nc NIEUWTJES Wanneer autokeuring niet door gaat E 5 w Jerry lood temperatuur in auto tot iW graden Lagere prijzen Lada en Metro Prototype voorstad Nieuw front op Urvan Alcoholcontrole Ademtester op proef Automatische ruite- wisser KORT NIEUWS Fiat duurder VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 OP WEG DUITSLAND 2 Stoom-transport Pioniers Muziek Maastricht Bakfiets Model Bussen Trams Brandstofprijzen in vakantielanden T2 PAGINA GIDS 1 T4 EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN AMSTERDAM - Alle orga nisaties. die de belangen be hartigen van automobolist en auto-industrie, zijn in bet geweer gekomen tegen het gesol rond de verplichte pe riodieke autokeuring, welke 1 januari 1985 van start zou gaan. Op dit moment bestaat er geen zekerheid of deze keu ring (waarover 25 jaar gele den al de eerste besprekin gen begonnen) verplicht wordt. Staatssecretaris J.F. Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft n.l. be kend gemaakt dat het wen selijk is om in het kader van de deregulering, nader on derzoek te doen op het be leidsterrein van de wet pe riodieke autokeuring. De re gering is al van plan om in het begrotingsjaar 1984 6 miljoen gulden te bezuinin- gen op de uitvoering van de wet op de Periodieke Keu ring van personenauto's. Op het Ministerie wordt nu onderzocht of er een mo gelijkheid is om te komen tot een eenvoudiger keuring, Automobilisten hebben recht op 12 miljoen waarbij het behoud van het positieve effect op de ver keersveiligheid voorop staat. De BOVAG afdeling auto's was de eerste die woedend reageerde op de visie van de overheid. Volgens deze orga nisatie van gagarebedrijven, hebben zich al ruim 6000 in stanties aangemeld als keu ringsstations. „Deze bedrij ven zijn bezig met belangrij ke financiële investeringen. De Stichting VAM investeert miljoenen guldens in een op leidingsproject voor de keur meesters". Daarnaast heeft de RAI het kabinet, en in het bijzon der de Minister van Verkeer en Waterstaat, gevraagd de keuring volgens de opzet, welke al in gang was gezet, zoveel mogelijk intact te la ten en zo snel mogelijk aan het bedrijfsleven te laten weten, wat er dan verandert als er iets zou moeten gewij zigd. Ook consumentenorgani saties als ANWB en KNAC hebben zich nu laten horen. De ANWB vindt dat het eni ge geldende argument voor het al dan niet invoeren van de keuringen de verkeersvei ligheid is. „Er moet derhalve een duidelijke uitspraak ko men of de keuringen zinvol zijn of niet. Het voornemen van de Minister van Verkeer en Waterstaat een eenvoudi ger vorm voor de autokeu ringen te onderzoeken, wordt door de ANWB afgewezen op grond van de ervaring, dat het huidige pakket van maatregelen een absoluut minimum is. Alleen in de oorspronkelijke opzet kan nog enig effect op de ver keersveiligheid worden ver wacht". ANWB en KNAC maken zich ook boos over het feit dat het extra geld dat de automobilisten de afgelopen jaren via het kentekenbewijs deel III hebben afgedragen, nu een andere bestemming krijgt. In 1982 en 1983 hebben de automobilisten voor de voorbereidingskosten van de verplichte periodieke auto- keuiring, al zo'n 12 miljoen gulden in de spaarpot van de Staat gestopt. „Als de keu ring niet door gaat, dient men dit bedrag terug te ge ven", zegt de ANWB. De KNAC stelt dat de op slag voor deel III in 1984 ge heel dient te vervallen, tot dat duidelijk is wat er gaat gebeuren. „Dus van ƒ21,50 weer terug naar 19,50 voor deel III. Mocht worden beslo ten dat uiteindelijk de hele keuring niet door gaat, dan moet de overheid het geld dat tot dusver als doelheffing door de automobilisten is bijeengebracht, door een nieuwe korting op de kosten van deel III