Start - werk slaat goed aan „NA 1988 VERLIEST NEDERLAND DEUR BLIJFT DICHT LAZEN Inspectie adviseert 'rantsoenering' groenten uit Kempen I )esre|yü Twee jaar en onvoorwaardelijke tbr voor gijzeling politieman Schoolgeld Struisvogel Nederland handhaaft bezwaren tegen berging van VOC-schip .VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 BINNENLAND week dinsdag: WEGENS CADMIUMVER G Nettowinst Philips in le halfjaar 4 pet omhoog Bezetting BSI opgeschort, bewaking blijft E STEM COMMENTAAR REACTIE OP IJSLANDS STANDPUNT Leerlingentransport IN BREDA Congres over computers in laboratoria Ruim 3.000 in Brabant, 700 in Zeeland Wijziging ziektekosten regeling miliatiren opgeschort SCHERPE BEWAKING VLUCHTLUSTIGE SCHUTTER UIT ST.WILLEBRORD T5 T22 PAGINA 3 itste slaat op de Ameri- litse vrienden één voor in als de tien kleine ne- ndt begon zijn Ostpoli- ar geen nood, de atlan- is er nog. Toen vertrok am zijn plaats in. Ook d van de Amerikanen, ten niet veel voor Pers- Toen moeten de Ame- hebben: in het ergste Strauss nog. Ze had- ze waren vergeten dat geleden al een gaullist kanen niet vertrouwde. AGAZINE schrijft over S politie in het nauw". U i van op dat het inmid- ir geleden is dat in Ne- te vrouwelijke agenten enen. Sindsdien is er, tal, echter weinig verna- de EM-reportage. Veel nog steeds geen vrou- ten ze lang niet tot alle •n. Hetgeen mag blijken van een hoofdcommis- men alle meisjes sollici- r niet denken dat de be- t zal gaan tot de aan- iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiil ixon met Henry Kissinger aken) en James Schlesin- ijdens een speciale kabi- n, naar achteraf bleek, het president - onder druk - werd besproken. FOTO'S ANP f staf van het Witte Huis, snt volgde John Dean op raadgever in Watergate- ireukbare Elliot Richards- ;er van justitie en hij kreeg om een speciale Waterga te stellen. lat. Nixon kon het Water- meer onder controle hou- lexander Butterfield voor jmmissie het geheim van an ontsluierde - tot dusver vier mannen daar weet oog het deksel van de put. van 1973 was de president ingen nog kerngezond ge- cent van de kiezers onder leid - maar in het midden vas zijn populariteit tot 40 d en geloofde tweederde dat hij bij de Watergate- s betrokken. Zijn verdedi- n harde bewijzen roepen, aanvaardbare bewijsvoe- zo betoogden ze, was „het er in de hand van de da- Ie, onomstotelijke bewijs. kt in geluidsbanden, om de ;ident. eest opwindende voetbal-, chiedenis van het Neder- München had het wereld en worden, maar werd het ligen mensen dromen er en schrikken wakker uit irauma. Van een onzer verslaggevers pEN BOSCH - De regionale inspectie van de volksgezond heid belast met het toezicht op levensmiddelen en de keuring van waren te Den Bosch, advi- seert om van groenten, die in bepaalde delen van Luijksge- stel en in Budel-Schoot in Oost-Brabant zijn geteeld, niet meer dan twee maal per week een portie van de ge bruikelijke grootte te eten. Dit in verband met de ver- ontreiniging van de bodem in deze streek met cadmium. Uit een inventarisatie die het Nijmeegse ingenieursbu reau Haskoning in opdracht van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft ge maakt, blijkt dat de verontrei niging van de grond met cad mium en zink in de Kempen sterker toeneemt dan elders in het land. Vooral landbouw-, woon- en waterwingebieden zijn er erg gevoelig voor. Belgische en Nederlandse metallurgische industrieën in deze grensstreek zijn debet aan de verontreiniging. Door landbouwactiviteiten - be mesting van bouwland met fosfaatkunstmest - is de grond verder besmet. Uit het