Toch hap uit I provinciale WO V-reserve Toch afscheidingsbeweging in Zeeuwsch-Vlaanderen de 4in1 krant" iSTEM Twee doden bij ongeval in Westdorpe DE STEM (westie vrijwilligerswerk nieuwe steen des aanstoots OR tegen benoeming bij Sociaal Centrum 24 DAGEN ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Jejaarde man eHoek waar gewond Weekenddienst Stem-redactie Dekking gat van twee miljoen: 'Nieuwe directeur voldoet niet aan eisen' >or kostwu DE STEM „de 4ir»1 krant" DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Irritatie over 4dwars' Zeeuwsch-Vlaanderen jlDDELBURG - De Zeeuwse staten beginnen angzamerhand geïrriteerd te raken over de egelmaat waarmee Zeeuwsvlaamse gemeen- èn dwars gaan liggen wanneer provinciale litiatieven aan de orde zij n. In de statencom- aissie voor bestuurlijke zaken vielen gisteren /oorden als „kretologie zonder inhoud" en ^scheidingsbeweging". Nieuwe steen des aanstoots de weigering van de (puwsvlaamse gemeenten ivoor de hele regio één toet- ngscommissie op te richten, emoet beoordelen of bepaal- vrijwilligersprojecten kun- 3i worden uitgevoerd door tkeringstrekkers, zonder dat $iun uitkering verliezen. De lieenten zien meer in plaat ste commissies, waarbij de utrole van ondernemers- en ^organisaties meestal niet groot is. „Het begint er langzamer- md op te lijken dat elk ini- itief vanuit de provincie om meenten op één lijn te krij- in ZeeuwsCh- Vlaanderen irden afgeschoven", zei fD-woordvoerder J. van neten uit Koudekerke, „Je iet zo langzamerhand van foren hoe daar gereageerd >rdt," Hij zei gisteren met (fronste wenkbrauwen de ■ant te hebben gelezen, aarbij doelde hij op de ver- ijjelijkte wijze waarmee 'erdag tijdeps het perio- ovêrleg van de Zeeuws- -Alleges is gésprokén er de toetsingscommissie en t'sociaal economisch beleid n de provincie. De gedeputeerde voor eco- imische zaken, R. Barbé DA) zegde in Zeeuwsch- laanderen te zullen gaan OEK - Bij en verkeerson- tval te Hoek is gistermorgen EQ inwoner van die plaats vaar gewond geraakt. Het a%tpifer, de 71-jarige A.V., met een verbrijzelde knie- hiji, breuken en een hoofd- ond in het St. Elisabethzie- enhuis te Sluiskil opgeno- en. Het ongeluk gebeurde toen f bejaarde man, die op zijn df over de Molendijk reed, nssaf wilde slaan. Bij deze lanoeuvre werd hij gegrepen ior een personenauto, be- Mrd door P.A. uit Terneu- die geen kans meer zag de wijder te ontwijken. Deze atste werd geschept en brak 'a de motorkap door de voor at van de auto. y°°r redactionele aange- tenheden kunt u dit weekeinde contact opne- ®eo met Co Meertens '1170-4438, zondagmid dag 01150-17920. B.g.g. "153-1534. £*0 VOOR ZUinWFST NEDERLAND storen kneuzen, Hulst en Goes, messen en telefoonnum- ws op pagina 2. factie 'neuzen: Rein van der "n (editie-chef), Jan Jan- (P'v. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de J,(fot°), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver ben. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Uostburg: Co Meertens. ""icepunten °°sterzande: mevr. Neve, jOiexanderstr. 4, 01148- "artentie-expl. 'Pecteur Zeeland: C. Me- P"vé0ii50_95839. praten. Hij zei: „Het verwon dert me ook wat ik uit de krant heb vernomen." Het scherpst was de reactie van de Oostburgse PPR/EVP- woordvoerder C. van Water schoot: „Uit één bepaalde ge meente", zei hij doelend ,op Terneuzen, „wordt wel erg hard geschreeuwd. Maar bij die kreten ontbreekt er nog al eens wat aan de inhoud." Ook H. Colijn (RPF/GPV) uit Kloetinge keek bedenkelijk. Hij zag „nu ook op dit punt weer een afscheidingsbewe ging". Alleen CDA-woordvoerder G. Cristiaanse (ambtenaar bij de gemeente Terneuzen en af gelopen donderdag als notulist betrokken bij het overleg van de Zeeuwsvlaamse colleges) gaf enig tegengas. Hij wees er op dat ook een grote gemeente als Rotterdam niets wil weten van een regionale toetsings commissie. De gemeenten, bracht hij in het midden, zijn bevoegd om de beoordeling van vrijwilligersprojecten elk afzonderlijk te regelen. De statencommissie ging er gisteren mee akkoord dat de provincie tijdelijk geld op ta fel legt om de regionale toet singscommissies (er zijn er in Zeeland drie voorzien) aan een secretariaat te helpen. Het gaat daarbij om een bedrag van 50.000 gulden voor de duur van een jaar. Men blijft overi gens op het standpunt staan dat het hier