VJV start nieuw seizoen in Kloosterzande UNT ZIJN 9 Waar een wil is, is een spoorweg5 eldonk UNCTIONARIS OVER ARBEIDSOMSTANDIGHEDEN BIJ BEDRIJF KAPELLEBR UG Vakantiegroeten' lijden niet onder bezuiniging nd- uinbouw hanisatie ER HOOFT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND 11Langeweg evenbergen) ve nv Veghel oninklijke rlandse Voetbalbond Afdeling Zeeland verteren it het geld rollen, nkier.99 nitiif mir Zeeuws museum bij beste in Nederland Historisch Kernenroute VVV Axel voor fietsers DINSDAG IN COMMISSIE Spoorlijn Gent/ Terneuzen vrijwel kansloos AXELSE LAAT INITIATIEF NIET MEER LOS politierapport Kermis in Hengstdijk Expositie in St. Niklaas T27 PAGINA ZEELAND 2 ow nheid van de opening ernieuwde werkplaats n magazijn. eningstijden: september .00-21.00 uur -5 september .00-17.00 uur ing Zeeland op voor de functie van /ster, die geplaatst wordt in een orttechnisch Kader, onder andere technische activi- n van vrijwillig kader, doceren, ~n organisatorische ondersteu- het ClOS-diploma met aanteke- O. is van toepassing, ordt aangetrokken op basis van erkkring met een onbeperkte eer informatie verkrijgbaar, kunnen hun schriftelijke sollici- week na het verschijnen van dit elding van de functie, richten ur. 30 AG Middelburg, alwaar te- (01180-14353) nadere inlichtin- en ingewonnen. NISONDERNEMING 1.01103-1517, b.g.g. 1327 UNUSSTRAAT 25 's-GRA VENPOLDER gen: De Stem, 076-236911 OMDAT IUNIET I •RE DAG IN I HET I WITTE Van onze correspondente KLOOSTERZANDE - Vanaf maandag 29 augustus begint het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen (VJV) in Kloosterzande aan het nieuwe seizoen met activiteiten voor jonge mensen tot 30 jaar. Er jijn programma's voor wer kende jongeren, werklozen en huisvrouwen. Op maandagavond houdt de groep werkende jongeren, die al een aantal jaren bestaat, zich bezig met video en toneel. Verder zullen op maandag- en dinsdagavond groepen jonge ren het VJV bezoeken in Hulst. Op dinsdag zijn dat The Red Wings. Voor jongeren die op de sociale werkplaats wer ken vinden de activiteiten plaats op woensdag- en don derdagavond. Voor hen staat er een kookcursus op het pro gramma. Voor werklozen wordt een aanbod gedaan in samenwer king met het baanlozenpro- ject. Dit aanbod bestaat uit een cursus kleding maken op maandagmiddag en fotografie op dinsdagmiddag. Deze twee cursussen hebben het afgelo pen seizoen al met succes ge draaid. Ook voor niet-werklozen die met de elementaire begin selen van fotografie willen kennismaken, wordt er een cursus georganiseerd, die in de avonduren plaatsvindt. Sinds de in gebruikneming van de nieuwe ruimte op de boven verdieping van het Houten kwartier in hulst, beschikt het VJV over een goed ingerichte doka, waar veel mogelijk is. In Kloosterzande staan ver der een aantal kortlopende cursussen voor huisvrouwen op het programma. In deze cursussen wordt steeds een bepaald thema aan de orde ge steld. De activiteiten in Kloos terzande vinden plaats in het gebouwtje bij het bejaarden tehuis, in Hulst op de boven verdieping van het Houten kwartier. Ieder die interesse heeft kan langskomen of bel len, VJV, Houtenkwartier 9, tel. 01140-14084. Brief raadslid Hulst door raad verworpen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In het augustusnummer van de Consumentenreisgids zijn de bevindingen ge publiceerd van een ver gelijkend onderzoek in een dertigtal musea in Nederland. Bij de beoor deling wat betreft de pre sentatie van de collectie, begeleidende tekst en aantrekkelijkheid voor kinderen, kwam als al lerbeste het Rijksmu seum Twente te Enschede uit de bus. Onmiddellijk daarop gevolgd door vier