pzalig igen Opnieuw tegenvaller voor Van de Velde GROSS WEER GROOTS Zilver voor estaffetteploeg BYKOVA OVER 2.04 METER Piet Schrijvers weer beschikbaar TITELHOUDER Draaiende wind zit Druppers I dwars Duels in betaald voetbal verplaatst ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 VOOR ORANJE Nederlaag poloploeg door Jacques Eestermans Remise Timman T46 - foto anp end jaar voortzet. In Senegal bedraagt de raanproduktie dit seizoen echts de helft van de nor- lale produktie. Naar schat- ng 160.000 runderen en >0.000 schapen en geiten jn al door gebrek aan wa- ?r verloren gegaan. Nog ens 1,2 miljoen dieren zul- ;n sterven als er geen regen alt. Het weer heeft ook het oorden van Afrika parten espeeld. Marokko komt een ïiljoen ton graan tekort. En jnctionarissen voorspellen en ramp als het in septem- er en oktober niet gaat re- enen. foto anp DE STEM T26 PAGINA SPORT 1 Van onze sportredactie RIJSBERGEN - Johan van de Velde heeft opnieuw een fikse tegenvaller moeten verwerken. De wielerprof uit Rijsbergen, die volgend seizoen in Ita liaanse dienst rijdt, wilde in de loop van volgende week de training hervat ten nadat gisteren het gips rond zijn pols werd verwijderd. De behandelen de artsen hebben Van de Velde echter nog eens veertien dagen rust voorge schreven. Daardoor kan Johan van de Velde niet, zoals hij van plan was, starten in de najaarsklassiekers en de ronde van Catelonië, die begin september wordt verreden. Van de Velde, die de pols breuk tijdens de Tour de France opliep bij een valpartij in een afdaling: „Het wordt nu pas half september voor dat ik weer eens aan trainen kan gaan denken. En dat is te laat om nog grote wedstrijden te kunnen rijden. Wel wil ik dit seizoen nog in België gaan koer sen. Daar kun je tot half oktober te recht. Want om nu al aan de winterstop te beginnen lijkt me een beetje te vroeg". PISA (ANP) - Tamara Bykova (Sov) heeft in Pisa het wereldre cord hoogspringen voor dames verbeterd en gebracht op 2.04 meter. De Russische wereldkampioene en de Westduitse Ulrike Mey- farth waren sedert afgelopen zondag met 2.03 meter gedeeld houdster van het record. Het tweetal haalde die hoogte in Lon den bij de finale van het toernooi om de Europese beker voor landenpoloegen. Eerst sprong Meyfarth, de Olympische kam pioene van 1972 (München), 2.03 meter, waarna Bykova vier mi nuten later dezelfde hoogte bedwong. De 25-jarige Bykova haalde de nieuwe wereldrecordhoogte in haar eerste poging. Daarvoor had zij de 1.95 en 1.98 meter even eens in de eerste sprong bedwongen. Voor de 2.01 meter had zij twee aanlopen nodig. Daarna ging de lat naar de nieuwe we reldrecordhoogte van 2.04 meter. Vervolgens probeerde Bykova, die afgelopen zondag in Londen op 2.05 meter ook bijna slaagde, nog de 2.06 meter te bedwingen. De drie pogingen mislukten. Tamara Bykova had bij haar laatste sprongen geen tegen stand meer te duchten. Nummer twee, de Amerikaanse Louise Ritter, kwam niet hoger dan 1,98 meter. Debbie Brill (Can) haakte na 1,88 meter af. Piet Schrijvers: weer be schikbaar voor Oranje. - FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze sportredactie ZEIST - Piet Schrijvers is weer beschikbaar voor het Ne derlands elftal. De doelman van PEC, die aan het eind van het vorig seizoen na overleg met bondscoach Rijvers be sloot een punt te zetten achter zijn loopbaan als internatio nal, omdat hij naar Canada zou vertrekken, zal een oproep vanuit Zeist voor de interland tegen IJsland op 7 september ORANJE IAAT LANGS DUITSERS - foto anp Van onze sportredactie I BRUSSEL - Een draaiende I wind in het Heizel-stadion