FEH stelt beslissingen uit Achtervolgers logenstraffen optimisme HOCKEY: BEHELPEN IN LOS ANGELES McEnroe en Navratilova eerste geplaatst ORFBALV AM SLAG Maatschappelijke begeleiding bij FC Utrecht TON L0KH0FF: "GEEN ZIN OM TE ZIEKEN" DE STEM STRAFFEN BETA ATT) VOETBAL JAN RAAS WACHT WEEKEINDE AF Argentijn wereld kampioen wmmm Sterk renn toers in H knappe z VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 PENALVER LOOPT 100 METER IN 10.06 sport in 't kort Argentinië klopt aartsrivaal Brazilië Remise Timman Joegoslavië zweert WK-voetbal af /BIJDAG 26 AUGU Motorcross amateurs ÏEEUWSE TIT Zomeravond T19 PAGINA SPORT 2l Van onze sportredactie AMSTELVEEN - De Euro pese hockey federatie (FEH) heeft gisteren tijdens een vergadering in Amstelveen besloten de toewijzing van het volgende toernooi om het Europees kampioenschap (heren), dat in 1987 moet plaatsvinden, uit te stellen. Voornaamste kandidaat is Polen. FEH-voorzitter Alain Da- net (Frankrijk) verklaarde, dat men eerst de ontwikke- 1i; w -m;uri Cl "I1 - lingen in Polen wil aanzien alvorens een definitief be sluit te nemen. Andere kan didaten zijn Zweden, Wales, de Sovjet-Unie en België. Ook werd er nog geen be sluit genomen over het eventueel wijzigen van een aantal deelnemende landen. Een voorstel van Italië om in navolging van het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen een A- groep en een B-groep, elk met acht landen, in te stel len, werd aangehouden. De leden van de FEH krijgen de komende maanden de gele genheid hun gedaGhten hier over op papier te zetten. De FEH zal zich dan in februari van het volgend jaar in Edinburgh over de voorstel len buigen. Voor Nederland was nog van belang, dat Ab Grim bergen niet tot lid van de FEH werd gekozen. Na stemming bleken de Pool Socholic en de Italiaan Triglia de voorkeur te heb ben gekregen boven de pen ningmeester van de Konink lijke Nederlandse Hockey- bond. Piet Bromberg heeft zich als lid teruggetrokken. Voor Nederland heeft nu al leen Loek Vehmeier nog zit ting in het FEH-bestuur. HOCKEY-PROGNOSES UTRECHT (ANP) - FC Utrecht installeert dinsdag 6 sep tember de commissie maatschappelijke begeleiding. De commissie heeft tot doel waar nodig de voetballers van de Utrechtse eredivisieclub te helpen bij het combineren van de sport en het werk of de studie. Hulp en adviezen bij studie en bij maatschappelijke, fi nanciële en juridische problemen zijn de voornaamste werkzaamheden van de commissie, die bij Utrecht be staat uit zes deskundigen. De vorming van de commissie is een van de voorwaarden voortkomend uit het rapport Gezonder Betaald Voetbal en verbonden aan de subsidie verschaffing door de overheid. De begeleiding bij FC Utrecht heeft betrekking op de opbouw, de voortgang en de afbouw van de loopbaan van een betaald voetballer. CARACAS (ANP) - De Cu baanse sprinter Leandro Pe- nalver vertolkte gisteren de hoofdrol op de tiende dag van HOCKEY - In het vijflanden- toernooi in Koeala Loempoer heeft Maleisië donderdag met 3-2 gewonnen van India (rust t 2-0). Pakistan heeft met vijf punten uit drie wedstrijden de leiding. BUENOS AIRES (ANP) - Voor het eerste sinds 1970 heeft Argentinië de Zuidame- rikaanse aartsrivaal Brazilië een nederlaag toegebracht. In Buenos Aires won het ver jongde Argentijnse voetbal elftal met 1-0 van de Brazilia nen. In de hoofdstad onstond vervolgens een feest verge lijkbaar met de uitbarstingen van enthousiasme na de we reldbekerfinale Argentinië- Nederland (3-1) van 1978. In de laatste dertien jaar had het Argentijnse elftal liefst acht keer verloren van Brazilië, terwijl de ploegen zes keer gelijk speelden. De zes