"EMIR DE STEM even._ UITBLAZEN Vissen in het buitenland te duur Topje van ijsb Steeds meer raadsels rond ontvoering Emanuela Orlandi Arts onderzoekt man van 159 jaar Misgreep DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 :PAGINA TWEE Merels Egels Waterjuffers Reddingsoperatie voor engel op pausen-burcht HENGELEN PONDERDAG 25 AU Man geheugen kwijt: politie zoekt familie DE STEMCOl) T5 PAGINA 2 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLANC Jaargang 123 Nr. 20.214 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal J 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41481 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/ m vri 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Huist Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren mat/mvr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK Hoe zit het eigenlijk met het botulisme? Is dat weer voor bij? Over het bacterievuur heb ik nu pas - eind augus tus al weer - gelezen. Vorig jaar hadden de kranten het daar veel drukker mee. Wes- penplagen zijn er ook weer genoeg, met alle sprookjes die daar bijhoren. Zo moest ik lachen om die speeltuin beheerder die een lange ta fel met flesjes limonadesi roop had klaargezet voor de wespen zodat de kinderen even verderop rustig en on gestoord van hun limonade zouden kunnen genieten. Zo'n middel is erger dan de kwaal en trekt alleen nóg meer wespen aan. Lang geleden al heb ik dat zelf proefondervindelijk kun nen vaststellen. Dat was in Gie thoorn, een waterig dorp waarover je tegenwoordig zelden nog iets hoort, maar dat toen populair was als het decor van de suksesvolle speelfilm „Fanfare". Wij dus ook eens naar Giethoorn. Het wemelde er van de wespen, vooral op het terras waarop we waren neerge streken. Af en toe pendelden er wel vijf, zes heen en weer tussen onze bierglazen. Een paar tafels verder zat een groep kinderen. Ik dacht: als ik die kinderen nu eens tracteer op een ijsje, dan gaan daar mis schien al die wespen op af. Ik liet de ijsjes - van een dub beltje toen nog - aanrukken voor de verbaasde kinderen, maar het hielp niets. Er trokken weliswaar heel wat wespen op de zoete geur af, maar rond onze bierglazen vloog er niet één minder om. De wespologen die elke zomer door de krantenredacties worden ge beld, vertellen het telkens weer: met zoetigheid kun je alleen maar wespen lokken, niet wèglokken. De deskundigen beweren ook in koor dat er geen sprake is van een wespenplaag. Het is ook niet waar dat een zachte winter met te weinig vorst verantwoordelijk is voor een eventuele wespenplaag. Het is eer der zo dat het soort winter en voor jaar dat wij nu hebben gehad de wespenstand schaadt. De larven kunnen beter tegen de kou dan te gen het nat. Zonder nu te willen suggereren dat er sprake was van een plaag, kan ik wel zeggen dat we deze zo mer even wat last hadden van vlie gen, in het bijzonder die weer zinwekkende, maar prachtig meta lig glanzende bromvliegen. Blauwe en groene. We hebben dat pro bleem even heel milieuvriendelijk opgelost. Het kon ons doodeen voudig niet ontgaan dat de vliegen verzot waren op de bloesem van de munt, die in het kruidentuintje vlak bij de keukendeur stond. Er zat voortdurend een hele zwerm van die vliegen in de munt en telkens wanneer iemand de keuken bin nenging, joeg hij die zwerm op en zoog er vanzelf een paar mee naar binnen. Ik heb de bloemen wegge knipt en het probleem was opge lost. Egels wennen snel aan de nabijheid van mensen en zijn dan helemaal niet schuw meer. Deze foto werd afgelo pen winter gemaakt in een dierenpension in Hannover. De hier aanwezige egels waren gebracht door stadsbe woners die de dieren in hun tuinen