chap ezo. Demonstratie in Woe n sdr echt: [verzwaard arrest Commissie: Geen bezwaar tegen DNA-onderzoek r Kontaktlenzen. Een heel ander gezicht. VAN MAAREN L J Weinig behoefte aan weduwnaarspensioen PvdA OVER SCHOOLGELD VANAF 12 JAAR: NBT: 1982 topjaar voor toerisme JOB Veel video-zaken in financiële problemen Produktie van Volvo mogelijk verder omhoog BSI krijgt voorlopig uitstel van betaling Barbie onis (slot) BINNENLAND1 »ië: Minder relijken, meer tscheidingen I KAMER VRAGEN OVER VVDM-ERS DE RTFuM COMMENTAAR I kn Arnenkaanse bekentenis komt in een periode dat de betrek- lArn m8' West"Eür°Pa toch al niet van smetten vrij zijn. Het Idar^Hlkaanse aanz'en heeft opnieuw een deukje opgelopen. Niet I at de zaak van Franse of andere bondgenootschappelijke zijde 1 noog zal worden opgespeeld. Maar het kan de Amerikanen al- I no9 eens voor de voeten worden geworpen als het politiek zo lu!.9.en korr|T Zeker de Fransen, die altijd het gevoeligst zijn ge- Itoek V°°r I~>oor Schoon schip te maken kunnen de VS eventuele I "komstige vertroebelingen hierover wellicht voorkomen. lvandWe hebben het dan nog niet eens gehad over de uitwerking IfW Amerikaanse bekentenis op de relatie van de VS met de I ssen, die altijd hypergevoelig zijn geweest voor alles wat met Iblieke ^ee^- De Russen hebben er in elk geval een pu- I "'9 waarde in het licht van menig eigen Russisch optreden. 'ERFELIJKE MANIPULATIE Politie doet inval in Golden Ten-gokclub Export van boomkwekerij - produkten 6,5% gestegen Bijenhouders binden strijd aan met de Yarrao - mijt Ernstig gewond bij reddings poging op overweg Nederland boort naar kolen TOP-OPTIEK ~l MANNEN FINANCIEEL BETER AF: T5 PAGINA 2 I DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 T22 PAGINA 3 pastoraal werkenden 't bisdom Rotterdam le benoeming van mgr. lonis tot coadjutor met op opvolging in het >isdom Utrecht. Te- stelde, beledigde (kan og erger) religieuzen le Konferentie Neder- Religieuzen (KNR) n ongeveer 30.000 reli- in samenwerken. Wie en wie is bereid tot inatie en wil leiding aan deze het Pause- gezag ondermijnende ie, zoals Maarten Lu- lit vijf eeuwen geleden gedaan? Wat overi- als tegenhang te den- an de uitspraak van de rmd predikant ds. A. :rman, opgenomen in lderlander van 16 sep- :r 1980: „Het kan lang rt duren, maar Rome an het langste eind en." Ik denk dat de he- tholieke kerkprovincie derland toch op de be- inde lijn van de bis- pen Gij sen en Simonis imen. 1. Vogels le rift igezien door briefschrij- ;een nieuwe gezichtspun- eer worden aangedragen, I wij met deze brief de dis- over de benoeming van op Simonis af. criE Deetman draait SSEL (AP) - In België n 1981 15.352 huwelijken inden, ongeveer twee- zoveel als in 1971. werden 64.380 huwelijken :en, 10.000 minder dan jaar tevoren, aldus het nale Instituut voor de tiek. gemiddelde bruidegom is de gemiddelde bruid 22. jemiddelde leeftijd bij :heidingen is 43 jaar bij innen en 32 bij de vrou- aldus het NIS. E) klok eeuw terug Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De mogelijke plannen van mi nister Deetman om schoolgeld te gaan heffen I voor kinderen van 12 tot 16 jaar die voortgezet onderwijs volgen, zal op felle protesten stui ten. Over deze groep leer lingen wordt thans geen schoolgeld geheven, om dat zij leerplichtig zijn. De eerste reacties op het plan van de minister, dat met ingang van het schooljaar 1984 zou moe ten ingaan en dat 140 mil joen gulden zou moeten opleveren, beloven wei nig goeds. PvdA-woordvoerder Van I Ooyen en tevens voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor Onderwijs en Weten schappen noemde het plan een terugdraaien naar de toestand in de vorige eeuw. Bij de in voering van de leerplichtwet werd onderwijs voor kinderen gratis. Historisch