I Voor de fiscus is iedereen voortaan gelijk VAN DER REIJDEN STELT 25 MLN BESCHIKBAAR ministerie^ oppermachtig' zomer Bredase bankmedewerkster ontdekte obligatie-zwendel Regering maakt te weinig haast met bejaardenverzekering Dan maar via t raam )e$re|yci BESTEM COMMENTAAR Beroofde kinderen Acties op vliegbasis voortijdig beëindigd VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 BINNENLAND Politie Arnhem 'breekt in' ZIEKENFONDSRAAD: Nedlloyd leed verlies van 72,9 miljoen Onderwij sbonden schorten overleg met minister op NUENEN VERKOOPT KERK AAN VOLGELINGEN LEFËBVRE Jongelui na wraakacties op politie gearresteerd RAAD BINNENLANDS BESTUUR: „Ambtenaren 0p T5 PAGINA 2 igedie is het ontslag dat i'ofdredacteur Bart :hmidt(van De Waarheid) lm een politiek failliet van communistische partij. „Een matig koffiejaar", concludeert EM na de irlijkse Nationale Koffie- st, waarmee het blad \en bijdrage wil geven >n de bezinning op onze >lksdrank in dit geval in 9t bijzonder zoals die prdt gezet, geschonken geserveerd in vijftig (elk ar andere) horeca-bedrij- m. De bedrijven worden ■ie maal bezocht door :hte experts en in totaal ordt hun koffie zes maal sproefd. T28 PAGINA 3 Bij de top-zes bevinden ch geen bedrijven uit uid-West Nederland. Wel <aakte 't Praathuis in Ze ebergen een goede eurt met een 9 voor de off ie en een 9 voor de am- iance. Alleen de bedie- ing kon beter. „Ons moe- er zei altijd: met twee oorden sprekenteke- en de keurmeesters aan ij het zesje voor bedie- ing. De Zwaan in Kapelle-Bie- ilinge en Hotel Noordzee Cadzand kunnen er ook tee door met ieder een 8 oor de koffie en een 9 oor de ambiance. Bij De waan kreeg ook de bedie- ing een 9. Horecaf-voor- itter Gerard van der Veen: In de koffieservice open aart zich de kwaliteit van et management en het ar- eidsklimaat. in de speciale effecten. hebben. In tegenstelling tot •even ze niet vantevoren de- r het monster, onder meer uit nand eerder met een haaie- it zetten, uitkomt, in 1975, is het suces er dan Spielberg zich in zijn iromen heeft gedacht. 'Jaws' r de top en blijft daar, niet branden, in de hele wereld. Jaws' zo'n succes? houdt de verklaring eenvou- ners van mijn generatie (hij icis Coppola, George Lucas, iedkin, Martyin Scorcese en lma) willen goede, populaire We zijn geen groep, maar we ?ën uit en soms helpen we el- laar we beconcurreren elkaar ok, want de filmbusiness is ncurrerend bedrijf. We heb- ?n ding gemeen: we zijn geïn- goed-gemaakte, intelligente ïiljoenen toeschouwers aan- zijn niet geïnteresseerd in die een succes zijn bij de kri- ie geen hond gaat zien." zegt Spielberg, „is een tech- aak, zoals het toveren van een en hoge hoed. Film maken is he illusie waar mensen voor taak als regisseur is er voor te lie techniek zo goed verborgen toeschouwer vastgenageld in jft zitten en zich geen moment aar hij zich bevindt." zo eenvoudig, maar doe het a. e laatste aflevering van e die gedurende de afge weken in De Stem ver telkens op dinsdag en Van een onzer verslaggevers BREDA - Een zeer attente me dewerkster, wier naam angst vallig geheim wordt gehou den, van het effectendepot van de Amrobank te Breda heeft de zwendelaffaire met verval- I ste obligaties van de Staat der Nederlanden ontdekt. Zij zag enkele dagen geleden dat er met rentecoupons iets aan de hand was. Zij waarschuwde onmiddellijk het Agentschap van het Ministerie van Finan ciën in Amsterdam. Daarna kwam een grootscheeps on derzoek op gang. De vervalsing gaat om de j zogeheten K-schuldbewijzen aan toonder van tienduizend gulden