5.95 ym 49.95 49.95 !LER EPRIJS m de 4in1 krant" Rietkerk: geen stappen in Aardenburgse brief-affaire Schoolverlaters krijgen werk bij telefoondistrict Aardewerk van Joke Fleur in Terneuzen Provincie: meer subsidie voor culturele evenementen BIEDING LET li^— Dostburg; DE STEM Havenschap akkoord met nieuwe haven in het Sloegebied 27-28-2 aag I Verzoek aan minister om serieus onderzoek tasjes DE STEM E- OOPJES o5r Hier is de Renault 5 bic, uniek in uiterlijk, in prijs! Met verba- veel extra's, zoals: snelle wieldoppen. »y happe/'opde maar slechts leverbaar. de"Rënaults 5 ibic bewon deren in showroom. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 li WUF UIT ZEELAND Terneuzense soos wijkt uit naar Sas van Gent Toch geld provincie naar FIOM in Zeeland GELD VRIJ DOOR INKRIMPING UIT-BUREAU Monumenten A72 e kollektie najaar '83 Jl. 01140-13425 a, sport-inlays jaratie m 'JN! Sportieve spoiler. Speciale lucht jrkap. Bijdetijdse inq. Twee typen: ma uit 5 (850 cc) en de uit 5 TL (1100 cc) zijn k verkrijgbaar in oic uitvoering. Niet, s gebruikelijk tegen een e meerprijs, maar juist or een extra lage prfi Haast u, zouden we willen zeggen. De Renault 5 Aerobic is spotgoedkoop, Renault adviseert ell o!l£t ti DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers den haag aarden- burg - Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken is niet van plan stappen te on dernemen in verband met de Aardenburgse brief-affaire. In een schrijven aan het D'66- raadslid Herman van Rie stelt de minister uit persberichten te hebben begrepen dat de kwestie inmiddels is opgelost. Zoals bekend ontstond er in de voorzomer in Aardenburg enige commotie over een brief aan Rietkerk, waarin het op positie-lid P. van Maele (Lijst Standaert) zich zou hebben ge distantieerd van een eerder door'hem ondertekend schrij ven van zijn coalitie. Hierin werd de minister gevraagd in te grijpen in Aardenburg, ge zien het „ondemocratisch op treden" van burgemeester W. Lockefeer. Van Maele ontkende eerst in alle toonaarden een dergelijke brief te hebben doen uitgaan. Dit was voor de raads-opposi- tie aanleiding bij het ministe rie om opheldering te vragen, omdat men vreesde met „vuil spel" te maken te hebben. La ter bleek echter dat de bewus te brief was geschreven door CDA-wethouder R. van de Wijnckel, maar wel degelijk door Van Maele was onderte kend. Volgens deze laatste zou Van de Wijnckel hem onder druk hebben gezet om te teke nen. De wethouder houdt ech ter vol dat het raadslid hem heeft gevraagd de brief te schrijven, omdat deze niet wilde dat „burgemeester Loc kefeer in moeilijkheden zou komen". Van Rie heeft minister Riet kerk opnieuw aangeschreven met het herhaalde verzoek om een afschrift van de bewuste brief. „Als medebetrokkene meen ik daar recht op te heb ben", aldus het raadslid, die de minister laat weten de zaak Van de Wijnckel/Van Maele „een mooi staaltje" te vinden van de manier waarop in Aar denburg gemeentepolitiek wordt bedreven. „En ook hoe op macht beluste figuren kun nen handelen met zwakke broeders". Hij maakt tevens van de ge legenheid gebruik om Riet kerk nog eens te herinneren aan de opposotionele brief van 2 juni, waarin om maatregelen tegen burgemeester Lockefeer wordt gevraagd. Ondanks de verzoeningspoging van de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, is er - volgens Van Rie - in de gemeente nog niets verbeterd. „Integendeel zelfs", zo schrijft het raadslid. „Burgemeester Lockefeer en zijn volgelingen kunnen, nu ze de kleinst mogelijke meerder heid in de raad vormen, achter de schermen weer ongestoord hun gang gaan". Ook GS willen nu trein in Zeeuwsch-Vlaanderen MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben zich geschaard achter de plei- I dooien voor verbetering van het openbaar ver- [voer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het college heeft dit laten weten in een brief aan I minister Smit-Kroes. De Zeeuws-Vlaamse gemeente- I besturen trokken al eerder bij de bewindsvrouwe aan I de bel. De minister stuurde hen echter met een kluitje I in het riet. Evenals de gemeentebestu- I ren steunen gedeputeerde sta- I ten het pleidooi van mevrouw I Hendriks-Tak uit Axel. Die I heeft de minister