Spanje bewijst klasse Resultaten Zilver voor estafetteploeg Hinault ontkent geruchten over komst naar Post V Oranje in halve finales tegen West-Duitsland TW. PiTTÜM ^notC Trinkler verstevigt positie Record Astrid Strauss Medaille verdeling HTINGEN B.V. Texas Instruments TT99/4A PQNDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Achtste plaats voor Sosonko gevraagd ierster van uw toekomst leuk werk dames correspondente Dipl. pedicure en manicure •li bejaarden- schieting Bingo alum, schuifladders 289.- Volleybalteam kansloos tegen Zuid-Korea Greg Lemond |toch één |in Dauphiné Hockeyfinale nu al bijna uitverkocht Nieuwe ploeg Frans Klardie Winst voor softbal team A83 eest geavanceerde, ijdige en eenvoudig dienen homecomputer slechts: ire voor hobbyisten led basic emory s.boek bier set 429.- 429.- 60.- 429.- T19 PAGINA SPORT 2 HANNOVER (SID) - De Ne derlander Genna Sosonko is in het internationale schaaktoer nooi in Hannover als achtste geëindigd. Woensdag verloor grootmeester Sosonko in de vijftiende en laatste ronde met wit van Eugenio Torre uit de philippijnen. Daardoor bleef Sosonko op zeven punten staan. Anatoli Karpov uit de Sov- I jet-Unie won het toernooi met elf punten. De wereldkam- I pioen kwam in zijn slotpartij remise overeen met Slim Bouaziz uit Tunesië. Zijn landgenoot Tamas Georgadse, die in het eindklassement met tien punten de tweede plaats mneemt, deelde het punt met de Westduitser Peter Oster- meyer. De belangrijkste uitslagen van de laatste ronde zijn: Georgadse (Sov) - Oster- meyer WD1) Vi - V*Bouaziz (Tun) - Kar pov (Sov) Vfe - VtKavalek (VSt) - Quinte- rios (Arg) 1-0, Sosonko (Ned) - Torre (Phi) 0-1. De eindstand aan kop: 1. Karpov iSov) 11 punten. 2. Georgadse (Sov) 10, 3. I Balasjov (Sov) 10, 4. Torre (Phi) 9, 5. Os- termeyer (WD1) 6. Kavalek (VSt) 8. 7. Pfleger 7^.8. Sosonko (Ned) 7. i: part-time en afwashulp Breskens, tel. 01172-3278 met prima toekomstmoge- in hebben met het officiële i fijne baan of een eigen minimaal Mavo- of LTS/c? m doorzetter met studiezin? na over een dag- of zater- ien) op het Nationale Oplei- ;hoolwereld. Bel voor gratis de Kaderschool 04998- Zoekt u nog op part-time basis. Bel 01155-4513 tussen 10.00 en 14.00 uur. Bent u 21 jr. of ouder, zoekt u een serieuze bij verdienste zonder investe ring met eigen tijdindeling, bel dan: Mevr. v. Dijk 01846-2381. Gevraagd ter opl. tot meisje of jongedame. HA VO of gelijkw. niv. Interenl Liefst maatsch. ongeb. sectoren, talen en ge- dragswetensch. Tel. 020- 415396. VVETTINGEN (SID) - De Zwitser Richard Trinkler heeft in de derde etappe van de Grote Prijs Wilhelm Teil zijn leidende positie in het al- gemeen klassement verste vigd. Trinkler heeft nu ruim twee minuten voorsprong op de Tsjechoslowaak Dolek, die tweede is. De derde rit, van Bischofs- I zeil naar Wettingen over 153 I kilometer, leverde een over winning op voor Vladimir Iwolochin uit de Sovjet-Unie. I Gert-Jan Theunisse was met I ie dertiende plaats de beste I Nederlander. I De uitslag van de derde etappe Is: l. Wo- I iochin (Sov) 153 km