hadden aangetroffen terwijl ze al in hun winterkwartier hadden moeten zitten. - FOTO DPA/ARCHIEF DE STEM We hebben nog steeds jonge merels, vermoedelijk van het ouderpaar dat jaarlijks in de trom petklimmer huist. Die beestjes kun nen pas heel laat aan gezinsvor ming beginnen omdat de trom petklimmer zo laat uitloopt en pas tegen juli echt bescherming gaat bieden. Dat de merels zich hand haven bewijst dat ze nog midden in de natuur staan al heten ze gedo mesticeerd te zijn. Nog nooit in één zomer hebben we in onze tuin zo veel overschotjes gevonden van door de katten opgesoupeerde jonge merels. Deze week vond ik het achtste. Het zijn waarschijnlijk allemaal slachtoffers van dezelfde kat, een roodbruine sluiper die je bij nacht en ontij tegenkomt. Zij is een echte jager, zeer op haar hoede en alleen te verschalken met een emmer wa ter wanneer ze gebiologeerd haar prooi observeert. Dat katten niet meer terugkomen op plaatsen waar ze een natte pels hebben op gelopen is overigens ook een sprookje. Je zou veronderstellen dat de voortdurende nabijheid van die kat de merels zou bewegen naar een andere, veiliger tuin om te zien, maar nee, ze blijven waar ze zijn en nemen het verlies van wat jongen voor lief. Zo is blijkbaar het leven van de merel nu eenmaal. Wij met onze menselijke maatstaven kun nen ons daar echter moeilijk bij neerleggen en we haten die ellen dige kat, maar wat doe je eraan Je mag andermans kat niet doden. Veel plezier hebben we deze zo mer beleefd aan de egel-familie die een aantal weken in de tuin huisde. Egels zijn niet erg schuw en als je niet te veel lawaai maakt (hoewel ze zelf, smakkend en knorrend door de tuin scharrelend, nogal luidruchtig zijn, schrikken ze ge makkelijk van geluiden, zelfs van de klik van een camera) kun je ze tot op minder dan een meter nade ren en zelfs aanraken zonder dat ze zich uit vrees oprollen. Met een schoteltje melk, dat nog al eens moest worden bijgevuld, slaagden we er in de familie nog een tijdje vast te houden nadat de jongen al onafhankelijk waren ge worden. Het was een kostelijk ge zicht de ouder met zijn twee jon gen van de melk te zien slurpen. Binnen enkele dagen hadden de egels ons afgericht en wisten wij precies wanneer het schoteltje ge vuld diende te worden. De egel huishouding werd zeer regelmatig en stipt gevoerd. Je kon er de klok op gelijk zetten. Dit jaar zijn er ineens opvallend veel waterjuffers. Ik heb mijn hand boek „Planten en dieren in de tuin" er al eens op nageslagen, maar het antwoord op de vraag waarom die waterjuffers juist nu in mijn droge tuin komen, niet kun nen vinden. Misschien zijn hun vennen en sloten, verderop in de polder drooggevallen. Als je zo een paar maanden bui ten leeft, in de tuin in plaats van in de huiskamer, dan zie je heel wat dingen die in koelere zomers onop gemerkt blijven. De verscheiden heid aan insecten is ronduit verba zingwekkend en hun aantal is enorm. En ze blijven een beetje schrikaanjagend, vooral als ze groot zijn en onverwacht op je hand of hoofd landen. Maar weinig insecten doen dat overigens. De hommels brommen verstoord als je een hanekam plukt, maar zoeken dan gewoon een andere bloem op. Ze lijken wel dronken. Overal verschijnen nu de spinne- webben, de appels rijpen aan de dwergboom en de herfstasters staan in knop. De komkommertijd en de wespenplagen zijn bijna voorbij. Wat 'n zomer! Deskundigen van de Romeinse dienst voor monumentenzorg heb ben een plan opgesteld voor de redding van de bronzen engel die sinds 1752 op de zogenoemde En gelenburcht in Rome staat. Het beeld dat de Vlaamse beeld houwer Peter Anton Verschaffeit destijds voor paus Benedictus XIV vervaardigde, dreigt van de koepel van het middeleeuwse, ronde ge bouw te storten. Komende maand zal een begin worden gemaakt met het uit elkaar halen van het vijf me ter hoge beeld, dat is samenge steld uit in totaal 30 gegoten stuk- ken. Vervolgens zullen de delen 1 met een helikopter naar de binnen- plaats van de burcht worden over- gebracht voor verdere restauratie. 