Eerste Kamer volgens nieuwe opzet gekozen Eerste neger astronaut de ruimte in Mag mijn boodschap aan viadukt hangen? Betere vooruitzichten voor Latijns-Amerika Isr in V erbe econo HELE SENAA T TREEDT AF Andropc afgelop» plaat sin j ACHTERGROND Met space- shuttle Challenger Kluif voor filatelisten Opnieuw complot in EgypU ontdekt DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 DINSDAG 30 AU Verrassingen Korter Ruimtemedicij- nen Nachtlanding Nieuwe gezichten Paalkranten Legeskosten INTERAMERIKAANSE ONTWIKKELINGSBANK: Indrukwekkend Toeneming Sleutelsector Voortrekker Aftreden nietl Bergamin Keuls instituut: ho Tl DEN HAAG(ANP) - Morgen (woensdag 31 augustus) kie zen de leden van de Provin ciale Staten de leden van de nieuwe Eerste Kamer. An ders dan tot nog toe gebrui kelijk treedt nu niet de helft van de 75 senatoren af, maar wordt de thans zittende Eer ste Kamer geheel ontbonden. De verkiezingen zijn nodig als gevolg van een grond wetswijziging. De Kamerleden zitten in het vervolg niet langer voor een periode van zes jaar, maar worden gekozen voor vier jaar. De oude Grondwet bepaalde dat om de drie jaar de helft van de senatoren af trad, beurtelings 37 en 38. Voortaan zit de gehele Eerste Kamer vier jaar. Niet veran derd is de wijze van verkie zing, namelijk getrapt via de 705 leden van de Provinciale Staten. Een andere grondwetswij ziging bepaalt dat de Eerste Kamer voortaan binnen drie maanden na de Provinciale Statenverkiezingen wordt gekozen. Dat het deze keer later is (de laatste Statenver kiezingen waren in maart 1982), komt doordat de Grondwetsherziening pas begin van dit jaar klaar was. Bovendien moest daarna de Kieswet nog worden aange past. Regering en Parlement hebban besloten met een nieuwe Eerste Kamer niet te wachten tot na de Statenver kiezingen van 1986. Om in de geest te handelen van de nieuwe Grondwet en de nieuwe Kieswet is besloten de huidige Eerste Kamer per 13 september van dit jaar te ontbinden. Diezelfde dag komt de Senaat in nieuwe samenstelling bijeen. Nieuw bij de Kamerver kiezingen is verder, dat het stelsel is afgeschaft van de vier groepen van provincies die tot dusver de senatoren kozen. Ook het ingewikkelde systeem voor de berekening van restzetels is sterk ver eenvoudigd. Grote politieke verrassin gen in de samenstelling van de nieuwe Eerste Kamer zijn uitgesloten. De uitslag van de in maart 1982 gehouden Statenverkiezingen weer spiegelt in de samenstelling van de Senaat. Die verkiezingen leverden ten opzichte van de Staten verkiezingen van 1978 groot verlies op voor de PvdA, for se winst voor de VVD, rede lijke winst voor D'66 en licht verlies voor het CDA. Winst was er ook voor klein links (PSP, CPN en PPR) en voor de kleine rechtse partijen (SGP, RPF en GPV). Vol doende winst (al dan niet door lijstencombinaties) voor een rentree in de Senaat van PSP en GPV en een entree van de RPF. In de huidige Eerste Ka mer is de zetelverdeling als volgt: PvdA 28, CDA 28, VVD 12, D'66 4, CPN 1, PPR 1 en SGP 1. De leden van van Provinciale Staten komen woensdag provinciegewijs bijeen om hun stem uit te brengen. Volgens berekening van de verkiezingsdienst van het ANP is aan de hand van de politieke verhoudingen in de Staten de volgende sa menstelling van de nieuwe Senaat waarschijnlijk: CDA 27, PvdA 17, VVD 17, D'66 6, PSP 2, CPN 2, PPR 1, SGP 1, RPF 1 en GPV 1. De laatste Eerste Kamer verkiezingen waren in juni 1981. Ook toen moest door een grondwetswijziging de gehele Senaat aftreden. De toen gekozen leden hebben er dus pas twee jaar opzitten. In totaal komen er nu zeer waarschijnlijk 23 kamerle den niet terug. Zij zijn niet herkiesbaar of staan op een vrijwel zeker onverkiesbare plaats. Onder de huidige Kamer leden die niet terugkeren is de huidige voorzitter dr. TH. L.M. Thurlings (CDA). Hij kwam