in 3 uur 44 min 52 sec, 12. Hilse (WD1) op 26 sec, 3. Ivanov (Sov) I zt. 4. Imboden (Zwi) zt, 5. Kosjakov (Sov) I zt, 6. Herrera (Col) zt, 11. Trinkler (Zwi) I op 1.07,13. Theunisse (Ned) zt, 34. Ducrot I iNed) op 2 37.39. Verhoeven (Ned) op 2.51, I il Wekema (Ned) zt, 71. Hermans (Ned) I «,76. Hofland (Ned) op 4.07. I Het algemeen klassement: 1. Trinkler I (Zwi) 11 32.24, 2. Dolek (Tsj) op 2.06, 3. Im- I boden (Zwi) op 2.07, 4. Wyder (Zwi) op 12.51, 5. Ivanov (Sov) op 2.53, 6 Crespo I iSpa) op 3.58, 44. Theunisse op 11.59, 54. I Hermans op 13.00, 65. Ducrot op 15.46, 66. I Verhoeven op 16.31, 73. Wekema op 19.53, 182. Hofland op 29.05. personeel aangeboden Uitsluitend behandeling aan huis. Tel. afspraak na 18.00 uur: 01140-15777. gevonden/ verloren VERLOREN Kloosterzan- de: licht blauw vestje. Graag terugbezorgen K. Doormanstr. 10. Donderdagmiddag 25 aug. in Café Zaal De Hoogaars, Kloosterzande. Aanvang 13.30 uur. Iedere vrijdagavond, zo ook 26 aug., aanvang 20.30 uur, met vele waar devolle prijzen. Café Paler mo, Steensedijk la-3. Hulst. Wegens beëindiging van Ladderhandel Lohmann. verkopen wij Nu 10 meter van 445- voor Tevens andere lengtes le verbaar, met DIN-norm, J jaar garantie. Wij komen vrijblijvend bij u langs, .In- teral-Ladders B.V. 076-876306. lMEUWEGEIN (ANP) - Het I Nederlandse heren-volleybal- I team heeft woensdagavond in Iieuwegein kansloos verloren lvan Zuid-Korea: 0-3. De set- htanden waren: 6-15, 9-15 en 16-15. Het was de eerste oefen- I wedstrijd van Oranje als 1 voorbereiding op de Europese I kampioenschappen, volgende I maand in Oost-Duitsland. I Coach Rob Hachmang stuurde I '-oor het duel tegen de Aziati sche topploeg Pim Raterink en I Jan Clardey als spelverdelers I net veld in. In de basisopstel- l'ing stonden verder Ad van Ider Velden en Jan Snippe als I niddenblokkeerders en Marco I Brouwers en Wim Koch als I Wtenaanvallers. In de eerste twee sets kon de I Oranje-ploeg de Koreanen nog redelijk partij bieden, hoewel setstanden anders doen I vermoeden. In de laatste set l ieten de Zuidkoreanen, met lals uitblinker de linkshandige I aanvaller Yoon Chang-Chang, I weinig over van de aspiraties van het Nederlandse zestal. De nationale volleybalploeg I speelt vandaag in Putten te- I ?en Zuid-Korea en morgen in waalwijk. Tel. «NV .2" PARIJS (ANP) - De Ameri- l'aan Greg Lemond is alsnog "''geroepen tot winnaar van Dauphiné Liberé. Lemond, 'e 'n het klassement als twee- e eindigde, schuift een plaats P- omdat de nummer één, ascal Simon, op doping be- l'vaptwerd. Het gebruik van verboden 'mulerende middelen door J ascal Simon in de Dauphiné l. rè was al voor het begin ■bete de ^onc*e van Frankrijk K Simon weigerde ech- I ,r akkoord te gaan met de g ^maatregelen en vocht Taandenlang de zaak aan via vatek enkomst van de Franse Ir» voor beroepswielren- L'ts De vakbond heeft echter y str«d verloren, waardoor - mond. die deze week in de van Nederland van 8aat, alsnog tot officiële f 2naar werd uitgeroepen. LAustraliër Phil Ander- L\zesde in het eindklasse- "t en winnaar van