Bestem Veel publiek bij opening vijftiende braderie Hulst ONTBUT de 4in1 krant" Nieuw ziekenhuis in kanaalzone niet realistisch' éProvinciegeld voor sociaal- cultureel werk' Feest in Zandberg rond opening weg Reimerswaal en Hulst: geen bouwsubsidies gezamenlijke verkoop via één mijnklok Zeeland ook steeds trapper kas busreizen iir aangeboden uimte te huur 24 DAGEN 5' I/' DE STEM ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 6 dagen rg/ Zuid-Limburg 5 dagen jen/Sauerland 10 dagen tendorf /Tirol 10 dagen burg/ Karinthië 12 dagen jpest/Wenen 10 dagen Meer van Levico 15 dagen mini/Rome 12 dagen latija/lstrië 12 dagen Franse Rivièra 5 dagen Parijs 4 dagen Parijs 6 dagen Londen Lloret de Mar n OVER WEGINGSCOMMISSIE IIEKENHUISBOUW: Drie jeugdige T erneuzenaren aangehouden J/eekenddienst Stemredactie winkelkomplex ispassage te Putte, ca. 280 m2 Vaarbewijs veroorzaakt enige onrust mmmmmmusmtmmmmi Rijk kort twintig procent Pastoor Ter Braak in Hulst neemt afscheid ALS ONDERZOEK BODEM UITBLIJFT DE STEM „de 4 inl krant O c Q IQ w <p (D Q. (Q t 2710 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Breskens wil vismijnen concentreren Vertrek 5 en 19 september Vertrek 5 en 19 september Vertrek 8 en 15 september ).p. Vertrek 12 september p.p. Vertrek 24 september Vertrek 8,15 en 22 september p.p. Vertrek 17 september p p. Vertrek 10 september Vertrek 10 en 24 september Vertrek 5,12 en 26 september p.p. Vertrek 23 september 3. Vertrek 12 en 19 september tkingen bij uw ANVR „goeie reis lopende bank of bel 053-353535^ Spanje, 10 dg. vol-pensio" gratis ekskursies. Zee' luxe touringcar met F# Airconditioning. v-a: 340,-. Nog plaatsen vel op 23/9, 30/9, 7/10. 14/ 10 en 21/10. Kras Reizej Ammerzoden, 04199-3622 Rechtstreeks boeken goedkoop boeken. UDDELBURG - Zo langza- ierhand begint nu ook het muws provinciebestuur te Jagen over financiële proble- aen die ontstaan door voort- arende kortingen van het ijk op uitkeringen en bijdra- en aan de provincies. ,Het wordt steeds moeilij- ter dit soort tegenvallers, me de gezien de geringe flexibili ty van de uitgaven, binnen tn sluitende begroting op te angen", schrijven gedepu- •erde staten in hun toelich- op de provinciale meerja renplanning. Het college ver lacht in jaren 1985,186 en 1987 ekorten van respectievelijk ijf ton, een miljoen en een on. Die cijfers moeten echter iet de nodige korrels zout irden genomen omdat tot nu steeds gebleken is dat de ravincie elk jaar weer enkele Mijoenen meer in kas heeft in de begrotingen was ge- aamd. De cijfers hebben dan uk, zoals gedeputeerde staten lat zelf uitdrukken, niet meer ian een indicatief karakter, let college kondigt desalniet- emin aan zich over de situatie egaan beraden. ies. 20 rde be- jurdes. ano en gratis lichting deren/ merzo- Recht- goed- Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De gemeentelijke vismijn te Breskens zal gaan onderzoeken of er bij de an dere Zeeuwse vismijnen te Vlissingen en Co- lij nsplaat belangstelling bestaat om tot een concentratie van verkoopactiviteiten te ko men. Reden daarvoor is de nieuwe mijnklok, die het Breskense visbedrijf wil aanschaffen, en die het mo gelijk maakt simultaan-veilingen vanuit drie of vier plaatsen tegelijk te doen plaatsvinden. „Dit zou (behalve tot een enorme service-verbetering aan de handel) ook kunnen leiden tot grote besparingen op het vervoer", aldus gisteren de Oostburgse visserij-wet houder J. Vergouwe tijdens een bezoek van de raadscom missie voor financiën aan de Breskense vismijn. Volgens Vergouwe zou het zelfs moge lijk zijn dat niet enkel de Zeeuwse mijnen, maar ook die van Stellendam via de nieuwe geavanceerde klok vis gaat veilen. „Maar voorwaarde om tot een dergelijke samenwerking te komen is wel, dat er meer eensgezindheid komt binnen de Zeeuwse visserij", meende de wethouder. „Tot nu toe is die echter ver te zoeken, want ondanks een statenmotie waarin