ANWB: Minder druk Radio Caroline begint vandaag met uitzenden XPORT GROEIT MEER DAN GERAAMD lederland nog niet lenaderd voor «pruimen olievlek lurken in Amsterdam lëindigen hongerstaking WERNER BEDWINGT CAUBERG Artsen verdeeld over effect chelatie-therapie Helft BB- milj oenen gaat op aan wachtgelden I ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 BH EMM BINNENLAND OSSE FLODDERS VAKANTIEVERKEER HIELD ZICH GOED psP-BESTUUR Meer samenwerken PPR en in parlement ABN: meer winst Rectificatie LP-MUZIEK CENTRAAL BIJ RADIOPIRAAT Militaire modelacties op vliegbasis Leeuwarden „ABP had hand in faillissement van Sportstar t GEMEENTEN: I jesreiyd Hoofdredacteur De Waarheid neemt onslag IN BLAD 'ARTS AKTVEEL' T5 PAGINA 2 T22 PAGINA 2 rgeefs) meer zekerheid or de toekomst te kunnen ij gen. Echter noch in de ;t noch in de bijbel staat schreven dat'twee mensen e samen willen leven móe- n trouwen. Erger wordt t nog wanneer twee onge- Duwd samenwonenden, muit hun vriendschap en ifde voor elkaar, kinderen ■ij gen en een gezin gaan irmen. Dit is dan helemaal is duivels. Zij worden dan ■roordeeld, haast vervloekt naam van God en het iristelijk geloof. Echter anneer men negatief oor- >elt over die mensen in lam van God en het iristelijk geloof, dan vér- irdeelt men gelijkertijd ad en de kern van het ge- of. Want „Ubi caritas et nor, Deus ibi est":, waar ■iendschap is en liefde, ju- t daar is God! Hoosemans rinsenbeek cb het nooit als één woord espeld gezien en aarzel niet irabbiting' een verkeerde jelling te noemen van 'a- ibb iting'. Een meer bekende spelfout it die adellijke familie is ie van de Achtste Markies, e dolleman die als een ge- rgde stier Oscar Wilde ach- zrvolgde, de homofiele lite- itor die hij alle omgang iet zijn zoon Lord Alfred louglas wilde beletten. Een an zijn stormlopen onder- am hij schuimbekkend laar tevergeefs op The Albe- tarle Club in Londen. Hij aeende Oscar daar aan te reffen wellicht op heter- aad dinerend met zijn zoon. Toen hij Wilde daar niet antrof liet hij een briefje oor hem achter, open en loot op tafel, waarin hij de ichter uitschold voort Sodo* lite, het Oud Testamentaire cheldwoord in Engeland oor homofiel. In zijn razer- iij of gebrek aan scholing pelde hij het woord: somdo- aite. De portier had de takt het madelijk visitekaartje van '.e Achtste Markies van jueensberry in een envelop e doen. Ik herhaal - om op iw vraag terug te komen - lat dit de Achtste Markies jetrof en niet de Zevende, oaarvan u niet wist of hij rabieren beet of er door ge- leten werd. Die kwam om op le konijnenjacht, waar- chijnlijk omdat minder be kwame of minder nuchtere agers hem voor het konijn i anzagen. n de hoop uw vraag naar uw voldoening beantwoord e hebben, verblijf ik, hoog- ichtend, Jofw iD'&Mitt goor onze verslaggever ARNHEM - Sombere ver wachtingen ten spijt, heeft het Nederlandse wagenpark zlch goed gehouden in het vakantieverkeer. In eigen land had de We genwacht het niet drukker dan vorig jaar, de ANWB Alarmcentrale had zelfs minder werk aan in den vreemde gestrande landge noten. In dat 'vakantieplaatje' heeft de warmte een belang rijke rol gespeeld. ANWB- functionarissen hebben de duidelijke indruk dat de auto nogal eens op stal bleef staan, of in elk geval minder gebruikt werd. Veel manke menten bleken desondanks mede terug te voeren op de hoge temperaturen. Oververhitting van de motor bracht nogal wat schade teweeg. „We hebben hier dagen gehad dat we wel een radiateurenfabriekje konden beginnen", zegt een woordvoerder van het We genwachtstation Planken Wambuis, nabij Arnhem. Zijn collega van de ANWB- vestiging in de Franse stad Lyon vindt het aantal ge sprongen kop-pakkingen opmerkelijk. Beiden schrijven die pro blemen eerder toe aan een gewijzigde manier van autogebruik, dan aan ach terwege gebleven onder houd. „Ook buiten het va kantieseizoen wordt minder gebruik gemaakt van de auto. Als er dan in de va kantie ineens een hoop in- en opgestouwd wordt, krijg je