üb Stem Z-Vlaanderen voelt zich te kort gedaan de 4 in 1 krant Voorwaardelijk voor beroven grootouders BRIEF NAAR MINISTER OVER SPOORLIJN Vraagtekens bij omscholing en loonkostensubsidies DE8TEM Zeeuwse Theaterdag in Schouwburg Middelburg Oplichterspaar maakt kwart miljoen buit VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 ilDING (1 jaar) I MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de [Arbeidsmarkt twijfelt ernstig aan de doelma tigheid van een aantal overheidsregelingen die werklozen gemakkelijker aan een baan moe iten helpen. Medewerkers proefstation fruitteelt onder druk Expositie stadsherstel in Goes langer open Brief gemeenten aan provincie: 'Het gaat om openbaar vervoer DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND \lf ff T18 PAGINA ZEELAND 1 k elke maand mieken voor groepen ummer gratis toe. brief(kaart) naar: ■dnr 65. 6500 WC Nijmegen. 0 uur in het gebouw stallatietechniek schanische techniek is- en Natuurkunde ette opleiding. ;en toelaatbaar met lidingen. /oor meneer heel nieuwe tr bereidt hij >ach van de pensioen en is is 259,1000 AG Amsterdam loekje "Straks met pensioen |ETÏ: twijfels omtrent kans op baan werkloze Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers WILHELMINADORP Door de bezuinigingsmaat regelen van de minister van Landbouw en Visserij voor de fruitteelt en door de niet aflatende vraag naar onder zoek is de druk op de mede werkers van het Proefsta tion voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp toegeno men. Ook is nog steeds geen be gin gemaakt met de bouw van het C-laboratorium. Het groeistof projekt wordt daardoor ernstig vertraagd. Dat schrijft directeur ir.R.K.Elema van het Proef- Door bezuinigingen station voor de Fruitteelt in het jaarverslag 1982 van de ze instelling. Verwijzend naar het ad vies van een commissie over het fruitteeitonderzoek fnof" toekomst wordt geconclu deerd dat het proefstation niet zal worden verplaatst en hierdoor de continuïteit van het onderzoek is veilig gesteld. Naast onderzoek werd in het verslagjaar aan dacht besteed aan de frui- tinzendingen op de Floriade. Verder hebben verscheidene onderzoekers een aantal les sen verzorgd aan de in okto ber begonnen cursus prak tij kleraar fruitteelt. In 1982 werd het proefsta tion door 1587 mensen be zocht. Daarvan kwamen 810 bezoekers uit het buitenland en wel uit 21 landen. I Grote vraagtekens kunnen I worden gezet achter de doel- I matigheid van omscholing via ■de (dure) centra voor vakop leiding volwassenen (CW). Vrij slecht zijn de resultaten Ivan plaatsingsbevorderende I maatregelen (PBM), waarbij I bedrijven een premie krijgen |voor het in dienst nemen van |een werkloze. i Redelijke resultaten lijken I alleen te worden bereikt met I de werkgelegenheids verraai - I mende maatregelen (WVM), I de studiekostenregeling werk- Itoekenden (SKR) en de sa- menwerkingsregeling scho ling overheid-bedrijfsleven (S0B). De Zeeuwse Raad is tot deze I conclusies gekomen na be- Ispreking van een „eerste ver- Ikennend onderzoek" in de pro- ■vincie naar het effect van ar- beidsvoorzieningsmaatrege- Het onderzoek vond medio 12 plaats onder mensen die ■in 1980 of later van een maat regel gebruik konden maken. Omdat het in Zeeland om een betrekkelijk gering aantal Imensen gaat en nog geen re- Jgelmatige registratie en eva luatie plaatsvindt moet voor zichtig met de resultaten van |het onderzoek worden omge sprongen. De uitkomsten be- Ivestigen echter in grote lijnen «geen uit andere onder reken naar voren is gekomen. In 1980 is in Zeeland in to- Jtaal 9,5 miljoen gulden uitge geven voor wat „taakstellend arbeidsmarktbeleid" wordt |(enoemd. Daar moeten de kos- n van de centra voor vakop leiding volwassenen dan nog "i opgeteld worden. Het on- Jderzoek wijst in de richting fat met al dit gelduiteindelijk "1 mensen aan min of meer Püjvend werk geholpen zijn. Daarbij is echter geen reke ning gehouden met de moge lijkheid dat anderen door de inzet van deze mensen werk loos zijn geworden. Gezien het feit dat de vraag