IGER Axelse Bastionfeesten evenknie van braderie gom Raad Hontenisse: geen subsidie voor expo ROZ Kerk in Clinge tijdlang zonder haan Bijdrage ouders wel hoger 20 MILLE AUTO VOOR 17990,- DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND n aan de dijk, Dningen politierapport Oogstdankdag van NCB- kring Hulst Sint Jansteen Plaatselijk nieuws Graauw Hulst Festijn drijft op enthousiasme buurtbewoners Breien Schietingen TRIUMPH ACCLAIM. VERBAZINGWEKKEND KOMPLEET VÖOR'N VERBAZINGWEKKENDE PRIJS.VANAF 17990,- DEBEULE A12 T27 PAGINA ZEELAND 2 Schoolvervoer Axel blijft gehandhaafd em, 076-236911 an reinigings- en rpakking voor de jven, instellingen en horeca Zeeland en ast een actieve mgangsvormen, pioniersgeest en 3 in het rayon; aanbeveling. ie en rayon en aan: 18 U als U Uw ondertrouw De Stem u het dan Als u ruim- èen van onze kantoren uurt dan garanderen wi| licitatiedienst pakket met en reductie- erkartikelfa- I BRESKENS - Op de rijks- I weg nabij de veerhaven kwamen een fietser en I bromfietser met elkaar in I botsing. De fietser J. B. uit Henschtal (Did) reed vanuit de verkeerde richting het fietspad op. Bromfietser F. E. uit Oostburg reed tegen hem I aan. Beiden kwamen ten val en het bleef bij enkele lichte I verwondingen. IgOES - In de nacht van [dinsdag op woensdag werd [de 20-jarige J. van A. uit 's Heer-Hendrikskinderen [aangehouden op verdenking van diefstal van benzine uit [een personenauto. De eige- naar zag de diefstal en belde de politie. Daarop liep Van IA. weg, maar hij kwam later I terug om een steen door de ruit te gooien. Van A. werd [meegenomen naar het poli tiebureau en ingesloten. In de Picardstraat te Goes Iwerd de personenauto van R. |l. opengebroken en uit de [auto zijn twee betaalkaarten en een zonnebril gestolen. Van onze correspondent HULST - In de kring Hulst van de NCB wordt zondag 28 augustus het Oogstdankfeest gevierd. Een comité, bestaande uit leden van de afdelingen Axel, [Heikant en Koewacht, is al maanden druk bezig met de voorbereidingen. Omdat er ieder jaar meer belangstelling bestaat voor deze viering, is s plaats van samenkomst de kerk in Koewacht gekozen. De <erk zal versierd worden met [bloemen en oude landbouw- werktuigen. Medewerking aan de dienst wordt verleend door het ge- mengd parochieel koor St. Ce- cilia uit Koewacht en de fan- fare uit Heikant. De voorgan- f is pastoor J. van der Hey- den uit Ciinge, geestelijk advi- seur van de kring. De offergaven in natura worden naar het altaar gedra- i door door een twaalftal kinderen. Deze kinderen mo- i ook het altaar in gereed heid brengen. De Heikantse fanfare begint met inleidende I muziek om kwart voor tien. Na de dienst kunnen alle I NCB-leden terecht in De Vla schaard te Koewacht voor een gezellig samenzijn. De KPJ zal er voor zorgen dan de kinde ren met allerlei spelletjes wor den bezig gehouden. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het schoolvervoer in de gemeente Axel blijft gehandhaafd maar gaat de ouders van de leerlingen wel meer geld kosten. De ouderbijdragen voor de kernen Axei en Koe wacht gaan van 61 naar 100 gulden voor het eerste kind. Als uit een gezin meer kinderen naar school moeten kost dat ook meer dan in '82/'83. Cursus EHBO - Begin septem ber start in St. Jansteen een nieuwe cursus EHBO en har- 'reanimatie. Belangstellenden biervoor kunnen zich opgeven bij mevrouw Van Goethem- b'hooge (01140-16883) B en W van Axel kunnen echter geen andere kant op. Met ingang van dit schooljaar is de rijksbijdrage voor het schoolvervoer komen te ver vallen. De kosten zijn onge veer 80.000 gulden. Het rijk nam daar altijd 80 procent van voor zijn rekening zodat de gemeente uiteindelijk maar 16.000 gulden moest bijspijke ren. Omdat veel ouders op hand having van de schoolbussen hebben aangedrongen