1 Dan zal het zwaar geroeste voet- stuk van het beeld worden her steld. De autoriteiten hopen dat het beeld in het voorjaar van 1985 weer op zijn plaats zal staan. De Engelenburcht was aanvanke- lijk het mausoleum dat de Romein- se keizer Hadrianus in de jaren 135-139 voor zich en zijn opvol gers liet bouwen. In de middeleeu- wen was het een versterkte burcht 1 voor de pausen. Via een tunnel is het bolwerk met het Vaticaan ver- bonden. In de loop der tijden ge- bruikten pausen de Engelenburcht als wijkplaats bij invallen van bui- tenlandse troepen, zoals tijdens de plundering van Rome door Karei V in 1527. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van onze redactie buitenland ROME - Het is twee maanden geleden dat de 15-jarige Ema nuela Orlandi in Rome voor de laatste maal werd gezien toen ze de muziekschool verliet waar ze fluitlessen volgde. Het meisje, een dochter van een eenvoudige werknemer bij het Vaticaan, droeg op die 22e juni tegen zeven uur 's avonds een blauwe spijkerbroek en een witte blouse. Toen de ouders een week later overal in de Italiaanse hoofdstad aanplakbiljetten met daarop een foto van Emanuela lieten aanbrengen, dachten velen dat het slechts ging om een van huis weggelopen meisje. Maar spoedig daarna stortte de wereldpers zich op het 'ge- val-Orlandi', dat tot een mis daadzaak van internationale allure werd verheven. Ver banden werden gelegd met de schimmige wereld van de spionage en contra-spionage. Talrijke telefoontjes van per sonen die belangrijk wilden doen of van mensen die uit de ze zaak financiële of politieke munt wilden slaan, brachten de opsporingsautoriteiten en de publieke opinie in de war. Meer dan 20 verschillende op bellers beweerden dat ze Ema nuela gevangen hielden. Foto kopieën van met de handge schreven boodschappen van de ontvoerde en bandopnamen met daarop het huilen van een meisje dat Emanuela moest voorstellen, werden aan kran ten toegespeeld. Twee anonieme brieven droegen een poststempel uit het Westduitse Frankfurt. In de telefoontjes en brieven die serieuzer leken, werd steeds weer de vrijlating geëist van Mehmet Ali Agca, de man die in Italië vastzit wegens een aanslag op de paus. Eenmaal werd de 20e juli als ultimatum genoemd. Agca, die van de provinciale gevan genis in Ascoli Piceno naar Rome werd overgebracht, ver klaarde, dat hij niets te maken had met de ontvoering en op deze manier zijn vrijheid niet wilde herkrijgen. Paus Johannes Paulus II deed een beroep op de ver meende ontvoerders..itosaf ,ch Op 4 augustus kreeg het Ita liaanse persbureau Ansa in Milaan een brief die was on dertekend door „Turkesh - het antichristelijke Turkse bevrij dingsfront". In deze en andere brieven van „Turkesh" werd - net als in enige anonieme tele- Emanuela Orlandi ...twee maanden... - FOTO ARCHIEF DE STEM foontjes - in zeer belabberd Italiaans bijzonderheden ge- geven over Emanuela's ge woonten. Maar als bewijs dat het meisje nog leefde, was deze vage informatie niet toerei kend. Taalkundigen' en psycholo gen analyseerden de brieven en telefoontjes. Zij zijn er ze ker van dat die niet het werk zijn van Turken of Engels sprekende personen, hoewel de opbellers aanvankelijk de indruk wekten Engelsen te zijn. Inmiddels geldt het als zeker dat de briefschrijvers en opbellers Italianen zijn die zich