naar perso neel de laatste jaren scherp verminderd is vreest men dat steeds meer van dit soort „ver dringing" sprake is. De Zeeuwse Raad stelt zich dan ook de vraag of een groot aan tal maatregelen -gezien de huidige arbeidsmarktsituatie- nog wel zinvol is. Overigens onderkent men dat individuele werklozen wel belang kunnen hebben bij voortzetting van de maatregelen. De centra voor vakopleiding volwassenen worden vooral bekritiseerd omdat deze zich in sterke mate richten op de scholing voor een bouw- of metaalberoep, precies de sec toren waarin het minste werk beschikbaar is. Bovendien verlaat een kwart van de deel nemers voortjdig de opleiding. V erontrustend Het groot aantal jongeren dat zich bij de centra om laat scholen wordt verontrustend genoemd. Men vindt dat deze jongeren zoveel mogelijk een beroepsgerichte opleiding in het reguliere dagonderwijs dienen te krijgen. De opleiding van vrouwen tot proces-ope rator bij het centrum voor vakopleiding in Terneuzen wordt overigens positief be oordeeld. „Het project in Ter- neuzen geeft aan de de centra ook voor vrouwen een ge schikt instrument kunnen zijn om roldoorbrekend te wer ken." Mensen die via plaatsings bevorderende maatregelen aan een baan geraken blijken soms alweer snel op straat te staan. Het lijkt nog al eens voor te komen dat werkgevers alleen van de maatregel ge bruik maken om een loonkos tensubsidie op te strijken, zo wordt geconstateerd. yntergemeentelijk bureau opent seizoen ''"n een onzer verslaggevers i Middelburg - Het theater- Ijtooen in Zeeland start dit |jjar voor het eerst met een reuwse theaterdag. Het ge- I*» vindt plaats in de Mid- F'burgse Schouwburg. Op za- lierdag 27 augustus staat daar |van 's ochtends 11 tot 's l'vonds 11- het theater in de pjnwerpers. Er wordt dan verschillende zalen en ""es een gevarieerd pro- geboden, bedoeld en oud. "OOR ZUOWEST - NEDERLAND i door dit blad, in samen- ;ng Ideële Reclame (SIRE) fari!oren Tfjtrneuzen, Hulst en Goes. en en telefoonnum- psop pagina 2. «actie ■geuzen: Rein van der T "i (editie-chef), Jan Jan- f (Plv. chef), Frank Dey, L de Schipper, Cor de Irf (!°t°), Ton Koomen EP- Hu'st: Eugène Ver- L ,;n Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- U°stburg: Co Meertens. hlcepunfen psterzande: mevr. Neve, P50 anderstr. 4, 01148- 'V6rtentle-expl. IPecteur Zeeland: C. Me- v wé 01150-95839. Het evenement gaat uit van het intergemeentelijke thea terbureau Uit in Zeeland (ge meenten Middelburg, Vlissin- gen, Goes en Zierikzee), dat van de gelegenheid gebruik wil maken om de evenemen ten van het komend seizoen aan te prijzen. Het bureau werkt daarbij samen met het Zuidelijk Toneel Globe en de Stichting Podiumkunsten Middelburg. Behalve Globe zijn nog een tiental andere attracties aan gekondigd. Globe verzorgt een avondvoorstelling van het stuk „Wild-West" en geeft het publiek overdag gelegenheid voor een kijkje achter de schermen. Er worden dan sketches gespeeld terwijl het publiek kan praten met regis seurs, acteurs en actrices. Men kan dan ook in aanraking ko men met andere aspecten van het toneel zoals grime, decor en costumering. Ondersteu ning vindt plaats met video beelden en een foto-tentoon stelling. Op het programma staan verder onder meer optredens van cabarettière Dorine van der Klei, liedjeszanger Dimitri van Toren, Het Krisis Kaba- ret, het duo Jeroen Reuling (cello) en Marinus van Paas- sen (piano), Drs P., Het Dan serscollectief, mime-kunste- naar Cor van Geffen en het folktrio Lazy Bones. Voor de kinderen treden onder meer op het poppentheater Parcival, theater Tingeling en de Come- die Fantasie. Er zijn verder verschillende informatie stands. 