Sparta geeft PSV kranig partij Ajax speelt met Willem II Cruijff niet terug in Oranje Matthé Pronk via achterdeur in stayersfinale Vijf maal rood in Belgisch voetbal Wereldtitel Koepovets Hanegraaf en Van Vliet één dag op straat Bundesliga DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 EREDIVISIE EERSTE DIVISIE door Romiin van Damme Faillissement dreigt weer voor Willem II Keirin-titel Urs Freuler Van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV is na twee competitiewedstrijden nog steeds ongeslagen, maar de manier waarop de for matie van de ambitieuze trainer Jan Reker gister avond Sparta terugwees was verre van overtuigend. Jan Poortvliet moest eraan te pas komen om de over winning voor de pover spe lende thuisclub veilig te stellen. PSV ging dit seizoen van start met de bedoeling het legioen terug te winnen via een forse dosis inzet én aan trekkelijk voetbal. Daar kwam gisteravond echter weinig van terecht. PSV leek in de eerste thuiswed strijd weer veel op de kleur loze ploeg die de toeschou- wers vorig jaar zo weinig kon boeien. Ondanks de 1-0 overwinning gingen de be zoekers dan ook teleurgest- leld huiswaarts. PSV had de handen vol aan Sparta dat zich met po sitief voetbal een gelijk waardige partner toonde. Afgelopen zondag waren de Eindhovenaren redelijk goed op dreef tegen Excel sior en finishten met een ruime 3-0 zege op Excelsior, maar gisteravond ging het een stuk moeizamer. Het piepjonge Sparta van de kersverse oefenmeester Bert Jacobs legde regelma tig uitstekende combinaties op de grasmat, maar wan neer de onervaren ploeg in de buurt kwam van het vij andelijke doel, dan waren de Rotterdammers veel te weinig effectief in hun da den. En dat was een geluk voor de thuisclub, die volgens trainer Jan Reker dit sei zoen op alle fronten mee wil doen in de strijd om de hoofdprijzen. Tegen die druk bleek PSV niet opge wassen. De 15.000 toeschou wers hadden daar geen boodschap aan en onthaal den de ploeg niet zelden op een venijnig fluitconcert, vooral na afloop. De aan valsopbouw van PSV ver liep erg stroef, met name omdat de vlijtige Eindhove naren kennelijk nog niet erg zijn ingesteld op de aanwe zigheid van Arie Haan, die te weinig in het spel werd betrokken. PSV kreeg in het eerste bedrijf zegge en schrijve één kans om de score te openen, maar Koolhof miste. Vijf minuten na de wisseling viel er een grote druk van de thuisclub af, toen Poortvliet de bevrijdende 1-0 liet aan tekenen. Maar Sparta liet zich door deze voorsprong geenszins ontmoedigen. De Jacobs- equipe bleef jagen op de ge lijkmaker, maar door ge brek aan routine en lengte in de frontlinie werd keeper Pim Doesburg eigenlijk nauwelijks op de proef ge steld. En wanneer de veteraan wél bedreigd werd, dan toonde hij aan in kwaliteit nog niets ingeboet te heb ben. Halverwege de tweede helft verscheen vleugelver dediger Blind alleen voor Doesburg, maar de Eindho- vense doelwachter maakte zijn hok zo klein mogelijk en blokkeerde de inzet van de Rotterdammer met veel verve. In de slotfase kreeg PSV via Koolhof en Thoresen riante mogelijkheden om de voorsprong verder uit te bouwen, maar de Eindhove naren faalden kinderlijk eenvoudig. PSV - Sparta 1-0 (0-0). 