de pro- 8 en etappe, werd even- t„, S("deklasseerd voor het «L, van dope. Anderson L. n de bekende straffen Hockeyteam vervult zijn plicht AMSTELVEEN - Welgeteld zeven seconden had Theodool- Doyer nodig om aan alle geruchtvorming een einde te maken. Nederland zou - zo tierde de rod del in het EK-kamp in Amstelveen - met opzet van België trachten te verliezen, waardoor Oranje achter Rusland de tweede plaats in poule B zou innemen. door Harry Vermeulen Dat zou het niet geringe voordeel opleveren, dat niet West-Duitsland (door het ver rassende 4-2 verlies tegen Spanje als tweede geëindigd in poule A), maar Spanje morgen tegenstander in de halve fina les zou zijn. Maar toen na zeven secon den Doyer voor de eerste maal de bal achter de Belgische doelman Smissaert plaatste, was alle twijfel over mogelijke kwaadwilligheid verdwenen. Twijfel die door de 7-1 winst van Oranje, dat nu als over duidelijke poule-winnaar uit de bus kwam, compleet naar het rijk der fabelen werd ge slagen. „Wij hebben er geen seconde over geprakkezeerd om tegen België een slechte prestatie neer te zetten", aldus bondscoach Wim van Heumen. „Integendeel, ik heb dit duel aangegrepen om de tegenstan der volledig onder druk te la ten zetten. Agressie en scherpe mandekking, daar moeten we het morgen tegen West-Duits- land ook van hebben. Eerlijk gezegd had ik ook liever tegen Spanje dan tegen de Duitsers gespeeld. Tenslotte hebben wij AMSTELVEEN (ANP) - Het Wagenerstadion in Amstelveen is voor de fi naledag van de strijd om het Europees kampioen schap, komende zondag, al vrijwel uitverkocht. Er zijn nog slechts enkele honderden kaarten ver krijgbaar. Dat betekent dat, zoals de kaartverkoop nu aan geeft, er in ieder geval ruim 8000 plaatsen bezet zullen zijn. Het Wagener stadion biedt, onder meer door een in het afgelopen jaar uitgevoerde renover ing van de tribunes aan de korte zijden, plaats aan 8500 toeschouwers. het nooit gemakkelijk gehad tegen die ploeg. Dat ze tot nu toe slecht gespeeld hebben, zegt me niet zoveel. Ik acht ze in staat om juist tegen Neder land een ijzersterke pot te spe len. Maar bang ben ik er niet van. Ik heb geleerd om me vantevoren niet nodeloos druk te maken. Wanneer we nor maal spelen, dan kunnen we ze aan. Het zal echter nog iets beter moeten gaan met onze combinaties. Daar was ik van daag nog niet helemaal over tevreden". Milde kritiek van de bonds coach, bij wie de tevredenheid toch de boventoon voerde. Te recht, want gisteren tegen België acteerde Oranje stuk ken beter dan het tot nu toe tijdens het EK heeft gedaan. Maar er moet worden gezegd, dat de Belgen geen al te fana tieke tegenstand boden. Zij hebben het tot nu toe niet slecht gedaan, en de wedstrijd van morgen tegen Frankrijk om de vijfde plaats is voor de Belgen van groter belang dan een eervol, maar verder zin loos resultaat tegen Neder land. Maar ondanks dit gegeven blijft het knap van Nederland, dat de geboden mogelijkheden goed werden uitgebuit. Dat le verde in de eerste helft drie treffers (Doyer, Kruize en Van Grimbergen) en in de