wordt gepleit voor concentratie van het totale visserij gebeuren in de provin cie, wordt er in Vlissingen toch weer een nieuwe vismijn ge bouwd". De nieuwe mijnklok is een geavanceerd Belgisch pro- dukt, gekoppeld aan een com puter, die ruim 115.000 gulden gaat kosten. •Zie ook pag. Zeeland 4 Van een onzer verslaggevers lOISKIL - Steeds meer Zeeuws-Vlamingen, ook uit medische "ingen, raken ervan overtuigd dat het plan om in de kanaalzo- Pen geheel nieuw ziekenhuis te bouwen niet realistisch is. De 'fzuinigingsdrang van de overheid zal de bouw in de weg staan, b menen zij. TERNEUZEN - Verdacht van het plegen van een reeks ver nielingen in een flat aan de Peter van Anrooylaan te Ter- neuzen heeft de gemeentepoli tie een drietal jeugdige Ter- neuzenaren aangehouden. Zij hadden schade toege bracht aan de liften, verlich ting, deuren, glaswerk, fiet senrekken en afrasterings paaltjes. De 16-jarige R. L., de 13-jarige R. L. en de 16-jarige R. van V. hebben tijdens de verhoren bekend deze vernie lingen in de eerste helft van de week te hebben gepleegd. Zij zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Deze geluiden hebben al- hans de overwegingscommis- 'e óekenhuisbouw kanaalzo- I* bereikt. Deze in Sluiskil 'oor dringende redactionele za- 91 tont u dit weekend contact Wemen met Frank DelJ 01153- m-bgg. 01153-1534. VOOR ZUIDWEST NEDERLAND traat op de grenslijn met België- T° nerdelen in kleinere ruimten van m2. tra, gas, water, c.v. en fraaie teS® irdij van Ginneken bv. 01640-651 ir Linden bv, 030-942441 putoren jjerneuzen, Hulst en Goes. essen en telefoonnum- rers °P pagina 2. Nactle l!!neuzen: Rein van der elrn (editie-chef), Jan Jan- n (Plv. chef), Frank Dey, v de Schipper, Cor de 0er (foto), Ton Koomen W). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. ^micepunten ;,°°sterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- ld,ertentie-expl. "fPecteur Zeeland: C. Privé 01150-95839. Me- ontstane commissie heeft een actie op gang gebracht om in plaats van nieuwbouw te stre ven naar uitbreiding en ver bouwing van het Elisabeth- ziekenhuis in Sluiskil. Woordvoerder W. Goethals van de commissie gaat prat op een groot aantal adhesiebetui gingen voor dat streven. Zijn commissie zal dat ook nog eens onder de aandacht brengen van de voor gezondheidszorg verantwoordelijke staatsse cretaris Van der Reyden. In oktober moet deze beslissen over de toekomst van de ge zondheidzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een nota en een daaropvolgende brief van de overwegingscommissie zitten al in het Haagse informatie pakket over de ziekenhuissi tuatie in het gebied. Dat daarin ook een brief zit van de ziekenhuisstichting in de kanaalzone, zint Goethals minder. Het stichtingsbestuur, en met name voorzitter J. Korbee, houdt stug vast aan het nieuwbouwplan. De moge lijkheden van verbouwing van het 'Elisabeth' worden volgens Goethals echter vooral nega tief belicht. „Als bouwkundige weet de heer Korbee maar al te goed dat wanneer een project te duur uitvalt, hij met eenvou diger ontwerp moet komen, dat wel past in de beurs van de opdrachtgever. Zoniet, wordt er helemaal niet gebouwd of verbouwd en is de gezond heidszorg in Zeeuwsch-Vlaan deren de dupe", aldus de heer Goethals. TERNEUZEN - De plezier- vaart weet nog geen weg met het vaarbewijs. Voor velen is de grote vraag: hoe kom je aan zo'n bewijs? Gemeentehuizen krijgen verzoeken om informatie en bij politieburéaus lopen ook vertwijfelden binnen. Men voelt zich van het kastje naar de muur gestuurd als bij poli tie en gemeente niet kan wor den geholpen, temeer daar men weet dat 1 oktober voor vaarbewijzen een fatale da tum is. De verplichting om een vaarbewijs te hebben geldt voor beroepsschippers, die vijftien ton of meer aan goe deren vervoeren, voor eigena ren van speedboten die meer dan twintig kilometer per uur kunnen varen en voor eigena ren van