overbelasting. Zeker als er in de hitte flinke afstan den mee gereden worden". „Weet u niet een plekje waar het koeler is?" was een vaak gestelde vraag aan de ANWB-medewerkers in Lyon, die dagelijks zo'n hon derd gevallen te verwerken kregen. Maar in Frankrijk, vakantieland nummer één voor Nederlanders, was het net als thuis de warmste zo mer van de eeuw. Meer werk dan in voor gaande jaren had de ANWB aan het verzenden van on derdelen voor gestrande le den. „Tot in Rusland toe. Nederland heeft de grootste verscheidenheid aan auto mobielen van heel Europa. En aan een Subaru kunnen ze in Joegoslavië net zo wei nig doen als aan een Polonez in Spanje". conomie trekt iets aan Van een onzer verslaggevers |dEN HAAG - De economie in ons land heeft zich het eerste halfjaar van 1983 iets hersteld. Het is echter te vroeg i nu al te zeggen dat dit eld zich in het tweede alfjaar zal handhaven, ildus drs. J. Th. N. van Ier Lem, hoofd van de af- leling conjunctuur-ana lyse van het Centraal anbureau. Vooral de stijging van de uitvoer is de eerste helft van „vrij behoorlijk" verlo- n. Eerder verschenen cijfers |/an het Centraal Bureau voor t Statistiek wezen ook in die [richting. i De groei is volgens drs. Van her Lem het gevolg van het Aanvullen van de voorraden lalffabrikaten, die in indus trielanden elders vrijwel zijn ■uitgeput. Als het in die landen «ter gaat zijn wij de eerste leveranciers. Maar hoelang ze die voorraden blijven aanvul len is niet met zekerheid te zeggen. Het kan best zijn dat de exportgroei in de tweede helft weer afneemt, aldus de CPB-medewerker. Niettemin verwacht rekent het Centraal Planbureau op een minder grote daling van het nationale inkomen van ons land. Het afgelopen voorjaar rekende men in het Centraal Economisch Plan op een da ling van een half tot 1 procent. Nu denkt het CPB aan een da ling van 0 tot een half procent. Ook de uitvoer van aardgas is wat groter dan werd ver wacht. Frankrijk heeft wat meer afgenomen om de rese- vers aan te vullen. Ook hier is het de vraag of deze tendens zich in de tweede helft van dit jaar voortzet, aldus drs. Van der Lem. lOTTERDAM (ANP) - Noch het ministerie van Verkeer en Wa jltrstaat noch het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak is be uderd over het opruimen van de olievlek in de Perziche gol ladat Saoedie Arabië, Bahrein en Koeweit donderdag in princi- t overeenstemming bereikten over een plan om de olieveront- ilging te lijf te gaan. Zoals bekend heeft een aan tel Nederlandse bedrijven on der leiding van het Neder lands Centrum van Handels- bevordering NCH enkele Baanden geleden de Golfsta ten laten weten bereid en in laat te zijn om de verontrei- («ging op te ruimen. Er wer den offertes gedaan, die door ben delegatie van de bedrijven p toegelicht. Volgens woordvoerders van jiet ministerie en van Smit In ternationale (dit bedrijf be- jchikt over een belangrijke lestiging in Bahrein) hoeft de Ivereenstemming die de drie Golfstaten donderdag bereik ten niet te betekenen dat er op korte termijn al begonnen kan worden met het opruimen van de olie. Er wordt op gewezen dat, zo lang Irak en Iran geen wapenstilstand sluiten, het onmogelijk is de lekkende oliebronnen in het Iraanse olieveld Nowruz te dichten. Uit deze lekgeschoten bronnen stroomt al vijf maanden lang dagelijks ruim 300.000 liter ru we olie de zee in. Veel kusten van de Golfstaten zijn al ern stig verontreinigd en enkele ontziltingsinstallaties worden bedreigd. weerklonk. De agent kreeg daardoor de indruk dat er op hem werd geschoten en de® indruk bracht hem totaal van zijn stuk. De Bredase age® was daardoor geruime tijd niet in staat te werken. De twee wachtmeesters ble ken in staat enkele dagen na het gebeurde het werk te her vatten. Daarbij konden zijre' kenen op steun van directe collega's. Maar hoe lang duur zo'n toestand?, vraagt majoor De Regt zich af. Na verloop van enkele weken is iedereen wel over het gebeurde praat. Het tweetal wordt da op