de4in1krant Middelburgse rechtbank nog onderbezet RIJNWATER UIT DE SCHELDE Rel in Tholen rond W erklozen Belangen Groep Proces om carillon opnieuw uitgesteld Zeeuwse Werkgroep in actie tegen dumping kernafval «K&mO.OOO hectaren door slecht weer verloren gegaan tig, oi kan zijl ieftijden nmen lulstenaar na hartaanval verongelukt 5-drs. 40 DE STEM DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Ondanks hele duidelijke verbetering Beroving in binnenstad van Terneuzen 'ff® stem Vlissingse horecazaken dicht na drugshandel 24 augustus vergadering in Rotterdam Walradarpersoneel vreest gevolgen van privatisering loodswezen Proefperiode onmiddellijk beëindigd Werkgroep Goes: Vrouwen met eigen familienaam aanschrijven I \00 AH»' DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ff ll VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers IDDELBURG - De civiele itocedure die door de 88-j an te Pieter de Boer uit Drachten lis aangespannen tegen de ge beente Aardenburg om terug- van het carillon 'Ons Na tionaal Monument' is opnieuw luitgesteld. Op verzoek van mr. J. van der Weel, raadsman van Aar denburg, besloot de Middel burgse rechtbankpresident gisteren de zaak te verdagen tot woensdag 31 augustus. Zoals bekend heeft Pieter de Boer burgemeester W. Locke- feer van Aardenburg voor het gerecht gedaagd om te be werkstelligen dat het carillon - in 1979 door de bejaarde Fries aan Aardenburg ge schonken - op kosten van de gemeente in Drachten wordt terugbezorgd en opgesteld. Hoewel het nieuwe college van B en W aanvankelijk de ge meenteraad had voorgesteld het klokkenspel maar terug te geven, werd tijdens de vorige maand gehouden raadsverga dering besloten dit maar niet te doen, omdat de zaak „onder de rechter" is. Pieter de Boer wil het caril lon terug omdat het Aarden burg in vier jaar niet is gelukt tot oprichting van het monu ment te komen. Dit jaar wer den de klokken zelfs gebruikt als politiek argument in de strijd tussen de twee blokken in de gemeenteraad en zorg den ze uiteindelijk voor de val van WD-wethouder Jan de Ridder. mm i "ietendrama voor boeren MIDDELBURG - „Een hele duidelijke verbetering ten op zichte van de tot nu toe gepre senteerde plannen." Zo rea geerde de president van de Middelburgse rechtbank, mr. G. R. André de la Porte, giste ren op de aankondiging dat de rechterlijke macht er volgend jaar 350 extra arbeidsplaatsen Ikineioncton Van onze correspondent ÜRNEUZEN - Drie jeugdige brneuzenaars hebben dins dagavond in de Terneuzense binnenstad een plaatsgenoot ka een vechtpartij beroofd van po gulden. Aan de hand van de door het Slachtoffer opgegeven signale menten kon de gemeentepoli tie van Terneuzen kort na Jmddernacht de drie daders panhouden en insluiten op het politiebureau aan de Rose- Ijracht. Na de verhoren, in de loop van de dag gevolgd door leen bekentenis, werden ze gis termiddag weer op vrije voe- [len gesteld. Omstreeks half tien dins- Idagavond werd R.W.B. uit JTemeuzen, lopende door de ISmidswal, door twee knapen laangevallen. Bij de vechtpar tij die volgde, dreigden de ■aanvallers het onderspit te (delven. Zo ver kwam het echter |niet, want toen mengde zich derde aanvaller in de [strijd, waardoor het lukte het (slachtoffer te overmeesteren i te beroven. De daders, de JM-jarige I.A. en de beide 18- (jarigen I.S. en A.G., hadden bij ■hun aanhouding van het ge loofde bedrag niets meer op ■zak. iderne mechaniek 40 Itr. rijklaar Van onze correspondent Bl'LST - De 75-jarige Hulste- kaar L. van Dorsselaer is gis- jtwmorgen, vermoedelijk na pa hartaanval, met zijn auto ferongelukt. De man werd na let ongeval naar het St. Lidui- paziekenhuis in zijn woon plaats gebracht, waar hij later ■verleed. I Het ongeluk gebeurde rond fegen uur, toen Van Dorsse- laer met zijn auto over de Sta- lorisweg reed, komend uit het Frtrum van Hulst. Op dat P°ment kreeg hij hoogst waarschijnlijk een hartaan- y', waardoor zijn voertuig op f linkerhelft van de weg te- r' kwam. Daarbij ontstond F® frontale botsing met een pachtauto, die werd bestuurd |™r A.V. uit Driebrugge. I» vrachtwagenbestuurder I am met de schrik vrijter- T" beide auto's slechts gerin- I ma'eriële schade opliepen. 