Willy Hofstee weg van het zwartkruitschieten lugustus en 3 iber k Bart Santeman nam afscheid van Aardenburg 9.- IIE '83 105-jarige Apollo organisator Voor derde maal trim- koers Eede MET LODEN KOGELS EN KRUIT IN DE LOOP enbexgh .d. poel i-WIKKERINK INSDAG 30 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND politierapport Zwembad Goes langer open Uitgaan in Zeeland Volksdansen met Avogro Aardenburg Plaatselijk nieuws Aardenburg Eede Lamswaarde A66 ,f f f cfotografie jijnestraat 3 met een innen doen we met de ïen altijd blijvend is weer overal op zege z'n mooie ok bijpassende 2rs etc. etc. <oop bij het i sinds 125 jaar KT 19 - AXEL isi-w BRESKENS - Op de Veerha ven is bij de heer N. S. vals jeld aangeboden. Het gaat toer om twee biljetten van 20 Sngelse ponden, die na thans komen vast te staan door de beer S. op 15 augustus zijn mtvangen. SLUIS - In de Oude Kerk- itraat is een tasje gestolen laarin zich 1300 gulden be- ond. De heer M. uit Tiel had bet tasje enige ogenblikken op ie straat tussen zijn voeten «zet om op de baby te passen. Dit gebeurde omstreeks vier lur maandagmiddag. Plotse- ing bermerkte hij dat het tas- ewas verdwenen. T27 PAGINA ZEELAND 4 Muziekfeest zondag in Sluis Van onze correspondent SLUIS - Vrijwel alle in West-Zeeuwsch- Vlaanderen actieve muziekkorpsen geven zon dag acte de présence tijdens het jaarlijkse re gionale muziekfestival, dat ditmaal in Sluis wordt gehouden. Vanwege het 105-jarig be staan van Apollo, tekent deze Sluise muziek vereniging voor de organisatie. Van onze correspondente GOES - Het gemeentelijk zwembad in Goes blijft ook deze week nog open. Dit in verband met het aanhoudende warme weer. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag 15.30 tot 19.00 uur. Woensdag is het zwembad al om 12.30 uur geopend. AXEL Slreekmuseum „Het Land van Axel" - Expositie door Fotoclub „Axel". Geop.: woe. t.m. zat. 13.30-17.00 uur. Vrijd. ook van 19-21 uur(t/m2sept.). GOES Grandtheater - 20 u. Hot bubble- guminhet leger, 16 j. HULST Hulster Streekmuseum - Eddy Taelman uit Hulst exposeert „Hulst en omstreken in ansichten en prenten". Geop. ma. t/m zat. 14-17 u. (t.m. 10 sept.). Koning van Engeland- 20 u. Octopussya l. 20 u. Hot bubblegum in het leger, 16 j. 20 u. Een schot in de roos, 16 j. 19.30 en 21 u. Super sterren in 3 D., 18 j. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Tussen de la kens, 18 j. TERNEUZEN Luxor- 20 u. Blue thunder, 12 j. 20 u. Porky's II, 16 j. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Octopussy, a.l. Alhambra 2 - 20 u. Tootsie, a.l. Ga lerie Marquis, Nieuwendijk 15- Expositie van werken van Armin Mehling Geop. woe. t/m za. 13.30-17.30 u. zo. 14-17 u. UZENDIJKE Streekmuseum West- -Zeeuwsch-Vlaanderen- J. Plat duw exposeert oude radio's en kun onderdelen, alsmede moderne zendapparatuur. Geop.: ma. t/m wij 10-12 en 13.30-17.00 u. Zat. en rond. 14-17 u. (t.m. 18 dec.). VOGELWAARDE 'I Karrewiel- 13.30 u. schieting voor bejaarden. In het verleden werden de festivals overal in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ver zorgd door het duo Jansen/ Boone, bestuursleden van de Drumband Oostburg. Maar door de daaraan verbonden omvangrijke administratie, die steeds door hetzelfde twee tal moest worden bijgehouden, dreigde het jaarlijkse evene ment voor de streek verloren te gaan. De regionale korpsen staken echter de koppen bij elkaar en besloten dat in het vervolg de vereniging uit de plaats waar het festival zou plaartsvinden ook de organisatie op zich neemt. Apollo uit Sluis is dus ais eerste aan de beurt. Omdat het evenement in Sluis samenvalt met de voor het eerst geplande mosselfees ten is, volgens Bram Verspril le van Apollo, succes eigenlijk al bij voorbaat verzekerd. „We stellen het enorm op prijs dat de middenstand zal zorgen voor