zichzelf teruggeworpen Dan volgt de individuele ver werking. Ter voorkoming van ver waarlozing heeft de heer V Regt de groepcommandan van de twee gevraagd attent zijn op signalen en goed OP signalen te reageren. Ze mot' ten 'hun ei' blijvend kW kunnen. Het korps doet over gens meer. Binnenkort korn alle bij de schietpartij ketr°; ken politiemensen inform# bij elkaar. De officieren ho den zich daarbij op de ac grond, want het is de beO®f ling dat de mannen van weg met elkaar nog eens n kaarten. De aandacht voor de toe en het menselijke in unifo komt bij de politie langzf op gang. Volgens De Regt het nog vele jaren duren vw dat iedereen het erkennen, het tonen van gevoelens ne geaccepteerd. Maar er aan gewerkt, daarbij ëel" 0 derd door de nog steeds v kracht zijnde opvoedkunde regel dat 'grote jongens huilen'. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Turken en Koerden die sinds 9 augustus in Mgerstaking waren in een buurthuis in Amsterdam uit solida- met de hongerstakers in militaire gevangenissen in Tur- cn uit protest tegen de slechte behandeling van die gevan- °w, hebben hun actie vrijdag beëindigd. over de toestand in Turkije. Het antwoord van de minister hierop kwam gisteren telefo nisch bij de hongerstakers binnen. Volgens hem zijn de berichten over de acties in de Turkse gevangenissen aanlei ding geweest voor een onder zoek naar aard, omvang en oorzaken daarvan. Van den Broek stelt dat hij geen be richt heeft ontvangen over be perking van bezoekrechten, weigeren van medische ver zorging en andere represaille maatregelen. Dit wordt nog nader onderzocht. De minister zegt wel tegenover de Turkse regering blijk te hebben gege ven van „de ernstige veront rusting die hier ten lande is gewekt door de berichten over de gebeurtenissen in Turkse gevangenissen", aldus een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren. Volgens een woordvoerder fan de Turken is de honger- ptaking gestopt „om de men- r* n'et langer op de proef te Men gezien de onwil van Minister Van den Broek van "'tenlandse Zaken zich iets ,11 die actie aan te trekken". Naar aanleiding van de Jigerstaking werden in de veede Kamer vragen gesteld plu onze redactie binnenland HAAG - Het partijbe- w van de PSP stelt het ko- ®de partijcongres van 5 no- j>er voor om in het parle- meer samen te werken .'de PPR en CPN. de congreskrant stelt het 1 Uur, dat de verhouding en <Je drie kleine linkse Jvtles 'nog vrij sterk in be- I «|ng is en dat dit de komen- talbi leer waarschijnlijk zo DE nettowinst van de ABN is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1982 gestegen met 22,1 pet van 187,3 min tot 228,6 mnln. ij'(!ris ^richt van gisteren over de discussienota van de Neder- kJr® Centrale voor Hoger Personeel over een nieuw sociaal ze- w ~Ste'sel 's een fout geslopen. De'in het artikel genoemde eVfagen slaan niet op het minimum-dagloon, maar betreffen °°rsestelde maximumbedragen, waarover premie zou moe- p '^dcn betaald. De NCHP wil die maximumgrens brengen nji 122-928 (vijfmaal het minimumloon). De maximum-uitke- zou dan f 98.342,40 moeten bedragen. ALS een held werd hij boven aan de Cauberg door een en thousiaste menigte opgevangen, de 39-jarige invalide Peter Werner, die even tevoren in zijn rolstoel de steile Valken- burgse klim had bedwongen. Peter Werner voert actie voor de verbouwing van het Heerlense gehandicaptenhotel Ora. Afgelopen donderdag probeerde hij het wereldrecord (100 kilometer in een rol stoel) van zijn vriend, de Oostenrijker George Freund, te verbeteren. Hoewel Werner de afstand van Eindhoven tot Raamsdonkveer uitreed, slaagde hij er niet in het wereldre cord, een tijd van 10 uur 54 minuten en 51 seconden, te ver beteren. „Ik had last van mijn tennisarm. Onderweg heb ik twee keer moeten stoppen om pijnstillers te nemen", vertel de de invalide atleet gisteren. In Valkenburg verliep het allemaal vlekkeloos. Vlak voor de start kreeg Peter Werner van Marijke Boesten, adjunct directrice