Olievlek in Perzische Golf blijft groeien IMF - recept trekt Mexico verbluffend snel uit de puree Vakmanschap heiken je zo. ^Organ [Riet ext Westen praat volgende maand over extra lening voor IMF gasprojekt uit Algerije te verkopen munitie^ [in voorbi Bomaani \0ESO VERF Kerk Polen zeer scherp I aangevallen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 ACHTERGROND PAGINA 41 DONDERDAG 25 AU^ KANS VOOR NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN OP BESTRIJDING NOG NIET VERKEKEN Initiatieven 'Halstarrig' DE LA MADRID SCHRIJFT ZIJN LAND HARDE KUUR VOOR VS ziet er tegenhanger in van Siberisch gas ~\llOOFD WEST Zwitserland koopt Leopard-tank \STORM VAN PRi Tl 1 Door Rime Brandsma NEDERLAND maakt nog steeds alle kans op een dikke order uit de landen rondom de Perzische Golf, om daar mee te helpen de dreigende milieuramp af te wenden. Maar op een 'zeer uitvoe rige' offerte heeft het minis terie van verkeer en water staat sinds mei niets uit het Golfgebied mogen verne men. Het ministerie coördi neert de initiatieven van di verse Nederlandse diensten en bedrijven om de giganti sche olieverontreiniging in de Golf aan te pakken. Intussen zijn de berichten over de olieramp verdeeld. Sommige instanties melden een oliekoek, die op enkele plaatsen 'meters dik' is, an dere deskundigen houden het op hooguit een centime ter of 30. En ook de verhalen over de totale verontreinig de wateroppervlakte („zo groot als België") lopen sterk uiteen. Maar feit is, dat per dag minstens twee- tot vierdui zend vaten olie (een vat be vat 159 liter) de Perzische Golf instromen - al spreken andere bronnen van wel 10.000 vaten per dag, de helft van een grote tanker. En feit is ook, dat de olielekkage, door de oorlog tussen Iran en Irak begin dit jaar op gang gekomen en tot nu toe niet gestopt, uitgroeit tot de grootste milieuramp ter we reld. Medio april ging de eerste Nederlandse missie naar de Golfstaten om hulp aan te bieden en er een vette op dracht uit te slepen, eind mei vloog minister Smit- Kroes van verkeer en wa terstaat met weer een missie naar Saoedi-Arabië. De mi nister uitte zich bij terug keer „redelijk optimistisch" over Nederlands kansen bij een opruimingsoperatie, verwachtte „binnen enkele weken" een reactie. Maar een echt antwoord is na drie maanden nog nooit geko men. Intussen is wel een uit voerige offerte richting Sa oedi-Arabië gegaan, nage reisd door een vertegen woordiger van het ministe rie ter verdere toelichting, op verzoek van de Saoedi's. Later gingen er nog wat ex tra telexen achteraan en daarna werd het stil. De zwarte vlek in het midden van de Perzische Golf geeft de omvang aan de olievlek. - foto en kaart archief de stem Twee Iraakse kustwachten wijzen naar een rookkolom die uit een van de getroffen olieraffinaderijen opstijgt. Deze week willen de bij het opruimingsproject be trokken Nederlandse bedrij ven en diensten weer eens vergaderen, om te kijken of nieuwe initiatieven ont plooid moeten worden. De Golfstaten zelf hebben de gigantische olievlek in hun wateren, die hun kusten nu daadwerkelijk bedreigt, niet wezenlijk aangepakt. Er zijn alleen door verschillende landen voor veel geld spul len gekocht, om de inlaten van hun vitale installaties voor drinkwater tegen de olie te beschermen. Eind maart van dit jaar sijpelden de eerste berichten over de olieramp de wereld pers binnen. Het was meteen raak-, „Een milieuramp die z'n weerga niet kent." Een reusachtige olievlek, afkom stig van Iraanse olie-instal laties, dreef toen al op de Perzische Golf, die „dreigt te veranderen in één groot oliemeer". Een van de bron nen van de olievlek was een bij het eiland Kharg (Irans belangrijkste olieterminal) op 2 maart door Irakese ge- vechtshelicopters stukge schoten olieplatform. Een ander, ooit door een tanker geramd, platform had het toen ook net definitief bege ven. De oliestroom liep - en loopt nog altijd - vrijelijk in zee. De oorlog, die in dat ge bied woedde en woedt ver hinderde reparaties. Geen deskundige durfde zich te wagen in dat strijdtoneel van Iran en Irak. De dikke oliekoek, die in grote platen op de Golf drijft, vaak net onder de wa teroppervlakte, heeft al veel schade veroorzaakt aan flo ra en fauna van de visrijke