in 1956 in de Senaat en volgde in 1973 de PvdA-er mr. M. de Niet op als voorzit ter. Hij heeft dus 28 jaar in de Eerste Kamer achter de rug. Thurlings (66) heeft zich deze keer geen kandidaat meer gesteld. Andere oud-gedienden die niet terugkeren zijn de CDA- ers Gooden en Albeda. Ir. J.G. Gooden maakte van 1963 tot 1980 en vanaf 1981 van de Senaat deel uit: totaal bijna twintig jaar. Dr. W. Albeda heeft er in totaal ongeveer dertien jaar opzitten. Hij deed in 1966 zijn intrede in de Senaat voor de toenmalige ARP, maar onderbrak zijn lidmaatschap van 1977 tot 1981 toen hij minister van Sociale Zaken was in het ka binet-Van Agt I. Gooden staat op een onverkiesbare plaats en Albeda heeft zich niet kandidaat gesteld. Een iets kortere staat van dienst in de Eerste Kamer hebben de PvdA-er A.A.C. Maaskant (lid sinds twaalf jaar) en de CD A-er ing. P. Tjeerdsma (tien jaar). Ook zij zijn geen kandidaat meer. Door Piet Smolders De eerste neger-astronaut zal hedenmorgen om kwart over acht Nederlandse tijd de ruimte in gaan met de space shuttle Challenger. Het is Guion S. Bluford Jr., 40 jaar oud, getrouwd en twee kinderen rijk. Als de shuttle vertrekt zal het nacht zijn op het Kenne dy Ruimtevaartcentrum in Florida. Ook de landing - in de Californische Moj ave woestijn - zal bij nacht ge beuren. Het is voor het eerst dat het ruimteveer deze ope raties in het donker uitvoert. Er zijn vijf astronauten aan boord. Commandant is Dick Truly. Het tijdstip van ver trek wordt bepaald door de voornaamste opdracht van deze vlucht: het uitzetten van de Indische communica tiesatelliet Insat-1B, die ten oosten van de kust van India boven de Indische Oceaan moet komen hangen. De re gering van India gaat met deze kunstmaan ondermeer onderwijsprogramma's uit zenden naar talrijke kleine dorpen (in totaal zijn er een half miljoen!). Op deze ma- DE EERSTE totaal-foto van de Challenger in zijn baan om de aarde (onder) werd tijdens de vorige vlucht gemaakt vanaf een tijdelijk uitgezette satel liet. nier gaat men voorlichting geven over politiek, land bouw en geboortebeperking. De Insat zal op de tweede vluchtdag worden uitgezet in de baan van de shuttle (277 kilometer hoog) om ver volgens met een eigen motor naar zijn hoge baan op 36.000 kilometer te vliegen. Hier draait hij even snel als de aarde en blijft dus boven hetzelfde punt hangen. Tijdens de vlucht, die zes dagen, 1 uur en 10 minuten gaat duren, zullen weer tal rijke experimenten worden gedaan. Zo wordt de grote grijparm van de shuttle ge test bij het manipuleren met de zwaarste last tot nu toe: bijna vier ton. Deze oefenin gen zijn een inleiding op een operatie die voor de dertien de space shuttle vlucht is ge pland: het uit zijn baan lich ten van de zonne-onderzoek- satelliet SMM (Solar Maxi mum Mission) die het heeft laten afweten en door ruim temonteurs gerepareerd zal worden in het vrachtruim van de shuttle. Er wordt ook weer me disch onderzoek gedaan. Er zijn bijvoorbeeld 6 ratten aan boord, die na de vlucht onderzocht zullen worden op de effecten van gewichtloos heid. Dokterastronaut Wil- ONGEVEER 260.000 gefrankeerde envelop pen zullen meevliegen In de Space Shuttle tij dens de komende vlucht. De enveloppen zijn voorzien van een express-zegel van 9,35 en bedrukt met het kleurige embleem van deze vlucht. Na de landing worden ze voorzien van stempels met de juiste datum van lancering en terug keer. Ze worden, ver pakt In een speciale folder, verkocht voor S 15,35. Postorders voor een of meer enveloppen zul len geaccepteerd wor den, dlrekt na de lan ding van de Challen ger. Orders die eerder zijn afgestempeld dan de landingsdatum zul len niet worden ge opend. Bestellingen en beta lingsbewijzen (zoals checks) moeten ge stuurd worden naar: Shuttle Flight Folders, Philatelic Sales Div. Washington