/M JS*"* Vloedgolf van bezuinigingen heeft Fransen overspoeld 'Je mag er alleen maar naar kijken' Fabrie moet romme CDU wil van Persli Polen ki banken „Gelli zi in Frans klooster" 'VS: niet o VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 EXTRA Minder PARIJS - De Fransen zijn dol op een goede veldslag, zeker als er niet bij gevochten wordt. Vandaar misschien dat de vakantie uittocht in augustus altijd wordt beschre ven in het jargon van een militaire campag ne. Thuisblijvers Droomembargo Treinen Wereld SPEELGOEDMUSEUM DEVENTER: EEN UNIEKE COLLECTIE Trommels VRIJDAG 19 AUGU FELLE KRITIEK L T43 „Zeventwintig miljoen Fransen gaan op vakantie; achtduizend keren nooit meer terug", luidde enkele jaren geleden een sombere krantenkop, terwijl het tijd schrift Elle een keer „een ware beschermingsstrate gie" aanbeval tegen „de agressie van de zon." Maar dit jaar is de opge wonden toon van het schijn gevecht nergens terug te vinden. 'Les grandes vacan- ces' zijn zoals elk jaar be gonnen met waarschuwin gen voor files, uitgebreide reportages op televisie van de afschuwelijkste ongeluk ken en verzekeringen van een consumentenblad dat het rivierwater waarin u baadt zo goed als zeker ern stig vervuild is. Maar de sfeer van verrukte uitda ging is verdwenen. „Vakan tie: Frankrijk pruilt", luidde de kop boven het omslagar tikel van het weekblad Le Point. Ondanks de hittegolf is de sombere winterstemming blijven hangen en wat in het verleden altijd verhullend de economische 'conjonctu- re' werd genoemd, heet nu openlijk 'la crise'. Uit alles blijkt dat de Fransen, hoe wel ze nog steeds met plezier sparen voor hun vakantie, zich minder kunnen permit teren. Doorgaans besteden de Fransen ongeveer 8 procent van hun budget aan de zo mervakantie. Dit jaar be steedt ruwweg de helft van de bevolking minder. Uit een opiniepeiling blijkt dat 46 procent van de Fransen hun vakantie dit jaar door brengt bij familie. (Volgens een ander onderzoek zouden ze dit overigens liever doen Fransen in crisissfeer op vakantie Door Mary Blume De nationale dag van vertrek heeft 'Jour-J' of 'D-Day', terwijl de ergste verkeersopstoppingen zich voordoen op 'Uur-U'. Het pakken van de kof fers wordt gewoonlijk beschreven als de algemene mobilisatie. -."'.'PRig ALLEEN al de advertentiecampagne om de Fransen in eigen land te houden heeft de Franse staat de lieve som gekost van 50 miljoen francs. bij Yves Montand, Alain De- Ion of Simone Veil, maar wie niet?) Zelfs de Club Medite- ranée met twintig vakantie dorpen in gebieden waar met francs kan worden be taald, zodat de beperkingen op de uitvoer van valuta daar niet van toepassing zijn, zegt dat er dit jaar voor het eerst geen stijging in de omzet zal zijn. „Als er bij ons geen stijging in de omzet is, staat dat bijna gelijk aan verlies", aldus een woord voerder van de Club. Iedereen voelt de malaise, niet alleen de hoteliers in het land die zeggen dat de reser veringen ver achter blijven bij andere jaren, maar ook de fabrikanten van ansicht kaarten die vorig jaar een half miljoen kaarten ver kochten, en de badpakindus trie die nog voor 700 miljoen francs aan bikini's en bad pakken verkochten, klagen steen en been. Gewoonlijk gaan de Fran sen op vakantie in een eet- drink-en-wees vrolijk stem ming, zich terdege bewust van feit dat per 1 september weer de jaarlijkse prijsstij gingen van kracht worden. Maar dit jaar werden de prijsverhogingen al afge kondigd toen de vakantiepe riode nog maar nauwelijks