I van Brussel is er gisteravond I de oorzaak van geweest, dat I Rob Druppers voor 45.000 toe- I schouwers zijn wens om voor I de eerste keer in zijn carrière I onder de 1 minuut en 44 secon- I de te komen, niet in vervulling zag gaan. De 21-jarige Utrechter be- I haalde bij de zevende editie Ivan de Ivo van Damme-me- lmorial, waar de 800 meter een Ivan de hoofdnummers was, I «el een overwinning op een I veld van lopers van wereld- 1 klasse De negen deelnemers I hadden dit seizoen allen een I tijd van binnen de 1 minuut en 145 seconde gelopen. De organi- I satoren hadden voor Drup- I pers, die reeds vorig jaar na de I Europese kampioenschappen I in Athene was gecontracteerd Ivoor deze wedstrijd, alles ge- I daan om hem een topprestatie te doen leveren. Op verzoek van Druppers I zou een gangmaker voor een I tijd van circa 50 seconde voor I de eerste 400 meter zorgen. De Nieuwzeelander Peter Pear- is, die als 'haas' fungeerde, I bleek er echter door de stevige Iwind niet toe in staat. Toen I Druppers, die zich onmiddel- llijk achter Pearless had ge nesteld na 400 meter door- Ikwam, gaf de electronische I tijdwaarneming 51.28 aan. Het I was ruim een seconde langza- I mer dan Druppers wilde. Na I >00 meter stapte Pearless uit I de baan en kwam Druppers I alleen tegen de wind in te lo- I pen. De lange Utrechter hield 1 het tempo echter goed vast en het verschil met de rest van het veld, met daarin de Engel sen Ovett, Elliott, de Amerika- "en Robinson, Mack en Paige v de Keniaan Ndiwa, was op I dat moment zeker vijf meter I achter. Op de laatste vijftig meter I moest Druppers de tol voor zijn inspanningen betalen. Zijn pas werd kleiner en de concurrentie kwam dichterbij. De zilveren medaille-winnaar van Helsinki kon zijn voor- I sprong echter vasthouden en zegevierde in 1.44.90, waarmee 1 voor de zesde maal dit sei- I zoen onder de grens van 1.45 bleef. Het was echter niet het waarvoor Druppers de meter van afgelopen woensdag in Zürich had laten schieten. Achter Druppers I «Md Olympisch kampioen I ve Ovett tweede (1.45,25) en M®r Elliott (1.45,32) derde, inn wind verhinderde op de '00 meter bij de dames en he- I r«n nog betere tijden. De Ame- I aanse Diane Williams won I [Pet een tegenwind van 1,7 me- [m per seconde de 100 meter iude dames in 11.03 en we- I J^recordhouder Calvin ,mith' die afgelopen woens- I aS in Zürich een officieus I Wereldrecord voor laagland- sou611 liep met 6611 i'id van Isfi' s'ec^1is vier-honderdste I ri«°nde langzamer dan zijn I 'fieiéle wereldrecord, won de I ,°rte sprint bij de heren met I meter tegenwind in 10.04 I eeonde. Tiina Lillak wierp I °°r de veertiende maal dit I '20en de damesspeer over de I umeter. De Finse we- «Pdrecordhoudster en wereld- I ampioene verdrong overi- m ,SrPas in haar vijfde poging I k» de Griekse Europese I m 'dP'nene Anna Verouli, die L. meter had geopend, ,va"J3 eerste plaats. AMSTELVEEN - Het Nederlands heren-hockey team heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen. De ploeg van bondscoach YVim van Heumen ver sloeg in de halve finales titelvedediger West-Duits- land met 4-1. De ovewinning kwam pas in de ver lenging tot stand. Na 70 minuten prijkte er nog een 1-1 gelijke stand op het scorebord. In de finale ont moet Nederland morgenmiddag de Sowjet-Unie dat gistermiddag Spanje versloeg met 4-2. Ties Kruize (rechts) haalt in de verlenging uit bij een strafcomer en geeft Nederland daarmee de leiding. Verder v.r.n.l. Michael Pe ter (8), Jan-Hidde Kruize, Tom van 't Hek en de Westduitse doelman Schliemann. - foto anp Van onze speciale verslaggever ROME - De vele