Fototentoonstelling in de Levensschool Stank Zandstraat door kippenmest MOSSELFEESTEN PHILIPPINE IN WEEKEINDE 27 EN 28 AUGUSTUS Radio Continental terug in de ether VdA-fra ■aad Oos lis boos oi |OR-ziekei informatie ertrek di 4Erg slordig met het verleden I ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws Westdorpe markten Laatste huizen Poelstraat Sas tegen de vlakte Schelde- trimloop bij De Griete Extra leervlucht voor postduiven Zilveren jubileum timmer fabriek Dieleman Zaamslag T18 PAGINA ZEELAND 3 ZATERDAG 20 AUGUi In afwachting van legalisatie LUitbetaling kortii Raadslid wil drijvend museum in Terneuzen Een van de foto's op de expostie FOTC WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Van 22 augustus tot en met 9 sep tember is er in de Levens school te Terneuzen een fo totentoonstelling te zien. De expositie is het resultaat van het vormingswerk met wer kende jongeren. Om uiting te geven aan hun creativiteit kozen zij daartoe het middel fotografie. Na een ruime oriëntering in technisch opzicht werden de deelnemers geconfron teerd met objecten die uit daagden tot fotograferen. Zo ontstonden in een tijdsbe stek van vier maanden een reeks foto's waarop etalage poppen en spiegels midden in de natuur geplaatst wa ren. De foto's zijn door de deel nemers zelf ontwikkeld, af gedrukt en voor de expositie ingelijst. Organisator Henk Loof: „Alles wat wij hier met de jongeren doen heeft tot doel hun creativiteit te bevorderen. Dit gebeurt op veel verschillende manieren. Elke groep heeft zijn voor keuren en interesses. In deze groep mensen bleek het middel fotografie erg aan te slaan. Daar zijn we toen mee aan de slag gegaan. Al foto graferend merkten ze dat je een foto op veel verschillen de manieren kunt maken". Wie na 9 september de fo to's wil bekijken kan van 12 september tot 8 oktober te recht in Ter Schorre en van 10 tot 29 oktober in de biblio theek tijdens de normale openingstij den. Bejaardenschieting - Tijdens een bejaardenschieting, die werd gehouden in het vereni gingsgebouw „Concordia" te Westdorpe, hebben de deelne mende handboogschutters uit Koewacht van zich doen spre ken. Zo wist P. Baart de hoog ste eer voor zich op te eisen, door met een welgemikt schot de hoogvogel neer te halen. Zijn dorpsgenoten A. de Meij en T. van Pottelberghe schoten respectievelijk de linker- en rechterzij vogel af. Plaatsge noot R. van Gremberghe pikte de extra prijs voor de meest afgeschoten kleine vogeltjes. De volgende bejaardenschie ting in Westdorpe wordt ge houden op donderdag 15 sep tember, eveneens in het vere nigingsgebouw „Concordia". TERNEUZEN - Prijzen per 19-8- 1983. Per stuk: sla 1 21-27, bloem kool A 173-212, All 103-179, B 149 Bil 123. Gr. komkommers 33-48. Per doos: aardbeien 46. Per kg.': bintjes 49-55, andijvie 93-105, breekpeen 50, princ. bonen 70-112, spitskool 34-55, snijbonen (stok) 71- 105, paprika (groen) 221. Per bak van 6 kilogram: tomaten: A 430- 440, B 530-590, BH 430, BB 390-420, C 350. Per kg.: pruimen Ontario 119-149, Czar 107-114. Van een onzer verslaggevers ZANDSTRAAT - De stankgolf die donderdag de Sas- se wijk Zandstraat teisterde was niet afkomstig van een hoop schuimaarde van de suikerfabriek CSM, maar van kippenmest, door een landbouwer op zijn akker gestrooid. De gemeente Sas van Gent nam daartegen nog dezelfde dag 'gepaste maatregelen'. Dat wil zeggen dat de betrokken boer gisteren het stinkende goedje onderploegde, zodat Zandstraat inderdaad stank- vrij werd. Dat aanvankelijk de schui maarde werd aangewezen als boosdoener, wordt door buurt bewoners en door andere be trokkenen gezien als 'een poli tiek spelletje'. Zoals bekend hebben enkele buurtbewoners (en niet de wijkvereniging De Straete, zoals eerder gemeld) bezwaar aangetekend tegen een hinderwetvergunning die de gemeente aan CSM wil