IN JUNI DE STEM even..: UITBLAZEN Methusalem „ffi ha Ho Holland ist K. O. Beproefd rece Het weer Nieuwsfeiten zomer 1974 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 :PAGINA TWEE Bagage Vrijdag a.s. de laatste aflevering DINSDAG 23 AUGU Halfjaarcijfers Audet: beter bedrijfsresultaat Militairen op vliegbasis Leeuwarden starten actie DE STEM COM T5 PAGINA} DftGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.212 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Örs. J.H.M Brader Hoofdredactie L. Leijendekker ft. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4600 MB Breda Télefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 •Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB mk. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 '•f 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met 'toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en Servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zié onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; .maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 078-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie 'Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuive'.straai 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 3.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr van 8.30-12.30 en 1'3.30-17.00 uur Goes Klökstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13:30-17.00 uur Oosterhout Arëndstraat 14,4901 JK tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Kfctenstraat 45, 4701 JN Tel (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. ■/an.S. 15-17.00 uur Terneuzen ftleuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12 30 en 13.30-17.00 uur Vlisslngen Torenstraat 4381 ET lel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13 30-17.00 uur Ondanks alles leven wij hier in een redelijk goed georganiseerd land. Dat besef je weer eens wanneer je leest over de chaos el ders. Hebben wij een internationale lucht haven die regelmatig door reizigers wordt uitgeroepen tot een van 's-werelds beste, in Italië is de grote luchthaven van Rome, „Leonardo da Vinei", een schrikaanjagend toonbeeld van chaos, zoals uit onderstaan de correspondentie van mijn collega Cees Manders blijkt. Het is weer helemaal mis met Fiumicino, Rome's in ternationale luchthaven en verplichte 'sluis' voor de miljoenen toeristen die jaarlijks naar Italië komen. Criminaliteit, slechte dienstverlening en chaos hebben bij vele buitenlan ders het verblijf in dit land al bedorven voordat het goed en wel begonnen was. Maar de Romeinse justitie gaat nu ingrijpen, en bereidt een grote schoonmaak van Fiumicino voor. Terwijl de Italiaanse overheid kosten noch moeite spaart om het de buitenlandse gasten naar WIM KOCK de zin te maken, doet de belangrijkste luchthaven van het land alles om hen weg te jagen. Vooral dezer dagen, wanneer de lucht-' vaartmaatschappijen in Ro me wat meer 'volk' afleve ren dan normaal, loopt de situatie in de aankomst- en vertrekhallen van Fiumici no geheel uit de hand. Vertrekkende passagiers hebben hun vliegtuig ge mist omdat ze niet op tijd kunnen worden 'inge checkt'. Oorzaak: gebrek aan baliepersoneel. Al Ita lia kan niet meer check-in- balies openen dan ze per soneel heeft. Oorzaak is ook wat dit betreft te zoe ken in het personeelsbeleid van de staatsonderneming, die de Romeinse luchtha ven runt. Maar wat Fiumicino of zoals de luchthaven eigen lijk heet, Leonardo da Vin ei, de slechtste reputatie bezorgt en het meest de er gernis en het verdriet bij de buitenlandse toeristen