eigenlijk niet gaat om een provinciale, maar om een gemeentelijke taak. Gedeputeerde Barbé liet uitkomen dat de provincie hecht aan het belang van een goede toetsing van vrijwilli gersprojecten en zei te hopen dat de gemeenten de financie ring over zullen nemen zodra blijkt dat de toetsingscommis sies goed functioneren. Het ministerie van Sociale Zaken dringt sterk aan op de instelling van regionale com missies. Van onze corresponden WESTDORPE - Bij een verkeersongeval nabij Westdorpe zijn gistermiddag de 71-jarige M. Suijs en diens zuster de 67-jarige M.J. Suijs, beiden uit Mere (B), op slag gedood. De 26-jarige bestuur der van de Belgische per sonenauto O.S. en de 67- jarige mej. M.S., eveneens uit Mere, werden min of meer ernstig gewond. In eerste instantie wer den alle slachtoffers met twee ambulances overge bracht naar het Elisa- bethziekenhuis te Sluis kil. Later op de dag wer den de gewonden overge bracht naar een zieken huis te Aalst. Het ongeval gebeurde omstreeks twee uur op de kruising Tractaatweg- Molenverkorting-Pro- vincialweg. Tijdens het oversteken van de Trac- taatweg verleende de Belgische automobilist geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 22-jarige H.B. uit Terneuzen, die over de Tractaatweg reed in de richting van de Belgische grens. De Terneuzenaar kwam met de schrik vrij. Bij de botsing werden beide voertuigen zwaar beschadigd. De brandweer van Westdorpe, Rijkspolitie te Axel en Sas van Gent, alsmede de Koninklijke Marechaussee verleen den de eerste hulp. Een van de bij het dodelijk ongeval in Westdorpe betrokken auto's foto wim kooyman ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Van een onzer verslaggevers r\ i 1 MIDDELBURG - De pro vincie gaat nu toch een hap nemen uit de reserve die is opgebouwd om een eventue le Zeeuwse bijdrage aan de Westerschelde Oeververbin ding te kunnen betalen. Bij de presentatie van de pro vinciebegroting voor vol gend jaar kondigden gede puteerde staten aan dat op nieuw 2 miljoen in de pot voor de WOV zou worden gestort. De reserve zou daardoor opgelopen zijn tot ruim 7,5 miljoen. Het college is nu gedeelte lijk op die stap teruggeko men. Bij het opstellen van de nieuwe provinciebegroting was nog geen rekening ge houden met een korting van 2 miljoen gulden op de jaar lijkse bijdrage van het rijk aan de provincie. Dat gat wil men nu dichten, ondermeer door bijna 1 miljoen minder in de WOV-pot te stoppen. Overigens gaat hem om een vrij administratieve handeling, want men ver wacht dat de korting op de rijksbijdrage min of meer gecompenseerd wordt door een geringere geldontwaar ding. Daardoor denkt men bijvoorbeeld ook 100.000 gul den minder nodig te hebben voor het subsidiëren van al lerlei instellingen. De gedeputeerde voor fi nanciën J. Ventevogel (CDA) motiveerde de greep in de WOV-pot met de medede ling dat de bouw van de WOV, gezien het „nee" van de ministers toch weer met minstens een jaar vertraagd is. Maar uit zijn gelaatstrek- j ken was op te maken dat die redenering met de nodige korrels zout genomen dient te worden. In de statencom missie ging in ieder geval een begrij pend gelach op. tüiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Door Henk Postma TOEN Gedeputeerde Staten van Zeeland eerder dit jaar aan de Haagse bewindslieden lieten weten dat hun afwij zende houding tegenover het WOV-project wel eens tot een afscheidingsbeweging in Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen leiden, heeft menigeen daar hartelijk om gelachen. Van alle argumenten voor de WOV was dit dan ook het meest potsierlijke. In kringen van Zeeuws vlaamse bestuurders beginnen nu echter steeds meer stem men op te gaan die duiden op de behoefte „baas in eigen huis" te zijn. Alleen, deze roep om „zelfbeschikking" richt zich niet, zoals Gedeputeerde Staten zich dat hadden voor gesteld, op de bewindslieden in het Haagse, maar op de Zeeuwse bestuurders in Mid delburg zelf. Aan de ene kant -het gaat dan vooral om kwesties van sociaal-economische aard- voelen de Zeeuwsvlamingen zich tekort gedaan, aan de an dere kant -speciaal bij wel- zijnsaangeiegenheden- be speurt men een te grote bedil zucht. De vraag is of de Zeeuwsvlaamse bestuurders het daarmee bij het rechte eind hebben. Het is juist dat vrijwel niets van de 50 miljoen die de Zeeuwse bestuurders in de „Walcherse" KMS gepompt hebben aan Zeeuwsch-Vlaan deren ten goede komt. Het is ook waar dat in Middelburg alle kaarten zijn gezet op een nieuwe (kolen)haven in het Vlissings Sloegebied terwijl in Terneuzen al een kolentermi- nal bestaat. Maar daar staat tegenover dat met de redding van de KMS een economische ramp van ongekende weerga in het Zeeuwse kan worden voorko men en dat de Sloehaven voor de aanvoer van kolen (voor de PZEM) in alle opzichten veel betere perspectieven biedt dan de haven van Terneuzen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zal men ook toe moeten geven dat de provincie bijdraagt aan de verlenging van de Terneu- zense Zevenaarhaven en dat tot nu toe veruit het grootste bedrag uit het provinciaal werkgelegenheidsfonds is toe gekend aan de Hulster vesti ging van Neckermann. Opvallend Opvallend mag het verder worden genoemd dat juist een Zeeuwsvlaamse gedeputeerde, de CDA-er R. Barbé, ander half jaar geleden nog wethou der in Terneuzen, de eerstver antwoordelijke voor het so ciaal-economisch beleid van de provincie Zeeland is. Zou hij zich dan zo snel in hebben laten pakken door de „club van Middelburgse bestuur ders" of roept men in Zeeuwsch-Vlaanderen ten on rechte ach en wee? Feit blijft in ieder geval dat de werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen de laatste tijd sneller stijgt dan in overig Zeeland of Nederland. Onder aanvoering van Terneuzens burgemeester C. Ockeloen hebben de bestuurders van de andere Zeeuwsvlaamse ge meenten afgelopen donderdag terecht besloten deze weinig opbeurende ontwikkeling na drukkelijk onder de aandacht van het provinciebestuur te brengen. Maar of evenveel in stemming op z'n plaats is met de verwijtende toon die daar bij in de richting van „Middel burg" werd geslingerd is voor discussie vatbaar. Een nadere beschouwing van wat zich op het terrein van het welzijn tussen de Zeeuwse en Zeeuwsvlaamse bestuurders afspeelt kan daarbij wellicht een verhelde rend licht doen opgaan. Het rijk schuift in die sector steeds meer werk en financiële ver plichtingen naar de provincie en gemeenten toe, terwijl het rijk hen aan de andere kant steeds minder geld geeft. Spanningen Dat op zichzelf leidt al tot spanningen, waarbij provincie en gemeenten elkaar het vuur na aan de schenen leggen bij de afbakening en overheveling van subsidie-verantwoorde lijkheden. Daar komt nog bij dat de provincie veelal de taak krijgt zich met planning en ondersteuning bezig te hou den, activiteiten die door de „uitvoerende" gemeenten ge makkelijk als bemoeizucht kunnen worden ervaren. Aan een allesoverheersende invloed van „Middelburg" hebben de gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen terecht geen boodschap. Feit is echter dat structuren en samenwer kingsverbanden, die de kwali teit of het voortbestaan van voorzieningen moeten waar borgen, in Zeeuwsch- Vlaan deren veelal heel wat moeilij ker van de grond komen - zo ze dat al doen - dan eiders in Zeeland. Men hoeft daarvoor slechts de ontwikkelingen te bezien rond de ziekenhuizen, de volwasseneneducatie, de theaterprogrammering en zeifs het storten van huisvuil. Nu weer zijn de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen dwars gaan liggen bij de instelling van regionale toetsingscom missies voor de beoordeling van vrijwilligersprojecten. Neerbuigend Opvallend is dat het bij al dit soort problemen in Zeeuws Vlaanderen meestal veel meer gaat om onderlinge strubbe lingen tussen gemeenten zelf, dan om een al te harde hou ding van het provinciebestuur. Dat men daarom in het Mid delburgse wel eens neerbui gend tegen de ontwikkelingen beneden de Westerschelde aankijkt, is wel een beetje be grijpelijk. Maar het wordt be denkelijk wanneer Zeeuwse bestuurders hieraan het recht op een zekere arrogantie me nen te kunnen ontlenen. Manier van optreden of toonzetting in het Middel burgse doen daaraan wel eens denken en dat roept uiteraard in Zeeuwsch-Vlaanderen weer de nodige irritaties op. De weerstanden die hierdoor ont staan zullen ongetwijfeld ook een rol spelen bij de wijze waarop het sociaal-econo misch beleid van de provincie in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt beoordeeld. De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen schiet met dit alles uiteindelijk wei nig op. Ze wordt er zelfs de du pe