DC 20265, USA. Contant geld of postzegels worden niet geaccepteerd. liam Thornton zal bovendien zichzelf en zijn collega's on derzoeken op verschijnselen van ruimteziekte. Meer dan de helft van de astronauten heeft daar last van tijdens de eerste dagen van de vlucht. Duizeligheid en (soms) over geven kunnerr een negatieve invloed hebben op de presta ties van de ruimtevaarders. Vooral omdat de commercië le vluchten van de shuttle gewoonlijk minder dan zes dagen duren is dit een pro bleem van betekenis. Heel unieke experimenten zullen worden gedaan in verband met het maken van geneesmiddelen in de ruim te. Vorige vluchten hebben al bewezen dat het mogelijk is uit dezelfde hoeveelheid EERSTE neger-astronaut Guion S. Bluford. Hij zal ondermeer de grote grij parm van de Challenger aan tests onderwerpen. grondstof 700 keer zoveel medicijnen te halen dan op aarde. Dat komt omdat bij dit proces gebruik gemaakt wordt van subtiele electri- sche krachten, die in de ruimte, bij gewichtloosheid, volkomen tot hun recht ko men. Op aarde strooit de al tijd aanwezige zwaarte kracht roet in het eten. Ruimtemedicijnen zijn ook veel zuiverder dan aard se geneesmiddelen. Tijdens de STS-8 vlucht zullen voor het eerst levende cellen wor den afgescheiden, onder meer voor de behandeling van suikerziekte. Er wordt al gewerkt aan kleine, zelf standige medicijnfabriekjes in de ruimte. Die kunnen door de shuttle op gezette tijden van nieuwe grond stoffen worden voorzien, terwijl het ruimtevliegtuig de produkten mee naar de aarde kan nemen. De geplande vluchtduur van de Challenger tijdens deze achtste tocht werd de zer dagen met één dag ver lengd om extra tijd te heb ben voor communicatie-ex perimenten met de eerder gelanceerde TDRS-satelliet. Door een storing van zijn draagraket is die kunstmaan veel later dan gepland in zijn baan gekomen en ook licht beschadigd. De kunstmaan is ondermeer van groot be lang voor de negende shutt le-vlucht. Het Europese Spa celab dat dan meegaat moet via de TDRS contact onder houden met de grond. De Challenger zal, be stuurd door Dick Truly (die ook de tweede shuttle-vlucht deed) en Dan Brandenstein, een landing maken op Ed wards Air Force Base in Ca- lifornië op 5 september, 09 h. 25 's morgens onze tijd. In Californië is het dan nacht. Grote booglampen van twintigduizend watt elk moeten de piloten het nodige zicht verschaffen bij de moeilijke manoeuvre. Andere vertrekkende se natoren zijn onde meer oud staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Emancipatie) mevrouw drs. H. d'Ancona (PvdA, van 1974 tot 1981 en sinds augustus 1982), J. Nagel (PvdA, zes jaar), mr. W.M. J. Russell (CDA, vijf jaar), W. Netjes (CDA, vier jaar) en drs. T.R.A. Veen (VVD, vier jaar). De PvdA-ers onder hen staan op een onverkiesbare plaats, de anderen zijn geen kandidaat. Op de kandidatenlijsten voor de Kamerverkiezingen staat een aantal namen van bekende gezichten die zo goed als zeker hun opwach ting zullen maken in de nieuwe Senaat. Onder hen de huidige commissaris van de koningin in Gelderland en oud-minister van Binnen landse Zaken mr. W.J. Geertsema (VVD). Voor de libéralen komt ook ir. D. Luteijn in de Eerste Kamer. Luteijn was voorzit ter van het Landbouwschap en is thans voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuin bouw. Een andere ex-voorzitter van het Landbouwschap, drs. J.J. Schouten wordt se nator voor het CDA. Schou ten is voorzitter van de Ka tholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond KNBT en maakte van 1980 tot 1981 al deel uit van de Eerste Ka mer. Hij zag in 1981 een Se naatszetel aan zijn neus voorbijgaan als gevolg van manipulatie in de staten van Noord-Holland. Een nieuw gezicht wordt verder dat van drs. J.B.V.N. Pleumekers (CDA). De voor zitter van het CDA-Limburg kwam begin dit