binnenzee. Het Wereldna- tuurfonds heeft noodkreten geslaakt over dat Arabische 'dierenkerkhof'. Veel vis is dood op de kusten aange spoeld, net als nagenoeg de hele populatie van de zeer zeldzame zeekoe dugong, zeeschildpadden, dolfijnen en zeeslangen. Tankerkapi teins maken nu ongemerkt hun schepen in volle zee schoon en verergeren de olieverontreiniging. De mi nister van volksgezondheid van Koeweit noemde de olievlek „een ramp voor ons én onze toekomstige genera ties". Begin april repten talloze deskundigen en delegaties uit Nederland, de VS en an dere Europese landen zich naar de Golfstaten. De olie- lagen waren toen al zo dik en omvangrijk, dat een gi gantische en onbetaalbare opruimingsoperatie nodig bleek. Een crisisberaad van de Golfstaten mislukte door Irans 'halsstarrige' opstel ling. Een korte wapenstil stand of gevechtsvrije zone voor de eerste reparaties om de oliespuiters te dichten bleek niet haalbaar. In ons land verenigde zich een uniek consortium in de 'jacht op de miljardenorder': de directie Noordzee van Rijkswaterstaat (ervaring met oliebestrijding), het Ne derlandse Centrum voor Handelsbevordering NCH, aannemers Volker Stevin en Boskalis, wegenbouwer NBM, zeesleperij Smit In ternational. Deze samen werking van deskundigen leek grote kansen te maken. Nederland zou er in de Arabische landen goed op staan, omdat de missies meer dan die van andere gretig toegesnelde landen op hulp inspeelden, en minder op het binnenhalen van de buit. Maar Iran en Irak bleven vechten en de olie bleef stro men. De omvang van de ramp begint die van een eer dere, soortgelijke ramp in 1979 in de Golf van Mexico (30.000 barrels, meer dan 500.000 ton aardolie in zee) te overtreffen. Met dat ver schil, dat de olie in de nauwe Perzische Golf veel sneller bedreigend was voor de kus ten, voor de vis (zeker daar een volksvoedsel van groot belang), voor de installaties die drinkwater uit de zee distilleren. Meer dan een half jaar na het ontstaan van de olielek kages is nog geen enkele Golfstaat serieus begonnen met de aanpak van de enor me en zich onstuitbaar uit breidende oliekoek. Er is ge harrewar in de geest van 'wie zal dat betalen' en bo vendien komen de olielan den meer en meer krapper bij kas, nu we het met min der olie blijken af te kunnen. Daarbij kwam een hele maand Ramadan, die alles in de Golfstaten lam legde (behalve de oliestroom). Nederland handhaaft het aanbod om een speciaal vliegtuig voor opsporing van verontreiniging in te scha kelen, om allereerst de ware omvang van de olieramp te verkennen. Die aanbieding is in de Arabische wereld al positief beoordeeld, maar Iran had ook daar moeite mee. Volgens J.Vos, secretaris Midden-Oosten van het NCH in Den Haag, vanaf het begin betrokken bij de Ne derlandse missies naar de Golfstaten, kan nu weinig anders gedaan worden dan afwachten tot de olie het eerste land zó tot de lippen stijgt, dat er wel wat gedaan móet worden en de eerste orders afkomen. Woordvoerder van ver keer en waterstaat B.Vos- kuil: „Het zal dan gaan om de aanpak van de kusten. De hele Perzische Golf hele maal uitmesten op olie is on doenlijk. Inderdaad, een mer a boire, letterlijk." Van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - Het armlastige Mexico is be zig aan een wonderbaarlijk herstel. Verleden jaar rond deze tijd leek Mexico de twijfel achtige eer te beurt te vallen het eerste land te zijn dat zou bezwijken onder de gi gantische buitenlandse schuld. Bankkringen in Amerika voorzagen in somberheid dat Mexico niet langer de afbetalingen van de schul den zou kunnen voldoen, waarna - volgens het scena rio - een wereldwijde bank crisis amper meer te vermij den zou zijn. Een jaar later blijkt Mexico de weg naar het herstel met verbluffende kracht te hebben hervonden. De aanslag op de Mexi caanse economie bereikte verleden najaar zijn hoogte punt. Zes jaar politiek en economisch stuntwerk van president Lopez Portillo hadden het land een econo mische groei van gemiddeld zeven procent gegeven, de werkgelegenheid groeide met zo'n half miljoen banen per jaar en Mexico groeide uit tot het vierde olieprodu cerende land van de wereld (tien jaar daarvoor was Me xico nog een energie-impor teur). Maar wat iedereen wist, alleen