willen voordoen als Tur ken. Niettemin werd het er gaandeweg niet duidelijker op. In de tweede brief van „Turkesh" heette het dat er onenigheid bestond tussen de ontvoerders. Sommigen zou den staan op de vrijlating van Agca, maar anderen zouden er genoegen mee willen nemen als de paus openlijk verklaart dat de Turkse terrorist net zo goed een mens is als Emanuela Orlandi. De verwarring wordt ver der alleen nog maar vergroot door de zinloos lijkende op sommingen van namen en ge- tallencombinaties in de toch al nauwelijks verstaanbare tele fonische boodschappen en brieven. Aan het laatst ont vangen schrijven was een fo tokopie toegevoegd van een bladzijde uit een schoolatlas. Een gebied van verscheidene vierkante kilometer was als de plaats aangegeven waar Ema nuela verborgen zou worden gehouden. De dadelijk inge stelde zoekactie van de politie leverde echter net zo weinig op als eerdere speuroperaties. BEAVER DAM Een mohamme daanse religieuze leider uit Pa kistan in wiens paspoort als geboortejaar 1823 staat ver meld, is in Beaver Dam in Wis consin aangekomen om er een uitgebreid geneeskundig on derzoek te ondergaan. Volgens dr. Ayaz Samdani, een Pakistani van afkomst en al een jaar of twaalf huisarts in Beaver Dam, is Sayed Abdul Mabood met zijn 159 jaar waarschijnlijk de oudste we reldburger. „Hij heeft veertien zonen van wie er een de 100 is gepasseerd." Saped Abdul Mabood arri veerde vorige week laat op een avond in een rolstoel op de luchthaven Heathrow (Lon den) waar de douanebeambten hun ogen niet geloofden toen zij 's mans paspoort controleer den. Later vloog de oude man door naar Chicago. Dr. Samdani gelooft niet dal Mabood zo oud geworden is door een of ander geheim re cept. „Hij leeft gewoon naar de Koran. Daar staat in dat je een lang leven kunt leiden en dal gelooft hij", aldus de arts dit zelf ook een toegewijd moham medaan is. Na het onderzoek, dat enkele weken in beslap zal nemen, gaat Mabood op zijn jaarlijkse bedevaart naar Mekka. Ongevuld Rond de cijfers dienen - in de richting van de wijzers van de klok - woorden van vier letters te worden inge vuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje boven het cijfer te staan. 1. paar, 2. deel van een bijen korf, 3. hete vulkaanstof 4. rekening, 5. voedsel, 6. mest vocht, 7. omroepvereniging, 8. meisjesnaam, 9. stekelig dier, 10. ongevuld, 11. woede, 12. vulkaan, 13. nauwe, 14. loven, 15. vuil, 16. verdrags organisatie. - OIVN '91 'aooB SI 'U3J.3 'PI '36u3 £i 'vuig zi '36m n 'fiaaj oi 'p6s '6 'vayx g Va VA L 'ijrm g «uaja g '"jou f, 'vav\ g 'ivm g 'Vis j :ONISSOTdO Wanneer sportvissers onder elkaar spreken over vissen in het buitenland dan is negen van de tien gevallen het kos tenaspect erg belangrijk. Vissen in het buitenland heeft de naam op z'n minst niet goedkoop, zeg maar ge rust, knap duur te zijn. In veel gevallen is dat ook wel zo. Gingen een aantal jaren geleden nog jaarlijks een dikke 40.000 Nederlanders naar het veelkleurig Ierland waarvan 9.000 uitsluitend om er te vissen, het wordt wat minder. Niet alleen Ier land heeft te lijden onder een teruggaande economie, landen als Engeland, Schot land, Noorwegen en Zweden kampen ook met een gebrek aan belangstelling van sportvissers. Wat betreft de publiciteit omtrent het sportvissen in het buitenland heeft de Ierse Republiek zich al sinds jaren her een prima naam verwor ven. Goed, het Ierse Ver- keersburo zou een en ander best wat uitgediept willen zien, maar publiciteit was er en is er nog steeds. Dat de beste publiciteit voor wat be treft sportvissers bestaat uit het (liefst veelvuldig) van gen van vis behoeft geen twijfel. Niet voor niets kent men vanuit Ierland