BLOEMENCORSO ZUNDERT Straattheater manifestatie op hoog niveau Bezichtiging praalwagens Molenstraat - EXTRA World Press Photo Gedichten v; en voor kind Willem Wilmin ZATERDAG 27 AUGUSI US 1UUJ ZATERDAG 27 AUGU Dag meneer de koek Mijn vriendje Davi< Oorlog in Tsjaad ucky Luke: De L T47 'Oudste, grootste Van een onzer verslaggevers ZUNDERT - De kleurige stoet van het bloe mencorso trekt zondag 4 september alweer voor de 42e keer door Zundert. In die tijd is het corso uitgegroeid tot een van de, zo niet het grootste, van Europa. Het organiserende Oranjecomité spreekt in ieder geval van het 'oudste, het grootste' en uiteraard 'het mooiste' bloemencorso van Europa. Dat is natuurlijk ook niet vreemd voor van nature chau vinistische organisatoren, maar elk jaar laten wèl heel veel bezoekers hen weten het helemaal met die spreuk eens te zijn. Dit jaar zal het allemaal wat moeilijker zijn om dezelf de of betere kwaliteit tevoor schijn te toveren als andere jaren, omdat het droge weer de benodigde dahlia's niet ten goede is gekomen. Maar aan de andere kant legt de echte wagenbouwer zich niet zo maar zondermeer neer bij de problemen zodat verwacht kan worden dat het toch lukt. Aan verscheidenheid in de gekozen thema's voor de praalwagens ontbreekt het in ieder geval al niet gezien de 18 titels die de buurtschappen ze meegeven. De Boekenwurm, Fantasia, Metamorphose, Na poleon, Rock around the clock, Niet voor de poes en Griezelen als ontspanning zeggen wat dat betreft genoeg. mooiste iM een film die straks in twee maal 24 minuten door de IKON zal worden uitgezonden. Muziek De achttien praalwagens, die om 14.00 uur vertrekken, zijn het middelpunt van het corso, maar niet het enige. Zo is er naast het elders op deze pagina beschreven straatthea ter, ook volop muziek. Het Oranjecomité heeft muziek- en showkorpsen uit geheel Ne derland aangetrokken om voor de omlijsting van de stoet te zorgen. Enige namen: Don Bosco Marching Band and Majoretten uit Rijswijk, Gou da's Harmonie De Pionier, Showkorps Excelsior Goes, Damesshowdrumband Zun dert en Arnhems Trompetter Korps. Diverse van deze korp sen hebben ook deelgenomen aan de Taptoe Breda. Tenslotte is er ook nog een grote jaarmarkt in de Eiken laan, een zijstraat van de Mo lenstraat. Zondag van 9.30 tot 20.00 uur en maandag van 10.30 tot 20.00 uur staan daar zo'n honderd stands open met al lerlei branches. Ook zijn er enkele onvervalste standwer kers aanwezig. Als het corso echt helemaal voorbij is en de wagens wor den afgebroken, zijn er toch weer mensen die doorgaan. Erg jonge mensen namelijk die van de restanten weer iets moois proberen te maken voor het kindercorso dat zondag 18 september door Zundert trekt onder het motto 'vroeg geleerd oud gedaan.' Daar kan men dan rond 14.30 uur gratis naar komen kijken. Een van de praalwagens, die soms wel een hoogte vam ven tot acht meter hebben. ondagavond en Corso-maandag wordt traditioneel aan iedereen de gelegenheid gegeven om nog eens extra goed de praalwagens de bezichtigen en te fotograferen. Op het vei lingterrein aan de Molenstraat kan men zondag tot midder nacht terecht en maandag van 9.00 tot 22.00 uur. De wagens worden 's avonds door schijnwerpers belicht. Bovendien zul len ze s' maandags tussen 15.00 en 16.30 uur en 20.00 en 21.00 uur met figuranten worden bezet. Op het tentoonstellingsterrein is net als andere jaren een grote feesttent waar iedereen komt napraten over het corso en de beslissingen van de jury. kliken n benut Aan de wagens wordt door vele Zundertenaren al weken vantevoren ge werkt. Hierbij worden di verse technieken gebruikt. Zo werkt de een met tam- pex en de ander met hout. Steeds meer opkomend is het werken met ijzer. Zo gaat bijvoorbeeld buurtschap Tig- gelaar te werk. In de grote tent waar de wagen 'De Neste ling' wordt gebouwd