B en Wï medische hulp en opvang slachtoffers schieten te kort Sportvelden keihard en kurkdroog augustus Z en 3 iber 139.90 „de 4in1 krant" DE STEM VOORTBESTAAN CRISISOPVANG OP HET SPEL Nederlands snelste jonge duif aan Japan verkocht DE STEM Fa. Klaassen Mosselbroodje blijkt nu al enorm succes Miljoenenorder voor KMS- machinebouw TERNEUZEN SCHRAPT VRIENDSCHAPPELIJKE DUELS blijvend eens n met onze zaak en de es n voor iedereen iat 41 - Axel DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 ONDANKS NIEUW RAMPENPLAN BORSELE 16.000 kilo vis gestolen NA ZEGE NATIONAL ORLEANS Wim lbo opent expo vrouwen portretten Bouw pijlerdam Morgen doorbaggeren van twee bouwdokken Telefonisch spreekuur voor bijstands vrouwen IATA fietsen - bromfietsen - speelgoed - sport en camping Kerkdreef - Passage Axel-Tel. 01155-1781 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Bij een eventuele omvangrijke ramp in de gemeente Borsele zullen het verlenen van hulp aan (honderden) slachtoffers en hun latere verzorging en op vang te kort schieten. De zie kenhuizen hebben weinig plaats om direct een groot aantal slachtoffers op te van gen terwijl ook de eerste hulp verlening door het Rode Kruis nog vraagtekens oproept. Verder ontbreekt de nodige apparatuur waarmee de bij de hulpverlening ingeschakelde diensten met elkaar kunnen communiceren. Dit zal bij de leiding en inzet van de dien sten problemen kunnen geven, die op het moment nog niet te loverzien zijn. I Deze door bezorgheid inge- geven kanttekening plaatsen B en W van Borsele in hun toelichting op de nieuwe ver sie van het rampenplan dat in de plaats moet komen van het uit 1979 daterende gemeente lijk rampenplan. In het nieu we rampenplan, dat B en W aan de gemeenteraad ter goedkeuring hebben voorge legd, is rekening gehouden met het provinciaal toetsings model. Ten aanzien van het waar schuwen van de bevolking bij een grote natuurramp of in dustriële calamiteit merken B en W op dat de mogelijkheden om de bevolking te waarschu wen vrij gering zijn. „Het kan per B.B. of brandweersirene. In enkele dorpen ontbreken die, zodat de luidklok moet worden gebruikt. Is er tijd, bijvoorbeeld bij een dreigende ramp, dan worden brand weerauto's ingezet met ge luidsinstallatie die beplaade routes rijden om de bevolking te waarschuwen. Verder kan in bepaalde gevallen nog ge bruik worden gemaakt van radio en televisie", aldus B en W. Wat de opvang van vluchte lingen uit het rampgebied be treft zal het ontmoetingscen trum De Stenge in Heinkens- zand voor korte duur, in de re gel niet langer dan 72 uur, als tijdelijk opvangcentrum die nen. Nog dit najaar zullen stappen worden gezet om te komen tot een hulporganisatie van vrijwilligers die bij de op vang van vluchtelingen zullen assisteren. De gemeenteraad van Bor sele behandelt het nieuwe ge meentelijk rampenplan in zijn vergadering van 6 september a.s. Het rampenbestrjdings- plan is, hoewel een uitvloeisel van de wet rampenplannen, niet openbaar. Van een onzer verslagge vers SLUIS - Het Sluise mos selbroodje -u hebt over de primeur van dit nieu we gerecht afgelopen za terdag kunnen lezen in onze rubriek 'Zeeland Rond'- blijkt al direct een enorm succes te zijn. Nog voordat deze 'Hollandse loempia' het grote pu bliek ook maar bereikt heeft, kunnen de beden kers de vraag al bijna niet meer aan. Hoopten restaurant houder Rudy Geysels en bakker J. van de Linde enkele dagen geleden nog op een omzet van 3000 broodjes tijdens de ko mende Mosseifeesten in Sluis, nu al zijn er door de plaatselijke horeca be stellingen geplaatst tot een totaal van 6000. „En of het daarbij blijft, is maar de vraag", aldus gisteren Rudy Gey sels, nog enigszins be duusd door het succes van zijn creatie. De nieu we snack, die warm ge nuttigd moet worden, be staat uit een plat broodje van palingbrood-deeg, gevuld met ongeveer 90 gram gekookte mosselen en een melange van uien, champignons, paprika, mosselkruiden, peper en zout. Het mosselbroodje zal het komend weekein