ekkers }er aan KUIPER STELT BESLISSING OVER WK-DEELNAME UIT WEST-DUITSLAND VREEST NEDERLAND Krol niet beschikbaar voor Nederlands elftal Willem II moet kiezen Michels met 250.000 mark op vakantie 'Promotie' voor Amstel Goldrace ereldtitel eenmalige uitschieter? lerstel ationale evental GEWICHTHEFFERS BETRAPT OP ANABOLE STEROÏDEN EK hockey in Amstelveen Dammer Rizi overleden Fignon kopman in Franse WK-ploeg Zoontjens trainer veldrijders Wereldrecord 100 m rugslag eigen deskundigen naar i voor functies die vroeger van BZ werden vervuld, iten lijken in het algemeen van integratie in die zin es tussen de twee diensten wijnen zonder dat zij ge- r worden geschoven. Maar leid zou weinig voelen voor >t de geïntegreerde dienst ergangsregeling die thans erp van overleg is niet erd. liplomaten - maar niet on- tementsambtenaren - wint eld dat de integratie moet .onderaf - dat wil zeggen k-gemeenschappelijk aan- Tsoneel de diplomaten en van het oude stempel gaat i de tussentijd zou dan wel ïgsregeling voor de depar- enaren zodanig moeten leterd dat ook voor deze ssentijdse promotie moge- aten zijn er ook weinig ge- dat in het nieuwe Regie- Buitenlandse Zaken wordt ir een soort evenwicht tus- ige Algemene Rijks Ambte nent (ARAR) en het Regie- de Buitenlandse Dienst ellen zich op het standpunt AR niet geschikt is voor buitenland, maar het RDB en zowel in Nederland als oepasbaar te zijn. De vorige ineraal, een departements- wilde naar de mening van :n voorkomen dat door het overnemen van het RBD de intstaan dat het ministerie enlandse dienst zou worden lachten van de diplomaten intwerp-overgangsregeling cening wordt gehouden met i gevolgen van het verval- persoonlijke titel die een ran de buitenlandse dienst verblijf in het buitenland om bepaalde contacten te lijken. De diplomaten op mgen een zogenaamde va- dat mede wordt bepaald en van levensonderhoud in iar zij zijn gestationneerd. terugkeer in Nederland de titel (veelal een rang ho- at de diplomaat, die het in ich al met een ambtenaren- doen dat soms de helft van ilaris is, er dubbel op ach- ■en in beide categorieën, noolgaande kinderen en een en betrekking in Nederland lijken meer gebrand op een op het ministerie. Voor de jmaten geldt bovendien dat Haag meer beleidsbepalend cunnen zijn dan in het bui- zet onder jongere diploma- de integratie lijkt mede te »egeven door de vrees dat meer automatisch carrière- kunnen worden aangetast, de redenen dat de geïnte- nst waarschijnlijk pas over jaar zal worden ingevoerd inciële moeilijkheden. Hoe- ital mensen op posten in het niet veel zal veranderen, zal rverplaatsen van meer men geld gaan kosten. De extra- rerden door de commissie- nog begroot op zeker 10 mil- n per jaar, maar worden amd op slechts enkele pro- de circa 300 miljoen gulden ^e personeelsdiensten thans t ministerie van Financiën ;emd met de anderhalf a drie r die de gemeenschappelijke opleiding meer kost, na zonder hiermee vooruit te integratie zelf. iÜNSDAG 23 AUGUSTUS 1983 neerkomt op een-derde van het gemiddelde maandsalaris in de Sowjet-Unie. Alarmerend Sowjet-sociologen hebben herhaaldelijk vastgesteld dat het absenteïsme in sommig' sectoren alarmerend om 0® hen grijpt onder arbeiders en jongeren. Dit gebeurt voora na de betaaldagen, dat zeggen twee keer per maand Sinds Joeri Andropov in no vember vorig jaar Leonw Brezjnjev opvolgde als eerste- secretaris van de communisti sche partij heeft