van de 12,5 procents- Staatslening die in 1981 is uit gegeven en die van 1987 tot en met 1991 zal worden afgelost. Het ministerie van Finan ciën heeft inmiddels de ver schillen geanalyseerd tussen de echte en de valse staatsobli gaties, die in het buitenland zijn opgedoken. K-stukken zijn obligaties die beleggers thuis bewaren. Zij maken nog zo'n drie procent uit van de to tale lening die 950 miljoen gul den groot was. In totaal zijn er bij deze lening 3600 K-stukken van nominaal 10.000 gulden uitgegeven. Er zijn enkele ver valsingen aangetroffen. De vergelijking door het mi- nisterieën van de echte K- stukken en de valse exempla ren heeft de volgende ver schillen aan het licht gebracht. De vervalsing is vervaar digd van een dikke stugge pa piersoort. De vervalsing is voorzien van een schijnwa ter- merk zonder reliëf. De naam van de drukker is op de ver valsing tegen de rand van de tekening, welke machinaal vervaardigde grondfiguren voorstelt, geplaatst. Op de ori ginele exemplaren is de naam van de drukker enkele milli meters onder de hier bedoelde rand van de tekening ge plaatst. De tekening van de achter grondfiguren loopt aan een zijde op de vervalsingen door de omlijning heen. Het cijfer van de uitlotingsgroep op de vervalste coupons is geplaatst tegen de bovenste lijn van de onderrand van de coupons. Op de originele coupons is dit cij fer enkele millimeters boven de hier bedoelde lijn aange bracht. De zwarte opdruk, bestaan de uit cijfers en letters, is in tegenstelling tot op de origine le exemplaren op de verval singen onscherp en niet met betrekking tot alle letters en cijfers diep zwart. Uit de ver gelijking tussen een origineel exemplaar en een vervalsing zijn tevens verschillen zicht baar ten aanzien van de grondtekening, het registra tiestempel, kleuren van de mantel en coupons, cijfertype, gebruikt voor de stuknum mers en het kleurverschil in de tekst op de achterzijde van het schuldbewijs. iiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK Van een onzer verslaggevers ARNHEM - De Arnhem se politie heeft de afgelo pen maanden in 20 hui zen in Arnhem proberen in te breken. De bewoners waren op dat moment op vakantie en hadden dat de politie laten weten, in het kader van de actie 'vakantie adres'. De actie is bedoeld om bij een eventuele inbraak de bewoners op te sporen of een waarschuwingsa dres te alarmeren. De Arnhemse politie breidde haar service ech ter uit en nam op eigen initiatief enkele steek proeven. De bewoners kregen bij thuiskomst een rap port, waarin vermeld stond hoe het gemakke lijkste ingebroken kon worden in hun woning en hoe dat te voorkomen zou zijn. AMSTELVEEN (ANP) - Een belangrijk deel van de Ziekenfondsraad vindt dat de regering te lang ge wacht heeft met maatregelen die moeten voorkomen, dat bejaarden grote delen van hun inkomen kwijt zijn aan belasting en ziekenfonds als ze boven hun AOW nog een klein pensioen hebben. Dat bleek gistermid dag tijdens de vergadering van de raad. De overheid moet nu in ieder geval voor volgend jaar zorgen dat de grote onrecht- Akkoord kleinere liuisartse npraktij 1 UTRECHT - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) is bereid 25 miljoen gulden bij te dragen aan de verkleining van de huis artsenpraktij ken. Daardoor kunnen de artsen hun praktijken verklei nen zonder dat ze daarvoor financieel een al te grote veer hoeven te laten. 