vntvoerde Axelse vrouwen terecht p MOORD OP OPPOSITIELEIDER RBC haalt NAC onderuit 'Libië bereidt zich voor op nieuw gevecht' België wijst diplomaten uit wegens economische spionage UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN [Niets leine voor Vredesmonuinent vernield spaarders' Oppositie wint in Nigeria EENOERT 'fUTÏTiTi Betaald voetbal in de lift Michels weg bij FC Köln DUITSLAND 2 NISSAN w MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 DUITSLAND 3 DUITSLAND 2 II EB over Tilburgsche hpotheekbank: IN WOENSDRECHT Koninklijk gezin terug van vakantie PRESIDENT VAN TSJAAD: Merijntje I 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4in1 krant" T? Maar Riton heeft tegenover minnares Josy (Jeanne Mo- reau) zijn mond niet kunnen houden. Gangsterboss Au- gelo ontvoert Riton en eist het goud als losgeld op. 20.15 25 jaar Wiener Stadthalle METV.D. 80RN VALT TE PRATEN OFFICIEEL NISSAN-DATSUN-DEAUR Ruina keus uit mar du 50 occuioai SPIN VELD 37 - BREDA - Tel. 076-223166 DE STEM kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2Losse nummers 0,85 In verband met het 25-jarig jubileum van de Wiener Stadthalle, een van de be langrijkste evenementen hallen in het Duitse taalge bied, heeft een gala-voor stelling plaatsgevonden, waaraan veel sterren mee werkten, die een speciale re latie met Wenen en de jubi laris hadden. Het ZDF brengt vanavond dit pro gramma op het scherm, waarin o.a. Peter Alexander, Fred Bertelmann, Udo Jür- gens, Freddy Quinn, Evelyn Künnecke, Caterina Valente en Bill Ramsey optreden. 16.00 I Rockpalast In een bijna vier uur duren de live-uitzending presen teert het derde net het twee de openlucht-festival op de Loreley, dat gelijktijdig in stereo via radio WDR 3 wordt uitgezonden. Onder de optredende artiesten be vinden zich Dave Edmunds, U 2, de Stray Cats, Joe Coc ker en The Steve Miller Band. De uitzending duurt van 16 tot 19 uur en gaat door om 20.15 uur. ,q on I wals van I9.dll de torero's 22.15 Het spel van liefde Van onze correspondent IaXEL - Twee jonge vrouwen, de 24- liarige Mirjam O. en haar 23-jarige zus |p o. uit Axel zijn gistermorgen op ilaarlichte dag ontvoerd. Mej. D. O. is hor haar ontvoerders gistermiddag i Rotterdam vrijgelaten en inmiddels Axel teruggekeerd. Mirjam O. is jsteravond door de politie gevonden jeen woning in Hoogvliet bij Rotter- hm, samen met één van haar ont voerders, de 23-jarige R. O. R. uit Am sterdam. De laatste is op transport ge- L]d naar Axel om daar verhoord te Daryl Hannah en Alexandra Paul in „Pa pieren popjes". - foto anp der de indruk. Na de proces sie is Karol verdwenen. Zijn I vader vindt hem tenslotte in een café terug, waar de Christusfiguur aan een j biertje zit. In de turbulente komedie van Jean Anouilh heeft de generaal zeventien jaar ge leden tijdens de 'Wals v»B de torero's' de grote liefde van zijn leven gevonden: Ghislaine de Saint Euverte. Zijn hysterische vrouw ech ter wist hem met een gesi muleerde verlamming een I heel leven lang te ketenen. Voor haar betekende de wals het begin van een af wisselende reeks minnaars. De generaal is inmiddels een belachelijke poseur gewor den, die zich regelmatig troost met kamermeisjes. worden. Eerder op de avond ai was de 22-ja rige broer van R. op verdenking van medeplichtigheid in Amsterdam aan gehouden. Volgens de politie heeft de ontvoe ring te maken met echtscheidingspro blemen tussen R. en Mirjam O. Even na half tien gistermorgen liep mevrouw O. samen met enige familie leden in de Kerkdreef in Axel op weg naar een godsdienstoefening. Plotse ling stopte er vlak bij haar een rode personenauto merk Volkswagen Golf met het kenteken 67-FE-89. De vrouw werd in de