gezinsauto LATEBINTJES IN GRAAUW Gedeputeerde wil algemene verpleeghuizen bejaarden de 4in1 krant Na motie van wantrouwen raad van toezicht Tegen onveilig Zaamslag nog geen concrete maatregelen »r je goeie geld. DE STEM 1 DE STEM R 5 Oosterhout 0-55399 Stevige straf voor Hulstenaar VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 ir Ito FX krijgt u zelfs een coopveer èn achter- verruimt de mogelijk- [zienlijk. igste automobilist nog artaal maximaal f 66,- de 10.000 km plaats- 10299,-. En wie uitge- lutomaat van N ederland. mé. toonkamer: SERSTRAAT1A tEEF 63, BREDA door: 'PLATEN 'N UITHANGBORDEN ECORATIE RECLAME ouw nieuwe chutsluis Goes Daders berovingen Terneuzen voorgeleid De Schelde schenkt piano In belang Nauwere samenwerking op gebied revalidatie Commissarissen benoemd bij KMS Vlissingen Kamer commissie praat dinsdag over veer Goes T erneuzen Ondanks claim buitenkerkelijken Volle ruimte DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND II VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 1 Ziekenhuisbestuur treedt en bloc af Van een onzer verslaggevers GOES - Het bestuur van de stichting Ooster- scheldeziekenhuizen, met vestigingen in Goes en Zierikzee, heeft zijn zetels ter beschikking gesteld. Het bestuur besloot dit woensdagnacht na een uren lange vergadering met de raad voor maatschappelijke rekening en verantwoording (een soort raad van toe zicht) van de ziekenhuisstichting. 01640-57057 076-223622 (subdealer). i7 1627 BIJ DE raadsvergadering in Terneuzen waren gisteravond heel wat inwoners van Zaamslag aanwezig foto wim kooyman Tel. 076-222944 Higenaar: Wim Nooren Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Er worden voorlopig nog geen concrete maatregelen genomen die het verkeer ertoe dwingen langzaam en voorzichtig door Zaamslag te rijden. De gemeente Terneuzen wil eerst een onderzoek van provinciale waterstaat af wachten. Daarna wordt be keken wat haalbaar is om Zaamslag met een gerust hart naar bed te laten gaan. Wel gaat de gemeente er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aandrin gen haast te maken met de rijksweg Terneuzen-Terho- le. Dat is volgens de ge meenteraad, die dat gister avond in een motie vastleg de, de enige oplossing Zaam slag verkeersveilig te ma ken. B en W van Terneuzen voelden er gisteren niets voor een aantal suggesties van de verschillende fracties over te nemen. De PvdA wilde zoals het ANWB-rap- port onlangs aangaf de grens van de bebouwde kom verleggen. Een snelheidsbe- perkende maatregel waar van het college overeigens weinig heil verwacht. Wet houder A. Doorduyn reken de voor dat van de 60 onge lukken in de afgelopen vier jaar er maar een bij was waar een te hoge snelheid als oorzaak wordt genoemd. Voorts stelde de raad in tensievere controle van de politie (fotoradarcontrole) voor en knipperlichten bij de oversteekplaatsen. Het college wilde daar voorlopig nog geen beloftes over ma ken. Dit tot grote ergernis van Links Perspektief die evenals een deel van de Zaamslagse bevolking die de raadszaal bemande meteen om actie vroeg. Burgemees ter C. Ockeloen dn het pu bliek al diverse malen tot de orde moest roepen werd de verwijten dat de gemeente niets doet en het gemor van uit de zaal goed beu. „Het is nonsens aan te ne men dat als er concrete maatregelen te bedenken zij wij die niet zouden nemen", zei hij. Hij hamerde nog maals op een vervroegde aanleg voor de rondweg maar bleef onduidelijk over wat er tot aan die tijd moet gebeuren. „Er leven wel en kele ideeën bij ons maar de details moeten nog worden ingevuld". Voor enkele Zaamslagenaren was dat wel duidelijk: „We zullen zelf de wettelijke snelheid wel naar beneden brengen, man", zo beet een van hen de burgemeester toe. Na het aannemen van de motie en de keus van de raad voor nog een rondje overleg ver liet Zaamslag teleurgesteld de zaal. een onzer verslaggevers 'OES - B en W van Goes heb- «n de uitvoering van diverse "ndwerken met betrekking J' de nieuw te bouwen schut- ™s nabij het Goese Sas ge- jnd aan aannemingsbedrijf hurik-Van Oord te Vlissin- W voor ongeveer 6,4 miljoen Wöen. Het bouwkundig gedeelte is ®°r5,3 miljoen gegund aan de 'Hbinatie Bredero Bouw/ ■^am BV te Utrecht. jffUD vooa ZUIDWEST NEDERLAND kantoren 'Terneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum- ersop pagina 2. 