tigduizend kijkers zagen in de eerste helft van de interland, tellend voor groep II van de Zuidamerikaanse bekerstrijd, twee voorzichtige ploegen aan het werk. Argentinië startte het tweede speelpart met een overdonderend, maar vooral kundig offensief, dat in de 55e minuut tot het beslissende doelpunt leidde. Spits Gareca knalde van vijftien meter raak. In het laatste kwartier pro beerde het jeugdige Brazilië, dat het zonder befaamde spe lers als Zico, Falcao, Socrates en Toninho Cerezo moest stel len, uit alle macht de gelijk maker te produceren. De meest ervaren man van het veld, de Argentijnse doelman Jaime Fillol, verhinderde dat persoonlijk. ZEIST (ANP) - Vitesse-speler Hannie Das is de eerste voet baller, die in het seizoen 1983/ 84 gestraft is door de tucht- commissie van de KNVB we gens drie gele kaarten. Hij liep afgelopen zondag in het duel met NEC zijn derde gele kaart op. Naast een onvoorwaarde lijke schorsing voor twee wed strijden en een boete van 250 gulden mag Das drie maanden lang geen aanvoerder zijn. Overige straffen: Eindho ven: R. Reijnierse, 2 wedstrij den schorsing (rode kaart in vriendschappelijke wedstrijd); Sparta: L. van Gaal, boete 250 gulden (gele kaart in vriend schappelijke wedstrijd); FC Den Haag: G. Ren, mag ver weer voeren tegen omzettting van een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd in een onvoorwaardelij ke (gele kaart tegen SC Cambuur). de Panamerikaanse spelen in Caracas. De 22-jarige student uit Havana won de 100 meter in de tijd van 10.06 seconden. Penal ver, die tijdens de we reldtitelstrijd in Helsinki niet verder kwam dan de halve- eindstrijd, verbeterde daar mee het record voor de Pana merikaanse spelen. Dat was met de tijd van 10.12 in handen van de Amerikaan Harvey Glance. Penalver had zich vol gens zeggen dit seizoen volle dig geconcentreerd op het eve nement in Venezuela. De Cu baan koestert de wens de op volger te worden van zijn landgenoten Figuerola en Leo nard. BALANS AMSTELVEEN - Wanneer het Nederlands heren hockeyteam vanavond om 19.00 uur in het Amstel- veense Wagener-stadion staat aangetreden voor de halve finale-wedstrijd tegen West-Duitsland in het toernooi om de Europese beker, zwijgen de statis tieken voor zeventig minuten. Pierre Hermans, de Nederlandse sluitpost die vanavond zijn doel schoon moet trachten te houden. - foto oer dijkstra door Jacques Eestermans Dat is maar goed ook, want de kille cijfers op het smettelo ze, geschepte papier van de statisticus zouden het zelfver trouwen op z'n minst bescha digen. Nederland speelde na de Tweede Wereldoorlog 49 in terlands tegen West-Duits land, waarmee de regerend Europees kampioen als de op één na (tegen België werden de afgelopen 38 jaren liefst 76 duels afgewerkt) meest be vochten tegenstander geldt. Uit die imposante reeks kwam Oranje elf maal als winnaar tevoorschijn. Echter, exact het dubbele aantal wedstrijden (22) ging verloren. De zestien overige ontmoetingen eindig den in een gelijke stand. De oosterburen scoorden gemid deld twee keer per confronta tie, Nederland zette er 81 doel punten tegenover. Statistieken liegen niet, maar zeggen evenmin iets over de realiteit van het mo ment. De werkelijkheid van het Europees kampioenschap voor landenploegen leert, dat zowel Nederland als West- Duitsland tot op heden in Am stelveen slechts mondjesmaat hebben kunnen imponeren. Dat brengt het uitgangspunt voor vanavond in balans. Bij voorbaat een favoriet aanwijzen, mag dan uit den boze zijn, het is niet moeilijk de pro's en contra's voor beide ploegen op een rijtje te zetten. Maar dan nog wordt men geen Van onze speciale verslaggever