1190 BANEN WEG ROTTERDAM - Nedlloyd heeft in de eerste helft van dit jaar een nettoverlies geleden van 72,9 miljoen tegen een winst van 53,6 min in dezelf- I de periode van 1982. Door het teruglopend aantal I schepen door het containerisa- tieproces en de rationalisering van lijndiensten zullen onver mijdelijk arbeidsplaatsen bin nen de walorganisatie in bin nen- en buitenland komen te vervallen. Dit betekent in Ne derland het verlies van onge veer 190 arbeidsplaatsen op de m totaal 800 in het lijnvaart- bedrijf. Met de bonden is over leg geopend. De omvang van het al ver wachte verlies werd bepaald door de sterk tegenvallende resultaten in de lijnvaartsec- I tor en de nog altijd zeer onbe- 1 vredigende gang van zaken in de buiksector. Hoewel de groep verwacht, dat door de lichte verbetering van de economie en de voor het bedrijf gebruikelijke sei zoeneffecten de resultaten over het tweede halfjaar beter zullen zijn, meent zij toch dat over die periode ook moet worden gerekend met een fors verlies. Van de vloot van 114 sche- I Pen (excl. booreenheden) per eind 1982 werden in het eerste halfjaar 9 van de sterkte afge- I Voerd en een toegevoegd, I waardoor het aantal op 106 itwam. Een en ander is het gevolg van een principe-overeen komst die de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) en de staatssecretaris hebben be reikt. Volgens de principe overeenkomst tussen Van der Reijden en het LHV-bestuur dragen de huisartsen zelf ook 25 miljoen gulden bij aan de praktij kverkleining. De artsen zelf moeten twee procent van hun netto-inko men inleveren en bovendien mogen ze 15 cent minder reke nen voor een particulier con- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderwijs bonden hebben het overleg met minister Deetman over de herstructurering van de on- derwijssalarissen gisteren op geschort. Ze verwijten minis ter Deetman (Onderwijs), dat hij nog steeds niet met een re actie is gekomen op een twee maanden geleden door de bon den gedaan voorstel met be trekking tot de herziening van die salarissen. De bonden hebben dat voor stel in juni op tafel gelegd, toen het overleg over de her ziening van de onderwijssala- rissen in een impasse dreigde te komen. De minister moest de bonden verzekeren, dat de eventueel uit dat voorstel voortvloeiende voordelen ten goede zouden moeten komen aan het onderwijs. Dit vooral omdat de minister had gezegd dat de herstructurering niet was bedoeld als een opzettelij ke bezuinigingsmaatregel. Omdat de bonden ook donder dagmorgen bij hervatting van het overleg geen reactie kre gen, besloten ze tot opschor ting ervan. De bonden willen verder praten met de minister op het moment dat zijn ant woord beschikbaar is, aldus een verklaring van de vijf on derwijsvakorganisaties. suit (nu nog 23,25 gulden). Het maximum-aantal pa tiënten per huisartsenpraktijk wordt in twee jaar omlaag ge bracht van 3000 naar 2880 De praktijknorm, waarop het huisartsenhonorarium geba seerd is, gaat omlaag van 2600 naar 2500. De huisartsen willen al lang naar kleinere praktijken toe. Wat hen betreft mag de norm zelfs nog verder omlaag: naar 2000 of 2200 patiënten. De LHV is voorstander van kleinere praktijken omdat de huisart sen er de afgelopen jaren veel taken bij hebben gekregen. Struikelblok was echter steeds dat een forse praktijkverklei ning de huisartsen te veel geld kost. generatie heeft in de afgelopen tien jaar veel kinderen in de 'eeftijd van zes tot twaalf jaar beroofd van een van de mooiste wgen die een mens kan krijgen: een onbezorgde jeugd. Dat is athans de conclusie van een onderzoek, dat de Amerikaanse ournalist Marie Winn heeft ingesteld onder Amerikaanse kinde- '®n- Bij eerste indruk lijkt het verantwoord de bevindingen van Winn te betrekken bij discussies over jeugdproblemen aan onze !