de tijdens de Mosselfees ten voor 1,50 worden verkocht. BRESKENS - Een container geladen met 16.000 kilo vis van het soort rode poon, die een vrij grote waarde vertegen woordigt, is op het westelijk haventerrein gestolen. Deze diefstal is zaterdag na half drie gebeurd, daar men op dat Moment de container nog ge zien heeft. Het gaat om een witte con tainer waarop stickers met de tekst „Hacon Container Schie dam" geplakt zijn. Aan de voorzijde staat een koelaggre- gaat op een grijze wagen voor zien van een vierwielige twee- assige trailer. Het geheel is twee meter langer dan de con tainer. De rijkspolitie Oostburg vraagt degenen die de contai ner na zaterdag 27 augustus °M half drie nog heben gezien, contact met haar op te nemen °P het bureau Oostburg onder telefoonnummer 01170-3156. "GBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der helm (editie-chef), Jan Jan- sen (plv. chef), Frank Dey, raul de Schipper, Cor de °oer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver stieten. Goes: Gé van Ber- e'- Middelburg: Henk Post- ma- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten ^[oosterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- ABvertentle-expl. inspecteur Zeeland: C. Me- nu. privé 01150-95839.* Dreigend tekort bij Kinderzorg Zeeland Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Vereniging Kinderzorg worstelt met financiële tekorten. Op verschillende terreinen is meer geld uitge geven dan tot nu toe door subsidietoezeggin gen is gedekt. De problemen spitsen zich toe op het crisis-opvang- project Groot Welgelegen te Serooskerke en de medi sche kleuterdagverblijven in Middelburg en Vlissin- gen. Van onze correspondent BRESKENS - Nederlands snelste jonge duif in de af gelopen zaterdag gehouden nationale wedvlucht van uit Orleans, de derby-Tilburg is verkocht naar Japan. Kort nadat bekend was wel ke prestatie de jonge vogel van de heer I. (Sjaak) den Dekker te Breskens had geleverd, liep het storm. Verslaggevers van binnen- en buitenlandse dui vensportbladen haasten zich naar het vissersdorp, om de eigenaar van de snelste van meer dan 100.000 deelnemende duiven te interviewen. Zij die er te vroeg met hun fotograaf waren, konden de vogel met de eigenaar nog op de gevoelige plaat vastleggen. Maar na zondagmorgen ging dit niet meer. De vogel was toen al op weg naar het land van de rei zende zon. In opdracht van een rijke Japanner, door zijn vertegen woordiger in West-Europa - zoals wel meer het geval is - opgekocht: „Het ging allemaal zo vlug", aldus mevrouw Den Dekker, „we werden eigenlijk wat overrompeld. Zo iets maak je maar een keer mee. Maar als mijn man maar een maal z'n gedachten heeft, dan...". Met het winnen van dit gro te concours heeft Den Dekker uiteraard zich een grote naam verworven. Overigens, vol gens zijn echtgenote, heeft hij al eens eerder een tweede prijs in een nationaal concours ge wonnen: „Maar alleen de eer ste wordt over geschreven en gesproken en de tweede telt niet meer zo mee". Voor ingewijden, de win nende jonge duif droeg geen derby-ring, waarvoor de eer ste prijs 1.500,- is. Maar dat zal door deze transactie naar Japan ruimschoots worden gecompenseerd. Het moderamen, oftewel het bestuur van de Nederlands Hervormde vereniging, heeft inmiddels gesprekken aange vraagd met de subsidiërende ministeries van WVC en Jus titie. Met name het voortbe staan van het crisisopvang- project, waar vijf tot zes men sen werken, hangt van het re sultaat van de besprekingen af. Het bestuur en de directie van Kinderzorg zijn nog niet bereid om cijfers naar buiten te brengen, maar een concept- financieel jaarverslag dat in middels vertrouwelijk naar de ondermingsraad is gegaan, zou een tekort laten zien van om en nabij de acht ton, ver deeld over verscliillende pos ten. Zonder in details te willen treden bevestigt waarnemend directeur J. Vermaat tegen over De Stem dat het gaat om „zaken die er inderdaad nogal inhakken". De problemen bij de crisisopvang spitsen zich toe