jaar her haaldelijk in het nieuws door zijn niet aflatende kritiek op de gang van zaken in de Haagse politiek. Met name het verschijnsel 'dissidenten in het CDA moest het ontgel den. Op de lijst voor D'66 staan oud-minister van Defensie mr. H.A.F.M.O. van Mierlo en het oud-Tweede Kamerlid A. Nuis. De PSP komt met de twee oud-partijvoorzitters B. Van der Lek en J.E. Vogt. De CPN levert ook al een voor malig partijvoorzitter: H.J. Hoekstra, terwijl het GPV de huidige partijvoorzitter J. Van der Jagt afvaardigt. Door Wim Kuipers Mag ik een spandoek met daarop de mening dat bondscoach Rijvers onver wijld vervangen dient te worden door Peter Post, keurig netjes over de balu strade van een viadukt dra peren Nee, meent de ge meente Nijmegen, „als dat viadukt van ons is tenmin ste: dan moet je eerst fat soenlijk toestemming vra gen." Dat mag inderdaad, rea geert een voorlichter van Verkeer en Waterstaat, maar negen van de tien doe ken worden onmiddellijk door een kantonnier van Rijkswaterstaat wegge haald, omdat ze in strijd zul len blijken met de doelma tigheid en veiligheid van de weg. Twee min of meer tegen strijdige verklaringen. Er heerst dan ook nogal wat verwarring in de ambtelijke wereld na de recente uit spraak van de Raad van Sta te dat het eenieder vrij is ge voelens en meningen te uiten op spandoeken en/of borden. Een verbod zou namelijk in strijd zijn met artikel zeven van de Grondwet, dat vrij heid van meningsuiting ga randeert, en met het Ver drag van Rome. En dat kan niet. Als gevolg van die uit spraak is het Rijkswegen reglement aangepast. Pro vinciale en gemeentelijke reglementen volgen eventu eel. Maar wat nu mag en niet mag, is nog niet bijster dui delijk. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat een sekte bij een filegevoelig stuk van de A-zoveel kilometers lang borden in de berm plaatst met een verheven bood schap. File: fijn voor het heil der zielen. Wat mag de burger-met- een-boodschap dan echter wel? Volgens het ministerie kan men nu vrijelijk borden met meningen langs bijvoor beeld autowegen plaatsen. Daar is tenminste geen toe stemming vooraf voor nodig. Dat ze waarschijnlijk weg gehaald worden, is vers twee. De veiligheid van weg en weggebruiker gaat voor. Zo'n bord kan ook de doel matigheid in de weg staan. Een voorbeeld: wegbermen moeten gemaaid worden, dus weg met die borden. Rijkswaterstaat vindt het daarom verstandig dat iemand die aan de (rijks)weg wil timmeren, eerst overleg pleegt over een toegestane plek voor bord en boodschap. Anders is het vergeefse moeite. Maar overleg hóéft niet. Met andere woorden: je bent niet strafbaar, mits er geen beledigende teksten op staan. Ga je een eindje buiten de wegberm, dan wordt het nóg ingewikkelder. Je betreedt andermans grond: van de gemeente, de provincie of - meestal - een particulier. Dat betekent toestemming vragen. Maar je krijgt daar ook te maken met nieuwe regels. Alle provincies hebben een landschapsschoonverorde- ning. Een bord, hoe ideëel ook, mag niet ontsierend zijn voor de omgeving. De actie groep Lekker Dier krijgt dus nooit toestemming om met een tien meter hoog houten varken te protesteren tegen de kettingzeugen. Ook de meeste gemeenten hebben dergelijke verorde ningen. Er zijn aparte voor schriften voor de bebouwde kom en erbuiten. In de Alge mene Politie Verordening (APV) staat vaak dat het zonder uitdrukkelijke toe stemming van de eigenaar verboden is opschriften op onroerend goed aan te bren gen. De gemeente Nijmegen stelt eisen 'in het belang van het uiterlijk aanzien van de gemeente'. Een woordvoerder van de gemeente Roermond (die volop in een bordkwestie zit), zegt dat er voor een ideëel bord wel degelijk toe stemming nodig is. „We mo gen ons natuurlijk niet met de inhoud, de tekst zelf be moeien, maar wel met de plaats