meters ach terstand op het winnende Oostduitse kwartet was type rend voor de huidige krachts verhouding. Rugslagzwemster Ina Kleber, schoolslagspecia liste Ute Geweniger, vlinder slagzwemster Ines Geisler en Birgit Meineke, de specialiste op de vrije slag. zetten het ver overen van respectievelijk de tweede, derde, tweede en vier de gouden medailles luister bij met een nieuw wereldrecord: 4.05.79. Het was het tweede en nog niet eens het meest impo nerende wereldrecord tijdens het Europees kampioenschap gisteravond in Rome. Michael Gross, de letterlijk en figuurlijk grootste van alle deelnemers, won zijn vierde gouden medaille in zijn derde wereldrecordtijd. Een on waarschijnlijke tijd van 1.57.05 op de 200 meter vlinderslag, waarmee hij het twee jaar oude wereldrecord van de Amerikaan Graig Beardsley met bijna één seconde verbe terde. Het leek wel alsof de West duitser met zijn lange armen over het water wiekend een luchtkussen opbouwde, waar op hij ver voor de anderen voortsnelde. Met nog een halve baan te zwemmen stopte de machine enigszins. „Ik kon mijn armen nauwelijks meer vooruit krijgen", erkende hij later. Maar de finish was er toch weer een uit duizenden. „Ook dit record zal wel weer verbeterd worden. Maar ik ge loof werkelijk niet dat ik dat zal kunnen", vatte Gross de aan de perfectie grenzende ra ce samen. „Hooguit als de con currentie wat scherper zou zijn. Zelf kan ik mijn training in Frankfort niet verder op voeren, of beter gezegd dat wil ik niet. Ik train alleen voor schooltijd. Mijn studie gaat voor. Maandag zit ik weer in de schoolbanken". Sommigen vinden dat de entree van zwemmers van twee meter en meer, zoals Gross, een vorm van concur rentievervalsing is ten opzich te van de rest van het veld. Hij behoeft immers per vijftig meter een beduidend kleinere iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimHiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiii ROME - De Nederlandse dames wisselslagestafette heeft giste ren in Rome van heel dichtbij kunnen zien hoe wereldrecords worden gezwommen. Maar de aandacht van het kwartet Yolan- da de Rover, Petra van Staveren, Annemarie Verstappen en Conny van Bentum gold niet in de eerste plaats het onaantast bare Oostduitse kwartet, maar de meer 'menselijke' concurren tie uit de rest van Europa. Dankzij een goede start, goed overnemen en afgezien van de nog altijd niet in topvorm verkerende Verstappen lukte dat voortreffelijk al bleef de nationale toptijd, die hetzelfde viertal vorig Jaar in Guayaquil zwom overeind. Door het zilver kwam de totale oogst met nog één dag voor de boeg op twee zilveren en twee bronzen medailles bij het zwemmen, een brons bij het schoonspringen voor Daphne Jongejans en een zilveren plak voor het duet bij het kunstzwemmen. I afstand af te leggen als de zwemmers die een kop kleiner zijn. Gross zelf denkt daar an ders over: „Zwemmers zijn over het algemeen al langer dan de doorsnee burger. De tien centimeter extra van mij zijn van geen betekenis". Nederland had een verte genwoordiger kunnen hebben in deze historische 200 meter vlinderslagfinale. Als Frank Drost zijn kwalificatietijd van de selectie in Amersfoort zou hebben herhaald, zou hij zelfs als eerste zijn overgegaan naar de eindstrijd. Dat deed de lange Amersfoorter niet. Met een tijd van in de 2.04.0 mocht hij 's avonds de B-finale aan voeren, waarin hij tweede werd. De resultaten: Finale 200 meter vlinderslag he ren: 1. Michael Gross (WD1) 1.57,05 (wereldrecord), 2. Sergej Fesenko (Sov) 1.59,74, 3. Paolo Revelli (Ita) 1.59,84, 4. Marcel Gery (Tsj) 2.00,02, 5. Philip