ge ven voor de opslag van de schuimaarde. De klachten over de stank, waarbij de schuimaarde als bron werd genoemd, kwamen ook uit die hoek. Voorzitter J. de Rijk van De Straete benadrukte gisteren dat de wijkvereniging een be zwaarschrift heeft ingetrok ken na overleg met gemeente en CSM. „Er zijn goede afspra ken gemaakt en iedereen houdt zich daar tot nu toe ook aan". Ook hij heeft donderdag ge roken dat er sprake was van stankoverlast. „Maar wat wil je. We zeggen dat boeren echte mest moeten gebruiken en geen kunstmest. Als ze dat dan ook doen moet je een geurtje op de koop toe nemen. Dat hoort ook bij wonen in een agrarische omgeving". Door de beschuldiging dat de schuimaarde de stankbron was, voelde ook CSM zich ten onrechte aangesproken. Een woordvoerder: „Wij houden ons aan de voorschriften. Zo simpel ligt dat". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Raadslid Jaap de Zeeuw wil Terneuzen, dat weinig tastbare herinneringen aan het verleden heeft, aan een 'drijvend mu seum' helpen. „Terneuzen is erg slordig omgesprongen met het verleden. Op historisch-cultureel gebied heeft Ter neuzen weinig te bieden. Datgene wat aanwezig was, oude vestingwallen en enkele karakteristieke gebou wen en haventjes, viel ten offer aan de enorme veran deringen van de laatste jaren", aldus De Zeeuw. Wat volgens hem gebleven is is de band met het water. „Ik ben van mening dat hier de laatste mogelijkheid ligt om de historische bindingen die onze stad met de 'waterkant' heeft opnieuw zichtbaar en le vend te maken". De Zeeuw schrijft dat ook in een brief aan diverse particulieren. Vanuit die hoek moeten name lijk zijn plannetjes gefinan cierd worden. Hij denkt aan het aankopen van enkele his torische boten die door vrij willigers gerestaureerd zou den kunnen worden. Als zo'n boot er helemaal ligt zijn de mogelijkheden volgens hem onbeperkt. Te denken valt on der meer aan excursievaarten en demonstratietochten. De Zeeuw ziet zelfs wel brood in een alternatieve Zeeuwse klipper race. Het: raadslid is ervan over tuigd dat Terneuzen hiermee een geweldige toeristische Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De totale renovatie van de Poelstraat in Sas van Gent komt steeds dichterbij. Binnenkort kunnen ook de laatste drie huizen die dat plan nog in de weg ston den, met de grond gelijk wor den gemaakt. B. en w. van Sas van Gent melden althans aan de raad dat de huizen zijn aangekocht en dat een princi pe-akkoord is bereikt met een sloper. Kosten van dit beuls werk: 14.000 gulden. De gemeenteraad moet die uitgave goedkeuren in de raadsvergadering van donder dag 25 augustus, de eerste na- zomerse. De behandeling van een be roepschrift van het reini- gingsbedrijf Boon bv komt dan ook aan de orde. Boon, die jarenlang het afval in Sas van Gent ophaalde, maar vorig jaar aan de kant werd gezet, wilde toch nog een graantje meepikken van de vuiloprui- ming. Hij had het plan be- drijfsvuil op te halen in Sas, kreeg geen toestemming van de gemeente en ging daarte gen in beroep. B. en w. willen de kwestie zorgvuldig behandelen. De be handeling van het beroeps chrift moet volgens het college worden verdaagd. Eerst dient een AROB-commissie te wor den ingesteld, die de klager hoort. Pas daarna kan een be slissing over Boon's bezwaren volgen. De Sasse gemeenteraad spreekt donderdag ook over aanpassingen van verordenin gen die de heffing van belas tingen, retributies en preca riorechten regelen. Van onze correspondent PHILIPPINE - In het laatste augustusweekend worden te Philippine weer de jaarlijkse Mosselfeesten gehouden. Een tweedaags festijn met naast dit verrukkelijke Zeeuwse zeebanket, waar een ieder die wil zich aan tegoed kan doen, veel amusement. Het Mosselfeest wordt za terdagmiddag 27 augustus om 4 uur officieel geopend door burgemeester