jaarlijks zgn. Specimen Awards toe -aan buitenlandse vissers die erin slaagden ofwel een zelf- zame of een grote vis te ha ken. met Rien van Nunen Het vissen in het buiten land is dan ook aardig be kend, andere zaken dan al leen bestemming visvangst en gaan het bezoekersgedrag mede bepalen. Mij kan het persoonlijk geen sikkepit schelen of het weer tijdens een vistrip nu goed is of slecht, ik vis en daarmee bas ta. Toch kan ik me heel goed voorstellen dat een verregen de Engelse of Schotse visva kantie mensen aan het den ken zet. Neem daarbij de voortdurend stijgende hotel- prijzen, benzine, vliegkosten of zoiets als het huren van een auto en begrijp waarom veel hengelaars het voor ge zien houden. Hengelaars zijn ook geheel andere toeristen dan gewone. Vis vangen komt op de eerste plaats, goed voedsel zeker op de tweede. Nu hoeft het vangen van vis niet prijzig te zijn, dat kan men zo duur maken als men zelf wil. Vijftig gul den voor een dagje zeevissen is heel normaal, zeker gezien het hoge peil van het gebo- dene in vergelijking met de bootvisserij in eigen land. Misschien is het goed om even aan te tippen: Er is geen Zweed, geen Noor, En gelsman, Ier of Schot die bij voorbeeld voor zeevissen naar het buitenland zou moeten. Welhaast elke visse rij is er binnen handbereik. Een land als Ierland is wat dat betreft al helemaal ide aal. Nergens is men langer dan een dik uur rijden van een of andere kuststreek. Visplaatsen genoeg, van overbevissing is geen sprake, noch op zout, noch op zoet water, met uitzondering van de zalm. Reizend in gezelschap van enkele medehengelaars kan men echter wel degelijk op de goedkopere toer, zeker als men daarbij ook nog kampe ren wil. Landen als Zweden, Noorwegen en Ierland ken nen wat vrij kamperen be treft geen gelijke. Eigen potje gekookt en ziedaar een geweldige maar ook tegelijk avontuurlijke en goedkope visvakantie. Men reist dan voornamelijk via de veerver- bindingen en maakt bij voorkeur gebruik van de goedkope tarieven (soms nachtboot, soms juist dag boot, speciale tarieven voor 4 volwassenen e.d.). Wie een beetje zoekt kan zich veel geld besparen, wie luxer wil heeft een dikkere portemon nee nodig, zo simpel ligt dat. Trouwens in geen van de ge noemde landen is het echt noodzakelijk met een grote huurboot mee te gaan om te vissen. Vanaf de kant kan het ook en wat zoetwatervis sen betreft staat men er voor zover het witvis aangaat nog pas in de kinderschoenen. Men vist in dergelijke lan den nimmer op witvis Zalm, forel, zeeforel, e.d. zijn veel belangrijker. Gevolg, de vaderlandse zoetwatervissers treft er een waar visserspara dijs aan, mitsmits men niet teveel tegelijk wil. Alles zien, alles vangen, zo werkt dat niet. Ook bij ons zijn er meer matige en slechte da gen als goede, dat is in welk land danook niet anders. Veelal is een gebrek aan goe de voorbereiding en kennis van zaken bij de hengelaar er de oorzaak van dat de vangsten zo matig zijn als men vaak beweert. Ikzelf heb in Ierland vrijwel uitslui tend uitstekende ervaringen, zo ook tijdens een tweetal re cente trips naar West-Zwe den. Wie over Zweden mee' weten wil vraagt even eet gratis abonnement aan of Vistoerist een nieuwe visgids over een tot nog toe ureinit bekend visland. Zweeds Ver- keersburo, Zeestraat 71 2518 AA Den Haag. Dat er in vis, met name vetti vis als paling, overal in ons land PCB's voorkomen is be kend. Minder bekend is dl geschiedenis welke de PCB's al achter zich hebben en wel ke gevolgen ze voor onze toe komst zullen hebben. Eet (beangstigende) tip van de sluier wordt opgelicht door het pas uitgekomen boekje- De Fuik ofwel De keerzijde van de Chemische revolutie- De Kwestie