zijn er de afgelopen maanden diverse gesprekken geweest tussen de ouders van betrokken kinde ren en de gemeente Axel. Daar is volgens het college een ver deelsleutel van de kosten uit gerold die zowel voor B en W als de ouders acceptabel is. Zo gaat in Zuiddorpe een plaatselijk taxibedrijf een busje inzetten. Dit levert een besparing op van zesduizend gulden. De schoolbus kost 12.000, de taxi 6.000 gulden. In Axel en Koewacht verandert er niets en blijven de school bussen wel rijden. In Axel gaat het wel minder kosten omdat de betrokken vervoers onderneming 45 procent min der in rekening breng. De scholen moeten dan wel een kwartier eerder dicht zo dat de vervoersonderneming het schoolvervoer met het be- drijfsvervoer kan combineren. „Met de hoofden van scholen is hierover reeds in principe overeenstemming bereikt in verband met roosteraanpas- singen", aldus B en W van Axel. Het schoolvervoer gaat de gemeente Axel nu in plaats van 16.000 gulden (20 procent van 80.000 gulden) in totaal 45.000 gulden kosten. In een voorstel aan de raad dat vol gende week dinsdag aan de orde komt vraagt het college toestemming de meerkosten, 29.000 gulden, uit de post 'Te verwachten kortingen op doeluitkeringen' te halen. De raadsvergadering in het stad huis begint om 19.00 uur. Van onze correspondente HONTENISSE - De gemeenteraad van Hontenisse le verde gisteravond bepaald geen verhitte discussies op over de diverse agendapunten. Bij de ingekomen stukken ontstond enige hilariteit over de begroting van de stichting dierenasiel waarop een bedrag was opgevoerd voor de opvang van zwerfkatten. De heer C. Roctus vroeg zich af waaraan een kat als zwerfkat was te herkennen, omdat een kat meermalen op pad gaat. Ook vroeg hij zich af of er nu voor katten ook katbelasting zou worden ingevoerd. Het subsidieverzoek aan de ROZ in verband met een ten toonstelling over de zwakzin nigenzorg werd afgewezen, maar leverde van de heren C. Roctus, E. Compiet en W. Gel derland de opmerking op om in dergelijke gevallen in het vervolg niet uitsluitend zake lijk te reageren. De fractie van W. Gelderland en L. Mangus stemde tegen de afwijzing van het subsidieverzoek van de Zeeuws-Vlaamse patiënten vereniging 'Samen-beter'. De gemeenschappelijke re geling district-gezondheids dienst Zeeland werd als agen dapunt afgevoerd, omdat hier over nog geen gemeentelijk besluit was gevormd. De bij drage in de kosten van nieuwe uniformen voor fanfare Vrij heid Eendracht van Lams- waarde leverde enige discussie op rond de hoogte van de con tributie van de leden. De heer W. Gelderland vond veertig gulden per lid vrij weinig. De heer J. Joosen verdedigde dit bedrag door te stellen dat de fanfare een 'vrij jonge' vereni ging is, waarvan de leden vaak nog lid zijn van verschil lende andere verenigingen, maar dat het bestuur het be drag van de contributie met zorgvuldigheid zal aanpassen. Enige discussie ontstond verder over de instelling van een reserve ten behoeve van subsidiëring van onrendabele gasaansluitingen. Diverse raadsleden stelden voor om er bij de PZEM op aan te dringen om de ontsluitingskosten hele maal voor eigen rekening te nemen. De heer E. Compiet verzocht het gemeentebestuur verder om er rekening mee te houden, dat de PZEM een einddatum voor de aansluiting op het aardgasnet in gedach ten heeft. Daarom zou de ge meente snel naar mogelijkhe den tot verdere ontsluiting moeten uitkijken. Van onze correspondent CLINGE - Honderden be langstellenden hebben gis termorgen gezien hoe het kruis en de haan van de to renspits van de RK Henri- cuskerk werd gehaald. Dat geschiedde met behulp van een hefkraan van de firma Stoof uit Breda. Het voorbereidende werk werd door aannemer W. Lansu, Hon. Neefs en L. Rip- son van de firma Stoof uit gevoerd vanuit een mand, die