zijn dan ook contstant drie lasapparaten in gebruik om het beton-ijzer, dat zich gemakkelijk laat bui gen, aan elkaar te lassen. Met oude kranten wordt een en ander dan bespannen en daarop komen de vaak meer dan 200.000 dahlia's, die stuk voor stuk worden voorzien van een klein spijkertje. Het beves tigen, dat in Zundert 'tikken' heet, gebeurt in de nacht voor het corso om de bloemen zo lang mogelijk goed te houden. FOTO HARRIE KOK Voor de zevende keer in suc cessie wordt het Zundertse bloemencorso, dat er prat op gaat het enige amateuristi sche corso in Nederland te zijn, opgeluisterd door een manifestatie van even ama teuristisch straattoneel. Zo goed als het corso in de loop der jaren is uitgegroeid tot een steeds groter en kleuriger feest, zo heeft ook het toneel in het zo veel kor tere tijdsbestek al een hele ontwikkeling doorgemaakt. In het begin was het voor vrijwel alle deelnemende groepen een experiment om zo maar op straat, of in het gunstigste geval op een po dium in een'meer of minder (meest minder) rustig hoekje een produktie te brengen, waarna dan bleek dat de produktie wel kwaliteiten had, maar dat die niet tot hun recht kwamen door de omgeving, die niets gemeen had met de beslotenheid van het vertrouwde wijkge- bouw, waar het publiek komt met de ambitie toneel te zien. Het waren veelal de van oudsher al deelnemende Vlaamse groepen die een goed voorbeeld gaven met hun wagenspelen, die dik wijls nog uit de Middeleeu wen stammen, toen het le ven zich voor een veel groter deel buiten afspeelde. Ook de uit Italië afkomstige commedia dell'arte leent zich voor vertolking in de open lucht. Korte scènes, duidelijk gesitueerd en ge typeerd, zonder pychologi- sche subtiliteiten die in woord en gebaar tot uit drukking moeten worden gebracht, bleken veel beter Een van de groepen die voorheen aan de straatthea ter-manifestatie meedeed. de toch altijd wat verdeelde aandacht van de voorbij ganger te kunnen vasthou den. Bovendien liep dit min der fijn besnaarde spel niet zo gauw de kans te worden ondergesneeuwd door het rumoer van optocht, jaar markt en verkeer. Op grond van die ervarin gen en verworven wijsheden brengt men op 4 september een programma dat men 'straatproof' zou kunnen noemen. Twintig groepen komen aan bod: zeventien Neder landse en drie Belgische. De Belgen: De Olijftak uit Ant werpen, AKTV Keurgroep uit Gent en Onder Ons uit Wervik-Geluwe, de Neder landers komen uit Amster dam, Wijchen, Leiden, Den Haag, Utrecht, Zwolle, Nij megen en Ede voor zover het het noorden betreft, terwijl het zuiden is vertegenwoor digd met Middelbeers, Oos terhout, Terheijden, Eindho ven, Rosmalen, Halsteren, Drunen, Tilburg en Gemert. Maar waar men ook van daan komt, één tendens overheerst van noord tot zuid: Men zweert bij de eigen produktie. Van de twintig voorstellingen zijn er veertien ontstaan in het eigen brein van de groep. Dat wil zeggen dat het ama teurisme steeds verder gaat. Bij die veertien is er geen vakman aan te pas geko men, al gaat men dikwijls heel vakkundig te werk, maar een beroepsschrijver, -decorbouwer, -grimeur of -costumier komt er niet meer bij kijken. Er raken dus ook meer mensen be trokken bij het amateurto neel dan alleen spelers. Er komt meer samenwerking tussen de verschillende dis ciplines. Het resultaat zal getuigen van meer eenheid en evenwicht. Het zeer verzorgde en uit gebreide programma van het corso geeft precies aan wie men waar met wat hoe laat kan vinden. Wie geïnte resseerd is kan dus vooraf zijn eigen keus bepalen, want er is echt voor elk wat wils. Om een greep te doen: Een one-manshow van Teele Hindriks, acrobatiek van The Top Hats, Damesmu- ziektejater beer. De Knet ters - knettergoed, Lazerus Akrobatiekgroep, een kin dervoorstelling 'De tover sleutel', een bewegingsspel van Kontrast zijn aankondi