onderzoek, dat voortgezet wordt, is voorts ge bleken, dat ook gebieden ten oosten van Maarheeze veront reinigd zijn. Van de streekri- vieren heeft de Dommel het hoogste cadmiumgehalte. Volgens milieudeskundigen is er 7 miljoen gulden nodig om de Kempen schoon te ma ken. Overwogen wordt om de be volking van zeven Kempische gemeenten, Luijksgestel, Ber- geijk, Westerhoven, Valkens- waard, Leende, Maarheeze en Budel, op vergiftigingsver schijnselen te onderzoeken. Het is niet uitgesloten dat een deel van de bevolking meer cadmium opneemt of heeft opgenomen dan aan vaardbaar is. Grote hoeveel heden cadmium kunnen nie ren en beenderen beschadigen. Besmetting met cadmium vindt plaats via voedsel, drinkwater en inademing. PTT bepleit derde tv-net Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - De PTT pleit voor het opzetten van een derde landelij k televisienet, omdat de zenderfreqenties al jaren daarvoor beschik baar zijn en internationaal zijn vastgesteld. Wanneer de frequenties niet gebruikt worden be staat de vrees, dat andere landen er gebruik van §aan maken. Deze fre quenties heeft ons land in EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft in het eerste halfjaar van 1983 de nettowinst met 4 procent zien stijgen van 250 tot 259 miljoen. In het tweede kwartaal steeg de nettowinst van f 134 I tot f 137 min. De winst na af trek van belasting steeg in het j eerste halfjaar met 18 pet van 236 tot f 279 min en in het tweede kwartaal van f 124 tot f 158 min, zo heeft het concern bekendgemaakt. De resultaten ontwikkelden zich in de eerste zes maanden, ondanks een enigszins achter blijvende omzet, overeenkom stig de verwachting. De omzet steeg zowel in volume als in guldens met 1 pet. In guldens uitgedrukt bedroeg de omzet j in het eerste halfjaar f 20.663 I min tegen f 20.446 min in het- I zelfde tijdvak van 1982. In het tweede kwartaal daalde de omzet van f 10.620 min tot f 10.541 min. DEN BOSCH - Het personeel van de schrijf machinefabriek BSI in Den Bosch heeft gister middag besloten de bezetting op te schorten. De bewaking van de poort blijft wel gehandhaafd, om te voorkomen dat er materiaal uit het bedrijf wordt wegge haald. 1962 toegewezen gekre gen. Zij zullen in 1988 weer op nieuw op de conferentie van de Internationale Telecommu- niquatie Unie worden ver deeld. Wanneer Nederland dan van de toegwezen fre quenties geen gebruik heeft gemaakt, zullen ze worden af genomen, omdat de ons omrin gende landen extra netten voor televisie opbouwen. Dit schrijft de hoofddirec teur telecommunicatie van de PTT Ir. C.Wit in een eindver slag van de werkgroep, die zich heeft bezig gehouden met de distributie van het aan Ne-1 derland toegewezen kanaal op de ECS-satelliet, dat zou moe ten gaan dienen voor uitzen dingen van programmas voor minderheden en bijvoorbeeld Eurovisieuitzendingen. Volgens ir. Wit moet het derde landelijk televisienet, dat gebruik kan maken van het bestaande zenderpark worden ingeschakeld voor programmas, die de NOS in de vorm van collectieve abonnee televisie aan de kabelnetten wil aanbieden. Voor het opzetten van het derde televisienet hoeft het bestaande zenderpark niet in grijpend gewijzigd te worden, zegt ir. Wit in het rapport van de werkgroep, waarin naast de PTT en de NOS, ook de uit geversmaatschappijen VNU, Elsevier-NDU, V. en D. en Deltakabel zijn vertegenwoor digd. Over het hoofdonderwerp dat ter bestudering in op dracht van minister Brink man (WVC) voorlag werd geen overeenstemming bereikt. Dat betreft het gebruik van het sa tellietkanaal. De NOS wil dat kanaal