50. Poortvliet 1-0. Scheidsrechter: Mulder, toe schouwers: 15.000. PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts (Landsbergen), Wildschut; Poortvliet, Van de Kerkhof, Valke en Haan; Koolhof en Thoresen. Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oosten, Andriessen en Verbeek; Van den Berg, Van Gaal en Lengkeek; Holverda, Olde Riekerink en Eijer (Schmidt). Feyenoord een helft op dreef Uitslagen Fortuna S-Den Bosch 5-1 Feyenoord-Helmond Sp 5-2 Haarlem-Volendam 1-1 Groningen-PEC Zwolle 1-1 Aiax-Willem II 5-0 GA Eagles-Utrecht 2-0 AZ'67-DS '79 2-0 PSV-Sparta R 1-0 Roda JC-Excelsior 2-0 Stand Feyenoord 2 2 0 0 4 9-3 PSV 2 2 0 0 4 4-0 Ajax 2 1 1 0 3 6-1 Fortuna S 2 1 1 0 3 6-2 PEC Zwolle 2 1 1 0 3 4-1 GA Eagles 2 1 1 0 3 4-2 AZ '67 2 1 1 0 3 3-1 RODA JC 2 1 1 0 3 3-1 Groningen 2 1 1 0 3 5-4 Sparta R 2 0 1 1 1 1-2 DS'79 2 0 1 1 1 2-4 Utrecht 2 0 1 1 1 1-3 Helmond Sp. 2 0 1 1 1 3-6 Volendam 2 0 1 1 1 2-5 Haarlem 2 0 1 1 1 1-4 Den Bosch 2 0 1 1 1 2-6 Excelsior 2 0 0 2 0 0-5 Willem II 2 0 0 2 0 3-9 Uitslagen j SW-Eindhoven NEC-Heerenveen NAc-Vitesse De Graafschap-RBC jWageningen-Veendai Cambuur-Telstar VW-Den Haag Heracles-MW Stand De Graafschap :MW |SW Telstar Wageningen RBC Vitesse 'NEC Cambuur Heracles NAC j Twente Heerenveen Eindhoven Veendam VW 3-1 3-1 2-1 2-1 n 2-1 2-3 1-2 0-0 0 0 4 4-2 1 0 3 4-1 1 0 3 4-2 1 0 3 4-3 1 0 3 3-2 0 1 2 4-2 0 1 2 4-3 0 1 2 4-4 0 1 2 3-3 0 1 2 2-2 2 0 2 1-1 0 1 2 2-4 1 0 1 1-1 1 1 1 2-4 0 1 0 1-3 0 2 0 2-4 0 2 0 2-6 Karakteristieken Eredivisie Ijïll DS'79 2-0 (0-0). 51. Haar 1-0. 81. Jalan 2-0. Scheidsrechter: Draaisma, "Schouwers: 3500 Gele kaarten: Artnz, »ï,mann (AZ'67) en Meijer (DS'79) a*67: Treytel, Van der Meer, Haar, y jnders en Steinmann (Heus); Arntz. an der Poppe en Tiktak; Talan, Loggie "Tol DS'79: Bloem; Mantena; Mu:hren, j 'jnberg en Den Bakker; Van der Stee- Pr®®8» Gorter en Meijer; Melis, Lin- frd (Braham. Bartelings) J Ahead Eagles - FC Utrecht 2-0 (2-0). Bosman 1-0, 35. Voskamp 2-0. ^eidsrechter: Van der Laar. toeschou- J«rs:8000. n Eagles: Jongbloed; Oostrom, Oude Wesselink en Witbaard; udsma, Ten Cate (Schrijver) en Vos- Fri?*Sma11- Bosman en Eij keikamp. Kr, ^,recht: van Ede; Van Tamelen, De I^k. Du Chatinier en Flight; Wouters V» der Lem). Adelaar, Streete; Van Hbo'1, Kruys en de Wit. Km,, f^'Vo,endam 1-1 (1-D 19- Van der **1-0.42 Helling 1-1. Scheidsrechter: 'nomas, toeschouwers: 3.500. Gele kaar- !hÏ;.i yer (Volendam) Metgod; Masefield, Verschoor, KwÜ ea Nijholt; Leysner, Van de Kuyl, der Veldt) en Balm; Van der Vullij ^eur (Van Hameren). Hoek; De Boer (Schokker), Stpnr en Zwarthoed; Tuip, Helling, Pak, Mooijer; Tol en Blanker. E,"r,'rf Oen Bosch 5-1 (4-0). 31. V, V:.34 Smeets 2-0, 38. Hoyer 3-0, W Wel1 4"°- 71. Van Well 5-0, 90. o? ü?ar 5-1 Scheidsrechter: Van eten Toeschouwers: 8200. Gele kaar- g^meets (Fortuna S) en De Jong (Den Hanssen, Maessen, Dekker, (germans, Schrijnemakers; Hoyer b^n). Evers (Bux), Suvrijn; Van eiijSmeets en Ruijs. (Grrü?n ,Bo8CK: Van Grinsven; Salm Aichn?!ncIV^^ ^an Herpen, Adriaanse, ï'ielprv 'n de Linden, De Jong, Van (Lindhoudt), Schouwe- PCr! Yander Horst. ^an JJni?gen PEC Zwolle 1-1 (0-0), 54. StheuJ Htn8st 0-1,80. Van Tiggelen 1-1. 