allerlei activiteiten rond het festival", aldus Versprille. „Mede daardoor zal het ons ze ker niet publiek ontbreken". Elf korpsen De elf deelnemende muziek korpsen zijn - behalve uit Sluis - afkomstig uit Aarden- burg, Biervliet, Breskens/ Groede, Hoofdplaat, Oostburg, Schoondijke, IJzendijke en Zuidzande. Het festival start zondagmiddag om half twee met een concert van Apollo op Van onze correspondent EEDE - Het wielercomité Eede is wel bijzonder actief. Zater dag 10 september is het voor de derde maal dat in het grensdorp een trimkoers wordt gehouden. Het gaat om wedstrijden in de A- en C-categorie. De laat ste groep komt om 14 uur aan de start voor 35 km. Naast de bekende renners van de Zeeuwsch-Vlaamse Trimfede- ratie nemen ook veel Belgen deel. De A-renners beginnen om 15 uur en moeten 60 km af leggen. Regionale favorieten in deze categorie zijn Niek de Theaye en Eddy Cromheecke. Van onze correspondent AARDENBURG - Met een dienst in de kerk Het Lam te Aardenburg heeft Bart S. Santema, sedert vier jaar acht maanden predikant voor de Doopsgezinden in 'eeuwsch-Vlaanderen, zondagmorgen afscheid geno- in verband met zijn vertrek naar Amsterdam, waar hij zich sinds enkele maanden o.a. met jeugd park bezig houdt. Bart Santema ging zelf voor ''Wens de afscheidsdienst en Belangstelling was hierbij 20 groot, dat de kerk geheel ?evu 1 cl was. Naast veel doops- randen uit de regio waren ,°k 'eden van de overige Aar- .fnburgse kerken aanwezig, 'srnede een vertegenwoordi- 8'ng van de gecombineerde jederlandse Hervormde- eorpsgezinde zondagschool. e heer Santema heeft zich aast zijn kerkewerk ook be- 8 gehouden met o.a. een ge- Preksgroep voor joqg volwas- Pen en de werkgroep „Ben- m'n", die enkele jaren flo reerden. De voorzitter van de kerkeraad, de heer T. Postma uit Terneuzen, sprak de schei dende predikant toe. Er wer den vele geschenken aangebo den tijdens een informele sa menkomst na de kerkdienst. Tijdens een enige tijd gele den gehouden ledenvertoeving werd de heer Jaap Klander- man uit Haarlem met grote meerderheid van stemmen ge kozen uit drie kandidaten. De heer Klanderman is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij vestigt zich in Aardenburg en zal daar op 9 oktober zijn eer ste dienst houden. de Markt. Tegelijkertijd ver trekken in diverse Sluise wij ken andere korpsen voor een muzikale rondgang. Ook zul len serenades worden gehou den bij het bejaardentehuis Rozenoord en vinden op de Markt doorlopend uitvoerin gen plaats. Het slotstuk is een grote taptoe met medewerking van alle muzikanten. Vanaf de stadhuistoren zal om 6 uur het taptoe-signaal worden gebla- Het 105-jarige Apollo ontvangt komend weekeinde tien andere muziekkorpsen uit West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De foto werd ge maakt vijfjaar geleden, toen het honderdjarig bestaan werd gevierd. Een jachthoornblazer van het korps uit Heim- bach, de Duitse zuster stad van Sluis, bracht toen op deze manier zijn hulde. - FOTO DE STEM'C0RJ DE BOER Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aar- denburgse volksdansgroep Avogro start begin volgen de maand weer met volks danslessen voor beginners en gevorderden. In sep tember kan iedereen vrij blijvend meedansen. De eerste avond is woensdag 7 september van 8 tot 10 uur en in de gym zaal aan de St. Bavostraat zijn jongeren en volwasse nen weer welkom. Onder leiding van mevrouw G. Maenhout-Begheyn wordt dan een begin gemaakt met het aanleren van dan sen uit diverse landen. De lessen vinden elke woens dagavond plaats, terwijl de kinderen van de lagere school op woensdagmiddag terecht kunnen. Zwembad - Met ingang van 2 september zal het gemeente lijk zwembad op maandag en vrijdag slechts opengesteld zijn vanaf 16.00 uur. Op de an dere dagen wordt het normale rooster