niet zei, was dat het Mexicaanse 'wirt- schaftswunder' tegen on aanvaardbaar hoge kosten was gerealiseerd. De schuld aan buitenlandse banken was opgelopen tot een slor dige tachtig miljard dollar (ruim 230 miljard gulden). De ziekte brak pas in alle hevigheid uit, toen de terug val in de wereldeconomie zijn uitstraling kreeg op de olie-exporten. Mexico ver loor een flink deel van zijn 'vaste' inkomsten en kwam accuut in betalingsproble men. Dat had een paniekgolf in het Amerikaanse bank- circuit tot gevolg. Alleen al in de VS bleken de negen grootste banken bijna de helft van hun banktegoeden in Mexico te hebben uit staan. Als de betalingen aan die banken in gevaar zouden komen, moesten de centrale banken bijspringen en dat kon er dan weer toe bijdra gen dat het hele wereldgeld stelsel in elkaar zou klap pen. Inmiddels hadden verkie zingen in Mexico zelf een nieuwe politieke top aan de macht gebracht, onder lei ding van de technocratisch ingesteld Miguel de la Ma drid. Na zijn ambtsaanvaar ding devalueerde hij de Me xicaanse Peso met tachtig procent, liet hij de trots van het grote land met de nog grotere ambities varen en klopte aan bij het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF). Dat Fonds helpt lan den met betalingsmoeilijk heden aan overbruggings kredieten, in ruil voor strak ke economische recepten. De la Madrid voerde de IMF-richtsnoeren nauwge zet uit. De openbare uitga ven werden van 16 tot 8 pro cent teruggebracht; lonen werden bevroren; de impor ten werden met 70 procent verminderd en de Peso werd nog enkele malen gedeva lueerd. De bittere pil leverde eerst een sterke verminde ring op van de inflatie (ver leden jaar ruim 100%; nu nog 'maar' 80%) en het tekort op de handelsbalans (begroot 9 miljard in 1983) werd in de eerste helft van dit jaar om- De la Madrid .resultaat. - foto archief de stem gezet in een overschot van 7,5 miljard. Mexico kon de wereld verleden maand zelfs laten weten dat het over bruggingskrediet van 1 mil jard gulden van het IMF noch een snel krediet van 15 miljard van 530 banken aan gesproken hoefde te worden. Mexico houdt dus geld 'over'. Dat is natuurlijk niet waar, omdat het herstel in feite slechts het gevolg is van de breuk met de oude politiek. De gezondere om gang met de staatsschuld maakt de economie op zich zelf nog niet beter, want het is slechts de voorwaarde voor echt herstel. De economische kuur van De la Madrid krijgt daarom ook een politiek vervolg. De sterke overheidsinvloed op de economie (60% van de hele huishouding voltrekt zich binnen de overheidssfeer) wordt aangepakt. De presi dent heeft een ministers ploeg om zich geformeerd die bestaat uit bankiers en die elk persoonlijk bekende tegenstanders zijn van de politiek van nationalisaties, die onder Lopez Portillo tot handelsmerk was verheven. Na het radde herstel van de handelsbalans vormt het aanpakken van het tweede probleem de nieuwe test voor de daadkracht van Me xico's nieuwe leiderschap. Op de eerste plaats moet de regering opboksen tegen de gigantisch uitgedijde bu reaucratie (en de smaakma kende corruptie) als zij een groot aantal nationalisaties ongedaan wil maken. De noodzaak daartoe is le vensgroot. Het gezagheb bende Engelse weekblad The Economist schreef deze week dat de enorme schul den van de 400 grootste, door de staat gerunde, onderne mingen met name de indus triële takken die de feitelij ke economische groei moe ten gaan maken voorlopig nog de lucht uit de longen persen. Een sanering op eigen gelegenheid van de schulddragende grote staatsbedrijven zal nodig maar onontkoombaar zijn, wil Mexico's herstel uit meer bestaan dan uit schuldsanering. The Econo mist illustreerde de Mexi caanse ziekte het best door te stellen dat de feitelijke omvang van de export van Mexico (75 miljoen mensen) op slechts een kwart ligt van die van een land als Taiwan (18 miljoen inwoners). Dat cijfer geeft aan dat Mexico nog een lange weg te gaan heeft. Het begin is evenwel al gemaakt. Van onze redactie buitenland ROME - De centrale banken van de rijkste wes terse landen zullen volgende maand praten over een voorstel om het Internationale Monetaire Fonds (IMF) met een grote lening uit zijn on middellijke financiële problemen te