toe op de aanvang van het project, waarvoor meer perso neel was aangetrokken dan de aanvankelijke bezettings graad toeliet. Bij de medische kleuterdagverblijven gaat het eveneens om de vraag in hoe verre „aanloopkosten" subsi diabel zijn. Subsidienormen Het hoofd van het bureau Zeeland van WVC, drs H. Hietkamp, zegt te weten dat de problemen bij Kinderzorg voornamelijk te maken heb ben met de toepassing van subsidienormen. Personeelsleden zijn er al geruime tijd van op de hoogte dat er moeilijkheden zijn. „Maar als je dat allemaal zwart op wit ziet staan dan schrik je toch weer even", is de reactie van D. Visser, secreta ris van de ondernemingsraad, die zich afvraagt of dit orgaan wel voldoende heeft opgelet. De ondernemingsraad houdt zich vanavond met de kwestie bezig. Waarnemend-directeur J. Vermaat heeft zijn hoop na drukkelijk gevestigd op de on derhandelingen met de minis teries. Hij noemt publieke aandacht voor de zaak voor barig zolang die onderhande lingen niet zijn afgerond. De Vereniging Kinderzorg- houdt zich in Zeeland bezig met de opvang van onverzorg de of verwaarloosde minder jarigen. Kinderzorg treedt op als voogdij vereniging en ex ploiteert daarnaast een tiental dag- en nachtvoorzieningen voor normaal begaafde jeugd, onder meer op Walcheren, op De Bevelanden, in Goes, Hulst en Sint Jansteen. Verder bezit de vereniging twee dag- en nachtvoorzieningen voor moeilijk lerende jongeren op Walcheren en vier medische kleuterdagverblijven op Wal cheren, in Terneuzen en in Goes. De vereniging runt op Walcheren ook twee dagcen tra voor schoolgaande jeugd en houdt zich bezig met ge- zinsopvang. VLISSINGEN - De afdeling machinebouw van de Konink lijke Maatschappij de Schelde (KMS) zal binnen drie weken in Canada een contract teke nen voor de levering van tand wieloverbrengingen voor Ca nadese marineschepen. Met die opdracht is een bedrag ge moeid van 45 miljoen gulden, aldus heeft de KMS maandag bekend gemaakt. De eerste levering van de tandwieloverbrengingen staat gepland voor 1985. Volgens de KMS levert de opdracht 130 manjaren werk op. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Auteur-ca baretier Wim lbo opent woensdagmiddag in de Zeeuwse Muziekbibliotheek te Middelburg de tentoonstelling „Lof en spot", 200 vrouwen portretten op bladmuziek. De tentoonstelling toont omslagen van lichte bladmu ziek uit de jaren 1910, 1920 en 1930. De omslagen deden vaak enkel dienst om de verkoop van muziekschrift te stimule ren en zijn dan ook allemaal voorzien van „eigentijdse" vrouwenportretten. De illu straties zijn soms artistiek, maar meestal sentimenteel of karikaturaal van karakter. De tentoonstelling is samen gesteld uit een eigen collectie van de muziekbilbiotheek, die een verzameling "sheets" om vat uit de periode 1880-1950. Deze vorm van bladmuziek was erg populair in de tijd tussen de beide wereldoorlo gen. De sheets bevatten meest al pianomuziek met of zonder liedjestekst. De openingsbijeenkomst is alleen toegankelijk voor geno digden. Wim lbo zal dan een korte toelichting op de por- trettenverzameling geven. Be langstellenden hebben de hele maand september vrij toegang tot de tentoonstelling. mtÊiKÊÊÊ Een deputatie van de gemeente Terneuzen bekijkt de velden in Biervliet FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/VOGEL- WAARDE/AXEL - Een groot aantal sportvelden in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt door de uitzonderlijk mooie zomer keihard en kurk droog. De conditie van som mige velden is zo slecht dat diverse gemeenten genood zaakt zijn maatregelen te treffen om onherstelbare schade aan de velden te voorkomen. De gemeente Terneuzen besloot gistermiddag na in spectie van de hoofdvelden in Sluiskil, Zaamslag, Ter- neuzen, Biervliet en Hoek alle vriendschappelijke duels tot en met vrijdag van het programma te schrap pen. De gemeente Hontenis- se, waar met name de condi tie van de velden in Vogel waarde zorgen baart, beslist vandaag wat te doen. Aan sluiten van