met de hefkraan op de gewenste hoogte werd ge bracht. Om ongeveer twaalf uur 's middags was het kar wei geklaard en stond het drietal weer op het Kerk plein. Tegelijkertijd steeg er een hoera-geroep op van de vele schoolkinderen die zich onder de toeschouwers be vonden.. Het kruis, dat erg aan het roesten is, is bevestigd aan een pyramidevormige stoel (hoogte 150 centimeter) die over de torenspits geschoven was. De vertikale lengte van het kruis is 2,70 meter en de breedte 1,80 meter. De haan en de balk onder het kruis zijn beide gemaakt van rood koper. Op de vertikale stam van het kruis staat 'Clinge 1876 F. Weemaes'. Weemaes was vroeger als smid in het dorp gevestigd en hij is ver moedelijk de maker van het smeedijzeren kruis. De hele klus stond onder leiding van de vestigingslei der van Mammoet Stoof in Zeeland, de heer E. Vreugde, die zeer nauwgezet de vei ligheidsvoorschriften in acht nam. Het kruis, de haan en ook de bliksemafleider krijgen nu een grondige onder houdsbeurt. Daarna worden ze weer op de torenspits ge plaatst. ilis® HET SMEEDIJZEREN kruis werd aan de mand bevestigd en zakte voorzichtig naar beneden VOOR HET karwei was een enorme hoogwerker nodig JONG EN OUD toonden veel belangstelling FOTO'S DE STEM/COR J DE BOER Toertocht - Zondag 28 augus tus wordt de toertocht „Ronde van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren" gereden, georganiseerd door sportcentrum St.-Aloy. De afstand bedraag 130 kilo meter. Het vertrek is uit Graauw om 09.00 uur. De rust pauze is van half één tot één uur. Na aankomst worden herinneringen uitgereikt. Er zijn ook prijzen voor de groot ste en verstkomende ploeg. Museum - Zondag 28 augustus is tijdens de braderie het mu seum in de Steenstraat ge opend. Op het moment is daar nog de prentbriefkaartenver zameling van Eddy Taalman te zien. De tentoonstelling is open van 14-17 uur. Schieting - Tijdens de schie ting in bejaardencentrum De Blaauwe Hoeve werd eerste bij de hoge vogel A. van de Branden, eerste bij de zij vogel was eveneens A. van de Bran den uit St. Jansteen en bij de tweede zijvogel J. van Maas uit Hulst. De meeste kleine vo gels schoot P. Reunes uit St. Jansteen. Ziekenhuis - In verband met het Nederlands kampioen schap 25 kilometer hardlopen tijdens de braderie op zater dag 27 augustus in Hulst is het St. Lidwinaziekenhuis tussen 14 en 16 uur moeilijk bereik baar. Bezoekers kunnen het ziekenhuis bereiken vanaf de Lyceumstraat vanuit noorde lijke richting en vanuit zuide lijke richting tot de helft van de Glacisweg. Door het weg vallen van parkeermogelijk- heden rond het ziekenhuis zal de parkeerplaats op het eigen terrein opengesteld worden voor patiëntenbezoekers. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse Bastion feesten, die vrijdag 2 en za terdag 3 september voor de derde keer worden gehou den, zijn langzamerhand aan het uitgroeien tot een evenknie van de braderie. Het verschil volgens orga nisatoren Louis Kolijn, Son- ja Piscaer, Paul Verschuren en Cees Calis is dat De Bas tionfeesten veel activiteiten voor kinderen hebben en zo 'egt Louis Kolijn uit: „We werken met een heel klein budget We proberen zoveel m°gelijk dingen te doen die Weinig of niets kosten. De tijden zijn veranderd. De Wensen hebben wat minder uit te geven. Daar moet je als organisatie rekening mee houden". De feesten worden vrij dagmiddag om 14.00 uur of ficieel geopend door wet houder P. Apers. Hij laat aan het begin van de Bas tionstraat honderd balonnen °P Tegelijkertijd worden er log eens vierhonderd halon sen aan de jeugd uitgereikt. Rort daarop begint alles te araaien. De kinderboerderij Ponderosa verzorgt ritjes met een ponykar van de Bastionstraat naar de boer derij. Bij Verschuren wordt een demonstratie machinaal breien gegeven. Er is een