across oers m ig voor l Geijs in greep van de dollar Tilburgsche Hypotheekbank nu failliet PREI EN SPEKLAPJES VOOR 'N STEM FAN Horeca rustig met verhoging prijzen ALLE WESPEN AAN TAFEL Hersenen van vrouwen anders dan van mannen ffteteen kleintje in Wedstrijd atletiek in Goes Thatcher zet mes in ww jongeren Merijntje Nederlanders komen om bij neerstorten vliegtuigje VANDAAG Staten: geen uitstel dubbel deksveerboot Krankzinnigen wet wordt opgedoekt Miljoenen slaven in India Gloria Bunker in nieuwe tv-serie i Woonplaats: Prei, per kilo Speklapjes, Mossel vissers krijgen bekeuring BIJ INTERLAKEN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND ITieuwe abonnee 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4inl krant Maakt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke nans, omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezerosssen n week uit in onze .,Klelntjes"-kolommen kijkt of er Iets gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers antoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. DESTIM Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,85 medewerker ;n voor de boeg in het ARCZB- herken dat de puntjes duurder en met zo'n grote inzet dat de matig overschreden wordt. Te eden, iets wat naast materiaal- >r het publiek oplevert. hij echter met pech afhaken, waardoor hij wat punten in moest leveren op de naaste concurrentie. Han Braam hier de trotse leider, hij finish te op de tweede plaats achter de sterke Huissoon. In de standaardklas 0-1000 cc reed Kees Krijnse uit Goes naar de eindzege. Piet Verbart uit Ovezande deed dit bij de standaardgroep 1000-1300 cc. De volgende rit, de voorlaatste in de titelrace, wordt 3 sep tember verreden op het ter rein in Goes en niet zoals was voorzien in Kamperland. Uitslagen Standaardklas: 0-1000 cc: 1. Kees Krijnse, Goes; 2. Gerry van Eenennaam, Goes; 3. Sjaak Saar- loos, Hans weert; 4. Rini de Kam, Kamperland; 5. Ben van Eenen naam, Hansweert. 1000-1300 cc: 1. Piet Verbart, Ovezande; 2. Jan Verbart Ovezande; 3. Rinus Lei dekker, Lewedorp; 4. Leen de,Wit, Middelburg; 5. William Harinck, 's-Heer Arendskerke. Opgevoerde klas: 0-1300 cc: 1. Ad Huissoon, Heinkenszand; 2. Han Braam, Lewedorp; 3. Kees de Jonge, Heinkenszand; 4. Adrie Hermes, 's-Heer Arendskerke; 5. Lex Severin, Goes. 1300-1600 cc: 1. Adrie de Jager, 's-Gravenpolder; 2. Jan Wijkhuis, Grijpskerke; 3. Wim van de Heijde, Kamperland; 4. Pe ter Wijkhuis, Grijpskerke; 5. Rini Buijck, Oostburg. 1600 cc en hoger: 1. Ko Kasse, Veere, 2. Jacky Buijck, Oostburg; 3. Jan Piet de Feyter, Westdorpe; 4. Arnoudse, Arnemui- den; 5. Gerrit van de Post, Kapelle. tmedewerker ïouders kwamen afgelopen za- uccessie in actie in Zaamslag, de organisatie weer puik voor was het optreden van de jeug- die in vier van de zeven cate* m. Wilfred Geijs pakte de bloe- -jarigen, vóór zijn clubmakker blaming Harold Dhondt. Dit al* Westdorpenaar Johnny van Cadsand klopte. Robbert Nijs bij de 10-jarigen en Monica Fortrei bij de 8-jarigen zorg den ervoor dat de Zeeuwsch- Vlamingen op eigen bodem met bloemen naar huis moch ten. Patrick Ridderbos soleer de bij de 9-jarigen naar de ze- Uitslagen 8 jaar: 1. Monica Fortrei, 2.®' chard van Cadsand, beiden Zeeuwsch-Vlaanderen; 3. Richar» van Gilst, Middelkamp. 