Ook wiskunde op Mavo voor volwassenen Buurt- en clubhuiswerk Axel veel aandacht voor haanlozen VOOR HET EERST IN HULST Axel herdenkt gevallenen op 17 Spelenrijke kermis van Hengstdijk e Koerier Pastor J. ter Braak uit Hulst nam afscheid parochie ;putatie, Oogstdank- feest te Koewacht CITROËNA f 4,80 6,41 8,01 9,61 11,21 12,81 Bijpassende voorzet- I raamprofielen kin diverse uitvoe ringen beoefenaren DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND W. DE BLOCK Uitreiking van 2500e zwemdiploma in Kloosterzande UIT HET ZAKENLEVEN m*% MJ Plaatselijk nieuws Axel Hulst Schietingen Zilveren KNVB- bondsspeld voor consul van HVV'24 REIS NAAR SPANJE „Den Ouwe Woagen" in streekmuseum van Axel 5 Geslaagde gaaibol- wedstrijd voor blinden A12 DO MB Breda i moet betalen. Voor I. Als contante betaling Idus géén giro- of leen acceptgirokaart poeten brengen. I komma een vakje Prijs incl. 4% BTW 06911 s elke maand echnieken voor en groepen pement nummer gratis toe. 9 n brief(kaart) naar: I iordnr 65, 6500 WC Nijmegen. T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent KOEWACHT - Voor het rayon Koewacht, Axel en Heikant van de kring Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen werd voor de zes de achtereenvolgende maai het oogstdankfeest gevierd. Dit vond plaats in de r-k kerk van de H. H. Philippus en Ja cobus te Koewacht, waar een plechtige eucharistieviering gehouden werd, waarbij pas toor J. van der Heyden uit Clinge de voorganger en die sinds 1969 de geestelijke advi seur is. In totaal woonden meer dan 800 mensen deze eucharistie viering bij. Onder hen bevond zich de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, P. Naalden, met echtgenote uit Tilburg en de volledige besturen van de NCB, de KVO en de KPJ. Voor het voorbereidende werk was een werkgroep ge vormd uit de NCB, KVO en KPJ, terwijl deze werkgroep ook de lezingen, gebeden en liederen verzorgde. Aan deze eucharistieviering werd verder medewerking verleend door de RK muziek vereniging Heikant onder lei ding van G. Pilaet en het St. Cecilia kerkkoor onder leiding van P. de Pundert. Tijdens de eucharistieviering werden of fergaven aangebracht door een vijftiental kinderen in de vorm van landbouw- en vee- teeltprodukten, zoals vleeswa ren, brood, granen e.d. Van onze correspondente HULST - Voor het eerst in het bestaan van de dag- avondscholengemeenschap „Zeeuwsch- Vlaanderen" hebben dames vanuit Hulst zich opgegeven voor wiskunde in het Mavo-pakket. Tot nu toe zijn er tien belangstellenden, waarvan er zich 7 officieel hebben opgegeven voor het komende studiejaar. „En met 12 aanmeldingen hebben we voldoende om met de les te kunnen starten", al dus adj .-directeur H. Veraart. De heer Veraart is zeer blij met deze belangstelling voor de exacte vakken, die tot nu toe vrij gering was vanbit Hulst. Dinsdag 6 september wor den de leerlingen van de dag Mavo en Havo voor volwasse nen en van de talencursussen in Den Dullaert verwacht om het lesrooster van het nieuwe cursusjaar in ontvangst te ne men en met de docenten ken nis te maken. Men kan zich in Hulst zowel voor de volledige drie-jarige opleiding Mavo en Havo opgeven, als voor de deelopleidingen. Bovendien voor de moderne talen Engels, Frans en Duits, die in aparte cursussen gegeven kunnen worden. De lessen van Mavo en Havo worden overdag gegeven in „Den Dullaert" en in de Le vensschool. De talencursussen alleen 's avonds, hoewel bij