van het bord. Als het tenminste op gemeentelijk grondgebied staat." Roermond is als een van de eerste gemeenten bood schappers en actiegroepen terwille geweest door twee officiële publicatieborden (paalkranten geheten) te plaatsen. Daar kan iedereen zijn mening kenbaar maken, en dat gebeurt ruimschoots. Duidelijke voorschriften heeft de provincie Utrecht. Borden met meningen die langs een provinciale weg staan, moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. De oppervlakte evan mag niet groter zijn dan één vierkante meter, de breedte hooguit een meter, het bord moet in de onverharde berm staan, het mag het vrije uitzicht niet belemmeren en de con structie ervan dient zodanig te zijn, dat er bij aanrijding geen kans is op ernstig licha melijk letsel. Is aan al deze voorwaarden voldaan, dan kunnen Gedeputeerde Sta ten achteraf toch nog ingrij pen en herplaatsing eisen. Voor reclameborden gel den uiteraard aparte rege lingen. Bovendien moet daarvoor betaald worden. Hierover kwam vorige maand een uitbater van een snackbar in Roermond in conflict met de gemeente. Hij wilde eerst een reclamebord op een stukje gemeente grond plaatsen. Dat werd geweigerd, waarna een buurman zei: zet dat ding maar in mijn voortuin. Maar ook dat kan niet zonder toestemming van de gemeente. Om ontsierende reclameborden te weren, luidt de officiële verklaring. Wordt je bord goedgekeurd door de welstandscommissie (voorschriften zijn heilig), dan moeten legeskosten be taald worden: 55 piek voor een periode van tien jaar. Interessant lijkt nu de vraag: waar ligt de grens tussen mening en reclame? Mag ik een bord in mijn tuin zetten met de mening: Mijn buurman heeft de lekkerste friet? Waarschijnlijk niet. Maar alle. beslissingen van welke overheid dan ook kunnen aan de rechter voor gelegd worden. Wellicht ko men daar nog vermakelijke zaken uit voort. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - De landen van Latijns-Amerika zijn vergaande aanpassingen aan het aanbrengen in hun eco nomie in een poging de ge volgen van de recessie te bo ven te komen. Met devaluaties, vermin dering van de invoer en ver laging van de overheidsuit gaven wordt getracht de on gelijke positie ten opzichte van het buitenland recht te trekken. Dergelijke maatre gelen en het beginnend her stel van de economie in de in dustrielanden duiden op een verbetering van de vooruit zichten van de Latijns-Ame rikaanse landen. Dat is de tamelijk optimis tische conclusie van de Inter- amerikaanse Ontwikkelings bank (IADB) in haar jaar lijkse verslag over de econo mische en sociale vooruit gang in Latijns-Amerika. De IADB, waarbij 43 landen zijn aangesloten, is de bank die het meeste krediet verstrekt aan de Latijnsamerikaanse landen. Nederland neemt voor ruim 24 miljoen dollar deel in het kapitaal van de bank, dat 5,9 miljard dollar groot is. Minister Ruding (Fi nanciën) en minister Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) zitten in het bestuur van de bank. De economische mogelijk heden van Latijns-Amerika zijn overanderd groot. Er wordt nog steeds te weinig gebruik gemaakt van de pro- duktiemogelijkheden en de arbeidskracht, dus er zijn duidelijk redenen aanwezig om te verwachten dat het ge bied zijn dynamische groei zal hervatten. De basis voor de sociale en economische in frastructuur is aanwezig en ontwikkelings- en financiële instellingen kunnen er snel aan het werk gaan, zo staat in het jaaroverzicht. De jaren 1964 tot en met 1980 hebben een indrukwek kende groei laten zien. Dit jaar is het derde achtereen volgende jaar van de reces sie. Het bruto nationaal pro- dukt (bnp), de som van alle geproduceerde goederen en diensten, van de Latijnsame rikaanse landen gezamenlijk nam van 1971 tot en met 1975 toe met jaarlijks gemiddeld zes procent. Tot en met 1980 bleef