'trechter: Keizer. Toeschouwers: 'an kaarten: PeUeboer (PEC) en PC Gr«fnie (Gronln«en). %niï?5^n: Schellekens; Steenge (De Brocka», 3T nk- Mulder, Waalderbos; n.McDnna^D"k' Keukens: Van Tigge- -7 j ,1 en Roossien (Wiebing). rost v Schrijvers, Weggelaar, v ^mstra, IJzerman; Booy (Van 'her Be ,1} der Hengst (Mulder), Vis- •^•|rP'Jan Roeten en Pelleboer. en un ^,E*celsior 2"° (0-0) 69. Van der Zuidersma 2-0. Scheidsrech- - toeschouwers: 5000. Smits; Hanssen. Degens, Cal- emer; Van de Ven, Marij- a) fïirtk Van Geel; Hofman (Zuiders- -•fHthrie en Eriksen. ]es°I: Y?n Kelle; Leenheer, Bijl, "our n Ridderhof; Wasiman, Van "k)"n SS. Beuker8, Van G°°zen ROTTERDAM - Op het eerste oog zag de ruime 5-2 overwinning van Feyenoord op het zwakke Helmond Sport er uiterst gezond uit. Maar Feyen oord liet in het eenzijdige duel, dat bijna 25.000 kij kers trok, zien dat de con currentie op dit moment nog niet echt hoeft te wanhopen. De thuisclub had namelijk de rollen omgedraaid. Werd afge lopen zondag in Volen dam een fraaie eerste helft afgeleverd, nu werd het gaspedaal pas in het tweede bedrijf op de juis te manier gebruikt. Dat was uiteraard te veel van het goede voor Helmond Sport, dat in de eerste helft echter een machte loos Feyenoord tegenover zich zag staan. De Oost brabantse club had toen zelfs voor een stunt kun nen zorgen door Feyen oord in eigen huis op een 0-2 achterstand te zetten. Want tien minuten voor rust had de jeugdige Peter Corbijn snel en behendig in de Helmondse spits, eventueel voor de grootste sensatie op de eerste midweekse competitie ronde kunnen zorgen. Klunge len van Henk Duut en Michel van de Korput bracht Peter Corbijn plotseling in een idea le positie. Met het centrale verdedigingsduo van Feyen oord bekvechtend achter zich, snelde de pas 19-jarige spits richting Hiele. Onervarenheid brak hem uiteindelijk op, waardoor Joop Hiele het stun telende Feyenoord voor een nog grotere blamage behoed de. Op dat moment keek Feyen oord namelijk al geruime tijd tegen een 0-1 achterstand aan. Ingeleid door middenvelder Strijbosch, die het hatelijke 'kale' van vak S beantwoordde TILBURG - Het bestuur en de bewindvoerder van de Til- burgse eredivisieclub Willem II vrezen een faillissement voor de club, nu de gemeente Tilburg van plan is 400.000 gulden achterstallige subsidie voor Willem II in vier jaar lijkse termijnen uit te betalen. De in surseance van beta ling verkerende club heeft het subsidiegeld dit jaar in zijn geheel nodig om zijn schulden te kunnen voldoen. Vooral de belastingdienst dringt bij Wil lem II al maandenlang aan op betaling van de resterende schuld van 965.000 gulden. Be gin dit jaar schold de fiscus de club al bijna acht ton kwijt. ZÜRICH - Urs Freuler is woensdag in Ziirich wereld kampioen op het onderdeel keirin geworden. De Zwitserse beroepsren ner, die ook nog voor de ploeg van Peter Post heeft gereden, versloeg in de sprint van de uit Japan afkomstige discipline de wereldkampioen uit 1980 en 1981, Danny Clark uit Austra lië. De Amerikaan Gibby Hat- ton bezette de derde plaats. De uitslag: 1. Freuler (Zwi). 