gezien is het onjuist om bij een leerplicht nu de ouders van de kinderen te laten betalen, zei hij giste ren in eerste reactie op het plan van Deetman. De woordvoerder minister wilde geen van de enkel commentaar geven, omdat het kabinet bezig is met de opstel ling van de Rijksbegroting voor het volgend jaar. Zoals bekend moeten de departe menten, waaronder ook On derwijs en Wetenschappen, gezamelijk 2,8 miljard gulden inleveren op een totale bezui niging van 12 miljard gulden. De voorzitter van de Vaste Kamercommissie vindt, dat aan het departement van mi nister Deetman bij de verde ling van de bezuinigingsgel- den een andere prioriteit moet worden toegekend, omdat on derwijs juist een arbeidsinten sieve zaak is. Moet het depar tement procentueel evenveel inleveren als andere departe menten, dan heeft dat juist tot gevolg dat nog meer ontslagen onder de onderwijsgevenden zullen vallen. Bovendien vindt hij dat een eventuele schoolgeldheffing voor leerplichtige kinderen in deze leeftijdsgroep niet moti verend zal werken om onder wijs te volgen, ondanks het feit dat de leerplicht gehand haafd zal blijven. Van onze parlementaire redactie I DEN HAAG - De protestdemonstratie op 2 juli tegen de station- nering van 48 kruisvluchtwapens op de militaire vliegbasis in I Woensdrecht heeft voor een aantal mee-demonstrerende mili- 1 tairen nog een staartje gehad. vissen. Aangekomen op de laats zijn de jongere er e kippen bij om zich te en. Gaat dat een tijdje grote vis is zeer, zeer arg- :nd (vandaar hun grootte) nemen enkele grotere vis- wat voedsel totdat de hele ol zich te goed doet aan de eboden spullen. ijk ar niet van op als er een je "bellenblazenaan voor at. Wanneer men oplet het hele proces worden ge- •d. De vissen zwemmen er utenlang alleen maar 'heen, wantrouwend als ze nature zijn. Eén stamp op jallekant, een dreun in de en gedag met de grootste n. Wie een pondje voer het water toevertrouwd, r op groot water, kan niet echt grote vissen verwach- De Biesbosch, de grotere :n en kanalen, het IJssel- -, vragen om kilo's en nog kilo's voer. ilt u geen brasem? Slijm' ;n, slappe dweilen? Dan u nog nimmer echt dun eze vissen gevist en daar- ok nimmer echt grote vis- ievangen. Wie eenmaal de knaller na de andere er zijn beaasde haken van- voelde gaan weet anders. a brasems (boven de 60 cm) i een sport die wellicht —jan de explosiefe karper dert en dat aan de vaste Dat zegt heel wat. Dat blijkt uit een reeks I schriftelijke vragen van het 1 CPN-Kamerlid Schreuders I aan Defensieminister De Rui- ter. Volgens het Kamerlid heb- I ben vier leden van het hoofd- I bestuur van de soldatenvak- 1 bond VVDM, die in uniform aan de demonstratie hebben deelgenomen, vier dagen ver zwaard arrest gehad. Andere militairen die ook'fn uniform meedemonstreerden, Zouden I lichter zijn bestraft. 'a j Volgens Schreuders heeft de j provinciale commandant in Utrecht de betrókkén WDM- ers meegedeeld dat zij in geval van herhaling geen vakbonds- werrk meer mogen doen tij - dens hun arrest. Van de minis- I ter wil Schreuders weten of j over deze straffen vooraf overleg is gepleegd met de po litieke leiding van Defensie en hoe de minister denkt over de I bestraffing van deelnemers aan een protestoptocht. Schreuders zelf kan het ar- rest moeilijk rijmen met de vrijheid van demonstratie die alle burgers, inclusief militai ren, genieten. De Ruiter zal daarom ondubbelzinnig dui delijk moeten maken dat ook militairen, al dan niet in uni form, evenals alle andere Ne derlanders het volste recht hebben deel te nemen aan de demonstratie tegen de kruis raketten op 29 oktober. DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft voorlopig uitstel van betaling verleend aan de in financiële moeilijk heden verkerende