teruggeven". llllllllllilllllllllUIIIIIllllllllIMIIIIlllllllülllUHIIIHIHIIIIIIHIIIIIIIIIHWIIIIIHIIIIIHUIIIIIIIIHIIIIIHIIIIHUlil"'» EENAUT0R 0FEENMAUT0? e omstandigheden is woens- i roll-zanger Jerry Lee Lewis Michelle Lewis (25) trouwde -jarige zanger. Na een telefo- e zich naar de boerderij van ïissippi. Tot nu toe heeft men over de dood van Shawn Mi- iaar op hun trouwdag eerder - FOTO AP Autor of mautoMoet je eens proberen om voor zo'n apparaat in Nederland een kenteken te krijgen. Daar krijg je al- lleen maar grijze haren van. In Engeland geeft en en ander blijkbaar minder moeilijkheden. Vandaar dat deze jongeman luit Bournemouth samen met zijn vriendin een leuke vakantie in ons land kan hebben in zijn gemotoriseerde driewie- ler In het tv-spel van Peter Scheibier is de 45-jarige Richter August Riemer ju rist bij de civiele kamer van een arondissementsrecht- bank. Hij is een moderne, li berale man, die met liefde zijn moeilijke beroep uitoe fent. Hij blijft evenwel niet verschoond van conflicten, die ontstaan tussen zijn be roep en zijn privé-leven. Vrienden, kennissen en vooral zijn kinderen hebben kritiek op zijn levenshou ding. Binnen de hiërarchie van zijn werkkring staat de anders weinig aan carrière denkende Riemer plotseling onder een versterkte presta- tiedruk, omdat een jongere collega vóór hem bevorderd dreigt te worden. Riemer, die geen gemakkelijke colle ga is, gaat fouten maken, zo dat hij naar een andere af deling wordt overgeplaatst. enzie Phillips in „Rafferty - FOTO ANP 23.45 De dunne man (2) 'After the thin man" (1936) is een vervolg op de succesvol le film „The thin man" uit 1934. In de film gaat regis seur W.S. van Dyke verder met de creaties van de Ame rikaanse detective-schrijver Dashiell Hammett, het speurdersechtpaar Nick Charles (William Powell) en Nora (Myrna Loy). Ze zijn met hun terrier Mr. Asta te rug naar San Francisco ge reisd, waar zij op een feestje in hun eigen huis met aller lei verrassingen geconfron teerd worden. Nora's nicht, Selma, is wanhopig, want haar man Robert is sinds drie dagen spoorloos ver dwenen. Ze denkt, dat er een andere vrouw in het spel is. DEN BOSCH - Hoe warm is [tiet in een auto wanneer deze tie uur in de zon heeft ge- Itaan? Deze vraag stelt de auto-in- [flustrie zich herhaaldelijk eanneer men met de ontwik- [keling van nieuwe modellen is. De mogelijkheden om kgoed mogelijk te ventilere- Jen (koelere lucht in de bin nenruimte brengen met be- Mp van een blower, speciale i|uchtinlaatroosters of b.v. de Itonstructie van een open dak) korden hierdoor in de test centra nauwkeurig nageme- |ten. Audi-ingenieurs lieten een |(ersonenwagen drie uur bij ';n buitentemperatuur van !-40 graden in de volle zon pan. Toen bleek dat b.v. de temperatuur van de lucht |4cht onder het dak, gestegen kas tot 80 graden Celsius en 'ievan de autostoel was maar Kmper net onder het kookpunt POUDA - Een aantal model- fa in de Austin Metro- en de ada-serie, zijn in prijs naar weden gegaan. Bij British jfyland gaat het om de MG fetro 1300 en de 1300 Turbo, ifwngens zijn respectievelijk 1500.- en ƒ1.750.- goedkoper geworden en kosten thans fl8.990.-en 21.250.-. Lada voert prijsverlagingen |wr variërend van 450.- tot ('50.-. De nieuwe prijzen zijn: ada 1200 S ƒ9.795.-; Lada N ƒ11.135; Lada 2105 ®5 en de Lada 2105 GL por 12 .245.-. .British Leyland - begin dit ar gestart met een speciale 'ortlerbekleding urm steun 80 C Stoel 80-95 t gebleven. Ook het stuur be reikt onder die omstandighe den vrij gemakkelijk de 'kookgrens'. En daarom is het logisch dat bij een normale lichaamstem peratuur van 36,8 graden de inzittenden in een personen wagen het tijdens de eerste ki- aktie in het kader van het 12)4-jarig bestaan - is weer teruggekeerd naar de normale prijssituatie. Dat betekent echter niet dat er prijsverho gingen in de Metro-serie ko men. Bij verschillende model len ligt de prijs nog altijd vele honderden guldens onder het niveau van vóór de jubileum- aktie. De volgende prijslijst geldt nu: Metro Special ƒ12.995.