alleen in de nachtelijke uren aan het bedrijfsleven af staan. Voor het bedrijfsleven is dat onaanvaardbaar. Ir. Wit stelt in zijn aanbevelingen voor dat kanaal alleen in de avonduren aan de NOS ter be schikking te stellen, terwijl het bedrijfsleven er de rest van de dag mee mag werken. II MINISTER Deetman, wiens beleid zich nogal eens kenmerkt door W oplaten van 'proefballons', heeft weer een nieuwe ballon op geblazen en losgelaten. Hij wil ouders/verzorgers schoolgeld la ten betalen ook voor de leerplichtige scholieren, die voortgezet onderwijs volgen. Dat zijn dus alle kinderen tussen 12 en 16 jaar.1. Een schoolgeld, dat tussen de 120 en 140 gulden per jaar zou gaan bedragen. Het mag geen verbazing wekken, dat ook dit idee van Deetman stormen van protest zal oproepen. En niet ten onrechte. Het gaat "«t om het bedrag zelf, maar om het idee dat achter een derge- I lijk voorstel zit. Of liever: het gebrek aan idee. In de langzamer hand wanhopige pogingen van dit kabinet om mogelijkheden tot bezuinigen te vinden wordt kennelijk het gewicht van opvattingen en principes steeds minder. Een samenleving, die er naar streeft om op z'n minst gelijke sansen te scheppen voor ieder individu, kan niet anders dan gru- '<en van de jongste oprisping van Deetman. Het effect van een -ergelijke maatregel kan niet anders zijn dan dat de klok tiental- I len jaren wordt terug gezet. En dat één van de grondslagen van de ontwikkeling van een volk wordt aangetast: het recht op een sdlijk basisonderwijs voor ieder mens tot aan het moment, waar- °P hij of zij aan de volwassenheid raakt en verantwoordelijkheid I "oor eigen beslissingen kan dragen. Het is een wereldwijde overtuiging, dat 'beschaving' bestaat bij fle gratie van goed en voor ieder toegankelijk onderwijs. Dat komt I h Nederland onder meer tot uiting in de leerplicht: als de ge- ^enschap vindt dat onderwijs verplicht is, dan heeft die ge meenschap de consequenties daarvan maar te accepteren. Dan 19aat het niet aan om een deel van de lasten te leggen op de I ^houders van de direct betrokken: zij zijn immers niet de enigen, I a'e 'profijt' hebben van onderwijs. I'OBELPRijswiNNAAR Gabriel Garcia Marquez mag de Vere- I 9de Staten niet in: hij heeft geen visum gekregen op naar Kan- las City te gaan om daar een door de universiteit ter plaatse ge- I "r9aniseerd symposium over de Zuidamerikaanse vrijheidsstrij- "e.rSim°n Bolivar bij te wonen. Marquez heeft zich in zijn literaire produktie steeds geïdentifi- ■eerd met de onderdrukten, de rechtelozen in Zuid- en Midden- [Jerika. Dat maakte hem al verdacht in de ogen van de macht- I -obers. Nu echter Reagan alles ten zuiden van de grens van de Lh beschouwt als voor- cq achtertuin heeft ook de V.S. zich ge- l-cnaard in het leger van struisvogelpolitiekbedrijvers: als we het l"0bleem niet zien, dan bestaat het ook niet. I ten onbegrijpelijke, zelfs onvergeeflijke beslissing van een L:'dat zegt pal te staan voor de verdediging van de vrijheid van r eningsuiting. En reden temeer om de activiteiten van Reagan in I 'n diverse 'tuintjes' met groot argwaan te volgen. Een groep Turken en Koerden en leden van het comité Mensenrechten Turkije heeft gisterochtend vergeefs gepro beerd de Turkse ambassadeur een petitie aan te bieden. In de petitie werd geëist dat de eisen van de hongertsakers in Tur kije worden ingewilligd en dat zij medische hulp krijgen. Maar de deur van de ambassade bleef dicht voor de demon stranten. - FOTO ANP DEN HAAG - De Nederlandse Staat handhaaft zijn bezwa ren tegen de gang van zaken rond de berging van het