auto gesleurd. Ook haar zus, die dit probeerde te verhinderen, werd in de auto gesleept. Een broer die alles zag gebeuren snelde te hulp, maar de bestuurder van de auto, die dit kennelijk ook in de gaten had, reed op hem in. De broer kon zich door snel weg te springen in veiligheid stellen. Met de auto van een kennis werd daarna de achtervolging ingezet. Na een wilde tocht door de straten van Axel gelukte het hun de auto van de ontvoerders klem te rijden. De tweede poging om de vrouwen te bevrijden mislukte, want andermaal reed de ro de Volkswagen op hem in: de achter volgende auto werd geramd. Alle twee de auto's werden beschadigd. Het lukte de ontvoerders te ontko men. Direct na dit gebeuren werd het politie-apparaat in werking gesteld. De rijkspolitie te Axel zoekt een ieder die inlichtingen over deze ontvoering kan geven zich met haar in verbinding te stellen telefoon 01155 - 1444 of met de meldkamer der rijkspolitie te Mid delburg telefoon 01180 - 33333. |Leger Filippijnen staat van alarm MANILLA/'WASHINGTON - Het leger van de Filippijnen is in maximale staat van paraat heid gebracht na de koelbloedige moord op de Zangrijkste oppositieleider Benigno Aquino. De moord op de oppositieleider dreigt de Filippij nen, die kampen met een in hevigheid toenemende [uerrilla van communisten, in een ernstige crisis te forten, zo menen waarnemers. van het vliegtuig waarmee hij net in zijn land was terugge keerd na drie jaar balling schap in de Verenigde Staten Benigno Aquino, in koelen bloede vermoord. Het hoofd van de politie van Manilla, generaal Prospero Olivas, zei dat Aquino met een schot in het achterhoofd werd doodgeschoten door een man die het uniform van het on derhoudspersoneel van de in ternationale luchthaven van Manilla aan had. Veiligheids agenten die Aquino moesten begeleiden schoten de man ter plekke neer. Deze was op slag dood. Aquino, die naar een na bijgelegen militair ziekenhuis werd gebracht, bleek bij aan komst daar te zijn overleden aan zijn schotwonden. Volgens de politie zijn er nog vier me deplichtigen aan de moord gearresteerd. I De emotionele schok over de I d van Aquino kan leidden lit een mobilisatie van de po litieke krachten, die gericht Ijn tegen president Marcos. Ie populariteit van de 66-jari- |e Marcos, die zeventien jaar lan de macht is, heeft zwaar je lijden van de slechte econo mische toestand waarin zijn lend verkeert. De schuldenlast f groot en werkloosheid heeft Irnstige vormen aangenomen. I Aquino werd aan de voet FILIPPIJNSE militairen houden hun vuurwapens in de aanslag, terwijl het lichaam van Aquino in een auto wordt getild en het ontzielde lichaam van de vermoedelijke moordenaar naast de auto ligt. -fotoap ZELFS de meest fervente RBC-aanhanger had het niet durven dromen. RBCvorig jaar amateurclub, won het openingsduel tegen streekgenoot NAC met 3-0. Het leverde na afloop dolle taferelen op in het nog nauwelijks aan het betaald voetbal gewende Roosendaal. De grote uitblinker aan RBC-zijde was Ad de Jong. Wagenberger De Jong speelde vorig jaar nog bij het Oosterhoutse TSC. De kater aan NAC-zijde was uiteraard groot. Vooral de NAC-supporters konden hun verlies slecht verdragen. Zij reageerden zich af door in de Roosendaalse binnenstad een aantal vernielingen aan te richten. In de trein naar Breda deden zij het nog eens dunnetjes over. De Bredase politie verrichtte na ankomst van de trein die een half uur vertraging had opgelopen, vier aanhoudingen. RBC-doelman Brugel maakt een koprol van pure vreugde om de winst van zijn club. Illllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllilllllllllllllll Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Het