9 jaar: r Patrick Ridderbos, 2. Rudie KiaaS," se, 3. Mark Martens, allen M; Wilmar van de Berghe, Z-Vl. jaar: 1. Robbert Nijs, 2. Chanta van Waterschoot, beiden Z-Vl- jaar: 1. Richard Siereveld, M; Johnny van Cadsand, Z-Vl; 3. Efl* win Hillebrand, M; 4. Serge va Boven, 5. Jean-Paul Fortrei, 156 den Z-Vl. 12 jaar: 1. Frank Zoe*j wei, 2. Ronald Klaasse, 3. ®wai Provoost, 4. Kees Dalebout, alle M. 13 jaar: 1. Arjan de Ridder, Zee' land; 2. Henk Tolleman, M; Frank Verbiest, 4. Rudi RaboU' beiden Z-Vl; 5. Frank HillebragJ M. 14 jaar: 1. Wilfred Geijs, 2 chard de Vrieze, beiden M; 3. B rold Dhondt, Z-Vl; 4. Leon de J°n' ge, 5. Maarten GOeree, beiden M- Van onze atletiekmedewerket GOES - Woensdag 24 augus"? houdt de Goese atletiekvere") ging AV'56 de derde avoWj wedstrijd van het huidige se zoen. In actie komen de senj" ren, AB-junioren en NIS-a»e' ten. Huishouden Van onze redactie binnenland &RNHEM/DEN HAAG - De Consumenten- iond heeft minister Van Aardenne (VVD, Eco nomische zaken) gisteravond een brief op po en gestuurd, waarin verontwaardigd ge raagd wordt waarom hij heeft toegestemd in je 'overdreven' prijsstijging van enkele le rensmiddelen, die behoren tot het basispakket ran elk huishouden. Het ministerie van Economische gaf gisteren im mers toestemming aan fabrikanten en groothandela ren om goederen als koffie, margarine en halvarine ors in prijs te verhogen. Koffiebranders en Theepak kers' die ook haar tweede ver zoek om prijsverhoging be kroond zag met de handteke ning van minister Van Aar denne. Een woordvoerder van de Consumentenbond toonde zich gisteravond verbaasd over dit laatste. „De koers van de dol lar daalt op dit moment im mers weer," aldus deze woord voerder die stellig de indruk heeft dat de handelaren slim genoeg zijn geweest om zuinig aan te doen met hun inkopen, op het moment dat de dollar op zij n hoogtepunt was. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Neder landse horeca-ondernemers houden het rustig met de prijsverhogingen: het mi nisterie van Economische Zaken heeft de indruk dat horeca-ondernemingen de toegestane prijsverhogingen niet volledig in hun prijzen verwerken. Volgens een woordvoer der kan dat te maken heb ben met de economische si tuatie, die horeca-onderne mers dwingt de concurrentie ook in prijs voor te blijven. Ook uit de indexcijfers van het CBS blijkt dat de prijs verhogingen niet volledig worden doorberekend, aldus de woordvoerder, die tevens opmerkt dat er een tendens is naar een betere naleving van de prijsvoorschriften. Uit een onderzoek van de Economische Controle Dienst tussen maart 1982 en juli 1983, blijkt dat 72 pro cent van de bedrijven zich stipt aan de prijsbeschik- king (plus 6,5 procent) heeft gehouden. Slechts één pro cent maakte het te bont en kreeg een proces-verbaal. Vijftien procent kreeg een waarschuwing wegens overtreding van de prijsbe- schikking. Zeven procent werd aangeraden een ont heffing aan te vragen, om dat daar volgens de ECD grond voor bestond. Vijf procent overtrad de be schikking niet, maar had de boekhouding niet geheel in orde. Minister Van Aardenne van Economische Zaken streeft naar een vrijer prijs beleid en voor een aantal sectoren is dit reeds vrijge laten. Wat de horeca betreft is besluitvorming nog niet afgerond. Het Konsumenten Kon- takt heeft er bij de minister op aangedrongen de prijsbe- schikking voor de horeca te handhaven. KK meent dat de bewindsman zelfs een striktere naleving van de prijsvoorschriften in de ho reca moet afdwingen. Volgens de fabrikanten is die prijsverhoging noodzake lijk, mede omdat de inkoop tan grondstoffen nu ook duurder is, vanwege de danig gestegen dollarkoers. De goedkeuring van Van Aardenne leidt ertoe dat: lEen pak koffie van 250 gram, vanaf morgen, 14 cent duurder wordt; lEen pakje margarine (af hankelijk van het soort) 9 tot 12 cent per pakje duurder wordt, mogelijk vanaf eind volgende week; lEen pakje halvarine (afhan kelijk van de samenstelling) tot 6 cent duurder wordt, eveneens vanaf volgende week; I Mayonaise en slasauzen even later ook duurder wor den. De koffieprijs ging op 13 juli ook al met zes cent per pak tan 250 gram omhoog. Ook toen werd als argument aan gevoerd dat de grondstoffen voor koffie op de wereldmarkt in dollars worden ingekocht. En de dollarkoers is de laatste maand fors gestegen, aldus de 'Vereniging van Nederlandse Margarine LONDEN (AFP) - De