-, lometers zwaar te verduren krijgen. Hitte vermoeit niet alleen de bestuurder, het maakt hem ook ongeduldig en aggressief, terwijl daarnaast het reactievermogen afneemt. Een goede ventilatie is daar om beslist niet alleen een zaak van comfort in de auto, maar Metro 1000 13.790; Metro 1000 Suyper 14.390; Metro 1000 L 14.995.-; Metro 1000 L Super ƒ15.595.-; Metro 1300 L ƒ15.390.-; Metro 1300 HLE 16.690; Metro 1300 automaat ƒ19.590.-; Metro Vanden Plas ƒ19.990. De prijzen van de Mini's blijven op het oude niveau ge handhaafd: Mini E ƒ9.990.-; Mini HLE 10990; Mini May- fair 11.990; Mini HLE auto maat 13.990.-. De prijzen van de Jaguar personenwagens zijn tussen 114 en bijna 3 procent geste gen. De goedkoopste Jaguar, de 3,4, kost nu 68.400.-. nog meer een kwestie van grotere verkeersveiligheid. DETROIT - General Motors denkt niet tot de begin jaren 1990 te moeten wachten met de introduktie van de kleine, erg zuinige stadsauto. In Detroit rijdt thans een prototype rond dat aan de meeste eisen voor de toekomst voldoet. Het 2-deurs wagentje heeft b.v. een tankinhoud van 15 liter en rijdt op deze brand stof 434 kilometer in de stad; op autowegen zelfs ruim 600 kilometer. WKSROUTE on q o II LISSE - De Urvan, de kleine bestelwagen van Nissan, heeft een ander front gekregen. Twee paar vierkante halogeen koplampen en een nieuwe grille, markeren het nieuwe gezicht van de Urvan. In de cabine valt het dash board op met vierkante me ters. In de cabine is het - door een aanzienlijk verbeterde ge luidsisolatie - ook heel wat stiller geworden. Dat valt vooral op bij de diesel versie. Technisch is er niets aan de wagen gewijzigd; ook in het aantal modellen is geen ver andering gekomen. De prijs voor de gesloten bestelwagen benzine bedraagt ƒ17.000.- excl. BTW; de dieseluitvoe ring kos( 19.800.- excl. BTW., I DEN HAAG - Blaaspijpje en bloedproef zullen over enkele jaren overbodig zijn, wanneer voor alcoholcontroles een nieuw Brits apparaat ge bruikt mag worden: een ademtester. Het apparaat, dat al in En geland en Amerika voor de politie beschikbaar is, meet het alcoholpercentage in het bloed en drukt deze gegevens met de hoogte van de boete di rect na de ademanalyse af op een kassabon. De ademtest zal de schat kist, volgens de Centrale Poli tie Verkeerscommissie, jaar lijks enkele miljoenen guldens besparen. Om te kunnen vaststellen hoe hoog het alcoholpercenta ge in het bloed is, zal de auto mobilist wel mee naar het po litiebureau moeten. De 'adem tester' werkt alleen perfect, wanneer het apparaat in een speciaal verwarmde ruimte staat, waar een bepaalde graad van luchtvochtigheid is. Het apparaat kost ƒ20.000.-; men denkt er voor ons land zo'n 200 nodig te hebben. Binnenkort start op het Mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat het eerste overleg over de nieuwe 'ademtester'. Wanneer de commissie posi tief oordeelt kan het overigens nog wel 2 tot 3 jaar duren eer de 'ademtester' in gebruik kan worden genomen. Het parle ment zal uiteindelijk moeten beslissen over een wijziging in artikel 26 van de Wegenver keerswet. TOKIO - Een ruitewisser wel ke automatisch werkt. Dat is het laatste nieuwtje van Nis san. Wanneer op de voorruit enige vocht terecht komt be gint de wisser te werken. Hoe meer water, hoe sneller de wissers heen en weer gaan. Wanneer de regen voorbij is, stopt