ver meende VOC-schip 'Het Wapen van Amsterdam' voor de zuidkust van IJsland. Het behoudt zich het recht voor om hierover volken rechtelijke stappen te on dernemen bij het internatio nale hof van justitie in Den Haag. Dit standpunt neemt het ministerie van Financien namens de Staat der Neder landen in, nadat de regering van IJsland eind vorige week opnieuw heeft laten weten de Nederlandse claim op wrak en lading van het in 1667 vergane schip van de Verenge Oostindische Com pagnie niet te kunnen hono reren. Volgens een woordvoer der van het ministerie van financien heeft dit jongste antwoord van IJsland geen nieuwe gezichtspunten op geleverd. De regering van IJsland stelt onder meer dat wetten uit de 16de eeuw. toen IJsland nog deel uit maakte van het Deense ko ninkrijk, bepalen dat scheepswrakken voor de kust aan de Deense kroon toebehoren. Nu IJsland een zelfstandige staat is, valt dat eigendomsrecht hem toe, zo redeneert men in Reykjavik. „Maar in die wetgeving wordt ook nog iets gezegd over de eigenaar van een wrak die onbekend moet zijn. En men kan toch niet volhouden dat de eigenaar van het VOC-wrak onbe kend is, want direct na de stranding is er contact ge weest met de Deense koning met het verzoek om een ber gingexpeditie te mogen uit sturen. Die koning heeft daar toen gunstig op gerea geerd", aldus de woordvoer der van het ministerie van Financien. (ADVERTENTIE) DE ministerraad heeft inge stemd met een wetsontwerp om op jaarbasis 30 miljoen gulden te bezuinigen op de vervoerskosten van leerlingen in voornamelijk het buitenge- 1 woon lager onderwijs. Het is de bedoeling, dat deze bezuini gingen niet worden afgewen teld op de gemeenten en dat zij evenmin volledig ten laste zul len komen van de ouders van leerlingen. Wij nodigen u uit voor onze zondagse brunch tussen 11.30 en 15-30 uur. U maakt zelf een keuze uit koude voorgerechten, soep, warme hoofdgerechten, hollandse kaas en diverse desserts. Prijs, incl. moka en wijn f 65,-p.p. Reserveren is gewenst. De Und 47, Oisterwijk, 04242-190 06 BREDA - Ongeveer 250 des kundigen uit een groot aantal landen zal volgende week in Breda het driedaags congres over de toepassing van com putertechnieken in de klini sche laboratoria bijwonen. Het congres is georgani seerd door de Stichting Medi sche Laboratoria in Breda. De voorgaande drie jaren werd dit congres in het Engelse Bir mingham gehouden. Op 24, 25 en 26 augustus zul len in totaal twaalf sprekers uit zes landen lezingen houden over diverse zaken die betrek king hebben op de computer toepassing in de klinische la boratoria. De congresdeelne mers bestaan voornamelijk uit klinisch chemici, laborato riumspecialisten en automati seringsdeskundigen. Ter gelegenheid van het congres wordt een tentoonstel ling van hard- en software ge houden, waaraan zestien ge specialiseerde firma's mee werken. A e Misschien is deze rel u een beetje ontgaan, maar toen het skütsjesilen in Friesland was afgelopen, begon de herrie in de politiek. Ik zal het u in het Nederlands uitleggen. Je hebt daar een Frysk Na- sjionale Partij en die wil be wijzen dat Friezen geen dooi en zijn. Vijf kandidaten voor de Eerste Kamer-verkiezingen spelden hun woonplaats in het Fries en dat mag niet van de Nederlandse Kieswet. De Friezen kregen te horen dat hun kandidatuur ongeldig was, omdat Den Haag niet weet dat Beetstersweach hetzelfde is als Beetsterzwaag. Een van de kandidaten had de pech dat hij uit Drachten komt. Dat is in het Fries en het Nederlands hetzelfde. Hij werd door Den Haag wel er kend en kon niet mee doen aan de strijd