hij bij herha ling blijk gegeven van zll" streven het gebrek aan disci pline te bestrijden als onder deel van een campagne de ar beidsmoraal in de Sowjej- Unie op een hoger plan brengen. Zo is begin dit jaa de controle verscherpt in werkplaatsen, winkels, bio scopen of kapsalons, die op zette tijden worden bezc door staatscontroleurs die W' last zijn met het identifiers van 'stappers'. Sowjet-functionarissen ven overigens particulier dat deze maatregelen zon veel overtuiging zijn in& voerd en dat het effect erva^ niet bijster groot is gevvees^ Zij gaan er van uit, dat de n aangekondigde maatregel' heel wat meer effect zou hebben. Van onze sportredactie Putte - Hennie Kuiper heeft zijn beslissing over al of niet deelnemen aan het wereld kampioenschap voor be roepsrenners uitgesteld tot volgende week zondag. De vorige week in Dortmund zwaar gevallen oud-titel houder wil eerst de ronde van Nederland en de 170 ki lometer lange wedstrijd in Ossendrecht rijden. Kuiper, die vorige don derdag onwel werd bij een controle in het ziekenhuis, wordt op het ogenblik inten sief behandeld voor bloed uitstortingen in nek en rug, waardoor zenuwen bekneld raakten. Hij heeft geen her senschudding. Zondag trainde Kuiper honderd ki lometer. „De conditie is er wel. Ik wil eerst zien hoe snel die bloeduitstortingen verdwijnen. Het duurt nog twaalf dagen voor het we reldkampioenschap begint". Bert Oosterbosch is opge nomen in de ploeg van Peter Post voor de ronde van Ne derland, die donderdag in Boxmeer begint. Ooster bosch bedankte onlangs om gezondheidsredenen voor het wereldkampioenschap achtervolging. De winnaar van vorig jaar wordt om ringd door Jan Raas, Johan Lammerts, Peter Winnen, Theo de Rooy, Gerard Veld- scholten, Henk Lubberding en de Belg Ludo Peeters. De ploegleider hield Jac Hane- graaf, de eerste reserve voor het wereldkampioenschap, buiten zijn formatie. Hane- graaf haalde zich vorige week met Leo van Vliet de woede van Post op zijn hals door tijdens een wedstrijd in Engeland, die langdurig op televisie kwam, na enkele ronden af te stappen, het geen door de Engelse spon sor niet erg werd gewaar deerd. Leo van Vliet wilde aan- vankelij k bedanken voor het wereldkampioenschap op de weg in Altenrhein. De Ne derlandse kampioen pun- tenkoers gaf de voorkeur aan de regenboogstrijd pun- tenkoers op de Oerlikon- baan in Zürich. Twee totaal verschillende disciplines van de wielersport vond Van Vliet te veel. Jan Raas praatte hem om. Van Vliet: „Zondag werd ik derde in een lange koers in België. Het ging goed. Ik rijd nu twee wereldkampioen schappen. Na de punten- koers van zaterdag blijf ik in Zwitserland trainen KEULEN (ANP) - 1FC Köln heeft voor een 'smartegeld' van 250.000 mark (275.000 gulden) het contract met Rinus Michels kunnen verbreken. De 'generaal met de witte vlag' kreeg 50.000 mark minder dan zijn voorganger Karl-Heinz Heddergodt. De te weke opvolger Hennes Weisweiler werd 35 maanden geleden door 1FC Köln na een dienstverband van goed een half jaar met 300.000 mark weggezonden. erstappen stap terug Van een speciale verslaggever lOME - Het was heel toepasselijk dat bij de eerste Ie beste ceremonie van het zwemmen van de Euro pese kampioenschappen in Rome de Nederlandse verkeerd omhoog ging. Het blauw boven en let rood beneden. Het symboliseerde de omkering tan waarden, waarmee de Nederlandse zwemwe- leld de komende dagen moet leren leven. De