®nt van de oceaan. Ook hier immers kom je kinderen tegen die 'R veel sterkere mate dan vroeger niet van een onbezorgde jeugd nebben kunnen genieten, omdat ze te vroeg geconfronteerd zijn ~°oor de situatie in het gezin en via de TV - met de probleemwe- 'eld van de volwassenen. voor Winn staat het vast dat de seksuele revolutie van de jaren zes,l9 en de golf van echtscheidingen die daar (ook) uit voortge- I wien is, de belangrijkste oorzaken zijn, dat zoveel kinderen niet een onbezorgde jeugd kunnen terugkijken. Ook de buiten- ^uiswerkende vrouwen krijgen een veeg uit de pan. De vrouwen emancipatie heeft het kind van leiding en toezicht beroofd en te I Mg een te grote vrijheid gegeven. Dit laatste gebeurde meestal I jet de beste intenties, maar de verwachting dat vroegwijze kin- I ®ren automatisch meer evenwichtige volwassenen zouden wor- I aen is volgens Winn niet uitgekomen. Het tegendeel is waar, kin- I l[en d'e in hun jeugd afgeschermd zijn tegen het geweld en I m iUe'e Prikke's' waarvan onze cultuur doortrokken is, een nor- Iaal gezinsleven hebben gehad en al spelenderwijs hun eigen ,fn'as|ewereld hebben kunnen opbouwen, maken eerder kans I- 'harmonieuze mensen op te groeien. I e s,ellingen zullen ongetwijfeld in bepaalde kringen enige IKinr[Stand °ProePen- Da' kan voor de discussie geen kwaad. I^'Psychologen die er in het begin van de jaren zeventig voor D Pleit hebben kinderen als volwassenen te behandelen, zullen Is.,.lan9zamerhand evenals Winn over ervaringsgegevens be- Ihaakt Heeft hun wiize van °Pvoeden kinderen gelukkiger ge- bch of' zoals winn meent te constateren, alleen n'taar neuroti- LJieervaringen gegeven NUENEN - De gemeenteraad van Nuenen heeft gisteravond met tien stemmen voor en ze ven tegen ingestemd met de verkoop van de Sint Clemens- kerk in het kerkdorp Gerwen aan de Stichting Sint Jozef in oprichting. Deze stichting wil de kerk gaan gebruiken voor erediensten ten behoeve van de volgelingen van de Franse aartsbisschop Lefèbvre. Deze conservatieve aarts bisschop is destijds door het Vaticaan geschorst omdat hij de zeer traditionele beginselen van de rooms-katholieke kerk aanhangt. De kerk wisselde van eigenaar voor 400.000 gul den plus de verplichting om aan het kerkgebouw nog voor 1,2 miljoen gulden te restaure ren. Politiebond DE achterban van de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP), met 21.000 leden de grootste politiebond van ons land, verwerpt de plannen van het kabinet om per 1 januari '84 3,5 procent extra te korten op de salarissen van ambtena ren en trendvolgers. Gisteren is bij het Allard Pierson Museum in Amsterdam een bijna 2000 jaar oude Romeinse sarcofaag afgeleverd. Omdat het wat moeilijk bleek het 2000 kilo zware en twee meter lange gevaarte via gangen en trappen op de gewenste plaats te krijgen, moest er een hoogwerker aan te pas komen om de doodskist via een raam het museum in te krijgen. De sarcofaag is aangekocht door de Vereniging Rembrandt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. - FOTO ANP Van een onzer verslaggevers GENNEP - De rijkspolitie van Gennep heeft drie jongeman nen in de leeftijd van 18 tot 23 jaar aangehouden die de afge lopen maanden politiemensen in Gennep hebben geterrori seerd. Het drietal had ook het plan opgevat een aanslag te plegen op het politiebureau. De verdachten bekenden brandstichting in de garage van de groepscommandant, vernielingen aan auto's van