pa- lingroker, een clown, een goochelaar. De muziek wordt de eerste dag ver zorgd Mallerlei en Henk Dieleman. De laatste speelt ook zaterdag. Voorts zetten Jan Verhelst en Akkie Plad- det een 'verrassingstent' op. „Wat daarin gaat gebeuren weten wij zelfs nog niet. Dat wilden ze absoluut geheim houden", verklaart Sonja Piscaer. Op het pleintje waar de meeste activiteiten zich con centreren wordt een groot terras ingericht. Daar wordt ook een show met antieke auto's gehouden en later op de avond tussen 19.00 en 20.00 uur de inmiddels tradi tioneel geworden modeshow van Ratjetoe. De eerste dag wordt afgesloten met een optreden van de Houseband in café De Donkere Wolk. Het comité is trots op de goede verstandhouding met de bewoners van de Bastion straat. „We zijn bij alle mensen langs geweest om te vragen of ze bezwaar had den tegen de feesten. Er was niemand tegen. Van sommi ge mensen mogen we zelfs zomaar stroom gebruiken. Het is toch leuk als zoiets kan". Omdat het comité dit gemoedelijke sfeertje wil vasthouden staat 'De Bas tionstraat' niet te trappelen om zich aan te sluiten bij het streekcentrum Axel. „We draaien leuk. De mensen hebben voor 25 gul den een kraam. Als een win kelier in de Noordstraat mee aan de braderie doet kost hem dat honderden guldens. Het is nog maar de vraag of hij dat terug verdient. Wij bewijzen dat het goedkoper kan. En dat is onze kracht. Het is dan ook niet vreemd dat we al verzoeken hebben binnengerkegen van onder nemers in de Noordstraat die met ons willen mee doen", aldus Cees Calis. Op de tweede dag, waarop alles zich tussen 10.00 en 18.00 uur afspeelt, vinden we veel activiteiten van de eer ste dag terug. Deze worden aangevuld met een bijenim ker, mattenvlechter en een rad van avontuur. Tussen 10.30 en 11.30 uur is er voor sportschool De Wee een ju dodemonstratie. Veerarts Klop keurt tus sen 12.00 en 14.00 uur gratis huisdieren. Beide dagen kunnen kinderen een stek kie in de Bastionstraat uit zoeken om handel te drijven. De muziek op de tweede dag is in handen van Henk Die leman, die accordeon en gi taar speelt. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 25 schutters: eerste hoge vogel: F. Trappeniers, Moerbeke; tweede hoge vogel: M. van Schaick, Boschkapelle; eerste zij vogel en grootste aantal (4): R. Verschoten, Kloosterzande; tweede zij vogel: A. Verdurmen, Graauw. GOES - St.-Andries, staande wip pen, 43 schutters: Wip 1: eerste ho ge vogel: R. Belaert, Diana; tweede hoge vogel: R. de Meester, St.-An- dries; eerste zivjogel: J. de Koeyer, Diana; tweede zij vogel: B. Looy, Victoria; derde zij vogel: mevrouw Schipper, St.-Andries; vierde zij- vogel: Jac. Vermuë, Jacoba van Beieren; grootste aantal (5): J. Korstanje, Spes Nostra. Wip 2: eer ste hoge vogel: B. Looy, Victoria; tweede hoge vogel: J. Schipper, St.-Andries; eerste zij vogel: C. Re- mijn, Spes Nostra; tweede zij vogel: R. Beukema, St.-Andries; derde zij vogel: A. van Loo, Doel naar Ho ger; vierde zij vogel: R. de Meester, St.-Andries; grootste aantal (7): B. Meyer, St.-Andries. GRAAUW - Staande wip, zaal Van Grol, De Friezen, 34 schutters: eer ste hoge en tweede zij vogel: G. Sa- voye, St.-Jansteen; tweede hoge vogel: E. Jonkheym; eerste zij vo gel: J. van Waterschoot, beiden Kloosterzande; derde zij vogel: J. Smet, Axel; vierde zij vogel: J. Ver- eecken, Kloosterzande. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriend schap, 25 schutters: hoge en eerste zijvogel: L. Martens, Hoofdplaat; tweede zij vogel: J. Feyter, Sluiskil; grootste aantal (8)L. Sierens, Bas- sevelde. HULST - OZO-velden, De Stads herberg, 25 schutters: hoge vogel: F. van Swaal, Hulst; beide zij vo gels: A. Verdurmen, Graauw; grootste aantal (5): P. Verstiggel en W. van Damme, beiden Hulst. HULST - Zaal P. Leeraert, 35 schutters: eerste hoge vogel: J. Vanstiggel, Hulst; tweede hoge vo gel: R. Sterkx, Zelzate; beide zij vo gels: J. van Kerkhoven, St.