wekt, is de abominabele bagagebehandeling van de binnen komende vliegtui gen. Europese passagiers moeten net zo lang op hun koffer wachten als hun vlucht naar Rome heeft ge duurd. Twee, drie en soms vier uren verstrijken voor dat de tot het uiterst ge tergde reizigers hun ver trouwde valies op de baga geband kunnen zien ver schijnen. Als dit al gebeurt, want de chaos is af en toe zo groot dat koffers en pak jes in het niets blijken te zijn verdwenen. Diefstallen zijn aan de orde van de dag, en regelmatig worden pakjes opengebroken om uit de inhoud de kostbaar heden te verwijderen. Klachten en protesten hel pen niets omdat ook de in stanties bij wie gerecla meerd moet worden mach teloos zijn. Grote boosdoeners zijn volgens de luchthaven maatschappij zelf de zg. bagage-handters, de man nen die de bagage laden en lossen. Vorig jaar be zorgden hun stakingsacties de luchthaven een miljoe- nenstrop, en dit jaar doen ze dat men hun werkver zuim. Een van elke drie werknemers in deze sector is permanent afwezig we gens ziekte of om andere dringende reden. De overi gen, hierbij gesteund door hun vakbonden, weigeren een extra inspanning te verrrichten, en dus loopt het hele uiterst delicate systeem vast, vooral als er meer aanbod van vliegtui gen is dan gebruikelijk. Wanhopige passagiers en over hun toeren geraak te reisleiders hebben de af gelopen weken voor hart verscheurende taferelen gezorgd in de aankoms thallen van Fiumicino. Ge lukkig is daar in de Ro meinse pers uitgebreid over bericht, want het zijn juist deze verhalen die de Romeinse justitie nu aan het werk hebben gezet. Een groot onderzoek is ge start naar de reden waarom de bagagebehandeling op Fiumicino niet functioneert. De politie concentreert zich hierbij op de preciese aard van het ziekteverzuim van het luchthavenpersoneel. Alle zieken zullen zich moeten verantwoorden, evenals de artsen die hen een medische verklaring hebben verstrekt. Tegen 41 werknemers heeft de luchthavenmaatschappij zelf inmiddels een klacht ingediend, op grond van ongeoorloofd werkverzuim. Zij worden er van beschul digd hun ziekteverlof te be nutten voor een tweede (en uiteraard zwarte) werk kring. Niemand verwacht ech ter dat het justitieoptreden Fiumicino tot een goed ge organiseerde en goed draaiende luchthaven zal maken. Daarvoor is een verandering van mentali teit, van arbeidsmoraal no dig bij alle werknemers van de Romeinse luchthaven. Vele buitenlandse lucht vaartmaatschappijen die machteloos zijn houden het op Fiumicino dan ook al voor gezien. Een maat schappij heeft het voor touw genomen en weigert nog langer voor de slechte diensten te betalen. Ande ren wijken uit naar elders in Italië of in Europa. Vooral vrachtvluchten trachten Rome te mijden. De situatie op de tweede luchthaven van Rome, Ciampino, is niet minder chaotisch. Maar hier lan den uitsluitend charter vluchten, de zg. goedkope vluchten, waarvan de reizi gers in de regel meer onge makken zullen accepteren dan hun business class- collega 's op Fiumicino. Ciampino is ook een stuk kleiner, zodat je daar bij wijze van spreken je koffer niet uit het oog hoeft te ver liezen voordat die op de band verschijnt. (Cees Manders, Rome). De oudste Spanjaard, de uit Andalusië afkomstige Manuel Gonzalez Millan, is 113 jaar geworden. Hij woont in een bejaardente huis in Sevilla. Opmerke lijk is dat de oude man 20 jaar geleden - toen hij dus 93 was - in een ziekenhuis al eens als dood werd be schouwd. Men had hem zelfs al gekist. Tijdens het vervoer kwam ik weer bij bewustzijn en joeg ik iedereen in de buurt de