Ziirich - Het optimisme van René Pijnen, de baancoach, over zijn achtervolgers is mis plaatst geweest. Nadat Peter Pieters de laatste acht bij de individuelen had gemist, ge beurde het achtervolgings viertal gisteren hetzelfde. Het viertal werd uitgeschakeld in de kwalificaties. Het verschil met de achtste ploeg, het kwartet van wereldkampioen de Sovjet-Unie, was minder dan één seconde. Het kleine verschil tussen zijn en niet zijn is echter mis leidend, want waar Neder land, gezien zijn mogelijkhe den matiger reed, werkte het Sovjet-kwartet ronduit slecht. In de start al bleef Klennikov achter en met slechts drie van de vier zuigers beschikbaar, draaide de motor niet. De ploeg stortte zelfs zo ver in, net als tegenstander Oost-Duits- land, dat Nederland nog dich ter bij een plaats in de kwart finales kwam dan de ploeg verdiende. Het Nederlandse achtervol gingsviertal, vorig jaar nog vijfde, was volgens Pijnen sterker met zijn vier gelijk waardige krachten. De coach had mis gerekend. Er was na melijk geen sprake van gelijke kracht, maar van gelijke on macht. Het bleek het duide lijkst bij de stukken tegen wind, waar Moorman en Pie ters naar lucht hapten en waar de ploeg meer moest in leveren aan Italië waardoor het winstverschil verklaar baar was. Pijnen dacht dat de voorbe reiding zo goed als mogelijk was geweest. Hij berust duide lijk in een aantal feiten die AMSTELVEEN (ANP) - Het zal behelpen worden voor de deelnemers aan het Olympisch hockeytoernooi in Los Angeles. Dat kan tenminste geproefd worden uit de woorden van de Amerikaan Aaron Sher, die namens het organisatiecomité van de spelen (LAOOC) een bezoek brengt aan de strijd om de Europese hockey titel in Am stelveen. Sher liet doorschemeren, dat de trainingsfaciliteiten voor de hockeyteams in Los Angeles allesbehalve ideaal zullen zijn. „We beschikken sinds vorige maand over een kunstgrasveld van het merk Superturf '84", aldus Sher, „en er zijn achttien deelnemende landen, twaalf bij de heren en zes bij de dames. Dan is het onmogelijk het iedereen naar de zin te maken". Volgens Sher moet men er mee rekening houden, dat elke ploeg in aanloop naar een toernooi niet langer dan twee uur in drie dagen voor training van het kunstgras veld gebruik kan maken. „Voor het overige is men aange wezen op een natuurgrasveld in hetzelfde stadion van het East Los Angeles college. Ook tijdens het toernooi kan er niet op het kunstgras worden getraind. Met zoveel landen kan er eenvoudig geen eerlijke indeling worden ge maakt". Sher spreekt de berichten tegen al zou juist het hoc- keystadion de grootste kans lopen door de zo gevreesde smog getroffen te worden. „We hebben zojuist tests geno men in dezelfde periode als waarin de Spelen worden ge houden. Slechts op een dag was de luchtvervuiling gedu rende een half uur boven de gezondheidslimiet, die de ge meente Los Angeles heeft vast gesteld. En dat geldt dan nog voor personen, die er gevoelig voor zijn. Sportmensen in goede conditie zullen er geen last van hebben". Volgens Sher is het draaiboek van het hockeytoernooi vrijwel ge reed. „Alleen de namen moeten worden ingevuld. Ik ben hier naar toegekomen om te kijken of we de details nog kunnen verfijnen. Ook de kleine dingen zijn belangrijk. Tenslotte kunnen we voor zoiets als de Olympische Spe len geen generale repetitie houden. De uitvoering moet meteen goed zijn". even oud zijn als het Neder landse streven naar het sa menstellen van een achtervol- gingsploeg die in overeen stemming is met Nederlands reputatie als wielerland. De coach wilde - en dat siert hem - de afwezigheid van de ge blesseerde Ab Harren niet