voldoende belangstelling zij ook 's morgens of 's middags kunnen worden gegeven. „De belangstelling voor de dag- Mavo en Havo voor volwasse nen ligt in Hulst iets onder het gemiddelde dat nodig is om de lessen te kunnen starten. Eigenlijk zijn er 18 leerlingen per vak nodig, in Hulst halen we gemiddeld 12. Maar we gaan bij onze berekeningen voor de lessen uit van het to taalgemiddelde van de scho lengemeenschap en dan ko men we wel aan de 18", aldus de heer Veraart. Voor de dag-Mavo kan men als volgt inschrijven in Hulst: voor de eerste klas voor de vakken Nederlands, Engels, Frans, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie en handelskennis, wiskunde, na tuurkunde en scheikunde; voor de tweede klassen Duits en voor de derde klas Neder lands, Engels, Frans en han delskennis. Voor de dag-Havo kan men inschrijven voor klas 1 en 2. Voor de eerste klas in Neder lands, Engels, Frans, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde en biologie en voor de tweede klas in Engels. De minimum leeftijd is 16 jaar. Van onze correspondent HULST - Door het vertrek van pastor J. ter Braak per 1 september werd zondag in een plechtige eucharistieviering, waarvan hij zelf de voorgan ger was, afscheid genomen van de parochianen. Zeer ve len waren gekomen om deze afscheidsplechtigheid bij te wonen. Bij de aanvang van de eucharistieviering werd aan iedereen een keurig verzorgd boekje uitgereikt met voorop de tekening van de basiliek en binnenin alle gebeden en lie deren van deze dienst. Aan het eind van de mis sprak de secretaris van het kerkbestuur K. Brand enkele woorden over de gevolgen van bet vertrek van pastor Ter Braak. Wegens een tekort aan priesters zal hij worden opge volgd door een pastoraal wer ker. Aanstaande zondag zal deken J. Aarts uit Middelburg hierover nadere bijzonderhe den komen vertellen in alle eucharistievieringen. Verder sprak de heer Brand nog over de veranderingen in de paro chie. Vervolgens sprak dominee B. Hartog nog enkele woorden over de samenwerking op oeu- cumenisch gebied, terwijl pas toor Verheyden nog de samen werking in het parochiewerk in herinnering bracht. Na de eucharistieviering was er voor iedereen gelegen heid om vooraan in de basiliek persoonlijk met een handdruk afscheid te nemen van pastor J. ter Braak. Tevoren was er een speciale bijeenkomst geweest van alle samenwerkenden met pastor Ter Braak. Bij die gelegenheid was hem namens de parochie een afscheidscadeau aangebo den. Per 1 september zal de ver trekkende pastor zijn nieuwe functie aanvaarden in de pa rochie van het Heilig Sacra ment te Uithoorn. (ADVERTENTIE) Tlvoltweg - Hulst Tel. 01140-12058 Van onze correspondente KLOOSTERZANDE - In zwembad „De Honte" werd zaterdag het 2500e zwemdiplo ma uitgereikt aan de 10-jarige Sascha Sikkelerus uit Vogel waarde. Zij kreeg een gratis abonnement voor het seizoen '84 van wethouder H. Brugge- man in aanwezigheid van het hoofd van de technische dienst W. van Broekhoven en het zwembadpersoneel. De uitreiking vond plaats tijdens het diplomazwemmen van het seizoen 1983 dat om 10.30 uur begon. Er deden 145 deelnemers mee, waarvan er 144 slaagden: 40 voor diploma A, 51 voor diploma B, 20 voor diploma C, 18 voor diploma D, 8 voor diploma E en 7 voor di ploma F. Een bijzondere ver melding ontvingen de twee oudste deelnemers, de dames M. Asselman-Morcus en M. Verschooten-de Cleibbelaar, die op respectievelijk 62- en 56-jarige