Soms komt de krant té dicht bij zijn lezers 'XPORT CC Verwerking van dodelijk schot DE STEM I even..L UITBLAZEN MP# \gg!.- POLITIEMAN IS OOK MAAR EEN MENS pi— doodt Belg^ :1AP achi*Ty, ft - Nederlant enaderd pruimer urken in A •eëindigen ho STOOMREUZEN IN NEDERLAND rr„ YSgS* politie ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 ;PAGINATWEE' Wasbak Instrument PAPIER' VOOR UW PEN Samenwonen ZATERDAG 20AUGI Bosbergen |üEN HAAG - De ecoi [zich het eerste halfjaai tactificatie T5 PAGINA 21 «STT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.210 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal f 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Vpor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda P„ Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8 15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK In 's-lands deftigste krant barstte deze week een dis cussie los die je daar niet zo gauw zou hebben verwacht. Een van de bijverschijnselen van de discussie was dat le zers en lezeressen in inge zonden brieven beschreven hoe zij plassen en hoe ande ren zouden behoren te plas sen. Er werd gepleit voor sexe-neu- trale wc's, uitgerust met ingenieu ze buizenstelsels die ook mannen dwingen te gaan zitten voor het doen van hun plas. Anderen raad den vrouwen aan voortaan ook staande te plassen en daartoe hun kleding maar aan te passen. Het is allemaal begonnen met een interview dat dezelfde krant (NRC-Handeisbiad) had met een importeur van sanitair. In dat vraaggesprek pleitte deze man voor het urinoir. Dat zou in elke ge zinsbadkamer aanwezig dienen te zijn, meende hij. Het zou een einde maken aan het gedruppel en ge mors dat mannen in de badkamer veroorzaken. Een zinnig pleidooi, zou je zeg gen, maar het riep de woede op van ene Janneke Vis van een zich „WC m/v" noemend actiecomité. Dat comité pleit al twee jaar voor het plaatsen van sexe-neutrale toi letten in rijksgebouwen, restau rants e.d., „helaas met erg weinig resultaat", zo voegde Janneke Vis, wier naam een opmerkelijke klank overeenkomst heeft met Manneke Pis, er zuchtend aan toe. Janneke ging er in haar brief fris tegenaan. Ze denkt dat zittend plassen de mannen te min is. „Dan liever kliederend en spattend staande de mannelijkheid hoog houden en die vooral niet afvegen daarna, want ook dat is vrouwelijk. Een echte man spat en stinkt", schreef ze. De brief droeg in zijn overdrijving alle kenmerken van een grap en de naam Janneke Vis was in dit ver band ook te mooi om waar te zijn. Toch liet de altijd kritische en aller gisch voor valse namen en pseu doniemen zijnde redactie van de opiniepagina de brief door. Het ge volg was verbluffend. Tot donderdagavond plaatste de krant ai negen reacties. Een heer - een jurist uit Leiden nog wel - die de aantijging van Janneke Vis over het kliederen en spatten in het ver keerde keelsgat was geschoten schreef: „Mevrouw, dat (afvegen) is niet nodig. Wij knijpen een wei nig, en schudden dan de laatste druppel (die uw emmer ten onrech te doet overlopen) eenvoudig af. De briefschrijver berekende ook nog eventjes dat deze mannelijke handelwijze de Nederlandse eco nomie 35 miljoen velletjes toiletpa pier bespaart. R In het komend weekeinde worden in Hellevoetsluis weer de Vestingda- gen gehouden. Een van de hoogte punten is de parade van stoom voer tuigen. Een aantal daarvan - zeven stoommachines, een stoomcarrou- sel, een stoomlractor en kermistrek- kers - arriveerde deze week per schip in Europoort vanwaar het rol lend materieel op eigen (stoom) kracht naar Hellevoetsluis reed. Een andere man maakte met trots melding van de inventiviteit van zijn vrouw. Die had hem en haar twee lange zonen geleerd om voor het plassen „door de knieën te gaanen achterstevoren op het toilet plaats te nemen, hetgeen het bezwaar wegnam dat Piet Grijs in Vrij Nederland, ook al reagerend op de discussie, aanvoerde: „Juist het lichaamsdeel dat tot urineren dient zit tegen de bril als een'te grote neus. Een Rotterdammer wees Janne- ke's opvatting dat sexe-neutrale wc's per se zit-wc's moeten zijn af als nergens op steunend. Volgens hem zijn er („bepaalde, primitie ve") culturen waar vrouwen ook staande plassen. Zelf doet hij het, om spatten te voorkomen, in de wasbak. Hij laat daarbij de kraan lopen en heeft dan - zo meldde hij - gelijk de gelegenheid „hem" goed schoon te maken, hetgeen hij heel wat hygiënischer vond dan het afvegen waarvoor Janneke pleitte. Er kwamen echter ook mede standers opdagen. Zo was er een brief namens het Comité Broek m/v. De naam verraadt al dat het dit comité begonnen is om de uit banning van de gulp. Ook deze briefschrijfster keerde zich tegen het staande plassen en zij bleek in het bijzonder gebeten op de berm plassers. (Moet wettelijk verboden worden). „Als een vrouw netjes achter een bosje gaat zitten, waar om zou de man dat dan ook niet doen?", vroeg ze zich boos af. Het Comité Broek m/v, zo schreef zij nog, is vooral voor afschaffing van de gulp omdat die de neiging tot exhibitionisme bij mannen ver sterkt. „Men banne de gulp uit onze sa menleving en klaar is Cornelia", reageerde een Roosendaler, die zich ër „als een bliksemflits weer van bewust werd dat zijsh eerste matrozenpakje hem niet dierbaar was om dé kraag of baret met bandje Royal Navy, maar omdat daar voor het eerst in zijn jonge le ventje een broek met gulp bij hoor de. Ook de meer technisch ingestel- den mengden zich in de discussie. Een Amsterdammer schreef: „Het zou vrouwen veel tijd en moeite be sparen als zij een eenvoudig in strument ter beschikking hadden in de vorm van een kleine S-vormige buis of slang met behulp waarvan zij in staat zijn snel en behendig in elke pisbak te wateren - en daarbij zelfs de prestaties van menige man te overtreffen. Deze heer bleek ook een mening te hebben over het waarom van de in onze westerse wereld inge burgerde gewoonte van de vrouw haar plas zittend te doen.Volgens hem hing dat waarschijnlijk samen met „een ideologisch gewortelde, gesublimeerde penisnijd. Liever dan openlijk te erkennen dat haar van nature de mogelijk heid ontbreekt gericht te pissen, accepteert zij de eenzame opslui ting op een privaat als vanzelfspre kend. Het gebruik van een simpel foefje als boven omschreven zou belangrijk tot haar emancipatie bij dragen. En ook de lange, beteuter de rijen die zich in het bijzonder voor openbare damestoiletten ple gen te vormen zouden tot het ver leden behoren merkte de Amster dammer, die een goed waarnemer blijkt tezijn, nog op. Zomerzotheid,,. Hiermee eindigde voorlopig de zomerzotheid die een deel van de goed opgeleide en keurig opge voede iezersschare en vervolgens ook de redactie van de opiniepagi na in haar ban kreeg. De grap van Janneke Vis - die wat mij betreft een standbeeldje verdient naast het Manneke in Brussel - slaagde klaarblijkelijk. De brief slipte door de mazen van het net. Om te camoufleren dat ze er was ingetuind deed de redactie vervolgens zelf alsof het één grote grap was door al die brieven met onzin te plaatsen en er fotootjes van urinoirs bij te zetten. Zo