schrijfma- chinefabriek BSI in die stad. De termijn is voorlopig be paald op drie maanden. Daar na zal worden bekeken of dat zal worden omgezet in een de finitieve surséance. In dat ge val krijgt het bedrijf nog eens anderhalf jaar respijt. De ad vocaat mr. J.A.M. Banning is door de rechtbank als bewind voerder aangewezen. DE VERENIGDE STATEN hebben 36 jaar na dato officeel be- rer|d gestapochef Klaus (Barbie) Altman, de 'slager van Lyon', rade oorlog de hand boven het hoofd te hebben gehouden, hem I» te hebben betaald voor bewezen diensten en hem tenslotte ■nebben helpen ontkomen naar Zuid-Amerika, waar hij 33 jaar ar>9 ongestoord heeft kunnen leven. Zij, die de gruwelen van de Gestapo hebben overleefd en nog ■onder ons zijn, ervaren deze bekentenis wellicht als een klap In I"un gezicht. De helden van weleer, de bevrijders hebben beulen I oewust hun strat laten ontlopen. Want de Amerikaanse bekente- I 's roept natuurlijk onmiddellijk de vraag op welke 'Barbies' nog I teeer met Amerikaanse hulp een veilig heenkomen hebben kun- I en vinden in Zuid-Amerika of Zuid-Afrika of in de Verenigde Sta- Izelf. De overlevenden hebben er recht op dat Washington als- Iqp sch°on schip maakt door volledige openheid van zaken te laeven over alle gevallen en zo mogelijk aan gerechtelijke stappen ■mee te werken. l^eest voor „Europa voor de Europeanen", zijn hier niet te be- fr,. l_l_4l opa vggi l DEN HAAG - Het bezoek van buitenlanders aan ons land is vorig jaar iets toege nomen en het binnenlands toerisme is zeer fors geste gen. Dit blijkt uit het jaar verslag van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). NBT-directeur mr. J. Cor- nelissen waarschuwt echter voor een te groot optimisme. De economische teruggang is de belangrijkste oorzaak van de groei. De Nederlan der bezuinigt en blijft in eigen land. Voor dit jaar zal de recessie nog stimulerend werken op het toerisme in ons land. Volgend jaar ech ter kan het binnenlands toe risme afnemen. De verwachtingen voor de groei van het inkomend toe risme voor dit jaar zijn al de helft lager gesteld dan de groei van vorig jaar. Moge lijk blijkt zelfs dit te hoog gegrepen, omdat een koud en nat voorjaar Duitsers, Belgen en Fransen mogelijk afgehouden heeft van een zomervakantie in ons land. Vorig jaar gingen even veel Nederlanders op va kantie als het jaar daarvoor: 69 procent van de bevolking. Het totaal aantal korte en lange vakanties in eigen land was met 12,3 miljoen 1,2 miljoen meer dan in 1981. Die stijging bestond voor drie kwart uit korte vakan ties. Vakanties met een duur tot twee weken bleken vorig jaar gestegen te zijn, terwijl de vakanties van meer dan twee weken licht daalde. De verhouding tussen binnenlandse en buiten landse vakanties was in 1981 nog 55 tegen 45 procent, maar in 1982 was (dat 57 te gen 43 procent. De belang stelling voor zomerhuisjes en bungalows luwde vorig jaar iets, terwijl tent en ca ravan aan populariteit won nen. Bezuinigingen, maar ook het weer, speelden daar bij een rol. Het aantal buitenlandse gasten in hotels steeg vorig jaar met acht procent, ter wijl de inkomsten uit het buitenlands toerisme blij kens gegevens van de Ne- derlandsche Bank gelijk waren aan die van 1981, met meer dan vier miljard gul den een topjaar. Daarvoor waren die inkomsten nooit hoger dan 3,3 miljard per jaar. Naar schatting wordt in ons land ongeveer 17 miljard gulden besteed aan toerisme en recreatie. Deze sector telt, omgerekend op jaarbasis, zo'n tweehonderdduizend arbeidsplaatsen. EEN kraanvogelechtpaar van de familie Koster in Ouwerkerk mocht zich dezer dagen op vier nakomelingen verheugen. De jongste, Job (foto boven), kroop dinsdag ochtend uit het ei. De ander halve meter hoge vader van Job(foto rechts), wond zich erg op over