Britse regering is van plan de werkloosheids uitkeringen voor jonge ren te verlagen om de ..motivatie tot werken te versterken". Premier Margaret Thatcher heeft enige tijd geleden opdracht gege ven tot het doorlichten van het stelsel van socia le voorzieningen. In juni verklaarde zij dat het voor een aantal jongeren le makkelijk is op zes tienjarige leeftijd recht- istreeks van school naar de sociale dienst te gaan. ■Zij leren zich een ma nier van leven aan die zij zich nooit eigen zouden Moeten maken", aldus de premier. Op het ogenblik krij gen zestien- en zeven tienjarige werklozen '5,80 pond sterling (71 gulden) per week en achttienjarigen 20,55 Pond (92,50 gulden) per week. Ais de werkloze jongeren bij hun ouders wonen krijgen zij 3,10 pond (veertien gulden) Per week extra, maar als zi) eigen huisvesting heb ben kunnen zij binnen bepaalde grenzen hun buur betaald krijgen. Om dezelfde reden is de Consumentenbond niet te spreken over de verhoging van de margarineprijs. Volgens de 'Nederlandse bond van Mar garinefabrikanten' is dit een gevolg van de stijging van de prijs van grondstoffen, met name plantaardige olieën en vetten. Maar de Consumentenbond wijst erop dat en pakje mar garine gemideld 60 cent kost en dat een stijging met 12 cent dus neerkomt op een verho ging van liefst 20 procent. „Een enorme stijging, die wel erg plotseling komt," al dus de Consumentenbond die daarom zowel aan de marga rinefabrikanten als aan het ministerie van Economische heeft gevraagd dat eens uit te leggen. Consumentenprijs Overigens zijn de winke liers vrij om de prijsverhogin gen, die de margarinefabri kanten hen vanaf volgende week maandag in rekening brengen, al dan niet door te berekenen aan hun klanten. Maar de ervaring leert dat de vrhoging met enige vertraging toch doorwerkt in de consu mentenprijs. Wel is het mogelijk dat het vroeger of later doorbereke nen van de prijsverhoging tot een concurrentieslag tussen de supermarkten gaat leiden. De eerste tekenen daarvoor zijn reeds aanwezig. Koffie- brander Douwe Egberts en grootgrutter Ahold (Albert Heijn, Miro) gaven gistermid dag te kennen de koffieprijs verhoging „zeer reeël" te vin den. Sommige supermarkten reageerden onmiddellijk op die uitlating. De firma Jac. Hermans bij voorbeeld haastte zich te laten weten dat zij haar b-merken (dat zijn de koffiesoorten on der eigen naam) juist met 6 cent per pakje zal verlagen. IEDEREEN, die deze zomer in de buitenlucht een zoete of hartige versnapering heeft willen nuttigen, werd daarin ge stoord door de hinderlijke belangstelling van wespen, 's Morgens, 's middags en 's avonds brachten de stekelige zoe mers de mensen tot ongecontroleerde sprongen, renpartijen of zwaaien met armen en benen. Een speeltuinhouder in Bennebroek heeft er iets op gevonden: hij heeft een kloeke tafel 'gedekt' met tientallen flesjes met een bodempje limo nadesiroop. Voor de wespen heeft deze Wespentafel zo grote aantrekkingskracht, dat de bezoekers tamelijk ongestoord hun consumptie kunnen nuttigen. - fotoanp Van een onzer verslaggever BREDA - De rechtbank' in Breda heeft gisteren het faillisse ment uitgesproken van de Tilburgsche Hypotheekbank. Er zijn vier curatoren benoemd, onder wie de drie bewindvoerders die tijdens de zogenaamde noodregeling de zaken van de tot onder gang gedoemde bank hebben beheerd. De Vereniging voor Effec tenbescherming reageerde gistermiddag met teleurstel ling op de uitspraak van de Bredase rechtbank. De vereni ging had vorige week op uit stel van de behandeling van de faillissementsaanvraag aan gedrongen om tijd te winnen voor een operatie die de belan gen van met name kleinere beleggers zou dienen. De vereniging vindt het ook jammer dat zij niet is verte genwoordigd in de commissie van crediteuren die gisteren door de rechtbank is benoemd. In dat gezelschap