in zicht was. De prijzen van benzine en postzegels gingen al in het voorjaar omhoog en per 1 augustus is het open baar vervoer 8 procent duurder geworden. Ook het brood is 4 procent duurder geworden waardoor voor de Franse baguette nu 2.40 francs moet worden neerge teld. De enige verrassing die nog voor september is over gebleven, is hoeveel de in komstenbelasting omhoog gaat. de details van deze verhoging zijn nog niet be kend, maar dat die omhoog gaat, staat voor iedereen als een paal boven water. „Op het ministerie van finan ciën, waar de nieuwe belas tingwetgeving wordt ge maakt, neemt niemand va kantie", waarschuwt een tijdschrift. Het is moeilijk om je duur te voelen terwijl de broek riem om je middel knelt en zelfs de Fransen die op va kantie zijn, zijn niet in va kantiestemming. Er hangt een neerslachtige stemming die door de kranten en weekbladen snel is opge pakt. Het tijdschrift Elle komt dit jaar met vermage ringsrecepten tijdens de va kantie in plaats van ervoor of erna en een consumenten blad heeft de weerzinwek kende resultaten gepubli ceerd van een onderzoek naar de kwaliteit van de worstjes en patat frites die langs de stranden in grote hoeveelheden worden ver kocht. Zelfs in de zon liggen schijnt niet leuk meer te zijn. Na jarenlang artikels te hebben gepubliceerd over snel bruin worden schrijft Elle nu: „67 procent van de zonnebaders loopt pijnlijke verbrandingen en 13 procent wordt nooit bruin". Thuisblijvers zijn er na tuurlijk elk jaar - naar schatting bleef ook voor de economische crisis ongeveer de helft van de Fransen thuis - maar dit jaar meer dan anders. Vroeger ging men er van uit dat alleen boeren, bijstandstrekkers, bejaarden en immigranten geen vakantie hielden. Na tuurlijk bleven er al die ja ren ook mensen met wat meer geld in hun portemon nee thuis. Maar dit jaar is het voor het eerst dat ze daar openlijk voor uit dur ven komen. Voor de Fransen is va kantie niet alleen een kwes tie van status. Vakantie is een recht dat net zo belang rijk is als de grondrechten, wellicht nog belangrijker, daar niemand de Franse grondwet kent, maar ieder een weet dat in 1936 de wet voor betaalde vakantie is in gevoerd. „De betaalde va kantie is niet alleen een recht, het is een plicht", zegt de personeelschef van een Frans bedrijf. „je kunt het niet niet nemen." Dit jaar heeft de regering de betaalde vakantie ver lengd tot vijf weken. Tege lijkertijd heeft ze echter zo drastisch gesnoeid op sala rissen en uitkeringen dat bijna niemand zich die vijf de week kan veroorloven. Vakantie is voor de Fran sen een onderwerp voor dro men. Dat verklaart ook waarom er vorig jaar zoveel beroering ontstond toen de regering beperkingen opleg de aan de hoeveelheid geld die de Fransman in het bui tenland mocht uitgeven. Zelfs degenen die zich nooit en te nimmer een reis naar een ver land kunnen veroor loven, willen daar wel graag over dromen. Dus iedereen was woedend. „Embargo op dromen" schreef het satiri sche blad Le Canard En- chainé. „Zelfs de Fransen die van plan waren thuis te blijven, voelen zich beroofd van hun vrijheid." Niemand weet nog hoe succesvol de maatregelen zijn geweest. Er zijn dit jaar 1.3 miljoen Fransen minder naar het buitenland ge weest, maar er zijn geen cij fers over het aantal Fransen dat de maatregelen met suc ces heeft ontdoken. Daar komt bij dat een adverten- tentiecampagne om de Fransen te overtuigen dat het ook in eigen land goed toeven is, de staat 50 miljoen francs heeft