5 W'QH AllbwtSl NEDE NLAND oor: f 25.498,- 27.998,-Passat met ^ls diesel, met 2 of4 .899,- ■25,- 58-2694 putoren f ferneuzen, Hulst en Goes. Rssen en telefoonnum- p'sop pagina 2. ■dactie ff'neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- F (Plv. chef), Frank Dey, Lb de ®ch'PPer. Cor de L' Coto), Ton Koomen C' Huls,: Eugène Ver- Ei ,en Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Postburg: Co Meertens. Ncepunten l°°j'erzande: mevr. Neve, |so 4' 01148~ r6rtentie-expl. pecteur Zeeland: C. Me- 'Pnvé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers BREDA/AMSTERDAM - Door het verregende voorjaar en de droge, hete zomer is een areaal van 10.000 hectaren voor de bietenteelt in ons land verloren gegaan. Voor een groot aantal boeren is dat dramatisch. Ir. H. Vlam VLISSINGEN - Op last van het gemeentebestuur van Vlis- singen zijn twee horecabedrij ven in die plaats deze week in verband met handel in ver- donvende middelen gesloten. Het betreft een tweetal pan den aan de Nieuwendijk te Vlissingen, waar de politie be gin deze een inval deed en waarbij in het afhaalrestau- rant Lido en het ernaast gele gen café De Zwarte Parel han del in verdovende middelen werd ontdekt. In de keuken van het afhaalrestaurant werd ongeveer een halve kilo hasj poeder ontdekt. Een van de aanwezigen, een inwoner uit Middelburg, had hasj in zijn bezit. Hij en de ex ploitant van De Zwarte Parel werden in verband hiermee in verzekerde bewaring gesteld. Ook de eigenaar van het Lido werd later op de avond door de politie aangehouden. In diens woning werd een revolver aangetroffen. Ook hij werd in verzekerde bewaring gesteld. De Middelburger werd later weer op vrije voeten gesteld. De beide exploitanten had den reeds eerder een waar schuwing ontvangen dat het nu eens uit moest zijn met het verhandelen van verdovende middelen. In totaal is er dit jaar 20.000 hectaren bieten minder uitge zaaid dan vorig jaar, toen het bietenareaal 135.000 hectaren bedroeg. Volgens ir. H. Vlam, direc- teur-produktie en research van de Suiker Unie te Breda, is Zuidwest-Nederland er door iets gunstiger weersomstan digheden gemiddeld genomen wat gematigder afgekomen dan andere bietenstreken. De verwachting is dat de op brengst per hectare daar wat groter zal zijn dan in sommige andere gebieden. Onder druk Suiker Unie en CSM (Cen trale Suikermaatschappij) verwachten dat de totale bie- tenoogst dit jaar rond de 4,9 miljoen ton zal liggen. Vorig jaar -een recordjaar- had al leen Suiker Unie al een oogst van 5,2 miljoen ton bieten. Weinig bieten leiden tot rela tief hogere verwerkingskos ten, wat betekent dat de uitke ring aan de telers onder druk staat. Omdat er ook meeval lers zijn, - verwacht Suiker Unie toch een relatief hoge bietenprijs aan zijn 22.000 te lers te kunnen betalen. Als gevolg van de geringe oogst, en door de late uitzaai, begint de bietencampagne dit jaar twee tot drie weken later dan in voorgaande jaren. Op 5, 6, of 7 oktober beginnen de le veringen door de telers, en rond 10 oktober gaan de fa brieken draaien. Suiker Unie heeft onder meer fabrieken in Dinteloord, Roosendaal, Ze- MIDDELBURG - Beeldende kunst - Dinsdag 23 augustus om 17 uur komt de sectie beel dende kunst van de Zeeuwse Culturele Raad voor een open bare vergadering bijeen in het gebouw van de Stichting Zee land in Middelburg. Op de agenda staan o.m. de samen stelling van de Raad en secties en de Beeldende Kunstenaars Regeling en het beeldende kunstenbeleid. ROTTERDAM(ANP) - Walra darpersoneel en andere werk nemers binnen de Verkeersbe- geleidingsdienst voor de scheepvaart vrezen, dat de voorgenomen privatisering van het loodswezen tot verlies van arbeidsplaatsen leidt. De verkeersbegeleiders be raden zich 24 augustus in Rot terdam tijdens een ledenver gadering van de ambtenaren bond Abva-Kabo over te ne men stappen. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat wil in 1985 van het loodswezen een particuliere organisatie ma ken. De loodsen hebben on langs besloten daarover met de minister besprekingen aan te gaan. Een van hun voor waarden is, dat in de toekomst alleen loodsen vanachter de op wal gelegen radarschermen, die in overheidshanden blij ven, adviezen mogen uitbren gen aan de loodsen op de zee schepen. Walradarpersoneel ziet niet alleen om deze reden de bui hangen. Een andere voor waarde van de loodsen is, dat niemand van hen gedwongen ontslag krijgt. De Abva-Kabo verwacht echter, dat de reor- gansiatie die met de privatise ring gepaard gaat, tot een overschot aan loodsen leidt. „We zijn bang dat het rijk hen vervolgens ten koste van de radarwaarnemer-banen aan het werk houdt", zegt kaderlid T. van den Berge van de Ab va-Kabo. Een reorganisatie brengt volgens Van den Berge ook de werkgelegenheid in gevaar van de bemanningen van de loodsboten en tenders, die eveneens onder de verkeers- begeleidingsdienst vallen. Tenders zijn de kleine vaar tuigen die de loodsen naar de schepen brengen. Het walradarpersoneel lag vorig jaar overhoop met de dienstleiding, toen deze bij de invoering van een nieuw wal- radarsysteem had besloten ook loodsen in dienst te ne men. Volgens Van den Berge zijn nu al enkele tientallen loodsen als zodanig werkzaam op de verkeerspost in Hoek van Holland. In totaal bedienen ongeveer tweehonderd mensen de ver schillende walradarposten in ons land. Er zijn ruim acht honderd loodsen. venbergen, Sas van Gent, de CSM in Breda en Sas van Gent. Voor kerst De verwachting is dat de campagne royaal voor de kerst eindigt. Beide suikerindus trieën houden rekening met een campagne van ongeveer 68 dagen, wat uitzonderlijk kort is. Vorig Vaar duurde de cam pagne honderd dagen. Ook dit jaar is het aanbod van hulp krachten voor de bietencam pagne overvloedig. Door de geringe oogst en de late uitzaai begint de bieten campagne dit jaar veel later dan anders. Rond 10 oktober gaan de suikerfabrieken pas draaien FOTO DE STEM/BEN STEFFEN mrair twi Onderzoekers sorteren watermonsters uit de Schelde en Westerschelde, die de afgelopen dagen in opdracht van het Internationaal Watertribunaal werden geno men. Schoon werk is dat sorteren niet, want, zoals u el ders in deze krant kunt lezen, is het water bijna net zo ernstig vervuild als dat in de Rijn. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent HULST - Als op 5 en 6 september de treinen met radio-actief af val uit Doel en Thiage van Mol naar Zeebrugge reizen, om daar het afval over te laden in een schip, doet de Werkgroep Kerne- negrie Zeeuws-Vlaanderen volop mee aan acties het dumpen onmogelijk te maken. De acties worden door de Belgische betrokken actie-comités zorgvuldig geheim gehouden, maar de werkgroep Kernenergie houdt zich druk bezig met de werving van zoveel mogelijk men sen, om aan de acties deel te nemen. Voor zover er al een en ander bekend is, werd dit besproken in een vergadering van dinsdag j.l. van de werkgroep en men ziet graag nog veel aanmeldingen van mensen die aan de acties willen deelnemen. „Er lopen 3 treinen van Mol naar Zeebrugge op 5 september en 2 op 6 september", aldus de werkgroep. „Ze vertrekken vroeg in de morgen en onderweg zullen overal acties zijn. Het afval wordt in vaten in containers vervoerd en zal in Zeebrugge op een schip worden overgeladen. Wel schip is nog niet bekend, omdat het oorspronkelijke schip Atlantic Fis her besmet is verklaard door de Engelse vakbonden", aldus Toi- ne Huysman. Van een onzer verslaggevers THOLEN - Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen hebben de proefperio de van een jaar van de Werk lozen Belangen Groep op Tho len na acht maanden met on middellijke ingang beëindigd. Het college heeft forse kritiek op de WBG. En het bestuur van de WBG niet minder op het gemeentebestuur. De be langengroep overweegt om een advocaat in de arm te ne men. De beslissing van B en W om de belangengroep aan de kant te zetten is vorige week vrijdag genomen na een ge sprek met een afvaardiging van het bestuur. Het college