de installatie weer auto matisch. Het is nog niet be kend wanneer Nissan dit grapje op het personenwagen nrooromivio mtpnAmotinn Met 661991 verkochte per sonenauto's gedurende het eerste halfjaar van 1983, be reikten Opel en Vauxhall sa men een Europees markt aandeel van 11,5 procent; vo rig jaar was het cijfer in de vergelijkbare periode nog 9,6 procent. Het programma Jet- Wheels van Ubbink Mobiel te Doesburg is uitgebreid met het model „Daytona". Deze 14 inch velgen, welke een voudig te bevestigen zijn, hebben een adviesverkoop prijs van f129.-. British Leyland krijgt in Nederlanden andere naam. uoor de vorming van een nieuwe holding gaat de im porteur de naam Austin Rover Nederland BV gaan dragen. De Audi Quattro wordt wat korter. Tijdens de auto tentoonstelling in Frankfurt (midden september) zal deze gewijzigde supersnelle coupé voor het eerst getoond wor den. De wielbasis van de iva- gen is 25 cm korter gewor den, waardoor natuurlijk ook de buitenafmeting wat is afgenomen. In de rally-ver sie krijgt de Quattro de be schikking over een 20 klep pen tellende 450 pk-motor. British Leyland krijgt in Nederland een andere naam. Door de vorming van een nieuwe holding moet de im porteur de naam Austin Rover Nederland BV gaan dragen. De Taiwaanese minister van Economische Zaken Kuo-An Hsu heeft bekend gemaakt dat zijn land de ko mende jaren een leidingge vend toeleverancier wil wor den op het gebied van auto onderdelen. Taiwan voert per jaar gemiddeld voor $200 miljoen aan auto-onderde len uit. In 1990 moet dit ex portbedrag ongeveer het vijfvoudige van nu zijn. Ook in 1982 is de Ford Es cort de meeste verkochte personenwagen in de wereld. In 1982 werden er in totaal 874000 Escort's afgeleverd; 24.000 stuks meer dan het jaar daarvoor. Voor Fiat, BMW, Saab, Volkswagen, Volvo en Opel is een nieuw uitlaatsysteem beschikbaar. Deze z.g. Si mons, welke geïmporteerd worden door GKB in Bedum (05900-15375) zorgt door een grotere buisdiameter, voor een vermogenswinst tussen de 5 en 10 procent. Volgens GKB is de geluidsproduktie slechts bescheiden en de le vensduur extra lang. Daar om geeft men ook 2 jaar ga rantie. De terreinwagen van Mit subishi, de Pajero, is nu ook als bedrijfswagen op de markt. Deze aangepaste uit voering, dus met een grijs kenteken, kost f 27.495.- (excl. BTW) als Pick-Up (canvas top) en als „Van" met een metalen top f28.495.- (excl. BTW). Daimler-Benz AG heeft al zo'n goed gevulde ordeporte feuille in de personenwa gensector, dat voor 1983 het produktieprogramma opge voerd moet worden. In 1982 verkocht Daimler-Benz (Mercedes) 458.000 wagens; dit jaar gaat men ongetwij feld uitkomen op 470.000 tivtrtonc f We beginnen de triptips maar eens met een bekend, maar telkens weer boeiend evenement: demon straties van stoom-toestellen. Het gaat ditmaal om de manifestatie Stoom-historisch transport', die tot en met zondag in de buurt van Hoorn en Medemblik wordt ge houden. Over wat er te zien is geeft deze foto een uitstekende in druk. Begonia's Dit weekeinde en maandag staat de Belgische plaats Lochristi (10 km van Gent langs de rijksweg Gent-Antwerpen) in het teken van het 33ste Begoniafestival. De bloe- menmotieven zijn opgesteld in het centrum van het dorp en in de twee tuinen rond de kerk. Als men het Begoniafestival goed wil bekij ken, moet men er wel 3 uur voor uittrekken. De Pionier-Automobielen Club houdt zaterdag haar jaarlijkse tra- ditierit. Aan de rit nemen naar schatting 80 antieke en historische motorvoertuigen deel, stammend uit de jaren tussen 1896 en 1937. De start is om 09:00 uur Slot in Zeist. De route loopt in grote lijnen via Leusden-zuid, De Glind, Bar- neveld, Kootwijkerbroek, Kootwijk, richting