gevraagd Iweer personentreinen te laten I rijden tussen Terneuzen- I Axel-Hulst-Sint Niklaas en ■Terneuzen-Sas van Gent-Zel- frate-Gent. Mocht een spoorverbinding Iniet tot de reële mogelijkheden Ibehoren dan vinden GS dat de busverbindingen op beide rou- Ites naar België verbeterd I moeten worden. Het Zeeuws college heeft de I minister gevraagd zowel de I mogelijkheden van trein- als I busvervoer te onderzoeken en I de uitkomsten daarvan mee te Idelen. Vorige week a] besloten 1de bestuurscolleges van de Zeeuwsvlaamse gemeenten om de minister opnieuw te be naderen. Gedeputeerde staten wijzen de bewindsvrouwe erop dat de huidige busverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderenen en Gent slecht is: een één-uurs- dienst van Terneuzen naar Sas van Gent en een twee- uursdienst van Sas van Gent naar Zelzate, waar weer over gestapt moet worden op een lijn met slechte aansluiting naar Gent. Over de busverbinding met Sint Niklaas wordt hetzelfde gezegd: „De lijn Terneuzen- Sint Niklaas is geregeld via een één-uurs dienst over Axel en Hulst waarbij tweemaal overgestapt moet worden". Van een onzer verslaggevers BREDA - Bij het Telefoondistrict Breda van de PTT kunnen de komende twee jaar twintig werkloze schoolverlaters aan het werk op basis van een leer/ arbeidsovereenkomst. De bedoeling is dat onge- veer tien van hen afkomstig *uUen zijn uit Breda en omge- v'ng. vijf uit de regio Bergen °P Zoom/Roosendaal en vijf u't Zeeland. Uitgangspunt voor het tele- foondistrict is de twintig deel nemers betere kansen te ver ghaffen op de arbeidsmarkt. ii 1H/iilDWi SI MFDTHl AND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes """essen en telefoonnum mers op pagina 2. factie ^"neuzen Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- sen (Plv chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de 0er (foto), Ton Koomen isporf) Hulst Eugène Ver beten Goes Gé van Ber- el Middelburg Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. Servicepunten *>osterzande: mevr Neve, 2250AleXanderS,r' 4' 01148" ^vertentie-expl. 'aspecteur Zeeland. C. Me- Pdvé 01150-95839 Zij zullen, met aanvullend theoretisch onderwijs op de Streekschool in Breda, worden opgeleid voor het diploma as sistent-monteur telecommuni- catie-installaties. De deelne mers wordt echter geen uit zicht geboden op een vaste baan bij de PTT, aldus J. Pen- nings, hoofd opleidingen van het telefoondistrict. Het project bij het Telefoon district Breda maakt deel uit van een landelijk plan van de hoofddirectie Telecommunica tie van de PTT en de dertien telefoondistricten die daaron der vallen. Landelijk zullen er volgens de heer Pennings 260 schoolverlaters bij de tele foondistricten worden ge plaatst. De ruimte daarvoor is ont staan doordat drie extra vrije dagen zijn ingevoerd. Die werktijdverkorting en bespa ring zou moeten leiden tot het aanstellen van meer personeel bij onder andere de telefoon districten, indien dat noodza kelijk blijkt. Met de 260 tijde lijke aanstellingen wordt daaraan gedeeltelijk invulling gegeven, aldus Pennings. Het project start half sep tember. De deelnemers zullen breed .worden opgeleid in de telecommunicatie om hun kansen op een baan zo groot mogelijk te doen zijn. De se lectie van lts-ers met een elek trotechniek B-diploma is in middels begonnen. JOKE FLEUR haalt keramiek uit haar zelfgemaakte, houtgestookte oven Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE/TERNEUZEN - De veel zijdige kunstenares Joke Fleur uit Phi lippine exposeert de hele maand sep tember met potten en andere beeldende werken in galerie Tierelantijn in de Axelsestraat te Terneuzen. Zij laat daar ongeveer vijftien van haar beste werken zien. Het is de eerste keer dat ze met aardewerk de aandacht trekt. Joke maakt ook poppen en wandkleden. De potten worden nog in een met houtgestookte oven gebakken. Dat le vert volgens haar veel extra werk op maar ook veel meer voldoening. „Ik houd niet zo van dat gladde werk. Veel pottenbakkers werken met een elektri sche oven. Met een houtgestookte oven krijg je heel aparte effecten in het gla zuur. Het doet een beetje primitief aan", aldus Joke. Zij volgt momenteel een opleiding aan de academie voor schone kunsten in Eeklo. De