'Mactie ''neuzen: Rein van der 'm (editie-chef). Jan Jan- *n (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de er (foto), Ton Koomen ™t). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. ^'cepunten ®°sterzande: mevr. Neve, 5$0 anderstr 4, 01148- jyertentie-expl. ur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. Van onze correspondent TERNEUZEN - Twee jeugdige Terneuzenaren, de 14-jarige I. A. en de 18-jarige I. S., worden vandaag voorgeleid voor de officier van justitie te Middel burg. Beide knapen hebben zich in de afgelopen twee we ken tot driemaal toe schuldig gemaakt aan beroving, al of niet met geweldpleging. Of ook een derde verdachte, de 18-jarige A. G. die in de loop van gisteren werd aange houden, hetzelfde lot wacht, is nog onzeker. Hij wordt nog verhoord en blijft voorlopig ingesloten in het Terneuzense politiebureau. I. A. en I. S.beroofden woensdagnacht in de Dijk- gang in de binnenstad een 37- jarige plaatsgenoot van zijn portemonnee met 135 gulden en een horloge. Bij hun aan houding diezelfde nacht had den ze de buit nog in hun bezit. Tijdens de verhoren op het politiebureau bekenden de jongens ook een beroving in de Roeiersgang op 12 augustus. Daarvan werd een 39-jarige inwoner uit Sluis de dupe. On der bedreiging ontfutselden ze de man 300 gulden, een gouden aansteker, een gouden ketting en een horloge. Evenals vorige week bij een beroving in de Smidswal zou hierbij ook de 18-jarige A. G. betrokken zijn geweest. VLISSINGEN - Op maandag 29 augustus om 14.00 uur zal in het kader van de Humanitaire actie door een delegatie van het Schelde-personeel een piano worden over gedragen aan het dag verblijf De Schelp in Oostburg. Het bestuur kon zich niet verenigen met een motie van de raad, waarin is gesteld dat de raad het gevoerde beleid van het bestuur inzake de beëindiging van het dienstver band van algemeen directeur C. Lampe niet onverkort kan goedkeuren en de raad zijn vertrouwen in het ziekenhuis bestuur opzegt. Het bestuur zal zich over de behandeling van de lopende zaken nog na der beraden. Nadat de raad voor maat schappelijke rekening en ver antwoording en het bestuur woensdagavond over en weer hun standpunten ten aanzien van de problemen in de zie kenhuisstichting hadden weergegeven, aanvaardde de raad in eerste instantie een motie, waarin op het bestuur en algemeen directeur Lampe een dringend beroep wordt ge daan alsnog naar een oplos sing van de gerezen moeilijk heden te zoeken. Als bemiddelaar in het con flict werd genoemd dr. Van Spanje, directeur-geneesheer van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zee land. Dokter Lampe stemde met deze bemiddelingspoging in. Het ziekenhuisbestuur achtte echter een een dergelij ke poging, gezien de bestaande situatie, niet zinvol. Het bestuur vroeg een dui delijke uitspraak van de raad over het door het bestuur ge voerde beleid, waarna de raad een nieuwe motie aanvaardde waarin het vertrouwen in het bestuur werd opgezegd. Dokter Lampe, in 1979 aan getrokken als directeur-ge neesheer van de ziekenhuizen Bergzicht en het Joanna-zie- kenhuis in Goes, dat hem door het dagelijks bestuur onder voorzitterschap van M. Loeve, ten onrechte allerlei proble men bij de ziekenhuizen in