de belangstelling die de fotograaf voor zijn jong toonde. Maar pa kon niets anders doen dan drei gend zijn verentooi opzetten, want hij zat - tot geruststel ling van de fotograaf - in een ander hok. - fotosanp na?!' ".iijvj i ,y yovuGiiy -e_iji i yovvocot vvjv_/i auco vvcu 11 ic stok bij om de Amerikanen te slaan; al is die stok van wei- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Tientallen Nederlandse videotheken verkeren in ernstige financiële moeilijkheden. Er zijn er momenteel ruim 3.000 in ons land, wat volgens de Nederlandse Vereniging van Video Distributeurs (NVVD) te veel is, omdat er slechts in een half miljoen vaderlandse huis houdens een videorecorder staat. Daar komt bij dat slechts de helft van de bezitters van zo'n recorder videocassettes koopt of huurt. Hoe zorgelijk de situatie op de videomarkt is blijkt ook wel uit het feit dat de banken uiterst spaarzaam krediet geven voor de vestiging van videotheken. Het is dan ook vrijwel zeker dat het aantal specifieke videotheken terug zal lopen, ondanks de voor ziene groei van de videomarkt. Dat komt - meent de NWD - omdat steeds meer bestaande zaken videocassettes gaan verko pen of gaan verhuren; de radio- en televisiezaak, de fotozaken en in de toekomst wellicht ook boekwinkels. DEN HAAG - De brede DNA-commissie - ofwel commissie Oele - meent, dat er geen bezwaren zijn tegen het werken met erfe lijkheidsmateriaal, het zogenaamde 'recombinant DNA-onder- zoek'. De commissie zegt dit in haar eindrapport, dat gisteren aan minister Deetman (On derwijs en Wetenschappen) is aangeboden. De in mei 1981 ingestelde commissie is van mening dat de gevaren van erfelijke ma nipulatie binnen aanvaardba re grenzen gehouden kunnen worden. Niettemin zou elk ex periment eerst ter beoordeling moeten worden voorgelegd aan een speciaal daarvoor in UTRECHT - De Utrechtse po litie heeft gisteravond een in val gedaan in een gokclub in Utrecht waar het 'Golden Ten'-spel werd gespeeld. Hoewel dit spel - ook wel vierentwintigen of Derby roulette genaamd - in ver schillende steden in Nederland door justitie wordt toegestaan, heeft het Utrechtse parket be sloten tegen dit kansspel op te treden. Bij de inval zijn vijf medewerkers van de club en één speler aangehouden. De speeltafel is in beslag geno men. Hoewel de Belgische exploi tanten herhaaldelijk zijn ge waarschuwd dat de politie zou ingrijpen als zij met hun spel doorgingen, hebben zij hun club tot de inval open gehou den. Volgens de zaaleigenaar willen de exploitanten hier mee een proces uitlokken over het al dan niet strafbaar zijn van 'Golden Ten'. te stellen commissie. Onder zoek naar de mogelijkheden van genetische manipulatie ten behoevé van militaire doeleinden moet worden uit gesloten, aldus de commissie Oele. In tegenstelling tot de jaren geleden ontstane verontrus ting over de mogelijke nadeli ge gevolgen van het experi menteren met erfelijk mate riaal, komt de commissie op grond van de huidige stand van kennis tot de conclusie dat dit soort onderzoek alleszins verantwoord is. Er zijn even min ethische bezwaren tegen genetische manipulatie in te brengen. De commissie ziet dan ook geen enkele reden projecten op dit punt stop te zetten. DEN HAAG - De export van Nederlandse boomkwekerij- produkten is in het seizoen 1982/1983 met 6,5 procent ge stegen in vergelijking met het seizoen daarvoor en bedroeg in totaal 294,5 miljoen gulden. Aldus blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Sierge wassen. De uitvoer naar landen van de Europese Gemeenschap is met 9,5 procent gestegen tot een totaal van 231 miljoen gul den. West-Duitsland bleef met 98 miljoen gulden (plus 6,5 miljoen) het belangrijkste af zetgebied. De uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk steeg