tentoonstelling is al vanaf 30 augustus te zien. Tierelantijn is op maandag en zondag elke middag van 13.00 tot 18.00 uur geopend. VLISSINGEN - Het havenschap Vlissingen heeft gis teren officieel besloten om de infrastructuur in het Sloegebied uit te breiden met een vierde insteekhaven (de Kaloothaven). Zoals bekend is de nieuwe haven in eerste instantie be doeld voor de aanvoer van ko len naar de om te bouwen elektriciteitscentrale van de Zeeuwse energie maatschap pij PZEM. Men hoopt dat ook andere overslag- en wellicht industriële activiteiten aange trokken kunnen worden. De Raad van Bestuur ging unaniem akkoord. Wel waar schuwden enkele leden er voor dat een zo optimaal mogelijk gebruik van de haven kan worden bemoeilijkt wanneer de PZEM er een te grote claim op legt. Vrees daarvoor bleek vooral te leven bij de burge meester van Borsele en bij de rij ksvertegenwoordigers. Voorzitter R. Barbé van het havenschap liet echter door schemeren dat er met de PZEM te praten valt. „Het PZEM-standpunt is niet eng." Hij zei dat met de PZEM en andere gegadigden nog over leg plaatsvindt over de precie ze inrichting van de havenac- comodatie. Daarbij zou erop aange stuurd worden dat de PZEM de overslag van kolen uitbe steed aan een stuwadoorsbe- drijf dat ook andere klanten zou kunnen bedienen. Omdat men de havenaccomodatie zo optimaal mogelijk op de wen- - FOTODESTEM/COR J DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneu zense soos voor alleenstaanden (Altern) ziet zich in het ko mend seizoen genoodzaakt uit te wijken naar Sas van Gent. Omdat met uitzondering van de openingsavond komende zaterdag de foyer van het Zuidlandtheater in Terneuzen lange tijd niet beschikbaar zal zijn, zullen de soos-activitei- ten worden voortgezet in het Sasse cultureel centrum De Speye. „Zonder meer teleurstel lend", aldus een der bestuurs leden van de soos. „De ge meente Terneuzen heeft toch al weinig accommodaties voor een dergelij k gebeuren en men had daarmee toch wel reke ning kunnen houden. We beta len toch ook de huur. Nu moe ten elke maand zo'n 140 men sen naar Sas van Gent en dat vinden we gewoonweg schan dalig". Overigens kan de soos Al tern de beschikking krijgen over enkele andere ruimten in Terneuzen, maar in het verle den is gebleken dat zowel in de ontspanningszaal van het Zel- denrustcollege als die van de mts/meao niet goed in de smaak zijn gevallen bij de soosbezoekers. Maar voor het zover is, opent zaterdagavond om acht uur het Zuidlandtheater zijn deuren voor de soosgan- gers(sters). Muzikale mede werking op deze avond wordt verleend door het Hollywood Trio en verder wordt er een bingo gespeeld en is er een verloting. sen van de toekomstige ge bruikers af wil stellen wordt nog gewacht met het opstellen van een definitief inrichtings plan. Burgemeester G. van den Heuvel van Borsele wees zijn mede-havenschapsbestuur ders op een tekening die de PZEM in het kader van een milieuprocedure bij zijn ge meente heeft ingediend. De te kening laat zien dat de PZEM een stijger heeft gepland die vrijwel alle achterliggende grond van de haven afsnijdt. Voorzitter Barbé liet daarop weten dat de PZEM in princi pe geen bezwaar heeft tegen andere oplossingen. Van den Heuvel gaf verder de tip dat havenapperatuur bestaat waarmee niet alleen erts en kolen, maar bijvoorbeeld ook granen gelost kunnen worden. De aanleg van de haven kost bijna 86 miljoen gulden. Er is een dekkingsplan opgesteld voor een totaalbedrag van 60 miljoen gulden. Dat plan om vat de uitgifte van 6,7 hectare terrein aan de PZEM en gaat uit van de uitgifte van 73,3 hectare grond voor nieuwe ac tiviteiten. De onrendabele top van cir ca 26 miljoen gulden wordt ge dekt door rijk (21 miljoen) en provincie (5 miljoen). Het is de bedoeling nog dit jaar met de aanleg van de haven te begin nen. Op 1 januari 1986 moet de kolenaanvoer aanvangen. De nieuwe PZEM-centrale begint medio 1986 proef te draaien, althans wanneer milieuproce dures niet voor vertraging zorgen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland zal ook volgend jaar weer geld bijpassen voor de activi teiten van FIOM-Zee- land (hulp bij ongehuwd moederschap en zwan gerschapsonderbreking). Het gaat om een aanvul ling