stuipen op het lijf", vertelt de grijsaard. „Mijn laatste uur had gewoon nog niel geslagen. De vrouw van Gonzalez is 99 geworden en hun 9 kin deren stierven allen vóór hun achttiende („het waren allemaal zenuwpatiën ten"). Toen hij 80 was is „Spanjes grootvader" nog verliefd geweest. Zes jaar geleden moest de kettin groker door bloedsom loopstoornis zijn beide be nen laten afzetten. Hij doorstond de zware opera tie zo goed dat de chirurg verbaasd opmerkte: „U bent enig in uw soort. -HUIIfdtilllf De Oranje nachtmerrie Door Wil Kester Sommigen kunnen er nog altijd niet aan wennen. Inmiddels zijn er al weer twee nieuwe wereldkampioenen voetbal gekroond, Ar gentinië en Italië, maar het 'Deutschland Weltmeister' zit in vele zielen ingekan kerd. München, 6 juli 1974, een naoorlogs trauma. Steeds maar weer gevoed door de Duitsers. Een jaar later herhaalde de Duitse tv op zeer veelvoudig verzoek de finale. Je wilde niet kijken, maar ja, in iedere mens schuilt nu eenmaal iets van een masochist. Weer een avond geleden. Op het strand van Torremolinos kon anno 1982 een vakantie nog altijd verziekt wor den door een terloopse opmerking uit een door Duitsers geannexeerde kuil enkele meters verderop, aan wie de Nederlandse nationaliteit van hun buren in het Spaan se zand was opgevallen. „Na, das war schön, das WM-Endspiel gegen Holland. So ein Tag, so ein Mannschaft". Gouden rand Goed, het zilver had een gouden rand. De koningin ontving Oranje en er werd een polonaise gelopen in de tuin van het Cats- huis. Dat neemt niet weg, dat de kater er nog altijd niet minder om is. Want wat waren wij er dicht bij geweest. Het Nederlands elftal was toch dè sensatie van het WK- toernooi geweest?. En laten we wel wezen, vóór de finale hadden de Duitsers nauwe lijks iets gepresteerd. De resterende wedstrijden van Oranje hoefden dan ook niet vanachter een blauw luik vandaan aanschouwd te worden. In het stadion, reken maar. Want na de eer ste wedstrijden op tv gezien te hebben was bij velen een onbewingbaar verlangen ontstaan de prestaties van Oranje 'live' te begeleiden. Als een vonk sloeg het enthou siasme over op de ganse natie. Vergeten Een qua temperatuur normale, maar wel natte en koude zomer. De mensen worden neerslachtig, denken dat het afgelopen is met de mooie zomers dankzij luchtveront reiniging en naderende ijstijd. Maar op de langste dag worden in het échte ijsgebied boven de poolcirkel temperaturen van 30 a 32° gemeten! En wat te denken van Mid den-Frankrijk in juli: 41° in Clermond- Ferrand. De zon wordt ongelijk verdeeld, want juni, juli en augustus zijn bij ons alledrie koud. Op 14,24 en 25 juni is het alleen even 25°Juli is veel kouder nog, somber, nat en winderig. Hoogste temperatuur: op 22 juli maar 22°. Augustus is wel vrij zonnig en droog, maar ook al koud. Op 4 augustus valt zware hagel. Op 15 augustus is de piek van de maand, helemaal ruim 26°. was op slag de miserabele aanloop naar het WK met half mislukte oefenwedstrij den; het gekrakeel over de hoogte van de premies; de operette rond Rinus Michels, de 'generaal', die als supervisor boven het trainersduo Fahdronc/Van der Hart werd aangesteld. Nee, vooraf gaven weinigen een rooie cent voor de kansen van Oranje. Maar hoe anders zou het uitpakken. De eerste klap bleek al een daalder waard. Tegen Uruguay beleefde de wereld de première van het Nederlandse totaalvoet bal. Nederland-Uruguay 2-0 Johnny Rep, op aangeven van resp. Johan Cruijff en Willem van Hanegem maakte de twee doelpunten die Oranje een fantas tische start van het WK-toernooi bezor gen. Ruim 