komt een krant die dicht bij zijn lezers wil staan wel eens té dichtbij. De tijd dat we de krant op het toilet nodig hadden is al veertig jaar voorbij. En om de koddige Belgen met hun Manneke Pis hoeft de Noord- Nederlandse deftigheid nu ook niet meer te lachen. -iiiiiiiiiitiiifiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Welk onderscheid bestaat er tussen het dagelijkse leven van een getrouwd stel en van twee mensen die onge trouwd samenwonen? Naar mijn mening geen enkel. Beiden hebben door hun liefde voor elkaar besloten om samen verder te leven, dag en nacht. Toch veroor deelt men diegenen die sa menwonen, want zij zijn niet getrouwd. Zij hebben nooit een „contract" onder tekend, waardoor men te genwoordig hoopt (vaak te vergeefs) meer zekerheid voor de toekomst te kunnen krijgen. Echter noch in de wet noch in de bijbel staat geschreven dat'twee mensen die samen willen leven móe ten trouwen. Erger wordt het nog wanneer twee onge trouwd samenwonenden, vanuit hun vriendschap en I liefde voor elkaar, kinderen krijgen en een gezin gaan vormen. Dit is dan helemaal des duivels. Zij worden dan veroordeeld, haast vervloekt j in naam van God en het j christelijk geloof. Echter wanneer men negatief oor- deelt over die mensen in naam van God en het christelijk geloof, dan vér- oordeelt men gelijkertijd God en de kern van het ge loof. Want „Ubi caritas et amor, Deus ibi est"waar vriendschap is en liefde, ju- sit daar is God! Door onze verslaggever ARNHEM - Sombere vei wachtingen ten spijt, heel bet Nederlandse wagenpar zich goed gehouden in he vakantieverkeer. In eigen land had de We genwacht het niet drukke dan vorig jaar, de ANW1 Alarmcentrale had zelf minder werk aan in dei vreemde gestrande landge noten. R. Hoosemans Prinsenbeek De heer B. Boereneefs 'De Zuijlen' Spijkenaarde Geachte Heer Boereneefs, Of de Zevende Markies om kwam toen hij Arabieren liep te bijten of doordat Ara bieren hem beten... dat wit u weten, begrijp ik uit uw brief van donderdag 1.1. Uw nauwkeurige bronvermel ding heeft het me mogelijk gemaakt de zin in kwestie op te sporen. Hij komt voor in 'The Mad Bad Line', de biografie die Hamish Hamilton heeft sa mengesteld over The Queen- berry's. Wat ik helaas niet heb kunnen nagaan is hoe de zin er typografisch afkwam in het maandblad dat u noemt. Het afbreken van woorden aan het eind van zinnen is tegenwoordig aan geen andere wet onderwor pen dan aan de typografen- wet der evenlange regels. Ik kan me daarom goed voorstellen dat het woord 'drabbiting' zodanig was af gebroken dat de regel ein digde op 'arab' en de volgen de begin met 'biting'. Deze groteske manier van afbre ken heeft u toen geleid tot uw vraag: overleed de mar kies door het bijten van ara bieren of doordat arabieren hèm beten? Geen van beiden is het ge val. Het woord 'arabbiting' zoals dat voorkwam in de zin: The Seventh Marguess died arabbiting, is samenge steld uit het Engelse woord voor konijn (rabbit), de uit gang -ing en het voorvoegsel 'a'. De-markies was op konij nenjacht (He was arabbi ting). Vergelijkt u het maar met het populaire jagers liedje: A-hunting we will go! In ouder Engels komt men deze werkwoordvorm wel tegen als 'on hunting' wat u kunt vergelijken met het Nederlandse: op jacht. Ik heb het nooit als één woord gespeld gezien en aarzel niet 'arabbiting' een verkeerde spelling te noemen van 'a-1 rabbiting'. Een meer bekende spelfout I uit die adellijke familie is die van de Achtste Markies, de dolleman die als een ge tergde stier Oscar Wilde ach tervolgde, de