1 De politie is bezig met dreggen in de jachthaven van Sas van Gent, terwijl de kleren van de twee Fransen als stille getuigen van het ongeval op de kade liggen - fotowim kooyman Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gistermid dag is in het jachthaventje ter hoogte van de Stationstraat in het Kanaal Gent-Terneuzen de 25-jarige Y. P. R. Tallec uit het Franse plaatsje Cerniko- las-Le-Trevoux vermoedelijk bij het zwemmen verdronken. Zijn landgenoot, de 40-jari- ge A. P. M. C. uit Plestin-Le- Greves werd in zorgwekkende toestand per ambulance naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De beide Franse chauffeurs die bij een fabriek in Sas van Gent moesten laden, gingen rond het middaguur -omdat op het laden van hun vracht auto's nog geruime tijd moest worden gewacht- Sas van Gent in. Vermoedelijk hebben zij daarbij ook een bezoek ge bracht aan een of meerdere -horecabedrijven, maar dat staat niet vast. Op een gegeven moment moeten ze hebben be sloten in het jachthaventje te gaan zwemmen. Ook is niet bekend of ze de zwemkunst meester waren. Voorbijgangers ontdekten dat C. zich in moeilijkheden bevond en zagen de man enke le malen onder water verdwij - nen. Te hulp geschoten men sen haalden hem uit zijn be narde positie. Wel was tevens duidelijk geworden dat er nog een tweede man te water was gegaan, maar van deze werd taal noch teken gezien. Daar na werd met dreggingswerk- zaamheden begonnen door de rijkspolitie en de R. P. te water en werd de Sasse brandweer ingeschakeld alsmede enige duikers. Omstreeks drie uur werd het stoffelijk overschot van de Fransman gevonden. Van een onzer verslaggevers GOES - Mede vanwege de grote belangstelling is de ten toonstelling Stadsherstel door Samenspel in het pand Bier kade 1 in Goes met twee we ken verlengd tot 17 september. De expositie geeft een in zicht in het stadsherstel rond de Goese kaden. Tevens wordt naast informatie over plaatse lijke stadsvernieuwingsplan nen is tevens een tentoonstel ling gewijd aan stadsvernieu wing in Nederland. De expositie is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Van je fa milie moet je het maar heb ben", verzuchtte politierechter mr. Nomes donderdag tijdens de behandeling van de zaak tegen de 24-jarige Middelbur ger R. B. en zijn 27-jarige vriend F. K. uit Goes. Op 26 oktober was het twee tal op bezoek geweest bij de bejaarde opa van B. Na een avondje „gezellig televisiekij ken" had B. (die overigens niet op de zitting was verschenen) zich op de logeerkamer van zijn grootouders in laten slui ten, omdat hij vermoedde dat er wel het een en ander te ha len viel. Toevallig kwam opa die nacht nog even de bewuste kamer binnen en ontdekte zijn kleinzoon, die hem onmiddel lijk 100 gulden „te leen" vroeg. B. kreeg het geld en vertrok, nadat hij eerst een raam had opengezet. Vriend K. zou buiten op de uitkijk staan, maar onttrok zich aan deze afspraak door enkele straten verderop een portie frites te gaan halen. Diep in de nacht sloop B. via het geopende raam alsnog het huis binnen om terug te ko men met een buit van 2000 gulden. Hoe het geld tussen de beide mannen werd verdeeld werd ter zitting niet duidelijk, maar wel werd aangetoond dat K. wel degelijk op de hoog te was van wat er die nacht gebeurde. „Het is dan ook een moeilijk te verdedigen zaak", aldus de raadsman van K., die alleen nog wilde benadrukken dat zijn cliënt alles had gedaan om B. ervan te weerhouden zijn grootouders te beroven. Dat was dan ook de reden waarom hij niet op de uitkijk was gaan staan, maar de tijd gedood had met het verorberen van een portie frites. B., die bovendien op 6 mei na een aanrijding met een fietser was doorgereden, werd bij verstek veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van 1200 gulden en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. K. kreeg een boete opgelegd van 500 gulden en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf, eveneens met een proef tijd van twee jaar. Van onze correspondent MIDDELBURG - De rijks politie te Schouwen-Dui- veland heeft op verden king van oplichting en het kopen van een groot aantal goederen, die nooit werden betaald, een echtpaar uit Rotterdam aangehouden. In totaal gaat het om een bedrag van een kwart mil joen gulden. De 47-jarige P. R. en diens echtgenote, de 36-ja rige M. B., zijn na verhoor, waarbij zij alles ontken den, voor de officier van justitie