had de vere niging de belangen van pand briefhouders kunnen beharti gen. De VEB vreest dat die in het faillissement een veer zul len laten van zo'n ƒ200 mil joen, maar de bewindvoerders hebben dit ontkend. Weliswaar vallen alle er kende banken onder een ga rantieregeling van de Neder- landsche Bank, maar die heeft alleen betrekking op op naam gestelde vorderingen. Houders van stukken aan toonder moe ten dus afwachten wat er voor hen uit het faillissement over blijft. Dat zal overigens nog geruime tijd kunnen duren. Op initiatief van de VEB werkt een onderzoekscommis sie onder leiding van prof. Rijnvos al geruime tijd aan een rapport over de gang van zaken bij de Tilburgsche Hy potheekbank. Dat wordt bin nenkort uitgebracht. Aan de hand van de bevindingen van die commissie zal de vereni ging bepalen wat er verder te doen staat. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 500 g £*484.48 kilo®®®® OAS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ROTTERDAM - De rijkspolitie te water in IJmuiden en Den Helder heeft maandag zes Zeeuwse mosselvissers een bekeuring gegeven, omdat zij met hun kotters langs de kust op weg waren naar de Wadden om daar mosselen te laden. Volgens een politie woordvoerder ging het voornamelijk om kotters uit Yerseke, die niet waren voorzien van een certificaat van zeewaardigheid. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Den Helder is de controle op de Zeeuwse mosselvissers de laatste maanden in opdracht van justitie verscherpt. '~ILK 'hXjf LGALV—/T De horeca is te prijzen! Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het staat nu wetenschappelijk vast, dat de hersenen van mannen en vrouwen verschillen. Niet zomaar een beetje, maar zeer duidelijk. Gevolg daarvan is, dat mannen beter zijn in wiskunde en aanverwante richtingen en vrouwen beter in de talen. De geleerden denken, dat ook verschillen in eet- en drinkgewoonten en in agres siviteit met het verschil tus sen de hersenen te maken hebben. Het verschil in op voeding en opleiding van jongens en meisjes lijkt, al dus diezelfde geleerden, al heel weinig met de verschil len tussen mannen en vrou wen, zoals die later tot uiting komen, te maken te^hebben. Het heeft wél alles te maken met de hormonen. Dit bleek maandag uit ge sprekken met verschillende deskundigen op het gebied van hersenonderzoek, die de ze week in Amsterdam deel nemen aan een internatio nale bijeenkomst over dit onderwerp. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Nederlands instituut voor hersenonderzoek in samen werking met de universiteit van Amsterdam. Directeur D. Swaab van het Amsterdamse instituut vertelde dat er duidelijke verschillen in vorm en om vang van de hersenen van vrouwen en mannen zijn ge constateerd. Veel andere des kundigen toonden de resul taten van hun onderzoeken, waaruit blijkt dat in de her senen op tal van punten ver schillen zijn te ontdekken. Welk verband gelegd moet worden tussen de biologische verschillen in de hersenen en het anders functioneren van mannen en vrouwen kunnen de onderzoekers niet met ab solute zekerheid zeggen. Er is nog veel onderzoek nodig om vast te kunnen stellen of en welke vaardigheden typisch mannelijk en vrouwelijk zijn. C. Benbow van de Johns Hopkins Universiteit in Bal- timore (VS) had een zeer uit gebreid onderzoek verricht naar de mathematische vaardigheden van een groot aantal jongens en meisjes van gelijke intelligentie en voorkeur voor de wiskunde vakken. Het blijkt dat de jongens in alle opzichten verreweg het beste zijn. Hier tegenover staat dat vrouwen een betere taal vaardigheid hebben dan mannen, zegt S. Butler van de medische school in Bir mingham (Engeland). Dit zou volgens hem te maken hebben met de symmetrie van de vrouwelijke herse nen. Mannen zijn over het algemeen meer kwetsbaar op dit punt. Bij hersenbeschadi ging treden onder hen eerder spraakstoornissen op. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Vijf Nederlan ders blijken afgelopen zater dag bij een vliegtuigongeval nabij Interlaken in Zwitser land om het leven te zijn geko men. Het wrak van het sport- vliegtuig en de stoffelijke overschotten van alle vijf in zittenden zijn pas maandag gevonden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart maandagavond meegedeeld. De namen van de slachtof fers wilde de politiewoord voerder nog niet meedelen omdat de familieleden nog niet zijn ingelicht. De slacht offers zijn vier volwassenen en een drie maanden oude ba by. Maandagochtend werd de rijkspolitie dienst luchtvaart benaderd door een ongerust geworden familielid van een van de slachtoffers dat infor meerde of de dienst na kon gaan of er iets met het bewus te vliegtuigje was gebeurd. De dienst zocht daarop contact met Zwitserse vliegvelden, waarna een intensieve zoekac tie met helikopters op gang kwam. Het wrak en de stoffe lijke resten werden in de loop van de middag gevonden in een vallei in de buurt van In terlaken. Het vliegtuigje, een één-mo- torige Piper 28 met de regi- stratieletters PH-RAV, was zaterdagmorgen met de vijf inzittenden vanuit Bern ver trokken naar Bazel. De piloot heeft geen vliegplan inge diend, maar heeft volstaan met de mededeling dat hij naar Bazel ging. De vlucht werd op zicht gemaakt. Het gezelschap was vrijdag met het toestel van Schiphol naar Bern vertrokken. Volgens de rijkspolitie dienst luchtvaart is er zater dag door de Zwitserse red dingsdienst wel een onderzoek ingesteld, toen het vliegtuigje niet in Bazel aankwam. Volgens de politiewoord voerder is het toestelletje in een doodlopende vallei te rechtgekomen. Vermoedelij k heeft het vliegtuigje te weinig vermogen gehad om over de bergen heen te komen, waarna het tegen dé rotsen te pletter is gevlogen. Een onderzoeksteam van de rijkspolitie dienst luchtvaart is maandagavond naar Inter laken vertrokken om ter' plaatse een onderzoek in te stellen en de slachtoffers te identificeren. Verstekelingen HET vrachtschip Anny Da- nielsen van het Hoogezandse scheepvaartbedrijf Wester park probeert al enkele weken tevergeefs twee Algerijnse verstekelingen van boord te krijgen. Tot nu toe hebben Portugal, Ierland en Engeland geweigerd het tweetal over te nemen, aldus maandag direc teur F. Smit van Westerpark. BlOflM VAN ZEELAND DE Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel heeft Zeeland, en vooral Zeeuwsch-Vlaanderen, een bijzonder slechte dienst bewezen met een brief waarin aan minister Smit-Kroes gevraagd wordt nog geen beslissing te nemen over de bouw van een derde dubbeldeksveerboot. EEN jurist van het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid pleit in zijn proefschrift ervoor dat elke patiënt die opgenomen moet worden in een psychiatrisch ziekenhuis, een eigen advocaat krijgt. Zijn proefschrift gaat een grote rol gaat spelen bij de behandeling in de Tweede Kamer van een nieuwe Krankzinnigenwet, volgende week. IN negen deelstaten van India leven miljoenen mensen in slavernij omdat ze gemaakte schulden niet kunnen aflossen. Dat meldt een internationale commissie van juristen na een onderzoek. IN de nieuwe televisie-serie Gloria draait alles om Gloria Stivic-Bunker, de dochter van Archie Bunker en de ex-vrouw van Michael de „Meathead". De rol wordt, net als destijds in „All in the family", gespeeld door Sally Struthers. Ze moet nu proberen voor haar acht jaar oude zoontje Joey de kost te verdienen en doet dat via een baantje als assistente van een dierenarts. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres; Postcode: Betaling 61,15/Kwartaal 20,49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Aangemeld door: I Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 1