Hubble (GBr) 2.02,36, 6. Thophile David (Zwi) 2.02,52, 7. Harri Germendia (Spa) 2.02,78, 8. Giulio Sartorio (Ita) 2.03,33; Finale 200 meter wisselslag per soonlijk: 1. Ute Geweniger (OD1) 2.13,07, 2. Kathleen Nord (OD1) 2.15,55, 3. Irma Gerassimova (Sov) 2.16,72,4. Cinzia Savi Scarponi (Ita) 2.18,07, 5. Svetlana Koptsjikova (Sov) 2.18,25, 6. Petra Zindler (WD1) 2.18,78, 7. Maria Kardum (Zwe) 2.19,32, 8. Laurence Bensimon (Fra) 2.20,11; Finale 800 meter vrije slag dames: 1. Astrid Strauss (OD1) 8.32,12, 2. Anke Sonnenbrodt (OD1) 8.37,72, 3. Sarah Hardcastle (GBr) 8.40,44, 4. Jolande van der Meer (Ned) 8.40,77, 5. Carla Lasi (Ita) 8.43,40, 6. Ina Beyermann (WD1) 8.48,21, 7. Irina Laritsjeva (Sov) 8.49,20, 8. Aneta Petrascoiu (Roe) 9.01,14; Finale 100 meter rugslag heren: 1. Dirk Richter (OD1) 56,10, 2. Vladi mir Sjemetov (Sov) 56,38, 3. Sergej Zabolotnov (Sov) 56,95, 4. Sandor Wladar (Hon) 57,16, 5. Frank Bal- trusch (OD1) 57,52, 6. Benet Baron (Zwe) 58,08,7 Ricardo Aldabe (Spa) 58,19,8. Hans Kroes (Ned) 58.32; Finale 4 x 100 meter wisselslag es tafette dames: 1. Oost-Duitsland 4.05,79 (wereldrecord) (Kleber, Ge weniger, Geissler en Meineke), 2. Nederland 4.12,78 (De Rover, Van Staveren, Verstappen, Reyers), 3. West-Duitsland 4.13,25 (Schlicht, Hasse, Beyermann, Seik), 4. Sov jet-Unie 4.13,51, 5. Zweden 4.14,78,6. Groot-Brittannië 4.16,17, 7. Italië 4.16,23,8. Zwitserland 4.17,78; Finale kunstzwemmen duetten: 1. Carolyn Wilson/Amanda Dodd (GBr) 14,667 punten, 2. Gudrun Ha- nisch/Gerling Scheller (WD1) 168,834, 3. Marijke Engelen/Catrien Eijken (Ned) 168,800, 4. Alexandra Worisch/Eva Edinger (Oos) 167,709, 5. Muriel Hermine/Pascale Besson (Fra) 165,742, 6. Karin Singer/Edith Boss (Zwi) 165,618, 7. Antonella Te- renzi/Alessandra Ripetti 151,867, 8. Asa Nilsson/Eva Johnsson (Zwe) 141,151. Vdn onze speciale verslaggever ROME - Het Nederlandse waterpoloteam heeft gis teren bij de Europese kampioenschappen op nieuw een nederlaag ge leden. Nederland verloor met 7-8 van Spanje. Door die nederlaag moeten Ne derland vandaag van Roemenië winnen om de gradatie uit de A-groep te ontlopen. Verrassend was het ge lijke spel van de belang rijkste titelkandidaat, de Sovjet-Unie, tegen Joe goslavië, 8-8. Nederland-Spanje 7-8 (2- 0, 3-4, 0-3, 2-1). Scorever loop: Landeweerd 1-0, Buunk 2-0 (7-6), Morillo 2-1, Landeweerd 3-1, Ra fael Aguilar 3-2 (7-6), Buunk 4-2 (7-6), Estiarte 4-3 (strafworp), Estiarte 4-4, Buunk 5-4, Estiarte 5-5 (strafworp), Estiarte 5-6, Estiarte 5-7 (straf worp), Noordegraaf 6-7 (7-6), Buunk 7-7, Signes 7-8 (strafworp). Nederland had in de begin fase van de wedstrijd bedui dend meer last van planken koorts dan de Westduitsers. De passes kwamen zelden op de plaats van bestemming aan en hadden ze de juiste richting wel gevonden, dan gleed de bal nogal eens van een Oran je-stick af. Het was dan ook geenszins bevreemdend, dat de tegenstander eenvoudiger dan verwacht het initiatief naar zich toe kon trekken. Zonder omhaal werd de West duitse aanvalslinie voorzien van bruikbare passes. Een doelpunt kon dan ook niet uit blijven. Dat kwam er in de 13de mi nuut. Diepeveen ging binnen de strafcirkel zwaar in de fout tegen Caninenberg. De scheidsrechter nam de enig juiste beslissing: straf bal. Een kolfje naar de hand van de Westduitse captain Michael Peter. Beheerst duwde hij de bal achter doelman Hermans: 0-1. Het vroege Westduitse doel punt werkte voor het elftal van bondscoach Van Heumen als een rode lap op een stier. De angst verdween en maakte plaats voor een schier eindelo ze reeks bestokingen van de Westduitse afweer. Acht mi