die groei boven de vijf procent, maar in 1981 groeide het bnp met maar 1,4 procent en het afgelopen jaar was er voor het eerst sprake van een achteruitgang, te weten van ongeveer 1,2 procent. Gezien de economische omstandigheden in de indus trielanden, waarmee de La tijnsamerikaanse landen zul ke nauwe financiële en eco nomische banden hebben, mag niet worden verwacht dat er dit jaar sprake zal zijn van een aanzienlijk herstel. Bovendien is het aanpas singsproces in de meeste lan den van Latijns-Amerika nog in volle gang. Gemeten per hoofd van de bevolking is de achteruit gang van de economie nog duidelijker. In 1981 was die één procent en in 1982 ruim. drie procent, waardoor de vooruitgang die in 1979 en 1980 werd geboekt volledig is teniet gedaan. In zeven lan den in Latijns-Amerika was het inkomen eind 1982 ruim tien procent lager dan eind 1980. In vier landen bedroeg de daling tussen de vijf en tien procent. Volgens de Interameri- kaanse Ontwikkelingsbank zijn er op het ogenblik van de 120 miljoen actieve mensen ongeveer 36 miljoen zonder werk. In 1982 bedroeg de ge middelde werkloosheid 7,4 procent van de beroepsbevol king, terwijl de werkloosheid in de jaren tussen 1970 en 1980 is verminderd van 6,6 tot 5,8 procent. Het eerste kwar taal van dit jaar is de situatie op de arbeidsmarkt in La tijns-Amerika verder ver slechterd. De IADB vergelijkt de toe neming van de beroepsbevol king in de 24 westerse indus trielanden van de OESO (Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling) met die in Latijns- Amerika. In het eerste geval bedraagt die één procent per jaar en in het tweede geval drie procent per jaar. Daar komt nog bij dat het inkomen per hoofd van de bevolking in de OESO vijf maal zo hoog is als in Latijns-Amerika en dat de landen van de OESO veel betere werkloosheids voorzieningen hebben. Een ernstige verslechte ring liet de betalingsbalans van de Latijns-Amerikaanse landen het afgelopen jaar zien, waarmee de negatieve gang van zaken van de twee jaar ervoor voortduurde. De deviezenreserve verminder de met ruim 12,8 miljard dol lar en dat is de grootste ver mindering in de afgelopen veertig jaar. Daarentegen liet de handelsbalans van de Latijns-Amerikaanse landen vorig j aar een overschot zien van 7,7 miljard dollar, voor namelijk een gevolg van de vermindering van de import. Opvallend daarbij was het overschot van 6,9 miljard dollar dat Mexico wist te be halen tegen een tekort van 3,4 miljard dollar in 1981. De export van de landen in Latijns-Amerika verminder de het afgelopen jaar met 9,8 procent. De afneming van de invoer was veel groter, na melijk 19,4 procent. Chili ver minderde zijn invoer het meest, te weten met 46 pro cent. Voor Argentinië is dat percentage 45 en voor Mexico 37. In de landbouw, een van de sleutelsectoren in Latijns- Amerika, daalde de produk- tie vorig jaar sterk in waar de. Uit voorlopige gegevens blijkt dat de waarde in Peru en Venezuela weliswaar met ruim drie procent steeg, maar dat er in Brazilië, Co lumbia, Guatemala en Mexi co sprake was van een duide lijke achteruitgang. In 1981 steeg de waarde van de agra rische produktie in haar ge heel nog met 4,5 procent. De verwerkende industrie produceerde vorig jaar 2,7 procent minder dan in 1981, toen er al sprake was van een produktievermindering van 2,6 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De lichte industrie produceerde in 1981 ongeveer evenveel als in 1980, maar de zware industrie, en dan vooral de metaal-, ma chine- en transportindustrie, zag haar produktie in 1981 met ongeveer veertien pro cent verminderen. De eerste helft van 1982 gaf voor de zware industrie enige verbe tering te zien ten opzichte van de tweede helft van 1981. De resultaten van Brazilië en Mexico wegen zwaar op het totale beeld van Latijns- Amerika, want