Vredesmonument, zaterdagmiddag in De Peel gemaakt door ruim duizend leden en sympathisanten van vredesgroeperingen en zaterdagavond geplaatst bij de vliegbasis Woensdrecht, is in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden geheel vernield. Het monument werd zaterdagavond rond negen uur ge plaatst. Een uur later was het bij controle van leden van de Woensdrechtse vredesbeweging nog volledig intact. Toen die zondagmorgen gingen kijken troffen ze tot hun ontsteltenis de zaak totaal vernield aan. Alles was aan flarden en brokstukken lagen zelfs op het terrein van de vliegbasis aan de andere kant van de omheining. De leden van de Woensdrechtse vredesbeweging waren zon dag geschokt. „We zouden graag eens met de daders willen pra ten over de vraag waarom ze dit nu eigenlijk gedaan hebben. Gaat het om mensen die het niet eens zijn met onze strijd tegen de kruisraketten? Of zijn hier anderen aan het werk geweest", zei gisteren Bert Zwiers, secretaris van het IKV in de Brabantse Zuidwesthoek. Of er opnieuw een vredesmonument wordt ge plaatst is voor hem de vraag. „Daar moeten we nog over naden ken", zei hij gisteren. Zie ook pagina 5: „Monument is door tegenstanders vernield" IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKIIIHIHIIIIIilll Een liefdesverhaal van Hjalmar Söderberg leverde de stof voor deze film van de Noorse Anja Breien. In de I zomer van 1897 wordt jour nalist Arvid (Stefan Ekman) verliefd op de 18-jarige Ly- dia (Lil Terselius), dochter van de kunstschilder Stille. Hij wil zich echter niet bin den en Lydia trouwt met een vijftigjarige kunsthistori- cus. Jaren vergaan en Arvid trouwt met Dagmar Rendel. een dochter van een aanne mer. In 1907 verschijnt Ly- dia opnieuw in het leven van Arvid. Het jaar daarop laa' Lydia zich scheiden en wordt de minnares van Ar vid. Wanneer uiteindelijk Arvid een keus kan maken tussen de twee vrouwen j staan alle betrokkenen met j lege handen. |ïon ome redactie binnenland ITERDAM - Kleine aarders van de Tilburgsche lypotheekbank krijgen niets, lat zegt de Vereniging van iffectenbescherming (VEB) in zondag uitgegeven verkla- ig over de Tilburgse Hypo- itekbank. Over een faillisse- iffltsaanvraag van de Til- irgse wordt vandaag beslist >r de de rechtbank in Breda. In de verklaring zegt de l'cB zich te hebben geërgerd; m de berichten, dat de kleine Aggers geen schade zouden ito door het faillissement de Tilburgse. „Volgens ledelingen van de Neder- todsche Bank zouden spaar- ïs hun schade tot 30.000 gul- in vergoed krijgen onder de Wectieve garantieregeling fan het bankwezen. Tot nog aldus de VEB, „hebben fluitend de grote institutio- beleggers 30.000 gulden >fd gekregen". De VEB lit de Nederlandsche Bank opheldering gevraagd. Over het aangevraagde fail- cement van de 'Tilburgsche' In inmiddels door de CDA- itste Kamerleden Rijnvos, 'land en Eijsink vragen ge- aan minister Ruding van "'ancien. De Kamerleden ®en weten of er met betrek- tot het fiscaal compensa te verlies, dat circa 100 mil- "n gulden waard is, een re p's is getroffen. Die rege- "B'Zou er volgens de VEB in J°eten resulteren dat de be- ïgers honderd procent van '"n vordering kunnen terug- 'igen. Ooggetuigen Enkele inzittenden van het vliegtuig, een Boeing van de Taiwanese luchtvaartmaat schappij China Airlines, waarmee Aquino vanuit Tai wan in zijn land terugkeerde, zeiden te hebben gezien dat militairen hem hebben dood geschoten. Onder hen warén twee Japanse journalisten, Katsuo Ueda van het persbu reau Kyodo en Kioshi Waka- miya, een freelancer. Later zei één van hen, dat hij niet alles .precies had gezien. Aquino kwam aan op een zwaar bewaakt vliegveld waar duizenden