nuten had Oranje nodig om op gelijke hoogte te komen. Na dat Kruize zijn inzet eerst van de lijn zag gehaald, kende hij in tweede instantie wel succes. Met enig geluk rolde de bal via de stick van verdediger Fi scher in de verlaten hoek van het doel: 1-1. De terechte pro testen van de tegenstander - Kruize sloeg op het doel buiten de strafcirkel - waren echter niet besteed aan de arbitrage. De gelukkige gelijkmaker hielp het Nederlandse elftal over alle schroom heen. Het Westduitse elftal moest mas saal terug in de verdediging, maar hield zich in die positie knap staande. Naarmate de tijd vorderde, kwam dat het spel van Oranje niet ten goede. Door de aanmoedigingen van een fel meelevend publiek verloor men te vaak het over leg uit het oog. Het trachten om een beslissing te forceren leek Oranje zelfs de nek te breken, toen de scheidsrechter 20 minuten na rust een straf- bal toekende aan tegenstander wegens een overtreding van Hermans op Dopp. Echter, zo goed ais Peter het eerste bui tenkansje benutte, zo slecht was zijn tweede mogelijkheid om zijn ploeg op voorsprong te zetten. Hij duwde de bal hoog over. De Westduitse counters ble ven evenwel gevaarlijk. Het wapen werkte echter niet voor de titelverdediger, al had Ne- deland over fortuin niet te klagen, toen Van der Have een inzet van Fried nog net van de doellijn kon halen. De stand bleef evenwel in evenwicht. In de eerste verlenging van 15 minuten sloeg Nederland toe. Omdat het nu weer de Westduitsers waren, die het spel dicteerden, kon het hoc keyteam al zijn reserves leg gen in snelle uitvallen. Het le verde tweemaal succes op. Na tien minuten indirect - Ties Kruize zette zijn zesde straf comer om in een doelpunt - enkele minuten later direct. Jan-Hidde Kruize, na de pau ze in de ploeg gekomen voor Bouwman, omspeelde de Westduitse doelman en schoot de bal beheerst binnen: 3-1. De finaleplaats was een feit. Het doelpunt van Doyer in de tweede verlenging na weer een knappe aktie van de jong ste Kruize, 4-1, onderstreepte nogmaals, dat uiteindelijk toch de beste ploeg had ge wonnen. Nederland-West-Duitsland 4-1 na verlenging (1-1, 1-1). 13. Peter 0-1 (sb), 22. Ties Kruize 1-1, 79. Ties Kruize 2-1 (sc), 83. Jan-Hidde Kruize 3-1, 87. Doyer 4-1. Scheidsrechters: Renaud (Fra) en Todd (Eng). Toeschouwers: 7000. Nederland: Hermans; Van der Have; Steens, Van Asbeck, Pierik; Doyer, Ties Kruize, Diepeveen; Van Grimbergen, Bouman (Jan-Hidde Kruize) en Van 't Hek. West-Duitsland: Schliemann; Peter; Fischer, Schmidt, Hamel; Slawyk (Krull), Blö- cher, Caninenberg; Dopp (Reck), Fried en Trump. Sovjet-Unie-Spanje 4-2 (2-0). 10. Plesjakov 1-0, 32. Plesjakov 2-0, 42. De Frutos 2-1, 50. Gontsjarov 3-1, 54. Chaves 3-2, 69. Klevtsov 4-2. Scheidsrech ters: Nienhaus (Ned) en Stelter (WD1). Toeschouwers: 7000. Frankrijk-België 2-1 (1-1). 4. Melotte 0-1, 18. Martin 1-1 (strafcorner), 67. Martin 2-1 (strafcorner). Scheidsrechters: Bender (Ned) en Kendrick (Ier). Toeschouwers: 5000. Engeland-Schotland 2-1 n.v. (0-1, 1-1). 16. Leiper (s.c.) 0-1, 60. Francis 1-1, 99. Francis 2-1. Scheidsrechters: Van Beneden (Bel) en Kentwell (VSt), toe schouwers 2000. Ierland - Oostenrijk 4-0 (1-0). 27. Burns 1-0, 41. Sinnamon (s.b.) 2-0, 44. McConnell (s.c.) 3-0, 57. Morris 4-0. Scheids rechters: Gale (Wales) en Dudka (Pol), toeschouwers: 500. Polen-Wales 1-0 (1-0). 