gingen die nieuwsgierig ma ken. De liefhebbers van wat conventioneler toneel komen aan hun trekken bij de wa genspelen en wat eigentijdse stukken in die sfeer als 'Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht'. De groe pen Keskenoate, Vogelvrij en Amatovka bedienen de wat moderner ingestelde liefhebber. Ieder die ook maar iets voor toneel voelt, kan wat van zijn gading vinden! ndanks enkele Die. blemen rond het al dan niet toekennen van subsi die, is ook dit jaar de gro te World Press Photo ten toonstelling tijdens het corso te bezoeken. De tentoonstelling, in sport hal 'Onder de Mast', is slechts in zeven plaatsen in Nederland te zien, waaronder dus Zundert. Het is een initiatief van de Stichting World Press Photo Holland, die dit jaar voor de 26e maal de ver kiezing van de persfoto van het jaar organiseert. In de expositie zijn de winnende foto's opgeno men uit verschillende ca tegorieën, die samen het gehele terrein van de pro fessionele fotografie om vatten. In totaal gaat het om ruim 300 foto's van groot formaat. Tijdens het corso is de tentoonstel ling zondag geopend van 10.00 tot 21.00 uur en maandag van 10.00 tot 20.00 uur. e Molenstraat, ais dwars door Zundert loopt, is gedurende de twee cor- sodagen dit jaar voor het eerst afgesloten voor alle verkeer. In eerste instan tie uit oogpunt van de ver keersveiligheid, maar ook omdat de horeca erom heeft gevraagd. Men wil namelijk de straat volzet ten met terrasjes om de gezelligheid nog eens te verhogen. Dag meneer de koekepeer. wij ls heb je dat geroepen to was? 't Is denk ik wel het dicht dat er in Nederland ken er nog een: dikke bene nen. Wie heeft ze gemaakt? niet. Maar ik denk vast 'n 1 mensen zijn meestal ernstigi gen niet zo'n rare dingen. Die gedichtjes zijn leuk or en leuk om te maken. Je hc op te schrijven, want iedere Er zijn natuurlijk ook ged wél worden opgeschreven, dichters, maar ook van k mensen die er zomaar plez: ben. In deze Kleine Stem ku gedicht lezen. Het is van w mink, die al veel mooie gedi Voor grote kinderen, die wat len weten over gedichten t schien ook zelf willen schri; Willem Wilmink een „schrifl sus dichten" geschreven. „Koen, maak je mijn schoen! een heel leesbaar boek gewoi niet zo saai als wat je mi school gewend bent. Van all 'k Heb in de vakantie een vrie daar ging ik haast elke dag m en we leenden elkaar onze bo< En 's morgens vroeg werd i van steeds datzelfde heerlijke plai om die vriend weer te gaan zo Zo zijn al die dagen voorbijge en toen brak de laatste ochten dat wij elkaar nog zagen. Nou ja. Gewoon. De vakantie En wij vergaten, zo stom, zo s eikaars adres te vragen. Soms, in mijn bed, met mijn o lig ik te proberen of ik zijn ge: kan vinden in mijn gedachten Het lukt me nooit. Maar vant klas wist ik plotseling weer preci was, precies hoe hij praatte en lach Dat zal ik onthouden, nog hee Hoop ik tenminste. Want sor bang dat ik na een heleboel jaren hem tegen zal komen, en hij voor, en ik stel me voor. En we hebben niet door dat wij die twee vrienden war Uit: Willem De liedjes voor Koen, maak je mij Tsjaad ligt in het midden va het is véél groter dan Nederla heeft pl.m. vier miljoen Vroeger was het een Franse maar sinds 1965 is het onafl Al gauw, in 1965, kwam er log: het zuiden vocht tegen he en omgekeerd. Eigenlijk wa, stammenoorlog, zoals er in d: veel waren in Afrika. Va: hoorde je nooit zoveel. Ze tegen buitenlandse voedselh\ ze gooiden de buitenlandse rissen wel het land uit. Er waren weinig, slechte, w er kwamen niet zoveel buite Het bleef een mysterieus lar veranderd, nu staan de kr« over Tsjaad, want nu is er ech Ex-president Goukouni Oued w GELD MEE VEGV/ENEN. ££N boksmedstmd EN MfJ t/ACAT EN toe CD ,i££r,sv OP MO EN OMDAT ZOLLeaKSJ? ZOBGEN DAT- JK W/N LCEN hAE fev MOOP GELD V£(2- D/ENEN

de Stem | 1983 | | pagina 26