politiemensen en andere ter reuracties. Tijdens het ver hoor lieten de drie weten dat ze ook een auto vol met benzi ne met volle vaart tegen het politiebureau hadden willen laten botsen. Bovendien heb ben de jongens onlangs gepro beerd een wachtmeester uit Bergen 's nachts van de weg te rijden. Met deze acties namen de jongens wraak op politiemen sen die hen in het verleden be keuringen hadden gegeven voor gevaarlijk rijden en tech nische mankementen aan de auto's. LEEUWARDEN - Het actie centrum op de vliegbasis Leeuwarden heeft de model- actie die er sinds dinsdag werd gevoerd, gisterochtend voor tijdig beëindigd na een ver zoek daartoe van negen mili taire belangenorganisaties. De beëindiging van de mo delacties op de vliegbasis kwam als een verrassing. Woensdag verklaarde een woordvoerder nog dat de ac ties tot donderdagavond elf uur zouden duren en dat er zelfs nieuwe acties elders in het land mogelij k waren. Volgens een hoofdbestuurs lid zal dat laatste zeker gebeu ren als het doel niet wordt be reikt. vaardigheden uit het systeem van de premievaststelling voor de bejaardenzieken fondsverzekering verdwijnen, zo oordeelde de raad. De Zie kenfondsraad heeft er ruim een jaar geleden al op gewezen dat een kleine overschrijding van een bepaalde inkomens grens veel bejaarden duur komt te staan, omdat ze dan aanzienlijk meer ziekenfond spremie en belasting moeten betalen. Zowel CNV als FNV hebben een alternatief systeem be dacht voor de vaststelling van ziekenfondspremie voor be jaarden. Beide voorstellen worden nu, samen met nog een aantal andere mogelijke wijzi gingen, door de Ziekenfonds raad aan staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezond heid voorgelegd. „Het maakt niet zoveel uit welk plan de staatssecretaris kiest. Het gaat er in de eerste plaats om dat er snel iets moet gebeuren", zo vatte vice-voorzitter H. Bode, die de ziekenvoorzitter H. Be rends donderdag in de raad verving, de stemming in de vergadering samen. Mensen in Nood DE stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica heeft in 1982 voor bijna 39 mil joen gulden hulp verleend, zo blijkt_uit het jaarverslag. A iy e Zo, in één klap zijn we een volk van tweeverdieners ge worden! Elk gezin heeft een dubbel inkomen, aldus ons ka binet. Wat zal ons land nu rijk worden! Ik zie de mensen straks al in rijen voor het belastingkan toor staan met de „bewijzen" dat hun gezin maar één inko men geniet. Maar wat moeten we ons daar bij voorstellen? Hoge telefoonrekeningen die ruimschoots aantonen dat de vrouw de hele dag thuis is en dus niet buitenhuis werkt? Ge tuigenverklaringen van buren en familieleden? Onbetaalde nota's, die op geldgebrek dui den? Het is de typische vondst van een kabinet dat niet kan reke nen. Vroeger ging iedereen er zonder meer van uit dat één en één twee is. Dat is achter haald. Nu is één twee. Elke drank is voortaan een tweedrank, tenzij de Betuwe kan aantonen dat het niet zo is. Het plan komt hard aan bij het volk dat zojuist zijn laatste koekfabriek heeft versnoept en Cruijff via een simpel een tweetje tonnen laat verdienen. Dit is waarschijnlijk de drup pel die de emmer doet overlo pen. Als je er tenminste van uit gaat dat elke druppel in feite twee druppels is. Het kabinet doet er erg stoer over, maar er is nog hoop. De eendracht in Den Haag is maar schijn. In de nieuwe filo sofie van CDA en VVD is een dracht immers hetzelfde als tweedracht. Tenzij MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Van de plannen om de macht tussen de overheden beter