als verontschuldiging aanvoeren. „Met deze vier had het ook moeten lukken. Maar de hele ploeg reed stroef. Ik heb uit de trainingen de conclusie ge trokken dat er beter gepres teerd zou kunnen worden. Het enige dat wij gemist hebben was een baan om op te oefe nen, die vergelijkbaar is met deze in Zürich". „De voorbereiding is na tuurlijk niet goed geweest", vond Marco van der Hulst. „Pijnen kan met de ploeg niet doen wat noodzakelijk is. Wij hadden meer samen moeten rijden. Wij hebben te weinig wedstrijden gehad waaruit wij hebben kunnen leren van hoeveel invloed de spanning van een belangrijk evenement op de prestaties kan zijn. Voor de ploeggeest zou het boven dien veel beter zijn geweest indien we met de hele groep van zes man een wegwedstrijd in het buitenland hadden mee gemaakt". Verklaringen en veront- schuldingen die de waarheid weinig geweld aandoen. Er was echter meer. In het start schot schoot de pedaalriem van Peter Pieters los. Binnen enkele meters van de vierdui zend die gereden moesten worden, stond Nederland al met drie man. Het geluk schaarde zich echter op dat moment in zijn volle gewicht achter de Nederlanders. Italië was een fractie te vroeg ver trokken en wegens de valse start van de tegenstander moesten beide equipes op nieuw beginnen. „Ongelooflijk gelukkig", noemde Pijnen het, die voor de start de renners stuk voor stuk was langs ge gaan om te vragen of de toe clips goed zaten. Het is echter duidelijk dat de tekortkomin gen uit de ploeg door dit voor val alleen maar werden on derstreept. Rolf Gölz overkwam precies hetzelfde als Pieters. Hij liet zich onmiddellijk in het gras naast het cement vallen en dwong daardoor een nieuwe start af. Maar Gölz maakt dan ook deel uit van de Westduitse ploeg, die op weg is een grote traditie in ere te herstellen. De Westduitsers kwamen in de schiftingen uit op 4.16,32 se conden, een tijd die nog nooit eerder op cement en in de bui tenlucht is gemaakt. Alleen Krilatskoja, de houten over dekte baan van Moskou en Mexico-stad hebben betere tijden opgeleverd. Udo Hempel, die vorig jaar in West-Duitsland baancoach werd en na vier jaar onder breking zijn kwartet weer aan de top bracht, bezit andere mogelijkheden dan René Pij nen. In alle opzichten. Bij het achtervolgingstoer- nooi van de professionals ver trokken slechts zeven deelne mers. Favoriet en wereldkam pioen Alain Bondue (Frank rijk) werd kort voor de start uitgeschakeld. De Fransman botste in de training in de buurt van het hotel op een stoeprandje en liep een ernsti ge blessure op aan de rechter hand. Het deelnemersveld van de achtervolging bleef daar door beperkt tot slechts zeven rijders. Van hen plaatsten Bi shop (Australië), Doyle (Enge land), Dill-Bundi (Zwitser land) en Orsted (Denemarken) zich voor de halve finales. steek wijzer. Spelen voor eigen publiek kan een elftal vleugels geven, spelen voor 'vijandig- gezinde' toeschouwers kan een ploeg evenzeer oppeppen. Evenwicht. Verdedigen van een titel geeft extra inspiratie, revanche-gevoelens hebben hetzelfde effect. Evenwicht. En zo kan de lijst ongelimi teerd worden uitgebreid zon der er ook maar iets mee op te schieten. Nederland - West-Duits land wordt dan ook een open duel...als het strafcorner-syn- droom niet toeslaat. Immers, het wapen bij uitstek om een bres te slaan in de linies van de tegenstander haperde de afgelopen dagen te vaak aan Nederlandse zijde. Tegen op ponenten van mindere klasse kan het niet functioneren nog wel worden opgevangen, tegen gelijkwaardige tegenpartijen pakt dat in vrijwel alle geval len funest uit. De strafcorner vormt het Nederlandse zor genkindje, dat