de velden, waardoor de voetbalcompe titie zou worden opgeschort, wordt voorlopig nog niet ge dacht. Ook de bekerwed strijden voor het komende weekend lopen nog geen ge vaar. „Als het weer echter zo blijft dan zal er weinig an ders opzitten", zo liet een sportambtenaar van de ge meente Terneuzen gisteren weten, „Het is een droeve boel. We moeten er voor zorgen dat geen onherstelbare schade wordt aangericht. Vrijdag zullen we zien of er nog meer wedstrijden uit moeten". Sproeien, wat in Terneuzen met duur lei dingwater moet gebeuren, zet volgens de sportambte naar weinig zoden aan de dijk. „Leidingwater is hard. Als je dat nu met grote hoe veelheden op de velden sproeit, ben je nog verder van huis". Gisteravond nog werden de verschillende sportvere nigingen op de hoogte ge bracht van het besluit. „We verwachten daar weinig problemen mee. Iedereen is in de voorbereiding goed aan zijn trekken gekomen. Ik denk dat de verenigingen wel begrip kunnen opbren gen. Tenslotte heeft nie mand er wat aan als de vel den kapot gaan". De velden in Sluiskil en Biervliet ble ken gistermiddag overigens het hardst aan een regenbui toe. In Vogelwaarde, waar geen sproei-installatie is, wordt waarschijnlijk van daag nog de brandweer in geschakeld. „Het is belang rijk dat vooral de pas inge zaaide stukken nat gehou den worden. Sluiten is het laatste middel. We hebben hier geen binnensport. Dus proberen we de velden zo lang mogelijk open te hou den", zo luidden de reacties daar. In de overige Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten valt de schade tot nu toe nog mee. In Oostburg bijvoorbeeld ziet men nog geen enkele aanlei ding maatregelen te treffen. Ook in Axel, waar-wel ge sproeid wordt, Hulst en Sas van Gent is de toestand van de velden redelijk goed. „We hebben dit jaar geluk gehad met de bemesting. We heb ben tijdig ingespeeld op de weersomstandigheden. Daarom komen we nu niet in de problemen", aldus een woordvoerder van de ge meente Sas van Gent. Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Morgen wor den door Dosbouw, de aanne merscombinatie die de pijler- dam in de Oosterscheldemon- ding bouwt, de dijk van twee bouwdokken doorgebaggerd, waardoor een verbinding met de Oosterschelde ontstaat. In deze twee bouwdokken, die enige tijd geleden onder water zijn gezet, staan 47 pij- Iers. Het hefschip Ostrea brengt die van de bouwdokken naar de monding van de Oos terschelde over. In de derde week van sep tember wordt -in het sluitgat Hammen- de derde pijler op de bodem van de Oosterschel de neergezet. De week daarop de vierde. Een van de komende pijlerplaatsingen zal door de koningin worden bijgewoond. Inmiddels zet Dosbouw met man en macht het leggen van de funderingsmatten in het sluitgat Schaar voort. In dit sluitgat worden 34 matten op de bodem van de Oosterschel de neergelegd. Men is er nu halverwege mee. In het aan grenzende sluitgat Hammen zijn alle matten al gelegd. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het Walchers actiecomité van „Vrouwen in de bijstand" begint komende maand met een telefonisch spreekuur voor bijstands vrouwen. Leden van het comi té zijn dan elke donderdag middag een uurtje achter de telefoon paraat om vragen van mede-bijstandsvrouwen uit heel Zeeland te beantwoorden of om problemen te bespreken. Men heeft daartoe vanaf 14 september de beschikking over telefoonnummer 01184- 61252 van het Souburgs wel zij nscentrum De Zwaan. Het toestel is steeds tussen 14 en 15 uur bereikbaar. Het Walchers actiecomité onstond ongeveer een jaar ge leden. Op 3 september presen teert men tijdens een markt in De Zwaan een folder waarin wordt toegelicht dat het de be doeling is „samen te strijden voor een beter bestaan". Het comité houdt om de veertien dagen, steeds op vrij dagochtend, een bijeenkomst die toegankelijk is voor alle bijstandvrouwen en voor mensen die solidair met ze zijn. Deze bijeenkomsten vin den beurtelings in Vlissingen en Middelburg plaats.

de Stem | 1983 | | pagina 9