Nederlandse jeugd heeft 3,5 te besteden Achtduizend leerkrachten en I TENZIJ BETROKKENEN TEGENDEEL AANTONEN Machtsgreep PvdA in waterschappen Vakantie deze winter tien pet goedkoper Sparen f/AMDAAG nu trein in anderen Mexico betaalt rediet versneld terug Stichting in oorlog met video-piraten Kopen bij boer populair \Komende twee jaar nog eens 12.000 Merijntje Lagere vliegtarievensterke gulden 'Ongewassen handGij sen toornt over mandje bij communie VOLGEND JAAR: Harttransplantaties in Nederland Gif in grond ATM-terrein in Moerdijk* Landbouw lijdt l'$2 miljard roestschade DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND ACHTERGROND Lijst Drie Ambachten ongeldig I Woonplaats: j 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4 in1 krant DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnemejitsprijzen^etcMjpjTagJ^ DEN HAAG (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar is er 300 miljoen gulden meer aan spaar gelden op spaarrekenin gen en spaarbankboekjes ingelegd dan er is terug betaald. In het eerste halfjaar van 1983 werd 1.6 miljard gulden meer opgenomen dan ingelegd. Dank zij bijschrijving van rente steeg het spaartegoed ge durende deze periode niettemin met 0,7 procent van 134,6 naar 135,5 mil jard gulden. van onze correspondent HAARLEM - De Nederland se jeugd tussen 6 en 19 jaar heeft bij elkaar zo'n 3,5 mil jard gulden te besteden. Sa men hebben tieners 3.2 mil jard gulden 'inkomen'. Tie ner-meisjes hebben gemid deld 155 gulden zakgeld per maand. Dat is een tientje meer dan de jongens. Jeug digen van 6 tot 12 jaar beu ren maandelijks gemiddeld 13 tot 15 gulden zakgeld, wat neerkomt op een jaarlijks te besteden bedrag van 300 miljoen. Dat blijkt uit de resultaten van een gisteren afgerond onderzoek naar het beste dingsgedrag van de Neder landse jeugd. In opdracht van VNU-dochter Oberon in Haarlem, uitgeefster van strip- en jeugdbladen, heeft Intomarkt BV een vragen lijst met 125 vragen voorge legd aan 1923 gezinnen, waar men in totaal 2521 jeugdigen aantrof. „Op het eerste gezicht valt het zakgeld voor tieners nog al hoog uit," licht de nauw bij het onderzoek betrokken Oberon-medewerker Hans van der Poel toe. „Maar ver geet niet dat in deze catego rie werkende jeugd, scholie ren, studenten en natuurlijk ook jongeren met een uitke ring zitten. Als wij het heb ben over de Nederlandse tie ner, in leeftijd variërend van 13 tot 19 jaar, dan praten we wel even over in totaal 894.000 jongens en 852.000 meisjes." Deze tieners zijn samen goed voor een netto-j aarin komen van 3,2 miljard gul den. Dat is toch minstens 400 miljoen gulden minder dan twee jaar geleden. Debet hieraan is de toenemende jeugdwerkloosheid. De da ling in het netto-j aarinko men heeft inmiddels bij de tiener-jeugd geleid tot min der zakgeld. Daarentegen beuren kinderen van 6 tot 12 jaar meer zakgeld: per maand gemiddeld twee gul den meer. Waaraan de tiener-jeugd haar vrij te besteden 2,4 miljard uitgeeft, kan dankzij het Intomarkt-onderzoek als volgt op een rijtje worden gezet: snoep en snacks scoren het hoogste in het zogeheten uit- gavepatroon van jongens: 260.000 van de in totaal 894.000 Nederlandse jongens (van 13 tot 19 jaar) geven daaraan het graag hun zak geld uit. Bij liun vrouwelijke leeftijdgenoten ligt deze voorkeur beduidend lager: 167.000; jongens gaan ook liever naar de disco dan meisjes: respectievelijk 257.000 tegen 224.000; aan kleding besteden tie ner-meisjes beduidend meer dan jongens: 310.000 tegen slechts 122.000; daarentegen kopen jongens (243.000) weer liever platen/cassettes dan meisjes (129.000); van hun zakgeld toch wat sparen vinden jongens (140.000) iets belangrijker dan meisjes (112.000); aan cosmetica geven 120.000 meisjes graag hun zakgeld uit. Bij jongens haalt deze opsmuk een dikke nul. Iedereen tweeverdiener' Van onze sportredactie ROTTERDAM - Johan Cruyff, die gisteravond de nodige moeite had om Feyenoord op het goede spoor te zetten, vertrok bepaald niet met lege handen uit de Kuip. Zoals bekend int de Amster dammer van elke toe schouwer 4,50. Dat gaat in als de kassa's 22.000 mensen verwerkt heb ben. Gisteravond waren er 24.320 betalende bezoe kers in de Kuip. Dat zijn er dus 2320 meer dan de gestelde limiet. Cruyff verdiende daarom onge veer ƒ11.000 tijdens zijn eerste optreden voor eigen publiek. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Alle gezinnen en samenlevings verbanden die niet kunnen aantonen dat zij moeten leven van één inkomen, zijn vanaf 1 januari voor de fiscus tweeverdiener. In het kabinet Is nagenoeg overeenstemming be reikt over die 'omgekeerde bewijslast', die voor ge huwden en ongehuwden leidt tot een veel lagere be lastingvrije voet dan nu voor gehuwde kostwinners geldt. De 'vondst' van Financiën om niet de fiscus te laten con stateren wie wel en niet sa menwoont ('tandenborstels tellen'), maar die bewijslast op de schouders van de belasting plichtigen te leggen, maakt een gelijktijdige belastingver hoging voor gehuwd en onge huwd samenwonenden per 1 januari mogelijk. De belas tingvrije som gaat dan omlaag naar ruim 7300 voor twee verdieners en ruim 12.700 voor gezinnen en samenle vingsverbanden met één inko men. Voor gezinnen met één volledig en een aanvullend in komen wordt een 'tussen- schijf' ingebouwd. Deze mededeling komt op het zelfde moment, dat pre- Van onze correspondent I OEN HAAG - Met ingang van het nieuwe schooljaar I zijn 8000 leerkrachten van lager en voortgezet onder - I wijs niet meer aan de slag gekomen. Tussen nu en twee jaar ko- I men daar nog eens 12.000 leer- I «achten bij. In totaal zijn 1 20.000 leerkrachten getroffen I door bezuinigingen en vergro- 'oog van de klassen. Aan het begin van het «Mlaar 1983-1984 blijken er 15000 arbeidsplaatsen verloren I!e ^jn gegaan, die bezet wor- I ®n door 8000 mensen. (In het Ionderwijs zijn veel part time- I banen). Het verlies van deze I nen is een rechtstreeks ge- - J van de bezuinigingen in I t onderwijs en de terugloop I Vao het aantal leerlingen. I Daarnaast zullen de komen- lk!twee iaar n°g eens 8000 ar- |;fdsplaatsen (bezet door gegaan van 30 naar 32 leerlin gen per klas. In het voortgezet onderwijs heeft er een verge lijkbare vergroting van de groepen plaatsgevonden. Als gevolg daarvan zijn veel leer krachten zogeheten 'bovental lig' geworden. Zij zijn niet meteen ontslagen, maar zullen in de komende twee jaar óf door 'natuurlijk verloop' óf door ontslag hun baan kwijt raken. mier Lubbers in een interview in Elseviers Weekblad van de ze week zegt: „Laat ik een heel voorzichtig voorschot nemen op het dekkingsplan: gezien het spaaroverschot in Neder land en het overschot op de betalingsbalans zijn er argu menten om serieus te overwe gen hogere prioriteit te geven aan verlaging van belasting en premiedruk, zonder na tuurlijk de beheersing van het financieringstekort uit het oog te verliezen." Lubbers' woord voerder verklaarde gister avond dat in de ministerraad over de omvang van het dek kingsplan en de daarin neer gelegde maatregelen nog niet concreet is gesproken, maar minister Ruding (Financiën) heeft al een lijstje klaar dat hij vrijdag, en anders uiterlijk maandag aan het kabinet pre senteert. Verhoging Behalve verhoging van de loon- en inkomstenbelasting worden daarin als mogelijk heden genoemd het optrekken van het 'lage' BTW-tarief van 4 naar 6 of 7 en verhoging van de accijnzen op alcohol, tabak en frisdranken. De eer ste verkennende gespreksron de in het kabinet heeft uitge wezen dat overeenstemming over de noodzaak van die maatregelen nog veel politiek beraad zal vergen. De CDA- ministers exclusief Ruding zouden eerder geneigd zijn de belasting- en premiedruk om laag te brengen, mede met het oog op de gunstige effecten daarvan voor het bedrijfsle- Ratteneters IN Singapore zijn deze week twaalf Thailandse bouwvak arbeiders overleden na het eten van geroosterde ratten. In sommige delen van Thailand geldt gebraden rat als een de licatesse. De arbeiders hadden de dieren op hun werk gevan gen. 112.000 Idoor mensen) verloren gaan de nu gepraktiseerde ergroting van de klassen wiepen). Momenteel zijn deze 6nsen noS ir> dienst als bo ventallig en kunnen worden gezet wanneer en waar dat 'jjnen een schoolgemeen- |schap nodig blijkt, p leerlingenschaal is voor !t lager onderwijs omhoog ledereen tweebetaler bedoelen ze Van onze correspondent AMSTERDAM - De meeste vakantiereizen, die de grote reisorganisaties aanbieden voor de komende winter, zul len zo'n tien procent goedko per zijn dan vorig jaar. De belangrijkste redenen hiervoor zijn de lagere vlieg tarieven, die o.a. bedongen konden worden door het in schakelen van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen (een aantal reisbureaus had dit al