dringend be hoefte heeft aan beterschap. Want één ding staat boven alles: de Europese titel is Oranje erg, erg veel waard. Toernooi-zeges, hoe in drukwekkend die ook moge zijn in kwantiteit en kwaliteit, kunnen immers nooit en te nimmer opwegen tegen welke internationale titel dan ook. En het is al haast voltooid ver leden tijd, dat Nederland zijn laatste titel aan het hockey- hart kon drukken. Het was de wereldtitel, die tien jaar gele den in hetzelfde, knusse sta dion werd behaald. Op na- tuurgras. Het andere halve finale duel levert minstens zo veel voer voor de gokkers. Ook met de wedstrijd Spanje - Sovjet- Unie kan men in de prognoses alle richtingen uit. Spanje, het land van het bescheiden hoc- key-potentieel, dat niettemin een opmerkelijke reputatie heeft opgebouwd, tegen de reus, die er blijk van heeft ge geven een briljant leerling te zijn. Wat de uitslagen van daag daarom mogen zijn, de finale zal de beste elftallen van Europa van het moment aan zich binden. NIKSIC (AFP) - Jan Timman is het internationale schaak toernooi van Niksic begonnen met een remise tegen Tigran Petrosjan. De grootmeester uit de Sovjet-Unie speelde met wit. Uitslagen eerste ronde: Seirawan (VSt) - Kasparov (Sov) 0-1, Petros jan (Sov) - Timman (Ned) 0,5-0,5, Sax (Hon) - Andersson (Zwe) 0,5- 0,5, Portisch (Hon) - Miles (GBr) afgebroken, Ljubojevic (Joe) - Tal (Sov) 0,5-0,5, Ivanovic (Joe) - Niko- lic (Joe) 0,5-0,5, Larsen (Den) - Spasski (Sov) 0,5-0,5, Gligoric rust dag. Van onze sportredactie 'S-HEERENHOEK - Jan Raas, gisteren niet van start ge gaan in de verkorte uitgave van de profronde van Neder land, zal pas begin volgende week een beslissing nemen over zijn deelname aan het wereldkampioenschap in het Zwitserse Altenrhein. De deelname van de Zeeuw kwam begin deze week op de tocht te staan door een ongelukkige val in het eerste profcriterium van Oudenbosch. Raas schoof met hoge snelheid in de dranghekken, nadat een pedaal brak. Hoe wel hij geen noemenswaardige blessure opgelopen leek te hebben, klaagde hij over rugpijn. De arts die hij de dag er op consulteerde, constateerde een gekneusde ruggewer- vel. Jan Raas laat zijn blessure momenteel tweemaal daags behandelen door een fysiotherapeut. De nationale kam pioen: „Het is nu nog afwachten of die behandelingen tij dig het gewenste resultaat zullen opleveren. Komend weekeinde stap ik weer op de fiets om mijn rug te testen. Gaat het niet, dan zal ik me afmelden voor het WK. Maar om al nu een beslissing te nemen, zou te voorbarig zijn". NEW YORK (AFP/Reuter) - John McEnroe en Martina Na vratilova, het zegevierende Amerikaanse duo van Wim bledon, bezetten de eerste po sities op de plaatsingslijsten voor de dinsdag beginnende strijd om de open Amerikaan se tennistitels. John McEnroe werd voor het derde achtereenvolgende jaar aan de top van het plaat singsschema gezet. De New- yorker won zijn thuistoernooi in 1979, '80 en '81. Vorig jaar was de toernooiwinst voor BELGRADO (ANP) - Joego slavië heeft zich teruggetrok ken als kandidaat voor de or ganisatie van de eindronden van het wereldkampienschap voetbal in 1990. Het bestuur van de Joego slavische voetbalbond kwam tot dit besluit om financiële redenen. Na de terugtrekking door Joegoslavië zijn nog zes Europese landen in de race: West-Duitsland, Engeland, Italië, Oostenrijk, Grieken land en Frankrijk. De in schrijvingsdatum sluit op 31 augustus. De wereld voetbal bond (FIFA) besluit op 8 de cember in Zürich welk land de eindronden krijgt. BROUWERSHAVEN (ANP) - De Argentijn Guillermo Para- da heeft gisteren getracht door de zevende en laatste race voor het wereldkampienschap