van maximaal 9.200 gulden op een verwachte rijksbijdrage van 174.000 gulden. Het provinciebestuur had verwacht dat het rijk de subsidieverantwoor delijkheid met ingang van volgend jaar geheel voor eigen rekening zou nemen. Maar het ziet er niet naar uit dat zulks zal gebeuren. Het provincie bestuur heeft enkele ja ren op het standpunt ge staan dat het eigenlijk de taak van de gemeenten is om het ontbrekende geld bij te passen. Daar kwam men vorig jaar op terug toen bleek dat veel gemeenten er weinig tot niets voor voe len om gespecialiseerde organisaties voor maat schappelijke dienstverle ning te subsidiëren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur gaat meer geld stoppen in een aantal fondsen voor bijdragen aan culturele evenementen in de sector kunst. Daarbij wordt gebruik gemaakt van gelden die zijn vrijgekomen door de inkrimping van het theater bureau Uit in Zeeland (de vroegere SCZ). Voor het subsidiëren van „bijzondere evenementen en experimenten" willen gedepu teerde staten jaarlijks 200.000 gulden beschikbaar hebben (verhoging bijna 84.500 gul den), voor „evenementen van provinciaal belang" 185.000 gulden (verhoging 80.000 gul den) en voor „tentoonstellin gen van provinciaal belang" 100.000 gulden (verhoging 17.500 gulden). Het betrokken geld was al eerder opzij gelegd voor „inci dentele subsidiëring van kun sten". Men heeft het geld nu over verschillende bestaande fondsen verdeeld om een meer permanent beleid te kunnen voeren. Eerder zijn gelden, vrijko men door de inkrimping van het Uit-bureau, al toegevloeid naar het provinciale steun punt voor kunstzinnige vor ming en volwasseneneducatie (jaarlijks 180.000 gulden ten behoeve van consulenten po diumkunst) en opzij gelegd voor verbetering van het mu seumbeleid (jaarlijks 200.000 gulden). Het geld voor het ver betering van het museumbe leid is echter nog niet gebruik omdat men eerst een museum nota wil presenteren. Dat alles blijkt uit het pro vinciale deelplan Kunst en Cultuurbehoud 1984-1985, dat in november (tegelijk met de provinciebegroting) door de Zeeuwse staten wordt behan deld. Bij de opstelling van het plan is men uitgegaan van de uitgangspunten in de provin ciale nota cultuurbeleid 1980- 1984. Vanaf 1986 wil men ook voor de sector kunst en cul tuurbehoud de uitgebreidere (inspraak)procedure gaan vol gen die bijvoorbeeld ook ge volgd wordt bij de opstelling van het deelplan sociaal-cul tureel werk. Het provinciebestuur stapt af van de karakterisering „bo venplaatselijk karakter" bij het beoordelen van subsidie verzoeken. Daarmee wil men het misverstand uit de wereld helpen dat een „regionaal ka rakter" van een evenement of het feit dat de bezoekers uit meerdere gemeenten afkom stig zijn een rol zou spelen bij het beoordelen van een subsi die-aanvraag. Gedeputeerde staten beoordelen namelijk in eerste instantie de kwaliteit van een evenement. Bij de subsidiëring van tentoonstel lingen wordt vooral van be lang geacht of deze een „ver nieuwend", „grensverleggend" of educatief karakter dragen. Uit het deelplan Kunst en cultuurbehoud blijkt verder onder meer dat voor het spe ciale fonds ten behoeve van grensverleggende en vernieu wende kunstactiviteiten min der geld beschikbaar is. Er is voortaan jaarlijks ruim 382.000 gulden beschikbaar, een ver laging van ruim 32.000 gulden. In dit bedrag blijft ruim 130.000 gulden beschikbaar voor de eventuele opvolger van Jeugd en Muziek (kosten manager plus bureau) en is ruimte gereserveerd voor de organisatie voor een eventueel Festival Nieuwe Muziek. Opvallend is verder de ver hoging van de post voor res tauratie van monumenten tot 542.000 gulden (18.000 gulden erbij) en een verhoging van de post voor subsidiëring van li teraire activiteiten tot 25.000 gulden (5.000 gulden erbij). Andere verhoging betreffen do subsidies voor het Zeeuws Tijdschrift (verdubbeling tot 20.000 gulden) en het Zeeuws Biologisch Museum. Om het beheer, onderhoud en gebruik van de provinciale vleugel te intensiveren is 20.000 gulden extra uitgetrokken. Het uit leencentrum van de stichting Beeldende Kunst Zeeland blijkt 15.000 gulden minder no dig te hebben dan dit jaar was geraamd, namelijk 105.000 gul den.

de Stem | 1983 | | pagina 15