musea, die alle evenveel punten werden toege kend, te weten het Zeeuws Museum in Mid delburg, het Rijksmu seum Het Catharijne Convent in Utrecht, het Stedelijk Museum in CONSUMENTENBOND: Amsterdam en het Pro vinciaal Museum in As sen. De Consumentenbond stelt vast dat over het ai- gemeen de toegankelijk heid van de musea nog verbeterd kan worden evenals de informatie en voorlichting. Ondanks het fraaie zo merweer ontving het Zeeuws Museum tot nu toe tussen de 4000 en 5000 bezoekers meer dan in 1982. Zonder twijfel van wege de herdenkingsten toonstelling en vooral de film over de overstro mingsramp van 1953. HULST - De politie van Hulst hield gisteren tussen 08.00-12.00 uur snelheidscon troles op de Zoutestraat, Glacisweg en de Absdaalse- weg in Hulst. In totaal liepen 21 automobilisten een bekeu ring op wegens te hard rij den. De gemeten snelheden varieerden tussen 63 en 89 km/u, terwijl op alledrie de straten slechts 50 km. mag worden gereden. B. Martens: ...brief slecht ontvangen... Van onze correspondente HULST - De gemeenteraad van Hulst distan tieerde zich gisteravond met twaalf tegen een stem van de brief die PvdA-raadslid B. Mar tens aan Interjute in Kapellebrug had ge schreven. Dat gebeurde naar aanleiding van een raadsexcursie ongeveer twee maanden ge leden naar dit bedrijf. Martens, die zich tijdens de excursie nogal had ge stoord aan uitlatingen van directeur A. Wesseis van het bedrijf omtrent de arbeidsmentaliteit van de werknemers, stelde in de brief de arbeidsomstandig heden in het bedrijf aan de kaak. Burgemeester B. Molthoff stelde Martens voor om de brief terug te trekken. Dat wilde Martens doen zonder op zijn daarin gestelde meningen terug te willen komen. Hierop nam de raad het voorstel van de CDA-fractie aan om een brief aan Interjute te schrij ven met excuses voor de uitla tingen van raadslid Martens. In aansluiting op het ge meenteraadsbesluit om geen culturele adviescommissie in te stellen gaat de culturele raad ertoe over om zichzelf te liquideren. De liquidatiever gadering vindt plaats op 12 september. Het voorstel van B en W om geen adviescommis sie in te stellen werd met alge mene stemmen aangenomen. De motivering van het be sluit was onder meer dat de culturele raad, die de culturele adviescommissie in het leven had willen roepen, nauwelijk representatief te noemen is voor de in de gemeente aan wezige culturele verenigingen en organisaties. Advisering over culturele aangelegenhe den wil de gemeente winnen uit commissies c.q. adviesor ganen over de commissie wel zijnsplanning, de plaatselijke werkgroep van het Zeeuws in stituut voor kunstzinnige vro- ming en de werkgroep „Uit" in Hulst. Wethouder De Rechter heaamde dat de gemeente zich zal beraden over de samen stelling van een eventuele ka lender. Wat betreft de bijdrage in de restauratie en de onder houdskosten van de kerkto rens te Clinge en Heikant stel de raadslid H. Neefs voor om de gemeentelijke bijdrage van 25 procent in de restauratie- hosten ad 96.000 gulden te handhaven, maar daarbij niet vast te houden aan een maxi mumgrens van 15.000 gulden Per toren. De raadsleden Stevens en jir' Dorsselaer suggereerden ffilfs om de bijdrage voor de Peide torens te verdubbelen omwille van de plaats die de wktorens in deze beide dor- P® landschappelijk innemen. Raadslid Martens betwijfelde e historische waarde van de arktorens. Na afsluiting van e discussie vergat burge- eester Molthoff het voorstel an Neefs en werd het voorstel an het gemeentebestuur aan aard om voor 25 procent in de «stauratiekosten bij te dra- isü,me^ een maximum van 'a.ooo gulden per toren. Als lid van de onderwij s- Wimissie werd tijdens de aadsvergadering gekozen de rieer A. L. Reyns. Hij volgt °aarin de heer H. E. M. de ucht op. Als ambtenaren van ae burgerlijke stand werden 8ekozen mevrouw M. W. 