onver- Lachte, totale ineenstorting van Annemarie Ver tappen heeft Conny van Bentum weer op de voor bond geplaatst. De blozende Bameveldse emster knoopte met een •rde plaats op de 100 meter rije slag aan bij het brons twee jaar geleden in Split pakte later als slotzwem- f van de 4 x 200 meter vrije i; ook op dat onderdeel het ons mee. Dat had zilver len zijn, maar zelfs in de- goede vorm was Van Ben- niet opgewassen tegen Beijermann, die als laatste oor West-Duitsland te water mg. En dat feit alleen al doet «en dat Nederland op de meter vrije slag van van- lag buiten de prijzen gaat illen en de wereldtitel, die imemarie Verstappen be- aalde als een eenmalige uit- iiieter geboekt zal worden, ant nauwelijks heeft bonds- ach Bert Sitters zijn hielen licht of de Nederlandse eisjes blijken de concurren- om de Europese - lees ereld - hegemonie met Oost- oitsland in gene delen meer in te kunnen. Naar de buitenwereld toe «ft de ploegleiding de nade- ttde terugval van Verstap- n aardig verborgen weten te «len. Maar het was de Ktduitse ploeg niet ontgaan Km een speciale verslaggever OME - Het Nederlands wa- Toloteam heeft zich giste- enigszins hersteld van de "Me start bij het Europees «pioenschap in Rome. Te- n de zesvoudig olympische «Pioen Hongarije, het va lland van bondscoach De- s Poesik, werd het in het Whete Tor Dequinto 9-9. len paar goede gesprekken ®en aanvoerder Ton Buunk, J zijn 250e wedstrijd voor «nje speelde en zijn man- ®deed de vechtlust terugke- pin het team dat na de dik- nederlagen tegen West- "itsland en Joegoslavië een '"geslagen indruk maakte. jf durf werd zichtbaar in de "soon van Nico Landeweerd. kleine strateeg van het am zwom bij een man-min- brutaal naar voren, kreeg tel en bracht het Oranje- am op een kritiek moment hgszij2-2, Johan Aantjes hield de «Baarse topscorer Budavari tedwang. Doelman Wouly 'Bie liet zien waarom colle- Ruud Misdorp de concur- tee niet meer aandurfde en co Landeweerd dirigeerde scoorde dat het een lust Is; Via 4-4 en 7-7 werd het Zindelijke 9-9, waarmee de '"garen hun eerste punt '■Ij waren. Eerder hadden 'Lgyaren die bij de we- ocup jn Los Angeles voor- 'Iste werden, gewonnen van ®nje en West-Duitsland. 'hkteristiek: Nederland - Hon- "JC9-9 (3-2, 1-2, 3-3, 2-2). Buda- Buunk 1-1, Gerendas 1-2 iCandeweerd 2-2 (7-6), Lande- 3"2, Kiss 3-3 (6-7), Lande- Si"3 <7"6). Gerendas 4-4 (6-7), as Van Belkum 5-5, •an 5-6 (6-7), Gerendas 5-7, 'graaf 6-7 (7-6), Aantjes 7-7 «k landeweerd 8-7 (strafworp), 3-8, Landeweerd 9-8 (7-6), dat de Brabantse een dag of vier voor de kampioenschap pen misselijk uit het water stapte. Lichamelijke oorzaken waren er niet. Althans de dok ter vond ze niet. Men kan een keuze doen uit mogelijke an dere oorzaken. De druk om een gemaakte reputatie te moeten bevestigen, overspan nen verwachtingen van het thuisfront en die van haar eigen trainer Honk Veldman incluis, of gewoon een off-day. Toen Veltman bij de selec tiewedstrijden in Amersfoort de mogelijkheden van een we reldrecord in het vooruitzicht stelde, kreeg Annemarie prompt buikgriep. Dat euvel herhaalde zich in Spanje en na de 100 meter vrije slag van gisteravond zou ze hoogst waarschijnlijk ook het liefst in bed zijn gekropen. Na vijftig meter was de energie op en zag ze links van haar de beide Oostduitse zwemsters Birgit Meineke en Kirsten Otto er vandoor gaan, terwijl ook Conny van Bentum nog voor haar finishte. Iritussen drong