te verdelen is nog niets terecht geko men. De ambtenaren op de ministeries zijn opper machtig gebleken en de politiek blonk slechts uit in besluiteloosheid. J9) Het parlement werd boven dien veel te laat ingschakeld. Aldus luiden de klachten die de Raad voor het Binnenlands Bestuur op de tafel van minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft gedeponeerd. Zo wordt het niks met de decen tralisatie, aldus de Raad. Het roer moet om, juist in deze tijd van deregulering. Al jaren worden in Neder land plannen gemaakt de ta ken tussen Rijk, provincies en gemeenten beter te verdelen. De Raad voor het Binnenlands Bestuur meent dat de bureau cratie een eind uit de wereld wordt geholpen als het Rijk eindelijk eens daadwerkelijk taken afstoot en de bevoog ding over provincie en ge meente laat varen. Het werk zou doelmatiger kunnen wor den en beter afgestemd op de behoeften van de mensen. De Raad heeft moeten con stateren dat er diepgaande po litieke tegenstellingen ont staan zodra ook maar over uitvoering van de plannen wordt gesproken. Die zijn niet weggenomen door de minis terraad. Integendeel, de vak departementen houden in de praktijk de touwtjes stevig in handen. Invloed van de Twee de Kamer was er evenmin nauwelijks, omdat het parle ment er niet bij werd betrok ken. De minister wordt nu voor gesteld echte stappen te ne men. En dat betekent dat pro vincies en gemeenten moeten worden gevrijwaard van al lerhande regeltjes die hen in de greep van de rijksoverheid houden. Tenslotte, aldus de Raad, mag decentralisatie niet wor den losgekoppeld van deregu lering, privatisering en de re organisatie van de rijksdienst. Zaken waar politiek Neder land op dit moment de mond van vol heeft. Levensverzekering DE Consumentenbond wil dat er een garantieregeling komt die mensen moet beschermen tegen de gevolgen van een eventueel faillissement van hun levensverzekeringsmaat schappij. De bond vindt het een taak voor de Nederlandse Vereniging van Levensverze keraars om met een dergelijke regeling te komen. Door René de Vries De fiscus gaat voortaan ieder een met een inkomen gelijk behandelen. Man of vrouw, gehuwd of samenwonend zal na 1 januari met zijn of haar aanslagformulier voor de fis cus het bewijs moeten leveren wat zijn of haar „financiële status" is. De individuele be nadering is een gevolg van al lerlei maatschappelijke ont wikkelingen tot gelijke be handeling van mannen en vrouwen, zonder dat echter het belastingprincipe van draagkracht en rechtvaardig heid geweld wordt aangedaan. De fiscus zorgt met de invoe ring van dit systeem per saldo overigens wel voor een win steffect voor de schatkist. Op grond van het recht vaardigheidsuitgangspunt heeft de politiek terecht de re gering voor het blok gezet, dat gehuwde of samenwonende tweeverdieners meer belas ting zullen moeten gaan beta len. Bij echtparen, van wie man en vrouw ieder een inko men verdienen was dat reeds het geval, maar de extra be lasting kwam alleen tenlaste van de echtgenoot, tenzij de bekende rolwisseling werd toegepast. De extra belasting voor gehuwde tweeverdieners, die de regering dit jaar al op 1 april en later op 1 juli had wil len invoeren en die nu zeer waarschijnlijk ook niet op 1 oktober maar in ieder geval wel op 1 januari wordt opge legd, heeft een doorbraak ge bracht in het systeem van be lastingheffing en -inning. Het regelmatige uitstel van de maatregel was een gevolg van de houding van de politie ke partijen in de Tweede Ka mer, die van mening zijn dat ook gelijktijdig de samenwo nende