de schoenen wordt geschoven on der andere met betrekking tot de financiële gang van zaken, vertraging in de nieuwbouw- plannen en de organisatie van de verpleegdienst. schiKDaar moet stellen en dat dokter Lampe ten onrechte als zondebok voor de ziekenhuis problemen is aangewezen. Nadat de OR alsnog van het ziekenhuisbestuur de door de OR aan het bestuur gevraagde informatie over de kwestie- Lampe had ontvangen heeft de OR de president van de rechtbank in Middelburg ver zocht geen uitspraak te doen in het tegen het ziekenhuisbe stuur aangespannen kort ge ding. Hij heeft slechts met een schikking bij beëindiging van het dienstverband ingestemd omdat hij dit in het belang van de ziekenhuisorganisatie acht. Dat houdt echter niet in dat hij instemt met de door het ziekenhuisbestuur aangevoer de redenen om het dienstver band met de algemeen direc teur per 1 januari te beëindi gen. Ook de Ondernemingsraad van de Oosterscheldezieken- huizen vindt dat het zieken huisbestuur zijn zetels be- Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Dezer dagen is in het Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil de stichting Samen werking Revalidatie Genees kunde Zeeland opgericht. Na enkele jaren van voorberei ding en overleg op het terrein van de volwassenen- en kin- derrevalidatie werd tot op richting van het samenwer kingsverband besloten. Zo doende denkt men de uit te voeren en nog te ontwikkelen nieuwe activiteiten beter te kunnen coördineren en op el kaar af te stemmen. Het bestuur van de stichting bestaat uit vijf personen. Zij zijn aangewezen door kinder revalidatiecentrum Zonneveld te Oostkapelle, de Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee, de ziekenhuizen op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen en de gezamenlij ke verpleeghuizen. De stichting heeft tot doel het bevorderen van een goed bereikbaar en samenhangend geheel van revalidatiegenees- kundige voorzieningen, in goede samenwerking met alle hierbij betrokken instellingen. Tot voor kort was op het ge bied van de revalidatiegenees- kunde alleen het klinisch kin derrevalidatiecentrum Zonne veld in Oostkapelle werk zaam. Tot voorzitter van de nieu we stichting werd benoemd de heer G. Joosten te Oostkapelle en tot voorzitter de heer B. Grosfeld uit Oostburg. Het se cretariaat van de nieuwe stichting wordt waargenomen door de Zeeuwse stichting voor revalidatie te Goes. ER ZIJN nog geen aardappels gevormd, zo laat Ar nold Bruggeman uit Graauw zien - foto wim kooyman Van onze correspondente GRAAUW - Wie mocht denken dat aardappelen alleen in het voorjaar groeien, vergist zich goed. Het veld pootaardappelen dat Arnold Bruggeman in Graauw een kleine vijf weken geleden inpootte mag dan behoorlijk verba zing wekken, volgens hem is het bij mensen van het vak zeker geen onbekend verschijnsel. „In Zeeuwsch-Vlaande- ren komt het niet zo veel voor", zegt hij. „Ik weet nog iemand in Axel en in Terneuzen met late aard appelen, maar daar houdt het dan ook mee op. Waar het veel meer gebeurt is in West-Brabant en dan liefst op land waar tevoren spi nazie heeft gestaan. Maar ook in de Noordoostpolder is het een zeer normalè zaak en bij voorbeeld in Friesland". Het gaat dan om pootaardappelen en de meest geschikte grond is zacht, humusrijk en goed vochthoudend. „Vroeger werd het late poten van aardappelen als onmogelijk beschouwd", legt 'Nol' Bruggeman uit. „Aardappelen schieten zo rond februari, tenzij ze worden bewaard bij koe ling van rond de drie gra den. Voor de inplanting te gen augustus worden ze ongeveer 20 juli uit de koelcellen gehaald en dan laat men ze nog even voor- kiemen". De reden om nog zo laat aardappels te poten heeft te maken met de bevatte lijkheid van het gewas voor diverse virusziekten, waarvan er een