de tijd, want de start van het slotnummer, de 4 x 200 meter vrije slag es tafette, kwam ondanks de ter gend trage afwerking van het programma naderbij. Ver stappen was als startzwemster opgesteld. Daaraan kon niets meer worden veranderd. Ze wilde het liefste starten op het nummmer waarop ze notabe- ne de wereldtitel verdedigt, en zag zich links en rechts voor bij zwemmen. „We hadden toch zeker gerekend op een tijd van rond de 2,01,00 secon den", recapituleerde de op ge dempte toon sprekende inte- rimcoach Wim Geurtsen later. Het werd een floptij d van 2,05,13. Het was dat Jolande van der Meer en Reggie de Jong, die toch als de zwakke stee in de combinatie werd be schouwd, er een pracht van een achtervolgingsrace van maakte, anders zou Conny van Bentum in een volstrekt kans loze positie te water zijn ge gaan. De Delftse Van der Meer haalde de Russin en de Fran- caise in en tikte aan in een tussentijd van 2.02,39. Reggie de Jong pakte een Britse en een Westduitse zwemster. Haar tussentijd van 2,03,45 bracht Conny van Bentum in tweede positie aan de start. Ondanks een fraaie sprint van 2,01,44 waarmee ze het Neder lands record op dit nieuwe nummer op 8.12,44 stelde, kon de Barneveldse niet op tegen de slotzwemster van West- Duitsland, Ina Beijermann. Inmiddels was ver voor de andere landen de uit Kirsten Otto (1.59,63), Astrid Strauss (2.00,74), Cornelia Sirch (2,02,24) en Birgit Meineke (1.59.06) bestaande Oostduitse equipe naar een nieuw we reldrecord gesneld. De Euro pese bond had net zo goed kunnen besluiten de limiet voor het Europese record niet te vergemakkelijken door het gelijk te stellen aan de limiet van het wereldrecord, want met een totaaltij d van 8,02,29 dook het Oostduitse viertal royaal onder alle gestelde li mieten. De kater was voor het Nederlandse vieral van wie alleen de voor het anti-do pingcontrole aangewezen Conny van Bentum aan spreekbaar bleek en de overi ge drie met de noorderzon ver- Michels heeft met zijn ont slag in de Bundesliga een re cord gevestigd, dat niet snel gebroken zal worden. Hij is de eerste van 122 collega's voor hem wiens ontslag werd ver leend in de startmaand augus tus. 1FC Köln speelde pas twee wedstrijden in de competitie. Het werden twee nederlagen. De spelers van de club heb ben opgelucht ademgehaald toen het vertrek van de harde trainer bekend werd. Aan voerder en international Pier re Littbarski: „Het was te voorzien. De stemming was onhoudbaar geworden. Er was ook geen andere mogelij kheid. De spelers hebben eraan mee- i geholpen en dragen nu een zware verantwoordelijkheid". De training en coaching van de ploeg, die morgenavond de derde wedstrijd in de Bundes liga tegen Kickers Offenbach speelt, wordt voorlopig waar genomen door manager Han nes Löhr, een oud-speler van Köln. Littbarski verklaarde, dat de spelers zich eensgezind achter Löhr zullen opstellen. Löhr is van plan woensdag minstens een jeugdspeler op te De wedstrijd tussen Oostenrijk en Engeland tijdens het EK-hockey in Amstelveen moest gisteren 17 minuten worden onderbroken vanwege de regen. De Engelse spelers benutten het verblijf op de tribune om hun shirtjes uit te wringen. - fotoanp Van onze sportredactie AMSTELVEEN - Tïtelverde- diger West-Duitsland heeft zich gisteren tijdens het toer nooi om het Europese hockey- kampioenschap in Amstelveen als eerste voor de halve finales geplaatst (later volgde Span je). De Westduitsers