drs. W. Dusar- duijn van Sas van Gent. Direct daarop aansluitend volgt de uitreiking van de Gouden Mossel 1983. Dit is een sedert 1980 ingstelde orde, die wordt gegeven aan iemand die zich voor de feesten van een of an dere wijze zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Verder is er op beide dagen, en wel op de zaterdag vanaf 3 uur in de middag en de daarop volgende zondag vanaf half 1 op de Markt een proefkraam in werking. Programma: zaterdag 27 augustus: 10 uur: aankomst van de bolclub uit het Franse plaatsje Belle, de zusterge- meente van Sas van Gent; 15.00 uur: opening van de bra derie, tentoonstelling sociaal cultureel werk en de start van de ritten van de paardentram vanaf het Havenplein; 16.15 uur: een optreden van de mu ziekvereniging St. Cecilia te Philippine; 18.15 uur: een con cert door de fanfare Excelsior uit Terhole, gevolgd door een slotconcert door de harmonie Verenigde Vrienden uit Sas van Gent; om 20 uur begint er een avondmarkt met gezellige muziek en is er in café Mari- net een disco-avond. Zondag 27 augustus: 9 uur: boogschieten op de liggende wip in café Marinet; 10 uur: rommelmarkt in de straten van het dorp; 10.30 uur: gaai- bollen op de Achterweg; 11 uur: opening braderie, op nieuw start paardentram op het Havenplein en een optre den van De Scheldedixies uit Terneuzen; 11.30 uur: een op treden van St. Cecilia uit Phi lippine op het Havenplein; 15 uur: optreden van de Braak manszonen te Boekhouten, daarna een optreden van de harmonie Geduld Overwint uit IJzendijke en een slotcon cert door Veronica uit Zuid- zande. trekpleister gaat krijgen. Hij heeft inmiddels ook al een draaiboek samengesteld. In september wil hij komen tot de oprichting van een stich ting of vereniging. Nog voor het eind van het jaar moet er een fonds gevormd zijn. Tegen die tijd moet de speurtocht naar een geschikt casco ook achter de rug zijn. Daarbij wil hij oud-schippers inschakelen. De eerste zes maanden van 1984 zijn om het schip te res taureren. In juli van dat jaar moet de boot in gebruik wor den genomen. Van onze correspondent ZAAMSLAG - De werk groep Zaamslag van de sportieve recreatie houdt dinsdag 23 augustus in samenwerking met de at letiekvereniging Schel- desport een trimloop langs de Westerschelde- dijk. De start hiervan is ge legen nabij het haventje van De Griete. Om 19.00 uur gaan de lopers voor de 12 kilometer van start, een kwartier later zij die hebben gekozen voor de 2, 3 of 4 kilometer. In schrijving voor deelname vanaf 18.30 uur aan de startplaats. Iedere deel nemer ontvangt een her innering. Van onze correspondent TERNEUZEN - Ter voorbe reiding van de grote auto wedvlucht te houden op zater dag 3 september vanuit Roo- deschool heeft de afdeling Zeeland besloten een extra aanleervlucht te houden. Daarbij worden alle bij de af deling Zeeland van de ZNB aangesloten leden in de gele genheid gesteld aan deel te ne men. Het betreft een aanleer vlucht vanuit Gorkum die op dinsdag 23 augustus wordt ge houden. Gelegenheid tot inmanaen hiervoor wordt gegeven in alle bondslokalen van de zondag vliegers in Zeeland, op de nor male vastgestelde uren op maandagavond 22 augustus. Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - G. van Bunderen uit Vogel waarde werkt 25 jaar bij timmerfabriek K. Diele man bv. in Zaamslag. Dit opmerkelijke feit werd onlangs in kleine kring herdacht. Na een korte toespraak van K. Diele man kreeg de zilveren jubilaris voor zijn trouwe dienst een passend ge schenk aangeboden. Zijn collega's gaven hem een cadeaubon. Voor de echt genote van Van Bunde ren was er een bloemetje. Na de plechtigheid werd het samenzijn voortgezet met een gezamenlijke maaltijd. De hele ploeg van Continental achter de opname-tafel Jaques Herb zoekt platen uit. - FOTO'S WIM KOOYMAN i Schelte van Jelgerhuis met e