die twee lan den zij n goed voor 68 procent van de totale industriële pro duktie. De produktie van Brazilië verminderde in 1981 met 6,6 procent en in 1982 met 1,6 procent. Eind vorig jaar leek de produktie zich wat te gaan herstellen. De produktie van Mexico nam in 1981 nog met 7,4 pro cent toe, maar vorig jaar was er sprake van een achteruit gang van 2,4 procent. In Ar gentinië, dat over de op twee na grootste verwerkende in dustrie in Latijns-Amerika beschikt, verminderde de produktie in 1981 met vijftien procent. Volgens het jaar overzicht van de IADB ié de verwerkende sector een van de „voortrekkers" van de economische groei in La tijns-Amerika geweest. Maar de toeneming van de produk tie ligt al zes tot acht jaar on der het groeipercentage van de economie in haar geheel. Olie en olieprodukten vor men een belangrijke factor in de buitenlandse handel. De olie-export van Latijns- Amerika is in geringe male afgenomen terwijl de import op bescheiden schaal is toe genomen. Latijns-Amerika in zijn geheel is een netto olie-exporteur en dat is te danken aan Bolivia, Ecuador, Mexico, Peru, Venezuela en Trinidad en Tobago. Sinds 1973 is de waarde van de in- en uitvoer van olie gestaag gestegen, maar het afgelopen jaar was die waarde naar schatting twee miljard dollar lager dan in 1981. Latijns-Amerika zal zeker op de middellange termijn afhankelijk blijven van olie. De afgelopen tien jaar is de produktie van aardgas en steenkool met vijf procent per jaar toegenomen en de produktie van elektriciteit uit waterkracht met negen procent per j aar. Dat wijst op veranderingen in het ener giepatroon, een gevolg van het streven naar verminde ring van de afhankelijkheid van olie. Be DE Spaanse schrijver j Bergamin, die literair nl maakte ten tijde van f Spaanse burgeroorlog ('3 '39) is gisteren op 86 ja* leeftijd overleden. I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie buitenland CAIRO - De Egyptischl autoriteiten hebben 15 le den van een 'linkse terrol ristische organisatie' gear| resteerd. Zij zouden een ge wapen f de actie beramen om de re| gering ten val te brengen. Dit heeft het weekblad 'Mayo', spreekbuis van da Egyptische regeringspar-j tijgisteren gemeld. Volgens Mayo zijn in verscheidene dorpen in dé provincies Kaljubeja en Kafr El-Scheich grote hoe-I veelheden wapens, munitiq en springstof ontdekt. Ook werd er informatie-] materiaal over militairs training en over springstofl in beslag genomen. 1 Leden vah de organisaé tie, de 'democratische! volksbeweging' genaamd! hebben een kadergroep ge-| vormd, die van wapensl werd voorzien en werdl voorbereid op een treffen| met de regering. Een groot deel van de fi-l nanciële middelen waar-I over de organisatie be-l schikte, was afkomstig uit| het buitenland. I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Van onze ROME - De Russische par een brief aan de Italiaanse sprekingen over kernwapen ten niet serieus wil praten o Volgens Andropov moet overleg wil. De Russische le een aantal SS-20-raketten terugtrekken) mits het west stelt. Andropov liet aan Cr: sing in Europa van die niei overleg zal betekenen. Volg deel van de kruisraketten d dat land aanwezig zijn. Van onze redactie buitenlan MÜNCHEN - Er valt een ve deee verbetering van h "ëstduitse economische k hiaat waar te nemen. Dat zegt het Ifo-Institu y®w economisch onderzoek München. Uit een enquête i "et instituut in juli heeft houden blijkt dat de verwe I kende industrie en de bouv I !\.Verheid in de Bondsrep I Sj voor de tweede helft va j't jaar een aanhoudende o| I rteY!nk van de economische b< I "lijvigheid verwachten. Voor de machinebouw zij |,e v°oruitzichten in vergeli; |khig met de vorige conj un< I uurtest gunstiger geworde I i ook de fabrikanten va I Uurzame verbruiksgoederei

de Stem | 1983 | | pagina 4