'teerschaert-Crombeen, die al arkzaam is op de afdeling polking en burgerlijke "and en wethouder W. D. M. aijser als wethouder van 'eugd en sportzaken H. Neefs: ...geen maxi mumgrens van 15 mille... - FOTO'S ARCHIEF DE STEk Van een onzer verslaggevers AXEL - WV Axel heeft een nieuwe Axelse kernenroute voor fietsers uitgezet. De nieu we tocht wordt zaterdag 3 sep tember, de laatste dag van de Axelse braderie, voor de eerste keer verreden. Vanaf die da tum is de route ook voor elke toerist verkrijgbaar op het WV informatiecentrum op het stadhuis. De besturen van VVV-Axel, de Axelse hoerenkamer en B en W van Axel zijn door de werkgroep sportieve recreatie Groot-Axel uitgenodigd om deze eerst tocht mee te maken. Zij worden rond 10.00 uur 'weggeschoten' door wethou der H. de Mul bij café restau rant Het Wapen van Axel. De deelnemers kunnen zich op de volgende plaatsen tussen 10.00 en 12.00 inschrijven: Axel: café Wapen van Zeeland, Zuiddor- pe: café De Herberg, Koe wacht: café Zeelandia. Na af loop is er voor iedereen een V>OVM v-»oTMr-\ cxctfpgrg] Van een onzer verslaggevers AXEL - „Het bureau-onder- zoek dat deze ambtenaar heeft gedaan raakt geen kant. Als uw ambtenaar nog eens een onderzoek doet laat hij dan geen lade van zijn bureau opentrekken maar zich ter plaatse oriënteren". Citaten uit de jongste brief van mevrouw Hen driks-Tak uit Axel aan mi nister Smit-Kroes. Gespier de taal van de doorgaanse gemoedelijke Axelse die met zichtbaar plezier de brief wisseling met Den Haag voortzet. „Het is toch duide lijk zo", stelt ze. „Ik laat het nu niet meer los. Ik probeer het resultaat te halen wat ik ervan verwacht. Zeker nu ik zoveel steun heb gekregen. Ik ben er van overtuigd dat er binnen vijf jaar weer een trein van Terneuzen naar Gent rijdt". Ze klom nog maar eens in de pen toén Neelie-Smit Kroes liet wéten Weinig te" voelen voor haar idee diver se spoorlijnen in Zeeuwsch - Vlaanderen te heropenen. Aangemoedigd door de posi tieve reacties van de Kamer van Koophandel, de Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten en nu ook GS. Steunbetuigingen kwamen er ook vanuit Belgie. Nee- lie's collega Herman de Croo schreef haar persoonlijk: „De moeilijke budgettaire toestand laat ons voor het ogenblik niet toe kostelijke experimenten zoals het her openen van hele spoorlijnen in overweging te nemen. Toch zal de evolutie van de situatie verder gevolgd wor den zodat de zaak op ieder ogenblik kan hernomen worden". Een sprankje hoop. Het antwoord van Smit-Kroes daarentegen bood geen en kel perspectief. „Ik was echt kwaad maar heb niet on middellijk teruggeschreven. Ik heb eerst een poos ge wacht totdat ik alles op een rij kon zetten. Het is een ve nijnig briefje geworden", vindt ze zelf. „Waar een wil is is een spoorlijn, zeker om dat de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen het hoogst is van heel Neder land", houdt ze Neelie ge duldig maar wat overdreven voor. Daarachter nog eens de argumenten, de voor en tegens opeen rij. Mevrouw Hendriks-Tak: „Het is een venijnig briefje geworden". - FOTO ARCHIEF DE STEM Gemopper Zit volgens veel Zeeuws- Vlamingen een verdacht luchtje aan het verzoek van GS aan Smit-Kroes een se rieus onderzoek in te stellen naar een mogelijke verbete ring van het openbaar ver voer in Zeeuwsch-Vlaande ren, mevrouw Hendriks- Tak weigert dat te geloven. „Ik geloof niet dat het een zoethoudertje is van GS. Het gemopper van de gemeenten hier zal er best