gekost. „De vloedgolf van bezui nigingsmaatregelen heeft de Fransen overspoeld", schrijft het regeringsgezin de weekblad le Nouvel Ob- servateur in een artikel on der de kop „Waar zijn de va kantiegangers?" „Ze zijn ge dwongen onderdak te zoe ken bij familie en in hun eigen land met alle pijnlijke realiteiten vandien", ver volgt het weekblad. „Geen dromen meer We moeten vechten en zonder dralen." Wellicht is dit de eerste keer dat het gebruik van een mi litaire term in de contekst van vakantie goed op zijn plaats is. Copyright De Stem/The Guardian Door Harry Janssen Het nieuwe speelgoedmuseum in Deventer heeft een prachtige ouderwetse rommelzolder. Zo'n zolder met allerlei hoeken. Een zolder waar kinderharten sneller gaan kloppen en kinderhan den ontzettend gaan jeuken. Want onder de hanebalken van het historische gebouw aan de Brink vind je daar een ruime sortering poppenwagens, hobbel paarden, paard-en-wagens, kinderserviesjes en zoveel spullen meer, die kreten van verrassing zouden doen opstijgen uit alle hoeken van die zolder. Directeur C. Slechte gruwt bij de gedachte dat een select gezel schap vier- tot tienjarigen daar een middag zou worden losgela ten. „Het is ook niet eerlijk," zegt hij, „om daar veel over te ver tellen, want dat is onze opslagplaats. Je kunt een depot nu een maal niet voor publiek openstellen. Van de andere kant is het waar dat we in het museum zelf maar een betrekkelijk klein ge deelte van onze collectie kunnen opstellen." Dat ligt meer aan de enorme omvang van die collectie dan aan de ruimte waarover het museum beschikt in de twee vijftiende eeuwse panden. „We zijn erg blij met dit onderkomen," zegt di recteur Slechte. „En dit was alleen maar mogelijk dank zij een goede samenwerking tussen bedrijfsleven en overheid. Zonder die eendrachtige samenwerking zouden wij nu niets hebben en zou ook de collectie van Thomassen-Drijver niet zo goed ge toond kunnen worden." Uiteraard is er in het museum plaats voor een omvangrijhk treinencomplex met veel verschillende soorten treinen, aange paste bebouwing en het nodige 'wisselwerk'. De treinenzaal staat onder voortdurende bewaking. Hier geldt, zoals vrijwel overal in het museum: 'Je mag er al leen maar naar kijken, maar aankomen niet'. „Daar is geen be ginnen aan," zegt de heer Slechte. „We kunnen ons wel voorstel len dat kinderen bij het zien van al dit fraais meteen aan de slag willen, maar het spul is zo ontzettend kwetsbaar." „Dat was in veel gevallen een hobby voor dames uit de betere kringen die met hun tijd geen raad wisten. Die maakten die din gen heel precies en meestal voor hun eigen plezier," aldus direc teur Slechte. Nog niet zo lang geleden is het nieuwe Speelgoed- en Blikmuseum, in Deventer geopend. Daarin zijn drie indrukwekkende collecties bijeengebracht. Allereerst de verzameling oud speel goed van het stadsmuseum De Waag. Verder een col lectie mechanisch speel goed die de gemeente De venter in 1970 aankocht. En tenslotte een unieke verza meling blik, eigendom van de verpakkingsindustrie Thomassen Drijver. Vorig jaar kreeg het Speelgoedmuseum de be schikking over twee geres taureerde panden aan de fraaie Brink in het hart van de stad. Daar kan nu een behoorlijke indruk ge geven worden van het ver rassende bezit van het mu seum en van de ontwikke ling van het speelgoed in de loop der tijden. Het Deventer Speelgoed- en Blikmuseum is van dinsdag tot en met zaterdag, open van 10.00-12.30 en 14.00-17.00 uur en 's zondags van 14.00-17.00 uur. (tel. 05700-19739). 