even. UITBLAZEN Vakmanschap herken je zo. VOEREN Demons Woensd verzwaa DE STEM Barbie Frankrijk weer bij Geheim? PvdA OVE DE STEM COM DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 :PAGINA TWEE Anecdoten WIM KOCK Vrouwen PAPIER' VOOR UW PEN Willy Kafka Simonis (slot) België: Minder huwelijken, meer echtscheidingen HENGELEN .DONDERDAG 18 AU KAMERVRAGEN OV T5 PAGINA2 dagblad voor zuidwest nederland Jaargang 123 Nr. 20.208 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres-. Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 J 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon In de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing: maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Charles Berlitz is in Neder- land voornamelijk bekend geworden door zijn boek E over de mysterieuze Bermu- da-driehoek. Minder bekend is dat Berlitz een talenken- 1 ner van klasse is. Zelf spreekt hij vijfentwintig ta- len. Hij schreef meer dan honderd taalboeken. Hij leidde taaiprojekten in de Verenigde Staten, Indonesië, Europa en Latijns Amerika. Die ta- E lenknobbel heeft Berlitz van geen s vreemde. Zijn grootvader, Maximi- lian Berlitz, was een talenwonder. 1 Hij had maar liefst 58 talen onder de knie en ontwikkelde een nieuw 1 systeem voor taalonderwijs dat tot op de dag van vandaag nog wordt gehanteerd op de zogenaamde i Berlitz-scholen. Taal was ook in Charles Berlitz' jonge jaren reeds alles wat de klok sloeg. Hij werd thuis toegesproken in vier verschillende talen en leerde E die dus, spelenderwijs, alle vier te- I gelijk. Ik wist toen niet dat het vier E wereldtalen waren schreef hij la- ter, „ik dacht gewoon dat dit ver- E schillende manieren waren waarop E mensen zich uitdrukten, iets wat welbeschouwd een goede definitie E is van talen. Voor wie van taal houdt en geïn- E teresseerd is in de oorsprong, de E ontwikkeling en vooral ook de in- vloed van talen en taalverschillen heeft Charles Berlitz een boeiend boek geschreven dat nu ook in het E Nederlands is vertaald. Als het aan i de vertaalster (ik neem tenminste aan dat Henja een vrouwennaam i is) ligt spreken wij hier geen Neder- lands maar Hollands. Daar een- E maal over gevallen zijnde en weer I opgekrabbeld is het aardig om te E vernemen dat „Hollands spreken- B den Engels sprekenden gemakke- E lijker kunnen verstaan dan omge- keerd. Dat is eigenaardig, gezien E de vrij nauwe verwantschap van beide talen. Hetzelfde doet zich voor tussen Spaans- en Portugees E sprekenden. De Portugezen kun- nen de Spanjaarden beter verstaan E dan de Spanjaarden de Portuge- zen. Noren, Zweden en Denen kunnen, hoewel ze verschillende talen hanteren met elkaar praten, E maar IJslands verstaan ze niet hoe- wel dat van die talengroep de oud- E ste en meest stabiele is. De Noor- mannen daarentegen zouden het E huidige IJslands hoogstwaar- schijnlijk gemakkelijk verstaan. I Het eerste hoofdstuk van Berlitz' boek is er een van cijfers: i Er worden op de wereld 2.796 af- zonderlijke talen gesproken. I Die talen zijn onderverdeeld in 12 belangrijke (belangrijkheid geme- ten naar aantallen mensen die de- ze talen spreken) en 50 minder be- E langrijke (kleinere) taalfamilies. Het Nederlands hoort tot de Indo-Euro- pese taalfamilie, een van de grote e families. E Naast de talen bestaan er 7000 tot 8000 dialecten. Het dialect is hier gedefiniëerd als een taalva- riant die zodanig afwijkt van de E moedertaal dat hij moeilijk te ver- Woonboot Horizontaal en vertiaal die nen dezelfde woorden te worden ingevuld, f. tap, 2. pook, 3. woonboot, 4. appel, 5. vierkante platte steen, 6. zelfkant, 7. schoen makersgerei, S. Russisch heerser, 9. tijdperk, 10. ge metselde toegang, 11. oog- vocht, 12. bid (latijn), 13. be paald boek, 14. jongensnaam, 15. Mijnindustrierad. Met het aanstellen van enkele vrouwelijke gendarmen heeft Frank rijk zich ook weer geschaard in de