30.000 Nederlanders zitten die zondagmiddag in Hannover op de tribu nes en dat is aanmerkelijk meer dan ver wacht. Stormloop Met duizenden gingen zij de grens over. Als een golvende oranje zee. Gehuld in oranje shirtjes, de leeuw pront op de borst gedrukt; oranje petjes schots en scheef op de kruin geplant. En het onafscheidelijke bierblikje in de knuist. Per autobus, met auto's, motoren, fietsen, zelfs te voet begaf men zich naar Dortmund en Gelsenkir- chen waar de Duitse organisatie heel kien het Nederlands elftal zijn wedstrijden liet spelen. De geschiedenis van 1940 herhaal de zich, maar dan in omgekeerde richting. Nederland-Zweden 0-0 Doelpunten blijven uit in een wedstrijd waarin Oranje tachtig van de negentig minuten voor het Zweedse doel is te vin den. Er is echter geen doorkomen aan. Piet Keizer, in de basis, speelt zijn laatste wed strijd voor Oranje. De laatste groepswed strijd, tegen Bulgarije, blijft door dit ge lijkspel van belang. Nederland-Bulgarije 4-1 Vijf Nederlandse doelpunten. Johan Nees- kens mag tweemaal zijn specialiteit de monstreren, de keihard door het midden genomen strafschop. Rep en invaller Theo de Jong (met een fraaie snoekduik) maken het kwartet Oranje-doelpunten vol. Ruud Krol scoort in eigen doel, maar dat kan de pret bepaald niet drukken. Nederland gaat naar de volgende ronde. Kritiek Met één klap werd Nederland na de voor ronde tot een van de grootste favorieten voor de wereldtitel gebombardeerd. In su per-superlatieven loofde men de presta ties van Oranje. Die uiterst vleiende bena dering werd ook in de hand gewerkt door het feit dat de deur van het luxueuze on derkomen te Hiltrup, waar de Oranjespe lers bivakkeerden, altijd open stond voor wéér een interview, wéér een reportage. De finale. Neeskens maakt 0-1. De vreugde lijkt niet op te kunnen. De nachtmerrie begint: Krol doet nog wat hij kan, maar Gerd Muller schiet onhoudbaar in het doel: 2-1. Het WK is afgelopen. De befaamde polonaise in de tuin van het Cats-huis. In het midden: pre mier Den Uyl uit de plooi met een soldatenpet achterstevoren op het hoofd. Kritiek op de vaderlandse voetbalver richtingen klonk slechts mondjesmaat door. Een enkeling maakte in zijn kolom men bezwaar tegen de zijns inziens té harde, soms zelfs genadeloze aanpak van de tegenstander in het door Suurbier, Neeskens, Van Hanegem c.s. in praktijk gebrachte totaalvoetbal. „En Cruijff, die moet maar eens leren zijn mond te hou den". Door de spelers werd deze kritische, zij noemden het negatieve benadering van hun prestaties niet in dank afgenomen. Enkelen gingen tot een daad over en kiep ten de man wiens pen in azijn was ge doopt, Ben de Graaf, in het zwembad. Een nat pak, wat een vak. Nat werden ook de 30.000 Nederlanders in Gelsenkirchen, die op de tribunes zaten bij de wedstrijd tegen Argentinië. Zij zagen tussen de onweers buien door een van de beste wedstrijden van Oranje. Nederland-Argentinië 4-0 Met oogverblindend tempovoetbal worden de Argentijnen onder de natte graszoden gestopt. Cruijff (2x), Krol en Rep verzor gen de Oranje-productie. Een kleine te rugslag volgt na dit geweld in het duel te gen Oost Duitsland. Nederland-DDR 2-0 Voor de Oostduitsers kan het WK niet meer kapot na hun zege op West Duits land (Sparwasser!). Oranje heeft het moeilijk tegen de stugge verdediging. Neeskens en Rensenbrink scoren. Alle ogen zijn nu gericht op de wedstrijd tegen Brazilië, die moet uitmaken wie er finalist wordt. Nederland-Brazilië 2-0 Zonder twijfel de beste wedstrijd van Oranje tijdens het WK '74. Cruijff en Neeskens scoren in