van de plaatselijke VW 't Geuldal, een enveloppe met 1800 gulden overhandigd. „Ik heb f 1000 gevraagd. Dan zou ik de Cauberg proberen te bedwingen. Het geld wordt gebruikt om het gehandicaptenbusje van het hotel op te knappen", aldus de verheugde atleet. - fotoaudet Van een onzer verslaggevers LONDEN - De Britse zeezender Radio Caroline begint van middag om 12.00 uur met haar officiële uitzendingen. Het station gaat zich be dienen van de Amerikaanse formule 'Adult Contempory Rock'. Dat betekent dat de hele dag voornamelijk non stop muziek wordt uitgezon den. De discjockeys mogen slechts drie maal per uur hun mond open doen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Radio Caroli ne het vorige weekeinde al in de lucht zou komen. Op 14 augustus was het namelijk 15 jaar geleden dat de Engel se piratenzenders de mond werden gesnoerd, toen de Engelse regering de anti-pi- ratenwetten in werking stelde. Radio Caroline was het enige station, dat met bevoorrading vanuit .Neder land en Spanje die wetten trotseerde. De voor Caroline symboli sche datum kon niet worden gehaald doordat zowel de studio als de grote isolatoren op het dek van het zendschip nog verder moesten worden afgebouwd. De Britse regering heeft inmiddels aangekondigd het schip ongemoeid te laten. Telecom (de Britse PTT) heeft de regering echter ge vraagd het signaal van de zeezender met een pieptoon te mogen storen. De regering zal zich daar volgende week over uitspreken. Gisteren zond de piraten zender, die voor de kust van Engeland voor anker ligt, de hele dag al testmuziek uit met een vol vermogen van 50 kilowatt. De radiozender is in heel Nederland goed te beluiste ren. De uitzendingen op de 319 meter middengolf (963 kHz.) komen volgens ont vangstrapporten met dezelf de sterkte door als de mid dengolfuitzendingen van de Hilversumse zenders. Dat is mede te danken aan de 95 meter hoge zendmast, die op het 77 meter lange Caroline-schip de 'Imagine' is geplaatst. Het is de hoog ste constructie die ooit op een schip is gebouwd. Radio Caroline zal vanaf vandaag 24 uur per dag uit zenden. De uit zes discjoc- keys bestaande radiostaf wil voornamelijk LP-muziek draaien. Gisteren gaf Radio Caroline al een voorproefje op de programmering, door vrijwel non-stop live-con certen uit te zenden. Radio Caroline wil zich tijdens de officiële programmering richten op de 'betere LP- muziek'. Daarmee bedoelt men onder meer muziek van artiesten als Pink Ployd, the Alan Parsons Project, J.J.Gale, Christopher Cross, de Doobie Brothers en Bob Seger. Van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Ondanks de opschorting door staatssecre taris Hoekzema (Defensie) van een beslissing over wijziging van de ziektekostenregeling militairen, dreigen er in ver band met die wijziging vanaf a.s. maandag toch militaire modelacties op de vliegbasis Leeuwarden. De afdelingen Leeuwarden van de verschillende militaire belangenverenigingen hebben besloten voorgenomen acties door te laten gaan aangezien staatssecretaris Hoekzema het besluit over wijziging van de ziektekostenregeling donder dag tijdens het CGOM-overleg (Centraal Georganiseerd Overleg Militairen) niet heeft ingetrokken. De hoofdbestu ren hebben zich, aldus de af delingen Leeuwarden, afgelo pen donderdag niet gehouden aan de afspraak dat die acties alleen worden afgelast als het besluit wordt ingetrokken. De afdelingen willen nu weer de mening van hun achterban horen, die doorslaggevend zal zijn bij de vraag of acties moe ten worden gestart of opge schort. De gang van zaken die tot het faillissement leidde van Sportstar is volgens Poot een aaneenschakeling geweest van toezeggingen en het weer in trekken daarvan. De beleggingsraad had Masson toestemming gegeven maximaal 60 miljoen te inves teren in tennishalprojecten. Een kleine 25 miljoen werd ge stand gedaan via de al eerder genoemde vier projecten. Daarna, aldus Poot, toen ver dere provisiebetalingen door hem werden geweigerd, ont