gevolgd. Volleybalclub - Volleybalclub „De Kikkers" start maandag 5 september weer met het re creantenvolleybal in de gym nastiekzaal aan de Sint Bavo straat. Degenen die voleybal willen spelen kunnen er te recht tussen 20.30 en 22.00 uur. Kaartclub - Kaartclub H.I.L. hervat zijn activiteiten op 17 september met een ledenver gadering in het dorpshuis te Aardenburg om 19.30 uur. De kaartavonden zijn voor het seizoen 1983-1984 gepland op 8 oktober, 19 november, 3 en 17 december, 21 januari, 25 fe bruari, 28 april en 12 mei. Vrije kaartavonden zijn er op 29 ok tober 1983 en 11 februari 1984, terwijl het clubkampioen schap wordt gevierd op 26 mei. Het kampioenschap voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden op 24 maart 1984. Tennistoernooi - Op de tennis banen van het Burgemeester van Dongensportpark aan de Herendreef wordt op 10 en 11, 17 en 18 september een „Kik ker-toernooi" georganiseerd door de Aardenburgse tennis club „S.J.E.F.". Wijktoernooi - Volleybalclub „De Kikkers" zal in de week van 17 oktober (herfstvakan tie) weer een wijktoernooi or ganiseren in de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Sint Bavostraat te Aardenburg. Voor inlichtingen kan men te recht bij de secretaris van de vereniging, Peurssensstraat 31. Burgerlijke stand - Geboren: Evy d v G. van Parijs en C. Welvaert. Ondertrouw: Pa trick van Acker 23 uit Assene de en Katleen Pauwels 21. Overleden: Maria Sallet 81 w v C. van Quekelberge, Cecile Vervaet 52 E v H. van Rie, C. Marteijn 90 w v E. van de Dor- pe. Welzijnscommissie - De com missie van advies en bijstand voor welzijnsbeleid komt bij een op donderdag 8 september om 20.30 uur in het dorpshuis aan de Westmolenstraat. Vooraf wordt om 19.30 uur een inspraakbijeenkomst gehou den met betrekking tot het jaarprogramma 1984 sociaal- cultureel werk. Concert - Zondag 11 septem ber zal het Volendams Koor „Belcanto" dat dit jaar 10 jaar bestaat, een concert verzorgen in de r.k. kerk te Aardenburg. Het koor zal populair-klassie- ke stukken ten gehore brengen van diverse componisten. Het optreden begint om 15.00 uur. Het koor, dat geheel in Volen dams kostuum optreedt, staat onder leiding van dirigent Jo- han Kat. Solisten zijn Truus Bording (sporaan) en Steven de Vries (tenor) Aan de piano Emma Ulrich-Roele. Kaarten a 5,- zijn verkrijgbaar in ho tel „De Roode Leeuw", Kaai 31, tel. 01177-1400 en bij de plaat selijke VW, gemeentemu seum, Marktstraat 18, tel. 01177-1910. Oriëntatierit - Zondag 18 sep tember wordt door de West Zeeuwschvlaamse Autoclub in samenwerking met de K.P.J. afdeling Eede een puzzel- en oriëntatierit gehouden, de zo genaamde „Kreekerit". Feestmiddag - Bij gelegenheid van de najaarskermis wordt vrijdag 9 september een kin dermiddag georganiseerd door het feestcomité Eede en de K.P.J. Er staan o.m. het optre den van een goochelaar en een quiz op het programma. Bridgewedstrijd - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub hun eerste wedstrijd in de najaars- competiite. Het was een ho- well 10 met 12 paren met een gemiddelde van 135. De uitslag was als volgt: 1. mevrouw Van Waterschoot en de heer de Schrijver 159 punten, 2. me vrouw Biesbroeck en de heer Rademakers 147, 3. heren Pau wels en van Cruissen 146, 4. dames Smulders en Van Puy- velde 144, 5. echtpaar de Kort 136 punten. Van onze correspondente RILLAND-BATH - Als Willy Hofstee aan het schie ten is, krijgt hij altijd veel bekijks. Niet alleen van le ken maar ook van andere schutters. Willy Hofstee, af komstig uit Deventer en nu werkend en wonend in Ril- land-Bath, is namelijk een zogenaamde zwartkruit- schutter. Zijn wapens (zwartkruitwapens) lijken regelrecht uit het geschiede nisboek te komen. Er gaan geen gewone kogels in, maar loden kogels. En eerst moet Willy kruit in de bovenkant van de loop