door de Perzische landluis wordt veroorzaakt. Deze luis zwermt in grote vluchten rond 10 j uni, maar heeft na 10 augustus niet meer zo'n grote kracht en dat is on geveer de tijd dat de late aardappelen boven de grond uitkomen. Nol Bruggeman begon dit jaar voor het eerst aan late pootaardappelen en dat komt omdat hij een slechte kwaliteit pootaard appelen verwachtte door het natte voorjaar. Ook kon hij per toeval voor het eerst beschikken over uit stekend bewaargoed. Zijn pootbintjes staan op een lap grond dat als wei werd gebruikt. „Ik heb de bintjes ook niet voor de verkoop, maar zuiver voor eigen ge bruik als pootaardappel", aldus Nol. Voor de verkoop kweekt Bruggeman con sumptieaardappelen, bie ten, tarwe en uien. Van onze correspondet VLISSINGEN - Bij het zelf standig geworden RSV-onder- deel De Schelde te Vlissingen is gisteren een raad van com missarissen benoemd. Voorzitter wordt E. van Walsum, vroeger plaatsver vangend voorzitter van de raad van bestuur van Ned- lloyd. De andere commissaris sen zijn J. Schoufour, mr. R. van den Heuvel, de Zeeuwse gedeputeerde drs. R. Barbé en vice-admiraai b.d. J. Langen- berg. De benoemingen gaan in op de datum, waarop de statuten van De Schelde zo zijn gewij zigd, dat hierin het instituut van een raad van commissa rissen is opgenomen. MIDDELBURG - De 2I-jarige Hulstenaar A. A. was in de maanden augustus tot en met december van het vorig jaar in zijn woonplaats en omgeving „behoorlijk tekeer gegaan", zo concludeerde politierechter mr. Nomes na het oplezen van de lange lijst van delicten waarvoor de man zich donder dag moest verantwoorden. A. had overigens voor de behan deling van zijn zaak kennelijk geen belangstellng want hij schitterde door afwezigheid. De reeks begon in augustus met de diefstal van twee mis tlampen, die A. vakkundig van een geparkeerde auto in Axel afsloopte. In de maanden die volgden maakte hij het Zeeuwsvlaamse meermalen onveilig door volstrekt dron ken achter het stuur van zijn auto te zitten. Tweemaal reed hij door na een aanrijding, eenmaal drukte hij een tegen ligger de sloot in, hij weigerde meermalen de bloedproef, maar in december werkte hij daar voor de verandering wel aan mee (1.08). A. reed bij die gelegenheden bovendien in een onverzeker de auto. Intussen lag hij in die maanden zo overhoop met zijn ec-echtgenote, dat hij in haar woning regelmatig zijn onge noegen afreageerde op de in boedel. Zo sneuveldenonder- meer een deur, een glasplaat van een tafel en ander meubi lair. Voor dit alles krijgt A. dezer dagen de forse rekening thuis bezorgd: vijf maanden gevan genis, waarvan een maand voorwaardelijk, een rijontzeg ging voor de duur van 25 maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een boete van 650 gulden. DEN HAAG - De vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat beslist aan staande dinsdag of zij al dan niet een gesprek aangaat met de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen over de eventuele start van een veer- verbinding tussen Goes en Terneuzen in plaats van de bestaande veren Kruiningen/ Perkpolder en Vlissingen/ Breskens. Dat blijkt uit de agenda voor de commissiever gadering. De Kamer van Koophandel en enkele werkgeversorgani saties vroegen enige tijd gele den minister Smit-Kroes te wachten met toestemming voor de bouw van een derde dubbeldeksveerboot; zij vre zen dat de tarieven van de be staande veerverbindingen te hoog worden nu de minister bezuinigingen heeft aange kondigd op de rijksbijdrage voor de veren. Zoals gemeld hebben de Zeeuwse statencommissies en de Zeeuwse veerboten-gede puteerde De Voogd ontstemd gereageerd op het KvK-initia- tief. De Zeeuwse bestuurders vrezen dat de KvK aan de mi nister een handvat heeft gege- ven voor verdere bezuinigin gen of inkrimping van de dienstverlening. De provincie Zeeland is nog in overleg met de minister in de hoop haar bezuinigings woede te kunnen temperen. Volgens de gedeputeerde doorkruist de brief van de KvK dit overleg. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Buitenker kelijken en niet-buitenkerke- lijken strijden op Walcheren om de zeggenschap over een tweede verpleeghuis voor be jaarden in deze regio. De Hu manistische Stichting Jacob Roggeveen, maar ook instel lingen als de Zeeuwse Raad voor Ouderen, vinden dat met zo'n eerste buitenkerkelijk verpleeghuis in Zeeland recht wordt gedaan aan de samen stelling van de bevolking. Met datzelfde doel voor ogen koerst de Zeeuwse gedepu teerde voor de volksgezond heid, W. Don (PvdA) op een „algemeen" verpleeghuis aan. Rijksbezuinigingen hebben er overigens alweer toe geleid dat de voorgenomen bouw van het verpleeghuis alweer met een jaar is vertraagd. Er moet nog minstens vijf jaar ge wacht worden voordat de eer ste spade in de grond kan. Dat werd gistermiddag dui delijk tijdens een hoorzitting over het ontwerp-verpleeg- huisplan voor de gezondheids regio Zeeland. De bijeenkomst vond plaats in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Als de Zeeuwse staten de huidige visie in het verpleeg huisplan volgen zullen op Walcheren zowel de confessio nelen als de niet-kerkelij ken een veer moeten laten en krijgt het nieuwe verpleeghuis een bestuur waarin de belang rijkste levensbeschouwelijke en maatschappelijke stromin gen zich kunnen herkennen. De Zeeuwse gedeputeerde voor Volksgezondheid W. Don (PvdA) benadrukte dat giste ren nog eens. Hij bleek niets te voelen voor een verdere ver zuiling maar zei ernaar te streven dat in de besturen van de bestaande kerkelijke ver pleeghuizen (gelijdelijk) ook plaats wordt gemaakt voor andere levensbeschouwelijke en maatschappelijke stromin gen. Daarbij wees hij op in aantocht zijnde wetten en op de beperkte financiële midde len die niet toe zouden staan dat voor elke stroming een eigen voorzienihg blijft be staan of wordt geschapen. Het verpleeghuisplan houdt overigens de mogelijkheid open om verpleeghuisbedden toe te kennen aan het huma nistische Jacob Roggeveen huis in Middelburg, althans wanneer een experiment dat daar gaande is slaagt. Het ex periment behelst de combina tie van een verzorgingstehuis met verpleegvoorzieningen. Hoewel deze tegemoetko ming aan de humanistische stichting volgens de opstellers van het verpleeghuisplan lou ter gezien moet worden als een streven naar een bredere en vernieuwde opzet van voorzie ningen, wordt door anderen wel gesteld dat het om een doekje voor het bloeden gaat. Vooral oud-gedeputeerde J. Stenvert (woordvoerder van de Stichting Jacob Roggeveen) en oud-burgemeester F. Huber (woordvoerder van de Zeeuw se Raad voor Ouderen) pleit ten voor een buitenkerkelijke status van het nieuw te bou wen verpleeghuis. Het 'open breken' van confessionele be sturen (op termijn) biedt vol gens hen niet voldoende soe laas om aan de behoeften van buitenkerkelijke patiënten te voldoen. Het statenlid J. Boogerd- Quaak (sprekend namens de Stichting Humanitas) zei van een claim op een buitenkerke lijk verpleeghuis af te willen zien wanneer daarvoor in de plaats experimenten en ver nieuwingen binnen de bejaar denzorg kunnen plaatsvinden. In dat kader pleitte ze ervoor het experiment in het Jacob Roggeveenhuis de volle ruimte te geven. De Zeeuwse instellingen voor maatschappelijk werk hebben met succes bij de op stellers van het verpleeghuis plan aan de bel getrokken. Er wordt tegemoetgekomen aan hun verlangen om in het plan niet alleen nadrukkelijker functies toe te bedelen aan de medische, maar ook aan de maatschappelijke hulpverle ning, in het bijzonder de ge zinszorg.

de Stem | 1983 | | pagina 11