2. Clark (Aus), 3. Hatton (VSt), 4. Cahard (Fra). 5. Capponcelli (Ital, 6. Sutton (Aus). met een loepzuivere corner, waar de Rotterdamse defensie geen kijk op had. Harrie Lub- se wel0-1. Het was koren op de Hel mondse voetbalmolen die van af dat moment, zevende mi nuut, slechts een kant uit draaide om pas in het eigen strafschopgebied tot stilstand gebracht te worden. Daar ver zamelde de Oostbrabantse club zowat alle beschikbare manschappen. Alleen Corbijn mocht vanuit de verte toekij ken. Vandaar dat Feyenoord naar hartelust kon aanvallen. Dat deed het echter op een manier die Johan Cruijff scheldend en tierend aan zich voorbij zag trekken. Druk ge barend probeerde hij het weer op hol geslagen Feyenoord aan het verstand te brengen dat er met overleg gevoetbald moest worden. Want Feyenoord ver viel in zijn oude fout. Veel lo pen met de bal, weinig bewe gen, waardoor vrijwel iedere aanval besloten werd met een hoge bal naar het Helmondse strafschopgebied, waar het constant spitsuur was. Voor het mopperende le gioen, dat de schitterende eer ste helft tegen Volendam nog op het netvlies had staan, le verde dat overigens wel ver makelijke tonelen op. Hel mond Sport, dat de Belgische voorstopper Andries tien mi nuten naar de kant haalde om een hoofdwond te dichten, kende maar een manier van uitverdedigen: ogen dicht en rammen maar. Dat chaotische gedoe leverde Feyenoord di verse kansjes op. Het legioen begon inmiddels te wanhopen, maar het schaarde zich op slag van rust weer als een man achter Feyenoord toen het sco rebord eindelijk de gelijkma ker deed oplichten. Met behulp van import-Helmonder An dries die een houdbaar schot van Nielsen pardoes in eigen doel liep. Helmond Sport ging toch nog met opgeheven hoofd de kleedkamer in, kroop weer hoopvol de spelerstunnel uit, maar kreeg toen nauwelijks tijd om de organisatie achterin opnieuw strak aan te trekken. Want Feyenoord demarreerde in de hoogste versnelling. Met Pierre Vermeulen en Johan Cruijff in de hoofdrollen. Ver meulen kwam eindelijk eens tot een uitstekende voorzet die door Gullit verlengd en door invaller Jeliazkov (voor de ge blesseerde Troost) ingekopt werd. Nauwelijks drie minu ten later vond Cruijff een ge paste opening in de Helmond se afweer. Edelbloedt werd uit balans gespeeld, waarna de goed keepende Versfeld met een fraaie schuiver tot capitu leren gedwongen werd. Het legioen zag de tien al weer opflikkeren, maar moest tegelijkertijd constateren dat dit Feyenoord nog niet hele maal volwassen is. Peter Cor bijn, hij weer, toonde dat in de 51ste minuut aan door een pass van Ribberink feilloos achter Hiele te schieten. Het zoveelste bewijs dat de Rotter damse defensie nog niet wa terdicht is. Verdere lekkages kwamen echter niet meer aan het licht, omdat Feyenoord de aanvallende draad weer op pakte. Dat resulteerde uitein delijk in nog twee treffers, ge scoord door Jeliazkov en Houtman die aan het wel aan wezige krachtsverschil de juiste cijfers hingen, met nog de aantekening dat Houtman nummer zes vanaf de elf-me- terstip miste. Feyenoord - Helmond Sport 5-2 (1-1). 