leeftijd het B-diplo ma behaalden. De examencommissie voor het diplomazwemmen bestond uit hoofdbadmeester B. van Goeije en mejuffrouw I. van Assche uit Terneuzen. TERNEUZEN - Bouwcentrum Fassaert, Mr. F.J. Haarman- weg 26 in Terneuzen, opent vrijdag een volledig nieuwe toonzaal. Het bouwcentrum is gespecialiseerd in keukens, te gels, haarden en veranda's. Men kan ermee kennis maken tijdens twee mogelijkheden tot „open huis": en dat is vrij dagavond bij de opening tus sen 19 en 21 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. Van een onzer verslaggevers AXEL - De jaarlijkse doden- en bevrijdingsherdenking in Axel wordt dit jaar op 17 sep tember gehouden. De vereni ging Axel-Polen heeft daar voor een dagvullend program ma opgesteld dat er als volgt uit ziet. Om 9.15 uur worden bij het graf van mevrouw Szydlowski op de rk. begraaf plaats bloemen gelegd. Een kwartier later volgt een plech tige eucharistieviering in de rk. kerk aan de Walstraat. Voorgangers zijn pater R. Sztylka uit Capelle aan de IJs- sel en pastoor W,, Vervaet uit Axel. Tijdens de dienst nog begin nen om 10.00 uur bij de sport hal aan de Van Halewijn straat de internationale be- vrijdingstochten. De officiële ontvangst van Poolse gasten en overige genodigden op het stadhuis is om 10.30 uur. Een uur later vertrekt een klein gezelschap vanaf het stadhuis voor de bloemlegging en her- idenking op de algemene be graafplaats aan de Burcht laan. Aansluitend, rond 11.50 uur, gaat men naar het Poolse monument aan de Oranje- str33t Daar wordt om 12.00 uur de Last Post en Reveille geblazen en onsteekt burge meester A. Hack het bevrij dingsvuur. De bloemlegging bij het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg is om 12.45 uur Van 14.00 tot 17.00 uur is in het streekmuseum een kleine tentoonstelling van de vereni-». ging Axel-Polen te zien. Om; 16.00 is er opnieuw ontvangst, op het stadhuis van Poolset gasten. Daarna verdwijnt hetj gezelschap naar de aula van if de mavo De Welle voor een koffietafel. De bevrijdingsdag» wordt tussen 20.15 en 22.00 uur afgesloten met een taptoe opj de markt. - T ut Jf iV'V Éi ui. r~ Geblindeerd de balonnen ontwijken. Van onze correspondente HENGSTDIJK - De kermis in Hengstdijk mocht dit weekend wel bijzonder ge slaagd heten. „Het was er druk en gezellig, ook omdat het weer goed meewerkte", aldus het hoofd van de lage re school Fons Schelfhout. De zondag en de maandag stonden in het teken van oude spelen, die voorname lijk in de Sint Jozefstraat en in de Kerkstraat werden ge houden. Zondagmiddag wa ren er spelen voor de vol wassenen met de volgende uitslagen: bij mastklimmen: 1. Erwin van Stevendaal; bij stokhangen: 1. Wouter van den Bulk: bij de kruiwagen race: 1. Tinie en Paul de Bakker: bij skilopen: 1. Franca v.d. Bulk en Fons Schelfhout. Winnaar bij Stek Hoefijzer werd Honéré van Gassen, hij werd daar mee gelijk kampioen van 1983 en sleepte de wisselbe ker in de wacht. Dan werd maandagmid dag om 1 uur de jeugd van kleuter- en lagere school verdeelt in vier groepen. En na 2 uur van allerlei fanta sierijke spelletjes was bij hen de uitslag als volgt: eer ste bij de kleuters werd Isa- belle Serrarens. De eerste bij de eerste en tweede klas werd Maik Mahu. De eerste bij de derde en de vierde klas werd Angelo van Ste vendaal en de eerste bij de vijfde en de zesde klas werd Raf van Assche. Sjoelen, altijd leuk. - FOTO'S DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent AXEL - Het buurt- en club huiswerk te Axel heeft in zijn Programma voor het seizoen 1983-1984 heel wat ruimte in gebouwd voor de haanlozen. Op elke werkdag kunnen de haanlozen er terecht voor een ontmoetingssoos.Van maan dag tot vrijdag telkens om 14 uur, terwijl er op woensdag ran 9.30 uur tot 12 uur en vrij dag van 10 tot 12 uur opnieuw daarvoor gelegenheid is. Het buurthuiswerk, sinds 1979 gevestigd in de kelder van het Cultureel Centrum De Halle, tracht verder voor jong en oud activiteiten te ontplooi en. Die bestaan uit cursussen op het gebied van handvaar digheden, jongeren disco's, maar ook politiek café, ruil beurzen enz. Dat werk wordt gedaan door het bestuur, bij gestaan door een aantal vrij- willigers(sters), die zich voor de volle honderd procent in zetten. Meerdere hulp van mensen zou echter welkom zijn. Wie geïnteresseerd is in dit werk kan altijd eens een kijkje gaan nemen in de kel der. Ook voor nieuwe Ideeën of suggesties staat men open. Naast de eerder genoemde soos starten vanaf 1 september de volgende activiteiten. Maandag: cursus zelf kleding maken van 19.30 tot 21 uur, dinsdag van 9.30 tot 11 uur; woensdag van 19.30 tot 21 uur. Dinsdag 19.30 tot 21 uur de cursussen batikken, wolver ven, spinnen, poppen maken en spelen met kinderen. Don derdag cursus textiele vormen (weven, knopen, wandkleden maken, breien en borduren) van 9.30 tot 11 uur. Op de woensdagmiddag is er voor kinderen van 6 tot 12 jaar van 14 tot 16 uur een kindercreati- viteitsclub. Jongeren activitei ten voor de leeftijd van 12 tot 16 jaar zijn gepland op vrijdag van 19 tot 21 uur. De zaterdag morgen is voor de kinderto neelclub van de leeftijd van zes jaar en ouder, van 9.30 tot 11 uur en op zondag van 14 tot 18 uur een jongerensoos van 16 jaar en ouder. Bridge - Bridgeclub Axel speelde de zevende wedstrijd van de zomercompetitie. Aan deze wedstrijd namen 17 pa ren deel. Uitslag: 1. de heer en mevrouw Haagsma, 2. heren Olyslager-Hirdes, 3. dames Caessens-Geilleit, 4. heren Maris-Lindenbergh, 5. heren van Bambost-Scheele. Braderie - Tijdens de Axelse braderie op 31 augustus en 1 en 2 september zal ook door het buurt- en clubhuiswerk Axel worden deelgenomen. Er zal een informatiestand wor den ingericht, met daarnaast een grabbelton en een sticker verkoop. Woensdag is er voor de jeugd een knutseltafel van 14 tot 16 uur. Op diezelfde avond van 19.30 tot 21 uur een modeshow van zelfgemaakte kleding. Op donderdag ver zorgt het buurthuiswerk een demonstratie textielen vor men van 14 tot 15.30 uur en van 20 tot 21 uur een demonstratie volksdansen. Bridge - Mevrouw Biesbroeck is dit jaar winnares geworden van de door de bridgeclub Hulst gehouden zomercompe titie. Een tinnen bord met in scriptie mocht zij tijdens een bijeenkomst gehouden in het gemeenschapscentrum Den Dullaert hiervoor in ontvangst nemen. Aan deze competitie werd door 32 leden deelgeno men. Ook reikte voorzitter A. Biesbroeck van de Hulsterse club een viertal 'klavertjes' uit. Dat was aan de dames Beuzenberg te Axel, Beaert te Hulst, Snoodijk te Terneuzen en de heer Van Leeuwen te Terneuzen. Na deze bijeen komst werd een gezelligheids drive, een draaiende mitchell gehouden, met 21 paren. De uitslag hiervan was als volgt: 1. Dames Goossen-Biesbroeck met 68,42 2. heren Van Aert- Snueverink 60,32 3. dames Beaert-Beuzenberg 57,14 4. mevrouw de Bruyn-de heer Van Geel 54,86 5 en 6. echt