rij van moderne naties. Op de foto Annie Durandeau, een van de aller- eersten, dienst doende langs de A 6 naar Zuid-west-Frankrijk. - FOTO AP staan is voor degene die de moe dertaal of een andere variant daar van gebruikt. Talen bloeien soms zo dicht bij een als madelieven in een gazon. Alleen al in Kaukasus worden 80 afzonderlijke talen gesproken. In Australië leven nog maar zo'n 50.000zuivere inheemsen (aborigi nals), maar zij spreken meer dan 200 verschillende talen. In Afrika worden, ten zuiden van de Sahara 700 talen gesproken. De volledige bijbel is in 275 talen vertaald en gedrukt, maar delen van het Oude en Nieuwe Testa ment kwamen terecht in 1.710 ver schillende talen. Het aardige van Berlitz' boek is dat het is opgebouwd uit korte pa ragrafen. Het vergt geen urenlange concentratie maar wekt de belang stelling met tal van anecdotische bijzonderheden. Het is typisch een boek voor op het nachtkastje. Je kunt het naar believen oppakken en wegleggen zonder het risico te lopen de draad te verliezen. In het boek wordt vrijwel niets betoogd, het vermeldt alleen. Het bevat ver gelijkende woordenlijsten, bijvoor beeld een lange lijst Nederlandse woorden die in het Engels, Duits en Deens nagenoeg hetzelfde zijn, zoals vals-falsch-false-falsk en zin- gen-singen-sing-synge, om het bij deze twee voorbeelden te laten. De Friezen zijn het er wellicht niet mee eens, maar Berlitz deelt het Fries in bij de Germaanse dia lecten. Het ligt volgens hem zo dicht bij het Engels dat de volgen de twee rijmpjes, respectievelijk in het Engels en in het Fries bijna het zelfde klinken: Good butter and good cheese is good English and good Fries BCiter, brea en griene tsies wha dat net sizze kin is gjin oprjochte Fries' 'MM '51 'lazvji ■fl 'umuoi £i 'vio zi "Mom) u 'nood oi 'via -g 'ivvsi g jsaaj 'Ban g -jafiaj g jauai -p b[iv f '\aa\vi -g 'uvviaf j :qNISSOTdO Het voeren oftewel een voertje leggen is een essentieel onder deel van het vissen met de vas te stok. Wie voert vangt meest al wel vis, wie niet of nauwe lijks voert moet maar afwach ten. Er waren tijden en daarvoor moet men heel ver terug in de historie dat het leggen van een voertje om vis te vangen nau welijks noodzakelijk was. Heel slimme hengelaars deden dat echter ook toen al en kregen prompt de naam van die ge weldige vangers te zijn. Nu vertrekt bijna geen hen gelaar die de bedoeling heeft witvis te vangen naar het vis water zonder zijn/ haar favo riete lokvoer mee te nemen. Men gelooft daarin. De samenstelling van het lok- voer hangt sterk af van de voorkeur van de hengelaar. Op de tweede plaats komt het erop aan het voer aan te passen aan het water waarin men vist. Duidelijk is dat men voor het vissen op stevig stromend water (somtijds de Mark) heel ander voer benut dan voor het vissen in stilstaand water. Kan men in een wiel of ander stil staand water volstaan met een licht, zelfs zwevend voer, in stromend water heeft dat De overeenkomst lijkt me een beetje gezocht maar toegegeven moet worden dat Fries vaak als En gels klinkt. Overigens, om de Frie zen te troosten, komt het moderne Engels voort uit het oude dialect van Londen. Na 1066 is het opge poetst door de Normandische ver overaars. Daardoor heeft het En gels zowel veel overeenkomsten met het Frans als met de Germaan se talen. Met de vraag of een zelfstandig naamwoord mannelijk, vrouwelijk of onzijdig is worstelen vrijwel alle inwoners van Europa. Het Engels legt nog de minste nadruk op het grammatisch geslacht van zelfstan dige naamwoorden, maar de Brit ten worden glansrijk verslagen door de Chinezen die hetzelfde woord hebben voor hij, zij en het. Unisex dus. Inconsequent kunnen Nederlanders en Duitsers zijn: het/das meisje/Madchen en het/ das wijf/Weib. „In het Duits heeft een jonge vrouw geen geslacht, een knol wel", zou Mark Twain ooit hebben gezegd. Trouwens, vrouwen hebben mis schien wel