7. Lubse 0-1,45. Andries 1-1 (eigen doel), 46. Jeliazkov 2-1, 49. Cruijff 3-1, 61. Corbijn 3-2, 69. Jeliazkov 4-2, 79. Houtman 5-2. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 24.320. Feyenoord: Hiele; Nielsen, Troost (Je liazkov), Van der Korput en Wijnste kers; Hoekstra. Gullit en Duut; Hout man, Cruijff en Vermeulen. Helmond Sport: Versfeld; Vincent, De Wert, Andries en Ribberink; Edelbloedt. Roossen en Strijbosch; Meeuwsen (Van Tilburg), Lubse en Corbijn. Keeper Formannoy is ditmaal Van Basten van Ajax te snel af, maar de Ajaxied zou toch vier maal scoren in het duel tegen Willem II - fotoanp AMSTERDAM - Na de met taktiek volgepropte uitwed strijd tegen FC Utrecht (1-1) kreeg het piepjonge Ajax thuis tegen Willem II een avondje vrij spel. Wat stelde Willem II tenslotte voor? De Tilburgse ploeg, vechtend tegen drie miljoen gulden schuld en met een faillisse ment bedreigd, zag nog meer kernspelers dan Ajax vertrekken. Voor de competitie begon had trainer Notermans niet eens de beschikking over een libero. Krijgh raakte in de oefencampagne zo ern stig aan een knie gebles seerd, dat hij wellicht nooit meer kan voetballen. Jeugdspeler Cohen verving hem tegen FC Groningen, dat met 4-3 won. Voor het duel tegen Ajax in De Meer recruteerde Notermans zo waar een echte vrije verde diger. Bij FC Antwerp werd de Belg Mare Stijard ge huurd. De uitgangspositie van Willem II veranderde niet. De ploeg wilde de vast staande nederlaag zo klein mogelijk houden. Vandaar dat alle elf spelers met ver dedigende opdrachten het veld betraden. De met flitsend voeten werk weer uitblinkende Vanenburg opende zo hal verwege de eerste helft de score. Zijn permanente be waker Braam, een „nette klever", werd drie keer mis leid alvorens de Ajacied van twintig meter inschoot. Het schot was overigens houd baar. Nog in dezelfde mi nuut tekende Van Basten op aangeven van Vanenburg voor 2-0. Vijf minuten later werd het 3-0, weer door Van Basten, na goed doorzetten van Gasselich. Het was een van de sporadische wapen feiten van de nog niet aan gepaste Oostenrijker. De tweede helft leek stierlijk vervelend te worden. Ajax zag bij deze stand de inspi ratie wegebben, zodat Wil lem II steeds tijdig kon in grijpen. Pas op het moment dat het publiek de ontevre denheid ging uiten, draaide Van Basten drie keer om zijn as en schoof de bal voor de vierde keer in het net. De frêle spits was met zijn hat trick door het dolle heen. Drie minuten later voegde hij ook nog een rake kopbal aan zijn totaal toe. Ajax - Willem II 5-0 (3-0)21 Vanen- burg 1-0, 22, 27, 69 en 72 Van Basten 2-0, 3-0, 4-0 en 5-0. Scheidsrechter: Blankestein. Gele kaart: Van Gils (Willem II) Toeschouwers: 8000 Ajax: Galjé; Molenaar, Koeman, Si- looy en Boeve; Ophof (Van 't Schip), Mölby en Gasselich; Vanenburg, Van Basten (Van Buuren) en Olsen. Willem II: Formannoy; Van de Ven, Stijard, Huijbrechts en Braam; Fes- kens, Bastiaansen, Soffers; Goosems, Van Gils, Nelemans. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze sportredactie ZEIST - Johan Cruijff zal van bondscoach Kees Rijvers geen invitatie ontvangen voor het Nederlands elftal, dat op 7 september in Groningen zijn EK-interland tegen IJsland speelt. In een extra vergadering van het sectiebestuur betaald voetbal, waarin een evaluatie gesprek plaats vond met de bondscoach over de deelne ming van het Nederlands ju nioren-elftal aan het WK in Mexico, kwam ook een moge lijke hernieuwde selectie van Johan Cruijff aan de orde. Na de uitleg van Rijvers over het in december van het vorig jaar in Zeist gehouden gesprek met Cruijff en waarin toendertijd geen overeenstemming werd bereikt, besloot het bestuur, dat vanuit Zeist geen enkel initiatief zal worden onderno- men om een derde gespreks- ronde te arrangeren. Het sectiebestuur legde na het beraad vast dat geen enke le speler, die in aanmerking komt voor een selectie, bepaal de voorwaarden vooraf kan afdwingen bij de bondscoach of het bestuur. „Iedere speler dient zich onvoorwaardelijk beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal", aldus het sectiebestuur. Bondscoach Kees Rijvers vond dat het sectiebestuur een zeer duidelijke uitspraak had gedaan. „Ik ben er blij mee, aangezien anders de geruch tenstroom weer de kop gaat opsteken. Aan de andere kant vind ik het jammmer, omdat ik aan Cruijff als voetballer nog zeer veel waarde hecht", tllllHIIIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllMIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIUIllllllllllllll om er vervolgens toch weer aan toe te voegen: „Als Johan nog eens van gedachten wil wisselen, is hij welkom in Knegsel". IIIIIIIlillUIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIUUl ZURICH - Viktor Koepovets uit de Sovjet-Unie is wereld kampioen op de individuele achtervolging geworden. In de eindstrijd versloeg hij de Oostduitser Bernd Dittert in een tijd van 4.37,89. Dittert bleef steken op 4.42,15. Dainis Liepinsj uit de Sov jet-Unie verzekerde zich van de bronzen medaille. Uitslag finale: Koepovets (Sov) 4.37,89 wint van Dittert (Odl) 4.42,15. Liepinsj (Sov) 4.41,22 wint van Hernig (Odl) 4.45,56. Van onze speciale verslaggever ZURICH - De tweevoudige oud-wereldkampioen bij de ama teurstayers, Matthé Pronk, heeft woensdagavond de op een kier staande achterdeur nodig gehad om de mogelijkheid open te houden, dat Nederland vier man in de stayersfinale van van daag heeft. Pronk kon zijn herkan- singsrit niet winnen en moest tot diep in de avond in span ning blijven om te weten of zijn tijd voldoende was om als snelste tweede toch nog de slotrit van het amateur- stayers-kampioenschap mee te kunnen maken. De herkansingsrit die Pronk reed, werd beheerst door de Italiaan Gasparotto, nadat het duo Pronk en Koch in de serie al was verslagen door een an dere Italiaan, Dotti. Gasparot to, als tweede gestart, koos voor de snelle zekerheid van de koppositie en gangmaker Nico de Lillo draaide daarna de kraan zover open, dat Gas parotto niet in problemen kwam en de anderen de groot ste moeite hadden te volgen. De eerste rit van de verlie zers werd de snelste uit het stayerstoernooi met een ge middelde van ver boven de 72 kilometer. „Pronk kon niet harder", stelde gangmaker Koch. „Ik