tweede helft vier doelpunten (Van 't Hek, Diepeveen, Van Grim bergen en Schaeffer) op. Gus- accof was goed voor het tegen doelpunt. Dat drie van de zeven tref fers via strafcorners tot stand kwamen, lijkt een stuk beter dan het strafcornergemiddel- de in vorige duels. Maar dat is voor een gedeelte gezichtsbe drog. De Belgen acteerden zo knullig bij het nemen van de strafcorner, dat de hoge straf- cornerscore in het duel van gisteravond tot geen enkele conclusie mag leiden. Of zoals Van Heumen het zelf stelde: „We zullen het nemen van de strafcorner nog eens goed moeten doorspreken. We zijn er nog niet helemaal uit. We kunnen ons geen enkel risico veroorloven. Want vrijdag be gint het EK pas echt". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll door Jean Nelissen QUESSOY - „Ik vind de sensationele berichten in de kranten vermakelijk. Ik heb al gelezen dat ik in 1.984 voor drie verschil lende ploegen zal rijden. Het vreemde is dat ik daar zelf niets van weet". Bernard Hinault reageerde gisteravond op de aan houdende geruchten, dat hij de ploeg Renault eind van dit sei zoen zal verlaten wegens diepgaande meningsverschillen met vooral ploegleider Cyrille Guimard. „De relaties zijn enigszins bekoeld", gaf Hinault toe, „maar dat krijg je altijd als een renner een tijd lang uit de roulatie is. Als je rijdt en wint, zwermt iedereen om je heen, wint een ander, dan zoeken ze al gauw de nieuwe winnaar op. Zo gaat dat altijd in de sport". Er klonk in de stem van Hinault een lichte ondertoon van ver bittering. „Ik ga binnenkort aan tafel zitten met de directie van Renault en dan zullen wel zien hoe de zaken er voor staan". Sinds de dag dat Laurent Fignon de Tour de France won, stond vast dat ploegleider Cyrille Guimard een poging zou doen de absolute macht van Hinault in de ploeg te breken. De twee Bretons verdragen elkaar de laatste twee seizoenen nog slechts puur zakelijk. Er tekent zich een situatie af analoog aan de ver houding tussen Post en Raas. Hinault: „Tijdens de Tour en ook in andere perioden van het seizoen hoorde ik soms weken lang niets van de ploegleider. Dat hoeft op zich geen slecht teken te zijn, omdat Guimard weet dat ik het liefst met rust gelaten wil worden. Maar je kunt er ook een andere conclusie aan verbinden. Ik wil daarom op korte ter mijn een verhelderend gesprek over hebben met de directie". Hinault ontkende nogmaals contacten te hebben met de Ita liaanse sponsor Bianchi en met de nieuwe sponsor van Post, Pa nasonic. Ook Peter Post zelf toonde zich gisteravond verbaasd over de geruchten als zou Hinault in 1984 voor zijn ploeg uitko men. „Zou het dan niet logisch zijn, dat ik er ook iets van af weet?" tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllllll ROME (ANP) - De 14-jarige Oostduitse zwemster Astrid Strauss heeft woensdag bij de Europese kampioenschappen in Rome de gouden medaille gewonnen op de 400 meter vrije slag. Zij verbeterde tevens het Europese record tot 4 minuten 8,07 seconden. Het oude record stond met 4.08,25 ook al op haar'naam. Strauss' landgenote