvallen, dan is het niet uitgesloten dat het project in Kapelle navolging krijgt in andere delen van Zeeland en Nederland. Van der Weerd: „Bij Kapelle is het in eerste in stantie de bedoeling om erva ring op te doen." DE injectieput in Kapelle waar zoet water wordt gefilterd - FOTO WILLEM MIERAS i.»A J DEN HAAG - De voormalige gasfabriek in Krabbendijke blijft voorlopig opgenomen in het saneringsprogramma 1983 van minister Winsemius (Mi lieubeheer). Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. B en W van Reimerswaal hadden bij de Raad een schor- singsverzoek ingediend, maar zijn door de afdeling Recht spraak niet ontvankelijk ver klaard omdat het gemeentelij ke beroepschrift te laat binnen was. Het Reimerswaalse ge meentebestuur is fel gekant tegen de opname in het sane ringsprogramma van het per ceel waar vroeger de gasfa briek stond, temeer omdat de gemeente financieel moet bij springen als tot een opruimac- tie zou worden besloten. Maar volgens de afdeling Recht spraak van de Raad van State was het schorsingsverzoek van Reimerswaal, als de ge meente wel op tijd in beroep was gegaan, „zeker afgewe zen". DEN HAAG - De twee regeringsfracties in de Tweede Kamer, CDA en VVD, zijn niet gerust op de verkoopbaarheid van de zeer gespecialiseerde, dure schepen die Rijkswaterstaat heeft laten bouwen voor de afsluiting van de Oosterschelde. Dat blijkt uit vragen van Van Eversdijk (CDA) en Te Veldhuis (VVD) aan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Injectieput Gevraagd naar de opzet van de proef legt projectleider B. van der Weerd precies uit wat er allemaal bij Kapelle ge beurt. Wii vof,t Wp dammen een Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Wat levert de bouw van een gewone sluis in de Oesterdam in plaats van de liftsluis nog aan maatschappelijke baten op? Die vraag stelt PvdA-waterstaatsspecialist Kees Zijl stra aan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Als de bouw van een gewone sluis tot gevolg heeft dat het constructiebedrijf Conline moet worden verplaatst -een opera tie die 20 miljoen vergt- dan is volgens Zijlstra de liftsluis nog slechts 30 miljoen duurder dan de nu geplande sluis. In zijn schriftelijke voorbereiding van het overleg met de mi nister over het dertiende Voortgangsrapport Oosterscheldewer- ken vraagt Zijlstra zich ook af, waarom de Oesterdamsluis 34 bij, 6,5 meter moet worden terwijl dit type schepen nauwelijks voor komt. Pogingen om tientallen mil joenen kostende vaartuigen aan de man te brengen zijn al in gang gezet kort nadat ze de werf verlieten. Maar tot nu toe is er voor bijvoorbeeld het verdichtingsschip de Mytilus (40 miljoen) en de mattenleg- ger Cardium (150 miljoen) van weinig belangstelling blijk ge geven. Te Veldhuis vindt daarom, dat de minister bij blijvende desinteresse aan an dere gebruiksmogelijkheden moet denken, door er bijvoor beeld een toeristische trek pleister van te maken. Dat blijkt uit vragen van de parle mentariërs over de dertiende voortgangsrapportage over de Oosterscheldewerken, waar over de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat vol gende maand met de minister debateert. Tijdens dat overleg zal met name het CDA-kamerlid Eversdijk Smit-Kroes uitvoe rig aan de tand voelen over de wijze waarop zij het „gat van Zeevalking" heeft gedicht: het gat van 172 miljoen dat deze D'66-minister de nieuwe VVD-bewindsvrouwe naliet. Vragenderwijs komt Evers dijk tot de conclusie, dat Smit met een aantal boekhoudkun dige trucs andere departe menten onevenredig heeft la ten „bloeden" om haar eigen TY^+ir-icr clïi+onH tA makpn Ook wil hij weten waarom de minister voor 1987 nog uitga ven tot een totaal van 110 mil joen heeft geraamd, terwijl het toch nog steeds de bedoe ling is de Oosterscheldewer ken in 1986 te voltooien. Hansweert In hun schriftelijke voorbe reiding van het overleg met de minister besteden Eversdijk en Te Veldhuis ook volop aan dacht aan de verzanding van de jachthaven te