een keihard duel, dat rood oplevert voor de Braziliaan Pereira. Oranje gaat naar München voor de finale tegen West Duitsland. Nóg is er optimis me, want wat speelt Nederland goed. Nederland stond na die bewogen woens dagavond in Dortmund op zijn kop. Fina list in het WK-voetbal, wie had dat ooit kunnen denken? De cafés deden geweldi ge zaken, want iedereen wilde met ieder een praten over dat dekselse Oranje. In tijden van voorspoed is iedereen voetbal kenner. Natuurlijk zou Nederland die Duitsers even mores leren. Wat ter wereld was er nu opgewassen tegen het 'Total- fussbai der verrückte Hollander'?. Niets toch Ook de Duitsers voelden hun voetbal einde naderen. Bildzeitung ontketende een rel door een partijtje naaktzwemmen in Hiltrup waaraan de Nederlandse spe lers zich zouden hebben over gegeven breed uit te meten. Ai, ai wat een schande. Alles met het doei onrust in en rond Oran je te veroorzaken. Tendele lukte dat ook, want met het uur steeg de nervositeit bij spelers en fans. En toen Jack Taylor zon dagmiddag om drie uur in het Olympia- stadion van München het vertreksein gaf gierden de zenuwen door miljoenen Ne derlandse kelen. In de huiskamers, op campings in binnen- en buitenland was men gekluisterd aan radio- en/of tv-toe- stel. Er waren er ook, die niet eens durf den te kijken en zich insloten op het toilet. Daar konden zij al na twee minuten de schreeuw horen, die door het ganse land ging- Cruijff gevloerd door Höness, Neeskens maakt zijn specialiteit weer waar: 1-0. Het is het begin van het einde. Degenen die ondanks dat doelpunt toch op het toilet blijven, krijgen gelijk. Eerst laat Hölzen- bein zich over het uitgestoken been van Jansen vallen en rolt Breitner de gelijk maker vanaf elf meter binnen. Vlak voor de pauze brengt Müller half struikelend de tweede Duitse treffer op het scorebord. Oranje verbleekt. Zeker als de Duitsers in de tweede helft met veel geluk overeind 95 Er zijn mensen die er ook nu nog 's nachts met een schreeuw van wak ker worden. Badend in het zweet. Hebben zij het in hun slaap weer zien gebeuren. Franz Beckenbauer, die triom fantelijk de gouden Wereld Cup aan het volk toont. Rainer Bonhof, maar al te graag als een kegel omvallend na een licht duwtje van Willem van Hanegem. De 'Bomber' Muller, als een sluipschutter het beslissende tweede doelpunt achter de verbij sterde Jongbloed schuivend. Het kunst- en vliegwerk waarmee een Nederlands doelpunt wordt voorko men. En bovenal, het gebrul van 70.000 Duitsers: „Hi Ha Ho, Holland ist K.O.". Juan Peron, Argentijns dictator over lijdt in Buenos Aires. Maria Estella 'Isa bel', Perons derde echtgenote, volgt hem voorlopig op als eerste vrouwelijke presi dent van Zuid-Amerika. De ontruiming van het Lorentz-pavil- joen van de zwakzinnigen-inrichting Dennendal in Den Dolder leidt tot rellen en hartverscheurende tonelen. Eddy Merckx wint de Tour de France, Raymond Poulidor wordt tweede. De an dere 'eeuwige tweede', Joop Zoetemelk rijdt wegens een ernstige val in het voor seizoen niet mee. Turkije en Griekenland raken met el kaar slaags op en om het eiland Cyprus. Deze oorlog leidt indirect tot het einde van het Griekse kolonelsbewind. Karamanlis keert terug uit ballingschap en wordt pre sident. De president van Amerika, Richard Milhouse Nixon, haalt het einde van zijn ambtstermijn niet. Hij treedt af wegens zijn aandeel in het Watergate-schandaal. Gerald Ford is zijn opvolger. In 1975 joeg Steven Spielberg met zijn filmhaai Jaws de wereld - en vooral Ame rika - de stuipen op het lijf. Met Jaws werd ook een nieuwe trend