Anke Sonnenbrodt won het zilver en Irina Laritsjeva uit de Sovjet-Unie het brons. Jolande van der Meer werd zesde. De zwemster van Raket uit Delft had voor de 400 meter 4.15,82 nodig. Tom van 't Hek scoort voor Nederland. De bal gaat achter de Belgische doelman Frank Smissaert langs. - fotoanp lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Van onze sportredactie AMSTELVEEN - Spanje is tijdens de Europe se titelstrijd hockey in Amstelveen verrassend als eerste geëindigd in groep A. De Spanjaar den, gecoacht door de Westduiter Horst Wein, wonnen met 4-2 van titelverdediger West- Duitsland. Bij de rust stond Spanje al met 1-0 voor door een treffer van Malgosa. Het ging er in die fase vrij hard aan toe, getuige het feit dat de West duitsers Fischer en Blocher elk met een gele kaart tijdelijk naar de kant moesten. Na de rust leek West-Duitsland terug te ko men, toen Fischer met een hoge push een straf corner benutte (1-1). Zeven minuten later iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii schoot De Frutos echter ook raak uit een korte hoekslag. Hoewel Malgosa door een ongelukki ge manoeuvre zijn doelman Agut passeerde, bleef Spanje de betere ploeg. De Westduitse verdediging stapelde fout op fout en Arbos en invaller Peon bepaalden de eindstand op 4-2. In de slotfase gooide Klaus Kleiter, coach van West-Duitsland, zijn hele ploeg door el kaar om nog een gelijkspel, genoeg voor de eerste plaats in de groep, te forceren. Het wilde echter niet meer lukken. West-Duitsland leed hiermee voor de tweede keer in een toernooi om de Europese titel een nederlaag. De eerste maal gebeurde dat in de finale van Madrid 1974, toen West-Duitsland eveneens van Span je verloor. Groep A: Spanje - West-duitsland 4-2 (1-0): 23. Malgosa 1-0, 42. Fischer 1-1 (strafcorner), 49. De Frutos 2-1 (strafcorner), 51. Malgosa 2-2 (eigen doel), 54. Arbos 3-2, 63. Peon 4-2. Scheidsrechters: Sancini (Ita) en Kendrick (Ier). Toeschouwers: 1000. Wales - Oostenrijk 6-1 (5-0): 7. Brough 1-0, 9. Peters 2-0 (strafcor ner), 13. Peters 3-0 (strafcorner), 22. Peters 4-0 (strafcorner), 23. Gow- man 5-0, 55. Williams 6-0, 65. Ditz 6-1. Scheidsrechter: Djakanov (Sow) en Dudka (Pol). Toeschouwers: 1000. Engeland - Frankrijk 1-1 (1-0): 20. Sherwani 1-0 (strafbal), 55 Martin 1-1 (strafcorner). Scheidsrechters: Nienhaus (Ned) en Kentwell (VSt). Toeschouwers: 1000. Eindstand: Spanje5 5 0 0 10 24- 5 West-Duitsland.'5 4 01 8 23- 8 Engeland5212 516-9 Frankrijk5 12 2 4 8-9 Wales5 1 1 3 3 7-14 Oostenrijk5005 0 3-36 Groep B :Sowjet-Unie - Ierland 5-0 (1-0): 1. Klevtsov 1-0, 50. Plesjakov 2-0, 63. Nitsjepoerenko 3-0, 65. Zi- gangirov (strafbal) 4-0, 68. Nitsje poerenko 5-0. Scheidsrechters: Stel- ter (WD1) en Gale (Wales). Toe schouwers: 1500. Polen - Schotland 1-1 (0-0): 52. Klatt 1-0,57. McLean 1-1. Scheidsrechters: Todd (GBr) en Gerö (Oos). Toe schouwers: 1500. Nederland - België 7-1 (3-0): 1. Doyer 1-0, 16. T. Kruize (strafcor ner) 2-0, 24. Van Grimbergen 3-0, 52. Van 't Hek 4-0, 54. Diepeveen 5-0, 57. Van Grimbergen 6-0, 