granaat, die een plaatsje moe nonument. De granaat werd Schikbaar gesteld door de toen Ifensie, Hans van Mierlo, en is pn het ambachtencentrum D omgesmeed. Door Frank Deij TERNEUZEN - De Terneu- zense piraat radio Continen tal is vanaf zondag weer te beluisteren op de FM band 102.4 MHz. Vijf dj's pakken met de hulp van smartlap prins Jacques Herb de draad op waar die eind 1980 af brak. Een inval van de poli tie waarbij alle apparatuur in beslag werd genomen, daarna de spanning dat de simpele noodzender waar mee gewerkt werd weer ontdekt zou worden was voor Brian Andersson cs het sein om hun geliefde hobby voorlopig op te geven. Terneuzen huilde toen de sound van de populaire pi raat verstomde. En liet mer ken hoe groot dat verdriet was. Drie maanden na die laatste marathonuitzending Kerst 1980 ontving Conti nental nog steeds 'fanmail' op postbus 141 in Axel. „Tij dens de uitzending bleek al hoeveel mensen naar ons luisterden. Honderden tele foontjes kregen we toen. Het was ook de beste life uizen ding die we ooit gedaan had den", herinnert Brian An dersson, die nu onder de ar tiestennaam Rob Verhage de ether ingaat, zich nog heel goed. Belofte De belofte: „We komen pas terug als de hele zaak gelegaliseerd is" kan (nog) niet worden ingelost. Waar om dan toch die rentree met uiteraard het risico dat er mot van komt. Rob Verhage legt het in het bijzijn van collega's van het eerste uur Peter de Rijk en Bob de Bruin uit. „De wil terug te komen was er in feite constant. Zo'n half jaar geleden kwamen we in contact met Jacques Herb die meteen enthousiast was. Op een gegeven mo ment hebben we de knoop doorgehakt". Daarbij speel de de overtuiging dat de nu nog illegale stations op een dag ook in Nederland de vrije hand krijgen een grote rol. „In Italië en Frankrijk zijn ze al zover. België komt er ook aan. Nederland zal dan ook wel snel volgen en dan hopen we er toch bij te zijn. Daarnaast barst het hier van de Belgische radio stations. Maar die zijn alle maal gericht op de Belgische luisteraars, met af en toe een Zeeuw aspect. Wij willen een eigen geluid voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen". Een andere reden dat Continental de strijd met de wet aandurft is de zeer pro fessionele apparatuur waar over het station nu beschikt. Daarmee is de kans dat de opsporingsdienst erachter komt waar ze zitten zeer ge ring geworden. „Er is heel goed over alles nagedacht. We gaan er niet van uit dat we ongestraft bezig kunnen blijven. Het is tegen de wet dus er zal nog wel eens iets gebeuren. Daar houden we rekening mee. Maar ze kun nen ons niet zomaar lam leggen. Dat zou zonde zijn van alle moeite en het geld", meent Rob. Steun Continental weet zich achter de schermen ge steund door enkele sponsors. Om in leven te kunnen blij ven - „We doen het niet voor de poen. Het is zuiver hob byisme- kan het station er niet onderuit reclame te ma ken. Er moet zelfs een tech nische duizendpoot worden aangetrokken die de zaak draaiend houdt als de ande ren niet kunnen. „Het is ons eigen initiatief. We worden weliswaar gesponsord maar het blijft onze radio". Waar mee hij min of meer duide lijk wil maken dat commer cie nooit de overhand zal gaan nemen in de program ma's. Zeeuwsch-Vlaanderen kan (zolang alles goed blijft gaan) van Continental nog heel wat verwachten. Zon dag wordt op bescheiden schaal begonnen met een life programma tussen 14.00 en 17.00 uur. „Daarin stellen al le medewerkers zich aan de luisteraars voor. Er wordt wat over de geschiedenis van Contintental gepraat". De rest van de tijd tussen 7.00 en 19.00 uur wordt opge vuld met non-stop muziek. Maandag beginnen de pro gramma's tussen dezelfde uren. De opzet is om de zendtijd in de toekomst uit te breiden tot 24 uur per dag. Wat voorlopig nog niet kan is het rechtstreekse contact met de