hoefden tegen het onbetekenende Wa les bij lange na niet het uiter ste van hun krachten te geven om toch gemakkelijk met 6-0 te winnen. Daardoor eindigt West-Duitsland in ieder geval bij de eerste twee in poule A. Voor Klaus Kleiter, al sinds 1974 coach van de Westduitse ploeg, is de vroegtijdige kwali ficatie geen reden de resteren- Van onze sportredactie BREDA - Bondscoach Kees Rijvers zal het 7 september in Gro ningen, waar dan het Nederlands elftal de EK-kwalificatie te gen IJsland afwerkt, moeten doen zonder libero Ruud Krol. De van een operatie herstellende Ruud Krol heeft met zijn Italiaanse club Napoli nog niet gespeeld. Pas dit weekeinde zal Krol voor Napoli in een vriendschappelijk duel in actie komen. Ruud Krol meent echter dat de tijd te kort is om topfit in Gro ningen aanwezig te kunnen zijn. Jan Peters, de middenvelder van Genua, en spits Wim Kieft van Pisa, komen wel als de bondscoach op hun aanwezigheid in de Oranje-selectie prijs stelt. De clubs zullen in ieder geval niet dwars liggen als Rijvers een uitnodiging stuurt. Kees Rijvers kan verder ook geen beroep doen op de Neder landers in Belgische dienst. Ronald Spelbos, René van der Gijp en Wim Hofkens moeten 7 september met hun club aantreden voor de vijfde competitieronde. Van onze sportredactie TILBURG - Willem II pro beert een dezer dagen een li bero aan te trekken. De Joego slaaf Mitrovic en de Belg Mare Steyaart komen in aanmer king om de vacante plaats van de ernstig geblesseerde Kees Krijgh op te vullen. De 37-jarige Mitrovic speel de het laatst bij Fortuna Sit- tard maar wil nog een jaar in Nederland blijven en zoekt daarom een club in het betaal de voetbal. De 27-jarige Mare in het eerste van FC Antwerp, maar mag nu vertrekken om dat FC Antwerp over een erg brede kern beschikt. Vandaag zal Willem II een beslissing nemen. Trainer Jan Notermans was in ieder geval tevreden over beide spelers die gistermiddag met de selectie van Willem II meetrainden. FC Volendam test vandaag de Brit Bob Reynold. Een spe ler, geschikt voor aanval en verdediging, die bij de Engelse landskampioen Liverpool ech- nr>Ar\W/3 rtnniirytn tii'l +rxr» uit rlo Ttiol de poule wedstrijd tegen Span je niet meer serieus te nemen. „We zullen er zeker alles aan doen om eerste in de groep te worden", aldus Kleiter. „We hebben het in dit toernooi nog niet uitzonderlijk lastig gehad. De wedstrijd tegen Frankrijk hebben we vermoedelijk wat te licht opgenomen. Tegen En geland hebben we er wat har der aan moeten trekken, maar we hoefden nog lang niet alle reserves aan te spreken. Span je heeft toch nog toe boven verwachting goed gespeeld. Daarom zijn we erop gebrand de Spanjaarden te laten zien dat we er ook wat van kun nen". Kleiter heeft een lichte voorkeur voor de Sovjet-Unie als tegenstander in de halve finales boven Nederland. „Dat is voornamelijk gebaseerd op het feit dat ik Nederland hier voor eigen publiek zonder meer als favoriet beschouw. De Russen zijn sterk in op mars. Vergeleken met het toernooi om de Champions Tr ophy van vorig jaar hebben ze weer een sprong omhoog ge maakt. Ik ben in mei met onze ploeg in Moskou geweest en heb toen al voorspeld dat er in 'Amstelveen geducht rekening met de Russen gehouden zou moeten worden. En ze hebben dat ook bewezen. Het is niet niks om Nederland in eigen stadion op een gelijkspel te houden. We moeten langza merhand niet meer praten over de ontwikkelingen van het hockey in de Sovjet-Unie. Die ploeg hoort inmiddels ge woon bij de top en is in staat elk gerenommeerd land te verslaan. In Europa waren de Duitsers en de Nederlanders gewend als leermeesters te fungeren. Het wordt nu tijd dat we toegeven dat we ook van de Russen wat kunnen le ren. Daar hoeven we ons heus JAT/V* «Vioor "AAV 4-xm De karakteristieken van de giste ren in Amstelveen gespeelde wed- strijden: West-Duitsland - Wales 6-0 (2-0). 