paar Borm en de heren de Nijs-Van Leeuwen elk met 54,76 Eindstand zomercom petitie: 1. mevrouw Biesbroeck 365,96 2. mevrouw Goossen 359,45 3. mevrouw Bruyns 351,88 4. de heer Van Geel 351,88 5. mevrouw Kint 348,75 SINT JANSTEEN - Woensdag 31 augustus houdt de schut- terssociëtiet „Groot Hulst" in café De Kroon een schieting voor bejaarden en gepensio neerden. De inschrijving hier voor begint om 13.00 uur, ter wijl de eerste pijlen om 13.30 uur worden afgeschoten. HULST - Vrijdagavond werd tijdens de officiële heropening van de verbouwde kantine van de Hulster voetbalvereni ging HVV'24 de consul van de HVV'24, de heer S. Th. Eeck- hout, onderscheiden met de zilveren bondsspeld, in ver- jj band met zijn 25-jarig jubi- leum. Hij ontving deze speld uit handen van de vice-voor- zitter van de KNVB afdeling c Zeeland, de heer H. Klein. De bondsafgevaardigde noemde in zij n toespraak de v vele werkzaamheden van de HVV-consul, die daarbij ook nog vele jaren lid is van de éi technische en financiële com- missie van de afdeling Zee- land en op het moment nog sub-commissielid van de Commissie voor Amateurisme i van de KNVB. De voorzitter van HVV'24, p de heer J. Dalmijn, feliciteerde de jubilaris namens het be- J stuur. Hij overhandigde de consul enkele cadeaus onder couvert en mevrouw Eeckhout kreeg een prachtig bouquet bloemen. De heer Eeckhout bedankte»*, de KNVB voor de onderschei- ding, de cadeaus en de bloe- men en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren in prettige samenwerking het werk als t» consul zal kunnen doen. ■se»u HULST - Bij het Disc-jockey- r. festival dat zaterdagavond in zalencentrum Tiffany in Hulst werd gehouden tijdens de bra derie, werd de reis naar Span- je niet gewonnen door Erik Spitters zoals abusievelij k gis- Jj teren werd vermeld, maar door Alex Verstraeten uit Hulst. Erik Spitters werd tweede en won een winte- sportvakantie. AXEL - Zaterdag 3 september houdt de vereniging „Den Ouwe Woagen" van 2 tot 5 uur haar jaarlijkse presentatiedag in Streekmuseum van Axel in de Noordstraat. Op deze dag wordt er een groot aantal oude beroepen uitgeoefend zoals keperen en toiletteren van een boeren paard, het snijden van een Zeeuws paerdenmes dat bij de Axelse dracht behoort, het vervaardigen van een model Axels wagentje, het vlechten van manden, kantklossen en spinnen (in Axelse dracht), werken met een dorsvlegel en met een windmolen, honing- zwingelen, karnen en het ma ken van garelen. Verder bezoekt een gezel schap van de Axelse Boeren- kamer in klederdracht de de monstratiedag. éi u I Van onze correspondent VOGELWAARDE - Zaterdag morgen waren in zaal Van Schayk te Vogelwaarde, op uitnodiging van de plaatselij ke bolclub, 18 blinden en 19 be- geleiders verzameld voor de jaarlijkse gaaibolwedstrijd. De organisatoren, Piet Vonk, Leonard Heyens en Joos ij Mei, hadden kosten noch moeite gespaard om er een ge*- zellige, sportieve dag van te jj maken. J 3 Door middel van een elec- trisch bedienbaar belletje acb- J ter de bolbaan, werden de—- blinde boilers de goede rich-' ting in gedirigeerd. Gebold," werd er van half 11 tot half 1»- en van half 2 tot half 4. Tus|* sendoor werd nog een geza-*n menlij ke maaltij d gebruikt. Tot slot werd nog een verlor'*- ting gehouden, waarbij voor" iedereen een prijs was wegge- legd, welke prijzen wam be schikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand.

de Stem | 1983 | | pagina 11