stonden in augustus de eerste moeilijkheden met het ABP. In september werd de zaak voor Sportstar serieuzer. Toen weigerde het pensioenfonds plotseling een viertal projec ten waarop het bedrijf van Poot al vier miljoen had voor gefinancierd. Vervolgens werd ,een resterend bedrag van twee miljoen geweigerd aan hypo- 99 Vervolg van pagina 1 theekuitkeringen voor de vier projecten waaraan het ABP wel had deelgenomen. In no vember wilde het ABP wel een bod uitbrengen op het onroe rend goed van een viertal pro jecten, waarop nog een hypo theek van het pensioenfonds rustte. Volgens Poot was zijn be drijf tot dat moment nog steeds te redden geweest: „Als het ABP normaal aan zijn toe zeggingen had voldaan, was er niets aan de hand geweest". Als klap op de vuurpijl kwam eind december de intrekking door het ABP van de exploita tierechten van de tennishallen van het pensioenfonds. Dit deed de deur voor Sportstar definitief dicht. In het rapport van ABP-ad- vocaat Wouters (die minister Rietkerk inseinde) staat dat Masson van Poot steekpennin gen heeft aangenomen in ruil voor door het ABP verstrekte financieringen. Toen Poot die betalingen stopzette, draaide het ABP de geldkraan dicht en ging Poot over de kop. Deze beschuldiging is af komstig van de zakenman W. Meijer, die de vordering die Poot op het ABP meende te hebben van de tennishallenex- politant overnam. Tegelijk met dit verhaal bood hij Mas son onroerend goed aan. Hoe wel de ABP-top besefte dat zij werd gechanteerd bleef Mas son zaken doen met Meijer, tot de feiten dit achterhaalden en Rietkerk ingreep. DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vreest, dat van de miljoenen guldens, die overblijven door het vervroegd opheffen van de Bescherming Bevolking (BB), de helft zal worden opgeslokt door wachtgelden, die aan de afvloeiende BB-ers moeten worden betaald. Hun herplaatsingskansen zijn immers uiterst gering, ook al omdat een nieuwe organisa tie voor rampenbestrijding nog lang niet van de grond is, aldus de VNG. De vereniging schrijft een en ander in een brief aan de minister en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, na hun besluit de BB versneld op te heffen, dat wil zeggen niet per 1 januari 1986, maar al op 1 januari volgend jaar. Het bud get voor de rampenbestrijding zou daarmee volgend jaar te rug moeten van 137 miljoen naar 105 miljoen gulden. De VNG maakt zich ernsti ge zorgen over de manier van die versnelde opheffing. Naast de personele aspecten, die ex tra hard aankomen in een sec tor waar de onzekerheid al groot is, heeft de korting op het BB-budget tot gevolg dat er een gat valt in de hulpver lening in buitengewone om standigheden. De inzet van 50.000 noodwachtplichtigen komt te vervallen, want zij kunnen na 1 januari niet meer worden opgeroepen, meent de VNG. A Voor de mensen die altijd van „ballonnen" hebben gespro ken, is dit een leerzame week geuteest. De hemel stond bol van de luchtmonsters, die met „ballons" aangesproken wen sen te worden. Een voor een gingen ze om hoog, zo licht als een Raams- donks-veertje. Het klimaat heeft uiteindelijk ook zijn medewerking ver leend. Maar de weergoden heb ben wel aangekondigd dat ze de Olympische Spelen in Los Angeles volgende zomer zullen teisteren met een hittegolf. Atleten die hun beste prestatie in de regen leveren, kunnen wel thuis blijven. Of ze moeten gaan trainen in de Sahara. Of is het gewoon een verkoop stunt van een van de grote sponsors, Coca Cola? Ondertussen heeft Irene van der Laan in 18 uur het Kanaal overgezwommen, heen en te rug. In Calais pauzeerde ze 10 minuten vanwege zadelpijn. Als ze zo doorgaat kan ze straks binnen de 100 uur Amerika ha len. We houden het bij de sport en zullen het daarom niet hebben over minister Deetman die zijn schoolgeld gaat terugha len of de Tilburgse Hypnose- bank, waar ze slapend hypo theken uitdeelden. De voetbalcompetitie, dat is veel belangrijker. Dit weekend is h.et weer zover. Het is gedaan met het wielrennen. Bert Oos terbosch durft al niet eens meer mee te doen aan de We reldkampioenschappen op de baan. Wordt het Feijenoord, PSV, de Gouden Gids of TDK? Wie zal het zeggen. Ook NAC heeft een kans. In de Eerste Divisie. Het doet er allemaal niet toe. Als er maar veel goals gemaakt worden. MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Hoofdredac teur Bart Schmidt van het communistische dagblad De Waarheid heeft zijn ontslag ingediend. Aanleiding tot deze stap is kritiek uit de partij op zijn beleid. 