gelijk wanneer ze bewe ren dat ook de taal een mannen- bastion is. In elk geval draagt voor al de internationale spreekwoor- denschat duidelijk de sporen van een tijdperk waarin de mannen heersten: A woman, a dog and a walnut tree The more you can beat them, the better they be (Een vrouw, een hond en een no tenboom hoe meer je ze slaat des te beter ze het doen) De Duitsers kennen een spreek woord dat luidt: „Als je een paard of een vrouw benadert, vergeet dan je zweep niet" en de functie van de vrouw wordt in mannen- Duits kort en krachtig aangeduid met de 3 K's: Kirche, Küche und Kinder. Ook gezegden als het „Franse La femme au foyer" en het Italiaanse „II posto della donna in casa" wijzen erop dat ook Fransen en Italianen vinden dat de plaats van de vrouw thuis is. De Spanjaar den en Portugezen kennen het spreekwoord: „Als de haan kraait, houdt de hen zich stil. Wat talen kunnen aanrichten en wat er zoals met talen wordt aan gericht, daarvan geeft Berlitz in zijn boek tal van voorbeelden. Talen weerspiegelen ook culturen en daarom waarschijnlijk is het hoofd stuk over „niveaus van beleefd heid" een van de meest vermakelij ke. Taal is een wonderlijk instru ment. Waarom zouden Nederlan ders per se gnoe willen zeggen te gen het dier dat in het Engels wil debeest heet? En waarom heet een liftbediende in Nederland liftboy en in Engeland liftman? Charles Ber litz weet lang niet altijd het ant woord op zulke vragen want, schrijft hij, „de taal is zelf een van 's-werelds grootste mysteries. CharleBerlitz. De wonderlijke wereld van de taal. De Kern Baam. Prijs 52, S0. v^j^sssss 1 nucfe*1* I Willy van Hemert (De Stem Gids d.d. 12-8-'83) had Sjaak Spier willen zijn! Ja, dat wil iedereen. "Of liever Kaf kaGod nog aan toe, nou wordt het me te gek! Laat ik zeggen: een goed re gisseur, 'n prima televisiese riemaker, maar ook iemand die objectief gezien als schrijver nauwelijks boven het niveau van Panorama en Nieuwe Revu heeft kun nen komen, gaat het in zijn volkomen over het paard ge tilde hoofd halen dat hij "wanneer hij op de bodem gegaan was" Kafka had kunnen zijn! Dit is voor de Duitse schrijver van Tsje-, chisch-joodse afkomst die wereldwerken schreef (Das Urteil, Die Verwandlung, Das Schloss, Kleine Fabel enz. enz.), waaraan litera tuurdeskundigen plus-mi- nus 3500 studies in alle talen hebben gewijd, neem me niet kwalijk, een bijna niet te evenaren belediging! Ik schrijf ook graag mooie stukjes in wat bladen hier en daar en liefst nog eens een mooi prachtboek. Maar je moet je plaats kennen. Als het erin zit, komt het eruit, anders niet! Boven het arti kel hing het bekende Stern- wolkje met het citaat: „Een werldoze is altijd nog een stuk goedkoper dan een ambtenaar die werk heeft," Minister van Aardenne. Laat Van Hemert, die een prachtleven van schrijven, televisie maken en creatief zijn achter de rug heeft, daar maar eens over filoso feren. Doorgronding van de humor die Kafka's dramati sche, onnavolgbare werk siert, is ook een goede reme die voor deze ietwat te grote zeurkous. Princenhage Rinie Maas Boze pastoraal werkenden in het bisdom Rotterdam over de benoeming van mgr. A. Simonis tot coadjutor met recht op opvolging in het aartsbisdom Utrecht. Te leurgestelde, beledigde (kan het nog erger) religieuzen van de Konferentie Neder landse Religieuzen (KNR) waarin ongeveer 30.000 reli gieuzen samenwerken. Wie volgt en wie is bereid tot coördinatie en wil leiding geven aan deze het Pause lijk gezag ondermijnende rebellie, zoals Maarten Lu ther dit vijf eeuwen geleden heeft gedaan? Wat overi gens als tegenhang te den ken van de uitspraak van de hervormd predikant ds. A. Spijkerman, opgenomen in De Gelderlander van 16 sep tember 1980: „Het kan lang of kort duren, maar Rome zal aan het langste eind trekken." Ik denk dat de he le katholieke kerkprovincie in Nederland toch op de be houdende lijn van de bis