60. Gucassof (strafcorner) 6-1, 63. Schaeffers 7-1. Scheidsrechters: Renard (Fra) en Benito (Spa). Toeschouwers: 4000. Nederland: Hermans. Van der Ha ve, Steens, Van Asbeck, Pierik (47. Schaeffers), Den Hartog (36. J.H. Kruize), T. Kruize, Diepeveen, Van Grimbergen, Doyer, Van 't Hek. België: Schürmans, Maroye, Briels, Gucassof, Urbain, Melotte, Buys- schaert, Daufresne, Hens, Vanden- gracht, Verhulst (47. Cuvelier). Eindstand: 1. Nederland.5 4 1 0 9 25- 5 2. Sovjet-Unie5 4 10 9 18- 3 3. België52125 7-13 4. Schotland5 1 1 3 3 8-13 5. Ierland51 133 4-18 6. Polen5014 1 4-14 JACQUES HANEGRAAF klasseerde zich gisteren als derde in de profkoers van het Belgische Zottegem. MARTIN KEMP. een 26-jari- ge Madenaar, is in het Oosten rijkse Sankt-Johann wereld kampioen bij de vrije trim mers geworden. RUUD BROUWERS, de junior uit Teteringen, ging als twee de over de finishlijn in de klassieker Oldekerk-Niekerk. RENE VAN NIJNATTEN, de amateur uit Breda, pakte de veertiende plaats in het Belgi sche Machelen. Ettenaar Wou ter Mij zen werd 21ste. PETER VAN DE KLUNDERT uit Hoogerheide eindigde als zesde in een juniorenkoers in Naaldwijk, THEO AKKER MANS uit Nieuw-Vossemeer werd tiende en ERIC VAN GINNEKEN uit Schijf zeven tiende. DEN HAAG (ANP) - Frans Klardie gaat de nieuwe ama- teurploeg Concorde begelei den. Klardie heeft weinig er varing in de wielersport, maar volgens Wim Dubois, direc teur van de hoofdsponsor, is dat nauwelijks van belang. „Het gaat erom dat iemand de zaak goed organiseert. Daar hebben we geen oud-be roepsrenner voor nodig. Klar die is een man, die voor een goede begeleiding kan zor gen", aldus Dubois. In principe zal de ploeg ten minste drie jaar bestaan. Er wordt gewerkt met een budget van rond de 150.000 gulden per seizoen. Voor komend seizoen zijn onder meer Geert Schip per, Dries Klein en Ebel Kei zer aangetrokken. Het streven van Klardie is binnen drie jaar één van de drie topploe- gen in de vaderlandse ama teurwielrennerij te worden. PARMA (ANP) - Nederland is het toernooi om het Europees kampioenschap softbal in Parma begonnen met twee overwinningen. In de eerste wedstrijd won Nederland met 11-1 van Bel gië. In het tweede duel bleek Nederland met 2-0 te sterk voor Italië. In de derde ont moeting van de opneningsdag verpletterde Italië San Mari no, de volgende tegenstander van Nederland, met 22-0. Van onze speciale verslaggever ROME - Met het zilver kwam de acceptatie. Annemarie Ver stappen lachte weer. De overspannen verwachtingen maakten plaats voor tevredenheid. De Brabantse ging woensdag in het plotseling door een wolkbreuk overvallen Olympisch zwembad van Rome nauwelijks sneller door het water dan bij het begin van de Europese kampioenschappen op het persoonlijk nummer, maar de reactie was geheel verschillend. dikke overwinningen in twee estafettes. „Het lijkt wel of ze hun vrouwelijkheid aan een sex-operatie te danken heb ben", verzuchtte de 14-jarige Britse Sarah Hardcastle, die voor het eerst het baritonge luid van de Oostduitse zwem sters hoorde. Want al zijn de namen