met ongeveer dertig procent tot 66,6 miljoen gulden. De Volvo 360 sedan, die over enkele weken in de show rooms zal staan - fotoaudet Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT/BORN - Er is een reële kans dat er dit jaar nog meer Volvo's in Born zullen worden gemaakt dan de reeds ge plande 97.500 stuks. Dat zal dan een gevolg zijn van de invoering, begin volgende maand, van een sedan-versie van de succesvolle in Limburg ge produceerde 340/360-serie, waarvan wij gisteren al melding konden maken. De grote vraag naar deze auto heeft het bedrijf al enkele ma len genoopt de aanvankelijke produktieplanning aan te passen. En weliswaar is bij de laatste prognose rekening gehouden met de komst van een sedanuitvoering, maar een woordvoerder van het bedrijf zei gisteren dat het zeker mogelijk is dat men dat cij fer dit najaar opnieuw zal moeten herzien. Weliswaar is ondertussen met de produktie al een begin ge maakt en staat de sedan reeds over enkele weken in de show rooms, maar meestal komt de grote vraag enkele maanden na de introductie, wat dus met name invloed zal hebben op de produk tie in de laatste maanden van dit jaar en die van 1984. In dit ver band wordt een aantal van 105.000 stuks niet onmogelijk geacht. HILVARENBEEK - Om te verkomen dat de Varrao-mijt, die begin dit jaar in Groenlo werd aangetroffen, zich onge merkt verder door Nederland verspreidt, is er aan alle bijen houders gevraagd hun volken in het najaar op deze mijt te onderzoeken. Het vervoér van bijenvol ken naar de Waddeneilanden is verboden om de eilanden van besmetting vrij te houden. Wanneer de imker de be smetting niet tijdig ondekt, sterft een bij een volk binnen drie of vier jaar. Besmette vol ken zijn tevens ook gevoeliger voor andere bijenziekten. Wanneer de besmetting met de Varroa-mijt ontdekt wordt, dient de imker dit te melden aan Rijks Bijen Consulent schap Tilburgseweg 32 in Hil- varenbeek. ERMELO (ANP>- Een mede werker van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Erme- lo is gisterochtend ernstig ge wond geraakt toen hij tever geefs probeerde een patiënte voor de aanstormende trein weg te trekken. Volgens een woordvoerder van de rij kspolitie Ermelo zag de man de patiënte, een 19-ja- rig meisje, tussen de rails lo pen, terwijl in de verte de isneltrein Amersfoort-Zwolle naderde. Ineens is het gebeurd. Het tijd perk van de gummiknuppel is voorbij. Volgende generaties zullen opgroeien zonder dit vertrouwde politiewapen. Daar moet ik even aan wen nen. We betreden nu de periode van de „harde wapenstok", waarover de politiedeskundi gen maar niet uitgejubeld ra ken. Die stok kan namelijk al les. Of bijna alles. Het is een toverstok. De harde wapenstok kan niet alleen slaan, maar ook vech tersbazen op een afstand hou den. Daarbij vergeleken is de gummiknuppel niet meer dan luciferhoutje. Eigenlijk verwacht ik dat bin nenkort wordt verklaard dat de harde toverstok de crimine len, druggebruikers en zwart geld-bezitters feilloos herkent en van katoen geeft. We hebben het natuurlijk alle maal aan onszelf te wijten. We zijn in de loop der jaren steeds slechter geworden. Vroeger kon de dorpsdiender het nog af met een uitbrander of desnoods een draai om de oren. A Boosdoeners als Dik Trom werden opgesloten in de cel onder het bordes van het ge meentehuis. Maar al snel moest de hulp ingeroepen worden van bullepezen, hon den, gummiknuppels en traangas. We worden met de dag bruta ler en het is zelfs zo erg gewor den, dat de Mobiele Eenheden in hun gelederen vrouwen hebben opgenomen. Die heb ben van die harde handen, van het afwassen, beweerde eens een voorstander van deze maatregel. Toch heb ik er niet helemaal vrede mee. Er blijven vragen. Bijvoorbeeld: zijn de wonden van een harde wapenstok