kon niet meer doen dan de gok nemen van de tweede plaats, in de hoop dat wij snel genoeg zouden zijn. Gezien het gemiddelde kan het eigenlijk niet anders". Pronk had er weinig aan toe te voegen. „Wanneer je het verlies bij de start meerekent, hebben wij voortdurend 75 ki lometer gereden. Dan kom je gewoon niet aan een aanval toe". Pronk probeerde het één keer, toen er nog goed tien ki lometer te rijden waren, maar hij kwam geen streep dichter bij de zekere winnaar Gaspa rotto. Uitstagen: eerste serie herkansing ama teurstayers: 1 Gasparotto ()ta) achter De Lillo. 40 km in 33.09.94 (gemiddelde snel heid 72.363 km/uur), 2 Pronk (Ned) ach ter Koch, op 130 meter. 3. Gewiss (WD1) achter Dippel, op 240 meter. 4. Van Hoof (Bel) achter Debacker, op een ronde en twintig meter, 5. Thiebaud (Fra) achter Buffet, op vier ronden, 6. Palmace (Fra) achter Morphire, op acht ronden; tweede serie herkansing: 1 Simons (Bel) achter De Paepe 40 km in 33.54.85 (gemiddelde snelheid 70.766 km/uur), 2. Burges (WD1) achter Schindler op 120 meter. 3. Rinaldi (ita) achter Dagnoni op een ronde. 4. Bla- ha (Tsj) achter Smerda op een ronde. 5. Gamier (Fra) achter Larcher op vier ronden, 6. Pou (Spa) achter Gerda op zes Sprint amateurs achtste finales: Kopilov 10.57 wint van Nakatake en Alandete. Hesslich 10,39 wint van Michalak en Giebken. Hubner 11,49 wint van Kovtsch en Hiestand Kuschy 11,46 wint van Proeglov en Gorski. Sustr 10,90 wint van Platek en Ongaro. Sakamoto 11,23 wint van Depine en Pirard; herkansingen: Nakatake 10,94 wint van Hiestand en Depine. Proeglov 11,27 wint van Micha lak en Ongaro. Kovtsch 11.41 wint van Giedken en Pirard. Gorski 11.72 wint van Platek en Alandete. Van onze sportredactie BREDA - Leo van Vliet en Jacques Hanegraaf sloeg gisteren de schrik om het lijf, nadat zij van hun Engelse werkgever te horen kregen, dat zij met ingang van 1 september naar een andere baas moeten uitkijken. De aanleiding voor de ont slagbrief was hun weinig overtuigende optreden in twee Engelse wielercriteriums. Vol gens Raleigh hadden Hane graaf en Van Vliet de belan gen van de sponsor niet goed verdedigd door al na enkele ronden af te stappen. Reporta ges van de wedstrijden, die in Bristol en Glasgow werden gehouden, waren op de Engel se televisie te zien. Ploegleider Peter Post on dernam voor beide renners evenwel onmiddellijk een ge slaagde bemiddelingspoging. Van Vliet kreeg van Post als eerste te horen, dat hij de ont slagbrief als geannuleerd mocht beschouwen en dat hij zijn contract tot 1 januari 1984 normaal kan uitdienen. De in Oudenbosch woonachtige Westlander komt zaterdag tij dens de wereldkampioen schappen op de baan in Zwit serland in actie op het onder deel puntenkoers. Voor Jacques Hanegraaf lag de zaak even anders. De in Schijf wonende renner nam, evenals Van Vliet, meteen na dat hij de brief had ontvangen contact op met Post. „Post vertelde mij dat ik contact moest opnemen met de directie van Raleigh en dat hij er zelf helemaal buiten stond". Jacques Hanegraaf dacht er vervolgens aan om voor de resterende maanden op zoek te gaan naar een privé-sponsor, maar zover hoefde hij