verwijt de groep over een te geringe achterban te beschik ken (de gemeentevoorlichter spreekt van vijftien mensen op een totaal aantal werklozen van duizend), de afgelopen maanden vrijwel niet te func tioneren en het feit dat er op geen enkele wijze contact kon worden gelegd met vertegen woordigers van het bestuur. Door een verschil in visie over het opzetten van een baanlozenproject is volgens het college gebleken dat sa menwerking niet mogelijk is. Ook de wijze waarop de WBG het door de het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde pand Bebouwdendam 19 be heerde is het college in het verkeerde keelgat geschoten. Dat baanlozencentrum is nu gesloten en blijft tot nader or der gesloten. Als directe aanleiding voor het onmiddellijk beëindigen van de proefperiode noemt hij klachten van omwonenden over geluidsoverlast, die tot diep in de nacht door groepen jongeren veroorzaakt werd in het centrum aan de Bebouw dendam. (waaronder in totaal 70 voor rechters, officieren van justi tie en leden van raden van be roep) bij krijgt. Hij toonde zich erg blij met wat hij „deze opening" noem de, maar zei nog niet te kun nen beoordelen of de extra in zet van juristen voldoende is. „Ik wil niet spreken van een druppel op de gloeiende plaat, maar de onderbezetting is veel groter dan door dit extra aan tal kan worden opgevangen." Van belang zijn volgens hem ook de plannen om de werk last, oftewel het aantal rechts zaken, te verminderen. Zoals bekend gaat het daarbij on dermeer om plannen tot ver eenvoudiging van echtschei dingsprocedures en het leggen van hogere (financiële) drem pels voor het voeren van pro cedures en het toewijzen van advocaten. Afgelopen vrijdag, tijdens de installatie van een nieuwe rechter in Middelburgse, toon de mr. André de la Porte zich nog zeer verontrust over de onderbezetting bij de rechter lijke macht. Zoals gemeld waarschuwde hij toen voor een bezuiniging van twee pro cent, waardoor volgens hem de rechtsstaat in gevaar zou ko men. Bij dezelfde gelegenheid zei de officier van justitie, mr. R. D. E. Daverschot, dat de grens van het aanvaardbare is be reikt en soms zelfs al wordt overschreden. Ook bij hem was gisteren sprake van enige opluchting. „Het ergste gevaar is nu geweken." De Middelburgse rechtbank kent momenteel een onderbe zetting van 30 procent, een achterstand die een keer zo groot is als de landelijke on derbezetting. Volgens mr. An dré de la Porte is Middelburg de grotere achterstand overi gens al aan het inlopen. Sinds afgelopen vrijdag telt de Mid delburgse rechtbank 9,5 rech ters, altijd nog 4,5 beneden de norm. Mr. André de la Porte: „Aan de norm van 14 rechters zie ik ons, ook met de nieuwe ar beidsplaatsen die nu aange kondigd zijn, nog niet komen. Ik denk dat we wel tussen de 14 en de 10 zullen blijven han gen". Het openbaar ministerie in Middelburg is volgens de offi cier van justitie, mr. Daver schot, veel beter bezet. Hij zei dat op zijn terrein geen bezet tingsproblemen spelen die van structurele aard zijn. Van een onzer verslaggevers GOES - De wens van vrouwen die de voorbeur geven met him familie naam aangeschreven te worden moet worden ge respecteerd. Vrouwen hebben het recht te kie zen voor hun eigen fami lienaam. Dat stelt de werkgroep Vrouwenontmoetings centrum Goes in een brief aan de Goese ge meenteraad naar aanlei ding van het voorstel van B en W om getrouwde vrouwen voorlopig nog niet met hun meisjes naam aan te schrijven. De werkgroep verzoekt de raad dit voorstel niet over te nemen om de vol gende redenen. Vrouwen hebben een familienaam. Vrouwen die met hun fa milienaam aangesproken wensen te worden dienen hierin geen belemmering te ondervinden.; „Man nen worden ook niet aan gesproken met „Wat is uw jongensnaam"). Op officiële papieren wordt de vrouw met haar familienaam aange schreven, met daaraan toegevoegd echtgenote van. „De tijd zal leren waar vrouwen de voor keur aan geven, maar vrouwen hebben het recht om te kiezen voor hun eigen familienaam", aldus de werkgroep.

de Stem | 1983 | | pagina 9