10. Blöcher 1-0, 12. Fried 2-0, 43. Blöcher 3-0, 48. Caninenberg 4-0, 64. Fischer (strafcorner) 5-0, 69. Fi scher (strafcorner) 6-0. Scheids rechters: Van Beneden (Bel) en Mac Leod (Sch). Toeschouwers: 500. Engeland - Oostenrijk 8-1 (4-1). 25. Barber (strafcorner) 1-0, 27. Bhau- ra 2-0, 32. Wurst 2-1, 33. Sherwani (strafbal) 3-1, 34. Barber (strafcor ner) 4-1, 41. Sherwani 5-1, 49. Bar ber (strafcorner) 6-1, 63. Wallett 7-1, 67. Potter 8-1. Scheidsrechters: Sancini (Ita) en Dudka (Pol). Toe schouwers: 100. Spanje - Frankrijk 3-1 (1-0). 17. Bardos (strafcorner) 1-0, 37. Oliva 2-0, 58. Martin (strafcorner) 2-1, 64. Arbos (strafbal) 3-1. Scheidsrech ters: Riemersma (Ned) en Ken- drick (Ier). Toeschouwers: 250. De stand in groep A is: 1. West-Duitsland 44008 21-4 2. Spanje 4 4 0 0 8 20- 3 3. Engeland 4 2 0 2 415- 8 4. Frankrijk 41 12 3 7-8 5. Wales 401311-13 6. Oostenrij k 4 0 04 0 2-30 SAVONA (ANP) - Op 67-jari- ge leeftijd is na een langdurige ziekte in Savona (Italië) de erepresident van de Wereld- dambond, Beppino Rizi, over leden. Rizi werd in 1968 door het het FMJD-congres tot voorzit ter van deze organisatie geko zen. In 1975 werd de Italiaan, die in zijn land als de grootste propagandist voor het inter nationale damspel gold, tij dens een buitengewoon con gres van de FMJD tot erepre sident benoemd en opgevolgd door de Nederlander Huib van de Vreugde. Rizi was ook op richter en ruim twintig jaar voorzitter van de Italiaanse dambond en sinds 1979 even eens erevoorzitter van deze stellen. Het wordt Uwe Haas. Mogelijk krijgt ook jGielchen een kans. Michels zag niets ïn hen in de prestatieve wereld van de Bundesliga. Overigens hebben al twee trainers gesolliciteerd voor de door Michels vrijwillig verla ten trainerspost: de naar Grie kenland uitgeweken West duitser Paul Czemai en de Joegoslaaf Vujadin Boskov, in Nederland bekend van FC Den Haag en Feyenoord. Boskov werkt op het ogenblik bij Sporting Gij on in Spanje, waar Köln het afgelopen weekeinde te gast was in een toernooi. Volgens voorzitter Peter Weiand van 1. FC Köln was de scheiding van Michels met de club onvermijdelijk. „Mis schien hebben wij bij de con tractverlenging ons verkeerd opgesteld", verklaarde Weiand. „Juist Schumacher had er steeds voor gepleit om Michels te houden. En uitgere kend hij kwam vervolgens met verwijten in de openbaar heid. Als dat nog eens gebeurt, zal de desbetreffende speler worden ontslagen". ZURICH (ANP) - De profsec tie van de Internationale Wielrenunie, de FICP, heeft twee wielerklassiekers voor profs gepromoveerd tot 'hors categorie'. Het zijn de Grote Prijs van Frankfort en de Am- stel Goldrace. De Duitse en Nederlandse klassieker be hoorden met de Belgische wedstrijd Gent-Wevelgem bij toerbeurt tot de 'eredivisie'. CARACAS (ANP) - Tijdens de Panamerikaanse Spelen zijn zeven gewichtheffers betrapt op het gebruik van anabole steroïden. Onder hen bevindt zich de Cubaan Daniel Nunez, die vorige week dinsdag