te Middelburg ge leid en op last van de rech- ter-commissaris in verze kerde bewaring gesteld. De verdachten woonden in de jaren 1980-1982 in een vakantiewoning te Ouwer- kerk. Naast het kopen van goederen zonder te betalen werd ook bij een aantal mensen geld geleend onder het voorwensel daarmee zaken te gaan doen en een grote winst te behalen. De zaak begon te rollen toen begin van dit jaar een der gedupeerden aangifte deed bij de politie. Daarna volgden soortgelijke klachten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de werkloosheid veel sneller stijgt dan elders in het land, is zwaar verongelijkt over de houding van het provin ciaal bestuur. Vooral het oostelijk en westelijk deel verdienen veel meer aandacht dan Middelburg op het ogenblik wil geven. De werkloosheidspercentages na deren daar de 20 procent. Een dorp als Koewacht, vlakbij de grens, zit zelfs al aan 30 procent. Een brief, waarin de acht gemeentebesturen vragen iets te doen aan deze belabberde situatie, gaat binnenkort uit naar het provinciebestuur, zo werd gisteren besloten tijdens het periodiek overleg van de Zeeuwsvlaamse colleges van b. en w. „Het provinciebestuur zou in Zeeuwsch-Vlaanderen veel actiever moeten zijn" schrijven de gemeenten. Ze vragen actie op drie fronten: -'Streekeigen' economische activiteiten (landbouw, visse rij) kunnen worden gestimu leerd door bijvoorbeeld vere- delings- en verwerkingsbe drijven te vestigen in Zeeuwsch-Vlaanderen. -Toerisme en recreatie verdie nen ook een duwtje in de rug. -De vestigingsvoorwaarden in het gebied moeten aantrekke lijker worden voor nieuwe be drijven. Dat is nodig omdat de infrastructuur van Zeeuwsch- Vlaanderen te wensen over laat. Een gevolg van het dun bevolkte en langgerekte ka rakter van de streek. „Onbegrijpelijk dat men daar zo weinig oog voor heeft" aldus gisteren burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen na afloop van het b.en w. overleg. Verongelijkt voelen de acht gemeenten zich ook over het door de provincie gesteunde plan van de minister om drie regionale 'toetsingscommis sies' in te stellen. Die commis sies moeten beoordelen of be paalde projecten kunnen wor den uitgevoerd door uitke ringstrekkers, zonder dat ze hun uitkering verliezen. Iedere vertegenwoordiger (onder wie die van het minis terie) in deze breed samenge stelde commissies kan met een 'veto-recht' echter ieder be sluit van de meerderheid blokkeren. De gemeenten wer ken bovendien veel liever plaatselijk omdat de omstan digheden per gemeente ver schillen. Vanwege die bezwaren heb ben de Zeeuwsvlaamse ge meenten gisteren besloten om de uitnodiging van de Zeeuw se stuurgroep werkloosheid voor de oprichtingsvergade ring van drie regionale com missies in de provincie niet bij te wonen. Ze wachten in ieder geval een onderzoek af door de gemeente Terneuzen, die een groot aantal instanties heef! benaderd om uit te vissen hoe de vork straks precies in de steel zal passen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De acht Zeeuwsvlaamse gemeentebesturen la ten zich door minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat niet zomaar afschepen met een briefje waarin staat dat een treinverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en het Belgi sche Sint-Niklaas er voorlopig niet in zit. De minister schreef dat naar aanleiding van een verzoek van de gemeenten om herinvoering van die lijn eens te bekijken. In diezelfde brief vroegen ze echter ook aandacht voor het to tale openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen. „De minister heeft er heel handig een eiemenije uitgepikt om van ons af te zijn, maar daar nemen we geen genoegen mee" zei burgemees ter C. Ockeloen van Terneuzen gisteren na het periodiek overleg tussen de acht gemeenten. „Het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen kan veel be ter, zonder veel extra kosten. We zullen haar nog maar eens schrijven om duidelijk te maken dat het ons daar vooral om be gonnen was" aldus de heer Ockeloen.

de Stem | 1983 | | pagina 9