mee te ma ken hebben. Maar toch denk ik dat ze aan de overkant best serieus werken". Terug naar de brief aan Smit-Kroes. De Axelse wijst op een uitspraak van de of ficier van justitie mr. Beau- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Een nieuwe 'intercity'-verbinding op het bestaande goederenspoor tussen Gent en Terneuzen is vrijwel kansloos. Als het aan de griffier van de vaste Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat ligt, wordt volgende week dins dag de brief over dit onder werp van mevrouw H. A. Hendriks-Tak uit Axel voor kennisgeving aangenomen. Mevrouw Hendriks-Tak was de eerste die het idee van een nieuwe personen- verbinding tussen Terneu zen en de spoorweg Oosten de/Roosendaal in brieven aan de ministers De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) propageerde. Het intergemeentelijk overleg van de Zeeuw- Vlaamse bestuurscolleges haakte later op dit initiatief in, met als argument de blij vend geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen als gevolg van het niet door gaan van de Westerschelde Oeververbinding. Ze kregen vorige week van minister Smit-Kroes nul op het re kest. Deze week schaarden ook gedeputeerde staten van Zeeland zich achter het ini tiatief weer personentreinen in Zeeuwsch-Vlaanderen te laten rijden. mont. „Zeeuwsch-Vlaande ren is hoogst gevaarlijk ver keersgebied". Weer een ar gument. Zoals er volgens haar nog veel meer aan te voeren zijn. Ze vindt de hele deining die rond haar initia tief is ontstaan in feite prachtig. Nooit had ze ver wacht zoveel tongen los te maken. Daarom, maar toch zeker voor het uiteindelijke doel gaat ze door. „Ik laat het nu niet meer los", bena drukt ze nog eens. Het na schrift aan Neelie: „P.S. Hoe denkt u over een spoortun nel onder de Westerschelde nu deze in België bij Ant werpen niet doorgaat", be wijst dat ze niet voor een gat te vangen is. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De verzen ding van vakantiegroeten heeft in het postdistrict Mid delburg (West-Brabant en Zeeland) niet geleden onder de bezuinigingen in de vakantie bestedingen. Wellicht mede gestimuleerd door de Ster-re clamecampagne op radio en tv (onder het motto 'Kleine moei te, groot plezier') is deze zomer weer sprake geweest van een druk postverkeer rond de ver zending van vakantiegroeten. Het postdistrict Middelburg kan dat merken aan de ver werkte vakantiepost vanuit de Zeeuwse kustplaatsen. Die post wordt verwerkt op het nieuwe expeditieknooppunt in Roosendaal. Daar komt ook een deel binnen van de buiten landse vakantiepost, verzon den vanuit Frankrijk door al daar verblijvende Nederlan ders. Verschillende expeditiek nooppunten in Nederland krijgen er in de zomer een ex tra taak bij in de vorm van de verwerking van de grote berg ansichtkaarten, die Nederlan ders naar het thuisfront stu ren. Zo wordt de post van Ne derlanders, die onder de Spaanse zon vertoeven, ver werkt in Rotterdam. Nederlanders, die vanuit hun vakantiebestemming in West-Duitsland een kaartje naar familie of bekenden stu ren, zien hun post in het exp editieknooppunt Arnhem ver werkt.. En 'Italië' ondergaat in Den Bosch het verwerkings proces. Het expeditieknoop punt Roosendaal neemt in de zomer samen met Sittard de verwerking van de vakantie post uit Frankrijk ter hand. Alleen al over de maand juli werd er in Roosendaal voor 1,1 miljoen stuks aan Franse en Zeeuwse vakantiepost ver werkt. De verwachting is dat de vakantiepost over een heel seizoen 1983 een omvang van 3,4 miljoen stuks zal bereiken. Ondanks de drukte zag men binnen het postdistrict Mid delburg toch kans om de groe ten snel te bezorgen. Het