aanhangers op hem stonden te wachten. Hij kreeg zelf een lijfwacht van enkele militairen die hem uit het vliegtuig ophaalden en naar buiten brachten. Vervol gens hoorde men met zeer kor te tussenpozen schoten. Slechts enkele passagiers za gen wat er gebeurde omdat de meesten formaliteiten aan het afhandelen waren en boven dien niet gelijk het toestel uit mochten. Dit gold ook voor journalisten die in het toestel zaten en Aquino wilden vol gen, maar door militairen die hun wapens op hen richtten werden teruggeduwd. Aquino geldt als de belang rijkste tegenstander van de huidige Filippijnse president Ferdinand Marcos. Hij werd na een gevangenschap van ruim zeven j aar op beschuldi ging van moord in 1980 vrijge laten voor een hartoperatie in de Verenigde Staten. De Filip-j pijnse politicus had bij voor baat laten weten dat hij bereid was zich na zijn terugkeer bij de Filippijnse autoriteiten aan te geven. Vlak voor zijn ver trek uit Taipeh had hij nog ge zegd op te hoogte te zijn van verhalen dat huurmoorde naars hem in Manilla zouden opwachten. Hij had daarom uit voorzorg een kogelvrij vest aan gedurende de vlucht naar huis. Dit mocht niet baten. Hij werd in het achterhoofd boven de nekstreek getroffen. De president van de Filip pijnen, Ferdinand Marcos, heeft de moord op zijn politie ke rivaal Benigno Aquino 'in de krachtigste termen' veroor deeld. De partij FDP-Laban, een samenwerkingsverband van oppositiegroepen, stelde in een communiqué dat „de demo cratie op de Filippijnen dood is" na de moord op Aquino. De aartsbisschop van Manilla, kardinaal Jaimi Sin, zei in een verklaring dat Aquino stierf voor zijn vrienden. De Amerikaanse regering veroordeelt de moord op Aqui no als een 'laffe en verachtelij ke daad'. DEN HAAG (ANP) - Ko ningin Beatrix en Prins Claus zijn zaterdagmid dag met hun drie zoons in Nederland teruggekeerd na een vakantie van een maand, zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst zater dag meegedeeld. Het gezin heeft de va kantie grotendeels door gebracht in de Italiaanse plaats Tavernelle, waar aanvankelijk alleen de koningin en haar zoons Friso en Constantijn ver bleven. Later voegden zich ook Prins Claus en prins Willem-Alexander bij hen. Of Prins Claus ook met zijn gezin mee naar Ne derland zou terugkeren na afloop van de vakantie was tot dusver niet be kend. Over de verdere plannen van de Prins wilde een woordvoerder van de RVD zaterdag niets mededelen. Van onze redactie buitenland N'DJAMENA - Libië is bezig zich voor te bereiden op een nieu we gevechtsronde. Dit heeft president Habré van Tsjaad in het weekeinde verklaard. Westerse diplomaten in de Libische hoofdstad Tripoli meldden zondag dat Libische pantserkolonees vanuit Faya Largeau op weg zijn naar Oum Chalouba, bij de Tsjadi- sche grens met Soedan. Oum Chalouba, 320 km ten noord oosten van N'djamena, ligt in het 'niemandsland' tussen de frontlijnen van Habres's rege ringsleger en het rebellenle ger. Ondertussen zijn op de luchthaven van de Tsjadische hoofdstad zeker tien Franse gevechtsvliegtuigen aangeko men, zes Jaguars en vier Mi- de opstandelingenleider Je' FOTOAN' Van onze redactie buitenland BRUSSEL - België heeft ver scheidene diplomaten gelast het land te verlaten en een functionaris van het ministe rie van Buitenlandse Betrek kingen gearresteerd in een af faire die minister van Buiten landse Zaken Leo Tindemans als 'een duidelijk geval van economische spionage' om schreef. Volgens de Belgische televi sie zijn vier diplomaten - drie Roemenen en een Rus - uitge wezen, en een personeelslid van de Roemeense ambassade zonder diplomatieke status. Het gaat volgens de televisie om de eerste handelssecretaris