helpen. Dat zal gebeuren op een vergadering van de Bank voor Internationale Betalin gen (BIB) in Bazel. Het voorstel is afkomstig van de algemeen directeur van het IMF, Jacques de La- rosière. De landen van de zogenoemde Groep van Tien, die na de toetreding van Zwitserland overigens elf leden telt, zouden het fonds drie miljard dollar moeten lenen. Van Saoedi- Arabië wordt eenzelfde be drag verwacht. Het IMF komt dit jaar naar schatting zes tot acht miljard dollar tekort omdat het steeds meer hulp moet bieden aan ontwikkelingslanden als Mexico, Argentinië en Bra zilië. De Westduitse minister van financiën, Gerhard Stoltenberg, verklaarde deze week dat Saoedi-Arabië al leen geld beschikbaar wil stellen als de rijke indus trielanden ook over de brug komen. De meeste industrie landen zullen hun reactie op het voorstel vermoedelijk laten afhangen van de hou ding van de VS, waar toe stemming van het Congres nodig is voor deelneming aan een lening. Volgens de functionaris van de Ita liaanse centrale bank zullen Japan, Canada en de West- europese leden van de groep, waaronder Nederland, wei nig voelen voor een lening als de Amerikanen er niet rechtstreeks of indirect bij betrokken zijn. De meningen van de in dustrielanden zullen ver moedelijk worden gepeild op de normale maandelijkse bijeenkomst van de BIB op 12 september. Afhankelijk van het resultaat daarvan zal worden besloten of er vergadering wordt belegd voor nadere bespreking van het voorstel. Het IMF hoopt dat de zaak rond is voor zijn jaarvergadering van eind september. BARCELONA - Ter wijl West-Duitsland zich opmaakt om als eerste Westeuropese natie het Russische aardgas te ontvangen via de zwaar omstre den Siberië-pijplei- ding, is Spanje een in ternationaal offensief begonnen om dwars door de Straat van Gi braltar een pijpleiding aan te leggen die aard gas vanuit Algerije en Nigeria naar de Noordeuropese indus trielanden moet per sen. Het Spaanse initiatief, dat een alternatief kan vormen voor de Europese afhanke lijkheid van de Russische gasleveranties, heeft tot nu toe alleen in de VS een warm onthaal gekregen. Het Spaanse voorstel is gebaseerd op een technisch rapport dat in november 1981 door de Amerikaanse onderneming Bechtel is ge publiceerd. De pijpleiding moet in eerste instantie de enorme aardgasvelden van Algerije verbinden met de industriecentra in de Noord en Middeneuropese landen. Later kunnen eventueel ook de aardgasvoorraden van het veel zuidelijker gelegen Nigeria er op aangesloten worden. De oversteek van de Straat van Gibraltar, die op sommige punten van het uitgekozen traject meer dan 250 meter diep is, geeft vol gens de deskundigen geen onoverkomelijke problemen. De pijp krijgt volgens de plannen een doorsnede van 20 centimeter en onder steund door 56 pompstations moet hij in staat zijn iedere dag 1,5 miljard kubieke me ter gas af te leveren bij de hongerige westerse energie consumenten. De totale kos ten van het project bedragen volgens het rapport tussen de 8 en 10 miljard dollar. De Spaanse minister van Industrie en Energie, Carlos Solchaga, kwam afgelopen maart voor de eerste maal met een initiatief op de proppen tijdens een verga dering van het Internatio nale Energie Agentschap (IEA). Komende oktober komt het IEA opnieuw bij een en dan probeert Spanje de overige leden van het agentschap over te halen tot een serieuze studie van het ambitieuze project. Voor beide partijen zitten er enorme voordelen aan het plan, aldus de Spaanse mi nister Solchaga. Voor de Afrikaanse landen betekent een rechtstreekse pijplei ding een ongekende uitbrei ding van hun tot nu toe be perkte afzetmarkt en dus een enorme verhoging van hun inkomsten. En voor de Westeuropese landen bete kent het project een nieuwe en goedkopere energievoor ziening. Het Algerijnse gas wordt op dit moment im mers per boot naar de West europese consumenten ge transporteerd. Daarvoor moet het eerst via een lang durig en kostbaar procédé vloeibaar gemaakt worden. Een ander, niet onbelangrijk voordeel, is dat de afhanke lijkheid van de zwaar om streden Russische Siberië- gaspijpleiding door het pro- Shultz .enthousiast.i - foto archief de stem ject sterk verminderd kan worden. Het Spaanse ministerie van Industrie