doen. Ondanks het feit dat een keer schieten op deze manier nogal wat werk met zich meebrengt en veel meer tijd kost dan het schieten met een modern geweer, is Willy verzot op 'zijn' sport. En met hem vele anderen want de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie telt heel wat zwartkruitschut- ters en op gezette tijden worden er wedstrijden en Western-weekends gehou den waarop de schutters in cowboy- of indianenkledij in actie komen. Verkeerd Volgens Willy worden dat soort weekends, als ze in het nieuws komen, verkeerd be oordeeld. „Het wordt dan vaak afgeschilderd als een lachwekkend gebeuren of als iets gevaarlijks", protes teert hij. Ook wil Hofstee niet dat hij en zijn wapen broeders worden vergeleken met de mensen van het Bel gische cowboydorp El Paso. „Daar wordt een spel opge voerd en wat wij doen is sport. In het zwartkruit- schieten worden zelfs we reldkampioenschappen ge houden", legt hij uit. Willy is nu gastschutter bij de schietvereniging Ber gen op Zoom. Toen hij met zijn wapens op de schiet baan te Ossendrecht kwam trok hij veel belangstelling. De Bergse schutters schieten alleen met normale geweren en pistolen. „Nu ze van dichtbij zien wat je met zwatkruitwapens kunt doen, krijgen ze voor mijn sport toch meer waardering", ver telt Willy. „Men begreep niet goed dat ik met mijn wapens, waaronder een Springfield van 1863, die nog uit de Amerikaanse burgeroorlog stamt, zo zuiver kan schie ten", voegt hij eraan toe. Het club. Daarmee bereik je riiet zulke goede resultaten als met een eigen wapen". Kogels Willy Hofstee:.altijd veel bekijks. duurt overigens een paar jaar voordat je als zwart- kruitschutter met een eigen wapen schiet. Om in het be zit te komen van een wapen vergunning moet je eerst een half jaar aspirantlid zijn van een schietvereniging. Dan bekijkt een ballotage commissie of je lid kunt worden. Vervolgens duurt het nog een jaar voordat je - FOTO DE STEM/DICK DE BOER een bijzondere vergunning voor zwartkruitwapens krijgt. In die anderhalf jaar schiet je met wapens van de „Met een eigen wapen weet je wat de beste laad- methode is". De schutters gebruiken weinig echt an tieke zwartkruitwapens. Die zijn bijna niet te betalen. Meestal worden nagemaak te wapens gekocht, in prijs variërend van 400 tot 1800. Het leuke van zijn sport vindt Willy niet alleen het schieten. Aantrekkelij k is voor hem ook het restaure ren van geweren en pistolen en het maken van onderde len. Daartoe behoort ook het maken van kogels. „Het maken van kogels doe ik meestal 's winters", legt hij uit. „Dat gaat eigen lijk vrij eenvoudig. Er zijn mallen te koop voor de ver eiste kogelmaat. Daarin giet je gesmolten lood. Oud, zacht lood is daarvoor het beste. Met een tang schuif je het teveel aan lood weg. Je doet de mal open en klaar is de kogel". Laden Volgens Willy Hofstee ge beuren er tijdens de wed strijden zwartkruitschieten nauwelijks ongelukken. Tij dens dergelijke wedstrijden gaat de schutter na het af roepen van zijn nummer met het ongeladen geweer naar de schiettafel en krijgt dan een half uur de tijd om het wapen te laden en te schieten. Het laden neemt de mees te tijd in beslag. Daarvoor zijn heel wat handelingen nodig. Eerst haal je een lapje door de loop om de olie eruit te krijgen, daarna schiet je een keer droog zonder kogel. Dat heet dan percussie. Ver volgens gaat de afgemeten hoeveelheid kruit in de bo venkant van de loop. Dan druk je de kogel met je vin gers door de loop. Vervol gens pak je de laadstok en druk je de kogel in één be weging tot op het kruit: Daarna richten en schieten. „Het mooiste is als je in dertien schietbeurten alle maal tienen schiet. Maar dat is me nog nooit gebeurd", lacht Willy. Met zijn wapens heeft hij in Ossendrecht al eerste prijzen behaald.

de Stem | 1983 | | pagina 15