'De wereld in het klein' heet een zaaltje met een schat aan poppenhuizen en onderdelen daarvan. Daar staan in de vitrines veelal op kinderoog-hoogte - volwassenen moeten regelmatig op de knieën in dit museum - de miniatuur-stijlkamertjes, het leddybeer schoolklasje, het kruidenierswinkeltje. Daar kun je ook leren dat de poppenhuizen in het verleden allerminst voor kinderen werden gemaakt. Een trekpleister van de eerste orde is ook de 'optische kamer', een zaaltje waarin getoond wordt hoe in de loop der jaren met het 'beeld' werd omgegaan. Daar staan kijkdozen en toverlan taarns, stereoscopen en optische prenten, kijkkasten en voorlo per van de bewegende film: de toverschijf of 'stroboscoop'. Technici van het museum hebben ervoor gezorgd dat er in ieder geval veel te zien is. 'De wereld buiten' is de naam van een zaaltje waarin de aan dacht getrokken wordt door een deel van de enorme poppencol- Leesplankie lectie. Poppen van hout en porselein, lappenpoppen en poppen van kunststof. Ragfijne poppetjes, zoals de uit 1909 stammende 'Marie', waarvan het gezichtje gemodelleerd is naar een echt be staand kind. Dat blijkt een ingeving te zijn geweest van de Amerikaanse speelgoedfabrikant Maurice Michton, die officieel vergunning vroeg aan de populaire president Teddy Roosevelt (1858-1919) van de Verenigde Staten om zijn naam te lenen aan de door de Ideal Toy Corporation vervaardigde beertjes. Bij de afdeling constructiespeelgoed staat er een van Anker bouwstenen gebouwde kathedraal, waaraan liefst 180 bouw- uren zijn besteed. Kinderen - jonge Napoleonnetjes - hebben in een andere vitrine met materiaal uit de unieke verzameling tin nen soldaatjes veldslagen bedacht en gegroepeerd, zoals die in werkelijkheid vast en zeker nooit gevoerd zijn. Weer een andere vitrine toont een rijke verzameling spellen en spelletjes, zoals die in de loop der tijden door Nederlandse kinderen en Nederlandse volwassenen zijn gespeeld. Daar is ook het befaamde leesplankje van Roggeveen met 'aap-noot-mies' te zien naast een 'oorlogsversie' die begint met 'jaap-bal-fik-ijs- Aardig is de toelichting bij een groepje Teddyberen. Waarom worden die beertjes al sinds jaar en dag Teddyberen genoemd? Tussen de beide gebouwen, waaruit het museum bestaat, kunnen bezoekers een kopje koffie genieten. Daar kunnen de kinderen ook écht spelen met speciaal daarvoor gemaakt 'on verwoestbaar' speelgoed: blokken, kranen, een pakhuis. Daaronder is de collectie mechanisch speelgoed uitgestald: ui] blikken platen gemaakte voorstellingen, beschilderd en veel!' voorzien van een mechaniekje, waardoor het spul kan beweger- Auto's natuurlijk, en vliegtuigen en boten. Maar ook merkwaar dige vondsten als een wagentje met een struisvogel ervoor, eet vrouwtje met een groentekar, een tekenende clown of Pinoktt op een driewieler. Een aantal van die speeltjes kunnen via druk op de knop in beweging worden gezet. „Het grootste deel van deze in massa vervaardigde ding® komt uit de collectie Stekelenburg, die Deventer in 1970 heeft aangekocht. Die collectie wordt met alle zorgen omringd en aan gevuld door de. Stichting Vrienden van Mechanisch Speelgoed die in 1978 is opgericht. Wij werken nauw samen met die stic' ting," zegt directeur Slechte. Samenwerking met de verpakkingsindustrie Thomassen Drijver ligt ten grondslag aan de collectie blik die in de volgend' zaal wordt getoond. Blikken trommels werden voor het eerst i» het midden van de 18de eeuw