Colijnsplaat en de vervanging van de slui zen bij Hansweert. Vooral Te Veldhuis verbaasd zich er nogal over dat het sluizencom- plex, begin dit jaar nog als „een zwakke schakel" aange duid, zes maanden later „on verwijld" aan vervanging toe is. Eversdijk wil weten hoe de veiligheid van het achterlig gende land wordt gegaran deerd in de tijd totdat het slui- zencomplex is vernieuwd. Beide kamerleden willen van de minister ook weten of het mogelijk is, na voltooiing van de pijlerdam aan de bui tenzijde van deze waterkering, een aanleg- en losplaats te maken voor de vissers die hun product in Colijnsplaat willen afzetten. Zo'n losplaats zou hen veel tijd besparen, omdat zij dan niet door de Room- poortsluis hoeven. nieuwbouwwij k Dauwendaele te sluiten. Verder zouden twee personeelsleden ontslagen moeten worden. Men hoopt dat laatste te voorkomen door nu al een lening af te sluiten op het hoofdgebouw van de bi bliotheek, dat pas volgend jaar -wanneer de nieuwbouw van de Zeeuwse Bibliotheek in ge bruik is- kan worden afgesto ten. Het bestuur van de Zeeuwse Bibliotheek komt vandaag bij elkaar om deze voorgenomen maatregelen te bespreken. De situatie is veroorzaakt door recente aankondigingen van minister Brinkman dat dit jaar 155.000 gulden op de rijks bijdrage voor de Middelburgse bibliotheek wordt bezuinigd en volgend jaar 300.000 gulden, een kwart van het totale be drag. Men hoopt dat de Tweede Kamer de bezuinigingswoede van de minister eind dit jaar nog wat zal kunnen temperen. De verwachtingen zijn echter niet hoog gespannen en daar om maakt men zich nu al op om op de bezuinigingen in te spelen. Directeur W. de Bruine van de bibliotheek noemt het stop zetten van de boekenaanschaf „inhoudelij k onverantwoord", maar ziet zelf ook geen andere mogelijkheden meer. „Aantas ting van de collectie is het be gin van het einde en een on dermijning van de doelstel ling. Het is dan ook overmacht die mij u dit doet voorstellen", schrijft hij in een notitie aan het bestuur. De Bruine hoopt dat de slui ting van het filiaal in Dau wendaele nog tot eind volgend jaar -wanneer de nieuwbouw van de Zeeuwse bibliotheek in bedrijf is- kan worden gerekt. „Door te kiezen voor het op heffen van het filiaal nadat de nieuwe bibliotheek is geopend, kies ik in deze tijd voor één volwaardige bibliotheekvoor ziening boven twee minder waardige", stelt hij. „Dat het opheffen van het filiaal in een wijk met 12.000 inwoners voor volwassenen en zeker voor de jeugd een groot verlies is, be hoef ik u niet duidelijk te ma ken", voegt hij daaraan toe. DEN HAAG - De vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat wil zich nader verdiepen in de argumenten van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) om geen medewerking te verlenen aan het opzetten van een nieu we spoorwegverbinding tus sen Gent en Terneuzen. Dat bleek gistermiddag tij dens een korte procedurever gadering van de commissie, die besloot de correspondentie op te vragen die de minister heeft gevoerd met mevrouw Hendriks-Tak uit Axel, de in middels door GS van Zeeland en alle Zeeuwsvlaamse colle ges van B en W gesteunde ini tiatiefneemster voor de spoor lijn. Tijdens dezelfde vergade ring besloot de Kamercom missie af te zien van een ge sprek met de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel en een aantal Zeeuwsvlaamse werk geversorganisaties over de heropening van het veer Goes/Terneuzen. Volgens de werkgevers zouden na de tot standkoming van deze verbin ding de bestaande veren Krui- ningen/Perkpolder en Vlissin- gen/Breskens kunnen worden opgeheven. De Kamercommis sie besloot eerst het vervolg op de nota Zoute Veren af te wachten, waarmee de minister vermoedelijk binnen enkele weken komt. Maar ook heeft meegespeeld het feit, dat de werkgeversorganisaties niet eerst in contact zijn getreden met het Zeeuwse provinciebe stuur, dat al geruime tijd in onderhandeling is met het rijk over de toekomst van de ve-

de Stem | 1983 | | pagina 13