15. Klatt 1-0. Scheidsrechters: Gerö (Oos), McLeod (Sch), toeschou wers: 200. ZEIST (ANP) - Competitie- ieier Jan Huijbregts heeft op verzoek van een aantal burge meesters en thuisclubs in het belang van de openbare orde enkele competitiewedstrijden van de zaterdag naar de zon dag verplaatst. Huijbregts kon deze wijzigingen doorvoeren aan de hand van het nieuwe artikel 45 over orde en veilig heid, zoals dat in de algemene vergadering van 3 juni jongst leden werd aangenomen. De wijzgigingen betreffen: eredivisie: Fortuna-Ajax van zaterdag 10 naar zondag 11 september; Haarlem-AZ '67 van 15 naar 16 oktober; eerste divisie: Telstar-Den Haag van 10 naar 11 september; Heeren veen-Den Haag van 15 naar 16 oktober; Cambuur-Den Haag van 14 naar 15 januari 1984 in Groningen niet naast zich neerleggen. Rijvers, die gisteren een on derhoud had met Schrijvers zei: „Toen het duidelijk werd dat Piet naar Canada zou wor den getransfereerd, heb ik hem gezegd dat mijn voorkeur in eerste instantie uit zou gaan naar Hans van Breukelen. Wel had ik met Piet de afspraak gemaakt, dat hij in noodgeval len het vliegtuig zou nemen. Overigens een dergelijke af spraak heb ik ook met Jan van Beveren. Nu Schrijvers in Ne derland is gebleven, liggen voor mij de zaken heel anders. Trouwens Hans van Breuke len heb ik dit ook gezegd. Hij is precies op de hoogte van de ontwikkelingen en Hans durft de concurrentie met Schrij vers aan". Ruud Krol liet de bonds coach weten dat hij zeker niet kan spelen tegen IJsland. Wel, zo meldde Krol, zal hij, indien hij na zijn knieoperatie vol doende wedstrijdritme heeft opgedaan, een invitatie aan nemen voor de vriendschappe lijke interland tegen België en de EK-interlands tegen Ier land (12 oktober) en Spanje (16 november). Na dit weekeinde wil Rij vers zijn voorlopige selectie bekend maken. „Wij moeten ook afwachten hoe het met Gullit (Feyenoord) en Erwin Koeman (Groningen) is ge steld, die enige tijd met een blessure hebben getobt". De Ajaxcieden Rijkaard (gebles seerd) en Vanenburg, door de FIFA voor twee wedstrijden geschorst voor zijn rode kaart tijdens het WK voor junioren in Mexico, zullen niet worden geselecteerd. NIKSIC (ANP) - De Neder landse grootmeester Jan Tim man heeft in de tweede ronde van het toernooi in Niksic re mise gespeeld tegen de Hon gaar Sax. De partij duurde 42 zetten. Ook de ontmoetingen tussen Tal (Sov) en Ivanovic (Joe) alsmede Andersson (Zwe) - Portisch (Hon) en Gligoric (Joe) - Seirawan (Vst) eindig den in een deling van het punt. Van onze speciale verslaggever ZURICH - Wereldkam pioen Martin Venix is veroordeeld tot de her- kansingsrit van de prof stayers. De 33-jarige Westbrabander eindig de in de eerste serie met zes man als vierde en slechts drie rijders kre gen rechtstreeks door gang tot de finale. Venix heeft even aan de derde plaats gero ken. Hij kon echter niet voorkomen dat winnaar René Kos met Kaenel en Perani op veilige af stand rechtstreeks doorgingen. Voor Kos was het een gemakke lijke wedstrijd. Van de snel veroverde kopposi tie kon hij het tempo kiezen dat hem in de fi nale bracht. Zijn com mentaar: „Ik heb het gewoon op zeker ge daan, ik ben geen man voor stunts", stond haaks op dat van Venix: „Ik kon de benen niet rond krijgen, ik heb niet eens de kans gehad mij te forceren". De achtervolgende dames Petra de Bruin en Monique Kauffman zijn (er) uitgereden. Pe tra de Bruin, vijfde in de kwalificaties, had aan de beste tijd uit haar loopbaan. 3 minu- j ten 53,18 seconden niet genoeg in de kwartfina les. De Amerikaanse Cynthia Olavarri was twee seconden sneller en maakte met 3.51,29 de beste tijd uit het toer nooi tot nu toe. Monique Kauffman reed haar kwartfinale niet beter dan de eerste rit en ein digde opnieuw boven de vier minuten. Dat zijn tijden, die op de baan van Oerlikon niet mee tellen.

de Stem | 1983 | | pagina 7