van de Sowjet-ambassade, een handelsattaché en twee secre tarissen van de Roemeense ambassade. Officieel is in Brussel slechts melding gemaakt van de uitwijzing van „verscheide ne buitenlandse diplomaten", zonder dat nadere bijzonder heden zijn verstrekt. De gearresteerde Belgische ambtenaar is Eugène Michiels, directeur van de afdeling Europese handel van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Zijn dienst richt zich on der meer op de commerciële betrekkingen met Oost-Euro pa. Michiels werd een week geleden aangehouden. Hij was werkzaam als coordinator van ministersbijeenkomsten van de Europese Gemeenschap en verantwoordelijk voor de Bel gische relaties met Oosteuro- pese landen en met name met de Oosteuropese economische gemeenschap Comecon. Hij trad in 1959 bij het ministerie in dienst en werkte meer dan tien jaar op de afdeling Euro pese coördinatie. Alles wijst erop dat de man voor een vreemde mogendheid spio neerde. Volgens minister Tinde mans, zaterdagmiddag voor de Belgische televisie, moet het belang van de zaak niet over dreven worden. Hij zei dat Mi chiels, die al enige tijd werd verdacht, vermoedelij k uit geldbejag en niet met politieke motieven heeft gehandeld. rages. Bij het vliegveld is luchtafweergeschut geïnstal leerd. Het Tsjadische rege ringsleger beschikt zelf niet over een luchtmacht. Frank rijk wil geen mededelingen doen over de sterkte van de Franse troepenmacht in Tsjaad. De schattingen in de Franse pers lopen uiteen van 1.000 tot 3.000 man. Een com pagnie van 160 legionairs van het Franse vreemdelingenle gioen heeft stellingen begrok- ken aan het oostelijk front bij Abeche. Het Franse ministerie van defensie deelde zondag mee dat de luchtbrug van Franse paratroepen naar Tsjaad nu is voltooid. Westerse militaire experts spreken van een van de groot ste manifestaties van de Fran se luchtmacht in Afrika sinds de onafhankelijkheid van Frankrijks Afrikaanse kolo niën. Volgens goedingelichte kringen in Parijs heeft Frank rijk Libië gewaarschuwd dat de Jaguars zullen intervenië ren als pogingen worden on dernomen de beschadigde lan dingsbaan bij Faya-Largeau te herstellen. Als deze lan dingsbaan gebruiksklaar wordt gemaakt zouden de Franse stellingen en ook de hoofdstad N'djamena binnen het bereik van de Libische Migs en Mirages liggen. Volgens politieke kringen in Parijs onderhoudt de Franse regering nog steeds contacten met de Libische leider Gaddafi in de hoop op een oplossing van het conflict door onder handelingen. Van onze redactie buitenland LAGOS - De voornaamste op positiepartij in Nigeria heeft volgens de eerste uitslagen van de zaterdag gehouden se naatsverkiezingen in twee staten grote overwinningen geboekt/ Kandidaten van de Een heidspartij behielden hun vijf zetels in de westelijke sta ten Lagos en Ogun met meer derheden van soms wel 98 pro cent. - foto de stem dick de boer DE START van het betaalde voetbal het afgelopen weekend, werd door aanzienlijk meer toeschouwers bijgewoond dan vorig jaar. Al dié tienduizenden zagen dat er aanzienlijk meer werd gescoord dan het vorige seizoen. RINUS Michels maakt het seizoen bij FC Köln niet af. Gisteravond deelde de Nederlandse toptrainer het bestuur van zijn vereniging mee dat hij opstapt. Michels lag al weken in onmin met het grootste gedeelte van zijn selectiegroep r^IEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Met deze bon kun. u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. Postcode: Woonplaats: Betaling 6115/Kwartaal 20,49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem. Antwoordnr. 112. 4800 VB BREDA. I ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1983 | | pagina 1