echter niet te gaan. Peter Post belde later op de avond namelijk, dat ook het ontslag van Hanegraaf wel degelijk teniet was gedaan. Post: „Ik ben de hele dag met de affaire bezig geweest. Met Van Vliet heb ik steeds contact gehad, maar Hanegraaf kon ik niet bereiken. Op het moment dat ik thuiskwam, heb ik met een contact opgenomen met hem". Ook Post was trouwens ont stemd over het gedrag van zijn renners in de Engelse crite riums. Volgens de Amstel- veense ploegleider is de zaak evenwel enorm opgeblazen door de Engelse televisie-com mentator Paul King. „De di rectie van mijn sponsor schrok zich wild. Vandaar dat men een daad wilde stellen. Na lang overleg heb ik de Engel sen kunnen overtuigen, dat dit niet de oplossing voor de wan vertoning was", voegde Post eraan toe. BRUSSEL - Na de tweede competitieronde in de hoogste Belgi sche afdeling hebben nog slechts twee ploegen geen punt verlo ren: Standard Luik en Seraing. De titelverdediger had het niet erg moeilijk tegen het jeugdige RWDM Molenbeek, dat in Luik drie doelpunten moest toestaan en Hans Bouwmeester in het be gin van de tweede helft uit het veld zag gestuurd. Standard was drie minuten voor het einde van de eerste helft op voorsprong gekomen door een treffer van Michel Wintacq uit een vrije trap. Dezelfde speler scoorde na rust nog twee maal. waarvan een keer uit een strafschop. In de confrontatie tussen Club Brugge en Club Luik werden drie spelers vroegtij dig naar de kleedkamer ge stuurd. De Sart en doelman Drouguet van Luik kregen de rode kaart en en Bruggenaar Wellens onderging hetzelfde lot. Club Brugge won het duel, dat in de sensationele tweede helft werd beslecht, met 2-1. Luik nam door een doelpunt van Sluysmans een voor sprong, maar twee minuten later bracht Ronald Spelbos vanaf de strafschopstip Brug ge langszij. Koen Sanders nam de winnende treffer voor zijn rekening. De vijfde rode kaart van de avond, en de achtste van het prille seizoen, werd uitgedeeld bij de wedstrijd KV Mechelen - Lokeren. Dirk Devriese van Lokeren werd wegens een zware overtreding tegen Hoste al na een half uur verwijderd. Zijn ploeg leidde op dat mo ment door een doelpunt van Rik Cauter. Doelman Hoogen- boom hield die stand lange tijd op het scorebord, maar het nu merieke overwicht van Me chelen resulteerde vijf minu ten voor tijd in de gelijkmaker van Billen. Beveren tegen Waterschei werd 2-2. Bialousz zorgde in de beginfase voor 0-1, maar Erwin Albert zorgde luttele minuten later voor evenwicht. Stalmans hielp de thuisclub na de pauze aan een voorsprong, maar twee minuten voor tijd bezorgde Schlierer de bezoe kers een punt. Kortrijk - Beer schot eindigde in 1-1 door doelpunten van Quain en Vlackenborgh. HAMBURG - De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de Bundesliga zijn: Hamburger SV - Bayer Urdingen 2-2 Eintracht Frankfurt - Bayer Leverkusen 2-2 1. FC Köln - Kic kers Offenbach 1-0 Borussia Mön- chengladbach - Werder Bremen 3-1 De stand aan kop is: 1. Bayer Urdingen 3-5; 2. Bayern München 3-5; 3. Hambur ger SV 3-5; 4. VFB Stuttgart 3-4; 5. For tuna Düsseldorf 3-4; 6. VFL Bochum 3-4.

de Stem | 1983 | | pagina 9