homofiele lite-1 rator die hij alle omgang met zijn zoon Lord Alfred Douglas wilde beletten. Een van zijn stormlopen onder nam hij schuimbekkend maar tevergeefs op The Albe marle Club in Londen. Hij I, meende Oscar daar aan te treffen wellicht op heter daad dinerend met zijn zoon. I Toen hij Wilde daar niet I aantrof liet hij een briefje voor hem achter, open en bloot op tafel, waarin hij dichter uitschold voor: Sodo-j' mite, het Oud Testamentaire scheldwoord in Engeland voor homofiel. In zijn razer nij of gebrek aan scholing spelde hij het woord: somdo- mite. De portier had de takt het I smadelijk visitekaartje van de Achtste Markies van Queensberry in een envelop te doen. Ik herhaal - om i uw vraag terug te komen -1 dat dit de Achtste Markies I betrof en niet de Zevende, waarvan u niet wist of hij arabieren beet of er door ge beten werd. Die kwam om op de konijnenjacht, waar schijnlijk omdat minder be-1 kwame of minder nuchtere jagers hem voor het konijn aanzagen. In de hoop uw vraag naar uw voldoening beantwoord te hebben, verblijf ik, hoog achtend, door Jan van de Ven Een politieman is ook maar een mens. Als hij in zijn werk iets spannends meemaakt, moet hij dat verwerken. Als hij zijn pistool op iemand leegschiet, ondervindt hij daarvan de terugslag. Wie onder grote spanning staat, verandert iets. Een ME- commandant krijgt plotseling een schrille stem. Er klinkt angst door in die stem. Een an der heeft geen controle meer over de knieën. Die zijn ineens als van was. Ook een teken van angst. De man in uniform is net als iedereen. De autori teit, die zijn uiterlijk uit straalt, verbergt het menselij - ke. Toch is het verkeerd de poli tieman te zien als een eigen tijdse Lucky Luck, als een rid der zonder vrees of blaam. Mr. Franken, officier van justitie, weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het is als politiefunc tionaris bijvoorbeeld in een kring vechtenden te stappen. Mr. Franken heeft enige tijd bij de politie dienst gedaan. Majoor M. de Regt van de rijkspolitie onderschrijft de ervaring van mr. Franken. In het districtsbureau te Breda probeert hij duidelijk te ma ken hoe menselijk de reacties van de politieman wel zijn. Hij krijgt al de kriebels als er een oproep komt. Telkens duikt bewust of onbewust de vraag op: wat staat me nu weer te wachten? Zou de klus waar hij op afgestuurd wordt passen in zijn ervaringen of komt er een nieuwe belevenis op hem af? Ervaring Na enkele jaren dienst krijgt de politieman ervaring. Hij staat niet snel meer van iets te kijken. Maar toch, wat hij meemaakt zal hij moeten verwerken. Zo ook de wacht meester, die op 18 juli in Rijs- bergen op de Belg Daniël V. schoot. De wachtmeester pa trouilleerde met een collega bij Baarle-Nassau, toen hij over de radio van de achter volging hoorde. Er heerste grote opwinding, want de ach tervolgde had twee agenten hun pistool ontfutseld. De twee wachtmeesters reden ook richting Rijsbergen. Tijdens de rit groeide de spanning. Wat zelden gebeurt, vond in Rijsbergen plaats. Er werden pistolen getrokken en er werd geschoten. Aan het schieten op mensen zal een politieman nooit wennen. Het trekken van een wapen komt nauwe lijks voor, het doden van een medemens nog minder. Zoiets maakt op de mens een heel diepe indruk, als het toch ge beurt. In het geval Rijsbergen was de tegenstander een gevaarlij - ke klant. Hij had een automa tisch wapen in de auto en bo vendien twee politiepistolen. De man bewees ermee te dur ven schieten. Hij loste een schot op een tuinier en op een agent. Nadat