plezierboten, die vijf tien meter of langer zijn. Informatie over vaarbewij zen wordt verstrekt door de rijkspolitie te water. Deze heeft vestigingen in Dor drecht, Willemstad, Drimme- len, Gorinchem, Bruinisse, Wemeldinge, Vlissingen, Ter- neuzen, Hansweert en Rei- merswaal. Informatie is ook te krijgen bij het directoraat ge neraal scheepvaart en mari tieme zaken, postbus 5817, 2280HV Rijswijk. Een step-duw-race was een van de eerste activiteiten tijdens de braderie in Hulst FOTO WIM KOOYMAN WMmmmmwwmw HULST - Burgemeester Molthoff heeft gisteravond samen met de wethouders Van de Voorde en Kayser de vijftiende braderie van Hulst geopend. Orkestgroep Termenieke zorgde voor vrolijke muziek en Transfi guratie voerde een stuk straattoneel op. De ingang van de Bier kaaistraat was dichtge maakt. In het midden was een poort van papier ge maakt, waar de burgemees ter en de wethouders door heen moesten, gevolgd door Termenieke en de majoret- ten. De stoet trok door de Bierkaaistraat en ging via de Broodmarkt en het Brou wersplein naar het H. wersp Geesthuisplein, waar burge meester Molthoff een wit lint, vastgehouden door de beide wethouders doorknip te. Daarmee was de nieuwe speeltuin, die door door de ouders van de kinderen zelf in elkaar was gezet, officieel geopend. Het college felici teerde daarna de leider van het buurtschap A. van Cad- sand met de nieuwe speel tuin. Om te bewijzen dat het materiaal (dat door de ge meente aangekocht) goed was ging wethouder Kayser als eerste over de kinderglij baan. Na dit officiële gebeu ren werd er door de ouders van de kinderen in het buurtschap van het H. Geesthuisplein een barbe cue-avond gehouden. Onder het spelen van vro lijke muziek door Termenie ke en voorafgegaan door de majoretten De Vossen trok het gezelschap vervolgens naar de Lange Nieuwstraat, waar zich reeds honderden belangstellenden hadden verzameld voor de steppen- races. Burgemeester Molt hoff gaf het startsein voor de eerste race. Via de geluidswagen van Radio Nightingale werden alle bijzonderheden bekend gemaakt, zodat alle belang stellenden op het parcours rondom de basiliek de step- penrijders konden volgen. Ook vandaag en morgen wordt de braderie voortgezet Van onze correspondent GRAAUW/ZANDBERG - De dorpsgemeenschap in van Zand berg gaat in het eerste weekend van september feest vieren. Het heeft daarvoor een goede reden. Op zaterdag 3 september zal de commissaris der koningin in de provincie Zeeland mr. C. Boer- tien namelijk de officiële handeling verrichten die leidt tot het in gebruik nemen van een nieuwe weg. Een weg die door het buurtschap loopt en waar al heel lang voor is gestreden. Op welke manier de opening geschiedt blijft nog geheim. Wat het organiserend comité niet geheim kan hou den, is het verzoek aan de bewoners langs de nieuwe weg vanaf het begin van de Zoutestraat tot aan het dorp Graauw de vlag gen uit te steken. Dit dan alleen al uit sympathie voor de ge meente Hulst en Gedeputeerde Staten van Zeeland. Die dag en de daaropvolgende twee dagen is er een uitgebreid feestprogramma. Dat begint zaterdag 3 september om 13.00 uur met een superstarwedstrijd voor de jeugd tot 13 jaar. De feeste lijke opening van de weg is om 16.00 uur. Verder is er die dag een demonstratie trampoline springen, een schieting op twee wip pen, een rondgang door de muziekvereniging en een dansavond in de feesttent met medewerking van het orkest De Mandica's. Ook voor zondag- en maandagavond staat een optreden van dit orkest op het programma „aanvang 20.00 uur. Verder is er zondag om 14.30 uur een schieting op twee wippen en op maan dagmorgen begint om 9.00 uur een grote prijskaarting in café 't Karrewiel. HULST - Pastoor J. ter Braak sm. neemt morgen (zondag) afscheid nemen van de paro chianen van Hulst. Hij zal dit doen in een speciale eucharis tieviering, die om halftwaalf begint. Op zijn verzoek zullen in de afscheidsdienst