tweeverdieners zwaar der belast dienden te worden. In het aanvankelijke voorstel van de regering bleef deze groep nog enige tijd buiten schot, omdat in het kader van de wet gelijke behandeling de technische uitvoering en voor- ai de controle op deze groep op moeilijkheden stuiten, die eerst moeten worden opgelost. Het zou onrechtvaardig zijn de samenwonenden met twee in komens een tijdje te bevoorde len boven gehuwden met twee inkomens en eventuele kinde ren. De ambtenaren van het de partement van Finaniën heb ben nu het ei van Colmbus ontdekt door het volgend jaar ervan uit te gaan, dat bij de vaststelling van de loon- en inkomstenbelasting iedereen die getrouwd is of samen woont een eigen inkomen heeft. Hij of zij in welk samen levingsverband dan ook krijgt een vastgestelde belasting vrije som, die van het inkomen mag worden afgetrokken. Dat belastingvrije bedrag wordt bepaald op 7381 per jaar. Die som kan met toeslagen worden verhoogd al naar gelang de in dividuele situatie. Wie voor een hogere belas tingvrije som in aanmerking wil komen moet aantonen dat zijn of haar partner geen of een zeer klein inkomen heeft. Men zou kunnen zeggen dat voor de fiscus de bewijslast ligt bij de belastingplichtige. Maar dat gaat te ver. De hoog te van het huurwaardeforfait van de eigen woning bepaalt de belastingplichtige in zeker zin ook zelf. Dat is namelijk het bedrag, dat de belasting plichtige bij zijn inkomen moet optellen en waarover be lasting moet worden betaald. Is de fiscus het niet eens met het opgegeven bedrag dan moet de belastingplichtige ook maar bewijzen, dat zijn of haar woning om bepaalde re denen een andere economische waarde vertegenwoordigt dan de fiscus veronderstelt. Op dezelfde wijze gaat de belastingplichtige man of vrouw op het nieuwe belas tingformulier ook de toeslag op de .algemene belastingvrije som hanteren. Aan de hand van dat gegeven kan de fiscus bepalen of betrokkene al of niet een partner met een eigen inkomen heeft. Met deze me thode worden de controlemo gelijkheden vereenvoudigd en wordt voorkomen dat de fiscus op slinkse wijze de feiten moet gaan achterhalen. Bovendien speelt in dit sys teem de privacy een grote rol. Een werknemer hoeft in de toekomst zijn werkgever als belastinginhouder niet op de hoogte te stellen van het juiste inkomen van zijn partner. Hij deelt de werkgever alleen maar de hoogte van de belas tingvrije som mee. Daarmee wordt voorkomen dat werkge vers eventueel hun werkne mers belemmeren in hun pro motiekansen en de daaraan gekoppelde salarisverhoging. Werkgevers zouden ervan uit kunnen gaan, dat zijn werkne mer toch met de meeverdie- nende partner een behoorlijk inkomen heeft. De toeslag op de algemene belastingvrije som van ƒ7381 wordt als volgt bepaald. Iemand die alleen het gezins inkomen moet verdienen krijgt daarop de maximale toeslag van ƒ5335. De totale be lastingvrije som is dan gelijk aan die nu geldt voor een ge huwde man, namelijk 12716. Die som wordt ook gehanteerd indien het inkomen van de partner minder dan 4842 per jaar is. Verdient die partner meer dan ƒ4842 doch minder dan 7382 dan is de toeslag op de belastingvrije som niet maximaal ƒ5335, maar ƒ2450. Verdient de partner méér dan 7382 dan geldt voor beide in komens tesamen de algemene belastingvrije som vanf 7381. Een uitzondering is er voor een alleenstaande boven 28 jaar. Deze krijgt op de algeme ne belastingvrije voet van 7381 een toeslag van 2450. Daarmee komt de bestaande leeftijdgrens van 35 jaar te vervallen.

de Stem | 1983 | | pagina 3