aangekondigd) en hoge wisselkoers van de gulden. Dat laatste geldt met name voor de Spaanse peseta. De vakantiereizen naar Spanje en de Spaanse eilanden dalen dan ook het meest in prijs. Arke geeft een gemiddelde prijsda ling voor deze bestemmingen van twaalf procent, Necker- mann van tien procent. Maar ook veel andere reizen worden goedkoper. Arke geeft voor Marokko en Tunesie een prijsdaling van acht tot negen procent op, en verlaagt ook de 'sneeuwreizen' per bus en met eigen vervoer met enige pro centen. Andere ondernemin gen melden prijsdalingen in dezelfde orde van grootte. De prijsverlaging maakt ook deel uit van een grote ac tie, die de luchtvaartmaat schappijen voorbereiden om het grote passagiersverlies, dat zij aan de bussen hebben geleden weer goed te maken. Het busvervoer groeide spec- taculairi: tegenover de 11.000 buspassagiers van 1979 staan er dit jaar meer dan honderd duizend. AMERIKAANS voetbal (voor ons een soort rugby) is ook in Engeland populair. Vandaar, dat een groepje 'cheer-leaders' zich nadrukkelijk heeft geoefend om de competitie te begeleiden. Dat levert dan dit 'stralend' supportersclubje op. -fotoap Van onze correspondent ROERMOND - „Vooral de communie op de hand - de ongewassen hand - leidt gemakkelijk tot nonchalance en zelfs tot ernstig misbruik." Dat heeft bisschop Gijsen van Roermond volgens het officiële bisdomblad ge zegd in een toornige preek op Sacramentsdag dit jaar in Meerssen. Aanleiding voor dat gebrek aan eerbied geeft volgens de bisschop voor al de communie-uitde ling uit een 'profaan broodmandje'. Soms hou den misdienaartjes dat aan de gelovigen voor 'die dan een hostie pak ken alsof het een snoepje was'. Mandjes kunnen na gebruik ook niet worden gereinigd zoals cibories en hostieschalen. Volgens bisschop Gij sen wijzen deze ver schijnselen op een gebrek aan of zelfs het totaal ontbreken van geloof in de werkelijke tegenwoor digheid van Christus, niet alleen in een sym bool of onder een teken. 'De hostie is Christus zelf' aldus bisschop Gijsen. Hij keert zich ook te gen 'door betweters gefa briceerde teksten', die niet verder gaan dan 'brood dat wij delen'. Daaruit blijkt dat 'wij' voornamer zijn dan de Heer zelf, aldus bisschop Gijsen. Valse staats obligaties DEN HAAG (ANP) - Er zijn (zeer goed nagemaakte) ver valste staatsobligaties in om loop. Het ministerie van Fi nanciën heeft dat gisteren be kend gemaakt. Het gaat om K-schuldbewijzen van de staat. Het zijn stukken aan toonder, groot 10.000, van de 12,5 pet-lening 1981 per 1987- 1991, die zijn voorzien van ren tecoupons 1983 en volgende ja ren. Het ministerie wil pas vandaag nadere mededelingen doen. UTRECHT (ANP) - In 1984 zal voor het eerst in een Nederlands ziekenhuis een hart worden getransplanteerd. Daarvan is het hoofd van de vijf jaar oude hartchirurgische afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU), de 2iuidafrikaan drs J.F. Hitchcock, vast overtuigd. Het is alleen nog de vraag welk ziekenhuis dit paradepaardje in de hartchirurgie zal binnenha len. De voorbereidingen zijn in voll^gang, zo meldt hij. Er staan vijf ziekenhuizen kfaar om harttransplantaties te gaan doen, maar volgens het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) is een harttransplantatie-centrum in Nederland voldoende. Het gaat naast het AZU om het Utrechtse St. Antoniusziekenhuis en de academische ziekenhui zen van Leiden, Rotterdam en Groningen. Op dit moment is er een commissie aan het werk die de vijf ziekenhuizen bezoekt om te kijken of ze de juiste deskundigheid en voorzieningen hebben. Van een onzer verslaggevers MOERDIJK - Het voormalige terrein van Uniser in Moer dijk blijkt op verschillende plaatsen ernstig verontreinigd met chloorverbindingen. Ook is cyanidevervuiling geconsta teerd. Het grondwater bevat een groot aantal onbekende verbindingen, die nader geï dentificeerd dienen te worden. Dat blijkt uit de voorlopige resultaten van een oriënterend onderzoek, dat het laborato rium Oranjewoud in samen werking met de provincie en de Afval Terminal Moerdijk (ATM) heeft ingesteld. Vol gens bedrijfsleider ing. R.J. Teekman van ATM is een na der onderzoek noodzakelijk. Zoals bekend is ATM op het voormalige Uniser-terrein ge vestigd. Het onderzoek is op twee plaatsen uitgevoerd: op de plaats waar ATM straks ver ontreinigde grond wil opslaan en rond het leidingstracé bij de