van. Het is dan ook tijd dat de bestuurlijke kloven tussen „Middelburg" en Zeeuwsch- Vlaanderen worden gedicht. De Zeeuwse bestuurders zou den daar al toe bij kunnen dragen door wat meer waar dering en begrip op te brengen voor het eigen karakter en de specifieke waarden van het le ven in Zeeuwsch-Vlaanderen, hun Zeeuwsvlaamse collega's zouden wat meer moeten be seffen dat het soms beter is wat hulp, begeleiding of een goede raad van buitenaf te ac cepteren dan met een enge blik de „eigen zaakjes" altijd maar weer zelf te regelen. Wanneer de Westerschelde op die manier kan worden overbrugd zijn in ieder geval vruchtbaarder ontwikkelin gen denkbaar dan hetgeen tot nu toe met een tevergeefs blindstaren op de WOV be reikt is. De heer D.J.van Zwoll, nieuwe directeur van het Sociaal Centrum te Goes - foto willem mieras Van een onzer verslaggevers GOES - Tegen het advies van de Ondernemingsraad in heeft het bestuur van het Sociaal Centrum, de algemene stich ting voor dienstverlening in Zuid- en Noord-Beveland, per 1 september a.s. tot directeur benoemd de heer D.J. van Zwoll uit Kortgene. De heer Van Zwoll (38) is thans hoofd opleidingen en oefeningen bij de Bescherming Bevolking kring Midden- en Noord-Zeeland en tevens be last met de dagelijkse leiding van het alarmcentrum Noord en Midden-Zeeland en de cen trale post ambulancevervoer. De nieuwe directeur van het Sociaal Centrum volgt de heer P.P.J, den Boer op die begin dit jaar werd benoemd tot di recteur van het Zeeuwse Kruis. Aan de benoeming van de heer Van Zwoll ging een pe riode van interne conflicten tussen het bestuur van het So ciaal Centrum en het manage- mentsteam (de staf) vooraf. Mede gezien de financiële con sequenties en de gevolgen van bezuinigingen in de welzijns sector stelde het manage- mentsteam het bestuur voor na het vertrek van de heer Den Boer geen nieuwe direc teur te benoemen maar de di- recteurstaken te verdelen over de leden van de staf. Ook het gemeentebestuur van Borsele drong er bij het bestuur van het Sociaal Cen trum op aan om mede met het oog op een mogelijke fusie van het Sociaal Centrum en de stichting Protestants Inter kerkelijke Maatschappelijke Dienstverlening voorlopig niet over te gaan tot benoeming van een nieuwe directeur. Het bestuur van het Sociaal Cen trum heeft zowel het voorstel van de staffunctionarissen als de suggestie van B en W van Borsele naast zich neergelegd. Negatief advies De Ondernemingsraad van het Sociaal Centrum heeft ten aanzien van de benoeming van de heer Van Zwoll een nega tief advies aan het bestuur uitgebracht. De O.R. heeft het bestuur meegedeeld de heer Van Zwoll niet de geschikte man te vinden om de vacante directeurspost te bezetten. Voorzitter Ria van Buuren van de Ondernemingsraad: Wij hebben er het bestuur op gewezen dat de heer Van Zwoll op geen enkele wijze voldoet aan de eisen die ge steld zijn in de advertentie waarin sollicitanten werden opgeroepen naar de vacante directeursfunctie. In die ad vertentie stond dat de kandi daat voldoende kennis en er varing moest hebben van het maatschappelijk werk en de gezinszorg en bovendien een hogere beroepsoplieding moest hebben gevolgd. Aan deze door het bestuur zelf gestelde eisen voldoet de heer Van Zwoll geenszins. Het bestuur heeft de O.R. geantwoord dat het bestuur geen gehoor geeft aan het afwijzend advies van de Ondernemingsraad omdat het wel vertrouwen heeft in de ge schiktheid van de heer Van Zwoll als directeur van het Sociaal Centrum". De voorzitter van het be stuur van het Sociaal Cen trum, mevrouw Kamps-Vis ser, wilde liever geen com mentaar geven op de overwe gingen van het bestuur om de heer Van Zwoll te benoemen. Zij zei slechts: „Als bestuur hebben wij goede verwachtin gen van de heer Van Zwoll als directeur". De heer Van Zwoll was gis teren niet voor commentaar bereikbaar. PüPROEVEN SSSgjxfï'*»* Dat- kan. Met zo'n -j'svx." vrijblijvend proef-op-de- - - som abonnement op die iWK kORii allemenselijk gevarieerde m 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel .J. binnenkort 24 dagen lang vooi half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS VAN 9,40 Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsluren naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 4800 VB BREDA Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 13