veranderd en zijn er met Astrid Strauss en Sylvia Gerasch twee 14-jarige kinde ren bijgekomen, het Oostduit se stemgeluid blijft even laag. Tot verbazing van velen, maar niet van de Oostduitse ploeg leiding. Alom heerste opluchting dat Het kwartet Annemarie Ver stappen, Wilma van Velsen, Elles Voskes en Conny van Bentum van de deelnemende landen er zes achter zich had den kunnen laten. Van een aanval op de hegemonie van Oost-Duitsland, waarvan het mislukken Annemarie Ver stappen deze week een gewel dige inzinking had bezorgd, werd niet meer gesproken. „Je kunt nu zien dat de druk waarschijnlijk te groot is ge weest", aldus interim-coach Wim Geurtsen, „dat de ver wachtingen van het thuisfront te hoog gespannen zijn ge weest. Als je meekrijgt dat je hier een wereldrecord zal gaan zwemmen, zoals dat met Verstappen is gebeurd, is dat moeilijk waar te maken". Verstappen is daar twee da gen lang de dupe van geweest. Na het falen op de 200 meter vrije slag van dinsdag was de ontreddering zo groot, dat ze uit de B-finale werd terugge trokken om 24 uur rust te krij gen. Er werd zelfs gedacht haar een medisch onderzoek te laten ondergaan, maar daar werd wegens de geringe me dewerking van de Italianen voorlopig vanaf gezien. „Toen het kon, waren de meisjes al met de warming-up bezig", al dus ploegleidster Wil Storm. Veiligheidshalve werd Ver stappen als startzwemster op gesteld. Ze tikte na 56.55 se conden als tweede aan, een po sitie die door Wilma van Vel sen (57.55), Elles Voskes (58.16) en Conny van Bentum (55.98) vrij gemakkelijk kon worden vastgehouden, zonder dat één van de drie tot een individuele topprestatie kwam. In de vorm van vorig jaar in Guayaquil zouden ze ongetwijfeld een aanval hebben gedaan op het Oostduitse viertal, van wie Birgit Meineke haar vierde gouden plak binnenhaalde. Nu was daar geen denken aan. Oost-Duitsland heeft bij de dames deze Europese kam pioenschappen volledig in de greep: op de dusver gezwom men zes individuele nummers steeds één en twee, plus hele ROME (ANP) - De medaille verde ling bij de Europese zwem kam pioenschappen in Rome is na vijf dagen als volgt: 1. Oost-Duitsland910 3 2. Sovjet-Unie4 4 4 3. West-Duitsland3 1 4 4. Italië1 0 1 5. Bulgarije1 0 0 6. Zweden1 0 0 7. Nederland0 14 8. Groot-Brittannië0 11 Q.Spanje0 10 10. Hongarije0 1 0 11. Roemenië0 0 1 12. Tsjechoslowakije0 01 De Nederlandse dames die gisteren in Rome op de 4 x 100 meter estafette de tweede plaats behaalden. Zweed Per Johansson. Woithe won bij de Olympische Spelen in Moskou, Johansson bij de Europese kampioenschappen in Split, Woithe bij het we reldkampioenschap in Ecua dor en nu was het weer de beurt aan Johansson, die - FOTOANP daarvoor zo hard trainde, dat hij in drie maanden tijd elf ki lo aan lichaamsgewicht kwijt raakte Voor de rest van Europa resteerden de kruimels. Zo te zien is het helemaal niet zo slecht dat het Nederlandse da- meszwemmen al twee bronzen en een zilveren medaille heeft binnengehaald. In alle drie de gevallen was Conny van Ben tum daarbij betrokken. Bij de heren gaat