PCB's. Zeer de moeite waard om te lezen »l kan niet worden ontkend dol het lezen ervan hier en door bepaald walging oproept voornamelijk vanwege bel feit dat overheden in de gan se wereld wat de PCB's be treft bijna dagelijks in Se' breke blijven. Uitgave vat o.a. Vereniging Milieu-de fensie. ISBN 90 6479 0140. f» de boekhandel f 14,95. Vit Werkgroep Noordzee: b" overmaking van f 17,25 of giro 3666563 t.n.v. V/I- Noordzee Amsterdam. De man waarvan de politie alleen de voornaam weet: fred - FOTO ANP GRONINGEN (ANP)- De Groninger politie is op zoek naar mensen die informatie kunnen geven over een onge veer 40-jarige man, die op 18 augustus naar het politiebu reau kwam en die alleen zijn eigen voornaam nog kent: Fred. Hij leidt aan een ernstige vorm van geheugenverlies. De man is ongeveer 1,95 me ter lang. Hij heeft bruine ogen en zwart naar voren gekamd haar dat wat begint te grijzen. Hij is een verwoed pijproker. Hij zou twee kinderen hebben. Hij was ge kleed in een licht-bruine rib broek met brede rib met bijbe horend jack, lichtblauw over hemd met gestreepte, bruine veterschoenen maat 48 en lichtblauwe sokken. (ADVERTENTIE) -aktie 'n goeie aktle! Dat zeggen duizenden missio narissen over de jaarlijkse, landelijke vervoersaktie van de MIVA. De MIVA, de Missie Verkeers middelen Aktie, houdt nu haar aktie 443 vervoermiddelen ten behoeve van het werk van de kerken in de derde wereld. Een GOEDE aktie omdat men sen worden geholpen. Doe daarom ook deze week iets bi- zonders: Giro: 272249 Banknr.: 70.70.70.619 ten name van: MIVA, Vijverstraat 12, BREDA. Beroepsmilitairen zijn niet alleer verzekerd, die premie-vrije verzf zinsleden. Omdat VVD-staatssecr die faciliteit een eind wil maken I basis Leeuwarden besloten eei houden. Als gevolg daarvan wore teerd dan normaal. Defensie heeft de laatste tijd n ving van beroepspersoneel. Dat c baan nog steeds aantrekkelijke k; ongemakken staan voordelen, c kan bieden. Dat telt zwaar in een werkloosheid. Met volledige erk€ komen voor hun maatschappelijk gesteld worden of de beroepsmil op de goede weg zijn. Als iedereen moet inleveren geen uitzondering worden gemae gelijking met andere ambtenaren verkeren. Die hebben bijvoorbee tenverzekering voor hun gezin, t Leeuwarden komt ons daarom als voor beroepsmilitairen een betere trom te roeren. Het feit namelijk zwaar wordt bezuinigd dat daan komt en de geoefendheid van t °opt Dit laatste kan kwalijke gev< Hjke veiligheid van onze militairen. Door - voor de eerste maal - zijn 'e brengen heeft het arrondissem gelegenheid geboden meer zicht Djemen waarvoor de justitie en p zien Dat is een goede zaak. Een net een open communicatie, no n 'aarverslag constateert dat gevallen in deze contreien slecht: icn werkelijk op dit gebied afspet rin t beto°9d wordt, de vormin 'ngsteams op meer permanente i an de ijsberg kan blootleggen, an morgen worden begonnen. B e criminaliteit hebben regionale ri wezen. Verbazing wekt de mededeling „^dissment er ondanks he van 9eslaa9d zijn te komen tot ten unfraudezaken. Dat is natu na KVan de verzorgingsstaat vrijel Q Dur9ers zich maar zorgen mak sociale verzekeringsstelsel, u jaarverslag biedt stof voor ei maf!? e,raden over de taak en wer oenn Jk beleid inzake de bestri v omen zware criminaliteit, de ve dannSchandalen hebben onder t ber 1 o£lm'9e raadsdebatten doen rinn een officier van jas van cfan de raadscommissie van bpiJrer9en op Zoom een toelichtii baar kunannenzij^rket- °°k liikTrtS'0t,e n°9 deze opmerking: teriiio de Politie, het openbaar mir we .®,rnacht de laatste tijd steed werLH 9 over straat willen (blijv mo*5Uk' 00k veroorzaakt door c ten gaan besteden.

de Stem | 1983 | | pagina 2