van zijn „landgeno ten". Had ik maar in Ljouwert ge woond, of in Snits, dacht hij achteraf. Nu zal hij het leen doorgaan als een verrader van de Friese zaak. De mensen van de Fryske Na- sjionale Partij laten het er niet bij zitten. Ze willen de Staat der Nederlanden aanklagen bij het Europese Gerechtshof. Ze moeten alleen nog even be kijken hoe ze de plaatsnaam van de afzender spellen. Hier beneden de grote rivieren hebben we geen weet van de problemen van die dwarskop pen daar in het noorden. Maar als de Fryske Nasjionale Partij straks aan de verkiezingen in Brabant en Zeeland mee gaat doen, piepen we wel anders. Minister Rietkerk van binnen landse zaken moet goed op zijn tellen passen, want binnen de kortste keren wordt Den Haag door de Friezen met geweld omgedoopt in Rietjerkstera- deel. MERIJN Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het werk van het uitzendbureau van de gezamen lijke arbeidsbureau's in Nederland, de Stichting Uitzendbureau Arbeidsvoorziening (Start), slaat goed aan. Dat blijkt uit het jaarver slag van de stichting, die vorig jaar bijna tweemaal zoveel werkzoekenden (24.259) plaat ste als in het voorgaande ver slagjaar. Start, veelal gevestigd in de gebouwen van de gewestelijke arbeidsbureau's, probeert zo veel mogelijk (moeilijk plaats bare) werklozen aan een baan te helpen door een tijdelijke tewerkstelling. Dat lukt in Zeeland en West Brabant de laatste jaren in toenemende mate. Waren Zeeland en Bra bant in 1980 nog maar goed voor 1,4 en 9,7 van het totaal in Nederland geplaatste aan tal werkzoekenden, in '82 wa ren die percentages al opgelo pen tot 3 (Zeeland) en 12% (Brabant). Absoluut gezien konden in 1982 in Zeeland 713 werkzoekenden worden ge plaatst, in Brabant 3.028 werk zoekenden. Van het landelijk geplaatste aantal werkzoe kenden was ruim één derde vrouw en 63% jonger dan 25 jaar. Start wil op den duur ko men tot zo'n 90 vestigingen verspreid over het land. In het zuidwesten beschikt de orga nisatie momenteel over kanto ren in Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Oosterhout en Breda en sinds kort ook in Terneuzen en Middelburg. DEN HAAG - Staatssecretaris Hoekzema (Defensie) heeft een beslissing over wijziging van de ziektekostenregeling voor militairen opgeschort. Tijdens het overleg gisteren met het CGOM (Centraal Ge organiseerd Overleg Militai ren), deelde de staatssecretaris mee dat hij in een uiterste po ging de bestaande impasse te doorbreken, de komende we ken opnieuw uitvoerig wil na gaan hoe beide partijen ten aanzien van dit onderwerp tot elkaar kunnen komen. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - „Voor mij is er met zo'n straf geen toekomst meer. Of ze me vandaag kapot schie ten of volgend jaar, het kan me niets schelen want ik ga er toch aan. Ik zal alles proberen om weer te ontsnappen. Ik moet dat wel, want voor mij is er zo geen toekomst. Dan roei ik alles uit, mijzelf incluis. Al leen als ik snel een behande ling krijg is er misschien nog iets te hopen". Die geëmotioneerde woor den riep de 27-jarige André B. uit St.Willebrord gistermid dag voor de Bredase recht bank, toen officier van justitie mr. Wabeke voor gijzeling en bedreiging met de dood van een Roosendaalse politieman twee jaar gevangenisstraf en omzetting van een voorwaar delijk in een onvoorwaardelij ke tbr eiste. Zijn woede was niet alleen gewekt door de eis van de ofi- cier, maar misschien nog wel meer door de scherpe beveili gingsmaatregelen dié de poli tie getroffen had. In de rechts zaal zaten naast een tiental parketwachten enkele recher cheurs