Apeldoorn. Mooi om naar te kijken. DOOR HANS LUTZ transportfietsraces gehouden. Om 9.30 uur begint de race over vijftig kilometer en om 13 uur start de tijdrit. De gezamenlijke Nederlandse mu ziekuitgevers organiseren maan dag in het Philips Ontspannings centrum in Eindhoven een beurs voor bladmuziek. Een dag later is diezelfde beurs in Zwolle in de Buitensociëteit. Behalve de be roeps; kunnen ook amateurs ken nis nemen van bladmuziek van al lerlei aard. Ook aardig om eens naar toe te gaan. Voor de liefheb bers. De heiligdomsvaarten Maastricht 1983 vinden plaats op de zonda gen 28 augustus en 4 september. De stoet begint om 14.30 uur. Voor de negende keer worden zondag in 'dorp aan de rivier' lith (N-Br.) internationale bak- en Op de modeljachtvijver in het re creatiegebied 'Spaarnwoude' in Velsen vindt zaterdag van 10 uur af het Europees kampioenschap modelbootvaren (M. Vaanklasse) plaats. Zondag om 10 uur begin nen er demonstraties met model speedboten. De Helmondse modelbouwclub heeft ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan op zondag een vliegshow georganiseerd op een terrein aan de Raktweg (Rijpel- berg). Aanvang: 13.45 uur. Rond veertig antieke bussen rijden zaterdag van 14.45 tot 15.30 uur in optocht door Noordwijk. Van 15.30 tot 17.45 staan ze ter bezichtiging opgesteld op de Koningin Wilhel- minaboulevard. In 1982 is de verzameling histori sche trams van de H.T.M. op de Haagse monumentenlijst ge plaatst Een aantal van die trams staat op de zondagen 28 augus tus, 11 en 25 september van 13 tot 17 uur te kijk in de H.T.M.-remise aan de Frans Halsstraat in Den Haag. (Officiële opgave van de A.N.W.B.; plaatselijke afwijkingen blijven echter mogelijk) Onderstaande prijzen gelden op 26 augustus 1983: Norm. Super Diesel LPG België 1,84 1,93 1,36 1.01 Oenemarken 2,05 2,08 1.17 1,11 Frankrijk 1,83 1,96 1.47 1.19 Griekenland 1,84 2,00 0,98 0,96 Engeland 1,73 1.87 1.70 1,39 Ierland 2,21 2,23 1,93 1,42 Italië 2,26 2,36 1,13 1,59 Joegoslavië 1,52 1,61 1,20 0.71 Luxemburg 1,48 1,53 1,13 0,73 Nederland (max.) 1.87 1,92 1,20 0,80 Noorwegen 1,94 1,98 1.11 1,23 Oostenrijk 1.70 1.78 1,62 1,07 Portugal 2,35 2,44 1,33 Spanje 1.75 1.97 1,15 W. Duitsland 1.57 1,66 1,53 1,14 Zweden 1,54 1.58 0,95 1,00 Zwitserland 1,67 1,73 1,76 1,45 De Italiaanse prijzen zijn gebaseerd op de vrije pompen. De toeristen kunnen via de ANWB een beperkt aantal benzine bonnen kopen, welke voor noord en/of zuid Italië (afzonder lijk) gebruikt kunnen worden. De bonnen zijn ook aan de Italiaanse grens te koop. Korting ongeveer 20 procent. Met benzinebonnen (verplicht voor normaal- en super- benzine en diesel) zijn de prijzen ongeveer 10 goedkoper. De bonnen zijn te koop bij het Joegoslavisch Verkeersbu reau in Amsterdam en bij verschillende grensposten. Langs de Westduitse autobanen gelden iets hogere prij zen. In verschillende Oosteuropese landen, zoals Roemenië en Hongarije, zijn benzinebonnen verplicht. Deze bonnen kan men aan de grens kopen. Hiervoor moet men wel Westerse valuta (liefst Amerikaanse dollars) inwisselen. Door de dub bele wisselkoers kan de prijs per dag sterk uiteenlopen. Een vaste richtprijs is zodoende ook niet te geven. In vele landen kan men bij 'witte' benzine-stations voor een lagere prijs terecht. AMSTERDAM - Fiat heeft ook een aantal prijzen ver hoogd. Het betreft de Uno, met uit zondering van de 45 E.S. en do X)54»v»<* «v - - van de Bertone cabriolet. De prijsstijging bedraagt onge veer 2 procent. De goedkoopste Uno, de 45 3-deurs, kost thans ƒ13.990.- en de goedkoopste Ritmo, de 60 3-deurs 15.400.-. De prijzen van de Panda, de 127, de 131 en de Argenta zijn

de Stem | 1983 | | pagina 17