echt zoveel mooier dan die van een gummiknuppel? MERIJN. SITTARD - Nederland boort weer naar kolen. Woensdag middag om half vier werd daarbij het eerste succes ge boekt. a Op de hoorplaats Kemper- koul 1, anderhalve kilometer ten zuidoosten van Sittard, werd op 490 meter diepte het Carboon bereikt, de laag waar in het steenkool voorkomt. (ADVERTENTIE) Er zijn mensen die liever geen bril dragen. Om wat voor reden dan ook. Dan zijn kontaktlenzen een ideale oplossing. Van Maaren is niet alleen opticien van professie, maar ook kenner van kontaktlenzen. En ANVC-lid. Dat betekent speciaal opgeleid en gediplomeerd. DAT GEEFT ZEKERHEID EN VERTROUWEN. Opticiens van professie. Kenners van kontaktlenzen. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 's Maandags vanaf 13.00 uur geopend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Weduwnaars en gescheiden mannen staan er financieel gemiddeld beter voor dan weduwen en geschei den vrouwen. Dankzij het we- duwenpensioen hebben wedu wen het nog net iets beter dan de bijstandsmoeders. Opheffing van dit pensioen zou de weduwen vermoedelijk in dezelfde uitzichtloze positie plaatsen als de gescheiden vrouwen met kinderen. Het verschil tussen mannen in inkomsten en vrouwen heeft alles te maken met de veel florissanter positie van de mannen op de arbeidsmarkt. Ze hebben of krijgen veel eer der betaald werk en zijn veel minder afhankelijk van uitke ringen. Gescheiden vrouwen moeten het met de bijstand doen, terwijl weduwen krach tens de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) nog kunnen bogen op een wedu- wenpensioen, in tegenstelling tot weduwnaars. Over de inkomenspositie van de weduwen en weduw naars gaat het nu in een rap port van het instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven. De studie is verricht in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid, toen plannen ont stonden de uit 1959 daterende AWW te veranderen. De uit kering voor weduwen zou kor ter en minder kunnen en daarnaast zouden weduw naars net zoveel recht moeten hebben op een wettelijk pen sioen. De plannen kwamen niet uit de lucht vallen. Voorstanders van een weduwnaarspensioen wezen op de ongelijke behan deling tussen mannen en vrouwen. Weduwnaars met kinderen zouden vaak in de zelfde situatie terecht komen als weduwen, omdat ze óf hun baan zouden moeten opzeggen, óf betaalde hulp in huis moe ten nemen. Tegelijkertijd werd gewezen op de verande ring van de maatschappelijke positie van de vrouw de laat ste jaren. Zij werd veronder steld zich voor het eerst in de geschiedenis actief te roeren op de arbeidsmarkt, met ande re woorden: een betaalde baan te vinden. De studie brengt niet het verlossende antwoord. Eerst moet onderzocht worden hoe groot de kansen voor de wedu wen op de arbeidsmarkt nou eigenlijk wel zijn. Reden ge noeg voor pessimisme. Op dit moment verdient 10 procent van de weduwen haar eigen kostje, van de bijstandsvrou wen hebben er tussen de 20 en 30 procent een betaalde baan. De onderzoekers Hurts en Van Gaans vrezen dat als de wedu wen het zonder pensioen moe ten doen, zij dan rechtstreeks in de bijstand terecht komen. Voor een weduwnaarspen sioen geldt hetzelfde. De on derzoekers uitten bovendien twijfels over de behoefte aan een dergelijk pensioen. Zij vinden dat ook naar dit feno meen eerst speurwerk ver richt verricht moet worden. Overigens telt Nederland veel meer weduwen dan we duwnaars, vooral in de leeftijd boven de 65 jaar. Het aantal personen met weduwstaat be droeg volgens het CBS in 1981 764.965. Meer dan de helft (451.112) waren vrouwen bo ven de 65 jaar. Het aantal we duwen jonger dan 65 bedroef 166.074 en ook dat is beduidend hoger dan het aantal weduw naars (33.369).

de Stem | 1983 | | pagina 3