hij dood op de grond was neergevallen, stond niemand te juichen, kreeg de schietende wachtmeester geen pluim. Verdachte De man van de rijkspolitie kreeg wel een nieuwe schrik in zijn leven. Hem werd dui delijk gemaakt, dat hij in het verdachtenbankje was terecht gekomen. Hij had doodslag op op, nam ze mee naar het dis trictsbureau en heeft uren rustig met de twee gepraat. In alle rust konden de twee hun hart luchten, werd hun de noodzakelijk te volgen proce dure uitgelegd. Het vraagt veel tact om iemand, die getracht heeft zo goed mógelijk zijn werk te doen en van een daad hevig ,IIV zijn geweten, tenzij kon wor den aangetoond dat hij uit noodweer handelde. Om een van de twee mogelijkheden aan te tonen zou de rijksre cherche een onderzoek instel len. Majoor De Regt voelde aan wat de schietende wachtmees ter had doorgemaakt, wat hem nog boven het hoofd hing. De majoor ving de twee collega's onder de indruk is, te vertel len, dat er een strafrechtelijk onderzoek tegen hem wordt ingesteld, dat er een proces verbaal tegen hem wordt op gemaakt. Ook de leiding van het korps moet op de hoogte worden gesteld, met als moge lijkheid dat er disciplinaire maatregelen worden genomen. Er zit een mogelijkheid in van extra vakantie, maar ook van ontslag uit de dienst. Wat het zal zijn, wordt na overleg met de hoofdofficier van justitie vastgesteld. We weten inmiddels, dat het onderzoek voor de schietende wachtmeester gunstig is afge lopen. Er werd vastgesteld, dat er een schietwaardige situatie was. Justitie stelt geen vervol ging tegen hem in. Maar zo'n uur na de schietpartij krijgt iemand een behoorlijke opdof fer, zelfs als hem in alle rust een procedure wordt uitge legd, bij het horen van wat volgt. Als teken van ernst moet de man zijn pistool afge ven. Dat wordt aan een onder zoek onderworpen. In het gesprek met majoor De Regt komt van de moge lijkheid van psychologische begeleiding aan de orde. De twee wachtmeesters accepte ren die mogelijkheid. Zij zeg gen samen met hun vrouwen naar de psycholoog te zullen gaan. Van evenveel waarde is voor hen de opvang door hun directe chef in de eigen werk omgeving, het vrijaf krijgen voor de rest van de werkweek, het dagelijks telefonisch con tact met majoor De Regt over het vorderen van de procedure en over wat nog komen gaat. Voor het gesprek met de rijks psycholoog wordt een hele middag uitgetrokken. Verwerken Majoor De Regt: „De op vang van de politieman, die iets ernstigs meemaakt, is heel belangrijk. Hij moet het ge voel krijgen niet alleen te staan. Meer kan het korps en kunnen de collega's niet doen. De man staat voor de taak het gebeuren alleen te verwerken. Daarbij kan niemand hem helpen." Over de opvang zijn de twee kennelijk te spreken. De majoor hoorde 'via via', dat zij vol lof zijn over collega's en superieuren. Bij het verwerken van de schietpartij hoort een recht vaardigen van het handelen. Volgens De Regt en politie- voorlichter Stephan Worm zijn er voorwaarden om het handelen te rechtvaardigen. Het slachtoffer schoot als eer ste, had een reputatie als ge weldenaar, was in staat om de wachtmeesters te treffen. De ze omstandigheden dragen bij aan een gunstige verwerking. Maar omstandigheden zeg gen niet alles. Zo richtte het slachtoffer zijn wapen bij voorbeeld in de richting van een agent van gemeentepolitie op het moment dat er een knal weerklonk. De agent ki daardoor de indruk dat er hem werd geschoten en indruk bracht hem totaal®') zijn stuk. De Bredase e was daardoor geruime niet in staat te werken. De