ingezet op hel gebied van de horror-film. blijven. De finale wordt een boze droom, die jaren blijft duren. Video We zullen er mee moeten leren leven. Maar lukt dat ook? Je moet er wel je best voor doen. Door bijvoorbeeld de vi deocassette „Oranjes jacht op wereld goud" vlak voor het begin van de finale uit te schakelen; door in het bijzijn van Duitsers nooit te laten merken dat je voet balfan bent; door in het buitenland nóóit over het WK-voetbal te beginnen. En door alleen maar Johan Cruijff in je dromen toe te laten. Ind pro iets Van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het bruto be drijfsresultaat van de n.v. As sociatie van Uitgevers va Dagbladen en Tijdschrifte (Audet, het concern waart ook uitgeversmaatschappij D Stem behoort) was in het eer ste halfjaar van 1983 14,5 ho ger dan in de overeenkomstig periode 1982. Na afschrijvin gen, rente en vennootschaps belastingen en rekening hou dend met de vrijvallende in vesteringspremies is de netto winst met 13 f» gestegen tot ƒ5.825.000 (vorig jaa ƒ5.157.000). De oplage van de Audet- dagbladen, zo blijkt uit mede delingen het concern, was per 30 juni 1983 met 0.8 gedaald ten opzichte van hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Het advertentievolume vertoonde in het eerste halfjaar een da ling van 3.7 „Hoewel nog geen duidelijke tekenen van herstel van de ad vertentiemarkt zichtbaar zijn handhaven wij de eerder uit gesproken verwachting dat het resultaat over het gehele jaar 1983 hoger zal uitkomen dan over het jaar 1982,", aldus Audet. LEEUWARDEN - Vanaf van ochtend worden op de vliegba- Leeuwarden gedurende drie dagen acties gevoerd door de beroepsmilitairen als pro- lest tegen de aantasting van de arbeidsvoorwaarden van het militaire beroepsperso- neel. Volgens een woordvoerder van de afdelingen Leeuwar den van vijf belangenorgani saties van militairen gaat het om stiptheidsacties: er zal op de basis geen gebruik worden gemaakt van het eigen ver voer en er zal streng de hand worden gehouden aan de voorschriften. Op de vliegba sis werken ongeveer 1.500 be roepsmilitairen. Een woordvoerder van de gezamenlijke afdelingen Leeuwarden zei dat de mili tairen geen enkele lastenver zwaring meer accepteren zon der dat er een pakketvergelij king tussen burgerambtena ren en militairen is verwezen lijkt. NA 'uitputtende loopgravengevec van De Waarheid, Bart Schmidt 'unctie neer te leggen. De man is 'edactie van hef communistische narde strijd om de macht in de Cl nat partijbestuur - is een van de v blJ de daar gebruikelijke interne moeten leggen. Toch gaat het hier ten. Nog maar een paar maanden uicale koersverandering aangekor ten, toen onderlinge verketterinc nier is dUs het spreekwoord van naren verliest maar niet zijn strekei Sinds het heengaan van absolu 's er binnen de Communistische I 'icntingenstrijd gaande. In de verv 'eerde houding tegenover Moskc marxisme de aantrekkingskracht v '°u vergroten koos een meerderi neleid, in het kader daarvan were baarheid, tot dan de laatste partij jtagblad voor heel links-Nederlanc >cnoot de gestaalde kaders, ook 1 verkeerde keelgat. Voor dezs "tl r\c?ciyeu. vuui uc, 'JIJ De Waarheid de 'megafoon' Cevolg: een geweldige ruzie. De strijdmiddelen van vroeger - ®hect te beheersen. De machtssf -®n aanval op de (hoofd)redactie kan,woordelijkheid van het partijt waarin Schmidt en de z ftaalq^6 a'S journalistie,<e integrite V°or Schmidt was de maat vol. cuses aan te bieden. Maar het kv\ roereen duidelijk dat binnen de C nte - nog steeds krachten actief :en Platwalsen

de Stem | 1983 | | pagina 2