gemaakt. „De gegoede burger had zilveren, tinnen en porseleinen schalen en dozen. Blik werd aan vankelijk gezien als het armelui's zilver. Pas later - zo ongeve® sinds Napoleon - kwam men erachter dat voedsel in blik be waard kon worden. En dan is het weer een flinke stap verd® naar de huidige conservenindustrie," licht Slechte toe. Het museum beschikt over een aardige collectie sierblikke» collectebussen, koektrommels en conservenblikken. Ook kat men er laten zien hoe zo'n blik aan de lopende band wordt gefa briceerd. Eén zaaltje in het Speelgoed- en Blikmuseum heeft geen vaste bestemming. „We willen hier telkens andere dingen laten zien- zegt directeur Slechte. „We denken daarbij aan thema-tentoonstellingen, aan exp-' sities van particuliere verzamelaars. Maar ook speelgoedfaW' kanten kunnen hier hun eigentijdse produkten laten zien. Da' geeft ons de gelegenheid zo'n collectie ineens te verwerven vtf» het museum. Want we moeten ook denken aan de toekonwj Voor dingen die nu een tientje kosten, moet je opvolger vijftig jaar misschien 10.000 gulden neertellen. Wij hebben eens meegemaakt dat je op een veiling voor dingen die vroeg' nog geen vijf gulden waard waren, grif meer dan 1000 gul®®' moet betalen." SU gee ker Van onze redactie buitenla GENÈVE - Licio Gelli, de lei der van de Italiaanse vrijmet selaarsioge P-2 die in de nach van 9 op 10 augustus ontsnap uit een Geneefse gevangeni verblijft in het klooster van d trappisten op het eiland Saint Honorat, in de buurt van Can nes in het zuidoosten va Frankrijk. Dit schrijft de in Genèv verschijnende krant „La Suis se" gisteren. Volgens de krant is Gelli, n per helikopter in Monaco t zijn aangekomen, „per jach naar Saint-Honorat, ter hoog te van Cannes, gegaan waa hij is opgenomen in het kloos ter van de trappisten". Van onze red MOSKOU - Een fabriek met Sovjet-Unie maakt op last van hebben. Dit staat in een artikel van Prawda van gisteren. De fabr ongebruikelijk scherpe aan va planning dat in de Sovjet-Unie De bedrijfsleiding van een f in het noorden van de Kauka maandenlang tevergeefs heef gewijzigd te krijgen. De gordij dat er in de hele Sovjet-Unie ni De vrachtauto's van de fabrie weg. Onder verwijzing naar de ree Andropov over gebrek aan eff werkverzuim in de Russische f demoralisering van de arbeid doen gevaarlijker is en meer s schijnselen waarover Andropov Van onze co BONN - De christen-democrate: geen afstand doen van de Pershi De hints van de christen democratische kanselier Kohl de liberale minister van Buitenlandse Zaken Genscher, dat zij bereid zijn een overeen komst in Genève te accepteren dj® inhoudt dat de Bondsrepu- oliek alleen Kruisraketten Plaatst, worden door de fractie van de hand gewezen. Dat heeft fractievoorzitter Alfred Dregger van de CDU duidelijk gemaakt. Doelend op Z'jn eigen regering zei Dregger deze week: „Ik waarschuw er voor de Amerikanen onder druk te zetten om verkeerde concessies te doen, zoals het zien van de Pershing 2." Volgens Dregger's christen democraten is de Pershing 2, Van onze redactie buitenlanl Ï^NEN - Polen heeft voor schuk tal- jaar m°et aflossen uitstel Ilne gekregen. De banken in he die daarmee akkoord zijn g in ook bereid Polen nieuw hand< Ul«t te verschaffen. (len 1 'S Bisteren bekendgemaakt Pooi Waar afgelopen dagen o laa a Betalingsproblemen is be ter tussen een delegatie van d g banken en functionarisse Handlowy, de Poolse bank v f g nlondse handel. r zijn nog geen bijzonderhedi

de Stem | 1983 | | pagina 4