-Jan steen; grootste aantal (6): J. Steyaert, Heerlen. KLOOSTERZANDE - Zaal De Reizende Man, 60 schutters: Wip 1: hoge vogel: E. de Waal, Antwer pen; beide zij vogels: J. Leeraert, Hulst; grootste aantal (6): E. War rens, Kloosterzande. Wip 2: hoge en eerste zij vogel; J. Leeraert, Hulst; tweede zij vogel: R. Assel- man, Kloosterzande; grootste aan tal (6): J. Rijsdijk en R. Asselman, beiden Kloosterzande. LAMSWAARDE - Zaal De Sport, 26 schutters: hoge vogel en tweede zij vogel: P. D'Hondt, Kloosterzan de; eerste zij vogel: F. Reunis, St.- Jansteen; grootste aantal (5): P. Vonk, Boschkapelle. NOORDSTRAAT - Zaal A. Men- heere, 36 schutters: eerste hoge en derde zij vogel: L. Erpelink, Vogel waarde; tweede hgoe vogel: E. Pi ca vet, Kloosterzande; eerste zij vo gel: P. Boeter, Vogelwaarde; twee de zij vogel: J. Verschoten, Kloos terzande; vierde zij vogel A. Ver hoeven; grootste aantal (4): H. van Rijt, beiden Kloosterzande. NOORDSTRAAT - Zaal A Men- heere, 31 schutters: eerste hoge vo gel: E. de Maat, Ossenisse; tweede hoge vogel: R. de Kort, Terneuzen; beide zij vogels: A. Verhoeven, Kloosterzande; grootste aantal (4): G. van Kampen, Noordstraat. ST.-JANSTEEN - Staande wippen, St.-Jan, 71 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: H. d'Hondt, Doornzele; tweede hoge vogel: J. Vereecken, Graauw; eerste zij vogel: M. Suy, Zuiddorpe; tweede zij vogel: A. Talboom, Schelle; derde zij vogel: G. Savooy, St.-Jansteen; vierde zij vogel: G. Merckx, St.-Jansteen. Wip 2: eerste hoge vogel: V. He melrijk, Elversele; tweede hoge vogel: M. Wisse, Terneuzen; eerste zijvogel: J. Bruggeman, Westdor- pe; tweede zij vogel: M. Matthijs, Koewacht; derde zij vogel: L. van Kamp, Elversele; vierde zij vogel: C. Dellair, Schelle; extra prijs: M. Wisse, Terneuzen. ST.-JANSTEEN - Marktterrein, 79 schutters, liggende wippen: Wip 1: hoge vogel: E. de Backer, St.-Jan steen; beide zij vogels: R. Herre- wegh, Heikant; grootste aantal (4); A. van de Branden, St.-Jansteen. Wip 2: hoge vogel: E. van de Brug gen, St.-Jansteen; eerste zij vogel: G. Herrewegh, Hulst; tweede zij- vogel: E. de Waal, Koewacht; grootste aantal (3): A. Verhoeven, Kampenhout. (ADVERTENTIE) 'S-HEERENHOEK - Jubileum- schieting, J. Rijk 25 jaar, R. Oos thoek 20 jaar en P. Vette 15 jaar schutter, staande wippen, 74 schut ters: Wip 1: eerste hoge vogel: R. Belaert, Diana; tweede hoge vogel: J. van Eykeren. Eensgezindheid; eerste zij vogel: C. Raas, Vooruit gang; tweede zij vogel: C. West dorp, Eensgezindheid; grootste aantal (8): B. Looy, Victoria. Wip 2: beide hoge vogels: verloot; eerste zij vogel: J. Harinck, Diana; tweede zij vogel: J. Smallegange, Zorg vliet; derde zij vogel H. van den Dries, Eensgezindheid; grootste aantal (5): E. Inghels, Koewacht. TERNEUZEN - Staande wip. De Westerschelde, 58 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: L. van Remortel, Koewacht; tweede hoge vogel: Th. Tieleman, Kloosterzande; eerste zij vogel: J. Misseghers, Axel; tweede zij vogel: R. de Haeze, St.- Amandsberg; derde zij vogel: R. Beghijn, Terneuzen; vierde zij vo gel: G. van Waes, Westdorpe. Wip 2: eerste hoge vogel: H. de Letter, Koewacht; tweede hoge vogel: M. Suy, Zuiddorpe; eerste zij vogel: R. Martinet, Koewacht; tweede zij vo gel: A. Plasschaert, Zuiddorpe; derde zijvogel: W. de Vrieze, West dorpe; vierde zij vogel: R. Wisse, Terneuzen. ZUIDDORPE - Zaal M. de Cock, 45 schutters: hoge vogel: J. van Dam, Moerbeke; eerste zij vogel: J. Dob belaar, Boschkapelle; tweede zij - vogel: A. Geers, Moerbeke; groot ste aantal (4): P. Samijn, Zuiddorpe en A. Geers. Moerbeke. Gentsevaart 79, tel. 01140-12097, Kapellebrug

de Stem | 1983 | | pagina 17