het heel wat minder. Zelfs Hans Kroes vormt daarbij geen uitzonde ring. De Lissenaar, die volgens insiders op wereldniveau moet kunnen presteren, miste de fi nale van de 100 meter vrije slag. Was zijn serietijd van 51.71 nog niet echt slecht, in de troostfinale kwam de HPC'er niet verder dan de voorlaatste plaats in 52.23. De strijd om de titel ging, zoals de laatste jaren steeds het geval is geweest, tussen de Oostduitser Jörgen Woithe en de in Amerika studerende IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllimillllllllll Finale 400 meter vrije slag dames: 1. Astrid Strauss (OD1) 4 minuten 8.07 se conden, 2. Anke Sonnenbrodt (OD1) 4.10.37, 3. Irina Laritsjeva (Sov) 4.12.90, 4. Ina Beyermann (WD1) 4.13.01, 5. Andrea Grosz (Hon) 4.14.72, 6. Jolande van der Meer (Ned) 4.15.82, 7. Sarah Hardcastle (GBr) 4.17.44, 8. Jackie Willmott (GBr) 4.19.59. B-finale 400 meter vrije slag dames: 1. Carla Lasi (Ita) 4.18.14, 5. Reggie de Jong (Ned) 4.21.62. Finale torenspringen: 1. David Ambart- soemjan (Sov) 605.79, 2. Wjatsjeslav Tros tsj in (Sov) 563.31, 3. Steffan Haage (OD1) 559.41, 4. Chris Snode (GBr) 548.72, 5. Domenica Rinaldi (Ita) 537.33, 6. Jon Vegard (Nor) 533.73, 7. Dieter Waskov (OD1) 529.95, 8. Tom Lemaire (Bel) 508.89, 9. Petar Georgiev (Bul) 502.47, 10. Dieter Plewka (WD1) 495.18, 11. Dieter Dörr (WD1) 475.18,12. Fabrizio de Angelis (Ita) 440.79. Finale 100 meter vrije slag heren: 1. Per Johansson (Zwe) 50.20 seconden, 2. Jörg Woithe (OD1) 50.29, 3. Sergej Smirjagin (Sov) 50.35, 4. Pelle Holmertz (Zwe) 50.71, 5. Dirk Richter (OD1) 50.90, 6. Alexej Markovski (Sov) 51.16, 7. Andreas Schmidt (WD1) 51.24, 8. Fabrizio Ram- pazzo (Ita) 51.50. B-finale 100 meter vrije slag heren: 1. David Lowe (GBr) 51.37, 6. Hans Kroes (Ned) 52.23. Finale 100 meter rugslag dames: 1. Ina Kleber (OD1) 1.01.79, 2. Cornelia Sirch (ODl) 1.02.46, 3. Carmen Bunacio (Roe) 1.03.08, 4. Svenja Schlicht (WD1) 1.03.74, 5. Larisa Gortsjakova (Sov) 1.04.06. 6. Jo- landa de Rover (Ned) 1.04.16, 7. Katalin Viragh (Hon) 1.04.22, 8. Victoria Klotsjko (Sov) 1.04.24. B-finale 100 meter rugslag dames: 1. Ma- nuela Carosi (Ita) 1.04.41, 6. Kitty Oude Nijeweme (Ned) 1.05.78. Finale 200 meter rugslag heren: 1. Sergej Zabolotnov (Sov) 2.01.00, 2. Sandor Wla- dar (Hon) 2.01.61, 3. Frank Baltrusch (ODl) 2.02.46, 4. Ricardo Aldabe (Spa) 2.03.93, 5. Zbigniew Januszkiewcz (Pol) 2.05.13, 6. Frank Embacher (ODl) 2.06.42, 7. Michael Soederlund (Zwe) 2.07.30, 8. Frederic Delcourt (Fra) 2.08.48. B-finale 100 meter rugslag heren: 1. Pao lo Falchini (Ita) 2.06.29. Finale 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. Oost-Duitsland 3.44.72 (Kristin Otto, Susanne Link, Cornelia Sirch en Birgit Meineke), 2. Nederland 3.48.24 (Annemarie Verstappen, Wilma van Velsen. Elles Voskes en Connie van Ben tum), 3. West-Duitsland 3.49.86 (Karin Seick, Susanne Schuster, Iris Zscherpe en Ina Beyermann), 4. Zweden 3.50.20, 5. Groot-Brittannië 3.50.38, 6. Sovjet-Unie 3.51.76, 7. Frankrijk 3.52.63, 8. Italië 3.54.68.

de Stem | 1983 | | pagina 11