gros van de vakantiepost van Ne derlanders in Frankrijk is bij voorbeeld na twee dagen op de Nederlandse besteming gear riveerd. Tijdens de vakantie wordt overigens nogal eens verzuimd om de postcode te vermelden Wordt er de rest van het jaar een score bereikt van 94 pro cent, in de zomer bedraagt het vermelden van de postcode op de vakantiepost niet meer dan vijftig tot vijfenvijftig pro cent. Op het expeditieknooppunt in Roosendaal wordt gezocht naar een oplossing om straks wanneer er zal worden gesor teerd op postcode, mogelijke vertragingen in de verwer king van de vakantiepost te voorkomen. Doch de beste op lossing blijft uiteraard het vermelden van de postcode ook op de vakantiepost. HULST - De politie van Hulst is op zoek degenen die in de nacht van afgelopen woensdag op donderdag van het benzinepompstation van H. de M. aan de Glacisweg in Hulst alle slangen van de pompen hebben doorgesne den. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. DOMBURG - De rijkspolitie groep Veere en de Middel burgse recherche hebben woensdagavond laat een in val gedaan in een café te Domburg. Er werd een roep Middelburg met ongeveer tien man. Dit naar aanlei ding van informatie dat er gehandeld zou worden in ge noemd café in verdovende middelen. Er werd een ge ringe hoeveelheid hasj aan getroffen, welke verdeeld was in kleine porties. De eigenaar van het café G.L. uit Domburg verklaarde te genover de politie dat hij ge handeld had in verdovende middelen en werd aangehou den. Na verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. OOSTBURG - Op de krui sing Nieuwstraat-Baljuw- veltersweg ontstond een aanrijding tussen twee per sonenauto's. W. M. uit Oost- burg wilde, komende uit de richting Sluis, linksaf de Baljuwveltersweg inslaan. Op dat moment werd hij in gehaald door F. B. uit Kaats heuvel. Beide voertuigen lie pen aanzienlijke schade op en moesten worden wegge sleept. Zij belandden in een heg van scholengemeen schap St. Eloy. Van onze correspondente HENGSTDIJK - In Hengst dijk is er zaterdag, zondag en maandag kermis. Zaterdag worden de Zeeuwse kam pioenschappen op de fiets ver reden. Zondagmiddag zijn er tus sen half twee en half vijf oude volksspelen, die worden ge houden in de Kerkstraat en de St. Jozefstraat. Hier is gele genheid om aan vijf oude spe len mee te doen. Om half vijf is de prijsuitreiking in café De Waal. Maandagmiddag zijn er volksspelletjes voor de jeugd tussen 13.00 en 15.00 uur in de Kerkstraat. De volksspelletjes zijn hier aangevuld met spel letjes van eigen vinding, onder andere limbo-dansen. De uit reiking is ook weer in café De Waal. Dan organiseert carnavals vereniging De Polderjongens een grote touwtrekwedstrijd om acht uur 's avonds op het kermisterrein. De deelnemen de ploegen zijn: 1. De Polder jongens, 2. Café De Kastanje, 3. Disco Love, 4. De Poepknau- wers, 5. Café Las Palmas, 6. Café Den Burtman, 7. De Bier karren, 8. Smulders. Van onze correspondente ST. NIKLAAS - Van 4 tot 18 september exposeren in het stedelijk museum van St. NiKlaas exposeren van 4 tot 18 september de drie Vlaamse kunstenaars Paul de Veilde, Koen Muller en André Roe- lant. De tentoonstelling wordt op 4 september geopend om 11 uur door de schepen van cul tuur, onderwijs en recreatie. Zondag 11 september opent de schepen om 11 uur een ten toonstelling van grafisch werk van Gustaf C. de Bruyne in het internationaal Ex Libris- centrum eveneens in St. NiKlaas. Deze expositie loopt tot en met 9 oktober. Beide tentoonstellingen zijn geopend op weekdagen van 14-17 uur en op zondagen van 10-13 en van 15-18 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 13