zeilen in de Cadet te winnen de wereldtitel met overmacht te grijpen. Die opzet lukte niet helemaal. Parada kwam op de Grevelingen voor Brouwers haven wel als eerste door de finish, maar werd door een protest gediskwalificeerd. De Nederlander Robert Drontman eindigde als tweede in het kampioenschap, de Belg Thierry den Hartich als derde. De eindstand is: 1. Guillermo Parada (Arg) 3 punten, 2. Ro bert Drontman (Ned) 28,4, 3. Thierry den Hartich (Bel) 49,7, 4. Serge Ripoll (Arg) 54,7, 5. Rodolfo Ubertini (Arg) 62,4, 6. Bart Bomenas (Bel) 73,7,7. Eric Mohr (Ned) 76,4. Jimmy Connors. De titelvea- dediger staat nu als derde plaatst, de tweede plaats ij voor Lendl. Navratilova is voor de twee de keer in Flusing Meadows als eerste geplaatst. Vori( jaar, toen de Amerikaanse vai Tsjechoslowaakse origine ook de eerste was op de plaat singslijst, werd Navratilova it de kwartfinales uitgeschakeld door Pam Shriver. De plaatsingslijsten voor de ten- nisstrijd om de open Amerikaan; tenniskampioenschappen, van augustus tot 11 september: heren enkelspel: 1. John McEnroe (VSl( 2. Ivan Lendl (Tsj), 3. Jimmy Con nors (VSt), 4. Yannick Noah (Fra), 5. Mats Wilander (Zwe), 6. Guiileij mo Vilas (Arg), 7. Kevin Curra (ZAf), 8. José-Luis Clerc (Arg), 1 Jimmy Arias (VSt), 10. Jose Higue- ras (Spa), 11. Gene Mayer (VSt), 11 Johan Kriek (VSt), 13. Steve Den ton (VSt), 14, Eliot Teltscher (VSt), 15. Vitas Gerulaitis (VSt), 16. Bil Scanion (VSt); damesenkelespel:I Martina Navratilova (VSt), i Chris Lloyd-Evert (VSt), 3. Andrea Jaeger (VSt), 4. Tracy Austin (VS1), 5. Pam Shriver (VSt), 6. Wendv Turnbull (Aus), 7. Sylvia Hanila (WD1), 8. Hana Mandlikova (VSt), 9. Andrea Remesvari (Hon), 10. Zi- na Garrison (VSt), 11. Barbara Potter (VSt), 12. Kathy Rmalii (VSt), 13. Claudia Kohde CWD1), li Jo Durie (GBr), 15. Virginia Ruzie (Roe), 16. Evonne Cawley-Goola- gong (Aus). Mats Wilander heeft dl kwartfinales van het Grand- Prixtennistoernooi van Jeri cho, de 'generale' voor Flus hing Meadows, niet gehaald. De als vierde geplaatste Zweed verloor in de achtste fif nales in twee sets (6-4,7-5) van de Zwitser Heinz Günthardt Van de geplaatste spe werd ook de Amerikaan Gene Mayer (derde) uit het toernooi, geslagen. Zijn landgenoot Butch Walts won in twee sets; 6-3,7-5. Guillermo Vilas heeft de Amerikaan Bill Talbert aan gezocht als zijn vertegenwoor diger in de commissie, die het beroep zal behandelen, dat de Argentijn heeft aangetekend tegen de schorsing en de boete, wegens het onder de tafel ont vangen van startgeld. Talbert is een voormalig toptennisser en oud-aanvoerder van hel Amerikaanse Davis Cupteam. De internationale beroeps- tennisorganisatie (ITPQ schorste de Argentijnse ten nisspeler voor een jaar en leg de hem een boete van 60.000 gulden op, toen bleek dat Vilas voor zijn komst naar het Grand Prixtoernooi in Rotter dam in maart onderhands geld had ontvangen. Een driemans commissie zal de zaak in het hoger beroep onderzoeken. Vi las had het recht van de door, de ITPC voorgelegde lijst een persoon te kiezen voor d» commissie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi) PRINSENBEEK - In de voor bereidingsperiode was hij een van de betere PSV'ers. Trainer Jan Reker deelde diverse schouderklopjes uit, maar zet te Ton Lokhoff desondanks voor de eerste competitiewed strijd tegen Excelsior op de bank. Toch uniek, een speler die tot ieders tevredenheid functioneert, waardering oogst, maar het trainingspak (voorlopig) mag aanhouden. Ton Lokhoff, bezig aan zijn tweede seizoen bij PSV, staat uiteraard niet te juichen. „Maar", is hij beslist niet uit het veld geslagen, „ik heb geen zin om