het wereldrecord in de klasse tot 60 kilogram verbeterde. Nunez werd met de zes an deren gediskwalificeerd. An dere medaillewinnaars, die positief bevonden werden, wa ren de Canadezen Viau en Greavette en de Cubaan Fer nandez. PARIJS (ANP) - Tourwinnaar Laurent Fignon is de kopmaii van de Franse wielerploeg voor het wereldkampioen schap op de weg van 4 septem ber in het Zwitserse Altenr hein. Hij kreeg overigens twee le den van zijn eigen ploeg als knechten mee: Mare Madiot en Pascal Jules. De overige negen Fransen zijn: Dominique Ar- naud, Pierre Bazzo, Jean-Rene Bernaudeau, Bernard Bour- reau, Regis Clere, Eric Dal- l'Armelina, Gilbert Duclos- Lassalle, Dominique Garde en Christian Jourdan. Als reserve zijn Pierre Le Bigaut en Phi lippe Leleu aangewezen. DEN HAAG (ANP) - Cees Zoontjens heeft gisteren met de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU) over eenstemming bereikt over een verbintenis van een jaar als trainer van de nationale selec tie veldrijden. Zoontjens volgt Albert Stof berg op. In de periode voor Stofberg deed Zoontjens al er varing op als nationale coach. De wereldkampioenschappen veldrijden 1983/84 worden op 18 en 19 februari 1984 gehou- 'Hors categorie' houdt in, dat alle renners van de A-ca- tegorie, daags voor, daags en daags na niet in andere wed strijden mogen starten zonder toestemming van de organisa tor van de klassieker. Er zijn jaarlijks zo'n veertig A-ren ners. Het zijn alle uitblinkers van het voorgaande seizoen: winnaars van klassiekers, van nationale ronden, de nationale kampioenen en enkelen op voordracht van hun bond. De Goldrace is hiermee in de toe komst elk jaar verzekerd van een sterk deelnemersveld. In het verleden had technisch di recteur Herman Krott, als de wedstrijd gewoon tot de eerste categorie behoorde, meerma len problemen met de samen stelling. Het aantal klassiekers 'hors categorie' werd door de FICP van zeven op negen gebracht. Parijs-Roubaix en de Grote Herfstprijs (Frankrijk), Mi- laan-Sanremo en de ronde van Lombardije (Italië) en de ron de van Vlaanderen en Luik- Bastenaken-Luik (Belgie) wa ren dit reeds. De negende klassieker wordt weer bij toerbeurt aangewezen tussen Gent-Wevelgem, Waalse Pijl en Kampioenschap van Zü rich. Het hete hangijzer in de vergadering van de FICP in Zürich, waar vandaag de we reldkampioenschappen begin nen, was de aanpassing van de dopingreglementen voor be roepsrenners. De zaak werd aangekaart door de Nederlan der Hein Verbruggen. Dit be stuurslid kwam met een rap port over de dopingaffaire van Joop Zoetemelk. De proftak zal morgen, als de algemene vergadering van de UCI wordt gehouden, met een voorstel tot aanpassing van de dopinglijst komen. Gebeurt dit inderdaad, dan is de kans groot, dat Zoe temelk vrijuit gaat in zijn zaak uit de laatste ronde van Frankrijk. UCI-voorzitter Luis Puig-Esteve uit Spanje heeft zich intussen voorstan der verklaard van een drasti sche herziening. CARACAS (ANP) - Rick Ca rey heeft zondagavond tijdens de zwemwedstrijden van de Panamerikaanse spelen het wereldrecord op de 100 meter rugslag scherper gesteld. De Amerikaan, sedert 6 augustus (Clovis) houder van het record met 55,38 seconde, zegevierde in Caracas in 55,19 seconde. Het is de derde maal dat Carey het wereldrecord, dat sedert 18 juli 1976 (Olym pische Spelen van Montreal) in bezit was van zijn landge noot John Naber met 55,49 se-

de Stem | 1983 | | pagina 7