1 De redactie van De Waar heid zegt met ontsteltenis ken nis genomen te hebben van het besluit van Schmidt. In een verklaring stelt de redactie zich volledig achter de hoofd redacteur op. „Wij vinden het verschrikkelijk dat iemand die zich zo voor de krant heeft ingezet zo in conflicten is fijn gemalen", aldus de redactie. Het partijbestuur van de CPN verklaarde vrijdagmor gen kennis genomen te hebben van het onslag van hoofdre dacteur Schmidt. Het bestuur zegt diens stap te betreuren, maar Schmidt's overwegingen te respecteren. Op 15 juni gaf het partijcon gres steun aan het plan van het CPN-bestuur De -Waar heid tot een krant voor geheel links te maken. Dat gebeurde op basis van een notitie van het partijbestuur. Onlangs verscheen in de CPN-leden- krant een publikatie met kri tiek op het beleid in dit ver band van Schmidt. Aangezien de ledenkrant verschijnt on der directe verantwoordelijk heid van het CPN-partij be stuur, heeft de redactie de in druk gekregen dat het partij bestuur wijkt voor de pressie De Waarheid geen andere koers op te leggen. „Zo zal De Waarheid speelbal blijven in interne CPN-conflicten en in zo'n situatie kan geen krant optimaal functioneren", aldus de redactie. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM - In de medische wereld bestaat onenigheid over de resultaten van de chelatie-therapie. Deze therapie, die onlangs weer in de belangstelling kwam door het overlijden van een 67-jarige vrouw tijdens een be handeling, kan worden gebruikt bij ver nauwing van de hartvaten. Dr. W. Stiggelbout, die als cardioloog verbonden is aan de Nederlandse Hart stichting, wil dat er een behoorlijk we tenschappelijk onderzoek komt over de effecten van de chelatie-therapie. „Het zal door niemand worden betwijfeld, dat er in Nederland vele patiënten zijn die door de conventionele cardiologie of vaatchirugie niet meer kunnen worden geholpen. Het zijn nou net die mensen die hun laatste hoop op de chelatie-the rapie hebben gevestigd. Juist in het be lang van die groep patiënten moet je er naar streven om zo snel mogelijk duide lijkheid te hebben over de mogelijkhe den of onmogelijkheden van deze thera pie," aldus Stiggelbout in Arts Aktueel. Er is geen enkel bewijs dat de chela tie-therapie helpt, meent dr. A.Brusch- ke, voorzitter van de Vereniging voor de Cardiologie. Hij vindt een nieuw onder zoek overbodig omdat onlangs in Ameri ka al een onderzoek heeft plaatsgevon den. Daar is niet vast komen staan dat de therapie helpt. Op grote schaal zou het geneesmiddelijk aanzienlijk goedko-* per zijn als de forse bedragen die de pa tiënt er nu voor betaald, aldus Bruschke. Het resultaat van de operaties zal waarschijnlijk verbeteren als men daar bij ook de chelatie-therapie gebruikt, zegt hartchirug P. van der Schaar, lid van de werkgroep chelatie-therapie. De werkgroep is van mening dat Neder landse artsen verkeerd zijn voorgelicht door het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. In dit blad werd een on derzoek over de therapie geplaatst waarbij het om een zogenaamd blindon- derzoek zou gaan. Volgens de werkgroep is er van een blindonderzoek geen spra ke geweest. Een commissie - waarvan Stiggelbout voorzitter is - brengt binnenkort advies uit aan de Vereniging voor Cardiologie, de Vereniging voor Vaatchirurgie en aan het bestuur van de Hartstichting over de vraag of er een nieuw onderzoek naar de chelatie-therapie moet komen.

de Stem | 1983 | | pagina 3