heeft de laat ste maanden een intensieve campagne ontketend om de betrokken landen voor het plan te interesseren. Tot nu toe zijn de reacties echter nauwelijks enthousiast te noemen. Het land dat in theorie het meest geïnteres seerd zou moeten zijn, Alge rije, is ronduit sceptisch over de haalbaarheid van het plan op korte termijn. De Algerijnen hebben de laatste jaren miljoenen dol lars geïnvesteerd in kostba re installaties om gas vloei baar te maken. De onkosten hebben hun rendement nog maar nauwelijks opgeleverd omdat het gasverbruik in West-Europa sterk is terug gelopen als gevolg van de nu al tien jaar durende crisis. Zij willen dan ook eerst wa terdichte politieke en econo mische garanties voordat zij zich opnieuw in een finan cieel avontuur storten. Ook een belangrijk industrieland als Duitsland heeft volgens de Spaanse opiniepeiling op dit moment nauwelijks inte resse voor het geld verslin dende project. En temeer niet omdat de aansluiting op de Russische aardgasvelden voor de deur staat. Spanje's industrie-minis ter Solchaga is echter niet van plan om zich te laten ontmoedigen door de eerste terughoudende reacties. Hij rekent vooral op Ameri kaanse steun wanneer Spanje op de oktober-bij- eenkomst van het IEA zal aandringen op de benoe ming van een officiële on derzoekscommissie om de details van het ambitieuze project verder uit te werken. Die Amerikaanse steun is al bij voorbaat verzekerd: Washington heeft het Spaanse plan enthousiast ontvangen. Meer om politie ke, dan om economische re denen, dat wel. De Europese afhankelijk heid van de Russische gas- velden is president Reagan nog steeds een doorn in het oog, hoewel de Amerikanen de sancties tegen het ga sprojekt deze week hebben opgeheven. Ook George Shultz, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken, heeft zich de afgelopen maanden fanatiek voorstan der getoond van de Afri kaanse gaspijpleiding. Maar dat heeft misschien ook te maken met het feit dat Shultz jarenlang president is geweest van de firma Bechtel, precies de onderne ming die het onderzoek heeft verricht waarop Span je nu haar politieke initia tieven baseert. ADVERTENTIE I van ome redactie buitenland rONN - Volgens het hoofd Can de Westduitse binnen landse veiligheidsdienst Her- ert Hellenbroich zijn er aan- tijzigingen dat terroristen Igewapende aanvallen of bom- Vra Van ome redactie buitenland I WARSCHAU - „De Rooms- I Katholieke Kerk van Polen is de belangrijkste vijand van I het socialisme en een groot ge vaar voor de staatkundige or- I dening van Polen". Deze onge woon felle aanval op de rk kerk is afgedrukt in het jong- I ste nummer van het tijdschrift I van het centraal comité van de I Poolse communistische partij. Volgens het blad moet „met I grote gestrengheid" worden opgetreden tegen de kerk. Het orgaan vindt het volko- Imen duidelijk, dat een gelovi ge geen deel kan uitmaken Ivan de partij. I Het Poolse bewind heeft het look beleefd dat een van de vijf ondergrondse leiders van Soli- I dariteit, Wladyslaw Hardek, zich heeft aangegeven bij de I autoriteiten. In een verklaring voor de Poolse televisie zei I Hardek gisteren dat voortzet ting van de ondergrondse I strijd zinloos is en slecht voor IPolen. Er is overigens twijfel I gerezen of Hardek zich vrij- I willig heeft aangegeven. Ar- Irestatie wordt waarschijnlij ker geacht. - West-Duitsland heeft jiet m de concurrentiestrijd |met de Verenigde Staten ge- I wonnen wat de grootste wa- I Ponaankoop uit Zwitserlandse I geschiedenis betreft. '-)e Zwitserse regering ver- Ikoos op advies van de militai- I e deskundigen de aankoop I an de Westduitse Leopard- l»j ,nk boven de Amerikaanse '^-1-Abrams. I"et leger zal over een perio- Le van 15 jaar 420 leopards r0gen.De eerste serie van 210 a zal geleverd worden l °°,r bedrag van 2,5 mil- r™ Zwitserse frank (ca 3,25 'O 3rd gulden). I an onze redactie buitenland g fenuM Re Duitse Bonds- v fcrow is 66,1 sto™ van L. ,n opgestoken tegen c Ndomli* Van dC reBerin«- Ben v m de organisatie van le- ten de voormalige Waf- Pist v schrappen van de «ringp" extremistische groe- §aat om het „Bundes- h Ihali Soldaten der ehe- n L r„en Waffen-SS" (HIAG), n gelmatig bijeenkomsten n Z H d te n e<

de Stem | 1983 | | pagina 4