luisteraars. „Toen we nog enkel in Terneuzen za ten konden we de mensen via de telefoon rechtstreeks in de uitzending krijgen. Dat kan nu nog niet maar het komt wel", zegt Rob. Het moet want Continen tal streeft naar een zo groot I mogelijke betrokkenheid van de luisteraars met het station. Erg belangrijk wordt dan ook het busje met complete zendinstallatie die ze binnenkort willen aan schaffen. Daarmee gaat het station verslaggevers naar de mensen in de regio stu-1 ren. „We willen regelmatig I life-programma's op locatie maken. Een programma voor het hele gezien. Met ac tueel nieuws. Verslagen van I braderies en sportevene menten. Kortom voor elk wat wils", zet Rob uiteen. Diverse Nederlandse ar-1 tiesten hebben via Jacques Herb, die Nederlandstalig muziek gaat presenteren, la ten weten aan die program ma's mee te werken. Op het lijstje prijken Corrie Ko- nings, Albert West en Pus sycat. Het is ook de bedoe- I ling om talent uit Zeeuwsch-Vlaanderen een kans te geven. „In Hilversum krijgen zelden een kans door te bre-1 ken. We hebben er wel con tacten maar niet van die II aard dat we Zeeuwse arties ten voor de buis kunnen krijgen. Wat wij kunnen doen is ze enige regionale bekendheid geven". Conti nental heeft nog tal van an dere ideetjes maar wil luisteraar daarmee pas con- fronteren als het zover is Wie daar belangstelling I voor heeft moet zondag maar afstemmen op FM 102.4 MHz. Reacties en ver zoeknummers moeten naar postbus 96 Terneuzen. Voor 1 Rob Verhage, Eddie Stekker j Jacques Herb, Bob de Bruin Rene van der Mast en Peter de Rijk duurt het avontuur hopelijk zo lang dat ze die eerste reacties voor de mi- f crofoon kunnen brengen. Van een onzer verslaggevers 10STBURG - De PvdA-frac- jie in de Oostburgse gemeen teraad heeft geen goed woord over de „veel te trage" manier raarop de PZEM de onlangs oegezegde honderd gulden korting terugbetaalt aan de Jein verbruikers. Hoewel de grootverbruikers lun korting al wel hebben te rugontvangen, moet nog tot juli volgend jaar worden ge- Vacht alvorens met alle kleine Bnergieconsumenten is afgere kend. „En dat lijkt nergens op", ordeelde PvdA-fractievoor- fitter J. de Vries donderdag avond tijdens de Oostburgse raadsvergadering. „Tariefs verhogingen kunnen wel op pik moment worden doorge roerd, waarom moet het dan tó een terugbetaling allemaal to traag gaan?" Volgens De 'nes gaat de PZEM dan ook eeds meer op Shell lijken: Vant in feite gaat het net zo jls met de bezine. Dollarkoers fmhoog, bezine direct duur- fer. Dollarkoers omlaag, bezi- leprijs blij ft gelijk". Van een onzer verslaggevers Middelburg - is het be- uur van de Stichting Ooster- pcneldeziekenhuizen te Goes de ondernemings- f ad te informeren over de re bben waarom de algemeen h.f ur C. Lampe zijn func- ,e heeft neergelegd? Gisteren diende voor de van de rechtbank in bnrt g' mr' André de la bb®' een kort geding waarin t; Yraae centraal stond. De L: e Partij was de onderne- chefaraa<? van de Ooster- laaoa62 enbuizen en de ge- L g e °PP°nent het dagelijks ^tuur van de stichting, un eer Partijen niet tevoren al -h?blfn biigeleêd BercW lndre de la Porte don- Boen au§ustus uitspraak |ta^fmunf de or|dernemings- |p"' poogde mr. S. D. iet rii„ vï de voorzitter van kele od b^tuur aan en- lad it-leden de toezegging Volledige Mor? tyer zuüen verstrekken lampe nPertre,k van dokter Sen v»„ aanstaande te hou- 1 lor m?p?e!mg van de raad 1 Ine r.^ PPelijke reke- i i®en bestunr?WOOr?ng 'alge~ Destuur) van de Ooster- Van een onzer verslaggevers -LUIS - Bewoners en gebrui- [ers van panden in Sluis zul- etl in het vervolg worden ver acht de voor hun huizen of rinkels liggende trottoirs zelf choon te maken en te houden. )m dit te bereiken zal de alge- nene politieverordening (apv) gorden aangepast. Volgens het gemeentebe- 5®

de Stem | 1983 | | pagina 16