met het pistool voor het grijpen, in het hele gebouw waren mogelijke vluchtwegen afgesloten en zijn transport van Scheveningen naar Breda was extra beveiligd. In Breda had de gemeente politie op diverse punten pa trouilles klaar staan en het huis van de president van de meervoudige kamer werd ook bewaakt. Er deden vooraf al lerlei geruchten de ronde over ontsnappingspogingen en de dreiging dat de president ont voerd zou worden. Sensatie te over dus. De behandeling van de strafzaak zelf was heel wat rustiger. De verdachte vertel de dat hij op 27 februari 1983 ontsnapt was uit het Huis van Bewaring in Den Bosch, om dat hij geen tussentijds verlof had gekregen en erg naar zijn vrouw verlangde. B. zat daar een straf van negen jaar uit voor4 het doden van een lief desrivaal in St.Willebrord. Hij was direct naar Essen gegaan en had daar enkele weken vertoefd. Op 21 maart werd de auto waarin hij mee reed tijdens een verkeerscon trole op de Antwerpseweg in Roo'sendaal staande gehouden door motoragent Koevoet. Omdat mevrouw B. geen auto papieren bij zich had en B. zelf probeerde weg te lopen, ge lastte hij het duo mee naar een controlepost te gaan. Daarop trok B. een door boord gaspistool en dwong Koevoet de wagen in. Hij ging zelf achterin naast hem zitten. De agent verklaarde later dat hij zich ernstig bedreigd had gevoeld. B. begreep gisteren best dat de man bang was ge weest, maar bestreed dat hij hem ook maar een haar had willen krenken. „Ik heb hem wel tien keer gezegd dat er niets zou gebeu ren en we maar honderd me ter gingen rijden. Ik heb me duidelijk bekend gemaakt en ik heb hem zijn pistool ook niet afgepakt. Ik heb zelfs mijn eigen wapen aan mijn vrouw gegeven en we hebben over kinderen zitten praten", aldus B. Mr. Wabeke betitelde deze versie als een bagatelliserend praatje. Hij hield het bij gijze ling en bedreiging met de' dood. Hij verbaasde zich over het optimisme van de reklas- sering over de toekomst van deze verdachte, omdat die al een enorme straflijst heeft en tot nu toe elke medewerking aan wat voor behandeling ook geweigerd heeft. De prognose van mr. Wabeke was heel wat somberder. Hij gaf ook af op de familie van B., die volgens hem André steeds verder in de vernieling helpt door hem bij verschillende ontspappingspo- gingen te helpen (o.a. enkele maanden geleden uit het Huis van Bewaring in Arnhem). Hij noemde B. een buitengewoon gevaar voor de maatschappij. Psychiater prof. Schnitzler van het Pieter Baan Centrum heeft André B. al vele jaren gevolgd. Hij stelde dat B. enigszins verminderd toereke ningsvatbaar is. Hij uitte zich toch wel optimistisch over een behandeling, mits B. wil mee werken. Die behandeling moet dan wel zo snel mogelijk be ginnen. Opnieuw een lange straf heeft volgens deze des kundige geen enkele zin, om dat B. nog heel wat jaren moet zitten voor eerdere delicten. Met alleen maar meer celstraf zal hij bijna zeker tot een her haling van zijn ernstigste mis drijven komen, aldus zegs man. Raadsman Van Meggelen ontkende dat B. uitgebroken zou zijn om weer een strafbaar feit te plegen. „Hij wilde al leen naar zijn vrouw. De om standigheden op de 21e maart, kort na de tevee-uitzending waarin B. als een levensge vaarlijk misdadiger was afge schilderd, hebben dit nieuwe delict veroorzaakt. Hij had een wapen gekocht omdat hij doodsbang was voor de politie. De gijzeling was een paniek daad", aldus de raadsman. Hij pleitte voor een vrijheidsstraf gelijk aan het voorarrest van vijf maanden en een snelle be handeling in een tbr-inrich- ting.

de Stem | 1983 | | pagina 3