te gaan griepen en zie ken. Natuurlijk vind ik het niet leuk, maar dat laat ik zo min mogelijk werken. Het eni ge wat ik kan doen, is keihard werken op de training. Laten zien dat ik het waard ben in de basis te staan". Het 'stapje terug' heeft alles te maken met de komst van middenvelder Arie Haan. De 35-jarige routinier die PSV deze competitie naar de top moet leiden. Arie Haan werd uiteraard niet van Standard Luik overgenomen om hem vervolgens doodleuk op de bank te zetten. Haan moet spelen. Op een middenveld dat trainer Jan Reker het liefst gevuld ziet met twee balvaar- dige pijlers (Valke en Haan) en twee stofzuigers (Van de Kerkhof en Poortvliet). Jan Reker probeerde het welis waar in het eigen toernooi te gen Club Brugge met Lokhoff, Haan en Valke, maar wisselde uiteindelijk toch de ex-NA- C'er. „Het liefst speel ik op de plaats van Haan", geeft Ton Lokhoff zelf al enigszins aan waarom hij momenteel als twaalfde man functioneert, „dat ligt me wel. Allebei op die plaats kan dus niet. En een fit te Haan speelt. Trouwens, ik vind het niet erg dat Haan naar PSV gekomen is. Tussen de middag praten we veel over voetbal. Ik kan veel leren van hem". Nog eens terug kijkend naar de voorbereiding kan Ton Lokhoff slechts tevreden zijn. „En", beperkt hij zich tot de 'grote' wedstrijden, „dan kijk ik niet naar de wedstrijdjes tegen amateurclubs. Maar in Brugge en in ons eigen toer nooi ging het goed. Jan Reker vond dat ook. Dat heeft hij meerdere malen tegen me ge zegd. Daarom doet het natuur lijk toch een beetje pijn. Als je nou slecht speelt, zeg ik, het ligt aan me zelf. Maar ik ben in vorm. Daar ben ik trouwens wel eens bang voor. Dat het te lang gaat duren en ik het rit me kwijt raak". Ton Lokhoff realiseert zich echter dat trainer Jan Reker er weinig voor zal voelen een winnend PSV te wijzigen. De in Prinsenbeek woonachtige middenvelder zal dan ook ge duld moeten opbrengen. „Ik heb nog tegen Reker gezegd dat ik ook rechts op het mid denveld wil spelen", kaartte hij aan bij de opvolger van Thijs Libregts, „dat heb ik bij NAC ook gespeeld. Maar de trainer wil dat niet. Voor die plaats ben ik niet bang, verde digend kan ik mijn mannetje staan. Maar ja, de trainer be slist. Hij heeft trouwens ge zegd dat ik deze competitie heus nog wel zal spelen. Dat verwacht ik trouwens ook". Niet dat Ton Lokhoff zit te wachten op blessures. Inte gendeel. Maar de Bredanaar gaat er vanuit dat de trainer niet telkens om hem heen kan. Niet voor niets noemde Jan Reker Ton Lokhoff de opvol ger van Arie Haan die voor één jaar tekende. „Ik ben pas 23", wijst Ton Lokhoff naar de toekomst, „ik heb nog een aan tal jaren voor me. Het liefs' wil ik die doorbrengen bi)j PSV. Ik heb het in Eindhoven, ontzettend naar mijn zin. Mijn contract loopt af. Maar waa' kan ik in Nederland beter zit ten? Nergens toch. Het buiten land? Nou, alleen als je een ge weldige klapper kan maken Maar dat zie ik nog niet ge beuren. Daarom wil ik het liefst in Eindhoven blijven. De sfeer is uitstekend. De disci pline is aangetrokken. Jan Be ker is daar in Korea mee be gonnen. Bovendien is de con currentie moordend. Als le slechts speelt, staan er meteen1- drie of vier klaar om je plaats over te nemen" Daar is Ton Lokhoff er dial een van. Maar de middenvel-' der houdt zich rustig. Is niet van plan de kop in de wind 'e gooien en wacht op zijn kans „Reker heeft gezegd dat ik dit seizoen heus wel aan spel®' toe kom", accepteert Ton Lok hoff de bank, „en dat ver wacht ik ook. Alleen, ik hoop niet dat het te lang gaat duren Want in feite is het nieuw vooW me. In mijn begrinperiode N' NAC heb ik wel eens