de liturgische gezangen het karakter door de aanwezigen worden gezongen. Organist Jo Ivens zal de ge zangen begeleiden. Na de eucharistieviering is er voor iedereen de gelegenheid om in de basiliek persoonlijk af scheid te nemen van pastoor Ter Braak. Gisteravond was er voor ge nodigden en bestuurders van verenigingen, waarbij pastoor Ter Braak betrokken was, de gelegenheid om afscheid te ne men in het klooster van de pa ters Maristen aan de Karmel- weg. MIDDELBURG - Als blijkt dat in Hulst (Nieuweweg) en Reimerswaal (Maartens- broersweg) een bodemsane ringsonderzoek nodig is kun nen woningbouwplannnen voor de betrokken twee terrei nen niet worden uitgevoerd. De gemeenten kunnen dan fluiten naar de benodigde sub sidie van het ministerie van Volkshuisvesting. Dat komt dan omdat de gemeenten al op voorhand niet bereid zijn een saneringsonderzoek te laten plaatsvinden. Ze vinden de kosten ervan te hoog. Het pro vinciebestuur zal zich bij de houding van de gemeenten neerleggen. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse statencommissie voor het milieu. Een eerste onderzoek op beide terreinen heeft uitgewe zen dat de grond er verontrei nigd is. Voor volgend jaar is een nader onderzoek gepland, dat uit moet wijzen of die ver ontreiniging zo ernstig is dat een saneringsonderzoek nood zakelijk is. Kan zo'n saneringsonder zoek dan niet plaatsvinden dan vervalt het recht van bei de gemeenten op een reeds toegezegde rij ksubsidie voor woningbouw. Het ministerie van Volkshuisvesting ver strekt namelijk geen subsidie voor de bouw van woningen op terreinen, waaronder zich nog verontreinigde grond be vindt. Daar komt nog bij dat na volgend jaar geen gebruik meer van de subsidieregeling kan worden gemaakt. Die maakt dan namelijk plaats voor de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Daarbij vervallen alle eerdere subsi dietoezeggingen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een aantal Zeeuwse organisaties in de so ciaal-culturele sector heeft het provinciebestuur gevraagd om de korting van 20 procent op de rijksbijdrageregeling so ciaal-cultureel werk volgend jaar niet naar de instellingen door te schuiven. Wanneer het provinciebestuur daaraan te gemoet komt moet het onge veer 100.000 gulden bijpassen. De instellingen deden hun verzoek tegenover welzij nsge- deputeerde E. Maris-Koster, die een speciale bijeenkomst had belegd om over de gevol gen van de rijksbezuinigings maatregel te praten. Er werd voor gepleit om met name het jeugd- en jongeren werk te ontzien. Daarbij werd de suggestie gedaan de subsi dies voor volgend jaar op het zelfde peil te „bevriezen". Daarmee zou ruimte ge creëerd kunnen worden om te bekijken hoe verder op de si tuatie kan worden ingespeeld. Gedeputeerde Maris-Koster zei gisteren dat de suggestie „het meenemen waard is". Tijdens de bijeenkomst werd betwijfeld dat de provin cie de korting niet uit eigen middelen zou kunnen opvan gen. Zoals gemeld houdt het provinciebestuur er al reke ning mee dat zekere organisa ties moeten worden opgeheven om anderen in leven te kun nen houden. In de eerste plaats echter wil men oplossingen zoeken in meer samenwerking tussen de verschillende orga nisaties. Gedeputeerde Maris-Koster voelt er veel voor om de instel lingen in ieder geval volgend jaar nog tegemoet te komen. Tegelijk kan dan een begin worden gemaakt met een „doorlichting" van de ver schillende organisaties. „Prio riteiten vaststellen", zei ze gis teren desgevraagd, „doe je niet zomaar op een achternamid dag. OOSTBURG - Op de rijksweg in Oostburg kwamen gisteren drie auto's met elkaar in bot sing. De auto's werden be stuurd door J. de H. uit Groe- de, S. R. uit Spijkenisse en F. B. uit Aardenburg. Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HA LV E PRIJS 9.40. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, I 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 15