twee wachtmeesters WH ken in staat enkele dagen rij het gebeurde het werk te her vatten. Daarbij konden zij :-l kenen op steun van direc«l collega's. Maar hoe lang tWj zo'n toestand?, vraagt majo°j De Regt zich af. Na verlt" van enkele weken is ieder wel over het gebeurde ui®| praat. Het tweetal wordt op zichzelf teruggeworpt'j Dan volgt de individuele v®| werking. Ter voorkoming van vi' waarlozing heeft de heer Regt de groepcommamM van de twee gevraagd attent j zijn op signalen en goed signalen te reageren. Ze nN*J ten 'hun ei' blijvend kV" kunnen. Het korps doet ov® gens meer. Binnenkort kor' alle bij de schietpartij betr» ken politiemensen inform# bij elkaar. De officieren hohj den zich daarbij op de achWj grond, want het is de bed"' ling dat de mannen van weg met elkaar nog eens11' kaarten. De aandacht voor de m® en het menselijke in unif" komt bij de politie langz^ op gang. Volgens De Reg'" het nog vele jaren duren vr dat iedereen het erkennen het tonen van gevoelens W geaccepteerd. Maar er wj>' aan gewerkt, daarbij ge' derd door de nog steeds* kracht zijnde opvoedkurt* regel dat 'grote jongens huilen'. Van een onze Het is echter te vroeg [om nu al te zeggen dat dit 'beeld zich in het tweede lalfjaar zal handhaven, [aldus drs. J. Th. N. van der Lem, hoofd van de af deling conjunctuur-ana- [lyse van het Centraal Manbureau. Vooral de stijging van de uitvoer is de eerste helft van 183 „vrij behoorlijk" verlo- en. Eerder verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wezen ook in die richting. De groei is volgens drs. Van der Lem het gevolg van het aanvullen van de voorraden halffabrikaten, die in indus trielanden elders vrijwel zijn uitgeput. Als het in die landen eter gaat zijn wij de eerste ROTTERDAM (ANP) - Noch het terstaat noch het Rotterdamse b laderd over het opruimen van nadat Saoedie Arabië, Bahrein e: pe overeenstemming bereikten c reiniging te lijf te gaan. Zoals bekend heeft een aan- Ital Nederlandse bedrijven on- Ider leiding van het Neder- llands Centrum van Handels bevordering NCH enkele naanden geleden de Golfsta at laten weten bereid en in staat te zijn om de verontrei niging op te ruimen. Er wer den offertes gedaan, die door een delegatie van de bedrijven Ss toegelicht. Volgens woordvoerders van net ministerie en van Smit In- ernationale (dit bedrijf be- chikt over een belangrijke Vestiging in Bahrein) hoeft de overeenstemming die de drie Von onze redact', STERDAM - De Turken en K ongerstaking waren in een buur ,j it met de hongerstakers in m uje en uit protest tegen de slechi «enen, hebben hun actie vrijdag b Volgens een woordvoerder [van de Turken is de honger staking gestopt „om de men- rn,,niet langer op de proef te tellen gezien de onwil van minister Van den Broek van uitenlandse Zaken zich iets actie aan te trekken". Naar aanleiding van de ongerstaking werden in de eede Kamer vragen gesteld P-BESTUUR 'eer samenwerken iet PPR en in parlement onze redactie binnenland fa HAAG Het Pirtijbe- van de PSP stelt het ko- partUcongres van 5 no- uen» voor om ln het Parle- meer samen te werken l'*1® PPR en CPN. e c°ngreskrant stelt het aur' dat de verhouding tact? drie kleine linkse v 'es:n°g vrij sterk in be- te Is en dat dit de komen- a'blijven^ waarschijnlijk zo ln?s gericht van gisteren over d kerhlL entrale voor H°ger Persoi Lira lselis fout geslopf e vr„?en slaan niet op het minin 'n w, ?,estelde maximumbedrag* op f ioo oe„n het^ld. De NCHP wil r"be E (vtifmaal het minimi e zou dan f 98.342,40 moeten be<?

de Stem | 1983 | | pagina 2