schoppen Gijsen en Simonis zal komen. F.C.M. Vogels Leende Naschrift Aangezien door briefschrij vers geen nieuwe gezichtspun ten meer worden aangedragen, sluiten wij met deze brief de dis cussie over de benoeming van bisschop Simonis af. REDACTIE BRUSSEL (AP) - In België zijn in 1981 15.352 huwelijken ontbonden, ongeveer twee maal zoveel als in 1971. Er werden 64.380 huwelijken gesloten, 10.000 minder dan tien jaar tevoren, aldus het Nationale Instituut voor de Statistiek. De gemiddelde bruidegom is 24 en de gemiddelde bruid 22. De gemiddelde leeftijd bij echtscheidingen is 43 jaar bij de mannen en 32 bij de vrou wen, aldus het NIS. f ADVERTENTIE) Ai meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap1 met Rien van Nunen slechts nut bij wijze van at tractie tijdens het actieve vis sen. Op de bodem dient het voer minstens enige tijd een op te sporen 'vlek' te vormen. Uiter aard dienen in een lokvoer be standdelen voor te komen wel ke de vissen herkennen als voedsel of er minstens de sug gestie van geven.Dat geldt voor voorn het meest. Brasems wil len wel wat te eten hebben, de vis trekt bij onraad en/of te weinig voedsel snel verder naar beter oorden. Geheime lokvoertjes bestaan niet. Het aantal zaken dat men in een lokvoer verstoppen kan is echer oneindig. Hoe onein dig, laat dat uw hengelsport winkelier maar eens uitleggen. Waarom? Omdat vele wegen naar Rome leiden, want zoveel hoofden zoveel zinnen is een uitspraak welke voor henge laars zeker geldt. Immers, de manier, de wateren en de voor keur van ieders hengelen doen evenzoveel theorieën ontstaan omtrent het vangen van vis als er voerprodukten te verkrijgen zijn. Zonder overdrijving kan men het voer uit minstens 80 verschillende produkten sa menstellen. Te zamen gevoegd vangt men er... weinig of niets mee, want heel veel produkten zijn vervangers van elkaar of werken elkaar zelfs tegen. Hoe moet een goed voer er dan wel uitzienIn zijn algemeenheid mag worden gesteld dat de vis ermee moet worden gelokt en niet gevoederd. Gemakkelijk verteerbare za ken verdragen elkaar in het voer beter dan zware kost. Grint, aardappelen, haver mout en bruin brood trekt op stromend water menige bra sem aan. Een voorn keurt wel licht een opgedwarrelde ha vervlok een blik waardig, maar zou veel liever hennep, maïsmeel, paneermeel en dui- vemest willen besnuffelen. Moeilijk is dat. Niet voor niets putten auteurs van veel vis boeken zich uit in het uitgeven van voerrecepten. Onzin al dat voeren met (dure) lokmiddelen zeggen sommi gen. Een gewoon pak/abrieks- voer gaat ook. Jawel, maar zelf voer maken is leuker en soms effectiever. Wie alleen voert met bruinbrood en aardap pelen zou ik willen uitnodigen eens een keertje deel te nemen aan een viswedstrijd. Eens kijken of dat bruin- brood met die aardappelen het kunnen opnemen tegen al die uitgekiende wedstrijdvoertjes. Ik denk (weet zeker) van niet. Wedstrijdvoertjes die de geur, de smaak en de kleur van de dag hebben maken de dienst uit. Bruinbrood en aardap pelen doen het heel goed als men alleen! vist en het op bra sem (grote dit keer) heeft ge munt. De grootste brasems uit de Biesbosch bijvoorbeeld heb ben niets van doen met uitge kiende voertjes, maar wel met doodse stilte op de stek en veel, heel veel lokvoer! Daarvoor kan men zich het volgende voorstellen. Neem een school brasems van respectabele leeftijd. Veel exemplaren zijn er niet in de school, zeg twintig. Daartussen en omheen zwemmen wat jon gere vissen. Aangekomen op dl voerplaats zijn de jongere er als de kippen bij om zich te voeden. Gaat dat een tij# goed, grote vis is zeer, zeer arg wanend (vandaar hun grootte dan nemen enkele grotere ris sen wat voedsel totdat de hele school zich te goed doet aan de aangeboden spullen. Kijk er niet van op als er eet uurtje 'bellenblazen' aan voor afgaat. Wanneer men oplet kan het hele proces worden ge volgd. De