twee tankputten. „Bij de leidingen zelf valt al te ruiken, dat er verontreiniging is", zegt Teekman. „Dat was geen on derdeel van het onderzoek, maar wij vinden dat die lei dingen bij het nader onder zoek niet kunnen worden overgeslagen". Vervolg op pagina 3 „Gif in ATM-bodem" Van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Uit een onder zoek van de TH Twente blijkt, dat de agrarische bedrijven in Nederland als gevolg van roestvorming (corrosie) aan het machinepark per jaar een schade lijden van ruim 1,2 miljard gulden. Volgens de onderzoekers komt slechts eenderde van de ze kosten direct in de boek houding van de bedrijven tot uiting. In totaal worden naar hun schatting 827 miljoen gul den aan indirecte kosten ge maakt door opbrengstverlie- zen, bedrijfsstagnatie, verspil ling en afschrijvings- en ren teverliezen. Op basis van eigen onder zoek en een vergelijking met een Engelse studie heeft de THT de mogelijke besparin gen per bedrijf berekend. Voor een gemiddelde melkveehou derij is een besparing mogelijk van vierduizend gulden per jaar. Voor een akkerbouwbe drijf is dat 2400 gulden en voor een varkenshouderij 800 gul den per jaar. GEDEPUTEERDE staten van Zeeland hebben zich geschaard achter de pleidooien voor verbetering van het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gaat in het bijzonder om het weer laten rijden van treinen tussen Terneuzen-Axel-Hulst- Sint Niklaas en Terneuzen-Sas van Gent-Zelzate-Gent. MEXICO heeft de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) de 5 miljard gulden terugbetaald die de bank een jaar geleden als overbruggingskrediet van diverse banken had overgemaakt. Een woordvoerder van het Mexicaanse ministerie van Financiën zei gisteren dat de terugbetaling een bewijs van het economische herstel van Mexico is. ENKELE maanden geleden werd de Stichting Video Veilig opgericht met het doel de illegale handel in videobanden uit te roeien. Een gigantische taak. Tot nu toe heeft Video Veilig een kleine 90.000 illegale banden in beslag laten nemen. Slechts het topje van de ijsberg. DEN HAAG (ANP) - Van de aardappelen die gezinnen ko pen wordt 27 procent recht streeks op de boerderij ge kocht. Bij eieren is dat 21 pro cent, zo blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken op schriftelijke vragen van het Tweede-kamerlid Schartman (CDA). Voor kip ligt dat per centage op elf,voor consump- tiemelk op zes, voor fruit op zeven en voor kaas op één. TERNEUZEN/GOES - De PvdA probeert zijn invloed in de Zeeuwse waterschappen te versterken. Ter voorbereiding van de machtsgreep zijn voor de ko mende verkiezingen van nieu we hoofdingelanden bij alle waterschappen in de provincie socialistische lijsten inge diend. Bij de Drie Ambachten ging de poging echter overduidelijk de mist in. Daar werd de PvdA-lijst zeven minuten na het sluiten van de kandidaat stelling afgegeven en zal daar om ongeldig moeten worden verklaard. Ook bij het Hulster Am bacht, het waterschap Noord en Zuid-Beveland en het wa terschap Walcheren werden PvdA-lijsten ingediend, in het zuid-oostelijke district van de Zak van Zuid-Beveland ge combineerd met de PPR. Ver der ook anderszins politiek ge kleurde lijsten in de gebieden van 't Vrije van Sluis (de lijst Zwaving in het district Groe- de, die de duidelijke signatuur draagt van de Oostburgse par tij Dorpsbelangen Toeris me) en van het Bevelandse waterschap (lijst I. A. van Royen uit Baarland, de man achter 'Progressief Borsele'). Al deze kandidaten zijn aangemeld voor de categorie •waterkwaliteit huishoudelij ke vervuilers'. Dat is dan ook de enige afdeling waarin elke burger (mits voldoende ge steund) een gooi kan doen naar de functie van hoofdin geland. In de categorie 'huishoude lijke vervuilers' zullen de PvdA- en de andere politieke kandidaten het op moeten ne men tegen de zogeheten neu trale lijsten, die meestal wor den aangevoerd door een zit tende hoofdingeland. Deze verkiezingen worden dit na jaar gehouden. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. r*NlEUWE ABONNEE T Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 61,15/Kwartaal 20,49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Aangemeld door: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: I Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. j^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1983 | | pagina 1