reserve' gestaan. Daarna eigenlijk' nooit meer. Maar ik moet he' accepteren. Zo simpel is dat"- 'iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiitiiiiii1 UllllllliillltlllllllHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIII Van onze 1 AAMSLAG - De korfbalv js opvolger van het aloud Zaamslag de wederops ;3amslag een vereniging m heroprichting wordt zat categorieën. Voor het se wilrijk (België), Ready'60 I e nieuwe vereniging uit R* Het klapstuk van de vie jssen Tjoba en Borgerhou edoeling de Nederlandse irikken, maar omdat dit w iet mogelijk. Borgerhout kan toch voo open seizoen werd het ka [rijd om de Europacup. D taat onder leiding van Gil echter uit Antwerpen, gea ert Lekens uit Gent en Rin iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van o HEIKANT - Zondag wordt leikant verreden voor ama [o'n honderd renners aan h ipits af. Het wielercomité Heikant opnieuw in geslaagd e antrekkelijk deelnemersve ;an de start te krijgen van aarlijkse Grote Prijs. Vijft mateurs hebben ingeschr ven. Dit jaar geen Wim Vaal aan de start die de redstrijd al vele keren op z! ïaam heeft geschreven, ixelaar maakt echter g- jeel meer uit van het am eurkorps. Toch komen er h rat Zeeuwse renners aan 'tart. Ab Verplanke, Cees Spaa tob Bijvank, Werner Wiem lor Vervaet, Cees Vleug ackie van der Horst, Rin ferboom en Karei van G hem moeten hoge ogen ku ren gooien. Ze krijgen tege itand van onder andere cri iumspecialist nummer Theo Appeldoorn, de te klo »en man in Heikant, de g Van onze sportredactie AXEL - Op het Smitschorre- circuit in Axel wordt woens dag 31 augustus de laatste mo torcross voor amateurs in dit seizoen gehouden. In actie ko men de niet-licentiehouders i de categorieën 80,125,250 en Van onze s BAS VAN GENT - HW'24 h een vriendschappelijk duel in ijke voet met Breskens te ho lulsterloo. Terneuzense Boy volle sterkte spelend Sluiskil YERSEKE-HVV'24 1-5 roor rust een gelijk opgaand 'artij met in de beginfase een ets sterker Yerseke. Uit een rije trap van Lucas van de 'oorde kwam HW'24 in die leriode op voorsprong. Na rust en duidelijk sterker HW'24, at een hoog tempo speelde, la een eigen goal van Yerse- ie-speler Wies Boone liep :V Y'24 naar 0-5 door doel- Junten van Peter Tuin (vrije raP), opnieuw Lucas van de '°orde en Carlo Cleyman. 'erseke scoorde in de slotfase agen via Johnny Vette. AZVV-BRESKENS 1-1 - an leuke en aantrekkelijke Jartij voetbal. In de eerste e'ft een beter Breskens, dat vat gelukkig op voorsprong Wam toen Jan van Drongelen le bal in eigen doel schoot. Na ust had AZW het beste van let spel, creëerde zich ook di- 'erse kansen, maar wist er lechts één van te benutten, ttet was Gerard Maas die de alijkmaker scoorde. HULSTERLOO-AXEL 1-2 - Jeze wedstrijd gold tevens als ''scheidswedstrijd voor Axel- Prier Edy de Witte, die ko- Van onze spo ®RNEUZEN - Zaterdag 27 au riden zes en zeven van het Zi rimpioenschap zomeravond vot He organisatie van dit evene -«neuzen en de deelnemende auzen; ONA/SU, Sas van Ge ourg; ptt Goes; RWS, Vlissi ''erikzee. "■■HiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiTiiTiïïiiïniiiiiiiiiïiimiiir Fan onze zwemmedewerker ?OEK - In het recreatiegebied e Braakman wordt zater- -„<.s, aanvang een uur, e Braakman-race, een lange- aanzwemwedstrijd over «m 2000 meter, gehouden. De «eniging De Braakman dit Jaar de wedstrijd wngesteid voor leden van «enigingen van buiten Zee- die clubs daarvan ge- oik zullen maken, is nog aar de vraag omdat er ko- end weekeinde veel lange- ahwedstrijden in Nederland ."jen gehouden. In ieder ge- heeft Marcel Gründman """mhühui MllimwMIUUItUHIIMIllAMiWM

de Stem | 1983 | | pagina 8