vissen zwemmen e' minutenlang alleen ma" overheen, wantrouwend als11 van nature zijn. Eén stamp of de wallekant, een dreun in boot en gedag met de groot vissen. Wie een pondje roe' aan het water toevertrouwdl zeker op groot -toater, kan niet veel echt grote vissen verwach ten. De Biesbosch, de groter' meren en kanalen, het IJs meer, vragen om kilo's en nof eens kilo's voer. Wilt u geen brasem? Slijm- jurken, slappe dweilen? Da" heeft u nog nimmer echt du" op deze vissen gevist en daar om ook nimmer echt grote vis sen gevangen. Wie eenmaal d' ene knaller na de andere met zijn beaasde haken van door voelde gaan weet anders Grote brasems (boven de 60 cm) geven een sport die wellicht die van de explosiefe karper benadert en dat aan de vaste stok... Dat zegt heel wat. 6De klol Van onze parle DEN HAAG - De mog nister Deetman om sc1 voor kinderen van 12 t onderwijs volgen, zal ten. Over deze groep leer lingen wordt thans geen schoolgeld geheven, om dat zij leerplichtig zijn. De eerste reacties op het plan van de minister, dat met ingang van het schooljaar 1984 zou moe ten ingaan en dat 140 mil joen gulden zou moeten opleveren, beloven wei nig goeds. PvdA-woordvoerder Van Ooyen en tevens voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor Onderwijs en Weten schappen noemde het plan een terugdraaien naar de toestand in de vorige eeuw. Bij de in voering van de leerplichtwet werd onderwijs voor kinderen gratis. Historisch gezien is het onjuist om bij een leerplicht nu de ouders van de kinderen te laten betalen, zei hij giste ren in eerste reactie op het plan van Deetman. De woordvoerder van de minister wilde geen enkel Van onze parleme DEN HAAG - De protestdemonst nering van 48 kruisvluchtwape Woensdrecht heeft voor een aant tairen nog een staartje gehad. Dat blijkt uit een reeks schriftelijke vragen van het CPN-Kamerlid Schreuders aan Defensieminister De Rui ter. Volgens het Kamerlid heb ben vier leden van het hoofd bestuur van de soldatenvak- bond VVDM, die in uniform aan de demonstratie hebben deelgenomen, vier dagen ver zwaard arrest gehad. Andere militairen die ook'ln uniform meedemonstreerden, Zouden lichter zijn bestraft. '"-i Volgens Schreuders heeft de provinciale commandant in Utrecht de betrokken VVDM- ers meegedeeld dat zij in geval van herhaling geen vakbonds- werrk meer mogen doen tij dens hun arrest. Van de minis ter wil Schreuders weten of over deze straffen vooraf overleg is gepleegd met de po litieke leiding van Defensie en hoe de minister denkt over de bestraffing van deelnemers aan een protestoptocht. Schreuders zelf kan het ar rest moeilijk rijmen met de wijheid van demonstratie die alle burgers, inclusief militai ren, genieten. De Ruiter zal daarom ondubbelzinnig dui- DE VERENIGDE STATEN hebben Kend gestapochef Klaus (Barbie) 4 ha de oorlog de hand boven het hoe d'k te hebben betaald voor bewez< nebben helpen ontkomen naar Zuj lang ongestoord heeft kunnen leven Zij, die de gruwelen van de Gest< onder ons zijn, ervaren deze beker nun gezicht. De helden van weleer, oewust hun straf laten ontlopen. W: 's roept natuurlijk onmiddellijk de meer met Amerikaanse hulp een ve en vinden in Zuid-Amerika of Zuid en zelf. De overlevenden hebben er °S schoon schip maakt door volli y en over a,|e gevallen en zo moge mee te werken. I w,rPe Afrikaanse bekentenis komt Am 8n rnet West-Europa toch al n menkaemse aanzien heeft opnieuv m, k zaak van Eranse of andere t tnrt 9 zal worden opgespeeld. Me nil n°9 eens voor de voeten worder vtoH60 korr|t- Zeker de Fransen, di rn voor „Europa voor de Europ triii voor' Door ?cftoon schip te m< p Omstige vertroebelingen hierove va nwe hebben het dan nog niet et Rik, Anjenkaanse bekentenis op na^c0?' die alt'Jcl hypergevoelig zijr h||Z! s *e rnaken heeft. De Russen h, nin S,ok k't om de Amerikanen te y waarde in het licht van menig eig

de Stem | 1983 | | pagina 2